Braassemermeer opgeofferd aan recreatie Stedelijke bouw neemt plaats in van natuur langs oever Mariniers verrassen Zeehos-bewoners met een kleuren-t.v. Raad in Hazerswoude bied toekomst of niet? CHU-LEIDER IN ALPHEN Subsidie restauratie molen Aantal werklozen in Bollenstreek daalt STREEK WOENSDAG 18 APRIL 1 En wie eens in gesprek komt met een oude "vener", die de "meer" als zijn broekzak kent, hoort hem triest vaststellen dat "het kapitaal bezit heeft genomen van de plas en dat de Veners zelf steeds verder wor den weggedrongen". Schaars De schaarse stukjes van de plas, waar het landschap nog de rust van vroeger ademt en waar de natuur vrijwel in haar oude staat is geble ven als we tenminste de ogen even sluiten voor de enorme hoeveel heden plastic en "wrakhout" langs de oever is het natuurreservaat bij de Hem. Een gebied, waar de reigerkolonie de laatste jaren een voorspoedige groei doormaakt, en waar nog tal van langzamerhand zeldzaam geworden planten groeien. Ook al blijf je ook hier even zit ten aanhikken tegen het feit, dai op vrij korte afstand van het na tuurreservaat een druk bezocht wa tersportcomplex ligt. Want overal op de Braassem heeft de recreatie een levensgroot stempel gedrukt. In de zomer zijn er al zo'n 1500 1600 bootjes op het water te vinden. De motorjachten en open motorbootjes zijn hier duidelijk in de meer derheid ten opzichte van de zeilbo ten, ondanks de aanwezigheid van verschillende zeilsportcentra. Te gering Deprovinoie heeft becijferd, dat de lengte van de oevers te gering *s ten opzichte van oppervlakte van het water. Daarom moeten er meer oevers komen om boten de gelegen heid te geven voor anker te gaan. De tien havens in en rondom de Braassem hebben met elkaar zo'n 1500 ligplaatsen en de vrije aanleg plaatsen, die er zijn in Rijnsater- woude, Roelof arendsveen, en Oude Wetering zijn voor het merendeel gelegen aan zeer druk bevaren of smal vaarwater. Vandaar de plannen om in de westelijke lob van het meer te genover Roelofarendsveen eilanden op te spuiten. De oeverlengte kan op die manier met ongeveer zeven ki lometer verlengd worden en de ma ximumcapaciteit van de plas zou dan opgeschroefd kunnen worden tot 2400. Eilandjes De aanleg van de eilandjes staat vermeld in het behoefteprogramma van het streekplassengebied, maar tijdens de hoorzittingen over het plan is al duidelijk geworden dat de realisatie pas na 1980 wordt ver wacht. Onbeantwoorde vraag blijft waar de nieuwe watersporters de ko mende zeven Jaar naar toe moeten. Die eilandjes staan overigens een hoogst merkwaardige zaak,want het feit wil. dat in het Braassemermeer vroeger een groot aantal eilandjes lag. Ze zijn in de loop der tijden echter weggebaggerd. Nu zullen ze straks ten koste van grote bedragen weer aangelegd moeten worden Volgens het recreatieplan Kager- zoom moet de Braassem in de toe komst een plas worden voor grote zeiljachten, motorkruisers en water skiërs. Die laatste categorie zal sa men met de speedboten ongetwijfeld voor grote moeilijkheden gaan zor gen, want nu al veroorzaken ze in de zomer veel overlast voor d>e an dere vormen van recreatie op het water. De golven maken, dat er voor de zeiler, de sportvisser en voor mensen aan boord van voor anker liggende schepen weinig plezier meer te beleven is. We praten dan nog niet eens over het gevaar dat der gelijke boten veroorzaken op een steeds voller wordende plas. Niet voor niets constateert de streekcommissie Wat gaat er met het Zuid- hollands plassengebied ge beuren? Dat is de vraag die op het ogenblik velen bin nen maar ook buiten het gebied bezighoudt. Eind van dit jaar zullen Provin ciale Staten van Zuid-Hol land de lijn tot 1980 uitstip pelen. Daarmee zal het ont brekende stukje van de Zuidhollandse streekplanleg puzzel zijn ingevuld. Maar voor het zover is krijgt iedereen nog de gele genheid bezwaarschriften in te dienen. Hoe de standpun ten van de verschillende be langengroepen liggen zal de komende weken duidelijk worden gemaakt in een serie artikelen over de toekomst van dit gebied. Wat venvacht de recreant van het plassengebied en hoe zien de bewoners het zelf? Wat