Dierenpark Wassenaar komt met dierenbrief Burgerij grote afwezige op voorlichtingsavond Voorschotense Kenninckdreef inrit agenda '1 Leiderdorp deed er alles aan, maar Stormschade Duinrell groter dan gedacht Uitbreiding van taak Rode Kruis-colonne Amsterdamse bomen in Leiderdorp Eind 1972 waren er 2259 dieren WASSENAAR In het voor jaar za! het Dierenpark Wasse naar, in het kader van de vernieu wing van het park, een nieuw Go rillahuis openen. In dit huis, vol- 'gens de meest moderne principes gebouwd, wil men de gorilla's in familieverband bij elkaar brengen. De directie van het dierenpark hoopt dat dit zal leiden tot voort planting van deze bedreigde dier soort. Uil Bij de doelstelling van heit Die renpark Wassenaar behoort actie ve steun aan alle projecten die behoud van wat er nog aan na tuur op onze aardbol is te vinden, willen bevorderen. Zo werkte Wassenaar mee aan het "Oehoe project". De oehoe, de grootste Europese uilsoort, willen de Duitse natuurbeschermingsorga nisaties weer in daartoe geschik te natuurgebieden inburgeren, in het Dierenpark Wassenaar ge kweekte oehoe's worden voorbe reid op een leven in de vrije natuur. Ook voor dit jaar heeft men het dierenpark weer om me dewerking verzocht. Gratis De Wassenaarse scholen hebben dat is een traditie geworden, gratis toegang tot het dierenpark. Om iets meer te doen aan de edu catieve kant van dit dierenpark- bezoek heeft Dierenpark Wasse naar besloten op bescheiden schaal voor bezoekende scholen en andere groepen Jeugdigen, die- renbrieven en routebeschrijvingen ter beschikking te stellen. De be zoekers zullen op deze manier nog meer plezier beleven aan hun ex cursie naar de dierentuin. Japan Ook heeft het Wassenaar in 1972 niet ontbroken aan interna tionale contacten. Het contact tus sen Wassenaar en de dierentuin Op de foto een van de zeeolifanten uit het Dierenpark Wassenaar wringt zich in alle bochten bij het eten. in Nagoya Japan) leidde tot uit wisseling van enkele vogels. Naast de vele "blijde gebeurtenissen" in het dierenrijk stond een droeve ge beurtenis, het overlijden van de olifant. Het Dierenpark Wassenaar had eind 1972 ruim 733 diersoorten die samen de 2.259 koppige bevolking van het dierenpark vormen. Hulpverleningsdienst Release: «re Rijn 20a tel 24555 Ma t/m r 8-10 uur nam bovendien dinsd i zat. 2-5 uur nam met ulzonderlns vrijdagmiddag Koord-studio Koord-studio, gewoon huls jooi wone mensen met gewone en onp ne vragen Honleracht 52a fcelefi 46109 Dienstencentrum 65-plussers Noordeindsplein 2b. tel 40483 mene Informatie dagelHks van Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leidapt AanVTageD aulp oelaarden eo i" durig zieken en gezinsverzorging N 45. tel 49441 (maandag t.e~ 910 uur voorm LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad Bï Witte Singe) 1 - Leiden Postbus 5-: - Giro 57055 Telefoon directie en administfl tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder j Maandabonnement Kwartaalabonnement Per post Losse nummers f Abonnementsgelden bij 1 betaling te voldoen Bij tische overschrijving f nistratie- en Incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Verspreidingsgebied stadsedit* Benthuizen Lelden. LelderdoiP Oegstgeest. Voorschoten, mond Wassenaar en Zoeterwouo' Correspondenten Oegstgeest: N van Weizen. I zenboslaan 2. tel 01710-51402 Voorschoten: J. Peeters W5' weg 139 tel 01717-2421 Warmond: D Roest Wannunó» straat 12 Warmond: J. buy ten Bereon* 123 tel 01711-2482 Leiderdorp: R. Veeren. OuvH" dreef 32 tel 01710-42894 Zoeter wonde: R Kaiser Orajj' laan 20 Hoge Rllndtik tel