Feestelijke alternatieven voor vlees De vele varia ties met ei Folklore voor de paastafel 20 APRIL 1973 Pasen heeft door de overvloed aan hocolade-eieren, die by winkels en arenhuizen te koop zyn, een com- sercieel tintje gekregen. En dat is immer, want allerlei Oud-Hollandse Misgebruiken zyn daardoor door rjjwel iedereen vergeten. Onze voorouders lieten het bij het aasontbijt niet bij een mandje met eschiderde eieren. Er kwamen ook oter lammetjes, paasbrood en pa-as- jannetjes op tafel. In het midden, an de zeventiende eeuw maakten e boeren van de Krimpenerwaard r een traditie van om hun koeien lak voor pasen weer voor het eerst de wel te laten. Van deze aller- erste melk werd grasboter gemaakt, h om deze lenteboter zo feestelijk iogelijk te serveren werd 100 gram oter in beukenhouten vormpjes tot en liggend lammetje of een liggende ip gemodelleerd. De met de hand uitgesneden rmpjes maakten de boeren in de inter. En de lammetjes van gras eter werden op paasmorgen door un kinderen bij de notabelen van iet dorp langsgebracht. Maar met iun moderne gemechaniseerde be- rijven komt nu vrijwel geen boer «er aan het maken van boter lam- setjes toe. Een uit 1792 daterend Rotterdams edrijfje, gespecialiseerd in houten ikkerij -artikelen, maakt ze echter tg steeds De vormpjes van de fir- a Witte worden voor f 12,50 bij ijn broodboetiek, Straatweg 51, Rot- rdam, telefoon 010—180760 ver- ocht. En dat is in de Randstad Hol- nd nog vrijwel het enige adres aar men de boterlammetjes kan rijgen. Wie er in slaagt om nog zo'n beu kenhouten vormpje te bemachtigen moet het voor het gebruik eerst 24 uur in een bak met zout water leg gen. Daarna houdt men de twee helf ten tegen elkaar en vult men de ruimte stevig met boter of marga rine die nog vrij hard is. Even flink aandrukken en daarna haalt u de nog natte vormpjes gemakkelijk van elkaar en kan men het boterlamme- tje voorzichtig op een schaal zetten. Op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden wordt voor Pasen door de boerinnen al eeuwenlang een speciaal paasbrood gebakken. Brood dat heel wat smakelijker is dan het gewone fabriekskrentenbrood dat in de win kels wordt aangeboden. Het paas brood is bovendien nogal gemakke lijk zelf te maken. Men heeft er een luchtig gistbeslag voor nodig gemaakt van 500 gram bloem en 2% dl melk vermengd met 50 gram gist. 10 gram zout, 2 eieren. 15 gram suiker en 100 gram boter. PAGINA 13 Laat het deeg 30 minuten op een warme plaats rijzen. Was 600 gram krenten en 200 gram rozijnen en laat ze goed uitlekken. Werk ze met 125 gram oranjesnippers en 150 gram sukade door het deeg en laat het weer 15 minuten rijzen. Vorm er dan een brood van en leg het op een be boterd bakblik en laat het daarna nog eens narijzen in een zeer lauwe oven. Zet daarna de oven op een hogere stand en bestrijk het brood met losgeklopt ei en bak het tenslotte in 35 a 40 minuten gaar en bruin Uit Noord-Holland stamt de-tradi tie om elkaar niet alleen met Palm pasen maai- ook met Pasen een eigen gebakken paasmannetje cadeau te geven. En ook dit folkloristische broodje is zonder veel moeite zelf te maken. Voor tien broodjes heeft men een luchtig gistdeeg van 500 gram bloem. 