ïeuw overleg Conflict staat in sociaal op stapel Uwbankisop Goede\Hjdag en op Koninginnedag gesloten. thur wreekte zich bloedig op zijn vader Legaliseer bezit wapens qïR-voorzitter doet beroep ike van der Ploeg treedt op af alle partijen als voorzitter Man dient klacht in tegen twee agenten Nijmeegse tandarts: VAL UIT TREIN OVERLEEFD derzoek in Weinreb- _ik duurt nog voort LQ 17 APRIL 1973 BINNENLAND [/^AG/UTRECHT De kans op nieuw overleg in 1 conflict wordt groter. Werkgevers en vakbonden elijk positief tegenover de oproep die SER-voor- jrs. J. W. de Pous op alle partijen heeft gedaan om :g uit de moeilijkheden te komen. ,4 «lei Pous wil op korte termijn Kt vertegenwoordigers van en de bonden om een vinden uit de impasse. De jitter voorziet een verslech- het sociaal klimaat en de gen in de bedrijven, die nog I doorwerken en niet zonder ijl] blijven voor de nationale de strijd nog langer Geschopt en geslagen mijn diepste overtuiging dat de weg van goed overleg ile verbeteringen tot stand nen", aldus de voorzitter laai Economische Raad. Ploeg echter onvoldoende steun voor zyn opvatting. Als een bom Het aftreden van Sake van der Ploeg is als een bom ingeslagen inde vakbeweging en ook daarbuiten, waar Van der Ploeg grote bekendheid kreeg ais stakingsleider by "De Ommelan den" in Groningen, een staking die 14 maanden duurde in het begin van de jaren vyftig. Inzet van die stryd: erkenning van de vakbeweging by deze zuivelfabriek. Van der Ploeg is ook bekend afls oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer voor de Party van de Arbeid. Hü is vyftien jaar voorzitter van de NW-voedingsbond geweest. Hy wordt beschouwd als een vakbondsleider van de oude styi, een man die de on derhandelingstafel niet gauw verlaat. Sake van der Ploeg wordt er nu ook van beschuldigd zonder overleg met toponderhandelaar Schelling contact te hebben gezocht met dr. RLnze zyi- stra, voorzitter van de Koninkiyke Nederlandse Zuivelbond FNZ. Verscherpt RT ien, scherpe opstelling van de het zuivel-conflict leidde een dramatisch hoogte- stryd door het plotselinge ren Sake van der Ploeg als van de algemene voedings- NW, de grootste vak je zuivelindustrie, eng tot het aftreden was een Kischil tussen Van der Ploeg denha/nidelingsdelegatie van geleid door Cees Schelling. Het arbeidsconflict is gisteren nog Sake van der Ploeg zyn de verscherpt. Zowel by Philips als in tussen werkgevers en bon- de klein-metaal liepen de onderhan delingen vast. In een brief aan de vakcentrales hebben werkgevers-voor zitters drs. S. C. Bakkenist en mr. P. van Boven nog eens met klem de be- sculdiging afgewezen dat de werk geverscentrales zich bemoeien met de onderhandelingen in de bedryfstak- ken. By Philips - Stadskanaal is een 'spontane'-staking uitgebroken. On- ROTTERDAM (ANP) De 61- jarige Rotterdammer J. den Houter heeft by de politie van de Maasstad een klacht ingediend wegens ernstige mishandeling door twee agenten van het Rotterdamse politiekorps. Vol gens de heer Den Houter pakten de agenten hem in de vroege morgen uren van afgelopen zaterdag op by de Stadhoudersweg. De Rotterdammer geeft toe dat de agenten daar reden voor hadden, omdat hy beschonken was. zyn klacht betreft echter mishandeling door de twee agenten ergens in een polder by het vliegveld Zestienhoven aiuvel zo klein dat op die leüngen niet de directe een eventuele staking moet opvatting van Van der de belangen van de zui- Klevers op lange termen, gelet iieu, de concurrentiepositie [drijven, de consumenten en iders, meer gediend met het van een zuivelstaking. In loties geladen vergadering fondsbestuur kreeg Van der NIJMEGEN Het misbruik van vuurwapens zou aanmerkelijk kun nen worden beperkt door het wette lijk bezit van deze wapens op grote schaal toe te staan. Dit is één van de stellingen die de Nijmeegse tand arts dr. L. M. H. Bremers heeft Aan de andere kant zouden onwet tig wapenbezit en het misbruik van vuurwapens met nog forsere straf fen dan tot dusverre bestreden moe ten worden, maar de vuurwapenwet van nu schiet duidelijk zijn doel voorbij, aldus de Nijmeegse tand arts. Gevangene 4 dagen op tafel vastgebonden AMSTERDAM De Italiaan Leonardi. die een straf van twee Jaar moet uitzitten in het Huis van Bewaring aan het