'iloot poogde vergeefs te landen Basisverdrag tussen Duitslanden: beide zorgenkind In Belgie is (nog) elke avond koopavond... \clie et we in Beiroet was van CIA9 rendeel slachtoffers zijn jonge vrouwen lestijnse beschuldiging: ast Thieu zet in op stelten DDR doodsbangvoor Westen Speciaal voor uw haar! ^-minister Schmidt: sen linkse avonturen ÜSPAG 11 APRIL 1973 BUITENLAND HOCHWALD, BRISTOL (AFP) De Britse Vanguard die gisteren met 138 passagiers en 6 bemanningsleden bij het Zwit serse Hochwald verongelukte, is neergestort nadat de piloot tweemaal vergeefs had gepoogd op het vliegveld van Bazel te landen. Hieruit zou inderdaad de conclusie kunnen worden ge trokken dat het ongeluk te wijten is aan de zeer slechte weers omstandigheden (sneeuwstormen) die in het gebied heersten. Zekerheid kan pas worden verkregen als de bekende zwarte doos gevonden is. Volgens nog niet officieel be- tien uur na heit ongeluk de fa/mi- m hnnflprfl inzittenden zijn om het leven gekomen hij een vliegtuigongeluk, gisteren in "Lrland Het vliegtuig raakte, vlak voordat het zou landen enkele boomtoppen, sloeg over kop en 'stortte neer. Er waren zes bemanningsleden en 138 passagiers aan boord. vestigde cijfers hebben 35 van de 144 inzittenden het ongeluk over- overleefd. Deze bevonden zich allen in het staartstuk van het toestel. Ze zijn voor het merendeel met lichte verwondingen in zie kenhuizen opgenomen Kurt Lier, hoofd van de Zwitser se federale onderzoekcommissie, maakte bekend dat de piloot tegen 10 uur 's ochtends de eerste lan dingspoging deed voordat hij het vier-motorige toestel weer optrok. De tweede poging, enkele minuten later, bleef ook zonder succes. De lie van de'passagiers nog niet wist wie de ramp had overleefd. Slechts gekregen een paar gezinnen hadden toen uit Zwitserland de verheugende te lefonische tijding gekregen dat hun dierbaren nog leefden. De anderen bleven zweven tussen angst en hoop. De sociale dienst van Axbridge heeft 29 kinderen onder haar hoede wier moeders aan boord van het ramp vliegtuig waren. Brussel Terwijl in Nederland af en toe in de een of andere gemeen teraad de discussie opflakkert over de vraag of in de betrokken gemeen te wel of niet een koopavond zal worden ingevoerd, is het in België nog steeds iedere avond (behalve op zondag) koopavond. De supermark ten en grote warenhuizen mogen tot negen uur 's avonds open blijven en de meeste doen dat ook. terwijl er voor de kleine winkeliers hele maal geen beperkingen ziin. In d°ze voor de consumenten en de toeristen aantrekkelijke situatie kan echter in de toekomst verandering komen De Antwerpse CVP-senator Akker mans heeft namelijk enige tijd ge leden een initiatief-wetsontwerp in gediend dat beoogt tot een ver plichte avondsluiting te komen om acht uur. Het voorstel, dat op zich zelf een herhaling is van andere parlementaire initiatieven die sedert 1967 zijn genomen, heeft de steun an de middenstandsorga- wordt dus bijna evenveel verkocht als tijdens de overige vier dagen van de week. Van de kleinhandelaars behaalt bij na de helft (45%) minder dan een kwart van zijn omzet na zes uur \2 procent haalt dan tussen de 25 en 50 pet en 13 pet haalt meer dan de helft van de omzet in de avond uren. Het verband tussen avondsluiting en omzet blijft echter volden* de studie een ingewikkelde zaak waar op niet direct een "«sklaar ant woord mogelijk is Van de ondervra ;d "nn alleen vrouwen met een gezin odet slechts 2.4'. uitsluitend 's avonds zijn aankopen, 10 procent doet het meestal 15' van tijd tot tijd. 18% zelden en 54 procent nooit. Verder blijkt dat voedingswa ren doorgaans 's ochtends en s middags worden gekocht en ie duurdere artikelen meestal 's avonds. Het avondwerk wordt in de klein handel als regel niet extra beloond, maar in de grote bedrijven krijgt de grote meerderheid van het per soneel daarvoor een hogere belo- nisaties. Maar de katholieke en so cialistische vakcentrales noemen het ontwerp "onaanvaardbaar". Zij wil len veel verder gaan en stellen voor de warenhuizen en dergelijke in het centrum van de steden om zes uur ning. 