troepen vlakbij Zuidvietnamese grens Cambodja blijven in West-Europa Internationale bedrijven: weldaad of bedreiging? Amerikaanse militairen niet m o.a.s. Docle snurkte Lucratieve handel in meisjes uit de Derde Wereld Onderzoek van Amerikaanse senaatscommissie Saigon ontkent invasie Gruwelijke moord op drie Britse kinderen Ontmoeting Xixon-Pomuidou LONDEN De lijkbezorger in Londen die voorbereidingen had getroffen voor het balsemen van het stoffelijk overschot van mevrouw Rose Hanover, kreeg de schrik van zijn leven toen het lijk bleek te "snurken". De man belde de politie, die de vrouw naar een ziekenhuis liet overbrengen. Gisteren deelde men daar mee dat mevrouw Hanover nog wel ziek, "maar al veel beter" was. De 85-Jarige dame was vorige week in haar woning in el kaar gezakt en door arts Alfred Beselay doodverklaard. "Dat kan ondanks alle verifica tie gebeuren", zei hij. Nadat de nabestaanden mevrouw Hano ver de laatste eer hadden bewe zen was ze gekist en naar de lijkbezorger gebracht. Die hoor de eniget ijd later een "bekend geluid" en had de kist geopend. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon heeft in een gesprek met secretaris generaal van de NAVO Luns, nog eens herhaald dat de Amerikaanse troepen in West-Europa niet terugge trokken zullen worden mits de NAVO- landen hun aandeel leveren in de Westeuropese defensie. Luns, die zich zeer bezorgd toonde, over de neiging in west-Europa om de defensie-uitgaven te verminderen zei dat hij de indruk had gekregen, dat de door senator Mansfield voorge stane terugtrekking van Amerikaan se troepen niet door het congres zou worden bekrachtigd. De NAVO-bewindsman, die een be zoek aan Canada en Washington be ëindigde, zei dat uit gesprekken op 't Witte Huis en met andere Ameri kaanse regeringsfunctionarissen ge bleken was dat men "zeer tevreden was" over de wijze waarop kanselier Brandt van West-Duitsland was op getreden tegen de linkse stromingen in zijn partij. Luns zei dat de Ameri kaanse regering hoopte dat ook an dere Westeuropese landen een derge lijk beleid zouden ontwikkelen. Hij had in Washington gesprekken met president Nixon, dr. Kissinger, minister van Buitenlandse Zaken Ro gers, minister van Defensie Richard son, minister van Financiën Schulz, en een aantal senatoren, onder wie Fulbright en Humphrey. In deze ge sprekken kwamen onder meer de in ternationale monetaire situatie ter sprake, de onderhandelingen in Genè ve over de wederzijdse vermindering van het kernwapenarsenaal 'SALT), de Atlantische handelspolitiek en de defensie. De NAVO-secretaris-generaal zei verder dat Amerika geen plannen had om de strategische kernwapens uit West-Europa terug te halen. Boycot De internationale confe rentie over apartheid en kolonialisme heeft zaterdag in Oslo opgeroepen tot een internationale handelsboycot te gen Zuid-Afrika. Delegaties uit 55 landen en van negen Afrikaanse be vrijdingsbewegingen keurden aan het slot van de conferentie, die een week heeft geduurd, een verslag aan VN- secretarls Waldheim goed, waarin, wordt voorgesteld dat alle leden van de VN de investering in Zuid-Afrika staken, alle goederen uit dat land we ren en alle culturele betrekkingen af breken. WASHINGTON (AFP) Cuba blijft voorlopig nog buiten de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Na een nacht van felle discussies en geheime diplomatieke manoeuvres in Washington besloten de lidstaten tenslotte een tekst af te wijzen die de deur zou hebben ge opend voor een terugkeer van Cuba in de organisatie. Daarentegen werd unaniem een minder krachtige motie aangenomen die bevestigt dat "de veelzijdighedd van ideologieën een van de funda menten