en welvaart, terreur ii genivelleerde inkomens «&UlefiA(iaa<L DOMO. naasappelsap WAARDERING Overleg Groenoordhal nodig Door C. J. Rotteveel VERONICA 538 RADIO VERONICA Gedurende meer dan 25 Jaren heb ben rond de 3000 Nederlanders geheel vrijwillig him vrije tijd gegeven om de Nationale Reserve te dragen. De wakkere en onbaatzuchtige Ne derlanders, die deel uitmaakten en uitmaken van de Nationale Reserve om een bijzonder waardevolle bijdrage te leveren aan de territoriale verdedi ging van Nederland, verdienen alle hulde en dank. Het Oud-Strijders Legioen stelt er prijs op juist in deze dagen, waarin de inzet voor de verdediging van de democratische vrijheden van het Ne derlandse volk (nog niet zo lang ge leden duur gekocht) belachelijk wordt gemaakt en/of wordt ondermijnd, publiekelijk van zijn grote waar dering voor deze mannen van de Na tionale Reserve te getuigen. P. J. G. A. EGO voorzitter Oud-Strijders Legioen Berkel en Rodenrijs Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. LEZERS SCHRIJVEN Tijdens het gehouden beraad op 16 april, tussen de directeur-generaal voor de voedselvoorziening en de de legatie van veemarktsteden, is zonder meer de monopolie-positie geëist voor de gemeente Leiden by de overne ming van de Rotterdamse veemarkt functie. Wanneer dit monopolie aan Leiden niet verleend wordt, zo werd gewaar schuwd, zal overwegen worden de vrydagse veemarkt op te heffen en de claim voor maandag en dinsdag ingetrokken worden. ZUn de geruchten juist, dat er on derhandeld wordt voor vestiging van een superstore in de Groenoordhal? Als deze geruchten juist zyn, zyn B. en W. en de gemeenteraad zich dan wel bewust van haar verantwoorde lijkheid tegenover de ondernemers in het midden en klein bedryf, de rug- gegraat van onze maatschappy en de werkgelegenheid in Leiden? zyn de geruchten juist, dat voor de te vestigen bedryfspanden in deMe- renwyk, thans reeds onderhandeld wordt met superbedry ven achter de rug van de Leidse bewindslieden? Mede gelet op het verleden, t.a.z. van de slappe houding van B en W en gemeenteraad met vestiging van de Consumarkt in een voormalig fa brieksgebouw en de verdere afbouw aan het Vyfmei- en Bevrydingsplein, is thans geboden, dat tydig overleg gepleegd wordt met de organisaties van het midden- en klein bedryf. A. PLU Seer. KVO afd. Leiden District voorz. K.V.O. Vice voorzitter gewest Z.H. K.V.O. Algemeen bestuurder K.V.O. Ter Aar. EK DAG 19 APRIL 1973 ADVERTENTIE Dat moet u proeven. DOMO sinaasappelsap. De gulle natuur van Florida in een vier-* kante sinaasappel. Een handig pak vol heerlijk sap. Lekker tot de laatste slok. En de winkel heeft elke dag vers. De prijs? Voor zo'n pak van een qa heleliterbetaaltumaar Otl Actie voor grote molen Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Rijnland se Molenstichting en de Stichting Oud Zoeterwoude zullen alles in het werk stellen om de grote molen spoe dig te herstellen. Deze in Zoeterwoude staande, uit 1626 daterende molen heeft tydens de storm van 2 op 3 april het gehele bovenhuis verloren. De molen is een van de oudste en grootste wipmolens binnen Rynland, die in het landschap niet kan wor den gemist. De kosten van herstel worden voorlopig geraamd op f 120.000. Gehoopt wordt dat ryk, pro vincie en gemeente een bydrage in de herstelkosten zullen verlenen. Particuliere bydragen zyn onmis baar. Met het oog daarop hebben de stichtingen in gezameniyk overleg be sloten om voor het herstel van de mo len een speciaal fonds in het leven te roepen, het zg. Grote Molen Fonds. By dragen ten gunste van dit fonds kunnen worden overgemaakt op post rekening no. 9013 van de Algemene Bank Nederland NV in Leiden onder vermelding van het Grote Molen Fonds. nodig van tijd tot tijd de te vestigen op de verval - a begrippen, die ontstaat, gebruik in Oost en West