Het kind, de ouders, 't prakje ALET ■ïuinabatl is et gevaarlijk Dieet houdt zieke baby buiten inrichting iRDAG 7 APRIL 1973 voor weer het buiten ook mag de RAI is het tijdens de 28ste itionale Huishoudbeurs, sinds n tot en met zondag 15 april, jr. Dankzij grootscheepse me- bg van de keukenhof geeft al meteen in de entreehal jurig visitekaartje af. Suropahal is een ruim 1500 m2 i°f ingericht waarin men niet n volop bloemen en planten zal «w ^en' maar ook aNes wat maar i„ s voor de aanleg en het onder- n »n een tuin. et mode-gebeuren, zelf-maak- lows van Margriet en Knip, zal maal per dag afspelen in een bloemen, zorgvuldig gekozen schikt door de Nederlandse »terij. sns zal de Huishoudbeurs na- in de eerste plaats gericht het tonen van alles wat er euw is voor huis, tuin en hob- elec ig kunnen de bezoeksters deel- aan een attraktieve wedstrijd inzetten van een kapsel door van een Carmen haarkrulset. ur krijgen zes dames de gele de beste krijgt een krulset )e beste van elke dag komt 15 april in de eindstrijd. Voor de finalistes zijn er dan Carmen air brushes; voor de nummers 1,2, en 3 'n auto, 'n driedaagse Magneetreis naar Londen en een eethoek van Lande- weer. De Huishoudbeurs is dagelijks ge opend van 10 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur. Op de beide zondagen 8 en 15 april is de beurs 's avonds geslo ten. 3en 11* bro FERDAM De Finse toond dat in Finland zelf in streken ■aar prof. dr. Harald Teir, die ige jaar in het nieuws kwam jn veronderstelling dat het van een saunabad in een te in te hete sauna longkanker *»ed men veroorzaken, is tijdens sconferentie die door de Ne- brnVe Sauna Vereniging in Am- was belegd op deze uit- t 01jteruggekomen. de proeven met ratten professor Teir, die zelf voor- an de Finse Sauna Vereni- tot de conclusie dat het we- niet gezond is om in een sauna te baden maar dat >sj[ln worden aangetoond dat die regelmatig een sauna i een grotere kans lopen om ker te krijgen dan personen nooit in een sauna zijn ge- Haraid Teir, hoogleraar in lologie aan de universiteit )rt( einki begon in 1969 met zijn ;kh kort nadat een onderzoek Wereld Gezondheids Organi- d uitgewezen dat in Finland lebfgegewijs aanzienlijk meer door longkanker sterven adere Europese landen. Het flijke bij dit onderzoek was Idelijk kon worden aange- AD^ERTEN TIE DAMESMODE in exclusief jonge stijL waar nog veel rooksauna's worden gebruikt het sterftecijfer als gevolg van longkanker het hoogst was. INVLOED Prof.dr. Harald Teir probeerde er achter te komen of longkanker wel licht door het regelmatig bezoeken van sauna's zou kunnen ontstaan. Aanvankelijk leek dat een voor de hand liggende conclusie maar proe ven met ratten wezen uit dat een saunabad geen nadelige invloed op de longen heeft. Wel constateerde de Finse hoogleraar dat ratten die regelmatig in een rooksauna waren gestopt als gevolg van de te hoge spanning vijf maal zo vaak het slachtoffer van kanker werden dan ratten die lange tijd in sauna's met een hoge vochtigheidsgraad door brachten. De ratten uit de rooksau na's kregen echter geen longkanker maar stierven door kwaadaardige gezwellen in allerlei andere delen van het lichaam. Op verzoek van de Nederlandse Sauna Vereniging werd kortgeleden door de biochemicus dr. A.G. Hil- vers en de narootiseur de heer C. Zegveld een onderzoek naar de in vloed van sauna op het menselijk organisme ingesteld. Er stelden zich acht proefpersonen beschikbaar die een jaar lang op totaal ruim 3000 punten werden gecontroleerd. Bij de afronding van dit onderzoek kwa men dr. Hiivers en de