Amster damse Kleine Gartmanplant- soen, heef daar vier dagen en nachten vrywel ongekleed vast gebonden op een tafel glegen. Dit is gebeurd in overleg met de medische dienst van dit Huis van Bewaring, omdat de man zich agressief tegenover de be waarders gedroeg. Een psycholoog van Italiaanse afkomst, de heer K. Montessori, die de gedetineerde in deze toe stand vond, heeft deze "mens onterende situatie" meegedeeld aan de procureur-generaal mr. H. H. Gelinck in Amsterdam. De gedetineerde, die maag klachten had, werd door de heer Montessori in beklagenswaardige toestand aangetroffen. Braaksel zat aan het lichaam vastgeplakt en tegen de celmuur zaten even eens plakken maaginhoud. De procureur-generaal heeft een onderzoek toegezegd. De ge detineerde is inmiddels overge bracht naar een psychiatrische inrichting in Woensel. Volgens de heer Den Houter gooiden de politiemannen hem daar onder een regen van slagen en schoppen uit de surveillanceauto en lieten hem daar achter, nog steeds in beschon ken toestand. De klacht van de heer Den Houter wordt ondersteund door drie Rotter damse tuinders. Zij zagen zaterdag morgen vroeg op weg naar de veiling in Berkel-Rocfenrys by het vlieg veld Zestienhoven in de berm een surveillancewagen van de politie en twee agenten die een man nogal hardhandig aanpakten Toen de tuinders een kijkje gingen nemen re den de agenten in hun surveillance wagen weg. De tuinders namen de heer Den Houter mee naar het veilinggebouw en brachten hem later naar een dok ter en vervolgens naar zyn huis in Hillegersberg. Volgens de Rotterdamse politie wordt de aanklacht van de heer Den Hou ter zeer serieus genomen. Er is een uitgebreid intern onderzoek op gang gekomen dat zich vooral richt op het horen van de drie tuinders. Volgens een politiewoordvoerder is de rUks- recherche niet ingeschakeld. De heer Den Houter heeft pas gis termiddag aangifte gedaan van de mishandeling, aldus de politie De Rotterdammer beweert dat hy giste ren van de politie te horen heeft ge kregen dat zyn klacht niet eerder kon worden ingediend. ALMELO De vierjarige Robert Munink uit Almelo heeft maandag middag een val uit een rydende trein overleefd. Hy is met een beenverwon ding in het ziekenhuis opgenomen. Het Jongetje was alleen op het bal kon van een trein op het traject Al- melo-Hardenberg, toen hy waar- schynlyk kans zag de deur open te schuiven. Zyn moeder, die in de cou pé zat, miste hem plotseling. ADVERTENTIE geveer 200 man legde heiwerk neer meld bij een proefschrift waarop i l J- T""J" hij onlangs is gepromoveerd. Het betekent voor dr. Bremers niet Jydrapport nog dit jaar 1AG (ANP) Het Ryks- voor oorlogsdocumentatie mar het gehele rapport ïctivltediten van de heer Duitse bezettdngstyd laar van dit Jaar gereed te lit heeft minister Van Agt verklaard in een brief aan Kamer. In februari vorig ie minister, dat het de be- onderzoek af te slui- tweede helft van dat Jaar. is na de oorlog wegens veroordeeld. Hy zou door n rond het zelfstandig vrijstellingen aan Joden naar de Duitse con een- schuldig zyn aan de Joodse medeburgers. Dit door een aantal pu- renoemd. Deze stel- 'einreb door zyn "lyst- Weinreb" de Duitsers heeft misleid en daardoor Juist levens van Joden heeft gered. Onderzoekers hebben in opdracht van het Ryksinstituut voor Oorlogs documentatie inmiddels met ruim 250 getuigen gesproken. Het onderzoek in Nederland is nagenoeg voltooid, aldus minister Van Agt in zyn brief aan de Tweede Kamer. Ter afron ding van het onderzoek zal binnen kort met een "klein aantal belang- ryke getuigen in het buitenland" warden gesproken. Van het uit te brengen eindrapport zyn enkele hoofdstukken in concept gereed. „Met het Ryksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is afgesproken, dat ernaar zal worden gestreefd het gehele rapport in het najaar van 1973 gereed te hebben", zo stelt minister Van Agt. dat iedereen in een wapenwinkel een pistool of een revolver zou kunnen kopen. De aspirant-koper zou in de eerste plaats een te goeder naam en faam bekende staande Nederlander moeten zijn, hij zou een medische verklaring moeten kunnen overleg gen waaruit blijkt dat hij niet gees- lijk gestoord is en hij zou een cursus moeten volgen om met het wapen te kunnen omgaan. Mensen