van gorden, die echter een to- irscliillende inhoud hebben, democratie" behoeven we iets te zeggen: dat is jnmunistische wereld een zo nietszeggend woord, dat zelfs de uitdrukking "volks- <je" heeft uitgevonden, een tie" van het zuiverste wa tdemocratie betekent volks- en volksdemocratie is dus als een "volks-volks-rege- n dat is natuudijk een over- e zelfs aan een kind ver- it er met die regering-dóór - "iets" niet in orde is opvallend, maar even du- het gebruik van "parle- Oost en West. Helaas is i Jaar en dag gebruikelijk, cmondige leden van de "Op- jipjet" zoals het "parle- de Sowj et-Unie heet t voet omgaan met de vrij- rolksvertegenwoordigers uit st€n. Een vreemde zaak, laldus een hoofdartikel in iblad "Accent") dezer da teer eens de aandacht is ge- oor de deskundige op het Sowjetrussische zaken nest, die onder meer eat Terror" op zijn naam in, een standaardwerk over i!e vervolgingen ten tijde In zijn blad "Sovjet Ana- onderstelt Conquest te- "parlementaire" de- zit de Sowjet-Unie, die in Den in het Westen worden ails waren zij vertegen van een écht parlement, Idende kringen in Moskou bron van vermaak moe- ïbeeld noemt Conquest de die kort geleden een be- Ehgeland bracht en die on stond van Alexej Roma- atie heeft de Sow- fcetmelijk willen proberen, in dit opzicht kan gaan. tamelijk ver, want het Mi de delegatie heeft in ïuwelijks vermelding gevon- toch was er over de heer wel het een en ander te geweest, méér dan over ene andere bezoekers, die t betogingen en probesten van de heer Romanow t hij in 1956 plaatsvervan- Iwerd van de ideologische van het Centrale Comité en i het begin van de Jaren-'60 kreeg over het nieuwe Êté voor de cinematografie, j zijn partijfunctie be ier de Sowjet-intelligentsia berucht als lid van de in- groep die Chroesjtsjows leen ontijdig einde bracht. Westen werd zijn naam be rde botte wijze waarop hij 8Vz in Rusland ver- ranow verloor zijn positie recente zuiveringen in de la-organen. Hij behield !a lidmaatschap van de Op- jet, en zijn bezoek aan kan beschouwd worden r bewijs van zijn goede Üficiële biografie van de 6e] Romanow ligt echter |vam twintig jaar: de perio- 9 tot 1949. In die Jaren onder andere werk- geheime politie. Een wtste wapenfeiten was 't ge betaalden minder" (Hofstra). De arbeider met 300 gulden schoon in de week, aldus prof. Hofstra, „redeneert dat iemand met een bru- to-inkomen van een ton (f 100.000) zevenmaal zoveel verdient. Hij ver geet, dat de man met honderddui zend gulden, meer dan 50.000 gulden aan de belasting moet afstaan, zijn ziektekostenverzekering plus huisarts en tandarts moet betalen, zodat de man die goed is voor een ton blij mag zijn als hij 45.000 gulden over houdt. De verhouding van één op zeven is dan al teruggebracht naar één op drie". We kunnen het er allemaal over eens zijn, aldus prof. Van Esveld, „dat in een zoveeljarige historie de huidige verhoudingen vrij willekeurig liggen. Ik kan mevoorstellen dat té grote verschillen kunnen leiden tot naijver, tot het gevoel bij de min der goed bedeelden dat ze achterge steld zyn. In Nederland speelt het punt van de inkomensverdeling ster ker dan in welk ander land ook. Waarom? Omdat we zo langzamer hand bij elkaar op het bord kijken en bij elkaar op de knie zitten. Hier ligt een wezenlijke verklaring voor het streven naar meer gelijkheid". Maar prof. Van Esveld wenst studie resultaten en analyses om tot een overwogen oordeel te komen. „Inko mensverdeling vormt een probleem waar we met z'n allen in concrete nog weinig van af weten. Daarom zijn de acties in de metaal voortijdig gestart". „De werkelijke inkomensverschil len," aldus prof. Hofstra, „pak Je niet aan met praten over centen/ procenten. Bij tien procent verhoging wegens pry ssty ging gaat degene met een hoger inkomen er sowieso op achteruitCAls Je slechts