Rotterdam: ten strijde tegen stank Co-op klanten houden rechten Weer illegale stokerij ontdekt in boerenschuur Grote fusie in Strokarton ^1 amro bank „COMPENSATIE BENUTTEN VOOR VERBETERING PENSIOENEN" IHC-Holland steunt vestiging in cle VS met enorm verlies Helft Groninger af zet in één hand Apartheid kon Attila en Sofia niet scheiden Scholten Honig en Edah verzekeren Een eigen huis kope Am ro Won i nghy pot he< vooru! BINNENLAND ROTTERDAM (ANP) Het gemeentebestuur van Rotterdam vindt dat "rigoreuze" maatregelen moeten worden genomen om stankexplosies als die van de afgelipen week in Vlaardin- gen te voorkomen. Binnen het college van B. en W. van de Maasstad is daarover druk overleg gaande. Gisteren is meegedeeld dat het college bij de gemeenteraad snel een voorstel wil indienen om de ge meentelijke haven verordening zo te wijzigen dat stankverwekkende ac tiviteiten als het schoonmaken van schepen en het overpompen van stankstoffen van het ene naar het andere schip alleen mogen gebeu ren op grond van een vergunning en alleen op bepaalde door het ge meentebestuur aan te wijzen plaat- Ben. De wijziging van de havenver ordening lijkt het gemeentebestuur van Rotterdam het enige middel om zo spoedig mogelijk te bereiken dat stankoverlast zoals de Vlaardingse bevolking die nu binnen enkele we ken tijds tot tweemaal toe in ern stige mate heeft ondervonden, niet meer voorkomt. Een andere weg, namelijk het heffen van zodanig hoge boetes dat deze preventief werken ten aan zien van ergerlijke vervuiling, zal met wetswijziging gepaard moeten gaan en derhalve teveel tijd in be slag nemen, zo vinden B. en W. van Rotterdam. Van veel kanten ook van het college van B. en W. van de Maas stad is er bij de rijksoverheid op aangedrongen wettelijke mogelijk heden te scheppen (wijziging van de gemeentewet) om hogere boetes voor het veroorzaken van stank op te leggen. Tot nu toe heeft het rijk, aldus B. en W. van Rotterdam, nog geen activiteiten in deze richting ontwikkeld. Maatregelen op korte termijn zijn nu volgens het gemeen tebestuur van de Maasstad alleen mogelijk door wijziging van de ha venverordening. Het Rotterdamse plan tot wijzi ging van de havenverordening komt na scherpe reacties van het gemeen tebestuur van Vlaardingen, de bevolking en actiegroepen op de stankcalamiteit van afgelopen woensdag. Bij het overpompen van het kwalijk riekende solvent-5 uit een chemicaliëntanker in een klei ner schip ontstond, zo ontdekte de Rotterdamse havendienst, een de fect waardoor een hoeveelheid van de stof ontsnapte. Het overpompen gebeurde binnen de gemeente Rot terdam, namelijk in de derde petro leumhaven, maar vooral de bewo ners van Vlaardingen hadden last van een als afschuwelijk omschre ven plasticstank. De officier van Justitie in Rotter dam, mr. P. A. H. Bos, onderzoekt of WEERT (ANP) De douane in Weert heeft gisteren in een boerderij in de gemeente Weert opnieuw een clandestiene jene verstokerij ontdekt. De capaciteit van de stokerij was ongeveer 120 liter per uur, aldus de douane in Weert. Men trof in de boerderij in Stramproij bij Weert een complete instal latie aan, plus een voorraad van ongeveer 700 liter met een alco holpercentage van 87. De stoke rij is gebouwd in een schuur, die was gehuurd van een boer. Ge zien het metselwerk kan de stokerij al één jaar gedraaid hebben, zo verklaarden douane beambten. In verband met de vondst heeft de douane een nog onbekende Belg aangehouden. De Belg bleek zich te hebben verstopt in een van de lege gist- kuipen van de stokerij. De dou anebeambten vonden bij de in val in eerste instantie een jasje, waarin een portefeuille met geld. Pas na een half uur zoeken von den zij de man, gehurkt in de kuip. Vast staat dat hij een Belg is, die de laatste tijd in Weert woonde. De eigenaar van de schuur, waarin zich de stokerij bevindt, de heer Lenders, verklaarde tegenover de douane van niets te weten. Hij had de schuur, die los staat van het woonhuis, ver huurd voor opslag van caravans. De douane vermoedt, dat de clandestiene jenever in hoofd zaak was bestemd voor België, gezien de ligging vlakbij de Bel gisch-Nederlandse grens. ROTTERDAM De compensatie van de prijsstijgingen voor inkomens boven de f 30.000 moet voorlopig wor den gereserveerd voor verbetering van de