Sympathie voor eronica maar... Uitverkoop van binnenschepen Poppiraat kreeg een „te gek" verjaardagsfeest BEPERKT DEFILE liUeeri de NOS was tegen I Treinreis goedkoper mr grote gezinnen Waarschuwing bedrijfsgroep van NVV DAG 19 APRIL 1973 HAAG Ondanks het feit dat de kans groot is dat de Tweede Kamer over tijd het Verdrag van Straatsburg zal ratificeren wat het einde van de piraten- fcrs betekent was het gisteren toch een feestdag voor Radio Veronica. illeen omdat men sinds gister- weer vanaf het eigen zend- ■atjria de gewone golflengte uit maal- ook omdat het precies was dat dertien jaar geleden ka voor het eerst in de ether dat betreft kreeg men ge- verjaarsvisite: niet minder fans trokken op naar het om de Tweede Kamerle- irvan te overtuigen dat déze In ieder geval moet blijven, de hoorzitting die de gehele nam was er dan ooj Direct belang i den Anker trieste stemming. Vol vertrou- ran hun eigen gelijk begonnen fegaties achter elkaar aan een de volksvertegenwoordigers te overtuigen hoe goed en hoe muziek van Veronica en de piratenzenders nu wel is. ia die veertien afgevaardigden is hits aüijk maar één tegen: de Ne- ltje dse Omroep Stichting. In de van regeringscommissaris J. A. Wagenaar liet men het huidige omroepbolwerk weten dat de wet nu tl gehandhaafd moet worden bovendien Hilversum 3 toch ontspannende muziek zender nieuwe zender Hilversum corlopig geen plaats (en geen verklaarde heer Wagenaar. Ier zei hij dat de NOS ook machte is om bij ratifi- van het Straatsburgse Ver- dan op straat staande erkers over te nemen, iver de NOS-mening stonden dertien anderen die juist het asrecht van Radio Veronica sommige ook van Nordsee en ae bepleitten. natuurlijk de directie en ïsoneel van Veronica was er ecteur van de Stichting Col- Grammofoonplaten Cam- de voorzitetr van de Vrien- i Veronica, een comité van i en managers met onder Vader Abraham en de zan- Corrie. Verder vertegenwoor- van de Nederlandse vereni- grammofoonplaten impor- B fabrikanten. Allemaal organisaties die direct be lang hadden en hebben bij het voortbestaan van de illegale pop zenders. De een omdat hij er goed aan verdient, de ander omdat de sportclub of vereniging door Veroni ca wordt gesubsidieerd. De leden van de Bijzondere Kamer commissie werden letterlijk over spoeld met cijfers en gegevens, waarvan de meeste overigens al be kend waren. De uitslag: van een enquête werd bekend gemaakt. Tachtig procent van de Nederlanders vindt dat de zendschepen moeten blijven, 74 pro cent dat alleen Veronica moet voortbestaan. De Veronica-formule werd nog eens uitgelegd. Er moeten bekende disc- jockeys zijn die elke dag op een vast uur hun programma uitzenden. Of zoals Veronica's programmalei der Rob Out zei: „Bij Hilversum 3 heb je een spoorboekje nodig. Bij ons niet". Uit enkele opmerkingen van tegen standers bleek wel dat zij meer be grip hadden gekregen voor de si tuatie van Veronica. PvdA-Kamerlid Voogd: „Ik begrijp nu een beetje meer van de pop-muziek en wat dat nou precies betekent. Mevrouw Vam Veenendaal (DS'70) „Ik behoor wel tot de ouderen, maar de laatste jaren is mijn me ning over pop-muziek wel veran derd". En de meeste radicale op merking kwam van de PPR'er Cop- pes: „Ik ben dan wel voorstander van ratificatie, maar ik ben ook een echte fan van Veronica". Halen Maar ondanks alle argumenten voor en tegen ziet het er toch wel naar uit dat het wetsontwerp het zal ha len. Een probleem vormt echter al leen Veronica omdat men een soortgelijke zender wil behouden; men beseft dat er een behoefte voor zoiets bestaat. Directeur John de Mol van Radio Nordsee liet bijvoorbeeld weten dat hij er wel iets voor zou voelen om samen met Veronica een legale zen der te