lixoii kondigt onthullingen an in zaak-Watergate „Verguld pensioen" in Belgie Dertig jaar geleden opstand in het ghetto van Warschau ■[isationele ommezwaai van president Ellsberg beschuldigt vier presidenten Voor werknemers van 60 jaar en ouder WARSCHAU De 30ste verjaar dag van de heroïsche opstand in het ghetto van Warschau wordt morgen herdacht. Maar de Jood se gemeenschap in Polen, eens de grootste ter wereld en met wortels die /teruggaan tot in de 13de eeuw, toont alle tekenen van verval. De vernietiging in de tweede wereldoorlog, de vrij re cente emigratie en een groot aan tal gemengde huwelijken hebben de Joodse bevolking van een voor-oorlogs aantal van 3,5 mil joen teruggebracht tot ongeveer 10.000. Van degenen die zijn over gebleven nemen nog slechts naar schatting 2750 actief deel aan het Joodse religieuze leven. De mees ten van hen zijn oude, gepensio neerde mensen. De Jongeren zijn allemaal verdwenen. Er zijn geen Joodse scholen meer, evenmin als kinderen die onderwijs behoe ven. De situatie zal naar verwach ting mettertijd nog verslechte ren. Er komen wel eens Joden uit de Sowjet-Unie die zich liever in Polen vestigen dan bijvoor beeld naar Israël te gaan maar hun aantal weegt niet op tegen het teruglopende geboortecijfer "Als de situatie zich zo voortzet, zei een religieuze leider droevig, kan de gemeenschap over onge veer 20 Jaar verdwenen zijn". Een paar meter van zijn huis staat Warschau's enige synago ge een van de vele in Polen zonder rabbijn. Tijdens de laatste vernietigingsdaad van de nazi's verdwenen een vijftigtal synago gen samen met 85 procent van Warschau. Maar deze ene ls overeind gebleven omdat ze door het Duitse leger als warenhuis werd gebruikt. De regering zal waarschijnlijk spoedig met her stelwerkzaamheden van de syna goge beginnen als de omgeving is herbouwd. Ongeveer 400.000 Joden woon den eens in het ghetto en slechts enkele honderden overleefden de ziekte, verhongering en verdel ging. Velen kwamen om tijdens de ghetto-opstand van 30 jaar ge leden toen de Joden, een van de weinige keren tijdens de oorlap hun berustende houding afwier pen en de wapens opnamen teg®^ hun onderdrukkers. Minder dan 70.000 Joden waren in het uitge dunde ghetto overgebleven toen de Duitsers met geweld door d ren heenkwamen om de "end- lösung" van het gebied en zijn bewoners te voltrekken. ..Cadeau" De actie begon op 19 april 1° en diende als symbolisch "ca deau" voor Hitier ter gelegen held van zijn verjaardag een dag later. Volgens de plannen moest men in vier dagen klaar zijn Maar het duurde vier weker voordat de laatste, armzalig be wapende verdedigers uit hun bun kers werden gedreven met gra naten en vlammenwerpers He' gebied is nu onherkenbaar Alles wat van het ghetto is overgebl® ven is een rooms-katholieke kerk die de Duitsers hebben gespaard Grote moderne flatgebouwen lange brede straten hebben de sombere, overbevolkte straten vervangen. Zelfs het stratenplan is gewijzigd en daarmee de straatnamen. Eén weg is nu ge noemd naar Mordekhai Aniele- wicz die vanuit zijn bunker in dr Milastraat de opstand leidde Na dat de opstand bijna geheel was neergeslagen en hij nog twee ko gels overhad schoot hij eerst ziln vrouw en daarna zichzelf dood om zich niet te hoeven over te geven aan de Duitsers. Een bescheiden monument n- een aarden val geeft de plaats aan waar vroeger de commando- bunker stond. Vlak daar bij staat een groter granieten monumen' waar deze week de plechtige kranslegging zal plaatsvinden. LOS ANGELES «ANP) Daniel Ellsberg. de man die de geheime documenten van het ministerie van Defensie de zogenoemd® Penta gon Papers onthulde, heeft nu vier presidenten ervan zetteliik informatie over de Vietna mese