Geestelijke crisis maar... kerkelijke eenheid bewaard «ssBsasss Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 7 APt Op haar laatste ziting heeft de synode van Dordrecht van de Geref. Kerken besloten tot het uitschrijven van een "bid stond ter algemene verootmoediging en opwekking". "Bepaalde ontwikkelingen in ons kerkelijk leven" hebben daartoe de aan leiding gegeven. Dat zullen wel de beweging van de veront rusten en van het gereformeerd confessioneel beraad zijn en waarschijnlijk heeft de synode dit in nog breder verband be doeld. Met grote dankbaarheid constateert het moderamen van de generale synode dat de kerkelijke eenheid bewaard is ge bleven, maar toch moet zij ook spreken over "vele factoren die onmiskenbaar wijzen op een geestelijke crisis in het leven van velen binnen onze kerken". „Zelfs werd gesproken over een te genstelling tussen onze materiele welvaart en onze geestelijke armoe de en onzekerheid". Het moderamen noemt dit alles "eern uitermate inge wikkelde maar ook ingrijpende Baak." Daarom vindt het modera men het nodig dat "wij ons gezame- lijk dienen te bezinnen voor het aan gezicht van onze God", en roept de kerkeraden op een bidstond te hou den op zondag 15 april. Tot zover de oproep van het moderamen. Het zal geen gemakkelijke zaak zijn deze bidstond en dat zeker voor degenen die hier leiding moeten ge ven en dat zullen wel de dienstdoen de predikanten zijn. Die "opwek king" welke het moderamen vraagt, zal misschien nog niet zo'n probleem zijn. Die "algemene verootmoedi ging" zal hen waarschijnlijk zwaar der op de maag liggen en dat zeker in die gemeenten waar een scheiding van de geesten duidelijker aan de dag is getreden, waar een gedeelte van de gemeenteleden zich reeds min of meer openlijk heeft uitge sproken. Wanneer er dan van ver ootmoediging sprake is. zal een ie der misschien allereerst denken dat de ander zich te verootmoedigen heeft. Eenheid Het enige wat de voorgangers kunnen doen is, nadruk leggen op de eenheid van de gemeente en daar voor zijn in de bijbel genoeg plaat- tsen te vinden. ZIJ zullen deze naar voren moeten halen en er op wijzen dat de eenheid in bijbelse zin, geen eenvormigheid betekent. Zo is de Geref. Kerken (en ook in andere) de eenheid nog al eens opgevat. Als je gereformeerd bent, komt dat op een bepaalde manier tot uiting in wat je denkt en in wat Je doet. Dan onderschrijf je de belijdenis van de kerk, zij het dan ook dat er de mo gelijkheid van een gravamen (be- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijssen, J. C. Schuur man te Putten. Geref. Kerken Beroepen te Haarlem, D. Bouw- knegt te Rotterdam-IJsselmonde. Geref. Gemeenten Beroepen te Westzaan, F. Harinck te 's Gravenhage. zwaar) is gelaten en dan wordt het vanzelfsprekend geacht dat je Je aan sluit bij allerlei christelijke vereni gingen en instanties die wel niet de naam „gereformeerd" dragen, maar die dan toch wel vanuit deze kerken een bepaald stempel hebben gekregen. Zo heeft het leven in deze Geref. Kerken zich een kleine eeuw lang ontwikkeld. En nu moet men het meemaken dat er een breuk is gekomen in die eenvormigheid en in dat gelijke denken, zoals het tenmin ste naar buiten openbaar werd. Er zijn nu leden van de kerk die welbe wust een eigen weg gaan. die poli tiek niet meer vanzelfsprekend ARP stemmen, die zich aansluiten bij vre- des bewegingen, waarvoor vroeger slachtoffers werden gemaakt, die de bijbel lezen op een wijze waarom vroeger over predikanten de ban werd uitgesproken. Er is een tweespalt openbaar gewor den in het denken en in het doen van de leden van de Geref. Kerken en ga. dan als voorganger maar eens op roepen tot verootmoediging. Dit wordt nog des te moeilijker wanneer de ge meenteleden hem die deze bidstond moet leiden reeds in een bepaalde hoek hebben geplaatst. Die veroot moediging, welke het moderamen van de synode vraagt, kan alleen betekenis hebben wanneer men is afgestapt van het vroegere rechtlijni ge denken en de ander, die