nafzienbare mogelijkheden de „wandtoestanden De mooiste vloerbedekking die er is Topheler gestolen kleding gepakt )ERPAG 12 APRIL 1973 moeten in Nederland wel verschrikkelijk veel muren want ofschoon er volgens de statistieken steeds meer pn wordt, slagen de fabrikanten er toch in telkens Ier grotere hoeveelheden andere wandbekledingsmate- aan de man en de vrouw te brengen. De keuze is overstelpend geworden. Wie over het alternatief van gens een nieuw behangetje gaat nadenken, kan (als beetje van de mogelijkheden op de hoogte is) zonder loeite zo maar tien of twintig dingen op een rijtje zetten van behang op de wand zouden kunnen, innen het geijkte begrip „behang" zijn al zoveel variaties inden. En dat is dan nog maar het begin. Daarom heeft zin om eens wat van die dingen op een rijtje te zetten. ng heeft een totale ge- randering ondergaan. De lorten hebben de overhand, er gemakkelijker geld Behang is tegenwoordig Uitzondering randloos. Het van het randje zoals vroe- iet afknippen, wat het voor eur-behanger meestal werd) idig geworden. Het is vaak van 10 meter, 53 cm breed) erpakt in plastic. „Stotend" dus de banen precies te- elkaar in plaats van over- is daardoor minder moei- irden. tang wordt voorgelijmd ge jat hoeft niet met plaksel rd te worden, maar men op maat geknipte baan in |e met water, rolt hem af, hem tegen de muur. ibehang ve een zinnig mens nog hoe je moet behangen? aar het blijkt vaak moeilij- het oude behang van de te krijgen, dan het nieuwe de muur eerst kaal pluk- neestal dringend nodig om nieuwe behang een succes Men kan nog zo zijn best een wandje stotend be de „moeten" van het oude t doorheen zichtbaar zijn, moeite vergeefs, met die oude laag (of la- laar dan rijst de vraag: er behangafweekmiddelen, met water verdund, baan op de wand strijkt waar- lapier kan worden afgetrok- ller gaat het met een af- laraat dat tegenwoordig in alle dhz-winkels of be itel te huur is. nu dat de wand is be- it vinylbehang. De plastic is ondoordringbaar voor afweken noch afstomen lig resultaat. „Kras het op- van het behang dan met terp mes open" adviseert vaak, een beetje zorgeloos it er moet heel wat afge- irden, wil de hete stoom afstoomapparaat gelegen- Ijgen in voldoende mate vinyllaag te komen, komt er trouwens in kleine en reepjes af, en dan ziet dat de krassen tot diep eisterlaag zitten. Dat maakt noodzakelijk de wand net- maken. Duffe ellende! fabrikanten vonden er wat preparaat waarmee men de nuur bestrijkt, waarna be- wordt. De tijd waarin dat behang mooi gevonden (of wordt, wacht het middeltje aar op zijn kans om zich maken. Moet het behang er af, dan trekt men de ba tonder moeite af. Wie daar in ziet, heeft dus een dub- om de wand alvorens er ehang opgaat van alle oude lagen te ontdoenop de klassieke afweek- en afstoommanier. Nog listiger is het zogenaamde „stripbehang" dat een fabrikant (R D) bedacht. Geen behang voor een nachtclub, maar een wandbe- kleding met „ingebouwde" wisselmo gelijkheid. Het is een vinylbehang, dat dus best Jaren mee kan, maar als het er eenmaal af moet dan laat de plastic toplaag zich moeiteloos scheiden van de papieren onderlaag. Dat dunne papiertje blijft op de wand zitten en vormt een prachtige ondergrond voor het nieuwe be hangmits de wand tevoren goed glad werd gemaakt. Duur Er is behang dat bijna even duur is als een echte houten wandbekle- ding. Kies zo'n dure wandbekleding niet overhaast. Als men het na twee of drie jaar helemaal beu is, heeft het zijn geld niet opgebracht. Er zijn ook behangsoorten die niet zozeer vanwege de prijs maar meer om hun uiterlijk aan totaal andere materialen doen denken. Kleuren en dessins imiteren hout, kurk, Ja pans gras, pleisters, zelfs tegels en natuursteen. De praktijk wijst uit, dat ze vrij gauw vervelen. Een uitzondering vinden we het „echte" kurkbehang; een onderlaag van papier, waarop een flinterdun- laagje echte kurk is gelijmd. Sommige fabrikanten