is van de regionale solidari teit" maar die tevens duidelijk stelt dat de besluiten op grond waarvan Cuba werd veroordeeld van kracht blijven. Aanvankelijk had een eerste ont- werp-verklariuig. ingediend door Co lumbia, Costa Rica, Equator en Uru guay, zonder stemverklaringen, van 15 kanten instemming gekregen. Later kwam een groot aantal lan den echter op zijn besluit terug. Het offensief tegen deze als "cryp- to-Oubaans" omschreven verklaring werd geleid door Brazilië, ongetwij feld in overeenstemming met de Verenigde Staten. Turkse regering Premier-forma teur Nairn Talu van Turkije heeft zondag een nieuwe regering ge vormd bestaande uit 24 ministers.De nieuwe regering moet algemene ver kiezingen voorbereiden die op 14 ok tober zullen worden gehouden. LONDEN In Europa ont wikkelt zich een snelgroeiende lucratieve handel in Jonge vrou welijke werkkrachten, geronseld in de Derde Wereld. De meisjes werken vaak tegen abnormaal lage salarissen in fabrieken, zie kenhuizen of als hulp in de huis houding. Als ronselaars funge ren priesters en zelfs bisschop pen van de rooms-katholieke kerk. Het Engelse zondagsblad The Observer zegt deze gegevens te hebben van de United Nations, sociale werkers en priesters. Juiste cijfers omtrent het aantal meisjes dat in Engeland, West- Duitsland. Italië en Spanje werkt, zijn moeilijk te verkrij gen, doordat de meesten il legaal verblijven. De meisjes zijn voornamelijk afkomstig uit In dia, de Philippijnen Korea en Afrika. In Engeland steeg het aantal Philippijnse dienstmeisje vorig Jaar met vijftig procent tot ongeveer vijftienhonderd. In Ita lië zouden er net zoveel zijn. In Spanje werken, volgens het blad. zeker zevenduizend Philippijnse meisjes. In West-Duitsland zijn drieduizend van de ongeveer 18000 buitenlandse verpleegsters afkomstig van de Philippijnen. Vorig jaar werden ruim vijf duizend Koreaanse verpleegsters naar West-Duitsland „geëxpor teerd". In Italië werkten de meisjes voor eentiende van het normale salaris. De arbeidsvoorwaarden worden in het geheel niet nage komen. In Engeland werken 130 Philippijnse meisjes in een tex tielfabriek. Zij zijn contractueel verplicht de reiskosten (1600 gulden) terug te betalen, hoe wel de reis in werkelijkheid on geveer 700 gulden kost. In West-Duitsland zou een aan tal van deze meisjes zelfmoord hebben gepleegd. Een rooms-katholieke priester in de Indiase stad Kerala zou 45 meisjes en acht jongens heb ben „verhandeld," voor 1800 gul den per stuk. Een Amerikaanse luchtvaartemployé in Rome zou 2600 gulden hebben betaald om een Philippijns dienstmeisje on der contract te krijgen. Volgens het contract zou hij het meisje gedurende vier jaar ongeveer 28 gulden per week moeten beta len. ulaerys jonge jenever! Drink Cberyn als'f jonge moet zijn Moord in Belfast In het proii tanse Beech Street-kwartier van Noordierse hoofdstad Belfast is n dagavond laat een vrouw vanuit' rijdende auto doodgeschoten, vrouw was in haar huis bezig. PAGINA 4 MAANDAG 16 APRIL 'RIMj WORCESTER De 21-jarige b McGraevy is vanochtend voor rechtbank in Worcester in staan beschuldiging gesteld wegens moord op een vier-jarig jongetjt diens twee jongere zusjes. McGn woonde in bfj de ouders van de i moorde kinderen, wier lijkjes op punten van een hek waren gespk Het misdrijf werd gepleegd in nacht van vrijdag op zaterdag. De hoofdinspecteur van Worced belast met het onderzoek, noemde! "de meest gruwelijke moordpi waarvan ik ooit heb gehoord".. Het drama speelde zich af toer. vader van de kinderen, de 29-jai vrachtwagenchauffeur Clive Ra] het huis had verlaten om zijn vro Dorothy (24) op te halen die in e naburig café werkte. Hij liet de ti deren