iapanse prenten grondsla; Voor Leids "Volkenkunde'9 J. en W.: hal mor vee bij nonopolie het slaapkamercentrum fzssz. Spektakulaire show van betaalbaar en verrassend wonen anno1973. In onze meubelpaasdaagse. INTERMEUBELTOONZALEN uur genot wordt geexposeerd KERMIS MET PASEN De grootste, ruimste en meest verleidelijke slaapkamerkollektie van de gehele randstad. Een uniek feestelijk kijkfeest speciaal georganiseerd rond de paasdagen. V Alles voor komfortabel, gezond, maar vooral gezellig slapen in de droomkollektie van A 2* Paasdag: Lisse - Grachtweg 59-61-63 t.o. de HOBAHO veiling. Tel. 02521 -12949. Dagelijks van 9 tot 6 tiur. iouurv m."-.5 uur n.m. 's Maandags vanaf 1 uur n.m. Donderdag koopavond tot 9 uur. LEIDEN: Haarlemmerstraat 198-200, tel. 01710-31846-31847-31848, "Interieur Classique" Haarlemmerstraat256-258,tel.01710-22154 (naastzwembad DE OVERDEKTE) DONDERDAGS KOOPAVOND. w\ ALPHEN: v.d. Mandersloostraat 100, tel. 01720-91409. VRIJDAGS KOOPAVOND, parkeren zonder problemen. OFF. DEALERS:AUPINGDRAKACEL*ZAALBERG»IDEENS VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Amerikaanse schipbreukelingen al tijd prompt werden afgemaakt, als ze in Japan aan land kwamen. In 1853 kwam daarom een Amerikaan se vloot onder commodore Perry op Japanse schepen tot zinken en bom bardeerde de kust. Dit was de genadeslag voor het shogunaat, dat toch al veel last had met opstandige daimyo's. In 1868 gaf de laatste Tokugawashogun de macht uit handen. De toenmalige troonpretendent werd op zijn 17de jaar keizer. De kreet in het land was: Kaikoku shinshu. Dat wil zeg gen: „Open het land en zorg voor vooruitgang". Het Japan van Pearl Harbour, electronica, piano's en au tomobielen was in aantocht. Iemand in het gezelschap van Per ry bracht naar Amerika een prent mee van de toen nog levende mees ter van het landschap, Hirishige. Hij stelde vast: „Het voornaamste van deze illustratie, uit artistiek oogpunt beschouwd, is dat zij behalve dat ze een uitstekend voorbeeld is van kleurendruk (een proces dat bij ons in de kinderschoenen staat) een brede en krachtige omtrek heeft, waarbij vergeleken veel van onze eigen tekeningen zwakschijnen, en bovenal onzeker". Pakpapier Toen de Japanse export naar Eu ropa begon, kwamen prenten bij dui zenden mee dikwijls gebruikt als verpakkingsmateriaal in kisten met waardevoller zaken. Want toen Ja pan een eeuw geleden zo opeens op de moderne toer ging. was daar de waardering voor de houtsneden sterk gedaald. De kwaliteit ging ook snel achteruit. Japanse prenten waren er al lang vóór „het vlietende leven" het onder werp werd. Van de achtste eeuw af waren er blokdrukken, volksprenten voor Boeddhistische pelgrims bijvoor beeld. motiefplaatjes, soms met beeld èn tekst in het blok gesneden. Men zal in Leiden ook bladen te zien krij gen van de hedendaagse meester unakata, die in zijn werk op die ou de Boeddhistische trant teruggaat. Schilderkunst Wat het schilderen betreft, is de Japanse kunst van Chinese oor sprong. Pas na de achttiende eeuw ging men zich op typisch Japanse onderwerpen toeleggen: de geschie denis van een tempel, verhalen uit beroemde boeken, etc. Dit was de stijl van de Tosa-school. een hofstijl die tegen het eind van de 16de eeuw 'ifcIHH I »i Zo worden houtsneden van Japanse prenten gemaakt. in verval was geraakt. Toen kwam de Kano-stijl op. Deze ging terug op de Chinese landschapskunst, maar koos als onderwerpen vooral de my then over krijgshelden. Het werd de officiële schilderkunst van de Toku- gawa-dynastie. In Nara, bij Kyoto, ontwikkelde zich een schilderkunst voor