hebben gepro beerd behang in totaal andere vorm dan de conventionele rol te bren gen: in vierkante veleln van 53 x 53 cm namelijk. Dat maakt de pre sentatie van het materiaal veel aantrekkelijker, en het plakken is wat gemakkelijker dan van de rol, maar de tijd lijkt er nog niet rijp voor. Een aanvaardbare tussenvorm is behang in baanlengten van 275 cm, dat het afknippen overbodig maakt. Pleisters Een populair geworedn wandbekle ding is de struktuurpleister, die dank zij de toevoeging van kunst harsen door een amateur vrij ge makkelijk is op te brengen. Het professioneel aandoende gereed schap, de plakspaan, schrikte menig een nog af, maar sinds pleister ook met de verfroller of met de blokkwast opgebracht kan worden, durven veel mensen het wel aan. Pleisters op basis van de conventio nele materialen zijn wat op de ach tergrond geraakt, sinds allerlei kunststoffen hun entree gemaakt hebben. Een „echte" sierpleister die desondanks veel mensen sterk aan spreekt, is Multistone, een pleister massa met toevoeging van mar- mersplit, waarmee men zeer grove strukturen kan bereiken. Het wordt opgezet met een oude stoffer en als nu nu maar durf ge noeg hebt (en wat fantasie natuur lijk) dan komen er de meest deko- ratieve strukturen uit de voorschijn, tot zelfs de dikke „slagroom" die zo in trek is sinds we dat allemaal in Zuid-Spanje gezien hebben, tijdens de vakantie leen een wandbekleding zelf aan brengen, maar het uiterlijk ervan ook zelf bepalen. Men moet weten waar men aan be gint, maar mogelykheden zijn er ze ker. We kennen durvers, die hele voor raden afvalhout in kleine stukjes zaagden, onregelmatig van afme ting, allerlei houtsoorten door el kaar en die dat met eindeloos ge duld op de muur plakten. Daardoor ontstonden bijzonder fraaie bekle dingen, uniek in hun soort, en een lust voor het oog, tot in lengte van jaren. Kurk In talloze huizen heeft men tegen woordig heel wat onder de kurk: vele vierkante meters muur. Kurk heeft in enkele Jaren tijd de bin nenhuismode veroverd. Toen de kurk als afsluiting van flessen afge dankt werd, zag men daar in Zuid-Europa, waar de kurkeik groeit, hele nationale industrieën de mist in gaan. Uit die nood is de kurk-wandbekle ding geboren. Het is te koop in twee hoofdsoorten: geschilde en geëxpandeerde kurk. Als dekoratie materiaal is geschilde kurk het mooist. De onregelmatige stukken worden op een achtergrond van ge perste kurk geplakt en zo in tegel- vorm in de handel gebracht. Mits niet te overdadig toegepast, is kurk een dankbaar wandbekledings- materiaal. dat vooral in komblnatie met planten een plezierige rustieke sfeer schept. Goedkoper zijn de geperste kurk- platen die vij dun zijn. De struk- tuur daarvan is veel minder leven dig dan van de geschilde kurktegels. Geperste kurk is nu zelfs in rollen verkrijgbaar, 65 cm breed. Het grote gemak daarvan is dat dit materiaal als behang kan worden verwerkt. Een plakmiddel voor zwaar behang houdt de kurkbaan stevig op de i vooraf van behang ontdaan en vlak gemaakte) wand. Tapijt Veel behang wordt voor gelijmd. Enkele andere opmerkelijke pleis ters: Oriëntal Coat, een in droge vorm verkrijgbaar materiaal dat met water wordt aangemaakt, met een plastic spaan opgebracht en uitgestreken tot een dunne laag, een muroplast Multikleur, eigenlijk een verf die verzadigd Is met fijne kunststofkorrels in verschillende kleuren. Het kan met kwast, spaan of verfroller worden opgebracht. Echt, zelf pleisteren is niet moeilyk, als de ondergrond maar in orde is: vlak, schoon en vooral vetvrij. Hout Voor heel wat mensen gaat er toch maar niets boven hout. Hout lééft vinden ze, en dat is helemaal waar, ook al is de boom waarvan het ge- Anders zaagd werd morsdood. De overbe kende schroten hebben dan ook een zeer taai leven: bijna iedereen vindt ze prachtig. Daarnaast be staan echter veredelde schroten, ge maakt van triplex en gefineerd in fraaie houtsoorten (Handy