OU" 33694 Zoeterwonde: G M J. de h""? jj Menslnk Burg Brandtstras» Tel 01715—1877 üffl» DONDERDAG 19 APRIL l&]j Donderdag Rijn en Vliet (Aaltje Noorciewit- laan) Bevolkingsonderzoek t.b.c. 9—Jj uur voorm. Morsweg 10 Werkgroep wonen Kreatief Sentrum (Breestraat w Pottebakken en bewegingsexpressie i uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Jeued. sociëteit v.a. 16 Jaar 812 uur aarn Stadhuis Spreekuur sociale raad> Breestraat 19 Sociëteit vooi t»ehas dicapten 25 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Muiderkring 38 Modelflat 10—12 uu voorm. en 25 en 79 uur nam Breestraat 19 Jeugdhaven, leugdcal 7.30—10.30 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 „De Dun boot" Clubhuiswerk handenarbeid l 10 uur nam. Leiderdorp (Wilhelminastraat li Informatie-avond Baha'i 8 uur Het Mierennest (Morsweg 59) q verjassen en sjoelen 8 uur nam. I Ant. Clubhuis Stichting "Het Zuid. Hollands Landschap. begunstif-eu. avond 8 uur nam. Leidse Hout Ned. Ver. van Hut. vrouwen contactavond 10 uur voorm. 1 VRIJDAG Steenschuur 6 Spiritisch Genool schap Paaswijding spr. dlir. P. Veen 8 uur nam. Ant. Clubhuis Cabaret-avond Vs Oude Singel 140 Open huis Leiy werkgroep Homofilie/COC 8 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat fói Lente-feest 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Soclt teit voor kamerbewoners 8.30 uur na 1 uur 's nachts. Leiderdorp (Fred. Hendrikplanta* 25) Gespreksavond Baha'i 8.15 Breestraat 19 Sociëteit Twents (voor kamerbewoners en alleenstas den) 912 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven Soos M rakel 811 uur nam. Kinderopvang Haarlemmerstraat 74 Werkgenwj schap kindercentra di. en vr. 9.30 12 uur voorm. wo. 24 uur nam i .79 uur nam. Zaterdag Kreatief Santrum (Breestraat Lentefeest 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Jeug sociëteit v.a. 16 Jaar 8 uur nam, uur 's nachtg. Oegstgeest (Gemeentecenrtum) ffi reldwlnkel 11 uur voorm. 3 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twents (voor kamerbewoners en alleenstas den) 912 uur nam. Bij molen De Valk Postzegelmsj 2—5 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) Leid leugdschaaksociëteit 25.30 uur nu Vuiderkring 38 Modelflat 10- uur voorm. en 25 uur nam. Doopsgez. kerk Zevendedags-adw tisten bijbelstudie 10 uur voorm pr diking 11 uur voorm. De Vink Dansen 9 uur voorm. - uur 's nachts. D Apothekers d De avond- nacht- en zondagsdh wordt waargenomen door apoth Leiden-Zuid-West, Brahmslaan 20 - apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegstgi a (ook zaterdag). ffl SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst SE (01710)25202 Voor alle die In me liJkhedeD verkeren bereikbaar i ,i werkdag van acht uur n.m tot i uur v m doorlopend ln het weekei d.wa van vrlldag acht uur n.m 1 maandae acht uur v m jj| Vogelasiel Anna Paulownastraat 15 Gewonde- en uitgeputte vogels e.d 34687 d Release Voorstellen aan Voorschotense raad WASSENAAR De stormschade op het landgoed Duinrell is veel ern stiger dan oorspronkelijk was aange nomen. Nu men opschiet met de op ruimingswerkzaamheden blijken er zeker 2000 bomen te zijn geveld. Ook dit is nog maar een schatting. 