Predikanten krijgen steeds meer werk op hnn schouders Ds. Bijl-„geen werksituatie" - verlaat (hervormd) Leiden Gulden per week voor de kerk.... .SOLDEN EARRING ZZ"X72°-<,a™ Binnenstads leed- en pret Congres Petruskoor op Pasen Ul [EIDEN Ds. C. H. Bijl, die jMje afgelopen vier jaar op vele idse kerkelijke fronten heeft Mi lerbt: regionaal jeugdpredi- 1 ji, met ds. Lamping wtfkpre- mt van de Vredeskerk en ilwjjk en belast met de lei- ij van het Experimenteel bewerk, gaat Leiden veria- Op zondag 5 augustus t hij in de Vredeskerk af- Kid van Hervormd Leiden, kerkelijke gemeenschap "jir bü zich goed thuis voel- De opeenstapeling van werk- unheden hebben hem er toe een beroep van :fn rrormde Gemeente van Cas- i5u tam aan te nemen. Op 19 pistus zal hjj in deze ge- 05 Knte zijn intrede doen. In studeerkamer aan de Boer- ivelaan hebben wij uitvoerig ,ua (hem gesproken over de mo ren, die hem tot deze beslis- hebben gebracht. w ;ds uw komst in Leiden zijn de werkzaamheden sterk toe- men. Heeft dit meegespeeld in uw beslissing? "Die sterk enomen werkzaamheden hebben niet meegespeeld, dat is ?;ak uitgedrukt. Ze vormen de reden van mijn weggaan". schien is het goed een stukje te zetten. Vanuit de vier Hervorm- enis te vertellen voor een be- de Jeugdraden is van meetaf aan ge- ijpen van de situatie. Toen steld, dat het Hervormde regionale Jaar geledein in mijn vori- meente (Wormer) was, heb ik Jeugdwerk op z'n minst twee be roepskrachten moest hebben: een M lillende verzoeken om naar een jeugdwerkleider en een Jeugdpredi- gemeente te gaan. afgewezen, kant. In april 1971 viel de beslissing, fjd niet de minste behoefte om dat men wel een verdeelsleutel had voor mijn salaris, maar geen midde- Roofbouw len had voor het aanstellen van een Jeugdwerkleider. Ik heb toen gewei gerd om alleen te gaan werken in de regio. Overigens gesteund door de vtier Hervormde Jeugdraden, die unaniem van mening waren, dat het der en een halve Jeugdpredikant. Eind januari 1971 kwam de toestemming een fulltime Jeugdwerkleider aan te stellen. Zo ben ik sinds 1 Januari 1972 werkzaam als adviseur van het Ex perimenteel Kerkewerk, als halfti me Jeugdpredikant in Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Voorschoten en voor de helft van mijn tijd als wijk- predikant in een erg plezierige, maar zeer arbeidsintensieve oude stads wijk. is onmogelijk. Iedereen heeft al meer dan zijn portie. Bovendien kim Je dan op je vingers uittellen, dat er bin nenkort weer iemand geen gat meer inziet. Enozvoorttot er niemanc meer is! Natuurlijk kan het anders. Want U heeft gelijk: het is gewoon een Platteel aeente waar ik met plezier gekkenwerk was één man te droppen uu en woonde, te verwisselen, jn regionale Jeugdwerk. Ik heb sd andere. Als men mij in die toen besloten, op grond van mijn be naderd had voor één of ande- roepsbrief. gewoon te blijven werken gemeente in Leiden, had ik ais Jeugdpredikant in Leiden. Maar stellig negatief op gereageerd, het was mij duidelijk, dat Leiden de vraag echter kwam of ik Zioh financieel gezien eigenlijk geen iugdpredikant wilde worden, zag full-tiffie Jeugdpredikant meer kon ",n «i* permitteren. Een weinig benijdens waardige positie. als len uitdaging en als een Jijkheid een poosje iets heel s te doen dan een gewone ge- u Ie. Ik dacht: bij leven en wel- in ik tot mijn 65ste nog gewoon ant zijn. Qua