oorlog te hebben achtergehou den. Ellsberg. die terecht staat voor dief stal, spionage en samenzwering be schuldigt de presidenten Truman. Eisenhower Kennedy en Johnson ervan officiële geheimhouding te hebben gebruikt om de mislukking van de Amerikaanse politiek in ïndo- China te verhullen om tijdens hun ambtstermijnen geen nederlaag moeten leiden. Dit was hem geble ken toen hij begin 1969 de zeer «*•- heime documenten had gelezen die een verslag geven van de Ameri kaanse betrokkenheid bij Tndo-Chi- na van 1945 tot 1967 "Mijn conclusie uit deze documen ten was dat er geen einde aan de oorlog zou komen totdat het Con gres de verantwoordeliikheid m®t president zou delen en het Congres kon dat niet totdat het over de in formatie beschikte aldus Ells berg die hieraan toevoegde- "Tk was daarom van mening dat het ver strekken van die informatie u"t congres de nationale defensie van de Verenigde Staten niet zou schaden. onze correspondent in Washington) 1INGTON Na maandenlang ontkend te hebben dat het Witte Huis betrokken jde spionage in het hoofdkwartier van de Democratische partij, kondigde president gistermiddag laat op een onverwachte persconferentie aan dat een door hemzelf onderzoek tot „belangrijke ontwikkelingen" had geleid. Nixon achtte het voortij- lin details te treden, maar liet de sterke indruk achter dat hoge Witte-Huisfunctio- n bij de affaire betrokken waren, en dat hun identiteit binnenkort bekend ge- zou worden. gelijktijdig werd bekend RVI tommissie voor de herver- van de president de De- d ongeveer anderhalf mil- Hen heeft aangeboden om vergelijk te komen in een Democratische partij aan- en rechtsprocedure naar 5g van de spionagekwes- Democraten eisten een goeding van bijna 18 gulden, en hebben het i de Republikeinen nog feepteerd. Van Democra- jde werd gezegd dat men ontwikkelingen in het on- de spionage-affaire plotselinge verklaring in de van het Witte Huis ver een sensatie, omdat ook t tot het laatste toe on- gelaten van zijn plan die zich tot nog toe met op de onschendbaarheid Huis verzette tegen [ran het congres om Witte- onder ede aan de ilen over de lugubere lire was blijkbaar ra- mening veranderd. Hij zijn staf wel zou ge tui- YC, ^neer het "aanvaardba- 'betrof. Ook had hij er tegen wanneer deze ■wr de nationale televisie «enomen en uitgezonden. '-er in Nixons houding is [clyij'el afgedwongen door de k die vooral Republikeinse ii hem hebben uitgeoefend "n" aiet langer te verschuilen ^zwijgzaamheid die het aanlegde ten aanzien prgate-affaire. Zelfs se tter. de Republikeinse 'oor het presidentschap M Nixon aan en waa-r- tai dat de houding van 'Huis ten koste zou kun- Republikeinse zetels s?res bij de verkiezingen isit «derzoek 'orte verklaring, waarbij ?een vragen werden toe- Nixon dat hij sinds 21 'efëen onderzoek had m- c de Watergate-zaak. dat H zondag overleg had Jtt de minister van Justi- en dat hij tot de dan hy gedacht had. De genoemde datum "W valt mgeveer samen 'Mstip waarop een van de ^"nblikeinse spion McCord. bekend maak- bereid was riles wat hil onderzoek commissie te vertellen Loven- *end geworden dat de voormalige minister van Justitie John Mitchell, die door McCord ge noemd is als de opdrachtgever tot de elektronische afluistering bij de Democraten, zich zondag in het Witte Huis bevond de dag dat Nixon en zijn huidige minister van Justitie overleg pleegden. Het Witte Huis heeft echter ontkend dat Mit chell en Nixon elkaar gesproken zouden hebben. Ontwikkeling Aan de hand van interpretaties en vaststaande feiten zijn nu de vol gende ontwikkelingen te verwach ten: O John Dean, een van de Juri dische adviseurs van Nixon, zou worden ontslagen of zelf zijn ont slag nemen. Dean was degene die in