ABINET-DEN lYL Éi Amsterdamse politie vindt daders zes overvallen FFD rrCDDry/C13 A CTC Een tandarts op 3700 1-jJ-jXV vT Tj Ol JX.LjIVOlJiA C177 mensen in Nederland MOTIEF DUBBELE MOORD DUISTER filé op estdijk (ekort naar Nederland formateurs komen met werkstuk Elseviers nieuwe tuinplanten^ gids Arnemuiders willen niet gratis reizen 20 APRIL 1973 BINNENLAND PAGINA 7 Minister Van Veen: DEN HAAG (ANP) Op het Aldus het jaarverslag over 1972 ogenblik is er in Nederland één van de Nederlandse vereniging en de fl HAAG Voor een kabinet-Den Uyl is een nieuwe ge sbasis gelegd door het werkstuk van de informateurs Hgt en Albeda. De zes progressieve en confessionele par- hebben de informateurs gisteravond meegedeeld, dat zij iiw tot gesprekken bereid zijn. tocht wordt dat, nadat vandaag in de loog van de dag, alle ii bij de informateurs zijn binnengekomen, de koningin mor- nieuiv één of twee formateurs zal benoemen. Rond het Bin- vermoedt men dat deze opdracht bij ex-informateur Rup- ex-formateur Burger zal terecht komen. het NATO-lidmaatschap een gege ven uitgangspunt blijft, dat niet in geding is. Verlaging van het collegegeld voor het volgend Jaar tot 500 gulden, in samenhang niet een nieuw stelsel van Studiefinanciering; Uiterste omzichtigheid met de uitbreiding van de huurliberalisatie Ten aanzien van de grondpolitiek zal speculatie moeten worden tegen gegaan door de gemeenten voorkoop- recht te geven en door bij onteigening van grond in beginsel de gebruiks waarde daarvan te vergoeden; Een beslissing over de onafhan kelijkheid van Suriname en de An tillen nadat de koninkrijkscommissie haar rapport heeft uitgebracht. tandarts op 3700 inwoners. Binnen centrale raad voor de sociale tand- afzienbare tijd zal dit aantal één op heelkunde 3000 bedragen, zo heeft minister Van De waarde Veen (Onderwijs) geantwoord vragen uit de Tweede Kamer, waar geste bezwaren tegen de in- in het werkstuk, dat een com. j tussen de programma's progressieven en christen-de- zijn afkomstig van de CH. wil echter niet afhaken en jicht dat zij bij een accepte een kabinet Den Uyl mini- ministerszetel zal krijgen, wordt de verhouding 10: kabinet Den Uyl bemoeilijkt, niet aanneemt dat de ieid zal zijn één eigen zetel vallen. dyl deelde gisteravond mee oog geen aanleiding was om jraad bijeen te roepen. Hij !er toen nog niet op de hoog- Set CH-sbandpunt. De zetel van 10 voor de progressie- voor de Christen-democra- gn belangrijk punt voor de n van de socialisten. christen-democraten even aan de informateurs luren, namelijk één van de AR gezamenlijk en één van itaan de eerste twee partijen gelijkwaardige behandeling !H. irogressieve zijde wordt de üg in het werkstuk rond het in een kabinetscrisis weinig erd. Hierdoor zal voor de punten uit het program - de rode drie een meerder- 2/3 in de ministerraad te aoeten zijn. Dit houdt in dat ten- democraten ook zonder zetel het vetorecht krijgen. vergadering erkvergadering van kandi- alsters, waarvoor het licht toen staat, zal volgende week gehouden. Men zal 14 kern- bespreken, maar een twee- erhedd zal men moeten defensie-inspanning, waarbij ADVERTENTIE Abortus Bij de CH bestaan grote bezwaren tegen het feit dat de informateurs het abortusvraagstuk op dezelfde wijze wensen te behandelen als Bur ger. Deze wilde het regeringson- werp Sbuyt-Van Agt laten intrekken en er een initiatief-ontwerp voor in de plaats krijgen. Duidelijk is, dat dan de Kamer zal kiezen voor het thans nog liggende initiatiefwetsont werp Roethof-Lamberts. Tiilanus zei hierover: "We geven hiermee het beleid over de beschou- ming van het leven uit handen." Voor de CH kan dit alsnog het breekpunt worden. in werd gesteld dat één op 2000 ideaal zou zijn. ,.Of dit voldoende zal zijn voor een goede verzorging hangt af van de mate waarin mond- en tandziekten