Wood) en wandbekledingsplaten op breed ten van 122 cm, eveneens van gefi neerd triplex. Houten wandbekledingsmateriaal met een ruw oppervlak is de nieuwe trend. Het zijn vrij dikke platen (van 8 tot 18 mm) die met roteren de staalborstels of met chemische middelen zodanig zijn bewerkt dat de zachte delen van het hout ver dwenen, waardoor een sprekend re- lief ontstond, helemaal in overeen stemming met de natuurlijke struk- tuur (Seawood, Skulptured Tim bers). We staan voor niks meer, in deze tijd van alternatieven. Kurk is een wandbekleding, maar dunne tegels van geperste kurk die met een ster ke kunstharslaag zijn afgewerkt worden ook als vloerbedekking ge bruikt. En waarom zou Je dan geen vloerbedekking op de wand kunnen plakken? Tapijt als wandbekleding is weer heel wat anders. Vooral in een slaapkamer kan het een heel aparte sfeer scheppen. Meestal gebruiken de progressieve durvers daarvoor dezelfde tapijtsoort als op de grond ligt. Als het een dure soort is, dan wordt het, met een wand erbij na tuurlijk een prijzige geschiedenis. Maar een vilttapijt is niet duurder dan een kwalitatief hoogwaardige wandbekleding. Wie dat in zijn vingers heeft, kan in de tapijtbekleding op de wand allerlei figuren maken door met stukken van verschillende kleuren en een scherp Stanleymes te gaan stoeien. Veel gemakkelijker wordt dat als men tapijttegels van een zeer spe ciale vorm gebruikt. Sinds kort kan men tapijttegels in „kasbah-vorm" kopen. Het zijn de Sallinger De cor-tegels (imp. Klewabo Zeist) waarmee allerlei zelf bedachte mo tieven kunnen worden gelegd, en uiteraard ook op de wand geplakt. Tegels Gelukkig zijn er toch altijd mensen die heel wat anders willen, niet al- Hout lééft dan anders uitziet: triplex dekora tietegels waarin een groot rond gat zit. In allerlei patronen kwan men ze op een vooraf behangen of ge schilderde muur bevestigen, hetzij blank, hetzij met een transparante lak in kleur afgewerkt. Nieuwe uitgaven Zoloé en haar twee Trawantes, door Hans Warren (Toegeschreven aan Markies de Sade). Uitg.: Arbeiders pers. Het Italiaanse liefdeleven van een Engelse vrouw, door Dinah Brooke. Uitg.: Arbeiderspers. De bruid was in het zwart, door Cornell Woolrich. Uitg.: Arbeiders pers. Quizspel mee, door Stef Boers. Uitg. La Riviére Voorhoeve N.V. Nan ja, door Diet Verschoor. Uitg.: La Rivière Voorhoeve N.V. Je bent myn spiegel, door H. van der Galiën-De Boer. Uitg.: La Riviè re «Sc Voorhoeve N.V. Ook kan men er opvallende dekora tiematerialen achter plakken ib.v. dun metaalfolie) alvorens ze te be vestigen. Behalve voor de wand, zijn ze trouwens goed bruikbaar op het plafond. BREDA Een topheler en moge lijk ook opdrachtgever voor kleding- diefstallen is gearresteerd. Het is de 36-Jarige J. van der P. uit Breda. De man werd al enkele weken geleden gepakt op verdenking van een inbraak. De politie ontdekte de ze week dat hij een aantal opslag plaatsen binnen en buiten Breda bezat. Behalve gestolen kleding werden daar ook sigaretten en geluidsapparatuur gevonden. De rol van Van der P. kwam naar voren bij een groots op gezet onderzoek naar tientallen gro te inbraken in de stad. Daarvoor werden vijftig personen aangehou den. waarvan er 38 op last van de rechter-commissie voor langere tijd zijn opgesloten. Volgens de politie zijn alle grote diefstallen van dit jaar nu opgelost. Binnenhuisarchitect Ep Simons is een warm voorstander van tapijt als vloerbedekking. Hij vindt het de mooiste vloerbedek king die er is. Toch zegt hij: „Het ideale tapijt bestaat niet. Zelfs de allerbeste kwaliteit heef wel enkele nadelen, al was het alleen maar dat het na vele jaren intenstief gebruik toch en keer gaat slijten. U moet dan ook niet gaan zoeken naar het ideale tapijt, maar naar het tapijt dat voor uw omstandigheden ideaal kan worden genoemd". van uw kostelijk tapijt. Een voorbeeld: een goedkope bouclé van circa vijftien gulden per vier kante meter kan in