EIDSCH DAGBLAD 1HA0S OP HET BINNENHOF Politiemacht moest caravans weghalen DEN HAAG VANDAAG ■KmWap Alphense artsen maken bezwaar tegen inenting vandaag ze peggen. KLERKS Zendschip weer vlot PAASAANBIEDING UIIG Afkoeling Leidenaar directeur van Co-op Verdwenen meisje uit Den Haag weer terecht OPGERICHT I MAART I860 No. 33995 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HAAG Hoe ook de toekomst van Radio Veronica zijn, vandaag heeft zij haar stem in Den Haag keihard jen laten gelden. Uit tienduizenden transistorradio's, itemd op de golflengte 538 waarop Veronica om tien vanmorgen weer in de ether kwam, klonken woord en jjk de fanfare, waarmee Veronica zijn wil om te onderstreepte. Haagse binnenstad raakte tanaf elf uur vandaag ver- ioor de tienduizend jonge il naar de Residentie geko- xaren om hun aanhankelijk- ton de piratenzender te de- Wen. half één vanmiddag was de bij het Binnenhof waar om voor twee een petitie zou wor- «ngeboden, reeds zeer chao- De afzetting van het Binnen- sd toen doorbroken Drie bus- terden toen manschappen van flenpolitie" aan om de zaak in ad te houden. twaalf uur schatte men het Veronica-fans (tallozen met «ken gewapend) dat zich aan namelen was op het Malieveld 000. Op dat moment arriveer de Haagse stations HS en SS nog steeds met jongeren afge- ireinen. :ord DEN HAAG Op de dag. dat tienduizenden fans in de Haagse binnenstad massaal be togen in een actie voor behoud van Veronica, drijft het zend schip weer in volle zee. Een sleepboot van de bergingsmaat schappij SmitTak slaagde er vanmorgen omstreeks vier uur in het radioschip bij hoog wa ter, springtij en een flinke noordwestenwind over de twee zandbanken, voor de kust by Scheveningen, naar zee te trek ken. Ongeveer honderd belang stellenden constateerden met vreugde, dat de poging slaagde. Even voor vijf uur had Vero nica haar vaste ankerplaats be reikt; enkele uren later kon weer Tnet de uitzendingen vanaf de Mi Amigo worden begon nen. het Malieveld vol met con- ietenten en geluidswagens het aanvankelijk rustig. De begon pas te ontstaan, toen !t de menigte groepen losmaak - reeds op weg gingen naar innenhof. enden hielden zich niet aan politie uitgezette routes, het verkeer op vele plaatsen lamgelegd. politie trof vanochtend om half teds twee jeugdige en ver- Veronica-aanhangers aan, hele nacht in een telefooncel het Malieveld hadden gezeten minder koud te hebben. Haag beleeft vandaag de demonstratie uit zijn ge- schiedends. Het record, dat enkele maanden geleden door demonstre rende ambtenaren gevestigd werd (35 000) was om elf uur reeds ver overtroffen. De organisatoren van de demon stratie hebben het pop-concert dat oin half drie op het Malieveld in Den Haag zou beginnen, met anderhalf uur vervroegd. Dit om de grote chaos die op het Binnenhof ontstond enigs zins te verminderen, Terwijl de kop van de stoet toen al op het Binnen hof was aangekomen, moest de staart nog van het Malieveld vertrekken. De drukte was zo groot, dat de dele gatie die een petitie wilde aanbieden dit nog niet heeft kunnen doen. In het gedrang zijn, voor zover nu be kend, twee jongelui gewond geraakt ONDERZOEK Uit een landelijk onderzoek, dat een Amsterdams bureau heeft inge steld, blijkt dat 74.4 procent van de Nederlandse bevolking zich achter Radio Veronica schaart. De meeste aanhangers bevinden zich in de leef tijdsgroep 12- tot 34-jarigen, zestig procent Onder de ouderen ligt dat percentage op veertig. Uit deze representatieve steekproef is voort gebleken, dat ruim 21% van de