wat an ders denkt, toch voluit als broeder en zuster kan aanvaarden. Daarmee is dan niet gezegd dat de vroeger zo veel geprezen eenheid weer terug is, maar wèl dat men zich gezamenlijk gemeente, kerk van Christus weet, en door Hem zijn vastgehouden ziet. Een kerk leeft bij het "en toch". Geen afscheiding Naar aanleiding van hetgeen we op deze plaats drie weken geleden schreven over de tucht in de kerken in het algemeen en in de Geref. Kerken in het bijzonder, hebben we een gesprek gehad met een gerefor meerd man. Hij vond het wat eenzij dig om de nadruk te leggen op het le zen van de bijbel. Er zat veel meer achter in zijn kerk. Dat wisten we ook wel, maar toch heeft hij ons niet van de gedachte af kunnen helpen dat de vraag: hoe lezen we de H. Schrift, één van de kernpunten is, waarom het telkens weer is gegaan, en waarom het ook in de toekomst zal blijven gaan. Wie overigens wil we ten wat er dan nog meer zit achter WIE BEN IK? "Zeg me wie je vrienden zijn, en ik zal u zeggen wie gij zijt". Een kinderversje op één van mijn platen zingt: "Weet je waar om ik van Jezus houd? Hij is mijn beste Vrind. Niemand als Hij is zo goed en trouw. Hij zorgt voor iedeT kind. Nooit ben 'k al- WOORD VAN BEZINNING de scheiding der geesten in de Geref. Kerken, kan volop terecht in een ver slag van de vergadering van de ver ontrusten in deze kerken, welke op 24 maart te Amersfoort is gehouden. In hele gelederen marcheerden de bezwaren aldaar voort, ook al werd er nadrukkelijk gesteld dat men geen afscheiding wilde en ook niet zo iets als een gereformeerde bond in eigen kerken. Maar, sinds 1970 zijn de Geref. Kerken een nieuwe weg in geslagen en ze zijn daarmee afgewe ken van de oude paden en deze ziet men als een heilloze weg. De weg wordt geplaveid voor 'n eenwording met de hervormde kerk, "de vrijzin nigen incluis". En al hebben we het niet gelezen, één van de bezwaren van de bezwaarden zal ook wel zijn de aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Op papier wordt de belijde nis van de kerk gehandhaafd, maar dat is totaal onvoldoende. Goed ge formuleerde bezwaarschriften krij gen geen gehoor. Dwalingen worden niet meer tegengestaan. Allerlei "nieuwlichterij" dringt in de kerken binnen. Het jeugdwerk vaart op een volkomen verkeerde koers. De syno de is geen zuivere vertegenwoordi ging van het kerkvolk. De zending, de APR, de NCRV en het CVK kwa men ter sprake. Gaan de gerefor meerden niet het beeld van een val se kerk vertonen/Het is allemaal nog al zwaar geschut dat veertien dagen geleden in Amersfoort in stelling is gebracht, vooral die laatste vraag die we nog wel kennen uit de dagen van de Doleantie, maar toen was ze ge richt op de Hervormde Kerk. We kun nen ons moeilijk voorstellen dat de genen die dit alles over zich hebben hebben laten gaan en blijkbaar met instemming, de rechte mentaliteit zullen bezitten om van harte mee te kunnen doen aan de bidstond die de synode heeft uitgeschreven "ter al gemene verootmoediging en opwek- kingY De bezwaren van de verontrusten kwamen als mokerslager (zo was tenminste de bedoeling) neer Juist op het hoofd van diezelfde synode en ze zijn gekeerd tegen de houding die zij heeft aangenomen om de eenheid te bewaren en daartoe het vroegere rechtlijnige denken heeft prijs ge geven. Wat moeten wij bidden? Wat moeten we de 15de bidden? zal voor menige gereformeerde een vraag zijn. Dat heeft het moderamen van hun synode ook wel begrepen. In de eenheid van de kerk tot uiting komen. Nergens meer dan daar. Dit schrijven we nu niet alleen denkend aan de Geref. Kerken. oOk oecume nisch is de eenheid in het gebed van de grootste betekenis. Biddend bin den onze eigen handen om ons te laten leiden. Uiteindelijk leidt ook de kerk niet zichzelf, maar zij wordt in de diepste zin geleid. Maar voor de Geref. Kerken ligt er de komen de week de vraag: wat moeten we bidden? Men kan toch moeilijk te gen elkaar in gaan bidden. Dan wordt het alleen maar de bede om de be kering