agendi „De Sleutels" bracht publiek in verrukking Grootmoeders hoekje in smederij Oudshoorn Parochieraad geeft informatieblad uit BLOKHUT VOOR FORESCATE OPHALEN VAN GROF VUIL Turkije heeft nu president PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 7 APRIL U Zaterdag LEIDEN De Leidse muziekgroep „De Sleutels" is in drie jaar tijds van acht werknemers van de Sociale Werkplaats uitgegroeid tot een ver eniging van 45 meest jeugdige mu zikanten. Gisteravond verzorgde deze groep een uitvoering in het Antonius Clubhuis, dat tot de laatste plaats bezet was. De algehele leiding was in handen van dhr. K. de Jeu, die te vens zijn 40-jarig jubileum vierde als leider van verschillende muziekgezel schappen. Hij mocht van dhr Tierolf. directeur van de Soc. Werkplaats, 'n aansteker in ontvangst nemen, en de drie ouderverenigingen bedachten hem met een bloemenhulde. De doelstelling van de vereniging is, de medewerkers in hun vrije tijd zoveel mogelijk plezier te bezorgen Dit plezier komt ze echter niet van zelf aanwaaien: het is een helt» op gave deze mensen hele, halve en kwart-tellen te leren, en met be hulp van kleuren de eerste, vierde en vyfde trap in de standoard-toon- soort G. Pas wanneer dit minimum- peil bereikt is kan gedacht worden aan begeleiding van mensen, die op hun instrumenten een melodie ten gehore kunnen brengen. Men is reeds zover, dat het melodiewerk niet meer uitsluitend door de zes leiding gevende medewerkers van dhr. De Jeu hoeft te worden verricht, zoals bleek uit het optreden van de A-groep (de gevorderden). Terecht wordt er tegenwoordig bij het sociale vormingswerk niet meer van uitgegaan, wat deze mensen niet kunnen, maar van wat ze wel kun nen. En dat is veel meer dan do „buitenwereld" weet: zo wordt in de Sociale Werkplaats met de modern ste technische apparaten gewerkt, waarbij veelal volwaardige prestaties worden geleverd. Zoals deze minder zelfstandigen gewoon meedraaien in het arbeidsproces, zo bewijzen zij ook in hun vrije tijd dat zij de gemeen schap van dienst kunnen zijn: de muziekgroep is een graaggeziene gast in bejaardentehuizen., bij kerkdiens ten enz. Men bedenke overigens wel, dat dhr. De Jeu en zijn helpers en LEIDEN Overgelukkig en zo trots als een pauw liepen directeur Van der Meij, de leidsters en de gezins verzorgsters van de Stichting Gezins zorg Leiden gisteren door hun nieu we gebouw aan de Mare 45. De stich ting zit al enige tijd boven het An- toniusclubhuis, maar gisteren mocht zij haar nieuwe huis presenteren tij dens een officiële opening. Directeur Van der Meij vertelde, dat de sfeer in het nieuwe thuis aanzienlijk pret tiger is dan die in het oude pand aan de Morssingel. "Daar werden soms werkbesprekingen in de keuken of op de trap gevoerd en dat kon echt niet meer". De stichting Gezinsverzorging be staat sinds 1971, toen drie verschillen de instellingen, een interkerkelijke 'n gereformeerde en een rooms-katholie ke fusioneerden .De stichting heeft 47 full-time gezinsverzorgsters in dienst en 173 part-timers, die mini maal twaalf uur per week moeten werken. De stichting springt, op aan vraag, in bij gezinnen die de moeder missen, biedt tijdelijke hulp in geval van ziekte, helpt bejaarden en inva liden bij moeilijke karweitjes. Van der Meij: 'We willen de mensen zo veel mogelijk zelfstandig houden, we helpen alleen daar waar de mensen het zelf niet meer kunnen". Behalve de gezinsverzorgsters zijn er tien leidsters, die de "uitvliegende vo gels" begeleiden, die adviezen geven en problemen doorspreken. Zij heb ben in het nieuwe pand, samen met twee administrateurs, directeur van