heer Zegveld tot de conclusie dat een saunabad geen negatieve invloed op de lon gen, nieren of lever heeft en dat een gezond hart zich in een sauna aanpast. Zij stelden echter wel vast dat een te lang verblijf in een te wanne sauna nadelig voor het functioneren van de hersenen is. Het lichaam neemt in de sauna nJl. vrijwel geen zuurstof op. En - een gebrek aan zuurstof kan voor de hersenen fa taal zijn. De onderzoekers dringen er dan ook op aan om tussen de saunabaden die gemiddeld twaalf minuten mogen duren een kwartier pauze te nemen om de lichaams functies voldoende gelegenheid te geven om zich te herstellen. SEXSAUNA Nu door allerlei medici duidelijk is aangetoond dat saunabad voor ge zonde mensen die zich aan de re gels hebben gehouden onschadelijk is wil de Nederlandse Sauna Ver eniging de strijd tegen de sexsau- na's aanbinden. Volgens de vice- voorzitter van de vereniging de Rotterdamse fysiotherapeut de heer H. Otter neemt het aantal sauna's, die eigenlijk een soort verkapte bordelen zijn, schrikbarend toe. Om te voorkomen dat alle sauna-inrich tingen bij het publiek in een du bieus daglicht komen te staan, heeft de vereniging een embleem ingevoerd waardoor alle bonafide sauna-inrichtingen duidelijk her kenbaar zullen zijn. Het is de be doeling dat de bij de vereniging aangesloten sauna-inrichtingen het embleem op hun gevel aan zullen brengen zodat de 25.000 Nederlan ders die regelmatig uit gezondheids overwegingen een sauna bezoeken weten dat ze geen gevaar lopen om in een bordeel terecht te komen. Opvoeden is een verbijsterend avontuur een roekeloze wan deling in een duister woud vol greppels, klemmen en voetangels. Neem nu eens dat vreemde ge donderjaag, dat al sinds het jaar nul tussen ouders en kinderen aan de gang is over het nuttigen van maaltijden. Er valt een grim mig cultuurhistorisch boek over samen te stellen. Zelf zou ik in 'n dergelijk werk gaarne een (zwar te) bladzijde willen schrijven over de gedragingen daaromtrent van mijn oudste, op de kleuter school studerende zoon. Toen hij de wereld in de twee de helft van de jaren zestig be trad, moet hij direot het stellige voornemen hebben opgevat elke warme maaltijd uit alle macht te saboteren. In het begin van zijn kleuterjaren toonden mijn vrouw en ik ons volmaakte democraten: als-ie niet wil. nou dan hoeft-ie niet, laten we maar niet dwingen, als we hem geen snoep geven dan komt- ie van zelf wel. Ja, ja, morgen brengen. Snoep groef hij altijd wel ergens op en op één kaakje ploegde hij met ge naak weer een dag voort. Dat werd ons toch te gortig. Want wij stam men nog uit de tijd toen ferme jongens en stoere knapen alleen tot stand kwamen met behulp van 'in krachtig maal. Dus werd hij op een stoel gepoot met de medede ling dat hij het hem voorgescho- ven prakje diende te nuttigen. Ach, ach, trammelant, kommer en ellende. Wij deden al wat mogelijk was Wij spoorden hem aan met die afgrijselijk opwekkende taal, die ouders zo ruim voorhanden heb ben: sterke Jongen worden, voor je eigen bestwil enz. enz. Niet om aan te horen natuurlijk. En af en toe antwoordde hij daarop ook met luid gelach. DEBACLE Zo tobden wij lange, lange tijd voort. Er was geen land met hem te bezeilen. Zelfs zijn drie turven hoge broer van anderhalf, toch ook een knorrig baasje, sloeg hem wat eetsnelheid betrof met stuk ken. Soms waren mijn vrouw en ik al met de afwas bezig en zat hij nog stuitend te rommelen met zijn hapje. Het kon niet uitblijven, de bom moest eens barsten. Aldus geschiedde. Op een avond toen we het zoveelste debacle