achter onder de hoede var 21-jarige onderhuurder. Deze zei u vankelijk dat hij nog even bij de i deren in hun slaapkamertje was gs kijken en dat hii daarna evena was weggegaan. Toen de man en vrouw thuiskwamen vonden zij lijkjes, die met een scherp voor» afschuwelijk waren verminkt, in tuin van de buren. De ouders en de onderhuurders den in het weekeinde langdurig d de politie ondervraagd. Op de fd Dorothy Ralph met haar drie ti deren (Paul van vier jaar, Dawni twee Jaar en Samantha van net maanden), die vrijdagnacht wrf vermoord. AARDIG Vormen internationale on dernemingen een bedreiging of een weldaad voor de mens? De Amerikaanse senaat wil snel antwoord op deze vraag krij gen. Een speciale commissie is al met de onderzoekingen begonnen gen. Een speciale commissie is al met de onderzoekingen begonnen naar de activiteiten van deze gigan tische ondernemingen, die op het zelfde moment in verschillende lan den investeren, produceren, distri bueren, kopen, verkopen en mensen aannemen en ontslaan. Een andere commissie is vorige maand begonnen met een uitgebreid onderzoek naar zowel de politieke, als de economische in vloed van de internationale onder nemingen in Amerika en daarbui ten. Onder meer zal worden nage gaan in hoeverre de machtige In ternational Telephone and Telegxa- phe Corporation ("Wij dienen men sen en naties over de hele wereld") de politieke ontwikkelingen in Ame rika. Chili en andere landen heeft beïnvloed. Zoals bekend is ITT ook in Nederland gevestigd. Het is een met emoties beladen on derwerp. Internationale onderne mingen wekken door hun omvang en door hun ingewikkelde structuur angst en argwaan op. Dit beeld wordt nog eens versterkt door de politieke schandalen, waarin ITT is gewikkeld. Amerikaanse interna tionale ondernemingen worden in Europa verwelkomd als brengers van technische- en bestuurskennds, maar zij worden gevreesd om hun massale overnemingsdrang. In de Verenigde Staten zelf worden de Amerikaanse multi-nationaJe concerns door de vakbonden be schuldigd van het veroorzaken van werkloosheid door banen te exporte ren naar het buitenland, waar de lonen lager zijn. "Schrijfmachines, spijkers en prik keldraad worden al lang niet meer in de Verenigde Staten gefabriceerd, net zo min als transistor radio's. Twee Jaar geleden werd er van elke drie paar schoenen, één paar inge voerd. Nu is het één op elke twee paar. Als dit zo doorgaat, zal de Amerikaanse schoenenindustrie spoedig stilliggen", waarschuwt een Amerikaanse senator. Een 930-pagina's tellend rapport van de Ribicoff-commissie over de internationale bedrijven, had wat meer licht op deze zaak kunnen werpen. Maar het rapport stelt meer vragen, dan dat het antwoor den geeft. De commissie is er in ieder geval van overtuigd dat de internationa le ondernemingen geen schuld heb ben aan de enorme tekorten op de Amerikaanse betalings- en handels balans. Sommige landen moeten zich naast de internationale ondernemingen toch wat ongemakkelijk voelen. De totale omzet van General Motors is bijvoorbeeld net zo groot als het bruto nationaal produkt van België General Electric in financiël kracht net zo sterk als Griekenland en IBM is net zo groot als Noorwegen of Portugal. Internationale ondernemingen hadden eim-d 1971 bijvoorbeeld 800 miljard gulden aan direct beschik bare liquide middelen in voorraad. Het leeuwendeel van dit bedrag werd gecontroleerd door interna tionale bcedrijven en banken in Amerika. Deze 800 miljard was meer dan twee maal zoveel als het totaal van alle dntemiationaJe reser ves, waarover de centrale banken en de internationale monetaire in stituten op dat moment beschikten. De internationale