der Meij en de nieuwe staffunctiona ris Pison de beschikking over acht kamers en een vergaderzaal. Op de foto van Jan Holvast, direc teur Van der Meij tussen een aantal leidsters en gezinsverzorgsters op de fraaie trap van het nieuwe gebouw. LEIDEN „Honderd jaar Jong" is de leuze waaronder het Leidse bedrijf Oudshoorn BV maandag zijn eeuwfeest zal vie ren. In die honderd jaar hebben vier generaties Oudshoorn de scepter gezwaaid in het bedrijf, dat als eenvoudige smederij be gon. maar dat nu drie grote fi lialen telt. De heer P. Oudshoorn, ver tegenwoordiger van de derde generatie, en nog altijd actief in de zaak, vertelt over de ont wikkeling van het bedrijf: „Mijn grootvader begon in 1873 in de Groenesteeg een smederij. Die groeide al snel tot een bedrijf dat zeven man personeel telde". Daar zou dit verhaal waarschijn lijk geëindigd zijn, ware het niet dat grootmoeder Oudshoorn in een hoekje van de smederij was begonnen met het verkopen van allerlei huishoudelijke artikelen. Toen de vader van de heer P. Oudshoorn rond 1900 in de zaak kwam, was de smederij naar de achtergrond verdrongen en had de verkoop van huishoudelijke artikelen een zo hoge vlucht ge nomen, dat Oudshoorn inmid dels drie panden in de Groene steeg nodig had. Mede dankzij het feit dat vader Oudshoorn ook nog in Katwijk en Rijnsburg ging venten, groeide de zaak gestaag door. Weliswaar zakte de omzet in de crisisjaren ge voelig, maar toen de heer P. Oudshoorn in 1936 in de zaak kwam en hij naar de Haarlem merstraat verhuisde, ging het weer snel beter met de zaak. De heer Oudshoorn: „In die tijd kwam de Haarlemmerstraat ge weldig op als nieuw centrum Van winkels. De Groenesteeg, tot dan toe Leidens eerste koop- straat, werd erdoor verdrongen. Op den duur moest ons filiaal daar worden afgestoten. In plaats daarvan hebben we nu een extra pand aan de Haar lemmerstraat (het vroegere „Soephuis") en één aan het Dia mantplein". De voornaamste ontwikkeling die de heer Oudshoorn in de 46 jaar dat hij in het bedrijf werkt heeft meegemaakt is volgens hem dat „de ondoorzichtigheid voor het publiek is vergroot door het loslaten van de prijsvast stelling. Het komt voor dat bij voorbeeld een wasmachine f900 als richtprijs heeft. Wij verko pen zo'n ding dan voor laten we zeggen f 690. Hoe weet de con sument dan of hij wel of niet teveel betaalt?" Voor Oudshoorn en zijn drie zonen is dat pro bleem kennelijk wel te overko men: met trots vertelt de heer Oudshoorn dat veel afstamme lingen van mensen die nog bij zijn ouders kochten, en later in de Haarlemmerstraat (op de foto), toen het bedrijf nog on der de naam „Het emaillehuis" door het leven ging. ZOETERWOUDE In Zoeter- woude is het eerste informatieblad van de parochieraad van de paro chie van St. Jans Onthoofding ver schenen. De raad heeft dat initiatief genomen omdat het parochiële me dedelingenblad, dat zal blijven be staan, niet toereikend was om die hoeveelheid informatie te verschaf fen, die in deze tijd is gewenst. De idee voor het nieuwe blad, zoals dat nu gestalte heeft gekregen werd ge opperd in een vergadering van 12 december van het vorig Jaar en na een bijeenkomst op 9 januari van dit jaar werd het plan verder uitge- werkten op 13 februari aangenomen. De kosten van het blad, dat tien maal per jaar op ongeveer 1100 adressen bezorgd zal worden door 40 vrijwilligers, zullen ongeveer 1150 gulden voor het eerste jaar bedragen. Het kerkbestuur van de St. Jans- kerk en de Christus Dienaarkerk, heeft dit bedrag inmiddels als voor schot verleend, zodat de vier leden tellende redactie (redactie-adres Jan Porcellistraat 9) aan