)ierickx buit verdeeldheid it in matte Waalse Pijl SPELEN VOORBU, APARTHEID TERUG electie-duel' Leids elftal: 1 zege op Quick Boys Helenio Herrera toch naar Inter STOND TIEN DAGEN AAN DE KANT; ACHTERAF IS DAT GOED GEWEEST" Supporter J DAG 20 APRIL 1973 SPORT PAGINA 17 ,Huil om het land waar ik van hou. PRETORIA (UPI) In het Een noodzakelijkheid om sport- retoria-hotel, waar blank juin gedurende de veertien da- van de Zuidafrikaanse Spelen jbroe der lijk bijeen woonden en sarte atleten bediend werden jior blanke serveersters, zijn de ördjes „alleen voor blankes" en alleen voor niet-blankes" weer gehangen. je spelen zijn voorbij. De apart- ieid is weer een feit. Bij de slui- jgsceremonie parafraseerde de ;aidafrilcaanse minister van Sport •iet Koornhof onder de invloed het sportieve succes van het ekende boek over de zwart-wit elaties van Alan Paton„Huil om *t land, waar ik van hou", [oomhof riep uit: „Ik geloof dat de titel zouden moeten veran- jsren in „Verheug u over het land, raar ik van hou". sommige kringen worden de pelen, waarvoor de Zuidafrika- jen graag de „Nederlandse niet- lanken" Enith Brigitha en Ed- Monsels zouden hebben ge likt. beschouwd als een groot icces: een belangrijke stap voor bij het streven de raciale bar- ières in Zuid-Afrika te slopen. contacten met andere landen te onderhouden, nu blijkt dat steeds meer sportorganisaties Zuid-Afrika wegens de apart heids-politiek buiten sluiten. Zo heeft sinds 1960 Zuid-Afrika niet meer kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen. De behoudende elementen in de Zuidafrikaanse samenleving heb ben zich om diezelfde reden sterk tegen het houden van de multi- radicale spelen in eigen land ge keerd. Zij vrezen inderdaad dat integratie op sportgebied zal lei den tot de volledige ineenstorting van de apartheid en tot chaoti sche toestanden aanleiding zal ge ven. Desondanks namen 861 Zuidafri kaanse atleten van alle kleu ren en ras-schakeringen samen met 600 buitenlanders, eveneens van alle raciale groeperingen, deel aan dezelfde atletiek-, hockey-, boks-, zwem-, voetbal- en gym- nastiekwedstrijden. In feite het gehele Olympische programma en in sommige opzichten zelfs meer dan dat. De deelnemers aan de belang rijkste sportgebeurtenissen in Pre toria woonden in hetzelfde hotel waar tijdelijk de bordjes „alleen voor blankes" en „alleen voor niet-blankes" waren weggehaald. Maar hoewel de scheidslijn in het stadion was opgeheven, bleef die op de tribunes gehandhaafd. Toch was in zeker opzicht de sport als winnaar te beschouwen. Blank en zwart reageerden eensgezind in protest, toen bij een bokswedstrij tussen een blanke en een niet- blanke Zuidafrikaan de jury de overwinning toekende aan de blanke hoewel zijn tegenstander een betere indruk had gemaakt. "Waarom laten jullie hem meedoen, als Je hem niet wilt la ten winnen", zo klonk het uit de mond van een blank, die hiermee d'e protesten van zijn zwarte landgenoten ondersteun de. De voetbalcompetitie, een geheel Zuidafrikaanse aangele genheid, bracht in een knock-out systeem "zwarten", "kleurlingen" en "Indiërs" tegenover elkaar. Het blanke team won. Vanaf de uitverkochte tribunes klapten de toeschouwers, toen de spelers de arm over eikaars schouder het veld verlieten. Maar de vraag laat zich niet opzij schuiven: "Wat gebeurt er nu na de Spelen"?. De zwarte Zuidafrikanen zijn weer teruggedrongen tot hun uitgangspositie ze kunnen alleen tegen blanken uitkomen, als er buitenlandse atleten bij betrok ken zijn, ook al heeft de Zuid afrikaanse regering dan voor het voetbaltoernooi een uitzondering gemaakt. De apantiheidsregels worden weer nageleefd. Nauwelijks zijn de Spelen voorbij, of Nieuw Zee land stuurde bericht het (geheel blanke) rugby-team van de Springbokken niet te zullen ont vangen. De Nieuwzeelandse pre mier Norman Kirk herhaalde de bestaande opvatting: geen ploegen, die zijn samengesteld op basis van ras en niet op grond van sportieve prestaties. De Zuidafrikaanse regering heeft laten weten, dat daar geen spra ke van zal kunnen zijn. Men is genegen zwart en blank naar de Olympische Spelen te sturen, maar alleen na