erste stap >t beter ontact is u gezet Tussen Telegraaf en Volkskrant 'PLAY LAAT IT AGAIN, SAM' KIJKER KIEZEN w readies op deze pagina: sultaten enquete j Geen klaar inzicht De cijfers op tafel Schenk haar bols likeur Woody Allen met of zonder dubbele bodem Bloot en keiharde moord in Pornohuis Doe es wat terug get niveau van de film-pagina op een goed peil, de Telegraaf zioh op bepaalde onderdelen s moeten spiegelen. De Volks- iut Is beter. De recensies gaan per en belichten een film beter. 0 is het helaas nog wel eens met op school 'n boek "bespre- men draait dan het ver- ul af (toenen toen gingen ,sn toen was het uit.i.p.v. achtergronden e.d. te bekij- Al valt dat natuurlijk met de jruikelijke films In Rex niet te kunt ta. daarvan volstaan t de vermelding van de film, op- inbarend of anders dan anders D dergelijke films toch niet. U 3t i.p.v. die films beter meer se ize films behandelen. Degene het Rex-sex aanbad lust gaat ader recentie (wat heet) toch wel wie niet gaat interesseert het t, Of "the old in and out" (zo- het in Kubricks A Clockwork snge zo mooi wordt gezegd) al niet begeleid wordt door semi- «■n maakt niets uit, de school- gorten één bot en met Jk weet t hoeveel komen allemaal op iBelfde neer: blote dames, he- >met-onderbroek of blote bil- (meer mag niet) die op een on gelijke manier het bekende werk verrichten. Ook wanneer een film na langere tijd terug komt, dient het aanbeveling een korte samenvatting te geven i.p.v, "de vorige keer trok hij veel publiek e.d.". HANS JACOBS De Mey van Streefkerkstr. 3, Leiden. Vroeger heb ik vele Jaren veilig gevaren op het kompas van de za kelijke, meestal korte en treffende filmkritieken van deze krant. Ik ging graag naar de bioscoop, en koos de films op basis van wat de krant schreef. Daarna was het ineens udt. Het leek alsof er geen klaar Inzicht meer werd gegeven, met het gevolg dat ik sinds een Jaar nog maar zeer zelden kijk. Van een bespreking verlang ik 1dat ik te weten kom wat voor een film het is, wreed, documen tair, sexig, of wat dan ook. 2: dat er vermeld wordt of de film goed is van spelkwallteit (na men noemen zegt op zich niet al tijd veel) middelmatig of soep.Te- genwoordig krijg ik de indruk dat er in de recensies teveel een "ver haaltje" gebrouwen wordt. "Me dunkt, wie naar een film gaat, heeft vooral korte, zakelijke Infor matie nodig. Als voor anderen een lange babbel gewenst Is, best maar voor wie geen tijd heeft om dat al lemaal te lezen zou er bijvoor beeld als volgt begonnen kunnen worden: 'De drie bomen. Uitste kende thriller. Wel een paar lange, stuitend wrede scènes. Ook enig komisch bloot". Geen normale voorlichting Ik raadpleegde deze pagina wel eens om te zien of er in Leiden een film anas die de moeite waard was. Uw recensie van "Wat zien ik" was eerder afbrekend dan lo vend. Perszoonlijk heb ik dank zij deze film een prettig, ontspannen avondje-uit beleefd. "Turks fruit", was volgens u meer dan de moei te waard. Volgens u was het eigen lijk de eerste voldragen Neder landse film, die men niet missen mocht. Nooit eerder heb ik zo"n walgelijke film gezien. Bij infor matie kreeg ik van iedereen te horen 'Meer dan schandalig". Als de filmproducenten gelijk heb ben dat het Nederlandse volk rijp is voor deze wanprodukten en uw medewerkers rijp zijn om de lezers een stootje te geven om deze film te gaan bekijken, dan is het treu rig met ons gesteld. Ik heb ndet het voornemen deze filmpagina in de toekomst te be kijken. Ik vind dat er op deze pa gina geen eerlijke voorlichting door normale schrijvers wordt ge geven. W. V. D. REIJDEN Katwijk aan Zee. ADVERTENTIE e8, !)n er doorheen. De boven g grote stapel reacties op _aC enquête is doorgeworsteld. ■Qmsten vindt u elders op deze beginnen zijn wij alle in een woord van dank ver- d voor de moeite die zij bben willen getroosten. Ho- il uw inspanning in de toe- «loond kunnen worden. Met ere filmpagina. Want dat er zijn die deze pagina graag wel duidelijk geworden, on- :e kritische kanttekeningen een aantal inzendingen ging, en waarvan u er pagina een drietal ziet op auitaten van de enquête ad is de eerste conclusie: de beid van de inzenders is tevreden met deze pagina. 