Je moet in je job el iets hebben, lat je bezig houdt" u Ons Belang: bestuur en raad van commissarissen gekozen RALLY EIS: HUURVERHOGING ONGEDAAN MAKEN Activiteiten paasvakantie Statencentrale A.R. - Leiden wg Voor Audi naar Karand m Karand JÊÊÊ Nieuwe Co-op- iirecteur P. Erades Leidenaar Piet Erades (50), voorheen adjunct-directeur verkoop bij Scholten-Honig Merkartikelen in Koog aan de Zaan, is directeur geworden. Zijn benoeming kwam met de overname van Co-op Nederland en Co-op UA door Koninklijke Scholten-Ho nig. Een deel van het Co-op pakket wordt onder zijn leiding getrokken. Erades: Ame rica-fan, zakenman. ^2 DEN „M'n vader was gemeente-ambtenaar. Ik kom ten gezin van tien kinderen. En ik heb al heel vroeg ge- J zuinig te zijn met geld. Dat je donders goed moest jjj si dat een dubbeltje een dubbeltje is. Een arm gezin ik niet zeggen. Als ik vergelijkingen trek met wat m'n ir toen verdiende. M'n vader was gemeentewerk- gj ,En ik meen dat-ie toen een salaris verdiende van acht- fintig gulden in de week. Met tien kinderen was het om wel een opgaaf om ons allemaal op een behoorlijke uereen opvoeding te geven". |e,i? lie zuinigheid is gebleven. Ik kijk intern, dat weet ik, bij opstellen van onze jaarbudgetten, en dat weten ze allemaal, kijk ik zeer kritisch naar geldmiddelen. En dan moet ik Jj itateren dat bij de nieuwe generatie, die zo'n twintig jaar pr is, er gemakkelijker over duizenden guldens gesproken it dan wij over honderd gulden spreken." dacht dat het leiden van een bedrijf altijd nodig maakt dat w waarde van het geld donders goed moet durven inschatten. Milioet, dacht ik, met je volle verstand weten welk rendement aide geldmiddelen zeker in het bedrijfsleven dienen op te le- En dat je het niet moet overlaten aan: het zou wel eens zijn dat het dat oplevert. Da is ook een stukje filosofie, Amerikanen er op nahouden." sdlt othi „-leur piet Erades had voor if al vastgesteld dat het inter- om vijf uur in Koog aan de noest plaatsgrijpen. Z'n secre- zei dat htf de hele middag spreking was. Rond lunchtijd m hem vragen of het niet in ikon. Later vertelden ingewij- ,kej it je hem in z'n dagelijkse om- m imoet spreken. Dan kwam hij uit de verf. Terugbellen. Koog ie Zaan. De secretaresse vond aekend. Vroeg in de middag k naar Leiden. Het was niet dat er een fotograaf bij zou Meneer Erades had een goede zichzelf bij de hand. 20 op de borst. Hij ziet er vermoeid uit. „Ik ben nu niet op m'n best. 't Is geen gemakkelijke dag geweest. We zijn bezig met 't opstellen van opera tionele plannen. Dat moet leder Jaar gebeuren". Kijkt op naar fotograaf Frans. Wijst gelaten naar z'n eigen foto. „Zo een maak Je er nooit". Frans zegt dat-ie dat wel zal pro beren. Erades lacht. Legt uit onder welke omstandigheden die foto ge maakt is. Lacht weer. clusief de produktiebedrijven die in Utrecht staan die komen dus naar Honig Merkartikelen toe. En dat is dus een stuk dat mijn terrein is, dat Honig Merkartikelen stuk. In z'n totaliteit betekent dat dat wij er zo'n achttienhonderd man personeel bij hebben gekregen". Dat zal binnen uw concern wel een ingrijpende reorganisatie tot gevolg hebben. „Jaaa. Maar het is nog te vroeg om te kunnen zeggen hoe dat zich allemaal gaat voltrekken. Op dit mo ment ligt er eigenlijk alleen een blauwdruk klaar van: hoe gaan we het probleem aanpakken. En dat moet wel planmatig gebeuren. Je kan niet zeggen: kom, we gaan eens bij een aantal kerels kijken en dan zien we wel wat ons voor de voeten loopt. In de loop van de volgende week zullen er wel gesprekken op gang komen waarbij onze produktiedirecteur zich op de hoogte zal stellen van het totale produktiegebeuren