's avonds te sluiten en die aan de De Centrale raad voor het bedrilis- Familiedrama Een familiedrama in Aalst bij Brussel heeft gisteren, aan vier personen het leven gekost. Naar de politie meedeelde, schoot piloot poogde daarna weer hoogte een 33-ja<rige man, vermoedelijk tij- IZALEM De Israëlische g heeft gisteren na een ere kabinetszitting het le- irezen voor zijn bijzonder doeltreffende optreden «mmando-actie in Beiroet, ook het gevoel van de ge- je Israëliër: lof voor het faardige optreden van de che strijdkrachten. Vol- iOVER Terwijl de socia- top van de regering zich SPD-partijcongres in Han- phield in de Bondshoofdstad isteren door het bezoek van it Thieu van Zuid-Vietnam en gezet. eleefdheidsbezoek, dat Thieu president Heinemann bewoog 3000 demonstranten iner binnenstad binnen te uiting te geven aan hun Dver de aanwezigheid van het nstreden staatshoofd, leel van hen bezette zelfs het Is op het Bonner marktplein, deling die meer spectacu- logisch was, omdat de stad iu net het hele bezoek van it Thieu niets te maken had. gens Israëlische schattingen zijn bij de commando-actie in Beiroet ongeveer 50 doden gevallen. Tegelijkertijd beseft men in Tel Aviv dat de actie een nieuwe uit breiding betekent in de strijd tus sen Israël en de Palestijnen, een oor log van terreur en tegen-terreur. Het was in het Midden-oostenconflict tot nu tóe "een soort van „stilzwijgende overeenkomst" politieke leiders met rust te laten: in de geschiedenis is het brengen van enkele boten en he likopters naar de omgeving van Bei roet. Daarmee wilde men de indruk wekken dat de actie van buitenaf ondernomen werd en niet in het land zelf". De Palestijnse Bevrijdings Orga nisatie heeft verklaard dat de aan val zal worden gewroken. Zij drong aan op actie tegen Amerikaanse be langen in de Arabische wereld. De correspondent van het Alge- te winnen maar schijnt er niet in te zijn geslaagd de 3500 voet te ha len die voor de betrokken route staat voorgeschreven. Een tiental kilometers ten zuiden van Bazel, bij Hochwald, raakte het toestel de toppen van de bomen op de heuvel Herremafct en stortte neer. De Van guard was toen om nog onopgehel derde reden acht graden van de gebruikelijke route afgeweken. Een overlevende zei dat de Van guard op zijn rug op de grond te recht kwam, daar een aantal bomen dens een ruzie, zijn 44-jarige vrouw, zijn 13-jarige dochter en de 24-jari ge vriend van de vrouw dood, waar na hij zelfmoord pleegde. De dader leefde al lang gescheiden van zijn gezin. het slechts één keer gebeurd dat op middels gemeld dat de ontvoerde een Israëlische leider een aanslag is zoon van de gedode Palestijnse ver- Jacht sneeuw belemmerde de red dingsoperatie. Een in de buurt wo nende boer, die de klap had gehoord, moest een uur lang door de sneeuw zwoegen voordat hij het wrak be reikte, waar de overlevenden dicht bijeen waren gekropen om zich te- rijnse persbureau in Beiroet heeft in- gen de koude te beschermen. Negentig procent van de passa- Beschermd gebied Voor de toe risten en de bewonderaars van gene raal De Gaulle is er goed nieuws: 't dorpje Colombey-les-deux Eglises, waar de oud-president van de repu bliek zich had teruggetrokken zal niet in zijn oude luister worden aan- rtóte en vervolgens in brand vloog. °p grond .w,t Colombey en het naburige Davrlle- tot beschermd Russen in Somalië De Sowjet- Unie het in de republiek Somalië ra diostations gebouwd waarmee recht streeks verbinding wordt onderhou den met de oorlogsschepen in de Tn- buitenkant om zeven um. De warenhuizen en supermarkten zelf, althans de directies, pleiten voor volstrekte vrijheid of op zijn minst voor het behoud van de mo gelijkheid om tot negen uur open te blijven. Zij wijzen erop dat men in het buitenland een tendens kan waarnemen om de openingsuren te verlengen tot negen of zelfs tien uur 's avonds. In opdracht van de Centrale raad voor het bedrijfsleven is onlangs een