een slaapkamer vele jaren mee. Als dit tapijt in de woonkamer van een gezin met kin deren wordt gelegd, is er na twee of drie jaar geen draad meer van heel. Dat goedkope tapijt is voor een slaapkamer dus geschikt, maar voor de genoemde woonkamer vol komen ongeschikt. U kunt tapijt krijgen dat vervaar digd is van dierlijke vezels (wol of haar), van half-kunstvezels (ta pijt-rayon) of vol-kunstvezels (ny lon, acryl of plypropyleen)Wol is warm en decoratief, maar vertoont na enkele Jaren kale plekken als er intensief op wordt geleefd. De kunstvezel is sterker en mooi van kleur, maar minder zacht en op de duur moeilijker te reinigen. En dan moet U voor u tot aan koop van een nieuwe vloerbedekking overgaat een paar dingen weten waar u bij tapijt rekening mee moet houden: een tapijt is gevoelig voor een slechte en ongelijke vloer. De tapij tindustrie adviseert zo'n vloer te la ten egaliseren met een vlakmaikende pasta en er dan goed doorgesp ijker- de platen hardboard op te leggen. Die kosten zijn het waard, want het tapijt gaat daardoor langer mee. Ondertapijt is daarvoor niet voldoende. En vergeet u niet, dat een vlakke plankenvloer lang na het plaatsen nog kan kromtrekken! een tapijt lijdt ernstig onder naaldhakken, die nu weliswaar niet in de mode zijn maar misschien te rugkeren voordat uw vloerbedekking weer aan vervanging toe is. stroeve rubberzolen en profielzo len zijn belagers van de poolhaar- tjes van uw tapijt. Het is daarom gewenst in huis gladde leren zolen te dragen. hebt u stoelen of kasten met scherpe poten, voorzi edeze dan van royale plastic doppen. zand. dat van de straat of uit de tuin wordt binnengelopen, valt tus sen de poolhaartjes en snijdt ze door als men er op gaat staan. Daarom zijn flinke ruige matten bij voor- en achterdeur gewenst en dient u zandplekken met extra zorg te zuigen. tapijt houdt niet van honden, tenminste wanneer ze nogal leven dig zijn in huis en dan de polen beschadigen. hebt u een haard die nogal fel uitstraalt, bescherm dan het tapijt op het plekje vlak vóór de haard met een kleedje. tapijt kan niet tegen te grote droogte in de kamer. Het is dus zaak om de vochtigheidsgraad op peil te houden door waterbakken te plaatsen op of aan uw haard of CV-Tadiatoren. Een beetje meer vocht in de kamer is trouwens ook goed voor uw eigen gezondheid. Houdt u met bovenstaande gevoe ligheden van tapijt rekening, dan kunt u er Jaren plezier van beleven. WANNEER TAPIJT KOPEN? Er bestaat geen „beste tijd van het jaar" om tapijt te kopen. Er wordt dikwijls in de lente tapijt gekocht, omdat men dan aan de schoonmaak gaat of gewoon behoefte heeft om weer wat nieuws aan te schaffen. Maar het is niets voordeliger of be ter. Eigenlijk zou men liever in de winter tapijt moeten kopen, omdat juist in de knusse, huiselijke win termaanden het meeste plezier van tapijt wordt beleefd. Juist op de donkere dagen en de lange avonden komen de warmte en kleur en de behaaglijkheid van sfeer het meeste tot hun recht. WAAROP LETTEN? Kiest u tapijt als vloerbedekking, luister dan naar de adviezen van binnenhuisarchitect Ep Simons: bedenk, dat de kwaliteit van ta pijt wordt bepaald door de hoeveel heid wol of kunstvezel die erin ver werkt is; een lage pool, die zeer dicht op elkaar staat, kan méér poolmate- riaal bevatten dan een los geweven hoge pool; de goedkopere soorten tapijt ge ven alleen plezier, als ze worden gebruikt in slaapkamers en in ka mers van kleine, rustige gezinnen; alleen de zwaarde kwaliteiten zijn geschikt voor intensief gebruik; duurder tapijt gaat naar verhou ding aanzienlijk langer mee dan de goedkopere kwaliteiten: verschillende soorten tapijt kun nen worden geleverd op een grotere breedte (kamerbreed tapijt), waar door het mogelijk is uw tapijt naadloos te leggen; uw tapijt zal veel langer mee gaan. als de zitmeubels zo nu en dan een andere plaats krijgen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21