3 dl melk, 50 gram gesmolten boter, 30 gram gist en 40 gram suiker nodig. Het luchtig geslagen deeg moet op een wanne plaats voldoende uitrijzen daarna kan men er tien bolletjes van maken. Vorm de bolle tjes tot puntbroodjes maar laat ze aan een kant vrij stomp zodat men er zonder veel moeite een hoofd van kan maken. Druk de broodjes daarna met de hand plat en knip daarna met een schaar armen en benen en maak ogen van krenten. Leg vervol gens op de buik van ieder mannetje een rauw ei en sla de armen er om heen. Bestrijk ze met losgeklopt ei en laat ze in de oven op een beboterd bakblik op een zacht pitje narijzen en bak de paasmannetjes tenslotte in een warme oven ln ongeveer 20 mi nuten gaar. Niet alleen in Nederland maar ook in Amerika is het vlees zo langzamer- hand onbetaalbaar geworden. In de Verenigde Staten nemen de consu mentenorganisaties het niet langer. Zij hebben de huisvrouwen tot een nationale boycot van vlees opgeroe pen. De damesbladen, die de aktie steunen, publiceren al wekenlang re cepten van alternatieve hartige hap jes. In ieder geval heeft men al be reikt dat president Nixon voor een aantal vleessoorten een maximum prijs heeft vastgesteld. Maar de aktie- groepen vinden deze bevriezing van de prijzen niet voldoende en vandaar dat zij door willen gaan met hun campagne totdat het vlees in Ame rika een flink stuk voordeliger wordt. In Nederland eet men wel lang niet zo veel vlees als in de Verenigde Staten, maar veel Hollandse huis vrouwen voelen zich toch schuldig wanneer zij hun gezin met de paas dagen geen flinke rollade voorzetten. En dat is eigenlijk onzin want in Skandinavië voelen veel gastvrouwen, die een drukke werkkring hebben, er niets voor om met Pasen de hele dag in d-e keuken te staan. Zy volstaan met wat soep en een schotel smörre- bröd. En omdat hun fraai gegarneer de sandwiches van Brabants rogge brood net schilderijtjes en bovendien zeer smakelijk en voedzaam zijn durft geen mens te beweren dat zo'n maal tijd niet feestelijk genoeg is. De Amerikaanse vrouwenorganisa ties propageren een pittig soepje als basis voor een vleesloos feestdiner. Viohyssoise bijvoorbeeld, een typische lentesoep, die koud wordt geserveerd, en die het daarom ook erg goed op zonnige zomerse dagen doet. De ro mige soep is een vondst van de be roemde chef-kok van het Ritz-Carl- ton Hotel in New York, de Fransman Louis Diat. En prijkt al Jaren op de menu-kaarten van de beste restau rants ter wereld. Voor zes tot acht personen heeft men twee in ringen gesneden preien nodig. Die moeten met een halve in ringen gesneden ui in 30 gram boter goudbruin fruiten. Vervolgens moet men er twee middelgrote geschilde en in plakjes gesneden aardappelen, een halve liter water, een bouillon tablet en een halve eetlepel zout aan toe voegen. Laat de soep dan 35 mi nuten zacht koken. Wrijf de massa door een zeef of gebruik de mixer en roer er dan 3% deciliter melk en 2 deciliter slagroom door. Voeg nog wat peper en zout naar smaak toe. En eventueel een paar druppels Wor- cestershiresaus. Laat de soep in de ijskast door en door koud worden en strooi er voor het opdienen wat bies look over. Bij het maken van een schotel met smörrebröd kunnen keukenprinsessen hun fantasie de vrije loop laten want er zijn honderden variaties. Kaas en pikant met kruiden aangemaakte kwark kunnen als basis dienen. Even goed als een smeersel biefstuk tar taar, viskuit, haring of paling. Daar na kunnen schijfjes ei, radijs, tomaat en augurk als garnering dienen sa men met wat toefjes peterselie in ringen gesneden uien, reepjes papri ka, olijven en wat kappertjes. En tenslotte kan men het geheel afwerken met een gespoten sierrandje van mayonaise of kruidenboter. Voor Smörrebröd kan men talloze recepten vinden in "De