leeftijd heb ik mogelijkheid om Jeugdpredl- Staalwijk In de zomer van 1971 kwam de wijk - - - - - kerkeraad Staalwijk met me praten. te worden; als ik het nu niet immers ,de vacature van ds. Kloek, omt het er niet meer van. Met wijkpredikant van Staalwijk, was ook pthousiasme heb ik toen Ja ge- onvervulbaar. Er was domweg geen geld voor een volledige wijkpredikant 't Werd hoog tijd, dat er een oplos sing kwam voor deze meelevende, wat vergrijzende wijkgemeente. Een volle Jeugdpredikantsplaaits was voor Leiden bijna niet meer op te bren- het beroep om als Jeugdpre- tin Leiden te gaan werken. li geld tart 1971 ging ds Schoonheim was geen vervullen. Iemand van ons gen. Regionaal waren er op dat mo- daarom het Bijzonder Kerke- pan behartigen. Omdat ik be- ment geen perspectieven. Daarom, hebben wij besloten in deze noodsi- was met de Oekumenische tuatie voor de helft van mijn tijd het teats, waarin wij zochten naar jeugdwerk in Leiden te doen en voor vormen langs experimentele de andere helft het wijkwerk in j 't een beetje voor de hand, Staalwijk. iet B.K.-werk zou begeleiden. Toen ik dus nog half Jeugdpredi- stussen was men in het kader kant was, zagen de vier kerkvoog- Je regionalisering van Leiden, dijen, die twee volledige krachten niet Oegstgeest en Voorscho- konden financieren, wel kans het jai^zig ook het Jeugdwerk geld bij elkaar te krijgen voor lVs ae vier gemeenten regionaal op man t.w. een volledige Jeugdwerfclei- Een dergelijke werksituatie is li chamelijk en geestelijk roofbouw, t Is op de duur niet vol te houden. Vooral ook daarom niet omdat je geen bevrediging vindt in je werk. Je doet wat je kunt en veel meer dan dat, zonder dat je het gevoel hebt, dat het zin heeft. Het enige dat je doen kunt is het bestaande werk zo goed en zo kwaad als het gaat te con tinueren. Aan nieuwe initiatieven kom je niet toe. Voortdurend besef Je èn in het Jeugdwerk èn in de wijkgemeente te kort te schieten, allerlei dingen te moeten laten liggen, mensen in de steek te laten. Naar mijn overtuiging is dit een naar alle kanten onver antwoorde manier van wericen. Als U daarbij nog bedenkt, dat ik iemand ben, die wat hij doet, graag zo goed en grondig mogelijk doet en zich doodongelukkig voelt wanneer hij half werk met de franse slag moet leveren, dan zal het U duidelijk zijn, waarom ik besloten heb weg te gaan. Enorm probleem Wij hebben volledig begrip voor uw argumentatie. Maar hoe moet dit nu in de toekomst verder gaan? Spelen hierbij niet de financiële middelen een rol? Ja, dat is een enorm probleem. Ik heb Juist verteld, dat ik van Kloek en Schoonheim zo het een en ander „geërfd" heb. Nu verdwijn ik van het toneel, omdat ik geen mogelijk heden zie om zinvol te werken. Wat nu? Mijn opdrachten verdelen over de nog aanwezige predikanten? Dat kwestie van geld. Als alle mensen, die een vrijwillige bijdrage geven, hun verantwoordelijkheid zouden kennen, zouden Kloek en Schoonheim vervan gen zijn en zou ik niet op dit mo ment besloten hebben weg te gaan. Als Je de cijfers bekijkt, blijkt het eohter, dat velen hun verantwoorde- li jkhedd op dit punt niet kennen. Vol gens de meest recente cijfers (wel van een paar Jaar geleden, maar volgens de kerkvoogdij zijn ze helaas nog steeds actueel) betaalden 4764 gezin nen een vrijwillige bijdrage. Daar van gaven maar liefst 3246, dus veel meer dan de