120 Jeugdige leden van de voetbalvereni ging Blauw-Zwart uit Wassenaar hel pen op Duinrell mee om de ravage te ruimen. Het eerste wordt al het kophout afgevoerd. Men is op Duin rell namelijk bijzonder bang voor brandgevaar. Het dennegroen is prachtig materiaal voor het vervaar digen van hutten. Eén lucifer of één brandend sigarettepeukje is voldoen de om zo'n hut in lichterlaaie te zet ten. Het vuur kan dan makkelijk over slaan in ander groen dat op de grond ligt of zelfs in de koppen van het le vende hout. Een groot aantal boeren uit de om geving hebben paarden en traktoren met wagens ter beschikking gesteld om te helpen het hout af te voeren naar de brandplaats. Voor Pasen zal men hier wel niet mee gereed ko men, tijdens de paasdagen blijft het brandgevaar daarom groot. VOORSCHOTEN De Voorscho tense Kenninckdreef zal niet aan het openbaar verkeer worden onttrokken zoals de raadsleden in december had den besloten. B. en W. van Voorscho ten vinden dit niet erg zinvol omdat de bewoners van panden aan deze dreef en de Generaal Spoorlaan toch de dreef moeten blijven gebrui ken. B. en W. stellen de raad daarom voor de Kenninckdreef het aanzicht van een inrit te geven. Dit voorstel zal de raad vrijdag 27 april behan delen. Het Voorschotense instructie- bad is hard aan een opknapbeurt toe. Hiervoor zal een krediet van f 25.000, nodig zyn. De boiler, die ingebouwd is in de warmwaterketel, is na acht Jaar gebruik defect. Men wil nu de boiler extern aanbrengen. Verder, omdat men toch aan het opknappen is, zal een aantal pijpleidingen moe ten worden vervangen en zal een aantal verwarmingsradiatoren ver nieuwd moeten worden. Gewest B. en W. van Voorschoten stellen de raad voor in te stemmen met de inhoud van de ontwerp-regeling voor een nieuw gewest Leiden onder voor waarde, dat daarin enige wijzigingen worden aangebracht. In de taakom schrijving van het gewest moet tot uitdrukking komen, dat het gewest dient te zorgen voor vermindering van het grote aantal in de regio gel dende gemeenschappelijke regelin gen. Naast de deelplannen genoemd in de ontwerpregeling moet een deel- plan voor bestuurlijke organisatie tot stand komen, tevens moet een fi nanciële regeling vermeld worden wanneer een aanwijzing wordt gege ven. Binnen 2 jaar moet de gewest raad. na het inwerking treden van het Gewest, besluiten nemen over de verkiezingen voor de gewestraad. Niet -principiële wijzigingen moeten tot' stand kunnen komen, wanneer de gewestraad hiertoe met algemene stemmen besluit. Als laatste en mis schien wel de belangrijkste wijziging stellen B. en W. voor dat de regeling voor het gewest Leiden alleen in wer king kan treden indien hierdoor is besloten door de organen of de ge meenten, onder welke zeker Leiden moet zijn, wier gezamenlijk inwoner tal tenminste 225.000 bedraagt. (Het huidige inwonertal van de elf ge meenten bedraagt thans 245.000 in woners.) Aan het begin van de vergadering is de beëdiging en installatie van het nieuw benoemde raadslid N. Cok (D' '66), daarna volgt een onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid Drs. C. J. M. Meers hoek (K.V.P) Agenda De agenda ziet er verder als volgt uit: Benoemen van de leden en de plaatsvervangende leden van de re kening-commissie. Voteren van een krediet voor de aanschaffing van een radiotoestel ten behoeve van de openbare lagere Vlietschool. Vérlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 voor de aanschaffing van aan vullende leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het vijfde leerjaar van de Willibrordschootl voor g.l.o., Beetslaan 1. Het - in beginsel - verlenen van een subsidie in de restauratiekosten an het pand Treubstraat 21/23. Voteren van een krediet ad f. 25.000,-- voor reparaties en verbe teringen in het Instructiebad. Onttrekking van de Kenninck dreef aan het openbaar verkeer. Voteren van een krediet voor buitengewoon onderhoud en woning verbetering ten behoeve van com plex V van het Woningbedrijf. Het