kostelijke koude keuken" een door Wina Born in het Nederlands bewerkt ai door de Duitse chef-kok Emil Reimers ge schreven boek, waarin zowel een voudige borrelhapjes als de meest uit gebreide koude buffetten aan de orde komen. Het werd uitgegeven bij Zo mer Keuning en komt op f 34,50. Wel erg prijzig dus maar voor fijn proevers is het een kostelijk bezit. Voor de paasdagen en andere fees telijke gelegenheden vindt men ech ter in de fameuze serie tv-kookboek- jes van J. Kuypers die door Zomer Keuning werd uitgegeven even goed verrukkelijke ideeën, voor ondermeer 50 hartige hapjes, 50 eiergerechten en 50 lekkere boterhammen. En de prijs van deze boekjes is ongeveer f 3,-. Toch zullen sommige vrouwen smör rebröd meer iets voor de paaslunch vindien. Zij zoeken naar een wat ste viger alternatief voor hun traditio nele rollade. En dat kan best kip zijn want kip is tegenwoordig heel wal voordeliger dan vlees. De Franse chef-kok Henri-Pau Pellaprat geeft in zijn kookboek "D( fijne keuken" waarvan de derde druk onlangs bij Zomer Keuning is ver schenen een verrukkelijk recept var "Kip Bercy". Voor 5 personen heeft men een kip van ongeveer 1% kilo nodig, 4 sjalotten, 2dl. witte wijn, 250 grair champignons en wat peterselie. Snijd de kip in porties en bak haa: zachtjes met wat boter en olie en dor de stukken daarna in een schaal. Dc fijngehakte sjalotten zachtjes in een braadipan fruiten. Voeg de wijn toe die men half moet laten koken en vervolgens een beetje vleesjus. wal druppels citroensap en de rauw grof gesneden champignons toe. Laat het vijf minuten koken en neem dan dc pan van het vuur en doe een flink klontje boter bij de saus die men dan over de kip giet. Strooi er gehaktf peterseüe over en de kip is klaar. In de "fijne keuken" kan men be halve een groot aantal handige aan wijzingen voor koken en combinaties van bepaalde gerechten met wijn en kruiden exclusieve recepten voor sau zen, soepen, kaas- en eiergerechten. schaaldieren, vis, vlees, wild gebak en nagerechten vinden. Het is het meest uitgebreide kookboek voor fijnproe vers dat tot dusver is verschenen. Als alternatief voor feestelijke vleesge rechten bevat het een keur aan ver rukkelijke recepten voor pasteitjes, kaassouflees, paddestoelommeletten en zelfs voor zulke eenvoudige vis als baars en wijting die met behulp van champignons, wat sjalotjes en witte wijn tot heerlijke gerechten te ver werken zijn. Van elk sneetje Smörebröd kan men een schilderijtje maken (Foto's links en rechts) Onze grootmoeders lieten zich bij het boodschappen doen niets wijsmaken. Er was rond de eeuwwisseling nog wel geen consu mentenbond maar huisvrouwen hadden gewoon zelf een feilloos ge voel voor kwaliteit. Geen melkhan delaar bijvoorbeeld die er in slaagde om oude eieren te verkopen want die werden door vlijtige keuken prinsessen voortdurend op versheid gecontroleerd. En nu is het eigenlijk nog wel handig om af en toe eens na te gaan of de „kakelverse eieren die u van de supermarkt meebrengt in derdaad wel zo vers zijn. Doe in een kom een halve liter water en voeg er drie flinke eetlepels zout aan toe. Een vers ei zinkt in deze oplossing dadelijk tot op de bodem. Een ei dat vier dagen oud is zweeft even boven de bodem. Een ei van zes dagen drijft en een heel oud ei steekt boven het pekel- water uit. Een ei dat stukgeslagen in de koe- kepan niet uitloopt en waarvan de dooier mooi bol blijft is vers. maar een ei waarvan het eiwit zich snel in de pan verspreid is