helft, min&er dan vijf tig gulden, d.i. minder dan één gul den per weekAls men zo bedonderd weinig bijdraagt, moet het toch spaak lopen! Om het staatje even af te ronden: 1217 gezinnen gaven tus sen de f 50 en f 250 218 betaalden f250 en f500; 71 droegen tussen de f500 en f 1.000 bü en 12 gezinnen meer dan f 1.000. U ziet van wat voor een kleine groep mensen onze Hervormde Gemeente moet leven. ALPHEN AAN DEN RIJN Minder predikanten Wil het schrikbeeld, dat ik zo juist tekende (steeds minder predikanten, die steeds meer op hun schouders krijgen, totdat de laatste er onder bezwijkt) geen werkelijkheid worden, dan zullen al die mensen, die dit le zen en die de Herv. Kerk wel een goed hart toedragen, maar niet be talen of veel minder dan de gevraag de 1 pet. van hun jaarinkomen, niet over een paar jaar, maar nu hun bijdrage moeten herzien of alsnog gaan meebetalen. Als dat gebeurt, dan zal het mogelijk zijn de halve predikantsplaats om te zetten in een volledige. Als dat onverhoopt niet gebeurt, dan zie ik de toekomst van Hervormd Leiden somber in". „Wat betreft mijn halve regionale Jeugdpredikantsplaats, hoop ik erg, dat de randgemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten bereid en in staat zijn er nog zo'n schep boven op te doen, dat de regionale Jeugd- predikantsplaats full-time wordt. Oegstgeest dot mag best eens in de kramt komen is indrukwekkend solidair met de nood van de centrum gemeente Leiden. Leiderdorp en Voorschoten dragen ook bij in het regionale jeugdwerk. Hopelijk lukt het met een gezamenlijke krachtsin spanning van de vier regio-gemeen ten de finanicering rond te krijgen voor een regionaal Jeugdpredikant. Beste herinneringen Wat trof U het meest in Hervormd Leiden? Hoe waren uw laatste con tacten met de wij kgemeenten Staalwijk en Vredeskerk? Allereerst dit: een paar maanden nadat ik wijkpredikant werd van Staalwijk, werden de wijkgemeeniten Staalwijk en Vredeskerk samenge voegd tot één nieuwe wijkgemeente, met twee halftime predikanten. Ds. Lamping, die voor de helft van zijn tijd belast is met het voorzitterschap van de Centrale Kerkeraad, met al les wat daaraan vastzit en ik, die voor de helf t van mijn tijd Jeugdpre dikant ben. Wat betreft die contacten, ik zal daaraan de beste herinneringen be waren, zowel aan het voortreffelijke ouderlingenteam in Staalwijk als aan vele gemeenteleden in deze wijk, die miij zeer hartelijk hebben ontvan gen en mij hun vertrouwen hebben geschonken. In deze weken van over weging, toen dat beroep uit Castri- cum kwam, heb ik mij door de vele schriftelijke, telefonische en persoon lijke reacties pas goed gerealiseerd hoe hecht vele relaties al geworden zijn in deze betrekkelijk korte tijd. Ook de samenwerking met mijn vriend Lamping is erg fijn, evenals de contacten en de stemming in de wykkerkeraad. Nee, daaraan heeft 't bepaald niet geschort. Bittere pil Wat mij het meest getroffen heeft in Hervormd Leiden? Laat ik een positief en een negatief punt noe men. Om te beginnen met het nega tieve. Toen wij begonnen met de Oe cumenische Werkplaats, sprak ik iemand, die tegen me zei: „Dominee. U bent hier nog niet zo lang. maar onthoud nu van mijLeije houdt niet van nieuwe dingen". Ik dacht: kerel vlieg op. Maar ik moet bekennen, dat hij gelijk bleek te hebben. Leiden houdt niet van nieuwe din gen. Er is een sterke neiging alles