blijven voorkomen", al dus de minister. De minister weer erop dat in 1972 de belangstelling voor de studie tandheelkunde „abrupt" is toegeno men: 550 aanmeldingen tegen 345 het jaar daarvoor. Ongeveer 130 mensen moesten worden teleurgesteld. Preventie „Wetenschappelijke onderzoekingen wijzen uit dat het tandbederf neg steeds toeneemt en grote schade toe brengt aan de gebitten en de gezond heid van de jeugd. Nu al is te voor spellen dat, hoe groot het aantal tandartsen ook is. hoever het tech nisch kunnen ook is gevorderd en hoeveel geld we er ook voor willen besteden, het op de duur toch niet mogelijk zal zijn de jeugd tandheel kundig gezond te houden, tenzij de zorg zich richt op de preventie en niet, zoals bot nu boe ook in de schooltandverzorging vrijwel uit sluitend op het leggen van vullin gen". van de schooltandver zorging zal volgens de vereniging sterk toenemen, als daaraan voor- Kaas t ster-allures De Haagse recherche zoekt de moor denaar van de Chinees Yo Pio Tschin (60) en diens echtgenote Carolina Tschin-de Roos (65) ln het Chinese Het 12 jaar oude nijlpaardwijfje Tanja heeft in Artis begin deze maand het leven geschonken aan haar achtste jong. De nu twee weken oude zoon is gezond en levendig. Moeder Tanja heeft tot nu toe weinig geluk gehad met haar kinderen. Van de zeven voorgaande heeft maar één de leeftijd van een jaar bereikt. Brand zou werk Minder Surinamers zijn van I.R.A. •IJK Niet iedereen kan •pen in het defüé in op de verjaardag van ko- uliana. Dit Jaar zal voor de aal de duur van het défilé teperkt tot één uur. het défilé zal op het mid- JES van de paleistuin een 'fest in het land van Bartje" opgevoerd. Ongeveer zestig jenden aan de tv-serie over verken hieraan mee. De speurtocht van de recherche, die met 20 man aan de dubbele moordzaak werkt, concentreert zich dan ook op de Chinese gemeenschap in Nederland. Haagse en Rotterdam se rechercheurs onderzochten van daag in de Rotterdamse rosse buurt Katendrecht het gerucht dat de ver moorde restaurant-eigenaar in rus te partner zou zijn geweest in een Chinese goktent. Ook verrichten politiemensen on derzoekingen in Oostvoorne en Til burg, waar de vermoorde Chinees zaken deed. De politie heeft overigens nog geen enkele aanwijzing wie de da der geweest kan zijn en hoe zijn mo tief was. Sectie heeft uitgewezen dat Tschin, een vermogend man, door acht mes steken in de hals om het leven is ge komen. Zijn - tweede- vrouw is ge storven aan een messteek in de hals en een .22 kogeltje, dat in haar strot tenhoofd is aangetroffen. Zoals bekend werden de Chinees en zijn vrouw woensdagavond vermoord aangetroffen in hun woning aan de Laan van Meerdervoort 63 in Den Haag. Het bureau zware misdrijven van de Haagse recherche, dat is uitge breid met twee man van het regiona le bijsbandsteam, werkt ononderbro ken aan de zaak. Hoofdinspecbeur H. A. Hasselman heeft de leiding van het onderzoek. HELMOND (ANP) In de nacht van woensdag op donderdag is brand gesticht in het modehuis „Novita" aan de Ameidestraat in Helmond. De brand werd om tien over drie ge meld. Toen de brandweer ter plaatse aankwam, kwam er rook uit alle ra men van het pand. Een echtpaar met kind, dat boven de zaak woont, kon via een brandweerladder in veilig heid worden gebracht. Uit het onderzoek van de brand weer is gebleken, dat het vuur is ont staan door een in spiritus gedrenkte brandende krant, die door de brie venbus was geduwd. Mogelijk bestaat er verband tussen deze brand en een telefoontje dat dinsdagavond binnenkwam bij "het Helmonds Dagblad". Een onbekend persoon kondigde toen aan dat namens de IRA, het Iers Republikeinse Leger, in Hel mond branden zouden warden ge sticht als de politie de jongeman die eerder was gearresteerd in verband met de brand in het gebouw van het gewestelijk arbeidsbureau