enquête gehouden om een beeld te krijgen van de gevolgen die een verplichte avondsluiting zou hebben. De vragen werden gesteld aan 600 detailhandelaars, 900 werknemers, 2500 consumenten en 9 directies van warenhuizen en supermarkten. Het bleek dat 44 procent van de kleinhandel om acht uur sluit, 32 procent eerder en 24 procent later, maar slechts 4 procent sluit na ne gen uur 's avonds. De grote bedrijven verklaren 's avonds open te willen blijven ter- wille van het dienstbetoon aan de klanten, vooral omdat veel klanten ver buiten het centrum wonen, ver der in verband met de vertraging tijdens het spitsuur, de toenemende vrouwenarbeid, het later naar huis gaan bij een vijfdaagse werkweek, dat was in de jaren vijftig op* Da] an, toen hij nog opperbevel hebber was. Het is de vraag in hoeverre de Is raëlische acties in de Arabische we reld als een schending van die „over eenkomst" wordt gezien. In elk ge val zijn nieuwe terreuracties van Palestijnse kant te verwachten met Israels 25ste onafhankelijkheidsdag in het vooruitzicht. De thans interes sante vraag is hoeverre de houding var \merika van invloed is geweest spreking van de nachtelijke Israëli' de Israëlische actie. Na de moord sche commando-aanval in Libanon. giers bestond uiit jonge vrouwen, die zetsleider Aboe Joessef ongedeerd een uitstapje maakten naar een is teruggevonden. De echtgenote van huishoudbeurs in Bazel. Eetn aan- Joessef is echter in een ziekenhuis bezweken aan de verwondingen die zij bij de commandoactie had opge lopen. De Libanese premier, dische Oceaan, aldus de New York maar vooral toch ook vanwege de bad ook haar kinderen meege nomen. De grootste groep (63) was Times. Tevens is vastgesteld, het aantal Sowjetrussische militaire adviseurs en technici in Somalië van enkele honderden gestegen is tot 2500 Dat wordt als een ongewoon een vrouwenclub uit het 1000 groot aantal beschouwd. Het leger inwoners tellende dorpje Axbrudge van Somalië telt slechts 13500 mili- Salam, in het graafschap Somerset. Er wa- tairen. Er gaan hardnekkige ge- - j. on ruchten dat Somali heeft toegestaan Sowjetrussische straalvliegtuigen heeft het ontslag van zijn regering ren ook 20 verpleegsters aan boord, aan het staatshoofd aangeboden. Op het vliegveld van Bristol wacht- Het aftreden van het kabinet werd ten gisteravond vaders en hun kin- hogere opbrengst. Bij de detailhandel zijn de voor naamste redenen om open te blij ven de koopgewoonten van de con sument (40 pet.), de gewoonte van de winkelier zelf (25 pet.) en de ge woonten van andere kleinhande laars (12 pet). In 26% van de grote bedrijven blijkt de verkoop op zaterdag bijna - - het dubbele te zijn van die op an- voor middellange afstond van zijn dere dagen en voor 20% komt de r«-rvn -1~ vrijdag (met opening tot 9 uur 's achteiyke'israëul SÏÏ twee dagen wordt dus bijna even- jas en politie massaal de bezetters te arbij werden veertien politie- gewond, twee van hen zelfs tig dat zij in een ziekenhuis worden opgenomen. Een demonstranten werd gearres- ustitie wil tegen één van hen ^vervolging wegens poging dslag instellen, omdat hij een politiemannen met een ijze- af te lijf is gegaan. op de Israëlische sportlieden in Mün- chen hebben de Amerikanen een re solutie, die Israël voor een vergel dingsactie veroordeelt, door een veto getorpedeerd. En de sympathie voor het Palestijnse verzet is door de re cente moord op de Amerikaanse di plomaten in Khartoem uiteraard niet toegenomen. Het is daarom de vraag in hoever re Israël met deze commando-actie met Amerikaans goedvinden is opge treden. De Palestijnse leiders hebben in een rookbommen verklaring de beschuldiging geuit dat de aanval op Beiroet werd georgani seerd en uitgevoerd door agenten van de Amerikaanse geheime dienst (CIA). De verklaring werd verspreid door de Palestijnse bevrijdings or ganisatie (PLO). "De rol van de zionistische vijand was slechts persberichten uit te ge ven en militaire afleidingsmanoeu vres op touw te zetten zoals het aan vallen