van de ander. Het modera men van de geref. synode heeft dit gevaar wel onderkend en heeft daar om een commissie benoemd om de gevraagde bidstond voor te bereiden en deze commissie is met een "ge- spreksnota" voor de dag gekomen. Daarin lezen we o.a.: "Als we pro beren de situatie waarin onze ker ken verkeren aan te duiden, komt het woord "verlegenheid" wellicht John Tabor behoorde nog niet zo lang geleden tot de genie troepen van de Amerikaanse ma rine („seabees"). Thans bereidt hij zich voor op het ambt van priester in Vietnam, waarvoor hij een studie volgt in Saigon. Op de foto: de 28-jarige Tabor in ge sprek met enige Zuidvietnamese mede-student en. nog het dichtst in de buurt" en daar op volgt de vraag: zijn we aan de gemeenschappelijke verootmoediging toe? Er wordt verder gesproken over versohillen van inzicht in leer en le ven, over polarisatie in de kerken (al wordt dat woord niet genoemd) over teleurstelling zowel aan de ene als aan de andere kant. "Niet de con stateerbare tegenstellingen vormen de eigenlijke bedreiging voor ons ker kelijk samenleven, maar de wijze waarop wij er mee omgaan!" Het bid den op één zondag js niet voldoende en daarom zou de commissie willen een week van bezinning. Ook een week zal echter niet voldoende zijn. Altijd weer is bezinning in de kerk welke dan ook, nodig. Aan de ge- spreksnota over gebed en bezinning, zijn tenslotte een zestal vragen toe gevoegd om in een gemeente een open gesprek op gang te brengen. Doch hoe men het ook aan wil pak ken, het gaat om de vraag: kunnen en willen we als leden van de Geref. Kerken "wie we ook zijn en hoe we ook denken' 'elkaar nog vinden in de rechte ootmoed die daar gevonden wordt waar ieder voor zich en allen tesamen zioh willen stellen onder de helende tuoht van Christus. Verootmoediging Hier duikt de vraag op: Is de kerk leen, hij is altijd dichtbij. Jezus maakt Hij mij weer blij. Daarom houd ik van Jezus". Natuurlijk, moet je zulke woorden niet lezen, in dorre, zakelijke letters: Je moet het horen, of nog beter: ho ren wie ben ik? Jezus is mijn bes te vriend: ik ben dus een vriend je van Jezus. Wie ben ik? In het oude Grieken land was een bekend woord: Ken uzelf. Dat is blijkbaar niet van zelfsprekend: dat een mens zich zelf kent. Weet, wie en wat hijzelf is. Een mens kan enorm veel ge studeerd hebben, op veel terreinen zijn woordje mee kunnen spreken, zonder zichzelf te kennen, zonder met zichzelf in het reine te zijn gekomen, zonder te weten wie en wat hijzelf is. Nu zijn er ook de eeuwen door stemmen opgegaan die zeiden, dat een mens niet zo'n vaste mening en vaste overtuiging moest hebben .Mensen met een uitge sproken mening zouden kortzich tig, eigengereid, onverdraagzaam dreigen te worden. Het zoeken naar de waarheid is beter dan het gevonden menen te hebben van die waarheid. Natuurlijk zal nie mand willen ontkennen dat ge noemde gevaren wel eens drei gen. Maar het misbruik heft het gebruik niet op. Als een vaste overtuiging iemand soms eens enghartig maakt, hoeft de conclu sie niet te zijn, dat wij maar geen overtuiging meer moeten hebben. Ik meen Juist dat de hele samen leving schreeuwt om mensen met overtuiging, wilskracht, bereid heid tot inzet van him persoon. Dat geldt voor de politiek, de maatschappij, de kerk, en welke andere gebieden u maar noemen wilt. Al dit werk steunt vaak op een veel te kleine groep, terwijl een grote massa geen kleur bekent de weg van de minste weerstand kiest, het werk daarmee aan an deren overlaat. Daarom gaat toch mijn hart uit naar mensen die een bezielend ideaal kennen en zioh daarvoor inzetten; die een overtuiging hebben en deze wil len dienen met inzet van hun per soon; die karakter tonen en daar door betekenis hebben. [BI Ik schrijf deze dingen, oml komende zondagen in veel! ken groepen jonge mensen! denis afleggen van hun ge'.oa treden als belijdend lid toe kerk. zij bekennen kleur, zj len zich inzetten. Zij blij vei onbeslist aan de kant staan spreken een overtuiging