minstens een week oud. Als u voor het paasontbijt flink wat eieren wilt koken, doe dan een flinke schep zout in de pan, want mocht er dan in een van de eieren een klein barstje zitten dan loopt het eiwit er niet uit. Er zijn heel wat huisvrouwen die uit angst voor cholesterol geen mandje met eieren meer op de Daastafel durven zetten. Die vrees is eigenlijk ongegrond want wij zou den per dag grote hoeveelheden eie ren moeten verslinden om het cho lesterolgehalte in ons bloed merk baar te doen stijgen. In de dooiers zit meer cholesterol dan in het ei wit maar de stof wordt weer voor een groot deel geneutraliseerd door de aanwezigheid van lecithine. En als die geruststelling nog niet ge noeg is, zorg dan voor een glas vers uitgeperste sinaasappelsap bij het paasontbijt. Cholesterol krijgt dan geen kans. Evenmin wanneer men 's avonds een glas straffe rode wijn bij een wat vette maaltijd drinkt. In Twente worden met Pasen nog steeds de meeste eieren gegeten. Schalen met zo'n zestig gekleurde eieren zijn bij boerengezinnen niets bijzonders. Maar vooral in de grote steden hebben de mensen weinig tijd om zoals vroeger eieren te beschilderen. Voor hen is het veel gemakkelijker om in het water een zakje eierverf mee te laten koken. Wie echter niet zo veel voor deze bij de drogist ver krijgbare kleurstof voelt, kan het ook zonder verf stellen en de nog warme eieren na het koken met een blaadje gekleurde gelatine insmeren. Met een paar plakplaatjes die bij warenhuizen en drogisten worden verkocht zien de gekleurde eieren er dan toch heel feestelijk uit. Maar er zijn mensen die er zich niet zo gemakkelijk vanaf maken omdat het decoreren van eieren voor hen nog een pure liefhebberij is. Zoals voor de Haagse mevrouw Roof in het Oude Sint Petersburg geboren als de Russische gravin Kyra Teglewo-Rogol-von Iwanows- kaya. Voor familieleden en haar beste vrienden beschildert ze eieren van aardewerk met schitterende ikonen en fraaie frescomotieven. Ze leerde het van haar moeder die Ja renlang de paaseieren van de Rus sische tsaar decoreerde. Na de Russische revolutie moesten de ouders van mevrouw Roof vluch ten. Ze kwamen in Parijs terecht waar haar vader die eens militair commandant van Russisch Finland was taxichauffeur werd en haar moeder als kleermaakster bij de schouwburg wat geld bijverdiende Haar ooms die tot de invloedrijkste grootvorsten van het tsaristische rijk behoorden konden alleen een baantje als glazenwasser krijgen. Maar hoe arm de Russische ge meenschap in Parijs ook was met Pasen gaf iedereen elkaar de mooi ste beschilderde eieren. Mevrouw Roof, die na vele omzwer vingen in Den Haag terecht kwam waar zij met een boekhouder trouwde zet nu nog steeds de fami lietraditie voort. Geinspireerd door het pianospel van haar dochter neemt ze al weken voor Pasen de penseel ijer hand om prozaïsche lege eieren van aardewerk om te tove ren in de meest kostbare kunst schatten. Met het beschilderen van een ei is ze soms wel een dag bezig. Als voorbeeld dienen een groot aan tal ikonenboeken die zij in de loop der jaren heeft verzameld. Ieder ei is een unica. De fraaiste exemplaren worden af en toe wel eens in het Aartsbis schoppelijk Museum in Utrecht geexposeerd. Maar helaas is geen enkel ei te koop. Mevrouw Roof (links) zet met het beschilderen van eieren een oude familietraditie voort. Haar paaseieren zijn unieke kunst stukjes, zoals de foto hiernaast laat zien.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13