bevolking lid zou willen worden van een „Omroepvereniging Radio Veronica". In afwachting van de tocht naar het Binnenhof ivaar een pe titie werd aangeboden aan ka mervoorzitter Vondeling stroom den vanochtend de duizenden Ve- ronica-fans samen op het Haagse Malieveld. (Foto Jan Holvast) ADVOKAAT gemaakt van verse kippe-eieren. Nu extra Paasaanbieding 4,50 Literfles VIEUX NAPOLÉON 8.75 Kennedylaan 7 - Tel. 63123 Bevrijdingsplein 19 - Tel. 33561 Leiden Z.W. Hevig verzet van Nieuwkoopse veehouder NIEUWKOOP/BODEGRAVEN Vanmorgen omstreeks zes uur hebben ambtenaren van het provinciaal bestuur van Zuid- Zuid-Holland geldt. Volgens deze verordening is het verboden om ca- Holland, onder bescherming van een grote politiemacht, de De^ontheffi^sT^etoïde"1"^ vijf caravans die zich op het land van veehouder J. Kemp, die aan de Meije woont, verwijderd, omdat veehouder Kemp geen vergunning heeft om caravans op zijn land te plaatsen. Terwijl een grote politiemacht op het gemeentehuis van Bodegraveai in reserve werd gehouden om bruik 1972 geweigerd. Omdat de heer Kemp toch weer caravans op zijn land heeft toegelaten, werd door het provincie-bestuur besloten tot het verwijderen van de caravans, met gebruikmaking van poiitiedwang. Om op alle eventualiteiten voorbereid te kt op het Leidse wapen de sleutels van de 'sals mode-schatkamers zijn afgebeeld WlEMMERSTRAAT 114—120 LEIDEN tegenover Donkersteeg goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 LEIDEN In ziekenhuis Rijnoord stoet van ongeveer vijftien politiewa gens, waarvan twee wagens met manschappen van de Mobiele Een heids-peloton van het korps van de rijkspolitie, een takelwagen, een dieplader en diverse andere auto's naar de boerderij van veehouder Kemp. Op de brug die toegang geeft tot het erf van de veehouder was De goed voorbereide politie was een gevolg van het feit dat een vorige actie, op 18 mei van het vorig Ja aar, volkomen mislukte, omdat de ambtenaren die de cara vans wilden verwijderen door pro een personenauto neergezet, om te testerende veehouders bespoten wer- verhinderen dat de politieauto's het erf op konden rijden. Ook andere wegen die leidden naar de plaats waar de vijf caravans staan, waren versperd. Op het moment dat de stoet voor dig op te merken, de boerderij arriveerde lag veehou- der Kemp nog te slapen. Na bellen Veehouder Kemp heeft in Juli 1972 den met gier en de vlucht moesten nemen. Nu nam onder meer een vliegtuig van de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie aan de actie deel om eventuele wegversperringen tij- 100 visitekaartjes f 15,- in de week van 15 tot 22 april INTERPRINT STEENSTRAAT 6 - LEIDEN bewolkt met nu en dan tonis met hagel. Matige tot fc. aan de kust af en toe tussen noordwest en 2 Vrij koud met minimum- sturen omstreeks 3 gr. en te® maxima rond 9 graden. 19 APRIL °P: 5.35 ur. mder: 19.44 uur. 11 °P: 22 20 uur; andero 5 49 urn-, ["ter te Katwijk te 4.17 en «ur, laagwater te 0.11 en 12.34 ALPHEN AAN DEN RIJN De gezamenlijke huisarten in Alphen hebben bij de directie van het zie kenhuis Rijnoord geprotesteerd tegen inentingen tegen rode hond in dit ziekenhuis De kinderarts dir. W H. A. Voorhoeve heeft een aantal vrou welijke personeelsleden vian het zie kenhuis tegen rode hond ingeënt om eventuele complicaties tijdens zwan gerschap te voorkomen. De bezwaren van de huisarten richten zich voornamelijk tegen het feit dat dr Voorhoeve de personeels leden die hij heeft ingeënt tijdens de zwangerschapsperiode niet zal con troleren Dr Voorhoeve is als advi