geschei den selectie-wedstrijden. Een multi-raciaal rugby-team zou alleen kunnen worden worden samengesteld na geïntegreerde wedstrijden. En dat zou indrui sen tegen de gehele apartheids filosofie. Dawie de Villiers, de vroegere aanvoerder van de Springbokken en thans afgevaardigde in het parlement voor de regerende na tionale partij, verklaarde teleur gesteld te zijn over de Nieuwzee landse weigering. "Er zijn ont wikkelingen op komst", zo zei hij, duidend op de ontwikkeling, die zich in de Zuidafrikaanse sport bezig is te voltrekken. "Hierbij worden de grondregels van de ge scheiden ontwikkeling in het ge heel niet aangetast", aldus de afgevaardigde. „Het gaat alleen om de praktische implicaties en de logische consequenties van de regeringspolitiek ten opzichte van de sport". In "Huil om het land, waar ik van hou" merkt een Afrikaan in een van de slotalinea's opt "Ik ben in het diepst van mijn hart bang, dat op het moment dat zij de blanken) van ons willen gaan houden, ze zullen ervaren dat bij ons inmiddels de haat in het hart is gebakken". MARCINELLE "Ik haal", zei Eddy Merckx maandagavond in al zijn vreugde over de schitterende zege in Parijs-Roubaix, "mijn neus nou ook weer niet op voor een overwinning in één van de Ardennen-klassiekers". Daarmee gaf de vedette overi gens tegelijk wél te kennen, dat het bepaald niet eenvoudig zou zijn om zo kort na de geweldige inspanning tussen Parijs en Roubaix (en met nog zó veel zwaar rondewerk op het pro gramma) in het Ardeense weekeinde weer onvervaard te "vlammen". Merckx had voor zichzelf uitgemaakt, dat hij eigenlijk alleen tot op de bodem van zijn krachten wilde gaan als het koersverloop hem tot en met de laatste kilometers volledig in de kaart zou spelen. En dat gebeurde gisteren in de Waalse Pijl nu net niet. '■dré Dierickx passeert winnend de finishlijn in Marcinelle. 16 f geen tegenstander voor 30 april Misschien hebben ze trvi - niets gevoetbald. Als ook Öng Gouda in de korte tijd rest tot 30 april er niet in sn vertegenwoordigend elf- been te brengen, dan heb- 'Jitgenodigde spelers van het ij -Hal gisteravond voor niets 1 tegen Quick Boys. Want 'P Koninginnedag de tiradi- fedstrijd van dat team niet gespeeld, eenvoudig omdat [enstander is. IUI M Ut» zou ook best eens het geval zijn, want Gouda kon pas worden benaderd, nadat •lgens de gevraagde partners Den Haag, Rotter- Dordrecht voor de eer had den bedanken. Er zal nog worden geprobeerd om Srastander te vinden, maar de af deling Gouda het verte- Ogende team niet 'rond* daarover kon gisteren nog feluitsel worden gegeven - ie selectie-wedstrijd van het tol op het LPC-terrein to taal voor niets geweest. Dan is de partij tegen Quick Boys niet meer dan een oefening geweest voor de spelers zelf. Een nuttige oefening, dat wel. Voor een handjevol publiek - aan het duel was geen bekendheid gegeven - lieten de Leidse spelers en de Katwijkse zaterdag eersteklasser elkaar vrijuit voetballen. Dat resul teerde in een aardig partijtje dat tenslotte met 2-1 door het Leids elf tal werd gewonnen. Een Leids elftal, (zonder de Roodenburgers De Groot, Hans Hannaart en Verkuylen, die hadden afgeschreven) dat een ande re sparringpartner tegenover zich vond dan was gepland. Inplaats van zaterdag-kampioen Noordwijk was dat Quick Boys, dat bereid was ge vonden aan te treden nadat Noord- wijk had afgezegd. Quick Boys (dat op 30 april tegen AZ'67 speelt) ge bruikte het duel om te experimente ren, zoals ook het Leids elftal ge dwongen experimenten uit moest voeren. Op de plaatsen van De Groot, Hannaart en Verkuylen traden Leen de Goey tASC). Teun Hoek (LFC> en Henk Rol (UVS) aan, waarna in de tweede helft ook LFC'er Pardon kwam opdraven (voor Hoek). Het was die invaller die het Leids elftal tenslotte naar de zege zou schieten. Na 75 minuten voetbal, waarin Sam den Os na twintig minuten en Jan van der Plas na 40 minuten voor 1-1 hadden gezorgd, scoorde Pardon een fraai doelpunt. Na een gave pass van UVS-middenvelder Arie Lagendijk, bezorgde hij het Leids elftal de over winning met een boogbal over Quick Boys-invaller doelman Arend v.d. Oever. De 2-1 was verdiend