ondernemingen kunnen uiteraard grote invloed uit oefenen op het verloop van de mo netaire crises. Zelfs al nemen de fi nanciële managers Slechts "verdedi gende" maatregelen om te voorko men dat de voorraad van een be paalde zwakke valuta te groot wordt. Een andere vorm van invloed is het versnellen of vertragen, al naar gelang van de situatie, van betalingen tussen dochtermaat schappijen in verschillende landen. Dit soort acties, die misschien dan niet strict speculatief genoemd kun nen worden, hebben ongetwijfeld bijgedragen tot de meest recente dollarcrisis toen de Westduitse centrale bank overstroomd werd met miljarden onwelkome dollars. De meeste internationale onderne mingen hebben een perfecte tech niek ontwikkel zodat hun korte-ter- mijn kapitaal niet in de verkeerde valuta uitstaat ten tijde van een monetaire crisis. Deze praktijken kunnen moeilijkheden veroorzaken voor de nationale monetaire autori teiten, maar het directe effect van deze invloed is niet bekend. De resultaten van het onderzoek van de Amerikaanse commissies zullen een belangrijke bijdrage leve ren aan de vorm van de wetten op de buitenlandse handel, die het congres naar verwachting eind dat Jaar zal opstelle Observer-dienst wijken. Drie olietankers zijn er gisteren in Gesprekken tussen Witte Huis en Luns Cuba voorlopig Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zijn het af gelopen weekeind-e in Spanje aangekomen. Zij zullen daar hun paasvakantie doorbrengen. SAIGON (Reuter) Duizenden Zuidvietnamese militairen banen zich vechtend aan beide oevers van de Meking een weg naar Combodjaanse grens om de bevoorradings route over water naar de Combodjaanse hoofdstad Phnom Penh weer open te maken, zo is gisteravond in militaire kringen in Saigon gezegd. WASHINGTON (AFP) President Nixon heeft gisteren in een onder houd met een verslaggever van het Franse persbureau AFP meegedeeld dat hij binnenkort een ontmoeting zal hebben met president Pompidou van Frankrijk. De ontmoeting zal plaaitshebben voordat Nixon zijn Eu ropese reis in de herfst maakt en op een tijdstip en plaats die beiden sohikt. Naxions adviseur Kissinger deel de desgevraagd mee dat de Russi sche partijleider Brezjnejew eind Ju ni zijn bezoek aan Washington zal brengen. He«t zijn in totaal 3000 man „Ran gers," een elite-korps, die een gebied zijn binnengedrongen dat tot voor kort door de Noordvietnamezen en de Vietcong was bezet op 145 klom- meter ten westen van Saigon. Vol gens sommige berichten zouden de Zuidvietnamezen Cambodja zijn bin nengetrokken, maar de Zuidvietna mese regeringsewoordvoerderkolo nel Le Trung Hiien, heeft vanochtend officieel ontkend dat dit het geval is. „Op dit ogenblik is de republiek Vietnam op geen enikele wijze bij de strijd in Cambodja betrokken," zei Hien. Men veronderstelt dat twee commu nistische regimenten die erin slaag den de toevoer weg naar Phnom Penh te blokkeren, naar Zuid-Viet- nam zijn getrokken om de zware Amerikaanse luchbaanvailen te ont- geslaagd door de communistische blokkade van de rivier de Mekong te breken met brandstof die de bele gerde hoofdstad van Combodja drin gend nodig heeft. Een vrachtschip met munitie zou volgens onbevestigde berichten door communistisch vuur getroffen zijn. De tankers hebben voor ongeveer 14 dagen brandstof voor de hoofdstad aan boord. De brandstof zal pas dinsdag, nieuwjaarsdag in Cambodja worden verdeeld. Benzine voor parti culier vervoer is tot op een vijfde van het. normale gebruik gerant soeneerd. De gevechten buiten de hoofdstad duTen voort aan drie fronten, het oosten de rivier Mekong en het zui den en noordwesten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4