kykt naar de loonschalen, zorg Je voor ru zie binnen de eigen kring, de wezen lijke problematiek wordt niet aange roerd. Uit wetenschappelijk oogpunt gezien blijft het, nou Ja, ritselen aan de franje. Dat vind ik het be zwaarlijke bij de huidige stellingna- me". Prof. Van Esveld kan de gedach te niet van zich afzetten, dat de heer Groenevelt en de zijnen een stok no dig hadden om op uitdrukkelijke wij ze de macht van de Industriebonden te laten zien, zowel tegenover de an dere bonden en de centrales als te genover de werkgevers. Dat men, na de toezeggingen in de afgelopen tijd, geen geduld meer kon opbrengen be schouw ik dat als larie. Er zyn nu eenmaal dingen die langzaam verlo pen, in belangrijke mate ook door het verzet tegen iedere vorm van inkomenscorrectie door eigen men sen. De praktijk laat zien dat velen zo ingesteld zijn op wat ze hebben, dat daar in geen generatie van af te wijken valt". Prof. Hofstra: „Ik begrijp het on geduld, ik begrijp dat men er wat aan wil doen, maar voor de restIk kan het me allemaal best voorstel len, maar de kern van het vraag stuk wordt niet aangetast. Er moet ik herhaal dit eerst een diep gaande studie komen". Waaraan prof. Van Esveld toevoegde: „Het gevaar van een te grote nivellering is, dat bekwame werkers naar het buiten land gaan. We hebben het bij de aanbrengen van Aleksandr Solzje- nitsin, toen die in een brief aan zijn vrouw zijn twijfefl had uitgesproken, over Sbahns onfeilbaarheid. Dat kost te, zoals men weet, Solzjenitsin een verblijf van vele Jaren in arbeids kampen. Maar Ja (aldus overweegt Conquest niet zonder sarcasme), wanneer men er van uitgaat dat Ro manow bij de laatste verkiezingen 99 procent van de stemmen op zich verzamelde, waarom zou dan een vredelievend Westers parlementslid nog derlijke oude koeien uit de sloot halen?" De Marine heeft in de loop van de jaren, ja zelfs eeuwen, een dus danige staat van dienst aüs werktuig van een democratisch tot stand ge komen regering, dat ik geen enke le behoefte gevoel om de actiera dii moet haar aandeel hebben in het vervoer op die zeeroute en on ze marine haar aandeel in de be scherming tezamen bijv. met onze Britse bondgenoot. De verre voorgangster van de Ko ninklijke M'arine stichtte een volks planting aan de Kaap in opdracht van de V.O.C., geootroyeerd door de Staten-Generaal. En al heeft de hui dige Staten-Generaal staatsrechte lijk een andere positie dan die van de Republiek, de indieners van en de stemmers voor de gesignaleerde mo tie bleven beschamend ver beneden het peil van hun grote 17-de eeuw- se voorgangers. Het antwoord van minister Schmelzer was Juist en zin vol. Eén schoonheidsfoutje mogen we onder zijn aandacht brengen: in zijn antwoord kwam telkens 't woord dius van de Koninklijke Marine te beperken, aldus verklaarde minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) kort geleden in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van een tweetal oppositionele kamerleden, die er bezwaar tegen maakten, dat Hr. Ms. „Limburg" en Hr. Ms. "Van Galen" op him reis naar de In dische Oceaan en Oost-Azië de vloot- basis Simonstad in Zuid-Afrika zou den aanlopen om olie te laden. Be doelde kamerleden deden dat zelfs in een afkeurende motie, welke de minister afwees en die ook werd verworpen. Naar aanleiding hiervan herinnert "Uitkijk" (M. A. Cageling) in het maandblad "Zeewezen" aan de ver klaring van Koningin Wühelmina in 1938, toen zij de woorden sprak: "De Koninklijke Marine is geroepen de belangen van de Staat te dienen op alle "wereldzeeën". Deze vorstin wist wat zy zeide en bedoelde geen fraaie leuze te proclameren. Zij duidde op een historische en actue le werkeiykheid, die mede bepa lend is voor de toekomst van ons volk, namelijk: wereldwijde maritie me activiteiten, gebaseerd op de geo-strategisohe ligging