70 van de lezers vindt, voldoende aan film doen. 20 it dat niet, deze groep zou :eer aandacht voor de film zouden wij dat als filmre- »k wel willen, maar noch ite in de krant, noch de nieuws die er van het is, maken het doorgaans om meer dan de vaste we- pagina te brengen. Dat zal de toekomst wel zo blijven: vumeer er films van groot (met grote nieuwswaar- Itr meer aandacht voor film Khten zijn. opmerkelijk is het grote ■ge (61) dat de filmpagina st. Het ligt voor de hand de mensen die in film ge ard z\jn, hebben gerea- in dat zijn doorgaans na- ook de mensen die deze pa lezen, wellicht naast an- Mlkaties over film. fender is dat slechts 8% van aders vindt dat wij nadruk- oordeel opdringen in on- iies, terwijl 8% vindt dat wij teveel doen. De aller groot- vindt dat wij helemaal rdeel opdringen. Wel werd "opdringen" veranderd in Goede films itn andere steden de rubriek met zich meebrengt weegt bij lange na niet op tegen de waar de die „Goede films" blijkt te heb ben. U ziet, de gevolgen van onze en quête zijn zo op het oog niet opzien barend. Dat is enerzijds te danken aan de vrij grote tevredenheid die uit de uitslagen naar voren kwam. An derzijds ls het wat moeilijk om nu, op basis van de verzamelde gegevens, die eigenlijk slechts een bescheiden inventaris van de stemming onder de lezers beoogden te leveren, al concrete punten aan te wijzen die „onder het mes" gaan. Dat betekent niet dat er niets zal veranderen; al leen zullen de wijzigingen voorlopig bepaald niet wereldschokkend zijn. Het belangrijkste van de enquête was echter zoals wij ook schreven toen we ermee begonnen dat een intensiever contact tussen ons als filmredactie en u als lezer wenselijk was. De eerste steen voor dat con tact is nu aangedragen. We hebben nu een beetje een idee van wie u bent, en wat u wilt. Waarmee wij ons voordeel hopen te kunnen doen, met als gevolg: een betere filmpagina. FILMREDACTIE Leest u de filmpagina? nooit 0% wel eens12% vaak 27% altijd 61% Zo ja, waarom? omdat ik in (bepaalde) films ge ïnteresseerd ben 100% om andere redenen 0% In hoeverre laat u zich bij het kiezen van een film leiden door recensies? helemaal niet 0% nauwelijks9% een beetje 62% volledig 29% Vindt u dat de recensies in de ze krant u nadrukkelijk8% teveel 8% een beetje 23% helemaal niet 61% een oordeel opdringen? Vindt u dat er in deze krant voldoende 8% teveel 0% te weinig 20% aandacht aan de diverse aspecten van film wordt besteed? Vindt u de rubriek "Goede films in andere steden" nuttig? ja 76% nee 24% Maakt u wel eens gebruik van de informatie die deze rubriek geeft? ja 76% nee 24% Cabaret (Fosse)Kriterion, West einde Den Haag, Select, Potterstraat Utrecht, De Uitkijk, Prinsengracht Amsterdam. Canterbury Tales (Pasolini)Cor so, Prinsenstraat Den Haag, Studio '62, Nieuwe Binnenweg Rotterdam, Roxy, Kalverstraat Amsterdam. Le charme discret de la Bourgeoi sie (Bunuél)Bijou, Spui Dein Haag; Calypso, Ma/mixstraat Am sterdam. The french connection (Friedkin) Bio, Middenweg Amsterdam. Last tango in Paris (Bertolucci) Metropole-Tuschinski, Carnegieplein Den Haag, Vreeburg, Vredenburg Utrecht, Alhambra 1, Reg. Bree- straat Amsterdam, Noggerath, Reg. Breestraat Amsterdam. Macbeth (Polanski)t Venster, Gouvernestraat Rotterdam. Mash (Altman)Du Midi, De Carpentierstraat Den Haag. Modern Times (Chaplin): Krite rion, Groothandelsgebouw R'dam. Dr. Srangelove (Kubrick)De Uit kijk, Congresgebouw Den Haag. Turks Fruit (Verhoeven): Passa ge, Passage Den Haag, Rembrandt, Oudegracht Utrecht, Grand, Nieuwe Binnenweg Rotterdam, Thalia, Kruiskade Rotterdam, Tuschinski, Reg. Breestraat Amsterdam. AANBEVOLEN NACHTFILMS: Cul-de-Sac (Polanski)Camera, Oudegracht Utrecht. Jules et Jim (Truffaut): Select, Potterstraat