150.000 per uur NMB "In gezuiverd afvalwater van Heineken kunnen visjes leven Zoeterwoude 1974 Huis te Avietcn Drie organisaties in de schijnwerper Geld nodig! Tot asfalt overblijft W erkgelegenheid Wat de werkgelegenheid betreft is er dus geen directe run op ar beidskrachten uit de Leidse regio, alleen vöor het kantoorpersoneel zal, als de brouwerij gaat draaien, wat ruimte vrij komen. Ook de techni sche divisie, die in z'n geheel naar Zoeterwoude komt, zal mettertijd mensen nodig hebben. Van Rossem: "Het is wel de be doeling dat nieuw personeel dat Door Henriëtte van der Hoeven Foto's Jan Holvast wordt aangenomen uit deze omge ving komt. Onze afdeling personeelszaken heeft hiertoe de strikte opdracht. Onze in vloed op de arbeidsmarkt rond Lel den zal dan ook geleidelijk merk baar zijn." Voor het Rotterdamse personeel zal volgens ir yan Rossem het reizen naar Zoeterwdpde niet op onoverko melijke bezwaren stuiten, temeer niet omdat er een bedrijfsbus zal rij den vanaf Rotterdam. Een tweede punt wat de vestiging in Zoeterwoude aantrekkelijk maak te was het water. Van Rossem: „Water is de be langrijkste en de moeilijkste grond stof voor een bierbrouwerij. Vroeger pompte iedere biebrouwerij het wa ter uit de grond op. Dat is nu verbo den. Na onderzoek bleek dat er in Nederland vier gebieden waren die water hadden geschikt om te brou wen: het duingebied: het gebied rond Schoonhoven, de Utrechtse heu- (in de omgeving van Barneveld). Zoeterwoude, waar volgens het be stemmingsplan nog industrie geves tigd mocht worden, was voor Heine- ken uiteindelijk de beste plaats. Zo krijgt het waterleiding bedrijf de Rijnstreek er een grote particu liere klant bij, zo groot dat men het water bij het Leidse waterleiding be drijf moet gaan kopen om aan de vraag van Heineken te kunnen vol doen. Het brouwen van 1 hl bier vraagt 7 hl water. Hiervan blijft 1 hl in het eindprodukt, 1 hl gaat in de vorm van stoom de lucht in en 5 hl moet na zuivering in het watergebied van Rijnland worden geloosd. Afvalwater In 'n tijd waarin zoveel over milieu bescherming wordt gepraat natuur lijk heel belangrijk. Op dat punt is ir Van Rossem het helemaal met de mensen eens die zeggen dat fabrie ken hun vuile water niet zomaar op het open water moeten lozen. In Zoeterwoude wordt dus in eerste aanleg één grote zuiveringsinstalla tie gebouwd van het caroussel type. Een installatie die ongeveer 10% van de kosten (100 - 200 miljoen gulden) van het totale complex vergt. "Het water dat door deze installatie is gegaan, vertelt ir Van Rossem", is geheel niet schadelijk meer. Het be vat alleen nog organische stoffen. Je kunt in dit water rustig vissen laten zwemmen."Toch mag Heineken van het Hoogheemraadschap Rijnland dit gezuiverde afvalwater niet lozen op de Oude Rijn. Mocht de installa tie defect raken dan zou de toch al zwaar belaste Oude Rijn te veel te verwerken krijgen, zo redeneert Rijnland. Het afvalwater van de brouwerij gaat daarom in een pijp leiding via het Rijn en Schiekanaal naar de Korte Vliet. Op den duur zal deze leiding worden doorgetrokken naar Katwijk. Met deze oplossing zijn de "strenge heren van Rijn land" zoals Van Rossem ze noemt, akkoord gegaan. De aanvoer van grondstoffen en het afvoeren van. de pilsjes zal, als in 1974 de aanfluiting rijksweg 4 rijksweg 11 niet ft verwezenlijkt (en dat zit er niet iin), niet zo gemakke lijk gaan als men had gedacht. Alle verkeer moet gebruik gaan maken van de toch al overbelaste Hoge Rijndijk. Dit is een probleem dat Heineken echter niet kan oplossen omdat bij de opzet van het bedrijf er vanuit is gegaan dat deze weg er zou komen- Het Heineken-project in Zoeterwou de is met de opening eind 1974 na tuurlijk niet af. Het groen dat de ge bouwen moet omringen en aan het gezicht onttrekken is dan net aange plant. Verder is men bezig met het ontwer pen van een groot recreatiegebouw met ontvangstruimte voor bezoekers want het is zeker dat heel wat men sen zullen willen proeven hoe dat Zoeterwoudse bier nu smaakt. 