in Hel mond, niet direct zou vrij laten. Blijkbaar was de onbekende er niet mee op de hoogte dat deze jongeman inmiddels op vrije voeten was ge steld. De brand in het arbeidsbureau, dat vier weken geleden vrijwel ge heel door vuur werd verwoest, zou gesticht zijn namens de IRA, aldus de onbekende man, die deze brand stichting al eens eerder telefonisch had geclaimd. De omvang van de schade bij "No vita." is nog niet bekend. Voor de tweede maal heeft de KLM succes geboekt met haar film „Make the difference". Vorig Jaar be haalde deze film een eerste prijs op het 13e Internationale Industriële centrum, ditmaal is de film "n eerste prijs toegekend op het eerste Inter nationale Public Relations Filmfes tival, dat deze week in Genève is ge houden. De film is gemaakt door Ca rillon Audiovisuele Media in Amster dam onder regie van Han Mook en op basis van door de KLM verzorgde teksten en ensceneringen. PARAMARIBO Vorig Jaar is de stroom Surinamers naar Neder land kleiner geweest dan het jaar daarvoor. Bijna zesduizend Surina mers trokken toen naar Nederland, tegen ruim 7200 in 1971. Vorig jaar immigreerden er in Suriname 2500 personen, van wie naar schatting: 1500 Surinamers, dit is 2,5 procent van de Surinaamse bevolking in Ne derland, die geschat wordt op zestig duizend. De cijfers komen uit een rap port dat in opdracht van het Suri naamse ministerie van sociale zaken is opgesteld door drs. L. Zielhuis. Een geheel zuiver beid van de mi gratie is niet te geven, omdat niet al le vertrekken worden opgegeven bij de burgerlijke stand. Het aantal Suri- rinamers dat bijvoorbeeld na familie bezoek in Nederland blijft, staat ner gens geregistreerd. Voor 1972 zijn niet alle cijfers voorhanden. In het rap port wordt alleen vermeld dat 5949 Surinamers naar Nederland trokken. In 1971 waren het er 7280 en in 1970 5729. De immigratiecijfers zijn: 1972 2509, 1971 2144 en 1970 1896 wat neerkomt op een regelmatige stij ging van ruim tien procent. Gespecificeerd cijfermateriaal »/er 1971 wijst uit dat van de 7280 Suri namers die naar het buitenland ver trokken er 7006 naar Nederland gin gen (3576 vrouwen en 3430 mannen). De voorkeur van de Nederlander- vaarders ging uit naar Noord-Holland waarvan Amsterdam het grootste deel opving, nl. 1969. Naar Rotterdam, trokken 1056 Surinamers en naar Den Haag 990. Wat de leeftijd betreft, bleek dat voornamelijk personen tussen de 15 en 19 en tussen de 20 en 24 jaar naar Nederland reisden (resp. 1245 en 1445). De meeste Surinamers die naar Nederland trokken zijn van Creools origine. De Hindostaanse Su rinamers staan op de tweede plaats. Uit het rapport blijkt nog de voor liefde van de Creool voor Amsterdam en Rotterdam en die van de Hindo- staan voor Den Haag. Moord Schijndel nog aangehouden DEN BOSCH (ANP) De recht bank in Den Bosch heeft de zaak tegen de 42-jarige rijschoolhouder M. van K. uit Schijndel, die terecht staat wegens moord op zijn echt genote, opnieuw, en nu voor onbe paalde tijd, aangehouden tot het la- ben uitbrengen van een aanvullend psychiatrisch rapport. Verdachte zal daartoe wenden opgenomen in de Rijkspsychiatrische inrichting in Eindhoven. Een en ander omdat de psychiater dr Oberg, directeur van de psychiatrische inrichting „Coude- water" te Rosmalen, van mening is, dat een psychologisch en psychia trisch onderzoek, dat geruime tijd zal vergen, in dit geval noodzakelijk zijn In dit onderzoek moet ook de vraag betrokken werden, in hoeverre het hersenletsel, dat Van K. jaren gele den bij auto-ongelukken heeft opge lopen. van invloed is op zijn geestes toestand Dr Oberg meent dat op name in Eindhoven de voorkeur ver dient boven die in de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht. Zowel de raadsman, mr. Van den- Stappen, als de officier van Justitie, mr. P Duyx, verklaarden zich