en de ken merkende problemen. En voor mij dus de commerciële stukken. Waarbij het commerciële stuk nogal gecompli ceerd is, omdat Je daar een aantal verschillende vormen van distributie hebt". „Co-op heeft opgehouden te be staan vandaag. Co-op zal niet direct maar toch in de tijd gezien verdwij nen. Dat is een duidelijke zaak. Het is heel goed mogelijk dat Je over een ADVE* ^NTIE Opdelen Wirtz aan de Zaan ging niet door. m plotseling iets tussen. Z'n esse zou hem vragen of 't in kon. Later belde ze terug: Erades verwacht u tussen half a acht uur bij hem thuis, toto ligt binnen handbereik. half onderuit in een lede- iteuH die direct aan uniformi- 4 denken. Z'n gezicht steunt Hij is weinig willig om de vroegere structuur van Co-op te beschrijven. „Dat is niet interessant in het totale beeld van ons concern. Als Je vraagt wat de betekenis is voor ons hele concern, kan je beter een splitsing maken tussen datgene wat bij ons blijft en wat niet bij ons blijft. Je kan het hele stuk Co-op dus opdelen in drie belangrijke sectoren, te weten het winkelbestand, het bakkerijbe- stand en dan daarnaast de meel fabriek". „De meelkolom, zoals ze dat tegen woordig noemen, komt in het rijtje te staan van tarwezetmeelbedrijven die alreeds deel uitmaken van de KSH, dus de Koninklijke Scholten Honig. En het hele bakkerijstuk in- schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden aantal maanden het merk Juweel brood terug zal vinden maar dan niet meer met het embleem van Co-op Nederland erop maar met het merk Honig erop. En ik moet u zeggen: de naam Honig Juweelbrood klinkt mij niet ongezellig in de oren". Leidse R De woordenstroom van Erades ver toont weinig klankkleur. Alleen z'n Leidse R is onmiskenbaar. Later onderstreept hij volmondig z'n Leidse afkomst. Gaat er dan uitvoerig op in. Legt eerst uit: „Er bestaat dus een duidelijke relatie tussen het broodgebeuren en het huis houdelijke bakkeriJgebeuren". We praatten even over vermicelli, al on der de naam Honig bekend in een tijd dat geluk nog heel gewoon was. Over z'n benoeming: ,,'t Is eigen lijk een stuk processing geweest. Al vanaf het moment dat meneer Hoef nagels mij zei meneer Hoefnagels is dus onze president-directeur hij mij dus op een maandaochtend riep en zei: zeg luister es, hoe kijk Jij tegen het hele merk Juweel aan. Toen heb ik dus wel even met de ogen ge- knipper^ omdat ik vanuit m'n vorige werkkring als directeur van Ulrich in Nederland te maken had met dag verse produkten. Denkend aan dag verse produkten en denkend aan onze verkooporganisatie, die nou niet direct dagverse produkten verkoopt, was het voor mij duidelijk dat er een groot stuk problematiek op ons af kwam". Hoefnagels heeft toen gedacht: o Ja, hij komt uit die branche: „En als Je dit dan in het verlengde legt van die benoeming „Ik ben viereneenhalf Jaar geleden bij Honig begonnen nadat ik in Ame rika een golden award had gekregen voor excellence marketing". Dat is geloof ik een prijs die niet vaak aan iemand wordt uit gereikt. „Ik ben voorlopig hier in Neder land nog de enige, die 'm heeft". Staat zuchtend maar snel op. Loopt resoluut naar het wandmeubel. Pakt een glazen buis op een houten voet. In het glas is een penning gevat waarop staat: „Top 20 award for excellence in marketing". Taartjes Die hebt u gekregen vanwege de Zwitserse taartjes geloof ik. Kijkt wat verbaasd. „NouAls u het zo zegt, ha ha, dan moet er wel wat bij gezegd worden. Het is niet m$m< M Piet Erades heeft snel carrière gemaakt. Begonnen als vertegenwoordiger, kort daarop hoofd vertegenwoordiger, klom hij al snel op tot directeur van Ulrich. de fabriek van Zicitsers gebak. Gedurende