1 ERWOUDEEind 1974 hoopt Heineken het eerste glas schuimend bier „in catrwoude gebrouwen" te hebben. Dan zal het gigantische produktieapparaat dat per 5 miljoen hl. bier klaar maakt voor de dorstige consument moeten draaien. Ander- ïiljoen hectoliter bier is een hele plas maar dat een bottelcolonne er per uur au' )0 pijpjes uitgooit, zal de eenvoudige bierhapper waarschijnlijk wat meer zeggen, Bdaar kan zelfs de meest verstokte „liefhebber" niet tegen „innemen". Een deel van de waterzuiveringsinstallatie. De fabriekshal, waar o.a. de proeffabriek is gevestigd. De gebouwen worden, zoals op de foto duidelijk te zien is, niet egaal grijs. Op sommige punten zijn elementen met rood met blauw of geel met groen geglazuurde tegeltjes aangebracht. Het voetgangersverkeer op het complex zal bovengronds" lopen. Het voetgangerspad over de Weipoortsvliet (die niet verdwijntlaat dit duidelijk zien. ten Zoeterwoude, een ves- L ie 78 ha. van het industrie- angs de Hoge Rijndijk be- )of aat in eerste aanleg het in de Rotterdamse brouwe- ng rnemen. "De gebouwen in vit im waren erg veranderd en luktie-eenheden niet econo- verantwoord meer", zegt ir. G >ssem. onder-directeur van n, belast met het toezicht erwoude. "De produktie-een- paren veel te klein. In Rot- hadden we tanks van hier komen er met een in- iriin 3500 hl. Deze tanks die enl leting hebben van een bin tschip met een inhoud van zullen in zware staal- nd :ties komen hangen, ïuie vraag of in Zoeterwoude modernste bierbrouwerij zal j. te staan lacht ir. Van Ros en beetje geheimzinnig. rei proces van bierbrouweri is al vEgyptenaren eigenlijk niet "Jl eranderd. Je kunt alleen tóDutomatiseren maar aan het i. van het bier" kun Je weinig i^ren. Wel wordt Zoeterwoude >m is Heineken nu juist in et« oude gaan zitten midden in IS wad? 54 de grootste vestigingen van ro'cern. QjJ Etossem: "Een van de eisen het bedrijf in de buurt van am moest worden gevestigd, tterdamse personeel zou mee kunnen. In een bierbrouwe- eeift men veel specialisten no- kweek je niet van de ene op ffe dag". Van de mensen uit >tterdamse bedrijf zullen er i. i zeker 5 tot 6 honderd mee ir leterwoude verhuizen. •^huizen heeft alleen be- g het werk want het is bedoeling dat deze 500 tot imaal woonruimte in Zoeter- ai en omgeving gaan zoeken, lol iter liever buiten Rotterdam n wonen en in de omgeving nieuwe brouwerij een wo- indt, krijgt alle verhuizings iten die het bedrijf bij een igen verhuizing zou geven. ve t, IT ERWOUDE Het kas- Huis te Zioieten waar de resten diep in de Zoe- voudse bodem verankerd en, wordt omringd door er-moderne bierbrouiv- allaties. Het Huis te Zwie- heeft gestaan tussen de medijkseweg en de Wei- ot tsevliet, op ongeveer 600 1 er van de Hoge Rijndijk. >P kasteel was in 1321 al be- to d als een Hollands leen. P ie het stamhuis van het ik lacht Zwieten, een ge- 'ht dat vele vooraangtaan- bestuurders voor de ge- ul mschap leverde. De Van pi etens waren vertegen- ?e jrdigers van de Staten van n« land, een was burgemees- id van Leiden, terwijl zij ook Rijnland een grote rol la elden, ei kasteel zelf, waar vloot- ffd