pensioenen. Dit voorstel heeft de contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie ^600 ondernemingen, 35.000 werkne mers) gisteren gelanceerd in een ge sprek met de onderhandelaars van de industriebonden. Deze categorale ROTTERDAM (ANP) Volgens ring in Rotterdam bevestigen noch werkgeversgroep wil zo ooi men dat de inflatie de verder uitholt. Drie onafhankelijke de zouden dit voorstel moeten ren en vóór 1 september ra brengen. In afwachting da de „bijsturing" voor de h( mens moeten worden geres Toponderhandelaar W. steeker Industriebond Hf wacht niet dat dit voorstel nemers op dit moment zal ken. Dinsdag bespreken d 1 het voorstellenpakket (wi v een minimum in de prijsca van 150 gulden is opgenome bondsraden. De werk|_ houdt woensdag een special king. Pas dan wordt beslij® gesprek wordt voortgezet. de raad van bestuur van het scheeps- bouwconcern IHC-Holland is nog met geen mogelijkheid te zeggen, hoe groot het verlies zal zijn dat de Amerikaanse vestiging van het con cern, Le Tourneau, zal leiden op drie hefeilanden die daar in aanbouw zijn voor Amerikaanse, Braziliaan se en Deense rekening. De raad van bestuur van IHC-Holland wilde gis termiddag tijdens de jaar vergade- Ongeveer 150 buurtbeivoners hebben gisteren tijdens h-et spitsuur de kruising Rijnstraat-Uiter waardenstraat in Amsterdam-zuid bezet gehouden. Dit gebeurde in het kader van een actie voor met spotlichten beveiligde zebrapaden in de Rijnstraat, waar volgens de omwonenden het ver keer veel te hard rijdt. GRONINGEN De N.V. verenig de papier- en kartonfabrieken "Ver pak" en Scholten Carton en Papier dustrie zelf. Prof. Hellema meent maar beter kunnen stoppen moge dat er een bedrag van ongeveer tien lijk te maken als om financieel min- miljoen gulden in de komende jaren der sterke bedrijven door hij een vervolging kan instellen te- fusie. Men verwacht donderdag 12 gen de veroorzakers van de stank- april definitieve mededelingen te kun golf van woensdag. Hij zal die ver- nen doen. Bij beide bedrijven wer- volging zeker instellen tegen de ken in totaal een 1400 werknemers, veroorzakers van de stankexplosie De werkgelegenheid zal door deze van 21 maart, toen bij het schoon- fusie op geen enkele wijze in gevaar maken van een tanker ethylcrylaat komen. Integendeel, de verwachting vrijkwam. is dat de werkgelegenheid nog zal worden versterkt, zo is meegedeeld. Verpak en Scholten nemen op het ogenblik samen 50 procent van de afzet van de Groninger strocartonin- dustrie voor hun rekening. De twee papier- en karton bedrij ven die binnenkort tot een fusie zul len besluiten, hebben in het boekjaar 1971/1972 samen een omzet aan der den gehad van 95 miljoen gulden. Verpak nam daarvan bijna 60 mil joen voor haar rekening en Scholten ruim 35 miljoen. De netto winst bij Verpak bedroeg per aandeel van duizend gulden f 474,- en bij Scholten f213,-. Prof. mr. H. Langman, minister van Economische Zaken, hoopt dat bin nen enkele weken een positieve reac tie van de regering zal komen op het verzoek bij te gaan dragen in het steunfonds voor de strokartonindus trie. Dit is gistermiddag meegedeeld door prof. mr. H. J. Hellema, ver trouwensman voor de strokarton-in dustrie. Prof. Hellema baseerde zijn mededeling op een telefoongesprek dat hij enkele uren eerder met mi nister Langman had gehad. De op zet van het steunfonds is, aldus prof. Hellema, dat de regering voor 50 procent in dit steunfonds zal mee gaan doen. De andere 50 procent zal moeten komen uit de strokartonin voeren besprekingen over een nodig zal zijn om de strokartonin- gesteuntje weer in het goede spoor te dustrie weer economisch gezond te krijgen. krijgen. Het steunfonds is uitdruk kelijk niet bedoeld om fabrieken die in feite geen overlevingskansen Het steunfonds is zowel bedoeld, meer hebben geforceerd op de been om de liquidatie van bedrijven die te houden. Foimatie in gedrang door jubileumfilm DEN HAAG De besprekin gen op Soestdijk over de voort gang van de kabinetsformatie zijn gistermorgen enigszins in het gedrang gekomen. Koningin Juliana had al lange tijd een afspraak met NCRV's Jan van Hillo voor opnamen voor de film, die wordt gemaakt ter ge legenheid van haar zilveren regeringsjubileum. De plotselinge manoeuvre van formateur Burger, die onver wacht het