bij het oude te laten. Iets nieuws is vaak bij voorbaat verdacht. Wat voor mij en vele anderen een bittere pil is geweest, was het feit, dat de meestal uitstekende plannen van de herstruktureringscommissie (ingesteld na het weggaan van Kloek en Schoonheim om tot een nieuwe op zet van het werk te komen) stuk voor stuk gesmoord zijn in het conserva tisme. Ook de Oekumenische Werkplaats is nooit geaccepteerd, hoogstens geto lereerd. Als wij een thema-dienst aanboden aan de wijken, dan waren we zelden welkom. Kerkvoogden Maar laat ik ook iets positiefs noe men: Wat mij getroffen heeft in Her vormd Leiden is, dat er een kleine keihard werkende groep mensen is, die onvoorstelbaar veel tijd, energie en geld investeren in onze gemeen te. Mensen die zeer dapper blijven oproeien tegen de sterke stroom van ontkerkelijking .Een kern, die de moed niet opgeeft, maar in het evan gelie van Christus blijkbaar steeds weer kracht vindt om het vol te hou den. Een club, waarop Je nooit tever geefs een beroep doet. Graag wil ik één sector uit deze groep met name noemen in dit gesprek, dat nogal vaak over geld gaat en wel het Colle ge van Kerkvoogden. Misschien is het vroeger een ere-funefcie geweest om li'd van dit college te zijn, nu is het in ieder geval een hondebaan. 't Is een bijna onmogelijke opdracht im de tijd van steeds groter wordende uit gaven en bijna gelijk blijvende in komsten het financieel beheer te voe ren. Een aantal uiterst bekwame mensen onder de voortreffelijke lei ding van dhr. Struys zijn soms dag en nacht bezig er 't beste van te ma ken. Dat wil ik graag kwijt in dit gesprek. Als er een predikant weggaat omdat er eigenlijk geen geld Is om hem zinvol te laten werken, dan ligt dat bepaald niet aan de kerkvoogden, maar aan die gemeenteleden, die menen zich met een fooitje aan hun verplichtingen te kunnen onttrekken. Die mensen moeten zich doodscha men i.p.v. kritiek te uiten op het be leid van de kerkvoogdij. Voor al die mensen uit het Jeugd werk, de wijk, de kerkvoogdij etc., die samen onze gemeente dragen, spilt het me zeer om weg te gaan. Ock vind ik het ellendig hen door mijn vertrek voor nieuwe problemen te zetten. Maar ik hoop een beetje dui delijk gemaakt te hebben, dat ik zo toch niet verder kan. Wat trekt U het meeste aan in de Hervormde Gemeente van Castri- cum? Castricum ligt aan de noord-west kant van de Randstad Holland en is een zeer snel groeiende forensen gemeente. Momenteel heeft 't 22.000 inwoners, terwijl de prognose is, dat er rond 1980 zo'n 35 a 40.000 mensen zullen wonen. De meeste nieuwko mers zijn afkomstig uit Amsterdam (en omgeving) en uit de IJmond. Met de trein is men in 20 minuten op Amsterdam C.S. Het is een overwe gend Jonge gemeente. De leeftijds groep 2545 jarigen is het sterkst vertegenwoordigd. De Hervormde Gemeente bestaat uit circa 4000 mensen. Wat mij het meeste trok in dit beroep, is de uit gesproken wens van het overgrote deel van de gemeenteleden, dat de nieuwe predikant bereid zou zijn om in deze snel veranderende tijd nieu we wegen te gaan om de gemeente van Christus te doen functioneren in en ten bate van de samenleving, in nauwe samenwerking met de Geref. en R.K. Kerk ter plaatse. Tot zover dominee Bijl, die in ons gesprek over en ook voor Her vormd Leiden rake dingen heeft ge zegd. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse - Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise Klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Twee foto's (van Jan Holvast) uit de Leidse binnenstad, beelden van een stukje binnenstads leed (links) en een stukje binnen- stadspret (rechts). Om met het negatieve te begin nen: de Haarlemmerstraat wordt doormidden gesneden door de steeds drukker wordende cityring, die over de Hooigracht gaat. Voetgangers krijgen nauwelijks gelegenheid over te steken. Voorzieningen voor voet gangers zijn nodig, zeker als de win keliers van het laatste gedeelte hun zin krijgen en ook dit stuk Haar lemmerstraat promenade wordt. Het stukje binnenstadspret heeft weinig woorden nodig. De foto spreekt voor zich. Ondanks het „ijzi ge" weer geniet vooral de Jeugd van het ijs uit de ton in het karretje. J ippeiikampen erger dan Leiden-Noord KiD intwoord op het schrijven van ir Sloot het volgende. Ik woon de laatste wereldoorlog in Ne- tynemen van brieven in rubriek behoeft niet te Kenen dat de redactie met de Inhoud eens is. redactie behoudt zich "enboven het recht voor ^dragen te weigeren dan te korten. derlands Oost-Indië. Ik heb daar in vier Jappenkampen gezeten, en die waren heel wat erger dan Leiden- Noord. Niet meer ruimte dan één ma tras, waterige rijstepap en op zijn hoogst wat schelpjes of een klein vis je te eten. Geen paardevlees. Uw kritiek op Willem Duys is niet terecht. Hij is geleerd (conservato rium), muzikaal, beschaafd en vrien delijk. Mag een zo goed televisie-me dewerker verdienen wat hij verdient? Noem dan liever een kamerlid, dat zijn mond nooit opendoet, maar wel 40 mille verdient. Ik moet verder nog opmerken, dat ik als weduwe van de Grote Deli Mij f 150.- in de maand krijg. Na de oor log heb ik gewerkt, het diploma boek- houden-A behaald en later ook het praktijkdiploma boekhouden. Die ef fecten, daar heb ik wel degelijk voor gewerkt. En nu u weer. MEVR. S. JONGENS-SCHADEE, Marelaan 8, Oegstgeest. LEIDEN A.s. donderdag en vrij dag vindt in het Mathematisch Insti tuut en de Gorlaeus Laboratoria (ohe miecomplex) van de Leidse univer siteit het negende Nederlands mathe matisch congres plaats. Op de eer ste dag van diit congres, dat onder auspiciën van het Wiskundig Genoot schap is georganiseerd door de vak groepen wiskunde aan de universi teiten en hogescholen, zal aan prof. A. Robinson, één van de meest voor aanstaande deskundige op 't gebied van het wiskundig grondslagenonder zoek, de L. E. J. Brouwermedaille worden uitgereikt. Prof. Robinson, die hoogleraar is aan de Amerikaanse Yale University, zal voordien de driejaarlijkse Brouwer Memorial Lec ture houden. Zijn onderwerp is "Stan dard and non-standard number sy stems". LEIDEN Op de Eerste Paas dag zingt het dames- en herenkoor van de Petruskerk aan de Lammen- schansweg tijdens de eucharistievie ring van half elf de missa "Benedi- camus Domino" van Don Lorenzo Perosi (1872-1956). Aan de uitvoering werkt mee "Het Haagse Koperkwartet", bestaande uit leerlingen van het Haagse con servatorium. De akoestiek van de gro te Petruskerk leent zich voor de mu ziek van deze koperblazers. Solistische medewerking word tl ver leend door de sopraan Ans Zwaan, uit Amsterdam en Piet Maas uit Lel den. Het geheel staat onder leiding, van de dirigent van het Petruskoor Thijs Kramer.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3