dreigden te beleven, stak de ultra-rechtse reactionair die in mij sluimert, maar die ik doorgaans toch ondei oontrole heb, vurig de kop op. Ik greep met een woest gebaar de kookwekker, zette die op „20 mi nuten" en sprak hem met die gevaarlijke kalmte toe. waarmee wanhoop meestal wordt gecamou fleerd: „Je krijgt 20 minuten voor dit beetje eten. Als de bel gaat en Door Ruud Paauw Je hebt het niet op dan géén, Ti- ta-tovenaar, géén Ster, géén Pol ly, géén Kinderkrant, géén Dier en Vriend, géén Beertje Colargol. géén Popeye, géén verhaaltje voor het naar bed gaan". Kortom, ik dreigde hem alle geneugten in dit leven te ontnemen. O. heren pe dagogen. psychologen, psychiaters, ik weet het: dit is opvoeding van lik me vesje. Je ruïneert op deze manier de jongen zijn zieleleven. En ik loop uiteraard het risico dat er eens een Wolkeriaans boek zal verschijnen („Terug naar Lei den"), waarin definitief met mij zal worden afgerekend. Maar ge dane zaken nemen nu eenmaal geen keer. KOOKWEKKER Ik verwachtte naar aanleiding van de kookwekker een waslijst van klachten uit zijn mond te ver nemen, maar nee. Nadat hij mij even met ogen als zoeklichten had aangekeken, schikte hij zich zon der morren in zijn lot. Sterker: die wekker met zijn ge- Eu toen was de eet-staking in huize Paauw compleet tik benei hem. Hij vond zichzelf van dat moment af verreweg het interessantste personage aan ta fel. Zonder haperen schepte hij voort, om de paar tellen vragend hoeveel minuten hij nog had. In een kwartier tijd was het hele bord leeg. We stonden pafDe volgende paar dagen ging het ook nog goed, al draalde hij wel eens tot de laatste vijf minuten, waarin hij zich dat te pletter moest haasten om nog voor de bel binnen te zijn. Daarna was de lol er kennelijk af. Hij begon, als een volleerde querulant, procedure- moeilijkhe den te maken. Hij wees mij er op dat ik de wekker al liet lopen terwijl ik nog bezig was zijn prakje in gereedheid te brengen. Ter compensatie eiste hij extra minuten. Toen dat in der minne was geschikt, uitte hij zijn twij fel of de wekker wel goed liep. Het ding viel ook een keer zoge naamd per ongeluk op de grond en daarop was hij er als de kippen bij om vijf minuten extra te vra gen, „want nou loopt -ie zeker niet goed". Mijn vrouw en ik hoor den hem steunend aan. Maar wij hielden vol, met oudtestamenti sche volharding. En met succes. Heel voorzichtig begonnen wij de wekker weer van tafel te halen, want prettig is zon ding niet: je schrikt je elke keer rot als hij tenslotte afloopt. Op een avond meenden wij de zaken toch zo onder de knie te hebben dat wij elkaar daarover in gebarentaal berichten van vreugde seinden. Te vroeg. Juist op dat moment ging die kleine van an derhalf rechtop in zijn kinderstoel staan, hengstte zijn lepeltje in de spinazie en riep met een stem als een gillende klipgeit: „Bah, niet eten, bah, niet eten, bah, niet eten bah, niet eten, bah, niet eten". LEEUWARDEN Het gebeurt nog steeds dat kinderen in zwak- zinnigeninrichtingen terecht ko men, omdat te laat ontdekt werd dat ze een af wijking in hun stof wisseling haddenIets wat bij een op de tienduizend pasgeboren baby's in Nederland voorkomt. Door die stofwisselingsstoornis zo vlug mogelijk na de geboorte op te sporen, kan veel leed voorkomen worden. Zo'n baby kan door een nauwkeurig samengesteld dieet een normaal kind worden. Bij een proefonderzoek in Friesland en Groningen zijn tot nog toe vier baby's met deze ziekte gevonden. Het ministerie van volksgezond heid voelt er veel voor om het vol gend jaar alle pasgeboren