viereneenhalf jaar is hij werkzaam bij Scholten-Honig. (Foto Jan Holvast) vanwege de Zwitserse taartjes. Maar het is meer vanwege de conceptie van: hoe ga Je nou zo'n dagvers pro- dukt in de markt zetten. En hoe zie Je nou kans om met een nieuwe unit die veertien maanden draait uit de rooie cijfers te komen. En ik moet u zeggen dat die Amerikanen nou beslist niet over een nacht ijs gaan bij het uitreiken van dit soort dingen". Hij bedoelt dat de beoordeling veel tijd in beslag neemt. Legt uitgebreid uit hoe het systeem in elkaar zit. „En op een gegeven moment krijg je een telegram van: you're the winner". Overhandigt het lijstje waarop staat welke bedrijven aan de top-twenty instelling deelnamen: „U ziet dat er respectabele bedrijven bij waren". Zwijgt een moment. Dan „De directeur van BMW was een bijzon der charmante vent daar in het ge zelschap. En dat is toch wel een Jongen die in de wereld wat gepres teerd had". „En als Je dan als enige Nederlan der en dan in gezelschap van de ambassadeur, dan denk Je, tja. Ha, ha Erades vervolgt met een verhan deling over de ene reorganisatie die logisch volgt op de andere. Doet z'n best te benadrukken dat er steeds veranderingen in de handel plaats grijpen. Steeds grotere bedrijven, steeds grotere units. Aanpassing bij de situatie. Spreekt de veronderstelde hardheid in het Amerikaanse bedrijfsleven tegen. Zegt dat dat allang is achter haald: „Als je nu een cursus volgt in Amerika, dan merk Je dat men steeds meer rekening houdt met de geaardheid en mentaliteit van de mensen". U bedoelt: om ze zo kritisch mogelijk te kunnen inpassen in het bedrijfsproces. „Dat gebeurt wel, maar dat gebeurt ook hier. Niet alleen in Amerika. Maar wat ze daar voor een aantal Jaren geleden wel deden was zonder aanzien des persoons door drammen". U wordt nou directeur van een bedrijf dat de laatste vier jaar een verlies van vijftig mil joen heeft geleden. Hoe kijkt u daar tegenaan? Gaat verzitten: „Nou. Het zal u duidelijk zyn dat het wergwerken van een verlies van vijftig miljoen, dat dat nou niet direct een opgaaf is waarvan je sinds vierentwintig uur uitgedacht hebt hoe je die gaat aan pakken. Sinds gistermiddag is de zaak tenslotte definitief". Uitdaging „Persoonlijk kijk ik er tegenaan als tegen een enorm stuk uitdaging. Om van een bedrijf dat op de rand van een bankroet, een faillissement balanceerde, om daar dan met andere resultaten dan nu te voorschijn te komen". Dat doet u wel graag: uitda gingen zoeken? „In z'n algemeenheid geloof ik niet dat Je altijd uitdagingen moet zoe ken. Maar Je moet in Je dagelijks functioneren, in Je dagelijkse job wel iets hebben dat je bezighoudt. Als er een grauwe grijze massa per dag isD'r zullen wel mensen zijn die daarmee willen leven. Maar ik geloof, dat als je van je werk Je hobby kan maken, Je er wat van ma ken kan". En dat is bij u 't geval. „Ja, zo kun je 't wel zeggen Ja. Ik heb geen hekel aan werken. Ik stap iedere morgen om kwart over zeven in de auto en 's avonds kom ik er om half acht, acht uur uit". U rijdt ook elke morgen van Leiden naar Koog aan de Zaan. „Ja, precies in eenendertig minu ten. Ik heb één gebrek. Dat kun Je een gebrek noemen. Ik wil altyd er- Rechtlijnig U staat bekend als een harde figuur. Hoe denkt u dat dat komt?