van Neder land met zijn zeehavens als voor naamste poort tussen de continen ten over zee en Europa". "De ontwikkeling in de wereldsi tuatie" aldus gaat "Zeewezen" ver der, "heeft opnieuw het aanlopen van de Kaap strategisch en logistiek nodig gemaakt. Het gaat om de be scherming van een van de belang rijkste zeeroutes, waarvan ons be staan thans meer afhankelijk is dan in de tijd van de V.O.C. (Verenigde Oostindische Compagnie). En daar om heel wat meer te maken heeft met het dagelijks bestaan van de massa der werknemers dan zij be seffen en dan waarvoor de vakbon den hen tot actie oproepen. Het is hun recht actie te voeren voor een goed bestaan. Maar laten zij het dan ook doen tegen lieden die de be scherming van de zeewegen trach ten te ontwrichten, zeewegen waar langs de goederen naar en van on ze havens worden vervoerd. Van het geen daarmee direct en indirect ver band houdt, hangt het grootste deel van ons nationale inkomen af. Af snijding brengt practisoh heel ons volk tot de bedelstaf, allereerst de laagst betaalden. Onze koopvaar- Simonstown voor, welnu, Simons- sbad heet niet naar een of andere Lord Simon, maar naar een Neder landse gouverneur van de Kaap, Si mon van der Stel! Overigens is krachtens art. 119 van de Zuidafri- kaanse Grondwet Nederlands naast Afrikaans en Engels, een officiële taal. Aldus deze behartigenswaardige woorden van "Uitkijk" in het maandblad "Zeewezen". Maar mag ik op 'mijn beurt collega Cageling eveneens op een klein schoonheids foutje wijzen? Volgens- enige officië le Zuidafrikaanse kaarten in mijn bezit is het "Simonstad" met één „s"Overigens: voor een arti kel als dit mag Nederland dank baar zijn. Te weinig ziet dit "volk van zeevaarders" het verband tussen koopvaardij, Koninklijke Marine en dagelijkse welvaart. Het is goed dat hierop bij herhaling de aandacht wordt gevestigd! Twee Leidse hoogleraren van uit eenlopende politieke opvattingen zijn het erover eens, dat de actie voor „inkomensnivellering" als voorba rig bestempeld moet worden. Het zijn de socialistische hoogleraar in het belastingrecht prof. mr. H. J. Hofstra (oud-minister van Finan ciën) en de liberaal gezinde prof. mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar in het sociaal recht en kroonlid van SER (Sociaal-Economisohe-Raad) Beiden zijn van mening, aldus een gesprek met .Elsevier", dat er, op het punt van inkomensverschillen, „inderdaad wat herzien kan worden" (v. Esveld) en „de verschillen tus sen „vloer" en „top" te groot zijn en dat die een stuk naar elkaar toe getrokken moeten worden" (Hofstra) Maar ook zijn beiden de opvatting toegedaan, dat „een rechtvaardiger inkomensbeleid niet gediend is met het forceren van eisen" (v. Esveld) en dat „voor het ontstaan van een rechtvaardiger inkomensverdeling in jaren gedacht moet worden" en „dat men niet voor de vuist weg kan stel len: de lager betaalden meer, de ho- overheid gemerkt, toen de topsalaris sen werden bevroren. Talent liep weg, naar het bedryfsleven, naar andere landen. Men moest na enkele jaren tot forse verhogingen overgaan". En tot slot nogmaals prof. Hofstra: „Een trek naar het buitenland, ja, dat kan erin zitten. Zoiets werpt de vraag al op of Je als klein land een principieel ander inkomensbeleid kunt voeren dan in andere landen *t geval is. Ik vind in feite dat het hele probleem van het inkomens- en welvaartsbeleid op internationaal ni veau thuishoort, het gaat om een EEG-kwestie. En naar mijn mening is het ook nog een typisch politieke aangelegenheid". wordt nü abonnee op en steun daadwerkelijk BON Uitknippen, invullen en IN OPEN ENVELOPPE opzenden aan Veronica 538, antwoordnummer 1800, Utrecht Nog niet betalen, want U ontvangt binnen enkele dagen een acceptgirokaart Ondergetekende abonneert zich op Veronica 538, het weekblad van Radio Veronica. Een kwartaal