beginnen. Commercieel en met veel popmuziek zoals dat op dit moment ook in Engeland bestaat. Bij Veronica voelt men echter meer voor een commerciële zender zoals Radio Luxemburg. Dat wil zeggen een radio-station los van Hilversum, maar waarbij de opbrengsten gro- voorbeeld om Vader Abraham die zijn toespraak begon met het ver haal dat hij de dag tevoren in Gor- kum voor een stoplicht had gestaan, samen met NOS-programmacom- inissaris Wagenaar. Omdat het mooi weer was stonden de raampjes open en Vader Abraham had uit Wage naars auto dezelfde muziek gehoord als die in zijn auto. Veronica „En ik luister altijd naar Veronica", gniffelde hij. En dan tot slot de Vo- lendamse voorzitter P. Mühren van de plaatselijke voetbalvereniging, die voorstelde om Hilversum 3 een klassieke zender te maken en dan een nieuwe vierde zender te maken voor Veronica. „Het feit dat er in één dag zomaar ruim 80.000 mensen naar Den Haag komen om te pleiten voor het be houd van hun Veronica. Dat wil toch wel iets zeggen", was zijn slot commentaar. Desalniettemin is de kans groot dat Veronica niet blijft, ook al hebben al die tachtigduizend Nederlanders dat gewild. Bij de foto's: links boven: Ere-divisie-scheids- rechter Frans Derks bood gister middag omstuwd door duizenden Veronica-fans kamervoorzitter Vondeling de petitie aan midden boven: Zo druk was het gistermiddag rond het middag uur op het Malieveld rechts boven: Aanwezig bij de hoorzitting over de piratenwetjes v.l.n.r. de Zangeres zonder Naam., Willeke van Ammelrooy en Willy Alberti; midden: Een meisje dat in de grote drukte op het Binnenhof onder de voet werd gelopen en haar been brak wordt door een politie-agent naar een veiliger omgeving getransporteerd; onder: Veronica-directeur Buil Verweij maakte gisteren het V- teken tijdens de demonstratie voor het station Hollands Spoor in Den Haag; Den Haag Het is nu wel duidelijk wie er zoal naar radio Verenica luisteren. Dat zijn de tie ners uit dit brave land. Het leek wel of ze er allemaal waren giste ren in druilerig Den Haag. Het magere lijf in het iets te kleine spijkerpak gewrongen; het bleke, uitdrukkingsloze gezicht gedeeltelijk verborgen achter het natte, lange haar en de toeterende transistorra dio als het dierbaarste op aarde on der de arm geklemd: Veronica moest blijven. 's Morgens om een uur of tien kreeg die hartewens op het verza melpunt, het modderige Malieveld, een stevige opkikker door de door vele decibellen gevoede mededeling, dat Veronica met volle kracht weer terug was op vijf-drie-acht. De uit stad en land toegestroomde volgelingen van „ome Buil" vierden die tijding met een overdadige aan slag op de voorraden van de ook nu niet ontbrekende worstkoningen en haringprinsen. Heksenketel In die heksenketel was het kort na de slag van eenen toch de beurt aan Pistolen Paul en zijn goedge luimd gevolg. Na wat kruip-door- sluip-door-werk in de gangen van het parlementsgebouw, waarbij Anne Vondeling braaf achter de zoekende Veronicanen aanholde, voerde de voor alles te vinden scheidsrechter Frans Derks het woord. „Deze petitie mag U beschouwen als een gele kaart, een duidelijke waar schuwing", vond Derks. „Maar U deelt toch nooit kaarten uit", grap te Vondeling. „Dit is ook de eerste en dan weet U wel dat daarvoor een heel dringende reden is", kaat ste de arbiter terug en de Zangeres zonder Naam knikte ontroerd. Gedeelde smart Kortste weg Aldus gesterkt sloeg de swingende meute even na twaalf uur de kort ste weg naar het Binnenhof in en dat nu paste helemaal niet in de met zorg gekozen route van de Haagse politie. Chaos alom. Onder het motto vele wegen leiden naar het Binnenhof ging een ieder langs andere straten en pleinen zijns weegs, terwijl de