serend kinderarts aan het ziekenhuis Riinoord verbonden. De huisarts M. E. van der Steen verklaarde dat een rode hond-vacci natie in sommige gevallen ernstiger gevolgen kan hebben dan een gewone griep-vaccinatie Hij zei het daarom onverantwoord te vinden dat perso neelsleden in Rijnoord worden in geënt door een adviserend arts „Steeds meer mensen verbeelden zich met de mensen te kunnen bezighou den. Maar men moet niet vergeten dat het eerste echelon altijd de huis arts is". Geruchten als zouden de bedenkin gen van de huisartsen zich vooral richten tegen de lage prijs waarvoor dr. Voorhoeve personeelsleden heeft ingeënt, worden door Van der Steen tegengesproken Volgens hem is hier geen sprake van broodnijd maar van een medisch probleem. „Het amateuristische" in deze zaak blijkt volgens Van der Steen ook uit het feit dat de personeelsleden voor de inenting moeten betalen. Volgens hem was het een volstrekt normale zaak geweest wanneer het bedrijf deze inenting voor zijn rekening had genomen. Dr. Voorhoeve was niet voor commentaar bereikbaar. „Het belangrijkste", aldus dokter Van der Steen, „is dat de meisjes tussen tien en veertien Jaar worden ingeënt". aan de deur van het woonhuis ech ter kwam de heer Kemp in de deur opening en werd hem gesommeerd de caravans weg te halen, in eerste instantie weigerde de veehouder dit, waarop besloten werd de auto, die de toegangsbrug versperde met een takelwagen weg te halen. Na een kort gesprek met de burge meester van Nieuwkoop en Bodegra ven - de toegangsweg naar de boer derij loopt deels over Bodegraven en deels over Nieuwkoops grondge bied - gaf de veehouder echter toe en haalde hij zelf de auto weg. Een kraanwagen van de rijkspolitie ver wijderde daarop de resterende weg versperringen. Twee caravans werden op een dieplader geladen en de resterende drie werden aange koppeld aan personenauto's, die toe behoorden aan personeel van rijks waterstaat. een ontheffing aangevraagd bij gedeputeerde staten op de Caravan- en Tentenverordening, die voor heel Het dertienjarige Haagse meisje, dat door buitenlandse werknemers was verkracht, is weer terecht. Vo rige week zaterdag liep zij opnieuw weg bij een pleeggezin elders in het land, waar zij door de politie was geplaatst om op verhaal te komen Gistermiddag werd zij in een platen zaak aan de Coolsingel in Rotterdam De caravans zijn overgebracht naar herkend door haar vroegere onder- Zoetermeer, waar ze voorlopig wor den opgeslagen in een schuur. Om dat de veehouder in februari van dit Jaar al van het provinciale bestuur van Zuid-Holland een lastgeving had wijzer van de Kepplerschool in Den !aag. "Ze schrok even toen ze me zag' vertelt de onderwijzer die met zijn vrouw aan het winkelen was. "We ontvangen om de caravans die op wilden eerst een kopje koffie met zijn land staan te verwijderen en daaraan geen gevolg had gegeven, zullen de eigenaars van de caravans besloot naar t dichtstbijzijnde po- schriftelijk moeten verzoeken of ze litiebureau te gaan, maar kwam De acties in de metaal, textiel en brouwerijen gaan voorlopig in de afkoelingskast.Ook in de zui velsector lijkt de dreiging van een staking voorlopig afgewen teld. Er is daarmee enige brood nodige tijd vrijgemaakt voor werkgevers en werknemers om alsnog tot een akkoord te ko men. Dat is een ontwikkeling om blij mee te zijn. De interventie van drs. De Pous want zo mag je het beroep op partijen van de SER-voor- zitter wel noemen kwam op het exact juiste ogenblik. Beide partijen in dit conflict raken langzamerhand