moet er volgens de pro vincie de komende jaren ge beuren of niet gebeuren en hoe denken de gemeenten in het gebied daarover? Deze en nog vele andere vaak te genstrijdige mcninaen ko men aan bod in de serie Plassengebied toekomst of niet?" Vandaag deel 8. Bij de foto's: Links onder: ivaterskieën «cft een speedboot een "sport" tl weinigen met hinder voor seen len Rechts boven: het watersport turn van Arie de Boom aan 1 BraassemermeerPast een der| lijke bouw in een gebied ivaar landelijke sfeer behouden m. blijven? dat het hier gaat om een „spa voor weinigen met hinder voor a velen. Verordening Er bestaat op dit ogenblik verordening snelle motorboten. het speedbootgeweld aan bander moet leggen. Maar met de bepali gen (o.a. niet binnen 50 meter n de oever, voor 8 uur 's ochtends a harder dan 8 km per uur en m uur niet harder dan 16 kiloma andere recreatie niet hinderen) ra nog al eens de hand gelicht. Alleen al voor het Braassemerral worden jaarlijks 200 vergunnlffl voor speedboten uitgegeven door] gemeente Alkemade. Een aantal, d in zeil- en hengelsportkringen r te hoog worden genoemd, ook al? den er voor de Braassem bijzondi bepalingen, zoals een verbod om de buurt van officiële zeilwedstriji te komen en de verplichting om t! minste 150 meter uit de oveverf het natuurreservaat te blijven, vraag zal gesteld moeten worden een dergelijke vorm van recreatie een steeds drukker wordende p nog wel verantwoord is. Onbelangrijk Voor de oeverrecreatie is I Braassemermeer op dit ogenblijk? onbelangrijk, omdat slechts kwart van de oevers toegankelijk Do moeilijkheden voor uitb? ding zullen de komende jaren oni zocht moeten worden. In elk moet voorkomen worden dat er ,ji boulevards" rond de plas ontstaan met onafzienbare rijen auto's, i zou de genadeslag voor de Braass betekenen. Het Braassemermeer behoort op dit ogenblik nog tot een van de weinige plassen in westelijk Nederland, waar het water nog zo schoon is, dat er zonder direct gevaar voor de gezondheid in gezwommen kan worden. Tenminste als de zwemmer die plekjes mijdt, waar de rioleringen uitmonden in de plas. Want ook voor de Braassem geldt, dat op tal van punten gevaren dreigen voor dit fraaie stuk natuur. Door Bram van Leeuwen Foto's Wim Dijkman Een tocht per boot langs de twin tig kilometer lange oever leert dat het beeld van de "ongerepte na tuur", zich de laatste decennia snel aan het wijzigen is. De rietvelden die heel lang het beeld van de oever beheerst hebben, worden meer en meer verdrongen door enorme ha vencomplexen, bungalows en aan legsteigers. Een triest voorbeeld op dit punt is het immers grote wa tersportcentrum van Arie de Boom. Stadse blik De bouwsels, die torenhoog uit steken boven de plas, detoneren duidelijk in dit landschap en ge ven het een stadse aanblik, die de recreant en de bewoners van het gebied zo graag willen vergeten. Kennelijk is bij de bouw op geen enkele wijze gestreefd om iets van de oude sfeer te behouden. Datzelf de geldt voor 't Braassem-paviljoen. Ongetwijfeld architectonisch gezien een lofwaardig stukje werk, maar de ontwerper heeft nooit verder ge keken dan zijn tekentafel en heeft ook geen enkele moeite gedaan zijn creatie aan te passen aan het be staande plassenlandschap. Zo zijn er legio voorbeelden aan te wijzen rond het Braassemermeer. KATWIJK Er bestaat al ja renlang een nauw contact tussen het Marinevliegkamp Valkenburg en het Rotterdamsche Zeehospitium. De "vliegende mariniers" organise ren vaak acties voor de lichamelijk gehandicapte bewoners van het Zee hos. Het Sinterklaasfeest is daarvan wel het meest belangrijke. Een maand of twee geleden hadden de Door Cees Combee mariniers gehoord, dat er in één van de paviljoens behoefte bestond aan een kleuren-tv. Er werd niet lang over geboomd. Dat toestel moet er komen werd het devies. OS en O-of ficier F. A. J. Huisman organiseer de een "bingo-spel-per-order", waar voor ook bij andere marineonderde len grote belangstelling bestaat. Het resultaat was verbluffend. Binnen veertien dagen was het geld er en zo kon vanmiddag in het Zeehos van de opbrengst aan directrice zr. J. Rijken de kleuren-tv