abonnement kost slechts f 8.50. Naam t Woonplaats: Handtekening Het was de laatste Jaren steeds meer tot het mode-denken gaan behoren om het verzet van een minderheid tegen een door de meerderheid geno men besluit te wettigen door zo'n besluit als „structureel geweld" te bestempelen. Het verzet ertegen, of dit nu sabotage of een bezetting is of het verhinderen van anderen dóór te werken, krijgt dan een heldhaftig tintje, maar op deze wijze ontkent men het wezen van de democratie, waarbij een meerderheid het bij een stemming wint. Waarom zouden wij, zo doordenkend, niet eens een NOS- studio gaan bezetten? Mij dunkt dat een verhaal over „structureel geweld" het dan aardig zou doen. Nog veel mooier zou het zijn als ik samen met het (V.V.D.-) kamerlid Van Dijk een kabel bij de zender zou doorsnijden. Wat wij met Jaren debatteren niet hebben bereikt zou in één klap ge beurd zijn: alle onwelgevallige om- Mevrouw H. van Someren- Dow ner, voorzitter van de V.V.D., heeft vorige week vrijdag bij de opening van de algemene vergadering van haar partij, in Assen, een toespraak gehouden, waarin zy natuuriyk ruim schoots aandacht besteedde aan de kabinetscrisis. Maar voorts liet zij een nogal optimistisch geluid horen over de maatschappelijke ontwikkeling, die velen nog steeds met de grootste zorg vervult. Mevrouw Van Someren Is minder pessimistisch en het is, al zal menigeen haar optimisme niet kunnen delen, toch belangwekkend kennis te nemen van haar visie. „Wanhoopt niet", aldus mevrouw Van Someren, „er is een kentering. Geen weg terug naar schijnheilig heid, conservatisme en Victoriaanse stijl, maar een weg terug van de ver beelding naar de wereld van deze tijd, naar de vrijheid van de Jonge ren. het non-conformisme, de open heid van nu. Modieuze ontsporingen in denken en gedrag verminderen Krantenberichten zeggen vaak meer dan commentaren. Ik noem u: het druggebruik neemt af, het verzet te gen het dwangmatige groepsdenken aan de universiteiten is begonnen, het geval van prof. Daudt en de zijnen (in Amsterdam) wijst in deze richting. Steeds meer studenten ont trekken zich aan de terreur der min derheden, de pers is het terecht zat. Werkende Jongeren denken veel ra tioneler over hun vormingswerk dan agitatoren prettig zullen vinden. roepen „plat", zoals dat heet in het vakjargon der activisten. Wanneer dit handelen eenmaal aanvaard wordt kan alles en kan op den duur 'n niet-democratische tegen kracht de enige oplossing lijken in de ogen van lieden die democratisch niet sterk in de schoenen staan of die domweg het gezanik beu zijn. Het gaat hier om het hoogste goed dat wij als Nederlanders hebben. De pers begint meer en meer in kritische zin over dergelijke agitatie te schrij ven. Iedere mode gaat voorbij, ook de meest slechte, maar we mogen als partij deze ontwikkeling best een handje helpen. Het is zelfs onze plicht. Democratie en vrijheid staan bij ons voorop. Er bestaat namelijk geen vrijheid zonder democratie. Eerlijkheidshalve moet toegegeven worden dat wat ik hier ontsporin- Mevrouw H. v. Someren- Dovmer gen noem met echt socialisme niets uitstaande heeft. Men verwarre dit niet. Maar ook het socialisme zal de weerslag ondervinden van de hier ge signaleerde ontwikkeling. Het zal voor een Den Uyl gemakkelijker worden zich te verzetten tegen de waan van de dag, iets dat hij eerder had moe ten doen, maar wat de arme man nu eenmaal niet kon. Het socialisme van de verbeelding zal op de vlucht gaan voor het socialisme van de wer kelijkheid,zoals iedere droom, ook de meest boosaardige, vervluchtigt als de zon opgaat. De mens droomt, dat Is bewezen, het meest intens vlak voor het ontwaken, wy staan voor dat ontwaken, al betekent dat in de tijd gemeten misschien nog een perio de van jaren". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17