EIDSCH DAGBLAD Stroom van reacties op nieractie VERONICA- LEGER NAAR BINNENHOF even rocent uurder Protesten tegen stopzetten van „My fair lady" Liivermg Libië komst Zoons s van LEIDSCH DAGBLAD Italiaanse neofascist verbrand VAN DER VELDE CitTOën ^DAG 16 APRIL 1973 OPGERICHT I MAART I860 .-Jo. 13993 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'gelei I HAAG In maart is het leven land een heel procent duurder ien. Ondanks het feit dat in de berekening van het Centraal voor de Statistiek de verho- ran de ziekenfondspremies van pri nog niet is verwerkt, komt J#ng voor dit Jaar nu op bijna ent. In januari was de stijging jjjl; 0.4 procent en in februari t pit. kleding werd in maart duur- f^ens de overgang op zomerkle- "orts gingen duidelijk merk- w prijs omhoog: brood, vlees, db uren, margarine, eieren, zieken- Fruit werd goedkoper. t pr LEIDEN (ANP) Meer dan 1 500 Nederlanders hebben spontaan na hun dood hun nieren aangeboden aan de Stich ting Eurotransplant in Leiden. Zij zijn van plan reeds bij hun leven toestemming te geven voor orgaantransplantatie na hun overlijden. H2Ë ffiflKÏÏT vandaag 22 PAGINA'S IRO (Reuter) President Gad- -an Libië heeft een vijfpunts- l#wJioor zijn land afgekondigd, dat «pstaande wetten opschort op straffe van zijn heengaan ïoerd wil zien. het kader van het plan zullen het volk wapens worden uit- Id, berichtte radio-Cairo, een openbare bijeenkomst id Zwara bij de grens met Tu- zei Gaddafi dat zijn pdan zal zuiveren van politieke u' en het hele volk vrij zal rede ter gelegenheid van boortedag van de profeet Mo- ted, zei de Libische president rajj, s zijn plan uitgevoerd zou 'i verder met u blijf optrek- Zo niet, dan ga ik heen", sen degen pn die tegen de revo- i, krijgen volgens Gaddafi vapens, "maar krijgen op de borst gedrukt". Libische leider verklaarde dat regering van Libanon ad heeft geweigerd om duizen- jeril irabische vrijwilligers te zen- «Libanon te verdedigen tegen Haagse politie rekent op zo'n 100.000 fans SCHEVENINGEN/HILVERSUM De Haagse politie houdt er rekening mee dat er woensdag zo rond de 100.000 Veronica- fans naar Den Haag zullen komen om daar gezamenlijk te de monstreren voor het behoud van de "populaire piraat". Bij Ve- roni9a zelf is men nog optimistischer en rekent men op de steun van 250.000 meest jonge mensen. Deze concurrentie voor de Haarlemse bloemenmeisjes komt uit de Noordoostpolder. In Em- meloord zijn vanochtend achttien meisjes, gekleed in kleurige tuin broeken en getooid met vrolijke hoeden begonnen aan een actie om meer bekendheid te geven aan de bloemenpracht van haar streek. Vanuit de plaatsen Kampen, Hei- no en Zwolle zullen de meisjes op initiatief van de VVV bloemen en folders uitdelen onder het motto: "Noordoostpolder-bollenpolder'\ Dit grote, aantal., aanleidingen kwam na de uitzending van het AVRO-televisie programma Onder andere, zaterdag Jl. Eurotransplant was van plan die zaterdag tot 9 uur. 's avonds telefoontjes van aanbie ders af te wachten, doch men is tot 12 uur 's nachts met twaalf perso nen bezig geweest. Twee mensen hebben gisteren de gehele dag telefoontjes opgevangen en ook vandaagblijven de mensen nog bellen en krijgen zij telefonisch van vier mensen antwoord op hun vragen. Het gaat Eurotransplant, de in ternationale organisatie die bemid delt in de orgaantransplantatie, in dit geval uitsluitend om nieren. Er is op het ogenblik een tekort aan donor-organen. In 1972 hebben er slechts 86 mensen hun nieren aan geboden. Er zijn veel meer nieren voor transplantaties nodig. Van de meer dan 3000 mensen die jaarlijks in het verkeer omkomen, hebben er zeker 1000 goede nieren die voor transplantatie zouden kunnen wor den gebruikt. Een nier moet binnen een half tot een uur na het overlijden van het slachtoffer worden weggenomen en daarna binnen 8 tot 11 uur worden getransplanteerd. Van belang is het dat iemand die er voor voelt, zijn nieren na zijn dood ter beschikking van transplantatie te stellen, reeds bij zijn leven volgens de wet toe stemming geeft door middel van een testament of een codiciel, dit is een met de hand geschreven en ge dagtekende verklaring. Men doet er goed aan deze ver klaring bij zich te dragen en zijn familie in te lichten. Wie Euro- transplant belt (01710—47222) kriigt oa. een voorbeeld van zo'n verkla ring thuisgestuurd. Wie na zijn dood zijn hoornvliezen ter beschikking van transplantatie wil stellen, kan dit opgeven bij het Rode Kruis. (klaringen k nacht en ochtend nog veel met plaatselijk wat regen morgen overdag