worden aan geboden. —Dat geschiedde na een inleidend toespraakje door de commandant van het Marinevliegkamp Valken burg, kapitein ter zee vlieger J. H. Carpentier Alting, door sergeant- vliegtuigmaker P. de Vries, omdat hij de meeste bingo-formulieren aan de man had weten te brengen, na melijk 750 van de 3000. Begrijpelijk was zuster Rijken zeer verrast door deze geste. Namens de paviljoenbe woners aanvaardde zij het kleuren- tv-toestel dankbaar. OS en O-officier F. A. J. Huis man, die het initiatief nam van de ze actie, was verheugd, dat men er in korte tijd in was geslaagd het doel te verwezenlijken. Hij zegt: "We begonnen 22 maart met de bingokaartenverkoop en zeven dagen later kon met het spel via de dage lijkse orders worden gestart. We hadden drieduizend kaarten. Iedere dag werden de nummers in tegen woordigheid van een commissie, be staande uit manschappen, onder officieren en officieren, getrokken. Ze werden daarna op de dagelijkse order geplaatst, die iedere dag weer de belangrijkste feiten van de basis bevat en die door allemaal wordt gelezen. Vrijdag 13 april waren we klaar. De hoofdprijzen waren een vijfdaagse reis voor twee personen geheel compleet aangeboden door de Algemene Bank Nederland in Katwijk aan Zee en een uitlijn- en balanceerbeurt voor vijf autowielen van TS-bandenservice in Leiden. Er werd in twee series gespeeld. De overige prijzen werden uit de kas betaald". De manschappen van het Marine- HAZERSWOUDE Tijdens de op donderdag 26 april, om 20.20 uur, te houden oppnbare vergadering van de gemeenteraad in Hazerswoude staan de volgende onderwerpen op de agenda: aanvullend krediet res tauratie Rietveldse Molen: aanvul lend '"-"diet aanleg Burgemeester Smitweg: aanvullend krediet hoof- denkamer RK basisschool St. Mi- chaël; krediet verplaatsing licht masten Rijndijk (rijksweg 11); aan schaffing van een nieuwe ambu lancewagen interregionele vuolver- werking: wijziging subsidie kruis- verkeersborden. Op 1 mei 1972 stelde de gemeen teraad van Hazerswoude een be drag van f 263.071.44, beschikbaar voor de uitgaven die toen nog wer den verwacht voor de aankoopkos- ten van de gronden voor de aanleg van de Burgemeester Smitweg. Ten opzichte van de raming op genoem de data blijken de bijzondere kosten aanzienlijk hoger dan was verwacht. Het gaat om een meer-bedrag van f 85.500. Gespecificeerd komt dat ten opzichte van de raming van vorig jaar neer or> de volgende bedragen: f 15.500 aankopen; f 22.900, notaris- en taxatiekosten en rente; f16.800 belastingschade- uitkeringen; f30.300 verrekening van meer en minder aangekochte oppervlakten. De totaalraming van aankoopsom men en bijkomende kosten komt daarmee op f990.500. B. en W. stel len de raad voor om f 85.500 be schikbaar te stellen. Nu het bouwbedrijf Heijmans uit Rosmalen onder auspiciën van Rijkswaterstaat reconstructiewerk zaamheden aan de Rijndijk ter hoogte van 't Zwaantje uitvoert, moeten negen lichtmasten van de straatverlichting worden verplaatst. Omdat de kosten van de verlichting langs deze weg voor rekening van de gemeente Hazerswoude komen, stellen B. en W. voor de verplaatsing van de lichtmasten een bedrag van f 3550 beschikbaar te stellen. Het college adviseert eveneens om f 3700 beschikbaar te stellen voor de financiering van verkeersborden. Een bedrag van f 1200 is nodig voor de reeds geplaatste elf verkeersbor den op de Rijndijk, tussen Geme- neweg en Zonneveldstraat. Voor verkeersborden in andere gedeelten van de gemeente zijn f 2500 nodig. vliegkamp Valkenburg zijn als het om acties gaat nooit te beroerd om mee te werken. Sterker, ze zijn enthousiast als hulp wordt gevraagd voor de gehandicapte medemens. Ze hebben al eens een autotocht geor ganiseerd voor de Zeehos-bewoners, ze bieden jaarlijks een Sinterklaas feest aan met alles wat erbij hoort en de onderofficieren hebben met hun raad van elf gezorgd, dat er een echt carnavalsfeest kon wor den gevierd. Bovendien verlenen eni ge marinemensen individuele hulp bij de Zeehos-activiteiten, zoals het leiden van de radio-hobby-club. Nadrukkelijk stelt majoor Huis man: „Nu reeds is me gevraagd door de