ook. Want hoe wel het Leids elftal geen uitblinkers kende werd er tegenover de 'club- eenheid' van Quick Boys een duide lijk surplus aan techniek gesteld. Maar dat was dan ook het enige dat voorlopig uit het duel 'geselecteerd' kon worden... LEIDS ELFTALBouwmeester, (Dubbeldeman)Schiphorst, Rol, Pennenburg, Koos Hannaart, Hoek (Pardon), Lagendijk, Van der Lin den, Leen de Goey, Den Os, de Klerk. De man, die dat „ongerief" veroor zaakte: André Dierickx. De bonkige 26-Jarige, in dienst van Briek Schottes Flandria-formatie, rende op minder dan tien kilometer weg van een „kostbare" kopgroep, die qua kwaliteit de vluchter gemakke lijk had kunnen achterhalen, maar waarin de belangen zodanig ver deeld waren, dat de voortreffelijk koersende Belgische kampioen Wal ter Godefroot het betrekkelijk ge makkelijk voor elkaar kreeg de vlucht van zijn ploegmakker voor beeldig in de rug te dekken. Door Fred Racké „En", zei een dolgelukkige Dierickx, die zijn eerste klassieke zege bin nenhaalde na een veelbelovende en tree bij de profs, twee seizoenen her, „en ik was bovendien nog in het voordeel tegenover de meeste anderen Zij waren immers ver moeid. Bijna iedereen had de ronde van België gedaan, in dat ijzige weer. En daar pal bovenop nog een Parijs-Roubaix, waar het helemèal een hel was. Zoiets weegt natuurlijk vreselijk zwaar. Ik had die nadelen niet. In Gent-Wevelgem was ik sa- met met Roger de Vla-emmck zwaar gevallen. Ik kon de ronde niet doen, moest ook Pauijs—Roubaix verzaken en ik stond tien dagen langs de kant. Achteraf is dat gewoon goed geweest." Sneeuwbui Het eerste koersuur was in deze Waalse Pijl veruit het moeilijkste. Kort na de start in Verviers spreid de zich een ijskoude sneeuwbui over 't peloton, zodat na 30 km koers (van de 249) al ruim honderd van de 220 vertrekkers waren gelost of afge stapt. De Waalse Pijl is moeilijk, door tien nijdige hellingen, zeer re gelmatig over het parkoers ver spreid, met de „Mur de Thuin" als laatste horde van de allure van de Geraardsbergse Muur. De eerste helling doemt vrij kort na de start op: Les Forges, met bo venop het monument Stan Ockers. Het peloton dat naar boven klau terde was al lang niet meer com pleet, toen Joop Zoetemelk op de top een knappe ereprijs in de vorm van een replica van het Ockers-mo- nument met bijbehorende premie veroverde .Maar dat was toch ei genlijk meteen ook het voornaamste strijdgewoel van deze tot aan de fi nale vrij matte Pijl, waarin zich verderop slechts een groepje van vier door een toch nog lange, maar kansloze vlucht onderscheidde Hennie Kuiper, de Italiaan Roda, de Fransman Doyen en de Belg Jos Deschoenmaecker. Roda en Kuiper hielden dat het langste vol, maar tenslotte begon een groep van een man of zestig aan de laatste veertig kilometer. Genadeloos Het gevecht werd Ingeluid door Georges Pintens, die dóórging toen een aanval van Guimard, Boifava, In 't Ven, Dierickx en hijzelf door Merckx met het peloton op sleep touw werd geneutraliseerd. Twintig kilometer lang draafde de kleine Belg door, vlijtig vechtend voor ein delijk eens een Rokado-zege waar om ploegbaas Lomme Driessens al zo lang smeekt. Maar de tegenaan val, alweer door Merckx ontketend, was genadeloos. Achttien man be stormden veertig seconden achter Pintens de „Mur de Thuin": Merckx. Van Springel, Godefroot, Verbeeck, Rosiers, Dierickx, Hou- brechts, Walter Planckaert, Bruyère, Leif Mortensen, Francesco Moser en een onvervacht groot aantal Fran sen: Poulidor, Guimard, Santy, Bouloux, Honézard en Befllone. Op de muur rukten zich daaruit nog eens vier man los: Merckx, Verbeeck, Poulidor en Guimard en daarom was het tien kilometer vóór Marcinelle „gedaan" voor Pintens. Het nu ontstane kwintet ging ech ter niet dóór. Voornamelijk niet, omdat Merckx er weinig voor voelde sprinters als Guimard en Verbeeck mee naar de streep te nemen en omdat andersom de rappe mannen liever Merckx het werk wilden laten opknappen. Zodat nog eens zeven man konden terugkomen: Godef root, Van Springel, Rosiers, Bellone. Moser. Walter Planckaert en André Dierickx. Het werd er in tactisch opzicht daar vooraan allemaal niet