bijltje erbij neer heeft gelegd, bracht de Koningin en Van Hillo in tijdnood. De be zoeken van PvdA-fractieleider Den Uyl en KVP-fractieleider Andriessen moesten tussen de opnamen door in het strakke tijdschema worden ingepast. FRANEKER Vier jaar al had den Attila Seen en Sofia Absalon verkering. Maar trouwen mochten ze niet. Ze ontmoetten elkaar in het geheim, want Sofia is zwart en At tila is blank en ze woonden in Zuid- Afrika. Daar gaat zoiets nu eenmaal niet. In Franeker gelukkig wel. Nog maar enkele maanden woonden At tila en Sofia in deze plaats of ze waren al getrouwd. De gemeente zorgde voor een huisje. De 34-Jarige Hongaarse Zuidafrikaan en zijn vrouw kunnen nu eindelijk in alle behulpzaam, rust van elkaar houden. Attila, die werk heeft gevonden op een fabriek voor kantoormeube len, vluchtte in 1956 tijdens de op stand uit zijn geboorteland naar Zuid-Afrika. Daar werkte hij als on derhoudsmonteur van kantoormeu belen. APARTHEID naar zijn zin totdat hij met zijn neus op de apartheidspolitiek werd ge drukt: hij werd verliefd op het Swa- hili-meisjes Sofia. Zelfs voor hun vrienden moesten Sofia en Attila hun liefde geheim houden. Maar toen hun verhouding toch uitlekte werd hen de grond te heet onder de voeten en vertrokken ze naar Franeker, want daar had Attila correspondentievrienden. In Franeker zijn ze boven verwach ting ontvangen. De buren in de Em- mastraat betonen zich vriendelijken Bommen in Laos In Thailand gelegerde B-52 bommenwerpers heb ben aanvallen uitgevoerd tot 22 km van Phnom Penh in pogingen om de communistische druk op de voor naamste bevoorradingswegen van de Attila had het in dat land zeer hoofdstad van Laos te verlichten. DUITS SCHIP GEZONKEN IN IJSSELMEER URK (ANP) Het uit Leer in Duitsland afkomstige schip Koli Incrk geladen met 1100 ton grint, is gisteren in het IJsselmeer, drie kilo meter ten westen van Urk, gezonken. De opvarenden onder wie de schip per met vrouw en twee kinderen, konden worden gered. Zij werden aan boord genomen van de redding boot Hessel Snoek en de sleepboot Jannie. Juist toen de schipper aan zijn haren binnen was getrokken, brak het schip in tweeën en ver dween in de diepte. Caravangrond in Gelderland duur betaald ARNHEM (ANP) Mensen uit de Randstad, die belangstelling hebben voor grond in het Linge-gebied om er een caravan op te zetten doen er goed aan eerst contact op te nemen met de gemeentebsturen. Het is het provinciaal bestuur van Gelderland gebleken dat landbouwgrond wordt aangeboden voor f 34 per m2, terwijl deze grond maar dertig cent waard is. Het is bovendien niet toegestaan om zomaar een zomercaravan op de gekochte grond neer te zetten, zo waarschuwt het Provinciaal bestuur \an Gelderland. Jongetje komt om na val uit fietszitje APELDOORN (ANP) De 3-ja rige Isaac Smit uit Apeldoorn is gisteren in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij uit het zitje achter de op de bromfiets van zijn moeder viel en terechtkwam onder de voorwielen van een vrachtwagen. De chauffeur van de vrachtwagen sloeg rechtsaf. De moeder van Isaac Smit reed met haar bromfiets tegen de zijkant van de combinatie, waar op zy kwam te vallen. Zowel zy als haar zoontje kwamen onder de vrachtwagen terecht. Mevrouw Smit is licht gewond naar een ziekenhuis gebracht. (Vervolg van pagina 1 Geen van de betrokken partijen bij de overname van Co-op wilde gisteren mededeling doen over de prijs die Scholten Honig en Edali zullen betalen. „Deze prys is vastgesteld door ex terne deskundigen, aldus mr. W. Maz zola, gedelegeerd commissaris van Co-op Nederland en directeur van de Hollansche Koopmansbank. Hoe Edah de overneming denkt te finan cieren, wilde men niet bekendmaken. „Er is in ieder geval geen dubbeltje buitenlands geld bij", aldus de Edah- directie. Ook de financiering door Scholten Honig werd niet precies uit de doeken gedaan. De kooppennin gen zullen gestort worden in een con signatiefonds en een stichting zal de gelden gaan beheren. Als aan alle ver plichtingen is voldaan (de afvloei ingsregelingen worden niet uit het fonds gefinancierd) zal het bedrag worden verdeeld onder de b-deelgeno ten en de landbouwcoöperaties. Het geld zal enige tijd worden vastgezet en rente opbrengen. „De rechten van de klanten van Co-op zullen onvoorwaardelijk gega