de gegoede burgerij een meer volks uitvoering van de Tosa-kunst. Op die manier was de ukiyo-e kunst al een heel eind voorbereid, toen men in het ge-depolitiseerde land een genotvol bestaan voorop stelde. De onderwerpen van de ukiyo-e prent zijn vooral: de cour tisane in de plezier-wijk; de acteur van het kabuki-theater, de liefdes kunst 'geïllustreerde handleidingen zoals bij ons het fotoboek „Variaties". In Japan kende men 48 standaard houdingen. en sedert het bevin van de 19de eeuw: het landschap. De ontwikkeling loopt van zwart witte prenten tot sublieme veelkleu- rendrukken vijf tot tien i-'^ur- blokken. De vroegste grootmeester heette Moronobu en de eerste die perfecte „brocaatdrukken 'vele kleuren) maakte was Harunobu. Zij zijn met anderen vertegen woordigd op de eerste van de telkens een maand durende expositie ta Lei den. LEIDEN Hondervijftig jaar geleden verzamelde een ge leerde uit Nederland in Japan ruim vijfduizend voorwerpen. In de bagage, die hij naar Leiden bracht, waren papiertjes waar liefhebbers vandaag met genoegen gaten voor zouden slaan in hun bankrekening. Destijds zag men dat niet zo. Het duurde zeven jaar voordat het rijk besloot de collectie- Von Siebold aan te kopen. Daarmee was de grondslag ge legd voor een „Japans" museum dat later uitgroeide tot het rijksmuseum voor Volkenkunde. UDEN Burgemeester en wet- ws zullen de raad voorstellen krediet beschikbaar te stellen van miljoen voor de bouw van 'runderhal op het Groenoordhal- n de functie van de eind dit jaar te sluiten Rotterdamse wkt over te nemen. Voorwaar- dat de Kroon Leiden de mono- k-Dositie geeft. 1 te bouwen hal komt dicht te- de Groenoordhal aan, waardoor complex van korf balver enig'tv ■derk war tier kan worden ge- ïiaafd. raadscommissie voor Economi- zaken bespreekt dit pre-advles dinsdag. Verslag zal dan worden n het beraad van de direc teur -generaal voor de voedselvoor ziening met veemarktsteden, waar over wij hebben bericht. De meer derheid van de vee-organisaties heb ben zich achter de Leidse eis voor de monopoliepositie gesteld. De nieuwe haü (kosten f 1.128.000) wordt een eenvoudige overkapping, voorzien van vaste opstanden, balies, verlichting. Er komt aansluiting op riolering en waterleiding. De hal komt aan de kant van de Floris Versterlaan. Hierdoor wordt blokkering van het terrein (bijv. voor de 3 oktoberkermis) voorkomen. Om een sluitende exploitatie te ver krijgen willen B. en W. de veemarkt tarieven verhogen tot het peil van vergelijkbare markten. LEIDEN Donkere wolken wijzen niet op een zonnige Pasen. Wie er toch even uit wil en niet ver van huis gaat, kan naar het GroenoordJialterrein, waar de paaskermis ten bate van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer draait. Op de foto (Jan Holvast) een beeld van de opbouw. In een reeks van tenminste twaalf exposities, die zeker tot juni volgend jaar zal duren, laat dit museum nu een keuze zien uit de Japanse prenten-verzameling waarvan de oudste bladen in Von Siebolds bagage zaten. Er zijn prachtige kleurendruk ken bij, maar voor kenners zijn de opwindendste zeldzaamhe den de kleine houtsneden in zwart op wit. delen neemt Rotterdamse eemarktfunctie over derste laag. Men kon in deze samen leving nóg lager staan dan een ban kier, maar dan behoorde men tot de heffe. Zeventig jaar lang werkte het chris tendom erg aanstekelijk. Toen wees de shogun de Jezuïeten uit. Dit was het begin van een dramatische chris tenvervolging. De bekeerlingen die in opstand kwamen, werden met be hulp van Hollandse artillerie uitge roeid. De Hollanders waren anti