LEIDSCH DAGBLAD AO-AKKOORD IN ZUIVEL Brute moord op Chinees echtpaar Üoeilijke discussie met achterban" I uizend oden bij acca Bestuur Leidse universiteit gaat in beroep meubeleentrum vandaag Kamer wil B KOUD LEIDSCH éÜi DAGBLAD Dr. Vondeling „Koningin zal in 1974 niet aftreden" KWAAD SNEL GESTRAFT „piraten toch kwijt i Schorsing twee spelers Twente Feestjes van Joego slavische meisjes schokken woonwijk waar gezelligheid voordelig isl iDERDAG 19 APRIL 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 33996 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 32 PAGINA'S an teistert dorpen CA (AP) Een tornado heeft en vandaag vijftien dorpen ingeving van Dacca, de hoofd- u Bangla DesJ, geteisterd. Of- gegevens over de ramp zijn voorhanden maar men vreest tornado aan meer dan duizend het leven heeft gekost. Het gewonden loopt in de duizen- schade aan oogst en veesta- rdt enorm groot genoemd. Kaan die met windsnelheden sr dan 160 km per uur over bied raasde, heeft het 3000 tellende dorp Jamsja van de dem weggeveegd. In het gebied Dacca wonen ongeveer 15.000 atste Jaren is het land, dat nu DesJ heet, al verscheidene door orkanen geteisterd. De was in november 1970. Toen ile honderdduizenden mensen, nelijk wonend in het kustge- ahet leven gekomen. en lenteweer laasdagen IILT Geen Pasen in lente- De weerkundigen in De Bilt, Hen dat met vrij grote zeker- temperatuur zal niet verder an een graad of twaalf, is er zelfs kans op gure den hoewel er ook hier en ilaringen zullen zijn. De wind ie loop van morgen wat afne- naar noord tot noordoost Heel misschien zal het weer ide paasdag hierdoor iets be iden. Er is wel warme lucht graden in aantocht, maar dit lag vanochtend nog oostelijk skou en zal de eerste dagen Jiet tot west-Europa kunnen pil. Bij de ADM in Amsterdam stonden vanochtend de werkne mers bij de poort, de staking gaat door! Volgens een woordvoerder van het actiecentrum in Drieber gen kunnen de stakers, die de actie voortzetten, niet op een uit kering uit de stakingskassen re kenen. Eet loas een landelijke ac tie en als negentig procent van de leden tot opschorting besluit, mogen zij dat niet tegenhouden, zei hij. SHABBY LOOK Na de shabbylook komt nu 'n Iets degelijker mode Maar toch met bredere revers, opgezette zakken, wijdere pijpen met omslag Wij" ontvingen nu reeds de nieuwe kollektie 198,-tot 349,- ;e perioden, maar plaatselijk bui. Minimumtemperaturen 2, maxima morgen om- ^raden. Matige tot krachti- de kust af en toe nog harde ijke wind. (Opgemaakt om 12.40 uur) 20 APRIL 5.33 uur; onder; 19.46 uur. 23.31 uur onder 6.20 uur. Iff te Katwijk te 4.J9 en te t laagwater te 0.45 en 13.07 HERENKLEDING B.V. HAARLEMMERSTR. 175-177 LEIDEN t' kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 4 mei 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. "aam: lires: laats: zwart maken, bon Invullen In open envelop tonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, *>oordnummer 214. Lelden. DEN HAAG In hun woning aan de Laan van Meerdervoort zijn gis termorgen de zeer welgestelde 60-ja- rige Chinese voormalige restaurant eigenaar Yo Pio Tschin en zijn 65- jarige echtgenote Carolina Tschin-De Roos op gruwelijke wijze vermoord. De politie vond de lichamen, ba dend in bloed. De man is een aantal malen met een mes in de buik gesto ken. De vrouw is doodgebloed aan twee messteken in de hals. De Chinees was de vroegere eige naar van het Chinees-Indische res taurant Kota Radla op de Plaats. De woning is na de dubbele moord gron dig onderzocht. Van de daders ont breekt nog elk spoor. Een buurman waarschuwde gister avond laat de politie dat hij 's mor gens om kwart over negen gestommel had gehoord, gevolgd door ge schreeuw en een gil. Nog geen uur la ter hoorde hij geluld van brekend glas en opnieuw een schreeuw en gil len. Daarna bleef alles stil. Toen de ongerust geworden buur man 's avonds de vertrouwde gelui den uit 't huis naast hem miste, pro beerde hij de buurman op te bellen. De telefoon gaf echter voortdurend de in gesprek toon. Rechercheurs drongen via een balkon aan de achterkant het huis binnen. In een voorkamertje boven de voordeur lag het lijk van de Chi nees. De man was slechts gekleed in DEN HAAG De koningin is niet van plan volgend jaar af te treden. Met deze opmerking rekent de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling af met hardnekkige ge- nichten als zou dit wel het geval zyn. Dr. Vondeling heeft dit verklaard tegenover de Leeuwarder Courant, die gezinspeeld had op troonsafstand. MUHLDORF Een dief, die de collectebus in een kerk in het Beierse Mühldorf ivïl- de lichten, is door een hei lige buiten gevecht gesteld. Terwijl de man bezig was de collectebus open te peuteren, kreeg hij een flinke klap op zijn hoofd van St. Konrad, patroon van de Beierse ar men. Het heiligenbeeld viel uit de nis boven de collecte bus. De dief slaakte een kreet van pijn. waardoor hij de pa rochiegeestelijke alarmeerde, die vervolnens de politie roaarschuwde. UTRECHT Werkgevers en vakbonden in de zuivel heb ben in de afgelopen nacht een voorlopig akkoord bereikt over een nieuwe cao. Daarin is een beperking van de prijs compensatie opgenomen. Voor inkomens tot f 30.000 wor den de prijsstijgingen volledig gecompenseerd, voor inko mens tussen de f 30.000 en de f 40.000 wordt de helft van de prijsstijgingen vergoed en daarboven een kwart. Dr. Rinze Zijlstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond FNZ, zei dat de werkgevers in elk geval akkoord gaan met dit resultaat. Toponderhandelaar Cees Schelling van de bonden verwacht moeilijke discussies met de achterban, waaraan het voor lopig resultaat nu zal worden voorgelegd. Intussen is in de zuivel een tekort ontstaan aan flessen. Met het oog op de nu afgewende stakingsdrei- ging is er in de afgelopen dagen vooral koffie- en chocolademelk ge hamsterd, waardoor het flessentekort is ontstaan. De CM-C-Melkunie in Amsterdam heeft de consumenten dan ook gevraagd hun lege flessen zo snel mogelijk in te leveren STAKINGEN Het besluit van de industriebonden om de stakingsacties tot 1 mei op te schorten is niet overal even goed gevallen In 14 van de 45 bedrijven, waar gisteren nog acties werden ge voerd, zijn de stakers ook vandaag niet aan het werk gegaan. Zij willen afwachten wat het overleg oplevert Bedrijven, waar de vakbondsleden besloten de acties voort te zetten, zijn de scheepswerven Verschure ADM en NDSM, en Kores in Am sterdam, Clitex in Zeeuws-Vlaande ren. Schuttersveld in Enschede, SKF (kogellagers) en Hollandia Wol in Veenendaal In het Waterweggebied zijn de stakers weer aan het werk gegaan, al hebben zij bepaalde voor waarden gesteld Daartoe behoort het niet hervatten van het overleg door de ondernemingsraden In Den Haag is vanmorgen het copgesprek tussen de industriële werkgevers, geleid door de heer A Prins (toponderhandelaar metaalin dustrie), en de industriebonden, aan gevoerd door Arie Groenevelt, begon nen. De beambtenbonden zijn boos omdat zij niet aan dit overleg mogen deelnemen. een onderbroek en een overhemd. Het shirt was hem over het hoofd getrokken. De ruit van de kamerdeur was aan scherven. In een tussenkamertje op de twee de verdieping lag het lijk van zijn vrouw. Ze lag ruggelings in een plas bloed, slechts gekleed in een dun nachthemd. De politie kreeg sterk de indruk dat de hele woning van onder tot boven zeer grondig was doorzocht. Alle la den en kasten waren overhoop ge haald en stonden nog open. Meube len stonden kris-kras door de kamers. ENSCHEDE (ANP) Na Piet Keizer zijn ook Rene van de Kerkhof en Eddie Achterberg door de UEFA geschorst. De twee spelers van FC Twente zullen daardoor niet kunnen uitkomen in de tweede wedstrijd uit de halve finales van het toernooi om de UEFA-beker tegen Borussia Mön- chengladbach. Van de Kerkhof werd er in de eerste wedstrijd uitgestuurd. Achterberg kreeg een gele kaart. EMMEN De bewoners van de Em mer wijk "Emmerhout" zijn niet zo gelukkig met de komst van 'n hon derdvijftigtal Zuidslavische meisjes die een baan hebben gekregen bij de kousenfabriek Danlon. Volgens de omwonenden zouden de meisjes "vooral 's avonds veel lawaai ma ken in hun huisjes en zouden zij zich geregeld te buiten gaan aan sexuele uitspattingen". Maar Lukic LJilJana, één van de meisjes zegt: "Een grove leugen Wij zijn geen prostituées, die aller lei mannen ontvangen. Mogen we af en toe een feestje maken?" Mevrouw Vidmar, negentien Jaar ge leden uit Zuid-Slavië naar Neder land gekomen, 1b sociaal begeleid ster en tolk van de meisjes. Zij vertelt: "Voor Nederlandse be grippen zijn die feestjes van mijn landgenoten misschien erg luidruch tig, maar daarom zijn het