loof uit. Ik acht dit een heel de zaak. Ik vind het vers van de kerken, dat zij deze lijkheid kennen. Jonge n worden er nu toe geleid c rekenschap te geven va overtuiging, van hun die] vensinhoud. Er is een tijd g? dat dit belijdenis doen een traditie was. waar weinig soonlijke overtuiging bij kwa misschien is het dat hier en nog wel. In het algemeen eohter het als belijdend lid to den tot de kerk een veel mee soonlijk karakter gekregen, aantal mag daarmee zijn gelopen, de inzet is ter geworden. Wij mogen di nooit generaliseren en zegge jeugd heeft geen idealen de jeugd loopt nergens meer voor, de jeugd is nergens voor te krijgen. Er is bij eeejn wel degelijk karakter, inzet reidtoeid, dienst, geloof, av*1' ging. Vele jongeren laten maal niet in het ongewiss zij zijn, wat zij willen. Een negatief oordeel over onze mensen toont weinig inzie! wat er onder jongeren leei'ig is dus onbillijk. Wie ben ik? Juist het feit le Jongeren in deze weken uitspreken over zichzelf, kal reden zijn, dat wij allen ons afvragen: Ja, wie ben ik erger Wat is mijn levensinhoud, streef ik naar in mijn leven ke idealen koester ik, wat h anderen aan mij? Er speel 'P! oud puntdichtje mij door dachten (ik citeer uit verre nering): "Wie ben Je- vroe iemand. Hij zweeg: hij wi mand". Dat is weinig verhi in wezen niemand te zijn. leeg, onbetekenend, waardel a Het moet ons een eer iemand te zijn, iemand me ISJ rakter, iemand met pers0o riÉ held, iemand met overtu Daarom past onze grote wad ring voor al die Jongeren di< aan de kant blijven, niet ovien les de schouders ophalen, kiezen, zich inzetten, kleur kennen. En ik weet daarbij geen keuze dan die voor Jezu^" Christus. Hij kon zeggen: de weg, de waarheid en het est M. HANEMAA h 01 Herv. prediE Alphen aan een zaak van mensen? Mensen kun nen veel doen, ook wanneer het gaat om de kerk. Ze kiunnen opbouwen, maar ze kunnen ook afbreken. Doch uiteindelijk is de keric nooit een zaak van mensen. Ze is tenslotte Gods zaak en Christus' zaak. Zo beleiden wij. Wanneer er partijschappen in ee kerk of in een gemeente optreden zo als dat ook reeds het geval was in de oudste gemeente van Corinthe, gaat men vooral veel verwachten van datgene wat mensen kunnen doen en dan wordt de kerk een zaak van men sen. En wanneer het gaat om de "ge reformeerde identiteit" (erkenning ei van gelijkheid) zal het nooüef oplossing komen als men zie li< over elkaar organiseert. Daa; het steeds meer een m zaak. De Hervormde Kerk h bittere ervaringen opgedaan ke gemeenschap van mensen( dat is ook de kerk zal men rt belse woord moeten gedenl een achte de ander uitnemei zioh zelf. Dan is een eenzijdij niet zo gemakkelijk meer er ook ruimte voor gemeen) g( lijke verootmoediging. S. J. M. HULSÉu Lelden Herv. Gem. Hooglandse Kerk 10 u. ds. C. H. Bijl (Jeugddienst m.m.v. de Leldse CantonJ onderwerp "Zijn bloed kome over ons en onze kinderen") 11.45 u. Oecume nische studentendlenst. 5 u. dB. G. C. Post. Marekerk 10.30 u. ds. G. C. Post. \Iaranathakerk 10 u. ds. A. J. Lam ping. ^.oningskerk 10 u. ds. A. J. d. Jong. Rothlehemkerk 10 u. ds. H. Perdok. Bevrijdingskerk 10.30 u. Vicaris R. Beltman vredeskerk 10 u. ds. J. A. Eekhof. 'er. Vrijz. Hervormden (aula As- seistraat) 10.30 u. ds. J. Voorburg. Egllse Wallone 10. 30 uur Pasteur D. Ribs. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J D. v. Malssen. Dlaconessenhuls 10.30 u. ds. H. W. Hemmes. Oecumenische Werkplaats (Rapen burg 10) 11.15 u. Samenkomst. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. dhr. A. Balkenende, Gemeenschap van Kerken (Meren- wl)k) 10 u. oecumenische dienst ds. H J. v. Achterberg. Geref. Kerk. Zulderkerk (Lammenschansweg 15) ds. Kronemeljer (Openbare ge- gen der laatste dagen (Steenschuur 6) 10.30 u. Jehova getuigen (Hogewoerd 175), 2.30 u., Vestestraat 39, 10 u. voormid dag i De Bron Ridderveld Troubadour- weg 9 en 10.30 u. ds. N. J. M. Hoogen- dljk. gez. diensten Herv./Geref., 6.30 u. ds P H Pouwels te Hillegom Geref Kerk (Vrijgem) 930 u tees- dlenst, 630 u. ds. Feenstra. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Plnkstergem. (Oude Rijn 3) dhr. J. Eikerbout. Evangellecentrum (Zijlsingel 2) 10 Grllpensteinstfaat 9.30 u. evang. J. Zijlstra (dlnsd. 8 u. evan- p. Sneei geilst J. Zijlstra). - - 1 RK Kerk H. Antonlus (zat. av. 7 u.) 9.30, 11 en 7 u. Hartebrug 8, 9, 10.45, 12 en 6.30 u. Strud. Parochie (zat. av. 7 u.) 11.45 u. Hooglandse Kerk. Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30. Rossum, 12 en 6 u. Jozefkerk (zat. av. 7 .u) 9.30 Jozefkerk (zat. av. 7 u.) 9.30, 11 en 6.30 u. Leonarduskerk :zat. av. 7 u.) 9. 10.45 Oud Kath. Kerk (Zoeterwoudsesln- p're'd. J. Velthuljse*. 4.3( ds. ep.. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft. straat 240 9.30 en 4 u. leesdlenst (dlns. dag 7.15 u ds. De Waard). Rem. Geref. Gam. Van Mandersloo- straat Dienst ln Zwammerdam 10 u. ds. E. J. Kuiper. Baptisten gem. Triomfatorkerk Mo- lenwerfstraat 10 en 6.30 u. ds. Koek- Leger des Hells Corn, de Vlaming straat 10 u. en 7.30 u. RK St. Bonifacluskerk (zat. 7 u.) 8.30 10 Ned. koorzang en 11.30 u. gel 10 u.). Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 u. Marekerk 7.30 uur cis. G. Toornvliet Bloemend aal, thema "Dè dood is dood, ■rij gaan nu pas echt leven". Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. ds. G. v. Hoegee, 7 u. ds. J. d. Vos te Katwijk aan Zee, Geref. Kerk 10 u. ds. Fr. d. Jong te Alphen en de heer De Goede. H. Avondmaal, 7 u. ds. M. v. Harmeien te Alphen H.A. en Dankz. Chr. Geref. Kerk 9X~ loofsbelijdenis), 5 u. Ds. Kronemeljer Woords, 7.15 u. ds. D. J. Klein On- en ds. Bijl. stenk te Maassluis. RK Kerk (zat. 7 Petrakerk (Surlnamestraat) 10 en u.) 7.30 u. en 10.30 u. Ter Aar Dorps- 6 u. ds. Hortensius (vm. openbare ge- huis Aardam 9 en 12 u. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastraat 9.30 u. ds. M. HanemaalJ-ar, 6.30 u. ds. Benthuizen Herv. Gem. 9.30 u. Kand. M. Geuze te Oegstgeest, 6 u. ds. -w. Den Dikken, Geref. Gem. 9.30 u. lees- *Dlenst" des dienst 7 u. ds. Bogaard te Lelden. loofsbelljdenis). Oude Vestkerk (Oude Vest 133) 10 en 5 u. ds. Wind. Beloftekerk (Robijnstraat) 10 en 5 Post. Bodegraven Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. ds. G. J. v. Embden, 6.30 u. ds. J. H. Cirkel (afscheldsdienst), Salvatorlkerk 10 u. ds. W. Balke, 6.30 (zie dorpskerk) Bethlehemkerk, 9.30 ds. B. Oosterom, zendings predikant Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr.) v. Harten te Dlnteloord v. G.B. .d. Linden te Koudekerk a.d! Rijn.' te Rantepao (Celebes), Geref. Kerk 10 Kruiskerk Gouwsluis 6.30 u. ds. P. T T1"' 1~"'- c T 9 on 5 u. ds. Bovenberg. Huize "Groenhoven". 10 u. ds. straat Maaskant. In alle diensten viering H. ds. G. Avondmaal. Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10 u. "De Mirt" dhr. Kroon, 10 u. "Het Mierennest" ds. d. Heer. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. Bo gaard. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds. J. v.d. Haar. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. J. v. Carlier. Baptisten gem. (Oude Rijn 3) 10 u. ochtendienst (woensdag 8 u. bij belstudie. Evang. Luth. Gem. 10 u. ds. J. Hap- Rem. Doopsgezinde Gem. 10 u. ds. E. P. Meljerlng. Leger des Hells 10 u. heillgings- dlenst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 gendljk. gez. diensten Geref/Herv., 5 Holl. dienst. Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht 10 u. dhr. Dlkkes. Nieuw Apostolische Kerk (H. Rijn dijk 24) 9.30 en 4 u. (don. 8 u.). Geref. Gem. In Ned. (Konlngskerk) 11.30 en 5.30 u. leesdlenst. Zendingswerk Mlddemachtsgroep Zoeterwoudsesingel 21, 6 u. dhr. Kra mer (dond. 7.30 u. bandrecorderdlenst,. Kerk van Jezus Chr. van de Heill- Bultenhuis, 6.30 u. ds. B. J. F. Schoep, Nleuwerbrug, 10 u. ds. B. F. Schoep, 630 u. ds. L. Buitenhuls, iref. Kerk (vrijgem.) 