gemakkelijker op, daardoor. Gui mard en Verbeeck hadden er in Planckaert en vooral ook Godefroot geduchte concurrenten bijgekregen, waarvoor ze hun krachten niet wil den verspillen en dat groepje sprin ters zette zich da in ook nog bijna als één man op het wiel van Merckx, die op de resterende kilo meters betonbaan (en zonder hulp van Molteni-maats) aan banden kon worden gelegd. Van ver Zeven kilometer van de streep sprong toen Dierickx weg. Later: „ik had dat met Godefroot afge sproken. Zou ik niet slagen, dan kon in Marcinelle de sprint voor hém aantrekken, nu kon hij me in eerste instantie trachten te helpen." Hetgeen Godefroot voorbeeldig deed. BehalveMerckx restten er in het groepje achtervolgers trouwens wei nig niet-sprinters, die zich nog in het spoor van Dierickx konden en wilden werpen (voor Poulidor, Van Springel en Rosiers was het toch allemaal wat teveel geworden na al het zware werk van de afgelopen weken) en daarmee was de koers voor Dierickx „gelopen". Achter hem werd de spurt om de tweede plaats nog boeiend: Merckx zette van héél ver in en stond niemand meer toe hem te passeitsn. Zodat de Maestro toch weer de belangrijkste favoriet werd voor Luik-Bastena ken-Luik van aanstaande zondag. VOETBAL PC Den Haag is gis teravond in Utrecht kaïnpioen van Nederland geworden bij de b-elftal len door een 1—0 overwinning op FC Utrecht. MILAAN Helenio Herrera en In- ternazionale zijn toch tot overeen stemming gekomen. Zowel dr. Ivanoe Fraizzoli, de president van Inter, die vijf dagen geleden, na kennis te heb ben genomen van de talrijke eisen van de trainer, woedend zei nooit meer iets met Herrero të maken te wüllen hebben, als de 55-jarige Ar gentijnse trainer heeft water in de wijn gedaan. Maandag zal het con tract worden getekend tussen Initer en de dóór A.S. Roma ontslagen trainer. De vereniging heeft zich verplicht voor de opbouw van een nieuwe ploeg drie jonge topspelers aan te trekken. De "duurste trainer van de wereld", ook wel de slavendrijver genoemd, op zijn beurt heeft zijn financiële eisen enigszins gematigd, hoewel hij heeft vastgehouden aan een belas tingvrij jaarsalaris van 500.000 gul den. Mazzola, Facchetti, Burgnich en Boninsegna, de huidige topspelers, van de Milanese club. waren zeer content met de terugkeer van Her rera. Hun mening is dat hij alleen de club weer terug kan brengen aan de top. Zij zijn niet bang voor zijn harde hand. Herrera, die van '60 tot '68 bij Inter werkte, behaalde in die pe riode drie landskampioenschappen ('63, '65 en '66) en veroverde met Inter twee keer de Europese- en de wereldbeker ('64 en '65). Burgnich, Facchetti en Mazzola hebben die successen van Herrera meege maakt. NIJMEGEN Een 56-jarige Nij- megenaar is gistermiddag, de paas- drukte negerend, langs de kant van de weg gaan staan om er zeker van te zijn dat hij volgende week woens- dg op tijd in Madrid is voor de wed strijd Real MadridAjax. De man had geen geld voor de reis, maar kan van zijn spaarcentjes nog net een toegangsbewijs kopen. In Ajax-supporters outfit en met een bordje Madrid bij zich kreeg hij al spoedig een lift die hem een stukje zuidelijker bracht. De Nijmegenaren kennen Frans als een fervente voetballiefhebber. On langs liet hij alle raamkozijnen van zijn huis in de NEC-kleuren rood. zwart en groen schilderen. Tot grote woede van zijn huisbaas. HOCKEY De vriendschappelijke wedstrijd tussen de militaire ploegen van Frankrijk en Nederland in Ver sailles is geëindigd in 00. Het was gisteren weer eens een drukke voetbalmiddag in het Leidse stadhuis (Is er eigenlijk al een kleedkamer?Eerst tra den -jeugdspelers van Lugdunum aan om een erehaag te vor men voor huwende eerste-elftalspeler Wim Moen met Eefke Ouwerkerk (foto boven), vervolgens beklommen jeugdige LDWS'ers de monumentale trap om luister bij te zetten aan de echtverbintenis van aanvoerder Bram de Roode met mej. Van Steen (middelste foto) en tenslotte was het de beurt aan de jeugdige hope van ASC (onderste foto) die Rik Hins kwa men "helpen" trouwen met de Engelse Loravne Luss. (Foto's Jan Holvast) -

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17