bestemmingsplan "Buiten gebied Dobbewatering". Comptabiliteitsbesluiten. Ontwerp-regeling Gewest Lei den. LEIDERDORP De belangstelling van de burgerij voor het gewest-Lei den blijft bedroevend klein. In Lei derdorp werd dat gisteravond weer eens aangetoond op de voorlichtings avond over het gewest, die de ge meente had georganiseerd. Het LeUderdorpse gemeentebe stuur had er alles aan gedaan. Er was een speciale "Leiderdorper" het voorlichtingsblad van de ge meente) over het gewest versche nen, en op allerlei andere manieren, o.m. via grote advertenties in de kranten was er reclame voor de avond gemaakt. Ondanks al deze in spanningen waren de vingers van één hand echter nog ruim voldoende om er het aantal belangstellenden uit de burgerij op te tellen.... Raadsleden waren er wel. Uit Lei derdorp, maar ook uit andere rand gemeenten van Leiden, zoals Oegst geest en Zoeterwoude. Burgemees ter Vis van Leiden, voorzitter van het huidige studiegewest, hield voor deze "deskundigen" een wat tech nischer betoog dan hij oorspronke lijk van plan was geweest. Zijn voornaamste stellingen: "Het gewest is zowel een terugkeer naar een wat oentraler bestuursvorm als een stuk je functionele decentralisatie, een poging om de afzonderlijk wat weer loze gemeenten samen sterker te maken tegen de overheid die anders steeds meer zaken naar zich toe trekt. Met het gewest-Leiden moet niet gewacht worden tot de zg. ge- westwet er is, er is stof genoeg om op basis van de wet-gemeenschap- pelijke regelingen alvast tot nauwe samenwerking te komen. Al is de wet-gemeenschappelijke regelingen wel een instrument dat niet geheel deugdelijk is. Een gewest moet niet al te groot worden. Anders is het een instelling die niet meer te behappen is, en is men het doel - een gewest moet niet ver van de burgerij afstaan - voor bijgeschoten. Het valt overigens te vrezen, dat de inspraak van de bur- LEIDERDORP De Leider- dorpse voetbalvereniging RCL vierde gisteravond officieel de promotie naar de tweede klas van de KNVB. Dit gebeurde met een receptie in de kantine. De toch royale kantine van de Leiderdor pers puilde uit. want naast het feesteiide bestuurhet zonnige elftal en de dolv&rheuqde sup porter sschare waren vele verte genwoordigers van voetbalvereni gingen naar Leiderdorp gekomen om hun gelukwensen aan te bie den. De KNVB-afdeling Leiden was vertegenwoordigd door de heer D. van der Neut, die het is een traditie geworden een bal aanbood. Er waren mooie cadeaus voor het bestuur zoals een mooie vlag van de dames voetballers, een be ker op "cupformaat" van de Lei- derdorpse Oranjevereniging, en een saunabad van Theo van Houdt aangeboden aan de spe lers. ja fnto biedt Van der Neut RCL-voorzitter Van Egmond het traditionele cadeau aan terwijl penningmeester Bax toekijkt. OEGSTGEEST De winkeliersvere niging „Oegstgeest Actief" heeft het financieel mogelijk gemaakt dat onge veer 200 Jeugdnatuurwachters giste ren met vijf autobussen een uitstapje maakten naar Texel. Op het eiland, werd 'n rondrit gemaakt en de meest bezienswaardige plekjes bezocht. Door het slechte weer viel de pick- nik in het water. Wel werd een be- LEIDEN De colonne van de af deling Leiden van het Rode Kruis zal voortaan ook bij het districts- werk worden ingeschakeld. Dit is ge daan om een doelmatige werkwijze te verkrijgen in de hulpverlening bij eventuele rampen. Hoewel daardoor het eigen karakter van die colonne wel enigszins verloren dreigt te gaan, zal het nieuwe plan ongetwijfeld ten goede komen aan de hulpverlening in het algemeen. Dit deelde afde lingsvoorzitter