van 't uit opklaringen. Minimum wtuur vannacht 5 graden, ma- morgen rond 11 graden, ©ver smatige no. .rdwestelijke wind. (Opgemaakt om 12.40 uur) 17 APRIL op: 5.40 uur; onder: 19.41 uur. 20.10 uur; onder 504 uur. wter te Katwijk te 3.07 en laagwater te 11.17 en Het is mogelijk dat op dat ogenblik het oude zendschip Veronica weer buiten de territoriale wateren ligt en met live-uitzendingen de demonstra tie zal begeleiden. Vanmiddag is de sleepboot Smitbank van de rederij Smit Tak aan een nieuwe en waarschijnlijk succesrijke poging begonnen om het zendschip vlot te trekken. Gisteren is het schip al met de kop in zee komen te liggen nadat men het vijf meter had weten te ver slepen. De gunstige waterhoogte van rond drie uur vanmiddag moet het schip definitief vlot helpen. Daarna zal de bemanning en enkele disc-Joc- keys onmiddellijk aan boord gaan om het demonstratieprogramma voor te bereiden. Bij de Haagse politie zullen woens dag 75 man extra worden ingescha keld om het verkeer in goede banen te leiden. Na twaalf uur wanneer de tocht vanaf het Malieveld begint zal een groot gedeelte van de Haagse binnenstad voor alle verkeer zijn af gesloten. Bekend is inmiddels dat al leen uit Amsterdam al driehonderd bussen zullen vertrekken met Veroni ca-supporters. Omdat woensdag in vele plaatsen van ons land de paasvakantie aan de gang is wordt vooral een grotetoe gang is wordt vooral een grote toe loop van scholieren verwacht. Radio Veronica die de uitzendingen heeft afgestemd op de demonstratie doet geregeld een oproep aan de demon stranten om de zaak netjes te hou den. Na de demonstratie op het Binnen hof zal er een groot openluchtcon cert worden gegeven op het Malie veld, waaraan onder meer wordt meegewerkt door groepen als Shoc king Blue, Golden Earring en The Cats. Uit Rijnsburg vertrekt woensdag ochtend vroeg een grote vrachtauto volgeladen met narcissen, die door bloemenmeisjes in Den Haag zullen worden uitgedeeld aan de demon stranten. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 1 mei 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop konder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, ^twoordnumüier 214 Leiden. Strijdkrachten ingelicht over moeilijkheden in legertop DEN HAAG (ANP) Luitenant- generaal G. IJsselstein heeft in zijn functie van bevelhebber van de Ne derlandse Landstrijdkrachten een dienstmededeling verzonden aan al- i le legeronderdelen. In deze brief aan de ondercomman danten, die is verstuurd met goedkeu ring van de minister van Defensie, worden de moeilijkheden in de leger top, rond luitenant-generaal F. E. Meijnderts uiteengezet. Generaal IJsselstein neeft in de orief ook meegedeeld, dat een com- jj missie van onderzoek is ingesteld die op korte termijn zal moeten advise- 1 ren of het wel of niet verlenen van eervol ontslag van de heer Meijnderts v Juist en noodzakelijk moet worden geacht. In landmachtkringen blijken nog al wat bezwaren tegen het versturen van de dienstmededeling van luite nant- generaal IJsselstein te zijn ge rezen. Sommige onderdelen beschouw den de brief als .een poging tot stem- minkmaking. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag is het uitgesloten dat de commissie van onderzoek deze week al gereed kan zijn met haar advies over de heer Meijnderts. In leger- kringen wordt verwacht, dat de com missie zal adviseren de generaal met vervroegd pensioen te laten gaan. Samenstellers Paul Meier- show komen met nieuwe voorstellen HILVERSUM De samenstellers van de Paul Meiershow doen morgen nieuwe voorstellen aan de NOS-pro- gramma-leiding. Producer Kees Bum-man wil de uitnodiging van programma-commis saris mr. Wagenaar aannemen om een positief gesprek over voortzetting van de show te voeren. Buurman ge looft in voortzetting, van het experi mentele woensdagavondprogramma op Hilversum 3 alléén als Henk Ter- lingen als presentator gehandhaafd blijft Studenten zijn dit weekeinde een stille demonstratie begonnen voor de deur van de NOS-voorzitter E A. Sohtittemhelm. Voor zijn woning staat een auto voorzien van het op schrift: „Namens 600 000, de Paul Meiershow moet terug" De stille de monstranten zamelen handtekenin gen in. Wraak De twintigjarige West- duitse arbeider Dieter Könlg is zater dagavond in een parochieclub in Ham burg waar hij sociaal werk deed, door een tiental "Heli's Angels" met trappen, slagen en messteken om het leven gebracht De politie vermoedt, dat er sprake is van een wraakoefe ning en zoekt zes Jongelui. Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Maroriet en mr. Pieter van Vollen- hoven viert morgen zijn vijfde verjaardag. Ter gele genheid van deze verjaar dag vandaag een plaatje. Queen Elizabeth op weg SOUTHAMPTON cAFP'Rfcr) Het Aixe Britse passagiersschip Queen Elizabeth n is na de grootste veilig heidsoperatie in vredestijd en onder zware bewaking uit de haven van Southampton vertrokken voor de reis met ruim 600 Amerikanen en Canadezen naar Israël. De passa giers, meest Joden, maken de reis om de 25ste verjaardag van de staat Israël bjj te wonen. ROME In de Italiaanse hoofd stad ztin vanochtend twee zoons van de vooraanstaande neofascistische leider Mario Mattel verbrand. Onbe kenden, vermoedelijk linkse extre misten, hadden de woning van de politicus in brand gestoken. Twee dochters van Mattei liepen zware brandwonden op. Hijzelf, zijn vrouw en nog twee kinderen bleven ongedeerd Voor de deur van de uit gebrande woning werden benzinespo ren gevonden en een briefje met het opschrift „proletarische justitie" Men vermoedt dat de aanslag een wraakactie is voor neofascistische acties in Milaan waarbij vorige week een politieman werd gedood 0 Enith Brigitha, het van Cura sao naar Nederland verhuisde zwemstertje, had zich geen mooi ere achttiende verjaardag kunnen voorstellen: in Dortmund zwom zij een glanzend Europees record op de 100 meter rugslag. En dat on danks Het Vriendje dat zijn intre de heeft gedaan in het leven van Enith en ondanks de zeer rustige hervatting van de zwemtraining. Zy heeft de grens van haar moge lijkheden nog niet bereikt Ook Eddy Merckx verrast de wierlerwereld keer op keer. De wiclerkeizer, die afgelopen week kreunend in de bezemwagen van de Ronde van Frankrijk stapte, zegevierde gisteren afgetekend in de zware klassieker Parijs-Rou- baix. Verrassingen ook in de Leidse voetbalregio. Roodenburg werd kampioen in de eerste klasse B van de amateurs en Randstad Sport veroverde de titel in de vier de klasse A met sportieve hulp van Rijpwetering, dat de gedood verfde kampioen Foreholte met 3- 1 van het 'fluweel' knalde. 0 Van de betaalde top weinig schokkends. Ajax maakte van de wedstrijd tegen FC Den Bosch een oefenpartij (1-2) en met dezelfde cijfers haalde Feyenoord in Maas tricht de winst binnen, toen MVV, nadat het na rust op 1-0 was geko men, de fout maakte angstig in de verdediging te kruipen PAGINA'S 11-21 0 Zuidvietnamese troepen vlak bij de grens met Cambodja.... PAGINA 4 1 Het zangeresje Gerry van Gel- der-Smith vecht voor erkenning... PAA9AANP"fniHG 100 visitekaartjes f 15,- In de week van 15 tot 22 april INTERPRINT STEENSTRAAT 6 - LEIDEN AMSTERDAM (ANP) Het besluit van het operagezelschap Forum uit Enschede om de opvoeringen van de musical „My fair lady" in het Thea ter Carré in Amsterdam met twee weken te bekorten, betekent voor Carré en de 68 medespelenden een tegenvaller met mogelijke financië le schade. Aangezien de hoge kosten niet kunnen worden gedekt met de ontvangsten aan toegangskaarten wil Forum de serie voorstellingen besluiten op 28 april in plaats van zoals in de contracten stond gemeld op 12 mei. Inmiddels heeft de Nederlandse Toonkunstenaars Bond de directie van het operagezelschap medege deeld geen genoegen te nemen met deze gang van zaken. Het contract met de musici en artiesten loopt tot WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 tel. 1441 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 tel. 33741 LEIDERDORP v. d. Valk Boumanweg 180 tel. 34290 half Juni. De bond meent dat de con tractueel gegarandeerde salarissen tot die datum moeten worden uitbe taald. Forum beroept zich op een bepa ling in de contracten (..for the run of the play"), op grond waarvan de directie meent de voorstellingen te mogen staken als er niet voldoende Inkomsten blijken te zijn. De bond betoogt, dat deze bepaling in de con tracten is neergelegd zonder mede wet™ Van de NTB en nadat de on derhandelingen over do contracten waren afgesloten. Ook de gemeente Amsterdam is ongerust over de gang van zaken. Als eigenaresse van Carré heeft de stad recht op een deel van de recet tes. Volgens de bond worden de totale kosten gedekt wanneer de voorstel lingen worden -•zocht door een ge middelde van 1100 bezoekers. Dit aantal wordt de meeste avonden niet gehaald, al geeft op weekavon- den een aantal van 700 tot 800 be zoekers op zich zelf wel blijk van een zeer redelijke belangstelling die de musical ontvangt. Desalniettemin wor ^"elijks een tekort van circa 4000 gulden geboekt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1