randeerd worden. Scholten Honig en Edah zullen de verplichtingen die voortkomen uit de spaarobligaties, de zegelrechten, de reisovereenkomsten en de uitvaartaangelegenheden vol ledig nakomen. Op de vraag of er nog buitenland se belangstelling heeft bestaan voor delen van Co-op, zei de heer Hoefna gels dat Scholten Honig inderdaad be sprekingen buiten de grenzen heeft gevoerd en wel met de kruideniersgi gant Albrecht in Duitsland. In een brief aan Co-op Scholten- Honig en Edah schrijven de negen betrokken vakbonden, dat zij door Co-op „in een veel te laat stadium zijn ingelicht over de stand van za ken". Ondanks deze bezwaren ver klaren de bonden dat zij tegen de overneming geen bezwaren hebben. President - directeur drs. O. C. Kraak van Co-op Nederland en Co-op U A verklaarde dat de be richten over het succesvol aflo pen van de onderhandelingen bij de ondernemingsraad „emotioneel moei lijke reacties" heeft opgeleverd. „In delaatste besprekingen is de nood zaak echter wel duidelijk geworden", aldus de heer Kraak, die in dienst zal treden bij Scholten Honig. Hij zal zitting nemen in de stuurgroep, die de reorganisatie van de verschil- ontkennen dat het totale verlies rond f25 min. zal belopen. "Er zijn nog onvoldoende gegevens beschikbaar van de eigen man die we naar Ame rika hebben gestuurd", aldus de pre sident van de raad van bestuur, de heer D. L. H. Smit. "Zodra we een duidelijk inzicht hebben zullen wij aandeelhouders informeren", zo be loofde de heer Smit. Tot 1972 is in verband met het Amerikaanse echec van IHC Holland een bedrag van f 6 min. ten laste van de resultaten gebracht. De verliezen bij Le Tourneau zullen de resultaten van het concern ook dit jaar nadelig beïnvloeden, zo deelde ir. J. van den Berg, voorzatter van de raad van commissarissen mee. Van negatieve invloed op die resul taten zijn ook de nog onbekende ge volgen van de metaalstakingen. Po sitief noemde de heer Smit de ontwik keling van de ordeportefeuille. Eind maart van dit Jaar had het concern opdrachten geboekt met een geza menlijke waarde van f 785 min. "Al met al kunnen we de toekomst met vertrouwen tegemoet zien", aldus de voorzitter van de raad van commis sarissen. Hoogleraar pleit voor milieu jurist DEN HAAG (ANP) I een grote behoefte aan risten", In het buitenland ken dat er voor juristen gespecialiseerd hebben op problematiek, een rijk t ligt. Dit zegt prof. mr. land, hoogleraar aan de Ne Economische Hogeschool t dam en juridisch adviseur in het aprilnummer van ject. Een milieujurist kan tal ties vervullen. Hij kan net duidelijk en betrouwbaar i over de wirwar van wetteliv: regelen op dit terrein. Oo i. een functie bij de overheiiv hebben in verband met het 1 heer en -beleid. Hy kan zi f in de rechtspraak speciaal milieu bezighouden en zek< advocaat zijn handen vol h( deze zaken die meestal ingipi tijdverslindend zijn, aldus derlarïd. ADVERTENTIE lende Co-op-onderdelen moet gaan bestuderen. De heer J. F. van der Aar, secre taris van de AVB (Agrarische en Voedingsbond NVV) zei dat het so ciale beleid bij Co-op tot nu toe zon der kritiek is. Met de overnemende partijen is nu een overeenkomst ge sloten en een sociale paragraaf vast gesteld. Een garantie dat de ontsla gen beperkt zullen blijven tot de ge noemde 700 a 800 konden de bonden niet verkrijgen. De heer Van der Aar wees er hierbij op, dat bij Coop, ook zonder hulp van buiten, een aan tal van ongeveer 600 personeelsleden zou moeten afvloeien. Bij het kopen van een eigen huis doemen v| ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral i de mogelijkheden en de grootte van de hypoth zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geva informatie in te winnen bij een van de kantorer van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden, Om te beginnen zou u onderstaande coupi kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan handig vraagbaakje over allerhande zaken die i het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld ,,Het kopen yan een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypothei Graag ontvang ik de brochures „Het kopen va een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Adres: Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam WII.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8