kern van de popkaravaan pas vele minuten later langs de geplande banen kon wor den geleid. Kolkend Inmiddels was het regeringscentrum echter al van beide zijden. Buiten hof en Plein, uitgebreid besprongen. Het gevolg was een kolkende massa, waarin zelfs Pistolen Paultje met zijn zilvergrijze Rolls Royce voorlo pig verloren ging. Om hem ging het Juist, want hij vervoerde de door Veronica uitver koren prominenten, die de Tweede Kamer-voorzitter Anne Vondeling een petitie moesten aanbieden, waarin de klaagzang van de gedes organiseerde menigte was verwoord. Geplet In plaats van de door het Jeugdig geweld niet ongeschonden gebleven Rolls Royce draaide echter een am bulance het Binnenhof op. Hevig huilende meisjes, geplet als offer aan een jarige zendpiraat, werden ermee afgevoerd naar rustiger oor den. Zo ook de enkele rotjeswerpers, die de zenuwachtige politiepaarden tot een royale produktie vijgen hadden aangezet. Buil Verweij deelde die emotie bin nen de Kamergebouwen, waar hij de representanten van wat heet „de achterban van Veronica" aan de borst drukte. Gedeelde smart ook bij Rob Out, met Buil de drijfbok, die Veronica boven water moet houden. Beiden hadden al een spraakzame ochtend achter de mg, waarop zij hun „kanskaarten" hadden uitge speeld voor de leden van de Bijzon dere Kamercommissie. Bull had het ze nog eens goed gezegd: in zijn lu cratieve hitland deelde hij lief, leed en winst met de tachtig hem toege wijde dienaren en waarom een re gering daarin nou als stoorzender moest optreden. Dat niets zeggend gepraat van het opperhoofd klonk ook door in het haastig opgetrokken perscentrum, waar zij, die bij de Kamervoorzitter op audiëntie waren geweest, gieche lend bijeen hokten. Frans Derks, Pistolen Paul, Willy Alberti, Willem (Mouth) Duin, de baron met de lange naam natuur lijk filmpoes Willeke van Ammel rooy, ze vonden het achter sherry en bier allemaal te gek. Te dol Te dol was het inmiddels ook op het Binnenhof geworden, waar het minderjarige, met spandoeken, hoe den en toeters getooide luisterbe stand van Veronica van geen wij ken wilde weten. Pas na tientallen schoolmeesterach tige sommaties en de verzekering, dat het Malieveld al daverde van vervroegd hitgeweld, schuifelde men terug naar het natte gras. Daar ging de laatste energie verlo ren aan de klanken van door Ve ronica gebrachte popgroepen als Golden Earring, Cats, Shocking Blue en Dizzy Men's Band. Het unieke verjaardagsfeest was voorbij. de Nierstichting, HIJS tendeels in de staatskas terecht zul- 8 en de voetbalvereni- len komen, olendam. Gelachen werd er gisteren ook. Bij- ■STERDAM Voor grote ge- Meer daai veertig gulden per dag die veel reizen wordt de goedkoper. Gezinnen die voor S gulden een vastrechtkaart hoeven vanaf 28 april nog twee kaartjes te kopen om z'n allen op stap te gaan. 'he alle kinderen uit het ge- en met negentien Jaar mag Hond mee. vijftig gulden vastrecht kan *n terugverdiend, want het gezin mag een dag per Jaar en onbeperkt met de trein De Nederlandse Spoorwe- tawacht dat het reizen van s met kinderen op deze ma- voorlopig enkele tonnen zal omdat er een markt van ruwweg een miljoen met kinderen. hoeven de reizende gezinnen nooit uit te geven. Bij de gezinskaart kan namelijk voor veertig guldén een gezinswerfkaart worden ge kocht, die recht geeft op een vol le dag onbeperkt reizen. De ge zinskaart geeft ook recht op voor delige koppelingskaartjes voor ns- dagtochten. Negenhonderd gezinnen uit Ar- nemuiden, honderd gezinnen uit Marienberg en honderd gezinnen uit Mategum krijgen een gratis gezinskaart. Maar zij moeten dan wel op zaterdag 28 april samen een dagje op reis gaan. Einddoel is Utrecht, waar iedereen zal deel nemen aan het