- „Weet ik niet. Dat komt misschien» door de rechtlijnigheid van het ver-- haal. Ik heb niet zoveel tijd voor' franje. Omdat ik in het algemeen steeds in tijdnood zit. Het komt dus. van tijd tot tijd hard over. omdat Jo zonder omhaal van woorden een ant-: woord formuleert. En ik heb er wel moeite mee als ik van tijd tot tijd hoor hoe regeringsfunctionarisseii of ministers hun woorden inpakken en dan met veel woorden niks gezegd hebben". Erades weigert in te gaan op de opmerking dat de verkoop van de Co-op al in Januari dit Jaar vast stond, terwijl het personeel pas veel later op de hoogte werd gebracht. Hij vindt dat niet relevant. Volstaat met de mededeling dat de organisatie op nieuw zal moeten worden opgebouwd. En maakt de hypothese dat het met de Co-op niet tot een transactie was gekomen: „Moet Je Je eens voorstel len wat dat betekent. Surséance van betaling. Met de grote kans dat er wellicht onvoldoende geld zou zijn om de mensen hun salaris uit te be talen. Nou, met die gedachte in Je hoofd dien Je Je er wel goed reken schap van te geven dat je aan iets begint dat alleen maar goed moet worden. Ik bedacht dat dat een stuk van onze uitdaging was". Als u nou mislukt? Stilte. „Ja". Stilte. „Goeie vraag". (De volgende morgen maakt hij bezwaar tegen een dergelijke afslui ting van het interview. „Je moet niet afsluiten met onzekerheid. Tenslotte moeten we het met een aantal men sen gaan maken. Niet met één man. Dat bestaat in onze organisatie niet".) Waar eens slechts een kaal baggerveld te zien was, ton tientallen bomen". Met deze variant op een niet onbe- 4 volkswijsje in het achterhoofd zijn talloze kinderen van Rijn- en SchiekadeWitte Singel en omgeving vandaag it* iier leiding van de plantsoenendienst van de universiteit op terrein aan de Witte Singel waar vroeger de wasserij van ink was, bomen gaan planten. Naast de salix vilmorii, de daphnoides en de populus robusta Zeeland die zij er van een in de grond zetten, zal de plantsoenendienst van de »tversiteit binnenkort ook nog wat gras, weide en bloemen toen. De kinderen konden voor een kwartje hun eigen boom- (met label) kopen, dat ze zelf zuilen onderhouden. (Foto Holvast) erdoip f' m 5TC, ■woud' k LEIDEN De moeilijkheden binnen de woningbouwvereniging "Ons Be lang" zijn tot een voorlopig einde gekomen. Gisteravond werden tijdens een rommelige en nogal geëmotio neerde algemene ledenvergadering een nieuw bestuur en 'n nieuwe raad van commissarissen gekozen. De nog in functie zijnde bestuursleden en commissarissen hadden na een pe riode van ernstige conflicten hun functies ter beschikking gesteld. Zij stelden zich niet herkiesbaar. Ook had het oude bestuur geen an dere kandidaten voor de bestuurs functies gesteld, zodat de door een 20-tal leden voorgestelde personen de aanwezigen konden vóór of tegen stemmen. De tegenstanders werd geen alternatief geboden. De voorgestelde kandidaten werden dan ook gekozen: G. W. J. Seisveld werd le voorzitter met 47 stemmen vóór, 39 tegen en drie ongeldig. H. v. Mastrigt werd gekozen tot le se cretaris met 53 stemmen vóór en 36 tegen. In de functie van le penning meester werd gekozen J. van Houten met 52 stemmen vóór, 36 tegen en 1 ongeldig. Als bestuursleden werden met een ongeveer gelijke stemmenverhou ding gekozen: J. H. Petiet, J. v. d. Blom, C. Annard, J. L. v. d. List, L. Mieremet en A.Oorschot. De voor gestelde kandidaten voor de raad van commissarissen konden niet allemaal gekozen worden. Er waren namelijk ook twee vrouwen kandidaat gesteld, mevr. R. Delfos en mevr. C. Wijling. Het bleek echter, dat door het beta len van het aandeel of de waarborg- soms slechts de hoofdbewoner van 't huis (dus over het algemeen de man) lid van de woningbouwvereniging werd. Hun vrouwen kunnen zich dus ook niet kandidaat stellen voor het lidmaatschap van de raad van com missarissen. De verkiezing van de twee vrouwen in de raad ging dus niet door, ook ADVERTENTIE Raas toppers Elke tweede fles gulden goedkoper. PONTE'S SCOTCH WHISKY per fles f 12,95 Elke tweede fles