Blois van Treslong een s te bezoeker was, is in de et o der jaren veel veran- 1 In 1805 is de buiten- Itt lts geheel afgebroken, ar de resten, die nu nog te Is den zijn, blijven op het derne brouiverijterrein a i speciaal plaatsje inne- rr2- Of de resten van het x e kasteel ooit bloot gelegd if len worden is nog niet ze- if omdat deze diep in het iï ndwater liggen. Uitgraven een zeer kostbare ge it iadenis worden volgens ir. Rossem. Collecte SIM A VI De komende week te houden SI- MAVI-collecte is nog steeds de bron van inkomsten voor directe medi sche hulp in de tropen. De collecte is een appèl om te helpen in die landen, waar niet gecollecteerd kan worden, maar waar nog altijd ge vraagd moet worden. Een gedeelte uit een brief: "Op zekere dag vroeg ik aan SIMAVI een röntgentoestel. Het devies van SIMAVI. directe hulp, is geen loos woord. Als u de familie van de te laat ontdekte tuberculose patiënt zag of de vergroeide ledematen van de stakkèrs, die niet konden komen om foto's te laten maken, dan zou u diep in de beurs tasten uit dank baarheid, voor uw gezondheid". Weer een collecte, Jazeker. SIMA VI betekent in gewoon Nederland: hulp aan de lijdende mens door ver eende krachten. Vereende krachten via de collectebus. C. MIDDELKOO-KONING. Amnesty Internation al Ook Leiden heeft sinds anderhalf jaar een actiegroep van Amnesty organisatie van vrije mensen ten behoeve van mensen, die om poli tieke en/of godsdienstige redenen worden vervolgd, Amnesty is prin cipieel inpartijdig en tegen geweld. Amnesty kent ook zgn. adoptie- groepen, die direct werken vx>r de politieke gevangene. Elke adoptie- groep "adopteert" 3 gevangenen: één uit een communistisch land, één uit een westers land en een uit de derde wereld. Men correspondeert hoofdzakelijk met de onderdrukken de regering om haar tot vrijlating te bewegen. Het eerste resultaat is dan meestal een betere behandeling voor de gevangene. Verder houdt de adoptiegroep zich bezig met het li chamelijke welzijn van de gevange ne en/of diens familie (die vaak on verzorgd achterblijft). In de Leidse regio hebben zich verscheidene adop- tiegroepen gevormd. Het jaar 1973 is uitgeroepen tot het Jaar van de martelingen. De nood zaak van een internationale controle doet zich meer dan ooit voelen. De enige opinie van de wereld. Deze zou zich zo verschrikkelijk kwaad moe- In een paar dagen kunt u het hebben. Met een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk, zonder onnodige formali teiten. In overleg met u worden het bedrag en de maandelijkse aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van- 2.000,- kunt u bijv. terugbetalen in 18 x/129,50 per maand. Of ƒ3.500,- in 24x ƒ171,50. Inclusief alle rente en kosten. Stap eens binnen. We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ook of een woningkrediet, voor verbetering en onderhoud van uw huis. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK len J. M. van Rossem, die be 305 met de ontwikkeling van r n \n in Zoeterwoude. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. De silo's. Zomer- postzegels De zomer postzegels, die van 10 april tot 26 mei verkrijgbaar zijn, vertonen een reeks historische sche pen: De Zeven Provinciën, een stoomzeilschip, de Veendam en een waterschip. Zomerzegels zijn gewo ne frankeerzegels, maar ze kosten iets meer. En dat meer betekent mèèr levensvreugde voor tiendui zenden landgenoten. Projecten van volksgezondheid, sociale zorg en cultuur worden gesteund. Er zijn ook prentbriefkaarten. Burgemeester Vis zal dinsdag ochtend om half negen de eerste