eerste instantie een onderzoek naar de Watergate-zaak had inge steld. Zijn conclusie was dat nie mand in het Witte Huis er iets mee te maken had. Blijkbaar is presi dent Nixon tot 21 maart op diens onderzoek afgegaan, toen ook hy bleef volhouden dat geen van zyn medewerkers erby betrokken was. 6 De positie van ex-minister John Mitchell is onduidelyk. Algemeen wordt aangenomen dat Mitchell vol ledig op de hoogte was van de spio- nagezaak en er misschien zelfs vooraf zijn goedkeuring aan hechtte, maar hij nam twee weken nadat de spionnen op heterdaad werden be trapt, in juni verleden jaar zijn ont slag. Zijn vrouw Martha, die door haar nachtelijke telefonades en scheldpartijen al eerder van zich heeft laten horen, belde gisteren weer een persbureau op om te zeg gen dat ze stond te popelen om de senaatscommissie de volledige waar heid te vertellen. Ze heeft al eerder aangekondigd dat de regering niet moest denken dat ze haar man zou den kunnen slachtofferen in de Wa- tergate-zaak. Bevolkings beperking In de af gelopen zes Jaar zijn in India door geboortebeperking naar schatting 10 miljoen zwangerschappen voor komen, aldus is bekend gemaakt op de 29ste vergadering van de econo mische commissie van de Verenigde Naties voor Azië (Ecafe), die in To kio werd geopend. PTT-staking in Italië De maan dag uitgeroepen staking van 180.000 man personeel van de Italiaanse PTT voor de duur van 48 uur, is gisteren met drie dagen verlengd. Maandag werd reeds verwacht, dat de staking een chaos in de postbe stellingen teweeg zou brengen, die tot na de paasdagen zou duren. De staking is een protest tegen rege ringsvoorsteller voor een nieuwe ar beidsovereenkomst. BRUSSEL In de komende an derhalf jaar zullen Belgische werk nemers van 60 Jaar en ouder in be paalde gevallen een zogenaamd „verguld pensioen" kunnen aanvra gen. Zij krijgen dan naast de nor male werkloosheidsuitkering een ex tratoelage, waardoor zij tot hun 65e Jaar een inkomen geineten van 70 procent van het netto-loon. Deze regeling, die door de Belgische regering is voorgesteld en door de vakcentrales reeds is aanvaard (de werkgevers handhaven nog een voor behoud), is bedoeld als een bijdrage tot de bestrijding van de werkloos heid onder de Jeugdige werkne mers. Zij kan alleen worder. toegepast in bedrijven die werknemers moeten ontslaan. In dat geval blijventhans de oudste werknemers meestal bui ten schot omdat zij het langst in dienst zyn. Regering en vakbonden willen bereiken dat oudere werkne mers vrijwillig afstand doen van de ze bescherming ten gunste van de jongeren die anders de laan uit zou den gaan. Als lokaas moet daarbij het „verguld pensioen" dienen. Volgens het ministerie van arbeid zullen, als men uitgaat van 10.000 aanvragen, de loonkosten door deze regeling met 0,10 procent stygen. Van werkgeverszijde is reeds sarcastisch opgemerkt dat het vervroegde pen sioen neerkomt op „het organiseren van de werkloosheid volgens nieuwe procedures". Het aantal werklozen bedraagt op het ogenblik in België ruim 100.000 hetgeen neerkomt op 3,5 procent van de actieve beroepsbevolking. Te gelijkertijd zijn er in België niet min der dan 800.000 gastarbeiders werk zaam, bijna 10 procent van de tota le bevolking. Evenals in Nederland is er hier een groot tekort aan ongeschoolde arbeiders. Ook zijn er bepaalde sec toren waarin nog steeds een grote vraag naar geschoolde krachten be staat (byvoorbeeld de houtbewerking) terwijl geschoolde metaalarbeiders vaak niet aan de slag kunnen ko men. Het „verguld pensioen" is niet de enige opvallende maatregel die In België de laatste tyd op sociaal ge bied is genomen. De „nationale conferentie" (in Nederland zou men zeggen werkgelegenheidsconferentie) die