9.30 en 4.15 u. ds. H. J. J. Feenstra. Geref. Gem. 10 en 6.30 u. leesdlenst. Evang. Luth. Kerk, 9 u. ds. B. G. te Winkel, Hil- versum, Evangelisatiekring, 10 u ere- d. heer Scholten, dienst, 6.30 u. H. Dlkkes, Lelden. Ver gadering v. gelovigen, 10 u. Eredienst 6.30 u. Woordverkondiging. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. L. Heljmans, 6.30 u. M. J. M. Hoogen- dljk ulit Alphen a.d. Rijn (Jeugddienst) Geref. Kerk 9.30 en 5. u. ds. M. Dijk stra. Maranthaschool 11 uur ds. M. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. ds. W. v. DIJk. Geref. Gem. 9.30 en 6 u. ds. A. Bac, Vrijz. Prot. 10 u. ln Rem. Kerk d heer P v.d. Laarse, Plnkstergem. 9.30 u. samenkomst ln Concordia, Vergadering v. gelovigen 9.30 en 5 u. samenkomst in lokaal Nleuwstraat 27, Bethel 9.30 en 6 u. d. heer J. Modderkolk, RK Kerk (dorp) (zat. av. 7 u.) en 8.45, 10 en 11.30 u.. H. Mis, Ontmoetingscentrum (zatm. 5.30 u.) 10.30 U. Hazerswoudc Herv. Gem. 9.30 en 6.30 u. ds. M. H. Geertsema, Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Brink (H.A.), RK Opstandlngskerk Prinses Marilke- 30 u. ds. P. A. Lefeber, 6.30 u. Geref. Kerk (vrijgem.) Hoegee te Aarlanderveen. T T Gebouw Nabij Van Lennepstraat 9.30 u. Jeugdkapel ds. J. H. Bogers. Zaal Opstandlngskerk Prinses Ma- rljkestraat Jeugdkapel. Martha-Stichting "Rijnstroom" 10.30 u. ds. I. J. Walpot m.m.v. Simon Stel ling Org?l en Aad Vermaak Trompet. Kerkgebouw Oudshoornseweg 10 u. Jeugddienst de heer D. P. v. Vooren. Hervormde Sionskerk Hooftstraat 9.30 u. ds. H. Koudstaal te Bolnes, 6.30 u. ds. S. W. Verploeg. De Goede Herderkerk Ten Harm- senstraat 9 u. en 10.30 u. ds. G. de Ruiter, gez. diensten G«eref./Herv. Ridderveld De Bron Troubadourweg (Boven kerk) 9 u. en 10.30 u. ds. N. J. M. Hoo- u. ds. R. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat 10 u. ds. P. H. Pouwels te Hlllegom. 6.30 u. ds. A. Borman. Salvatorlkerk W. d. Zwijgerlaan 10 u. ds. A. Borman. 6.30 u. ds. Fr. d. Jong. De Goede Herderkerk Ten Harm- senstraat 9 en 10.30 u. ds. G. d. Rui ter, gez. diensten Herv./Geref. u.) 9.30 en 11 kerk Rijndijk (zat. 7 u.) 9 en 11.30 u., RK Kerk der Engelbewaarders Dorp (zat. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. Hoogmade Herv. Gem. 10 u. ds p. Schoonenboom. RK Kerk (zat. 7 u.) 9 en 11 u. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. (Dorpskerk) 9.30 u. heer H. Groenen dijk v. Schevenlngen, 6 u. ds. Chr. j Gal v. Den Haag, Ontmoetlngskerk 10 u. ds. J. H. v.d. Bank, v. Ede, 6.30 u. ds. H. v. Niel, v. Rijnsburg, Geref Kerk 9.30 u. ds D H. Elderman, 5 u Ds. F. Pijlman. RK Kerk Jan d Doper (zat. 7 u.), 9.30 en 11.15 u., mgr. Bek- kersschool "Hoornes" 6 u. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 u. ds. C. v.d. Bergh, 6 u. ds. D. W, Koelman, Oude Kerk 10 u. ds. A. Vink, openbare belijdenis, 6 u. ds. C. Treure, Ichtuskerk, 10 u. ds. Jac. d. Vos, openbare belijdenis, 5 u. ds. J. Vroeglndewey, Pniëlkerk 9.30 u. ds. C. Treure, 6 u. ds. L. Boer. Groen v. Prlnstererschool 10 u. ds. L. Boer, Zeehospitium 8.45 u. ds. Jac. d. Vos, Ziekenhuis "Overduin" 2 u. ds. J. G. v. Ieperen, Wljkgebouw "De Hoeksteen" 10 u. Dovendienst, Geref. Kerk Vredeskerk 10 u. ds. G. v. Halse- ma, 5 u. ds. D. H. Elderman, Trium- fatorkerk 10 u. ds. F. Pijlman, 5 u. ds. G. v. Halsema, Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. H. C. v.d. Ent 5 u ds. H. C. v.d. Ent, 5 u ds. H. C. v.d. Ent, Geref. Vrijgem. 8.30 u. Ds. Th. Hoff 3 u. ds. Th. Hoff, Geref. Kerk Vrijgem (buiten verband) Willem de Zwijgerlaan 9.30 u. ds. M. R. v.d. Berg, 7 u. ds. A. J. Moggré, "Volle Evangellegem. Kat wijk" Voorstraat 100, 9.45 u„ Soefi be weging Universel (kerk v. allen) Sport laan. Katwijk 3 u. bijeenkomst v. be langstellenden 4 u. Universele ere dienst. Koudekerk Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. Swierts, Herv. Gem. 10 en 7 u. ds. v.d. Linden en ds. Francken (v. Woubrugge). Leiderdorp Herv. Geref. Kerk Dorpskerk 10 u. ds. A. Geense, Hoofd- straatkerk 10 u. ds. G. v. 