met het voorstel van de psychiater ak koord, terwijl verdachte zich volledig bereid verklaarde aan het onderzoek mee te werken. NIET VISSEN IN DE NACHT DEN HAAG (ANP) Minis ter Boersma van Landbouw en Visserij wil de sportvissers geen gelegenheid geven om 's nachts te vissen. De geldende regeling, waarbij het vissen van een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang verboden is, geeft de hengelaars naar zijn mening in de maanden juni tot september al ruimschoots gele genheid tot vissen in de avond uren. De minister heeft adVie- zen gevraagd bij organisaties, van beroeps- en sportvissers, en die hebben hem in zijn opvatting gesterkt. Slechts in een van de vier geraadpleegde organisaties was een meerderheid voor af schaffing van het nachtvisver bod, de andere drie wilden het unaniem houden. Een en ander blijkt uit een aanvullend antwoord van de mi nister op schriftelijke vragen van twee tweede-kamerleden de heer Scholten en de inmid dels overleden heer Walburg. Voorwaardelijke straf geeist tegen man die meisje doodreed GRONINGEN (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Gro ningen heeft tegen een 21-jarige elek tricien uit Mussel veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met drie Jaar proeftijd, 500 gulden boete of een maand cel en ontzegging, van de rijbevoegdheid voor zes maan den geeist. De elektricien zou op 8 ja nuari 's avonds in Musselkanaal bij regenachtig weer met zijn auto twee meisjes op de fiets hebben aangere den, van wie de 13-Jarige Margare- tha Schuten twee dagen later aan de verwondingen is overleden. Verdachte hield vol de meisjes pas op het laatste moment te hebben ge zien. Een automobilist, die als getui ge optrad, verklaarde echter de fiet- sters duidelijk te hebben zien aanko men. Uitspraak 3 mei. lichting en opvoeding met betrek king tot mond en gebid voorafgaat, te beginnen bij de aanstaande moe ders In het schooljaar 1971/1972 telde Nederland 122 schcoltanddiensten waarbij 7340 scholen betrokken wa ren. Bijna 60 procent van de leerlin gen (ruim 700 500) nam eT aan doeL WD-er bepleit minder soepel vrijstellingsbeleid „Defensie zou minder soepel moeten worden bij haar vrijsteilingsbeleid voor dienstplichtigen". Deze wens stelt overste A. Ploeg, defensiesne- cialist voor de VVD in de Tweede Kamer, tegenover het verlangen van de VVDM en „de progressieve drie" PvdA, D'66 en PPR de dienst tijd te verkorten tot twaalf maan den. Ploeg meent, dat een minder soepel beleid rechtvaardiger zou werken. Hij stelt: „Nu krijgen zes van de tien jongens vrijstelling. Dat is nl t juist". Ploeg voelt ervoor de dienst plicht te verbreden. Er zou niet al leen dienstplicht moeten zijn voor de krijgsmacht, maar bv. ook voor sociale instellingen en voor werk zaamheden in ontwikkelingslanden. In een volledig vrijwilligersleger ge looft Ploeg niet .Dat stuit af or< te werving". Hij ziet iets in de groni- gedachte die de commissie v»n Rijckevorsel op dit punt heeft geuit: dienstplichtigen moeten kun nen kiezen uit variable diensttijden. Je zou twaalf, 24, 36 of 48 maanden „in dienst" moeten kunnen. Degenen die het langst dienen zou den ook de hoogst gewaardeerde functies moeten krijgen. Ploeg vindt dat Je daaraan moet koppe len: 1. een hogere honorering: 2. een civiele vakopleiding. Maar hij beseft: „Alles staat of valt met de werving. De Jongens moeten willen". Hij herinnert eraan, dat het proleet „technisch specialist" dat nu al eni ge Jaren loopt in de krijgsmacht, „niet zo'n geweldig succes is". ADVERTENTIE door Willem Iven Snelle en praktische informatie over 1.500 tuinbloemen- en planten, met inbegrip van bomen cn heesters. Alfabetisch gerangschikt, kort en helder omschreven met vermelding van zaaitijd. Via overzichtelijke tabellen, verdeeld in verschil lende soorten planten (vaste