vermoeid. De Industriebonden zien hun kas sen allengs slinken (er is al 15 miljoen gulden uitgekeerd) en de betrokken bedrijven hebben bij de stakingsacties ongetwij feld een veelvoud van dat be drag aan schade geleden. Men kan parallellen trekken met de Britse situatie, waar loon- confllcten langdurig plegen te zijn. Daar maakt zich van de publieke opinie na aanvankelij ke interesse een gevoel van on verschilligheid meester. Als het dan nog langer duurt maakt de onverschilligheid plaats voor wrevel. Dat laatste stadium is nu ongeveer in Nederland be reikt. En men moet er niet aan denken, wanneer dit weekeinde de zuivelstroom zou stokken of in poldervaarten terecht zou komen. Gebleken is dat de aandacht van de openbare mening verslapt als een probleem chronisch wordt. Daarmee komt dan een conflict muurvast te zitten. Op deze plaats Is al eens meer de verge lijking met een loopgravenoor log getrokken. Het ls te hopen dat de komende paastijd de strijdenden naar boven klaute ren. zonder de vuurwapens, en dan mogen de argumenten over en weer zo hard zijn als de re delijkheid maar kan verduren. LEIDEN/UTRECHT De Leide naar P. Erades is directeur gewor den van de Co-op Zijn benoeming komt tegelijk met de definitieve overname van Co-op Nederland en Co-op UA door Koninklijke Schol- ten-Honig in Koog aan de Zaan De heer Erades maakte tot dusver deel uit van de directie van Scholten - Honig. In de afgelopen dagen is volledige overeenstemming bereikt met de zo genaamde b-deelgenoten (zelfstan dige verbruikerscoöperaties), is de financiering geregeld en is het over leg met het Co-op-pensioenfonds af gesloten. Vandaag zal het personeel van Co-op te horen krijgen bij welke onderneming men is ingedeeld, aldus een woordvoerder van de Co-op eventueel ingezet te kunnen wor- Veehouder Kemp krijgt de rekening zijn waren de officier van justitie in den, vertrok omstreeks half zes een gepresenteerd voor het gebruik van bet arrondissement Den Haag, mr. het technisch materiaal, dat nodig E. van der Schans en de overste van de rijkspolitie in het district Den Haag, W B. Rehorst, aanwezig bij de actie van vanmorgen. Commen- actie van de taar van veehouder Kemp: „En toch ga ik door". twee agenten tegen, die haar op zijn aanwijzingen aanhielden. "Ze verzette zich niet maar huilde wel. Ze had een nogal dunne jas aan en een koffertje in haar hand". Het kind had al enkele malen ln bet pleeggezin gezegd dat zij maar liever naar Den Haag terugwilde. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is het meisje weer te rug op het oude Haagse adres. "Ze is erg overstuur en geestelijk in de war", aldus de politie. De onderwijzer van het meisje omschrijft haar als een zeer verle gen kind, dat wat achter was met de leerstof. "Ik kan me nauwelijks voorstellen dat dit haar Ls overko men. Ze was nog te verlegen om hardop te praten". Oud-minister John Mitchell (loto) behoort volgens ingewijden tot de genen wier reputatie een ernstige deuk zal krijgen door onthullingen in de affaire-Watergate (het af luisteren van het hoofdkwartier van de Democratische party ln Washington). President Nixon zorgde gisteren in de Amerikaanse hoofdstad voor sensatie door te verklaren dat zich „belangrUke ontwikkelingen" in het onderzoek van deze zaak hebben voorgedaan. Hij zei voorts dat al zyn medewerkers onder ede zullen getuigen voor de se naatscommissie die de kwestie be handelt. Tot dusver had Nixon het stilzwegen over „Watergate" bewaard. PAGINA 9

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1