die wegens een gewelds misdrijf zijn veroordeeld, verslaaf den aan alcohol of verdovende mid delen en geestelijk gestoorden zouden van wapenbezit moeten worden uit gesloten. Dr. Bremers baseert zijn opvat ting op statistische gegevens waaruit blijkt dat beperkende maatregelen 'n toegenomen misbruik van vuurwa pens tot gevolg hebben gehad. De Nymeegse tandarts, die Jager, sportschutter en reserve-officier is, meent dat Nederland geen uitzon dering maakt op de door hem in Engeland en Amerika gesignaleerde wetmatigheid dat het strafbaar stel len van wapenbezit het aantal ge weldsmisdrijven met vuurwapens doet toenemen. Ieder mens, aldus dr. Bremers, heeft het in de wet erkende recht zichzelf, zijn bezit en zijn gezin te verdedigen, maar geef de burger dan ook de middelen om zich te verde digen. Wij willen graag voorkomen (Goede Vrijdag) en maandag dat u tevergeefs bij ons aanklopt. 30 april (Koninginnedag) gesloten Daarom herinneren wij u er aan dat de kantoren van alle banken op vrijdag 20 april zullen zijn. De gezamenlijke banken in Nederland. RICHT In het holst van md Arthur voor het bed Mer, een broodzaag in zijn rechterhand. Vader lag op ft slapen. Het licht van de Pgenoegschynsel inde ka- p lugubere scène zichtbaar l Opeens deed vader zyn fc„Je moet sterven", zei zijn or?", vroeg de 68-Jarige probeerde hij zich op te mr duwde hem terug, waarvoor", antwoordehy. deed de oudere man een 'poging om zich te verwe- plantte zijn zoon hem de Wzaag in zijn keel. &te het mes zo diep door, Q bloed aan ndjn handen *helde de 23-Jarige Jonge- 'ater doodkalm aan de po lk heb er geen spijt van. to: het is of er een zware Is afgevallen". rechtbank te Maastricht: „Het was het einde van een lange geschiede nis, die al vroeg in uw Jeugd is be nen". Arthur knikte. De president neemt in het kort door hoe Arthur is op gegroeid in een sfeer van voortdu rende ruzies en gewelddadigheden tus sen zijn vader en moeder. Arthurs eerste herinnering dateert uit zijn zesde levensjaar. „Moeder lag in de keuken op haar buik. Mijn vader zat op haar. In zijn ene hand hielp hij een lange dikke spijker met de punt op haar hoofd, terwijl hij in zijn andere hand een zware werkschoen had, klaar om de spijker er mee in haar hoofd te ha meren". Het is een angstbeeld dat in Arthurs geheugen staat gegrift. Van dat moment af is hy zyn vader gaan vrezen enhaten. Hakbijl pende conflicten tussen zijn ouders denderden weer op hem los. Twee keer maakte hij mee dat zijn moeder zelfmoord wilde plegen door het slikken van tabletten. Arthur wist haar telkens te redden. De laatste keer werd hij zo boos op zijn vader dat hij een hakbijl greep, op hem toeliep, en schreeuwde: „Nou ga Je weg of ik sla Je dood!" Vader ging per bromfiets aan de haal, maar niet voor lang. Drang president van de Ruzie en geweld. Arthur heeft thuis nooit anders meegemaakt. Hij was de Jongste van zes kinderen. Nadat zijn broers en zusters uit huis wa ren gegaan was Arthur degene die er alleen tussen stond. Zelfs toen hij als soldaat in Suriname diende, bleven de ouderlijke ruzies hem achtervol gen, in de brieven van zijn moeder. In 1971 kwam hij weer thuis, in het Limburgse Brunsun. De zenuwslo „En in die tijd begon u met het idee te lopen om uw vader van het leven te beroven", zegt de president. „Helemaal niet", roept Arthur, „die gedachte kwam pas in de laatste- honderd meter naar huis in me op". De makkelijke toon van rechtbank president mr. Disch verandert als bij toverslag. „O", zegt hij grimmig, „dan zal ik u eens voorlezen wat u aan de politie hebt verklaard". En met het proces-verbaal in de hand citeert mr. Disch Arthurs woorden. „Ik liep al meer dan een Jaar rond met de gedachte mijn vader te doden. Elke keer als hij mijn moeder weer iets had aangedaan, vroeg ik haar of ik hem zou doodmaken. Mijn moe der zei dan: „Je blijft met Je vingers van hem af. Maar ik wist dat het toch zou gebeuren en ik zei dat ik mijn tijd wel zou afwachten President: „Dat is wel wat anders dan de laatste honderd meter". En leest verder. „De drang om hem te doden werd altyd 't sterkste als ik had gedronken. Dan kwam alles wat ik in de loop der tijden had meegemaakt weer bij me boven en moest ik mezelf inhouden om hem niet aan te vallen als ik hem zag". Boterhammen In de week voor de fatale nacht van 27 op 28 oktober had Arthurs moeder de echtelijke woning verla ten omdat vader had geweigerd olie te kopen voor de kachel en butagas om te koken. Moeder nam haar in trek bij haar dochter, waar ook va der en Arthur die week elke avond kwamen eten. 