f 11,95 VIEUX extra zacht, per liter f 9,80 Elke tweede liter f 8,80 KERSEN BRANDEWIJN per liter f 8,35 elke tweede liter f 7,35 STEENSTR 6 TEL 213(1 HERENSTR 4 -TEL 3006» HAARLSTR 204- TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend niet nadat het voorstel was aangeno men. het lidmaatschap te regelen, door het heffen van contributie. Om in een functie binnen de vereniging gekozen te kunnen worden, moet men namelijk een Jaar lid zijn. Overigens wordt door het heffen van contributie de mogelijkheid ge schapen, dat meer leden van het ge zin, bijvoorbeeld man en vrouw, lid van de vereniging worden. De contri butie werd vastgesteld op 25 cent per maand per persoon. Tijdens de rondvraag zegde één der leden, de heer Gerritsen, het ver- trekende bestuur dank voor alle werkzaamheden, die t in z'n zittings periode heeft verricht. "Ik wens de bestuursleden alle rust toe, die ze de afgelopen tijd gemist hebben", aldus de heer Gerritsen. Hij eiste van het nieuw gekozen bestuur, dat het op korte termijn moet zorgen voor het ongedaan maken van de huurverho gingen, die in t kader van de huur- harmonisatie doorgevoerd zijn. "Wanneer het nieuwe bestuur daar niet in slaagt, zullen we over enige tijd weer een vergadering beleggen, en dan zal dit nieuwe bestuur daar voor verantwoording moeten afleg gen". Met cle neus in f eronica Het Leidse Tweede-Kamer lid mevrouw Gardeniers-Be- rendsen (KVP) was deze week voor het eerst voorzit ster van een openbare hoor zitting. Ze viel met de neus in de boter, want ze trof Ve ronica. Voorzitter Vondeling bood haar dan ook hoffelijk zijn arm toen de petitie van de 80.000 Veronicasympatbisan ten buiten werd aangeboden. Til Gardeniers. had in de al gemene vergaderzaal weinig moeite met de voorzittersha mer. Ze deed het charmant en efficiënt. LEIDEN Voor de paasvakantie heeft het clubhuis "In de vroolijcke arike" voor de Jeugd weer tal van activiteiten op stapel staan. Om er enkele te noemen: bloemstukJes maken, knutselen met papier, hut ten bouwen, pannekoeken bakken, vossenjacht. Judo en zelfs een tocht naar het dierenpark in Rhenen. Wie er meer over wil weten kan terecht bij het clubhuis: Pieterskerkchoor- sfteeg 15. HORLOGES De bekende wereldmerken hebben wy oa Etcma, Bulova, Favre-Leuba, F.W.P., Edox enz. Reeds vanaf f 35.75 heeft U by ons alléén een echt 17 steens ancre horloge welk Incablok, schokvry en water werend is. Een leuke PAASAANBIEDING voor de dames, een 14 krts GOUDEN DAMESPOLSHOR- LOGE voor slechts f 69,75. Horloges bij ons gekocht zyn 1 jaar gratis verzekerd. Eigen atelier voor le klas re paraties, zowel moderne als antieke uurwerken, als goud en zilver. LEIDEN In de ledenvergadering van de Statencentrale Leiden van de AR is in enkele sympathieke woor den het plotseling overlijden van de secretaris, de heer A. J. Stolp her dacht. Afscheid werd genomen van mr. C. J. Woudstra, die gedurende 22 Jaar de functie van voorzitter ver vulde, en zich niet herkiesbaar had F. W. FLESSEN Oegstgeest: Geversstraat 47 i De samenstelling van het bestuur der Statencentrale ls thans: mr. P. J. Soheele, Voorschoten, voorzitter. C. van Rij. Wassenaar, secretaris. P. Bouma. Hillegom. mr. S. H. Attcma, Leiderdorp dr. J. den Boeft, Leider dorp, W. J. H. de Feiter, Valken burg, W. Ros sr., Voorburg, ir. G. Tjalma, Voorschoten, C. Vooys, Rijnsburg. Karand is Audi HNG sterdcalcr voor geheel Leiden en wijde omgeving. De showroom en werkplaats zijn gevestigd in Voorschoten aan de Hofweg 39, op de grens van zuid-west Leiden en Voorschoten. In het pand van Kamsteeg Watersport. 01710-69307(om te onthouden)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3