manschappen van het marine vliegkamp of er niet vaker iets ge- ALPHEN AAN DEN RIJN Mr. O. W. A. Baron van Verschuer, voor zitter van de Christelijk Historische Unie, spreekt dinsdag 24 april in het kerkelijk, en gemeenschapscentrum "De Bron" onder andere over de nota "Op weg naar een verantwoor delijke maatschappij". Hij doet dit voor de CHU afdeling Alphen aan den Rijn. Bovendien zal hij zijn visie geven over de onlangs verschenen nota van de "Kontaktraad": "Notitie van het bestuur". De vergadering in "De Bron" is belangrijk voor de CHU in verband met de beslissingen over de samen werking met de ARP en KVP, die op 19 mei in Apeldoorn op de alge mene vergadering moeten worden ge nomen. De bijeenkomst (in Ridderveld) be gint om acht uur. daan zou kunnen worden voor het Zeehos. Over die wens zullen we na tuurlijk nadenken. Voor het organise ren van een Sinterklaasfeest is heel veel geld nodig. Dat werd voorheen bijeengebracht door een loterij, doch we denken er nu sterk over 't te doen door middel van 't bingo-spel-per-or der. Heel het personeel van het kamp kan meeleven met deze overdracht van het t.v.-toestel. Reporters en ca meramensen van T.V. M.V.K.V. nemen het hele gebeuren op en deze reportage zal worden uitgezonden in ons eigen Video-nieuwsjournaal.dat overal op de basis te bekijken is. Er is tweemaal in de week namelijk een uitzending in de cantine en in de eet zaal. We beschikken over voldoende nieuws op het vliegkamp om steeds weer zo'n Journaal te maken. Het is een vrijetijdsbezigheid van de man schappen en de kwaliteit van de op- HAZERSWOUDE Voor de restauratie van de Rietveldse Molen te Hazerswoude heeft de gemeenteraad destijds een sub sidie van f 17.170.80 beschik baar gesteld. Omdat de gemeente een subsidie van dertig procent moet bijdragen en het ministerie van CRM de restauratiekosten subsidiabel heeft verklaard tot een bedrag van f 70.525,20, komt de subsidie van de gemeente nu neer op f 21.157,56. B. en W. stel len de raad nu voor een aanvul lend bedrag van f 3986,76 be schikbaar te stellen. namen is naar mijn nening beter dan van de N.O.S. We zijn er nu een jaar mee bezig". In de compleet ingerichte t.v.-stu- dio zijn de makers van het program ma drie avonden in de week druk doende met het opnemen van vraag gesprekken, het monteren en van ge luid voorzien van de opnamen en wat er al niet meer bij hoort. Men heeft er een uitstekende verlichting en be schikt over verschillende camera's om de opnamen te maken. De instal latie is gekocht van de opbrengst van de kantine. Een zinvol doel, waarvoor het geld is uitgegeven. Dit is echter niet de enige activiteit. Ongeveer 167 manschappen volgens verschillende schriftelijke cursussen, er zijn al lei hobbyclubs, er wordt gedaan en wat al niet meer. „vliegende mariniers" behoeven 1 dus echt niet te vervelen. De deputatie van het Mar vliegkamp Valkenburg, die de kis t.v. kwam aanbieden, werd al" telijkst ontvangen door de I van het Zeehos. Dat het toe» snel kon worden aangeboden was: de te danken aan de firma ten uilt Lisse, die de mariniers 1 nog terwille was hun doel i. verwezenlijken door een belang reductie te verlenen. Onder het van een drankje en een hartig bleef men gezellig enige tijd'3 BOLLENSTREEK Volgens de maandelijkse telling van het Gewes telijk Arbeidsbureau voor de Bollen streek, omvattende de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Noordwijk en Noordwykerhout. is het aantal werklozen dalende. Per eind maart stonden in de gere gistreerde reserve ingeschreven 447 werkzoekenden tegen 524 per eind februari. In vergelijking met de cijfers van vorig Jaar, is de werkeloosheid echter hoger, want eind maart 1972 stonden 386 werkzoekenden ingeschreven. De daling met 77 sinds eind februari is voornamelijk terug te vinden in de beroepsgeropen grond-, water- en wegenbouw, landbouw, horeca en overige losse arbeiders. De geregistreerde arbeidsreserve steeg iets in de beroepsgroepen me taal en minder geschikten (MG) vraag in de mannelijke sector W haaf de zich met 191, ongeveer) het aantal aanvragen eind feto

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4