's Nachts sliepen Arthur en zijn vader in hun eigen huis en elke morgen maakte vader voor hen bel den de boterhammen om mee te nemen naar het werk. "Het ergerde my vreseiyk dat ik telkens het oude brood kreeg en hij het verse en dat ik altijd hetzelfde beleg er op had, terwijl hij allerlei verschillen de vleessoorten nam", beweerde Ar thur later aan de politie. Op 27 oktober had Arthur zich verslapen en ging hij helemaal niet naar zijn werk. In plaats daarvan bezocht hij verscheidene café's. Die nacht om tien over half drie ver scheen hij bij zijn buurman om te vragen of hij tot drie uur gelegen heid kon krijgen diens telefoon te gebruiken. Buurman wilde we ten waarom. Rode handen "Om de politie te bellen", ant woordde Arthur, "want ik ga iemand kapotmaken". En aan de politie zei de Jongeman een half uurtje la ter: „Ik had het vaste voornemen om mijn vader te doden. Daarom zei ik aan de buurman dat ik nog zou terugkomen om te bellen". En Arthur kwam terug. Tien mi nuten later al. Buurman verscheen voor het raam van zijn slaapkamer. Arthur stond voor het huis. "Het is al gebeurd", riep hy. "ik heb m'n vader kapot gestoken. Kijk maar, ik zit vol bloed"! En demonstratief stak Arthur zijn rode handen omhoog. De president leest het allemaal voor. Het zijn Arthurs eigen woor den geweest, benadrukte hij. "Aan de politie hebt u gezegd: ik heb geen spijt van mijn daad. Komt u daarop terug"? "Ja", zegt Arthur. "Die eerste da gen na mijn arrestatie was ik totaal in de war. Sindsdien heb ik zes maanden de tijd gehad om alles te reconstrueren". "Precies zoals het u 't beste uit komt", bitst de president. "En hebt u er nu dan wél spijt van"? "Ik betreur dat ik deze daad ge pleegd heb", zegt Arthur afgemeten, "maar dat 'ie dood is, dat betreur ik niet Duivel Offialer van Justitie mr. R. A. Gon- salves acht moord bewezen. Hier was voorbedachte nade en geen plotselin ge opwelling van hartstocht. Aan de politie én later aan de rechter-com- missaris heeft Arthur toegegeven dat hij heeft gehandeld volgens een plan dat op weg naar huis bij hem was opgekomen, een plan dat de voort zetting was van een gedachte die al veel langer bij hem leefde. Het feit dat hij verkeerde in een toestand van zenuwoverspanning sluit die voor bedachte rade niet uit. Arthur zag in zijn moeder een engel en in zijn vader de duivel, zegt de officier. Dit blijkt uit het psychia trische rapport. Arthur was bezeten van een pathologische haat tegen zijn vader. In werkelijkheid waren beide ou ders zwakbegaafd en lag de schuld van de huwelijksconflicten bij bei den. Arthurs vader was heus niet zo'n onmens. Hij bleef proberen voor zijn gezin te zorgen, maar moeder kon niet met geld omgaan. ZIJ stookte Arthur tegen zijn vader op. Volgens de deskundigen van de psy chiatrische observatiekliniek te Utrecht heeft Arthur zo'n extreem neurotische ontwikkelingsgang door gemaakt dat hij op het moment, waarop hij zijn vader doodde aan een ziekelijke stoornis der geestvermo gens leed, waardoor het feit hem in slechts zeer verminderde mate kan worden toegerekend. Er is geen gevaar voor herhaling. Wel moet Arthur in zyn eigen be lang psychiatrisch worden behan deld. De psychiaters adviseren hier voor een zeer korte straf en dan TBR. De officier kan begrip opbren gen voor dit standpunt, maar hij vindt dat het gemeenschapsbelang toch ook een duidelijke straf vereist. Zijn vordering luidt: drie Jaar en TBR. Advocaat mr. J. Duynstee acht al leen doodslag bewezen, want Ar thur verkeerde in een gemoedstoe stand die geen kalm beraad en rustig overleg toeliet. Arthur voelde zich de wreker van alle ellende die zijn vader volgens hem het gezin had aan gedaan. Hij was sterk verminderd toerekeningsvatbaar; recidivegevaar bestaat er niet en hij mag niet om redenen van maatschappelijke aard meer straf hebben dan hij persoon lijk verdient, meent pleiter. Vonnis 27 april.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7