nog geen orgieën. In Zuid-Slavië is het de normaalste zaak van de wereld als er op een feest wat glaswerk breekt of er iets omvalt. Er wordt altijd gezongen en gedanst. Bij een nuchtere Nederlan der komt dat natuurlijk wel een beetje anders over". In hun eigen café in Emmen, "Casa Nova" zegt Lukic Ljiljana: "Wij krijgen vaak vrienden, landgenoten te logeren. Sommigen van ons heb ben serieuze verkering. Anderen collega's? Die mogen toch ook vrien den, verloofdes of kennissen op be zoek hebben?" Mevrouw Vidmar: "Het is inderdaad juist, dat de Zuidslavische meisjes zich hier wat vlotter opstellen dan in hun eigen land. Veel van de meis Jes komen van het platteland. Mels jes, die in het buitenland gaan wer ken doen dit, dacht ik. in het alge meen uit een zucht naar avontuur. Zij verdienen goed en kunnen zich dus hier financieel meer veroorlo ven. Overigens moeten ze in Neder land veel harder werken dan thuis. BOOX BREESTR. 47 Literatuur uit het buitenland Ausgewahlte Zeitschriften Preiswert Een wekeltfxse gewoonte voor veelzjjdigen Zelfs de Haagse politie droeg gis teren Veronica-stickers. Maar of die chaotische demonstratie rond om het Binnenhof heeft geholpen moet worden betwijfeld. De meer derheid van de Tweede Kamer wil, dat de piratenzenders voor de Nederlandse kust verdwijnen. Wel zijn er veel volksvertegenwoordi gers, die menen, dat Radio Vero nica een mogelijkheid moet krij gen om legaal te blijven bestaan. Maar hoe? Ons omroepbestel is niet commercieel. Veronica zal geen nieuwe zuil willen worden. Tweede-kamerlid Voogd na de hoorzitting: „Maar aan de andere kant ben ik er nu wel van over tuigd, dat er in Nederland be hoefte is aan een echte popzen der, die ook 's nachts uitzendt. En die ook de Veronica formule zal moeten uitzenden". PAGINA 7 MORGEN, Goede Vrijdag, zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Directie. LEIDEN Het werktempo ligt hier veel ho- stuur van de Leidse universiteit is ger". niet van plan zich neer te leggen bij Mevrouw Vidmar is er een voorstan der van, dat de meisjes tussen Ne derlandse gezinnen in wonen. "Hei huivesten van de meisjes in een be paalde straat, allemaal by elkaar zou te betreuren zijn. Je krijgt dan een ghetto en dat is helemaal ver keerd". Over de zogenaamde "sexuele uit spattingen" zegt de sociale begeleio ster: "Er komen inderdaad onge wenste zwangerschappen voor maar ik heb niet 'ie indruk dat dit aantal groter is dan bij Nederlandse meis jes van dezelfde leeftijd Ik raad de meisjes, als ze komen, ook direct de pil aan". Het college van be- stuur had geadviseerd numerus fixus aan te vragen voor rechten, geneeskunde, biologie, farmacie. En gels. Nederlands, geschiedenis psy chologie en opvoedkunde. Mr. Cath. voorzitter van net college van bestuur, zei vanmorgen dat de gevolgen van het besluit van de universiteitsraad tot zo'n chaos zullen leiden, dat het college daar niet de verantwoording voor kan ne men. Hy illustreerde zyn bezorgd heid met het voorbeelo dat zich voor de geneeskunde landelijk inmiddels 3500 eerstejaars studenten heb ben aangemeld 'Er kunnen -n Leiden vyf tienhonderd studenten geplaats worden En als I geen numerus fixus aanvraagt krilgen wy hier tweeduizend kandidaten voor geneeskunde terwijl er een ca paciteit is van 230". Mr. Cath verklaarde het ireeel te vinden uit te gaan van de veronder stelling dat de capaclteltsberekening in drie m^indp kan worden ver anderd. In het lnter-nn1ver.«?1talr overleg over numerus fixus, zoals vervat in het besluit van de unlver- -siteitsraad, zag hij weinig heil "Bil LISSE, Kanaalstraat-heercweg; LEIDEN. Langegiacht 5 de meest<? unlvPrsiteiten zijn al numerus fixi aangevraagd", aldus mr. Cath. het besluit van de universiteitsraad om voor geen enkele studierichting een beperking van het aantal eer stejaars studenten (numerus fixusi aan te vragen. In een vergadering a.s. donderdagavond zal het college proberen de universiteitsraad ertoe te bewegen zyn besluit te herzien. Mocht dit niet lukken dan zal het college het besluit ter vernietiging voordragen aan de minister van Onderwys en Wetenschappen. De universiteitsraad besloot maan dag met dertien teg°^ waalt stem men niet in te stemmen met nu merus fixus. Het college van be- LISSE, Kanaalstraat-heercweg; LEIDEN. Lange

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1