planten, één- en tweejarige planten enz.) vindt men in een oogwenk gegevens als bloeitijd, kleur, hoogte, plaats, vorst bestendigheid enz. Handig formaat; 370 blz., met 131 kleurenfoto's en 700 tekeningen. In geplastificeerde band 22,50. Van buit vrijwel niets meer over .ES rï ARNEMUIDEN De bevolking van Amemuiden heeft nauwelijks gereageerd op de uitnodiging van de spoorwegen volgende week za terdag gratis naar Utrecht te rei zen: van de 900 uitgenodigde ge zinnen kwamen zich er gister avond slechts enkele melden. De gratis reis is door de spoor wegen bedoeld als een voorproefje van het goedkope tarief voor ge zinnen. Vooriichtingsfunctdonarissen van N.S. hadden zich verwachtingsvol geïnstalleerd in verenigingsge bouw "De Arne', maar zij konden slechts elf mensen begroeten. De meesten van hen kwamen alleen maar hun totoformulier inleveren bij de concierge van het gebouw. De spoorwegen hebben alle ge zinnen van Amemuiden (Z), Ma- riënberg (O) en Mamtgum (Fr.) uitgenodigd gratis naar Utrecht te reizen en daar de opname van het AVRO-programma Sterallures bij te wonen in de Jaarbeurshallen. Enkele Arnemuiders vertelden de NS dat zij de combinatie van de reis en de ontspanningsavond helemaal niet zo leuk vonden. Ook had de NS nog niet iedereen er van kunnen overtuigen dat de reis echt helemaal -gratis is, zo bleek gisteren. Het aanbod blijft gehandhaafd, aldus één van de aanwezige NS-mensen. AMSTERDAM (ANP) De afde ling overvallen van de Amsterdamse recherche is er in geslaagd een zes tal recente overvallen op postauto's en giro-agentschappen tot klaarheid te brengen. In samenwerking met de Hilversumse recherche heeft zij vier mannen gearresteerd, die sinds eind februari in een tijdsbestek van nau welijks 1% maand in en om Amster dam zes overvallen uitvoerden, waar bij zij in totaal bijna 23000 gulden buitmaakten en een aantal aangete kende poststukken Als verdachten zijn inmiddels voor de officier van Justitie te Amsterdam geleid een 26-jarige koopman, een 29-jarige autohandelaar, een 20-ja- rige tdnimermam, allen woonachtig te Amsterdam, en een 20-jarige portier uit Vïnkeveen. Het recherche-onderzoek heeft en kele weken in beslag genomen. De zaak kwam aan het rollen toen re chercheurs van de afdeling overval len op straat in Amsterdam-oost een personenauto aantroffen waarvan het signalement overeenkwam met de beschrijving van een auto die ge bruikt was bij een mislukte overval op een postauto in het gehucht Drie mond bij Weesp. Aangezien de eigenaar van deze auto geen onbekende was van de po litie, rees het vermoeden dat hij mo gelijk iets met de overval te maken kon hebben gehad. Het verdere on derzoek, waarbij gegevens werden ontdekt die tezamen als stukjes van een legpuzzel bij elkaar pasten, leid de tot de arrestatie van de vier mannen. Opgemaakt Van de buit is echter niets gevon den, op wat verbrande resten van aangestekende stukken na. Het geld is volgens verklaringen van de ver dachten opgemaakt aan drank en aan betaling van een aantal schul den. Huiszoekingen bij de verdachten leverden enkele bivakmutsen en coltruien op, die bij de overvallen zijn gebruikt Ook werden twee pisto len gevonden, geladen met zg. dum- dum-patronen. Bij de overvalen is in het algemeen gebruik gemaakt van gestolen auto's. Bij de mislukte overval op de post auto in Driemond werd gebruik ge maakt van een zelf vervaardigd stop bord. Voorts is gebleken, dat de overval lers bij him werk portofoons benut ten voor verbinding tussen een „ver- kenningswagen' en de „overvalwa gen". Het onderzoek is nog niet afgeslo ten, aldus deelt de recherche mee. Verwacht wordt dat nog meer arres taties zullen volgen, waarmee naar wordt gehoopt nog meer tot dusverre onopgeloste overvallen tot klaarheid zullen worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7