Prof. dr. C. F. A. Bruijningen mee tijdens de Jaarver gadering in de Doelen. Dit brengt mee, dat in de eerste plaats tot ver betering en vernieuwing van het voorradige materiaal wordt overge gaan, maar ook tot een vergroting en verbouwing van de behuizing van de colonne aan de Morsweg. Hierme de zal ongeveer een bedrag van zoek gebracht aan de Catharina-hoe- ve en het Texels museum. Ondanks de weinig aantrekkelijke weersomstandigheden vond wethou der Thorn, voorzitter der Stichting Jeugdnatuurwacht dat men een ver rukkelijke dag had beleefd. Toen om half acht de bussen in Oegstgeest terugkeerden, zorgde „Werkmans Wilskracht" voor een vrolijke mu zikale ontvangst. f 35.000 zyn gemoeid. Om het colon- newerk echter nog effectiever te maken, zal ondercommandant B. A. Stigter, een plaats in het afdelings bestuur krijgen, waardoor hij het bestuur steeds zo spoedig mogelijk zal kunnen adviseren over het werk der colonne. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord de overleden oud-admi nistrateur, de heer N. Waririga, die medio 1972 wegens ziekte al moest aftreden en die vorige maand is over leden. Hij wees op het belangrijke werk, dat de heer Waringa vele jaren voor de afdeling had verricht. Met ingang van 1 oktober werd de heer F. Vermeeren in zijn plaats benoemd. Mr. H. J. van Lier trad wegens vertrek naar Utrecht af als penningmeester. Zijn functie werd reeds overgenomen door de secreta ris. de heer mr. J. C. Bergmeier. De voorzitter deelde verder mee, dat de contributie-inning met in gang van dit Jaar per computer ge schiedt. Op het verzoek van de afde ling tot de leden de contributie vrij willig te verhogen, is verrassend goed gereageerd, zodat het bedrag aan contributie-inkomsten dit jaar veel hoger is geworden. Tenslotte: het kantoor der afdeling, sinds jaren gevestigd op Rapenburg 35, is deze week verhuisd naar Ra penburg 8, waar iets meer ruimte is, zodat het bestuur daar ook zijn ver gaderingen zal kunnen houden. Jeiigdnatuurwachters gerij een moeilijke zaak zal worden: veel onderwerpen die in een gewest aan de orde komen zullen vrij tech nisch zijn." Als voorzitter van het gewest zag Vis het liefst, zeker in de eerste pe riode, een man die niet in één van de deelnemende plaatsen zou wo nen. Na deze inleiding was het de be doeling dat er uit de burgerij vragen zouden worden gesteld. Daar kwam vanzelfsprekend weinig van terecht. Maar één vraag kwam er die voor hetzelfde geld dooi- een willekeurige Leiderdorper gesteld had kunnen worden: "Wat gaat dat gewest nu meer kosten dan nu dezelfde taken in de gemeenten?" Burgemeester Vis kon niet meedelen op wat voor bedrag per gezinshoofd gerekend moet worden. "Het gewest wordt duurder, maar kan dan ook zijn ta ken beter vervuilen dan niu de ge meenten dat ieder voor zich kun nen", verklaarde hij. De rest van de avond stortten de aanwezige raadsle den en burgemeesters (Staab van Wassenaar, Van der Have van Lei derdorp en Vis van Leiden) zich in onderwerpen als "directe verkiezin gen", gekozen of door de Kroon aan gewezen voorzitter en andere stok paardjes. De voorlichtingsavond werd zo een overigens plezierige - discussie - avond. Het kon ook niet anders. LEIDERDORP In de nieuwbouwwijk Binnenhof zijn gisteren tientallen bomen geplant. De kale straten van deze nieuwe woonwijk werden in enkele uren door gemeentetuinman Boon en zijn medewerkers herschapen in lanen met mei doornbomen, iepe- en lindebomen. Deze bomen waarvan enkele al tien jaar oud komen, uit het Amsterdamse Bos.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2