Natuurgebied in Nieuwkoop dreigt verioren te gaan „Buiten stond compleet poiitieleger Ontluistering Westeinder baart zorgen i s- bied toekomst of VEEHOUDER KEMP NA CARAVANAFFAIRE: 7)1 Het ontwerp-streekplan Plassengebied, het recreatieplan Kagerzoom en de commissie van bewoners uit het gebied, zijn eensluidend in hun oordeel: in de omgeving van de Nieuwkoopse Plassen mogen geen nieuwe recreatieobjecten meer komen. Door Bram van Leeuwen Nog meer faciliteiten voor de wa tersport zou betekenen dat het ge bied, dat nu nog een unieke waarde heeft als natuurgebied, sterk in waarde zal verminderen. Daarom zal de aandacht van de recreanten voor de Nieuwkoopse Plassen moeten worden afgeleid. Met die ..recreatiestop" zal overi gens wel enige haast gemaakt moe- ten worden, want op tal van plaatsen is er sprake van een ernstige aantas- Nieuwkoop" daarover geen twijfel ting van landschap en natuur. AI in bestaan. In een nota werd onder 1969 liet de werkgroep „Leefbaar meer geconstateerd, dat de woonbo- Foto's Wim Dijkman ten de plas en directe omgeving ,i,n ergeniswekkende mate" ontsieren. Onaangepast Ze tasten het landschap aan door vorm, kleur, afmetingen, aantallen en plaats. Nergens zijn ze aan het landschap aangetast, laat staan daaraan ondergeschikt gemaakt.Dit alles is volgens de werkgroep een uit vloeisel van de „wilde groei" waar aan zo snel mogelijk paal en perk moet worden gesteld. Maar ook op andere punten dreigt de aantrekke lijkheid van de Nieuwkoopse Plassen te worden ondergraven. Vele particu liere terreiintjes worden verhuurd aan lieden, die er beschoeiingen, om heiningen en windschermen plaat sen. En dan liefst van plastic in een schreeuwende kleur. In het hele ge bied tref je volgens de werkgroep ontsierende borden aan, meestal ook nog met het opschrift „verboden toe gang". „Ook kampeerterreinen geven blijk van een bijna aanstootgevende armzaligheid, terwijl het water ver ontreinigd is door plastic verpak kingsmateriaal, blikken, dozen en af- wasmiddelen,"aldus de werkgroep. Massaal De watersporters zijn de laatste ja ren bijna massaal naar de Nieuw koopse Plassen getrokken. In de zo mer van 1971 voeren er op de plas sen volgens tellingen ruim 2100 boten, variërend van luxueuze jachten tot de kleinste roeibootjes en daarmee was de grens wel bereikt. Deze zo mer zullen er zelfs al enkele hon derden boten te veel zijn. Ook voor de sportvisserij zijn de plassen nog steeds een groot trekpleister, al vluchten de hengelaars steeds meer naar de stiltegebieden. Wel een dui delijke aanwijzing dat men het er te druk vindit worden. Jaarlijks worden er ettelijke tien duizenden visvergunningen verkocht en zijn de ongeveer 500 roeiboten, die verhuurd worden vrijwel uitslui tend in gebruik bij hengelaars. Vol gens het recreatieplan Kagerzoom en het streekplan zal het gebied in de toekomst ook voornamelijk voor deze categorie recreanten bestemd moe ten worden, evenals voor de natuur liefhebbers. Voor andere vormen van watersport zijn de oevers eigenlijk niet geschikt door hun vegetatie en bodem toestand Westeinder Anders ligt dat bij de Westeinder Plassen, die beter geschikt zyn voor zeil- en motorjachten. Hoewel deze Noordhollandse plassen met de Braassem en Kagerplassen een een heid vormen blijkt de provinciegrens nog altijd een grote barrière te zijn. Dat is ook de reden waarom de Westeinder geen deel uitmaakt van het streekplan plassengebied. De noodzaak van een interprovinciaal