paaps en vïnsren de Portugezen graag een zakelijke vlieg af. Zij wer den beloond met de toestemming op Deciwia te blijven toen de volgende shogun in 1638 het land voor buiten landers sloot. Gedurende 230 jaar kon Japan ver volgens in vrede stagneren. De mili taire kaste - samurai - had geen werkelijke functie meer en de on derste laag van de burgerij, die zich op geld toelegde, won aan invloed. In deze periode floreerde, apart van de aloude hofkunst, een burgerlijke literatuur en beeldende kunst van sublieme wereldsheid. Vlietende leven Het onderwerp van deze kunst was "de vlietende wereld", in het Japans ukiyo Dat woord komt al voor in Middeleeuwse Boeddhistische ge schriften en betekent dan zoiets als "de aarde, het vergankelijke tranen dal." In de eeuwen, waarin de shu- gons van de Tokugawa-dynastie het land regeerden van Edo (het huidige Tokio) uit, had de term ukiyo een andere gevoelswaarde. De Japanner Asai omschreef deze als volgt: "Levend voor het ogenblik, de aan dacht volledig gericht op de genoe gens van de esdoorns: liederen zin gend, wijn drinkend en alleen maar een zich laten gaan, een drijven op de stroom, zonder ook' maar het minst bekommerd te zijn over de armoede die komen gaat, weigerend zich te laten ontmoedigen, als een kalebas drijvend op de stroom van een rivier..." Deze genietende overgevoeligheid voor zinsindrukken is nóg kenmer kend voor een stroming in de Japan se literatuur: het sensitivisme. Ja panse houtsneden brengen die ont vankelijkheid zeer dia-eet op ons westerlingen, over. Ze hebben 'n gro te invloed gehad op onzez moderne kunst. Vicent van Gogh en zijn broer Theo verzamelden zulke prenten, die in hun tijd heel weinig kostten. Ze lieten er ruim zeshonderd na. Nu zou dat een kapitaal bezit zijn. Ontdekking Von Siebold zal de prenten meer als merkwaardigheden hebben mee gebracht dan als belangrijke stukken in zijn collectie. De eerste westerling die de Japanse houtsnede ernstig nam als kunst was een amerikaan van de vloot, die Japan „open brak". De Amerikanen dreven handel met Chi na. Zij vonden het hinderlijk dat Japan was in Von Siebolds tijd een dodelijk gesloten land. Japanners mochten er niet uit; vreemdelingen mochten er niet in. Buitenlandse schipbreukelingen die zich op de Ja panse kust redden werden ter dood gebracht. Alleen met Chinese koop lieden werd handel gedreven en Ne derlanders mochten een handelsves tiging hebben op Decima, een waai ervormig eilandje dat via een brug met de havenstad Nagasaki was ver bonden. In de zestiende eeuw hadden voor al Portugezen in Japan zaken ge daan en bekeringen gemaakt. Tot ergernis van de Boeddhistische priesters hadden Portugese Jezuïe ten er veel succes. In 1563 werd zelfs een daimyo met 25 van zijn vazallen christen. Een daimyo is een leenheer - zoals er in Europa in de feodale middeleeuwen waren. De keizer van Japan had geen we reldse macht. Het rijk werd bestuurd door een shogun - een generalissimo (een titel die ook Tsjang Kai Sjek op Formosa zich heeft aangemeten). In de provincie heersten de dai myo's, leenheren van de shogun. De daimyo's beschikten over adellijke vazallen die gewapenden edellieden, de samurai, in dienst hadden. In ge val van nood waren ook de vrije boe ren, de goshi weerplichtig. Bankiers onderaan Onder deze maatschappelijke boven- groep volgden de burgers, de heimin. De voornaamste burgers waren -the oretisch - de pachtboeren. De mid dengroep van de burgerij bestond uit handwerkslieden. Bankiers, winke liers en kooplieden vormden de on-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3