't Spijker, zendingspredikant, Oegstgeest 6.30 u. ds. J. A. v. Netten Schepplngskerk 9.30 en 11 u. ds. G. v. Loenen, 5 u. ds. J. A. v. Netten, RK Kerk Menswording (zat. av. 7.30 u.), 9., 10.30 en 12 u. Lelmuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. H. d. Vree, 7 u ds. J. Kramer te Aalsmeer, Geref. Kerk 9.30 u. ds. Jos G. Los H. Avondmaal, 7 u. ds. Jos G. Los H. Avondmaal en Dankz. RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 u. Llsse Herv. Gem. 10 u. d. heer J. bw. Hoffenaar. v. Voorhout, 7 u. ds. Fokkema v. Alphen a.d. Rijn, Jeugd dienst. Pauluskerk 10 u. ds. J. v.d. Velden. Geref. Kerk 10 u. Slpke v.d. Land, v. Wassenaar. 5 u. d. heer Brouwer v. Katwijk a. Zee,. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. Blesma. Geref. Gem. 10 en 4 u. leesdlensten Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 4.30 u. Eredienst. Geref. Kerk (vrijgem. b. verband) 9.30 en 5 u. ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. lees dlensten (woensd. 7.30 u. drs. v.d. Meer. v. Oosterland). Aktle Kruistochten Nederland Maandag Gastenhuis Welkom ds. J. Gravendeel 8 u. RK Kerk St, Agatha Parochie (zat. av. 7 u.) Zondag 10. 11.30 en 7 u. Dependance Poelpolder (zat. av 7 U.) 10. 11.30 en 7 u. Maria Parochie (zat. av. 7 u.) 8.30, 10.30, 12 en 5.30 u. H.H. Engelbew. Parochie (zat. av. 7 u.) 7.30, 9.30, 11 en 5.45 u. ds. G. v. Doorn, Geref. Kerk 9.30 u. ds. Oegema te Oegstgeest, 6.30 u. ds. Ha gen te Leersum, Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 2.15 u. ds. H. C. v.d. Ent te Katwijk a. Zee. Rem. Ge ref. Geim. 10 u. ds. J v. Roijen RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9. 10.45 en 7 u. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. Kaal. 6.30 u. ds. J. G. v. Ieperen te Katwijk a. Zee, Geref. Kerk 9.30 u. ds. K. v. Baren te Den Haag. 7 u ds. J. H. Zelle te L eeuwarden. RK Kerk (zat. 7 u.) 9. 10.45 en 5 u. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 u. ds. A. J. Kret, 7 u. ds. J. Veenen- daal, Geref. Kerk 9.30 en 4 u. ds. N. Wijngaarden, Chr. Geref. Kerk 9.30 u. ds. W. d. Grraf. RK Kerk (zat. v. 7 u.) I L 11 N'oordwyk Binnen Herv. Gem. (In Geref. Kerk) 10.30 u. ds. Henkei, 5 u. kand. Loosman (gem. dienst) Ge ref. Kerk 9 u. ds. Warner, 5 u. gem. dienst kand. Loosman (v.d. Bergh- stichtlng) 11 u. ds. Warner. RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 12 u. Noordwijk aan Zee Herv. Gem. 10 u. dr. Jansen, 5 u. dr. Jansen (De Rank) 10 u. ds. W. Rijnsburger. 5 u. ds. Keuning, 7 u. ds. Post, Geref. Kerk 10 u. kand. Loosman, 5 u. ds. Warner (Sole Mlo) 9.30 u. ds. Elgers ma. Ned. Protestantenbond (Huis ter Duinstraat 31), 10.30 u. ds. H. v. Bil- derbeek, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30. 9. 10.30, 12 en 6 u. N'oordwijkerhout Herv. Gem. 10 u. ds. J. W. Sepmeljer uit Den Haag, 10 u. in De Zilk, aula RK meisjes school, ds, J. Streefland (H.A.) RK St. Jozef (zat. av. 7 u.), 8. 10, 11.30 en 7 u., St. Viktor (zat. av. 7 u.) 8. 9.30, 11 en 6 u.. Kapel St. Bavo 8.15 en 9.30 u.. Kapel Sancta Maria (zat. av. 7.15 u.) 8.45 en 10 u., H. Hart van Jezus ln De Zllk (zat. av. 7 u.) 8.30. 10 en 11.30 u. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 u. ds. M. J. Wagenvoor de (Pauluskerk) 10 u. mevr. A. Geen- se-Ravestein te Leiderdorp (Gem. cen trum) 10.30 u. ds. J. Irik en dhr. L. Verzijden (gespreksdienst), 7 u. ds. A. Geense te Leiderdorp, Geref. Kerk 10 u. ds. Heemskerk, 7 u. zie Gem. cen trum. Oecumenische dienst. Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 en 3 u. ds. J. v.d. Haar. Geref. Kerk (vrijgem. b. verb.) 8.45 u. ds. G Roukema. 3 u ds. M. R. v.d. Berg. Gem. oorspronkelijk chr. dom Rijnlands luceum 7.30 u. evang. N. v.d. Brugge. RK Kerk (zat. av. 7 u.), 9. 11.30. 12 en 6.30 u., Bonaven- turakapel (zat. av. 6.30 u.) 8, 10 en 11 u. Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30. 11.30 u. Oudewetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds J. Czirla (H. Avondmaal). RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 8.15, 9.45. 