streekplan blijkt hier overduidelijk, want de problematiek voor het hele gebied vertoont grote overeenkom sten. Zo zal een eerste noodzaak zijn om in de toekomst een nieuwe vaar- verbinding tussen Braassem en Westeinder tot stand te brengen via de Drecht. De geringe diepte en de aanwezigheid van bruggen maakt dat op dit ogenblik onmogelijk. De verbinding tussen de Westeinder en de Drecht kan tot stand gebracht worden via de Vriezekoopse polder, die ook voor een deel opgeofferd zou moeten worden voor het creëren van nieuwe meertjes en plassen. Tussen de provincies Noord- en Zuid-Hol land vindt daarover reeds geruime tijd overleg plaats. Evenals de Zuidhollandse plassen wordt ook de Westeinder bedreigd door verschillende gevaren Al in 1966 werd er een rapport uitgebracht om de ontwikkeling van de water sport in goede banen te leiden. Die ontwikkeling is explosief te noemen. In 1964 waren zo'n 2000 schepen ge oriënteerd op de Westeinderplassen. Nu, acht jaar later, is dat aantal bij na verdrievoudigd, en het zal niet lang meer duren of ook bij de West einder kan het bordje „vol" worden opgehangen. Nog zeer recentelijk heeft de PvdA fractie in de gemeenteraad van Aals meer een nota samengesteld waarin de gemeente een passief en opportu nistisch beleid w ordt verweten als het gaat om de plassen. ..Oorspron kelijke natuurgebieden, zoals moe rasbossen. riet- en biezenvelden zijn geheel verdwenen of ontluisterd." al dus de nota. Links en rechts verschij nen kampeervlonders met tenten, wordt riet opgeofferd voor snellere en bredere doorvaarten, worden in hammen in natuurterreinen gegra ven om ligplaatsen te creëren, en wordt water en oever verontreinigd door starten van bergen afval. Onttrekken De raad ging al in 1967 akkoord met de adviezen vna het sociogra fisch bureau De Meerlanden om het onttrekken van oevers voor alge meen gebruik tegen te gaan, om grond aan te kopen om de particu liere recreatie te beperken en om een kampeerterrein aan te leggen dat op de watersport is gericht. De PvdA-noba constateert dat het aantal tenten met en zonder ver gunning inmiddels schrikbarend is genomen, en dat het aantal grond aankopen vrijwel nihil was. Voorge steld wordt nu de rietlanden in het westelijk gebied te verklaren tot na tuurgebied. Bovendien zou er per ak ker Slechts een tent mogen staan en moet de gemeente campings en pick- nidkplaatsen aanleggen. Hoe de gemeenten in het plassen gebied over hun toekomst denken kunt u morgen lezen in deze serie. Bij de foto's Links onder: De Drecht, die,,, toekomst mogelijk als nit vaarverbinding gaat fungi tussen de West'einder Platst het Braassemermeer Links de Drecht ligt de Vrieieh polder die gedeeltelijk onder ter gezet zou kunnen worden het wateraréaal uit te breiden Rechts boven: de enorme) camping bij Nieuwkoop een siering zo dicht bij de plaste, tevens in strijd met de uiton punten van het streekplan massarecreatie moet worden weerd uit het Nieuiokoopse sen-gebied. Wat gaat er met het Zi hollands plassengebied beuren? Dat is de vraag op het ogenblik velen l nen maar ook buiten het gebied bezighoudt Ei van dit jaar zullen Prori ciale Staten van Zuid-Hl land de lijn tot 1980 'uitsi pelen. Daarmee zal het brekende stukje van Zuidhollandse streekplanlt puzzel zijn ingevuld Maar voor het zovér krijgt iedereen nog de genheid bezwaarschriften te dienen Hoe de standm ten van de verschillende langenaroepen liggen :al komende weken duidel