van een garage in Sidon en ders. Men was wanhopig en ge- vliegveld te Berbera aan de Golf van schokt over het feit dat meer dan Aden door de Sowjet-Unie. veel verplaatst. In die twee dagen leven zal op grond van deze gege vens binnenkort opnieuw tot een advies trachten te komen. Nieuwe president Israël gekozen JERUZALEM Prol. Ephraim Kachalsky is gisteren door de knes- seth, het Israëlische parlement, tot vierde president van Israël gekozen als opvolger van Zalman Shaz^r, wiens ambtstermijn op 31 mei afloopt. Prof. Kachalsky was de kandidaat van de arbeidersparty. Met zijn keuze wordt de Israëlische traditie voortge zet om een wetenschapsman als na tionaal symbool te kiezen. De president heeft in Israël geen politieke macht. In 1948 werd prof. Chaim Weizmann als eerste presi dent gekozen. Hij was evenals Ka chalsky biochemicus en verbonden aan het Weizmann-instituut. Dit ge beurde nadat de beroemde Einstein een uitnodiging om de eerste presi dent van Israël te worden had afge wezen. Ook de opvolgende presiden ten. Ben Zwi en d. huidige president Shazar hadden een naam op het ge bied der wetenschap. ADVERTENTIE Wella hairspray in de long size bus. Zwart/grijze bus: voor normale versteviging. Groen/grijze bus: voor extra versteviging. mgres Duitse socialisten BONN In de feitelijke uitvoering van haar Oostpolitiek. die één der glansstukken van haar beleid zou moeten worden is de regering van Brandt verre van gelukkig. Kernpunt van de eDe moeilijkheden vormt het reeds getekende, maar nog niet in Sacht! kracht getreden basisverdrag tussen de beide Duitslanden. duitse verklaring aanvaard, dat het decreet „liberaal zou worden gehan teerd", maar dat alles is mondeling gebeurd zonder enige De regering van de Oostduitse DDR geeft op het ogenblik weinig teke nen dat zij bereid zal zijn tot een Niettemin - de chicanes van Oost- twijgen Berlijn verontrusten de regering, Over het „klein grensverkeer" be- die daarop op een al te vaak ver- waart de DDR tot nu toe een diep niqué sprake van een „vriendschap pelijke uitwisseling van denkbeel den", niet, zoals anders gebruikt, bindende van „volkomen overeenstemming". Waarnemers Moskou houden het erop dat de Russische leiders bij Stoph op grotere soepelheid hebben aangedrongen. Het kan hun niet aangenaam zijn, dat de starre hou- van het verdrag. Weliswaar wenst Oost-Berlijn maar al te gaarne een op de molen van de christen-demo aantal voordelen van het verdrag cratische oppositie „die het allemaal N0VER Tydens zijn ope- k op heit congres van de ■democratische SPD in Han- keft vice-voorzitter Helmuth i geharnaste taal duidelijk dat het bestuur van de iet voelt voor het streven avonturen van de socia- binnen te halen: de massale vol kenrechtelijke erkenning en de toe lating tot de Verenigde Naties. Maar op het punt van de liberalise ring van de menselijke contacten tussen de twee Duitse staten ver over revolutionaire omvorming van toont de DDR zich aanmerkelijk de maatschappij. minder toeschietelijk. Tegenover de utopische verlangens Sfeer van de jongeren in de party stelde hy de noodzaak van een zakelijke, Kenmerkend aan de werkelijkheid gebonden poli tiek. Wel gaf hij toe, dat in de rege- royale uitvoering van de bepalingen goelijkende of sussende toon rea- stilzwijgen. Aangezien het zeker is, ?*ng va? Oost-Berlijn zo'n dank- geert. Zij vormen bovendien koren dat het basisverdrag over enkele f)aar vormt voor de wes" maanden in kracht zal moeten tre- se ek. den lag niets meer voor de hand. dan dat reeds informeel overleg zou hebben plaatsgevonden over de wij ze waarop die bezoeken van bewo ners uit de Westduitse grensdistric ten aan familie en vrienden aan de al wel voorspeld had". Erg consequent is de houding van de CDU/CSU intussen niet. Steeds hebben die partijen betoogd, dat Bonn met het basisverdrag in hoofdzaak vuistpanden weggftf overzijde zouden moeten plaatsvin- (zoals de erkenning van de DDR den. Maar tot nu toe is daarover Hy trok daarmee ringspraktyk de theorie van