onlangs onder leiding van pre mier Leburton bijeenkwam, en waar aan behalve door de regering werd deelgenomen door de organisties van werkgevers en werknemers en door vertegenwoordigers van de vieren twintig grote financiële groeperin gen („holdings") die dit land rijk ls, werd het in principe ook eens over een akkoord met betrekking tot het collectief ontslag. Wanneer tien procent van het to tale personeelsbestand van een on derneming (met tenminste twintig werknemers) tegelijk wordt ontsla gen, krijgen de gedupeerden naast de werkloosheidsuitkering van 60 pro cent gedurende vier maanden een extra wachtgeld. Een zeer opvallend besluit, waar van de betekenis echter nog zal moe ten blijken, is dat de overheid zelf bedrijven dient op te richten om de werkgelegenheid te stimuleren, maar dan wel zonder het particulie re bedrijfsleven concurrentie aan te doen. De vakbonden noemden dit prin cipe-besluit een succes, maar de werkgevers geloven dat de overheid er niet of nauwelijks in zal slagen met ideeën te komen voor een eco nomisch rendabele produktie De Jonge en ambitieuze minister van economische zaken, de socialist Wil ly Claes, koestert echter al het plan voor een inventarisatie van moge lijke initiatieven. Vermeldenswaard ls verder dat de zer dagen in het Belgische parlement de wet op de „kredieturen" ls aan vaard. Deze houdt ln dat leerlingen van het derde leerjaar avondonder wijs of weekendschool hun lesuren in mindering mogen brengen op hun arbeidstijd. Wie byvoorbeeld zes uur avond school per week volgt, kan zonder verlies aan Inkomen per week zes uur van zijn werk thuisblijven Het rijk en de werkgever betalen leder de helft van de kosten De leerlin gen mogen maximaal 40 Jaar oud zijn. Er zijn aanwijzingen dat Ni xons topassistent Haldeman belast was met het goedkeuren van de aan stelling van spionnen en saboteurs. Haldeman ls zo machtig in het Wit te Huis, dat ook ministers de presi dent niet te zien kregen wanneer hij dat niet nodig vond. Ongetwyfeld zou het ontslag van Haldeman, diens vrijwillige vertrek, laat staan diens veroordeling door een rechtbank, een schandaal van de eerste orde zijn. Toch wordt dit tot de mogelijk heden gerekend, omdat het contact tussen het Witte Huis en de senaats commissie die het onderzoek gaat leiden niet over hem is gelopen! de logische schijf), maar over Nixons andere belangryke topassistent John Ehrllchman. In de gelederen van de oom missie voor de herverkiezing van de president zullen ook koppen, reputa ties, en carrières sneuvelen. Het was deze commissie die honderdduizen den dollars ln het geheim in ont vangst nam, en in het geheim weer doorgaf aan ,de saboteurs. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de voormalige minister van Financiën, Maurice Stans, die de voorzitter was van de campagne voor het inzamelen van de verkiezingsfondsen, van deze dollar- distributie niet afgeweten te hebben. Het ls echter even onwaarschijnlijk dat hij het slachtoffer zou worden. De onderzoekcommissie van de Senaat heeft aangekondigd om- President Nixon tijdens zijn verklaring over de aJjaire-Watergate streeks 15 mei met de openbare zit tingen te beginnen. De vraag is in hoeverre de president met zijn aan kondiging en de suggestie dat hij namen zal gaan noemen, hoopt het onderzoek van de commissie onno dig te maken. Vast staat, lykt het, dat het Witte Huis in een politiek schandaal van ongekende proporties betrokken is geraakt en dat Nixon de grootste moeite heeft om zich uit dat politieke moeras te bevrijden. Een lengte vóór. Een nieuw idee voor iedereen die weet dat de trend gaat naar lang. En die een American blend wil. Onverkort.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9