zegels kopen in het hoofdpostkan toor Gerestraat. Natuurlijk zijn de zegels ook op het Bevrijdings plein en in andere postkantoren te koop. Voor bestellingen en inlichtingen: MEVR. H. LUBACH-LEHMAN DE LEHNSFEL, Kanaalweg 165, Leiden. ten maken dat het martelen radi- kaal wordt uitgebannen, net zoals indertijd de slavernij. De Leidse actiegroep hoopt haar steentje daartoe bij te dragen. Het contactadres voor Amnesty in Lei den is: ANNEMARIE DE REYGER Salomonsteeg 1 A Leiden. Wanneer men de kranten van de laatste tijd goed leest, dan valt het op dat er geen dag voorbij gaat of er is wel ergens sprake van recon structie, verbreding of aanleg van wegen. Ook Leiden en omgeving blij ven daar niet voor behoed. God zij dank blijft men nu (voorlopig) met z'n vingers van de Achthovenerweg in Leiderdorp af. Eindelijk een wijs besluit, hoewel het al te denken geeft dat er mensen rondlopen die aan een dergelijke pittoresk weggetje willen gaan knoeien. Maar wat gaat men doen met de Leidse Sitterlaan? Moet dat ook zo'n kanon van een snelweg worden, zo als de Hooigracht tegenwoordig? En de Burggravenlaan is dan natuurlijk hetzelfde lot beschoren. Als de be woners zo'n last hebben van lawaai en trillingshinder, waarom dan geen afsluiting voor gemotoriseerd ver keer? Of het leggen van enorme hob bels in de weg, zodat racen onmoge lijk is, waarmee de overlast meer sterk zal afnemen. Maar dat kan natuurlijk niet, want dan komt de doorstroming, onze hei lige koe, in gevaar. Zouden de bewo ners van de Hooigracht, welke nu reeds dag en nacht geteisterd worden door stank en herrie, ook zo ingeno men zijn met die doorstroming? Weg gepest worden ze, de stad uit. In on ze moderne slaapsteden kunnen we dan (misschien) wat tot rust komen in de nachtelijke uren. Om 's och tends weer naar hun werk te gaan, in diezelfde nog troostelozer stad. Terwille van hun doorstroming doorstroming slaan we maar weer een stuk stad tegen de grond om er de een of andere route of city-ring neer te leggen. Tot er alleen nog maar as falt overblijft. De vicieuze cirkel be reikt hier dan toch zijn einde. Aan dit proces gaat het merendeel van onze steden kapot, én het platte land. Want dat laatste moet nu wij ken voor slaapsteden en uitbrei dingsplannen. Willen we het platteland het plat teland laten, en van de stad meer overhouden dan een aantal strakke kantoren en supersnelle wegen, dan moet er gauw een ander beleid ko men. Een beleid dat van visie ge tuigt en niet achter de feiten aan holt. Een beleid dat dus tot doel heeft de leefbaarheid te bevorderen, en niet alleen gericht is op doorstro ming van de privé-auto en dus op het scheppen van meer ruimte voor nog meer blik. Visie is ook een vereiste bij het oplossen van de verkeersoverlast waar Voorschoten mee kampt. Den ken de vroede vaderen daar nu wer kelijk dat de Veurseewg ontlast wordt door het aanleggen van de Leidse Baan? Voor één Jaar mis schien. Dan zitten béide wegen propvol. Zij moeten toch weten dat meer wegen meer verkeer tot gevolg heeft. De Juiste oplossing is véél sim peler, én goedkoper. Bepérk de ruim te voor de auto's, geef de bus een volledig vrije baan en maak een ruim en veilig fietspad. Het is genoegzaam bekend dat de automobilist het file rijden niet gauw moe wordt, maar op den duur zal hij toch wel de snel langs flitsende bus, trein of fiets gaan gebruiken, en op die manier zichzelf en de bewoners van Leiden, Voorschoten en Den Haag een hoop ergernis besparen. H. V. INGEN, Hooglandsekerkkoorsteeg 4, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3