11.30 en 7 u. Rljnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. en 7 u. ds. T. H Oostenbrug. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 2.15 u. ds. G. Bouw te Schevenlngen, RK Kerk (zat. 7 u.) 730, 930 en 11.15 Rl.jnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 9.30 u. ds. L. LagerwelJ, 5 u. ds. H. v. Niel (Bethelkerk) 9.30 u. ds. v. Niel. Geref. Kerk Petrakerk 930 u. ds. Hulsman, 5 u. ds. Baayen, Imma- nuëlkerk 9.30 u. ds. Baayen, 5 u. ds. v.d. Linde, Maranthakerk 9.30 u. ds. Rooze, Valkenburg, 5 u. ds. Huisman, Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5.15. u. ds. Deddens, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. S. v.d Molen te Middelburg, Evang. Chr. Gem. (mavo-aula) 10 u. ds. Agtereek, RK Kerk Tuinbouw school (zat. av. 7 u.) 10.30 u. Rljpweterlng RK Kerk (zat. av. 7 U.) 7.30. 9 en 10.30 u. Sassenhelm Herv. Gem. 9 en 10.30 u. ds. A. Westra, 7 u. (ln gebouw Ont moeting) Open Deur-dienst, dhr. Hof fenaar te Voorhout, Geref. Kerk 9.30 u. ds. J. D. te Winkel, 5 u. ds. H. v.d. Berg. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. L S d Boer, Ned Prot. Bond. 10.30 u. mej. A. J. Luikingen te Haarlem, RK Kerk St. Pancratius (zat. 8.30 en 7 u.) 8.30, 9.30, 11 en 5.30 u.. H.H. Engelbew 6.30 u. ds. G. Zonneveld, Geref. Kerk 9.30 u. ds. v.d. Linden. 630 u. .ds. Rooze, Geref Kerk (vrijgem) 9.30 u leesdlenst, 5 u. ds. Hoff. Voorhout Hen-. Gem. 10 u. ds. Voorschoten Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. ds. v.d. Schoot, 7 u.' ds. Meljerlng. Hulp en Heil 10 u. ds. Ver- heule. Rllndijk 10 u. ds. Meljerlng, De Werf, 10.15 Jongerendlenst, Geref. Kerk 9 u. ds. Reedijk 10.30 u. ds. Ree dijk en ds. d. Zeeuw (Openbare Be« UJdenls) 5 u. ds. Heule uit Den Haag (Jeugddienst), Aula Noord-Hofland 9.15 u. ds. d. Zeeuw, Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 en 3.15 u. ds. Deddens uit Rijnsburg. Rem. Doopgezlnde kring (cultureel Centrum) 10.30 u. mej ds. A. d. Jonge uit Gouda. Waddlnxveen Herv. Gem. Brug- kerk, 9.30 u. ds. J. R. Cuperus, 6.30 u. ds. D. v. Vliet. De Hoeksteen, 9.30 u. D. van Vliet, 630 u. ds. H Stolk te Schevenlngen, Bethelkerk 10 u. ds. T. v. 't Veld (Openb. bel.) 5 u. ds. T. v. 't Veld, Immanuëlkerk 9.30 u. en 7 u. ds N. J Fltok. Geref. Kerk Kruiskerk 9.30 u. ds. P. v. Til te Middelburg. 5 u. ds. B. Koekkoek. Ontmoetlngsk' 10 u. ds. B. Koekkoek. 5 u. ds. P v Til Chr. Afgesch. Gem. 9.30 u. en 5 u. ds. A. P Verloop. Oud Ger Gem. In Ned. Zuidkade 158, 10 u en 6.30 u. lees dlenst. Rem. Ger. Gem. 10 u. Jhr ir. A C. D d. Graeff te Den Haag. RK St. Viktorkerk 10 u. H. Mis (zat. av. 7 u.ï Ontmoetlngskerk 8.30. 11.45 en 6.30 u, H. Mis (zat. av. 7 u.). Warmond Herv. Gem. 10 u. ds. A. J. d. Tonkelaar, RK Kerk (zat. av 7 u.) 8, 10 en 1.30 u. Wassenaar Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. ds. A. v. Buur'en, 4.30 u. ds. Th. G. Volebregt, Rotterdam. 7 u. hr. P. C. Taal, Kievitskerk 9 Jeugdkapel (11 t/m 13 Jr), 9 Jeugdkerk 10 u. ds. Doopvont in de Her Kerk te Voorhout. (Foto Jan Hol J. T. Wiersma, Messlaskerk 1 A. G. V. Zanten, Dorpscentr u. Kand. R. v. Kooten, Delft, Shalom 10 u. Jeugdkapel (12 Deylerhuis 10 u. Jeugdke Kerk 10 en 5 u. ds. v. d. Meu i. ds. Eringa. 5 u. drs. Prot. Bond (Lage Ned. 10.30 u. ds. H. Joseph (zat. av. 7 i r. Straten. RK 1 ;ph (zat. av. 7 u.) 9. 11, Goede Herderkerk (zat. i 10 en 11.30 i Woubrugge Herv. Gem. ds. Franken, 6.30 uur v. d Koudekerk, Geref. Kerk '9.3Ó u. ds. Huizebosch (HA). Zevenhoven Herv. Gem ds. G. v. Doorn te Nleuwkoc Kerk 9.30 u. en 7 u. ds. A. I Em. Pred. te Waddlnxveen, (zat. 7 u.) 7.45. 9 en 10.45 u. Zoeterwoude Herv. Gem. S L. Schoch, RK St. Janskei Buurtseweg (zat. 7.3 11 u.. RK Chr. Dienaarkerk (z« 8.30, 10. 11.30 en 6 u.. RK Kei burg (zat. 7 u.) 8.45, 10.30. 12 e Zwumnierdam Herv. Gen ds. F. Broeyer te Bllthoven, 6 heer J. Goedhart te Nleuwko ref. Kerk 10 u. en 6.30 i te Zwijndrecht. Rem. Geref. u. ds. E. J. Kuiper. RK Kei u.) 8. 10. 11.30 en 5.30 u.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4