tv-programma Sterallures van de Avro. UTRECHT „We zullen moeten proberen te voorkomen dat zich in de binensoheepvaart op den duur eenzelfde situatie gaat voordoen als in de Nedelandse zeevaart, namelijk een uitverkoop van de Nederlandse binnenvloot naar andere landen. Daarvoor is de Nederlandse binnen vaart een te belangrijke tak van vervoer en dus inkomstenbron". De heer P. Mol, voorzitter van de bedrijfsgroep Binnenscheepvaart van de Vervoersbond NVV, verklaarde dit vandaag in Utrecht op de drie jaarlijkse algemene vergadering van de bedrijfsgroep. Er zijn al schepen die de Nederlandse met de Zwitserse of Belgische vlag hebben verwisseld. Een belangrijke oorzaak daarvan is volgens dè heer Mol het verschil in vennootschapsbelasting (in Zwitser land 22 procent, in Nederland 47 pro cent), terwijl ook de sociale premies elders vaak lager liggen. Voor de Ne derlandse werknemers zijn de gevol gen nog niet zo merkbaar, doordat de Nederlandse arbeidsvoorwaarden veelal zijn gehandhaafd. Waakzaam heid blijft volgens de heer Mol ech ter geboden. Hij merkte in dit verband ook op, dat steeds meer vaartuigen van an dere landen gaan deelnemen aan het scheepvaartverkeer in West-Europa. Poolse schepen zijn al geen vreemd verschijnsel meer en binnenkort ko men daar waarschijnlijk Oostduitse bij. Op wat langere termijn zal de belangstelling uit de Oostblokstaten waarschijnlijk nog verder toenemen dankzij de ingebruikstelling van het Rijn- Main-Donaukanaal. De binnenschippers hebben de af gelopen twee dagen meer dan 200 grie ven en wensen met betrekking tot de bevaarbaarheid van de Nederlandse vaarroutes neergelegd op de be stuurstafel van hun vereniging „Schuttevaer". Het is de taak van het hoofdbestuur de klachten over slechte omstandigheden op rivieren en kanalen en de verlangens tot verbetering van bepaalde situaties ter kennis te brengen van de over heid en de betrokken autoriteiten. Een van de belangrijkste punten, die op de bijeenkomst aan de orde kwa men, betrof het door de overheid ver plicht stellen van een vaarbewijs. Vorig Jaar hadden de schippers ook al geklaagd over het drukke verkeer op de vaarwegen en de vele onge lukken. Dit maakt het bezit van een vaardiploma urgent. Zowel de schip pers in de handelsvaart als de eige naars van plezierjachten zouden een inaars van plezierjachten zouden een dergelijk bewijs van bekwaamheid in bezit moeten hebben. De Koninklijke Nederlandse Watersportbond. die ook op de vergadering was verte genwoordigd, was het met de schip pers op dit punt niet eens. Te kost baar en een ondoenlijke zaak, zo vond de bond, die van oordeel was dat de veiligheid op de vaarwegen voldoende was gegarandeerd. DEN HAAG (ANP) Gezien de Jaarlijks toenemende belangstelling voor het défilé op Paleis Soestdyk op de verjaardag van Koningin Ju liana zal dit Jaar voor het eerst de duur van het défilé tot een maxi mum van één uur worden beperkt. Aan het défilé nemen dit Jaar 36 verenigingen of groepen deel, zo deelt de RVD mede. Vorige Jaren konden burgers zich vrijelijk bij het défilé aansluiten, maar dit Jaar zal hun aantal wor den teruggebracht tot drie groepen met een maximum van ongeveer duizend personen. De manifestatie op het middenter rein voor deze koninginnedag is ge organiseerd door de Koninklilke Ne derlandse Militaire Bond Pro Rege. in samenwerking met een werkcomité uit het Drentse Zuidlaren. Hierafn zullen circa 650 personen uit de drie noordelijke provincies meewerken Tijdens het défilé op het midden terrein zal een oranjefeest in het land van Bart Je worden uitgebeeld door ongeveer 60 icteurs en actrices, die aan de televisiefilm over Bartje hebben meegewerkt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7