Utrecht. Midnight cowboy (Schlesinger) Grand, Nieuwe Binnenweg Rotter dam. The Touch (Bergman): Cineac, Buitenhof Den Haag. woerd de allerjongsten elke middag op "SJors en SJimmie en de tover ring". Spannende avonturen van 't blank-zwarte koppel. REX Rex draait in de vakantie elke middag een avontuur van tv- heldin Pippi Langkous: "Pippi gaat van boord". Met natuurlijk de enige "echte" Pippi in.de hoofdrol. Haagse bioscopen Nachtfilms CAMERA Visconti's "Death in Venice" is vooral een zeer knappe sfeertekening van het Italiaanse ge goede milieu uit de eerste helft van deze eeuw. Wel een film die wat erg langdradig is, en die af en toe wat gezwollen aandoet. REX Het theater aan de Haar lemmerstraat heeft het deze week eens over een andere boeg gegooid in de nachtvoorstellingen. Over de boeg van de "Bismarck" in plaats van over die van de sex. Hoewel "Breng de Bismarck tot zinken" is slechts toegankelijk voor mensen van 18 Jaar en ouder. ADVERTENTIE Blijve LIDO Voor de negende week brengt Lido "Turks fruit". Of Je nu wel of niet enthousiast bent over de ze beschrijving van een woelige liefdesrelatie, het is in elk geval ver heugend dat een Nederlandse speel film het zo goed doet. STUDIO Fellinl's derde deel van zijn drieluik over Rome, kortweg "Ro ma" genoemd, blijft natuurlijk lan ger dan één week in Leiden. Iedereen, zeker de mensen die 'Dolce vita" en "Satyricon" hebben gezien, moeten beslist gaan kijken. LUXOR Het Trinity-duo Bud Spencer en Terence Hill, dat nog Im mer in het bezit is van de vier vuis ten van de duivel, gaat in zijn Jong ste film letterlijk de lucht ln. De film "De vier vuisten de lucht in" toont aan, dat de heren daar boven in figuurlijke zin ook de mist in gaan: deze film is lang niet zo leuk als de andere twee, al kun Je er soms toch wel om lachen. TRIANON Een echte lange Charlie Chaplin, dat moet de liefheb bers van film al voldoende zeggen. "Modern times" geeft een goed beeld van wat deze man, één van groot sten die zich ooit met de film heeft beziggehouden, met het nog vrij pri mitieve medium kon doen. En dat was heel wat. Apollo: "De vier vuisten de lucht ln", 14 Jr., dag. 12.00, 2.30. 7.00, 9.30 uur. za. en beide paasdagen ook 4.45 uur. Asta: "Cesar en Rosalie", 14 Jr., dag. 7.15, 9.30 uur; Kindermatinee: "Een snoopy van een hond", a.l. dag. 1.30, 3.45 uur. Bijou: "Le charme dlscrèt de la bour geoisie", 18 Jr. dag. 2.00, 7.30, 9.30 uur; belde paasdagen ook 4.15 uur. Camera: "Nog eens. Sam", 18 Jr. dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; belde paasdagen ook 4.30 uur. Cineac: "Pippi gaat van boord" ai. dag. 9.30, 11.30, 3.30 uur, le paasdag vanaf 11.30 uur. Elke avond: "Jere miah Johnson", 14 Jr., dag. 5.30, 7.30 9.30 uur. Corso: "The Canterbury Tales" 18 Jr. dag. 2.00. 8.15 uur; zat. 2.00. 7.00. 9.15 uur; belde paasdagen 2.00, 4.15, 7.00 9.15 uur. Du Midi: "Mash" 18 Jr., dag. 8.15 u. beide paasdagen en zaterdag 7.00, 9.30 uur. Kindermatinee: "The aris- tocats", a.l. do., vrij. en dl. 2.00 uur; belde paasdagen 12.45, 3.00 uur. Euro-Cinema: "El Cid", a.l. dag. 1.30, 7.45 uur; zat. en belde paasdagen 3.45 7.45 uur. Flora: "Vrouwtjes die tegen een stoot je kunnen", 18 Jr., dag. 2.00, 7.00, 9.15 uur; zo. ook 4.30 uur. Kriterion: "Cabaret" 18 Jr. dag. 3.00, 7.00, 9.30 uur. Metropole-Tuschtoski"Last tango in Paris", 18 Jr., dag. 2.00, 8.00 uur bei de paasdagen ook 5.00 uur. Odeon: "Plnocchlo" a.l. do., vrij., zat. en beide paasdagen 1.45. 4.15, 6.45. 9.15 uur; dl. en woe. 2.00, 6.45, 9.15 uur. Olympia: "De bedrieger bedrogen" a. 1. dag. 2.00, 8.00 uur. Passage: "Turks fruit", 18 Jr., dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zat. en belde paas - dagen 1.30. 4.00. 7.00, 9.30 uur. Rex: "Vlva Espana", a.l. dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 uur; zo. vanaf 1.30 uur. Studio de Luxe: "Niet voor de poesen 18 Jr., dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; beide paasdagen 1.30, 4.00, 7.15, 9.30 uur. Studio 2000: "Knock on wood" a.l. dag. 2.00, 7.30, 9.45 uur; zo. 1.00, 7.30, 9.45 uur; 2e paasdag 1.30, 3.45, 7.30, 9.45 uur. De Uitökijk: "Dn. Strangelove". 