de so- voor de gespannen sfeer rondom het verdrag is een be richt dat dezer dagen in de Frank furter Allgemeine Zeitung ver scheen. Het gezaghebbende blad, als onafhankelijke staat) en daar voor ryaar een schijntje aan con cessies terugkreeg. Als dat Juist zou zijn, dan zou Oost-Berlijn zich niet zo duidelijk bezorgd tonen om de gevolgen van bepaalde onderdelen van het ver- de toelating van Westduitse komende dagen een muur op, ciaal-democratische politiek wel al te dat zich meestal niet te buiten gaat journalisten als correspondent bij- :en de argumenten van de zeer is verwaarloosd. In de nuttige aan loze gissingen, berichtte dat de rders van grootscheepse so- discussie over de principiële grond- DDR pas tot ratificatie van het ba lopen. zal in loyale samenwer- *1 de liberale regeringsgemoot de vakbonden anderzijds naar een praktische politiek voorbeeld, en het openstellen van de grenzen voor familiebezoeken uit het westen (het zogenaamd klein grensverkeer, waarin het basisver drag voorziet). althans naar buiten niets bekend geworden. Integendeel - de berichten houden aan, dat de Socialistische Eenheids partij de Oostduitse burgers onder druk zet om in het kader der „ideologische afgrenzing" toch maar vooral af te zien van het uitnodigen van Westduitse familieleden. Een ruim genomen kring van „dragers recht van Bonn om in het interna- Dat klemt temeer, omdat de Russi sche partijleider Brezjnjew voorne mens is binnenkort - vermoedelijk midden mei - aan de uitnodiging van Brandt voor een bezoek aan Bonn gevolg te geven. Tenzij tegen dat tijdstip de ratificatie van het inter-Duitse basisverdrag nog niet gereed zou zijn of althans in een nabij verschiet zou liggen, zodat de besprekingen met Bonn ernstig kunnen belasten. Ook zonder dat basisverdrag zijn er tussen de Sowjet-Unie en de Bonds republiek vraagstukken genoeg: van officiële geheimen" (dat schij nen ongeveer alle ambtenaren te zijn) is het zelfs verboden aan de bezoeksregellng van het basisver- In een „journalisten-decreet" heeft drag deel te nemen. Woordvoerders in Bonn hebben zich Oost-Berlijn de werkzaamheden van gehaast te verklaren, dat dergelijke samenhang geen sprake is. maar de formulering was be- kracht treden van het basisverdrag wil vertragen". Westduitse correspondenten in de DDR aan strikte beperkingen on derworpen, waardoor de arbeidsmo gelijkheden van deze publicisten tot in het lachwekkende worden be moeilijkt. Weliswaar heeft Bonn Er zijn tekenen die er op wijzen dat de door angst voor „kapitalisti sche infiltratie" ingegeven terug houdendheid ook in Moskou geen onbeperkte bijval vindt. Na een bezoek van de Oostduitse minister-president Stoph aan tionale verkeer ook West-Berlijn te vertegenwoordigen, de bereidheid van de Bondsrepubliek om op de veiligheidsconferentie in Helsinki ten opzichte van de Russische ver langens een begripvol standpunt in te nemen en de normalisering van derhandelingen tussen de Hongerstaking De ongeveer dui zend gedetineerden van de gevange nis van Turijn zijn gisteren in hon gerstaking gegaan uit protest tegen het uitblijven van hervormingen en om kracht bij te zetten aan hun eis voor een betere organisatie. De ge vangenen hadden dinsdagochtend al geprobeerd de kantoren van de ge vangenis te bezetten maar bewakers en agenten slaagden er in de orde te herstellen. Geen kranten Aangezien een maandag begonnen drukkersstaking voortduurt hebben onze oosterbu ren het ook vandaag zonder kranten moeten stellen. Er !4n nieuwe on- met opvallende gretigheid een Oost- Sowjet-Unie was er in een commu- de betrekkingen tussen de bondsre publiek en Tsjechoslowakije. Bij dit alles zou een onvoltooid basisver drag (zoals een correspondent uit Moskou schreef) een „slechte tafel decoratie" zijn. en de bonden van de drukkers ge opend, doch daar zit weinig schot in. De bonden eisen loonsverhogin^n van dertien procent. De werkgevers willen niet verder gaan dan tien pro cent.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9