baby's te laten onderzoeken op hun stofwis seling. Maar de kosten van dat on derzoek ongeveer vier gulden per kind zijn nog lang niet geregeld. Friesland en Groningen, die in 1968 op verzoek van de hoofdinspectie voor de volksgezond met het onder zoek begonnen hebben onlangs te ho ren gekregen dat ze door mogen Door Madelein Roumen gaan op kosten van de overheid. Hoe wel die overheid het geld over de ja ren 1970, '71 en '72 nog steeds moet terugbetalen aan de kruisverenigin gen in het noorden. VROEG Het onderzoek bestaat uit een bloed- en urinetest. Meestal gebeurt dat in de tweede week na de geboor te. Mevrouw dr. N. Haverkamp-Be- gemann, provinciaal kinderarts in Friesland, die bezig is met het on derzoek: „Als de ziekte pas een half Jaar na de geboorte wordt ontdekt, kun Je niet veel meer bereiken. In Het onderzoek is zo belangrijk, om- de eerste twee drie maanden merk dat het een ernstige ziekte is die we Je helemaal niets aan zo'n baby. Na kunnen voorkomen", een half Jaar begint een stilstand in In 1934 werd de ziekte pas ontdekt de ontwikkeling van dat kind. Daar- .Jaren later, in 1953, was men zover om is het noodzakelijk dat Je de af- dat de afwijking behandeld kon wor- wijking zo vroeg mogelijk opspoort, den. De ziekte heeft te maken met lijdt. Als ouders een kind met zo'n stofwisselingsstoornis hebben gehad, hebben ze een kans van een op vier dat ze een volgende keer weer een ziek? baby krijgen. DIEET Dokter Haverkamp: „In Amerika doen ze dit onderzoek al veel langer. Het is gebleken dat de ziekte veel meer voorkomt in streken waar in teelt is. De zieke kinderen, die door het onderzoek in Friesland en Gro ningen zijn opgespoord, worden be handeld in de academische zieken huizen in Groningen en Amsterdam. Na enkele weken mogen ze meestal weer naar huis. Het dieet, dat deze kinderen tot hun achtste Jaar moe ten houden, kan de afwijking corri geren. Ze mogen bijna geen normale eiwitten hebben. In plaats daarvan krijgen ze bij hun eten een vies sma kend medicijn, dat het beste met to matensap kan worden ingenomen. Dan heeft het spul namelijk niet meer zo'n nare smaak. In de Jaren dat ze het dieet volgen, moeten de kinderen voortdurend door de dokter gecontroleerd worden". IN EEN MOEITE In Friesland en Groningen wordt zeventig procent van de kinderen thuis geboren. Het is mogelijk geble ken bij bijna alle thuisgeborenen een bloed- en urinetest te doen. In to taal werken honderddertig wijkver pleegsters mee aan het onderzoek, die elke dag weer pasgeboren baby's een prikje in de hiel geven en de uri ne onderzoeken. Dokter Haverkamp: „De wijkverpleegster, de dokter of de vroedvrouw zijn er toch al bij als de baby thuis wordt geboren. Het on derzoek naar de stofwisselingsstoor nis gaat dan in een moeite door. Het bloed en de urine worden in het la boratorium onderzocht. Als er iets bijzonders wordt gevonden, laat het laboratorium dat weten. Wij zoeken dan contact met de huisarts voordat het kind wordt opgenomen in het ziekenhuis. Het is wel nodig dat die de eiwitten. Het is een erfelijke af- kinderen in academische ziekenhui wijking, hoewel de ouders van het zen worden behandeld. Want in een kind alleen maar dragers zijn van gewoon ziekenhuis loop Je de kans. de ziekte, zonder dat ze daar verder dat er weken overheen gaan voordat last van hebben. Daarom kan men er iets met 't kind gebeurt. Het aca- pas na de geboorte onderzoeken of de demisch ziekenhuis heeft alle spe- baby wel of niet aan deze ziekte cialisten bij de hand".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21