worden gemaakt in een se artikelen over de toekon van dit gebied Wat verwacht 'de recrea van het vlassenaebied en zien de bewoners het Wat moet er volgens de jr vincie de komende iarev beuren of niet gebeuren hoe denken de gemeenten het gebied daarover? Pe-< nog vele andere vaak genstriidiae - rur.ninvev men nan bod in de "Plnsserwehipd fnekn' O* niet?" Vandaag deel 9. NIEUWKOOP /BODEGRAVEN Toen gisteren in de vroege ochtend de caravans van zijn terrein werden gehaald, was de eerste reactie van veehouder D. Kemp bijzonder rustig. Kemp: „Ach ik kwam net uit m'n bed en wakker was ik nog niet. Ik ben eerst even rustig in de kamer blijven staan. Maar er werd gebeld en toen ben ik maar open gaan doen. Buiten stond een compleet politiële ger en men heeft me later verteld, dat het er vijftig waren. Daar naast had men in Bodegraven nog dertig man in reserve klaarstaan. Al les bij elkaar toch wel een tachtig man, want alle wegen waren geblok keerd en in de lucht zat zelfs een helikopter van de „Marine Lucht vaartdienst". „Ik heb toen een kort gesprek ge had met de officier van Justitie en de beide burgemeesters. Ik had al gauw door dat het een zeer moeilijke zaak zou worden". Kemp: „Dat heeft te maken met een overgangsbepaling, die uit 1971 stamt. Alles wat er toen stond of in aanleg was, mocht blijven en had ont heffing tot 1 januari 1976. Volgens mij, val ik ook binnen die regeling. Over de voorzieningen kunnen ze geen opmerkingen maken. Ik had de vereiste oppervlakte van 300 m2 en er is zelfs een parkeerplaats voor de auto's. Ik heb alleen met het maken van het tolletgebouwtje de reglemen ten ontdoken. Als het een vast ge- Ik heb het zelf gemaakt (met twee toiletten, een douche en een was bak, die afwateren op de mestkelder van de koeien, zodat het opper vlakte-water niet extra vervuilt) en er een as onder gezet met twee wie len. Hij kan dus wel rijden De actie kwam voor u ergens toch Diet helemaal onverwacht. „Nee, ik had de vorige avond een tip gekregen, dat ze bezig waren, maar ik wist in de verste verten niet waar. In februari heb ik een briel gekregen van GS en heb er een te ruggestuurd. Het antwoord daarop kwam vanmorgen om half elf (woensdag, red.), terwijl alles een paar uur van tevoren was weg gehaald. Kijk, als die brief een dag eerder was gekomen, hadden we nog maatregelen kunnen nemen. Een aantal mensen hadden hun caravan best weg willen halen. De gele genheid daartoe werd ons echter niet gegeven. Nee, ik vind dat bepaald niet correct". Heeft u al een idee over eventuele acties? „Nou, ik heb wel plannen, maai die zijn allemaal nog even vaag. Mis schien komt er wel een kort geding uit, maar weten doe ik het nog niet". Foto Wim Dijkman. Kerncentrale krijgt een controlebeiirt DODEWAARD De kerncent in Dodewaard gaat na Pasen ongeveer vier weken dicht voor revisie- en controlebeurt. Volgens hoofd van de kerncentrale, ir. S Woldringh, gaat het om een noi Ie revisie, die een keer per moet gebeuren. Vorig jaar ging de centrale tijd dicht, omdat scheurtjes W* vonden in de leidingen die op de reactor. Ruim honderd mensen zijn bei ken bij de werkzaamheden. Ir dringh meent dat de angst d mensen aan te grote straling blootgesteld, ongegrond Is. Parachute- 1' springen VOORSCHOTEN Voorsdj^ krijgt op Koninginnedag een dei 5 stratie parachutespringen te Tussen 15.00 en 15.30 uur zuil» het opgespoten bouwterrein ..Bil*1 34: ibe

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4