18 jr. dag. 2.30, 7.15 9.30 uur; beide paasda gen 1.45, 4.00, 7.15, 9.30 uur. Titel: 'Tlay it again, Sam" re gie: Herbert Ross Voornaamste rollen: Woody Allen, Dianne Keaton, Tony Roberts Theater: Camera. Het is de vraag of Woody Allen toen hij het scenario voor "Play it again, Sam" schreef, bewust een dubbele bodem in het verhaal heeft ingebouwd, of dat hij gewoon een grappige komedie heeft willen ma ken. Afgaande op zijn eigen spel in de film lijkt de laatste mogelijkheid de meest voor de hand liggende. Al len hanteert ongeveer dezelfde clow nerie en bekkentrekkerij die mensen als Johnny Kraaykamp en Piet .Mounty" Bambergen plegen te ge bruiken voor het verkrijgen van al lerlei ongecompliceerde ongein. Niets in zijn spel wijst erop, dat hij de toe schouwer meer wil voorschotelen dan anderhalf uur simpel vermaak. Vakkundig Ki ndermati nee CAMERA In déze paasvakantie tracteert het theater aan de Hoge- Titel: Het Pornohuis Regie: Sil- vini Theater: REX. De titel Pornohuls doet misschien voor sommigen een heleboel verwach ten. Degenen echter die op de hoog te zijn van de vertaaltechniek van de Nederlandse maatschappijen be grijpen echter dat deze titel alleen maar is verzonnen om publiek te trekken. Het Pornohuis is echt geen keiharde seksfllm. Sterker: alles be halve dat. Natuurlijk komt er behoorlijk wat bloot in voor, maar de rode draad door deze film is een voor niets te rugdeinzende maffiabende Een aantal ongure knapen, die even ge makkelijk een vuurwapen in de hand nemen, als een ander zijn bestek. De bende exploiteert een bordeel en han delt daarnaast in drugs. Zij die ver velend gaan doen worden eruit ge gooid, of liever geschoten. Zo heeft ene Marco niet langer zin om tweede man te zijn en "dus" schiet hij de baas even neer. En om dat die baas toevallig privé zaken aan het regelen is met een zeer góed- bedeelde Jongedame, moet het lie ve kind er ook aan geloven. Kortom: Pornohuis is een aaneen schakeling van moorden en bedscènes en is Juist door die afwisseling net nog geen slaapverwekkend geheel. Net op de momenten dat het bloot een beetje begint te vervelen zorgt 'n genadeloze moordpartij voor wat op frissing. JAN VAN DER NAT Zelfs als dat zijn enige doel is ge weest echter kun Je er als kijker nau welijks onderuit een dubbele bodem in 't verhaaltje van deze film te ont dekken. Het gaat allemaal over de lang zaam opbloeiende verhouding tussen 'n pas gescheiden man, en de vrouw van zijn beste vriend. De man is ech ter niet bepaald een vakkundig ver leider, hij mist elke zelfverzekerd heid, en laat zich daarom leiden door zijn grote idool Humphry Bogart ln dezelfde situatie zou doen. Deze identificatie van de hoofdper soon met Bogart wordt zo in het ab surde getrokken Bogart staat hem vaak letterlijk terzijde dat er re den lijkt te zijn om te vermoeden dat Allen de bedoeling heeft gehad de sport te drijven met het gebrek aan identiteit van veel mensen in de mo derne samenleving, die zich in arren moede maar richten naar het optre den van grote idolen. Te kolderiek Om "Play it again, Sam" op zijn Juiste waarde te schatten is het nood zakelijk een keus te maken uit deze twee mogelijkheden. Dan kan worden vastgesteld, dat deze film als satire niet helemaal geslaagd is: teveel laat Allen het kolderieke de boven toon voeren ten koste van de dubbe le bodem, die door overdosering de mist in gaat. Als komedie echter is "Play it again, Sam" zeker niet n- aardig. Het is dan wel noodzakelijk, om alle gedachten aan dieper liggen de bedoelingen pijlsnel naar zeer ver re oorden te verbannen. Vermeld moet in elk geval worden, dat de re gie van Herbert Ross zeer knan is. Met name de scènes waarin Hum phrey Bogart ten tonele verschilnt, zijn een lust voor het oog. BERT VAN DOMMELEN ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15