het werk kon. De kopij die voor het eerste num mer door hun handen is gegaan werd nog alleen geleverd door de pasto res, de parochieraad en alle werk groepen. Maar, zegt de redactie in een stukje informatie over het infor matieblad "Verder verwachten wij veel van verenigingen, scholen en. van elke parochiaan". Expositie in bibliotheek WASSENAAR Drie plaatselij kp kunstenaressen exposeren vanaf vandaag in de Wassenaarse galerie- biblJotheek aan de Luifelbaan. De ex positie omvat werk van de dames C. W. den Brandt- Snijders: geboet seerde kinderkopjes en getekend® bloemmotieven, M. van Bork- van Dijk: kinderportretten in olieverf en tekening, en L. Sonneveld- Don Le- ben: oosterse natuurschilderijen in olieverf en aquarel. Deze gevarieerde tentoonstelling met het accent op de kinderexpressie wordt vanmiddag (om drie uur) geopend door Jonkheer H. F. van Panhuys. Behalve tijdens de opening, is de expositie te bezich tigen van 10.00-12.30, 2-5 en 7-9 uur; zaterdag van 10-1 uur, behalve op maandagmorgen, dinsdagavond en donderdag en 20, 21, 22 en 23 april. VOORSCHOTEN Een van Voorschotens Jongste sportvereni gingen. de hockeyclub "Forescate" heeft nu de mooiste accommodatie op het nieuwe sportveldencomplex LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldscb Dagblad B.V Witte SlngeJ 1 Lelden Postbus 64 Giro 67055 Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur HaD Mulder Maandabonnement I 9.28 Kwartaalabonnement f27,46 Per post f 29.85 Losse nummers t 0.40 Abonnementsgelden bij vooruit- oetallng te voldoen Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en Incassokosten. Nabezorglng tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur TelefooD 01710-30500 in Adegeest. In aanwezigheid van de zaakge lastigdevan de Finse Ambassade in Nederland, alle wethouders, veel raadsleden en talrijke officials van de Nederlandse Hockeybond opende wethouder P. S. Pels gisteravond offiHeel de uit Finland geïmpor teerde "Blokhut". Door de U-vorm, waarin het club huis is gebouwd, is er een gezellige patio ontstaan op het zuiden van ongeveer 150 m2. Het gebouw bevat naast 4 kleedkamers, een bestuurs kamer, een grote bergruimte. een L-vormige lounge van 130 m2 met bar en keukeninrichting. De kosten van het geheel komen op f 150.000 en zijn zeer gering in vergelijking met andere stenen ge bouwen. De kosten zijn sterk ge drukt door de grote zelfwerkzaam heid van de leden. Aan de opening ging een rij van maar liefst negen sprekers vooraf en de honderden belangstel lenden moesten zeer lang wachten voordat wethouder Pels aan een touwtje mocht trekken en een vlag gestreken werd. Met de opening van het clubhuis viert de hockeyclub tevens het 2de lustrum van de ver eniging. Vandaag is er o.a. een nachtelijke hockeywedstrijd met aan sluitend barbeque. LEIDEN De eindexamenstunt die de leerlingen van de Rembrandtscholengemeenschap dit jaar hebben uitgehaald, was er één van de nietszeggende soort. Gewapend met spandoeken trokken de leerlingen van de hoogste klassen gisteren door Leidens binnenstad onder het uitroepen van de ook al aardig wat aan duidelijkheid te wensen overlatende kreet: "Weg er mee". Verleden jaar stond die eindexamenstunt geheel in het teken van de rouw om d-e HBS, die toen ten grave werd gedragen. Zwart was toen vanzelfsprekend troef. Misschien zijn ze bij het Rembrandt de klap inmiddels te boven, en was dat de diepere bedoeling van de maagdelijke spandoeken. Jam. Holvast zei in elk geval even weinig toen hij het tafereel op de gevoelige plaat vastlegde. helpsters hun werk volkomen belan geloos verrichten Om terug te komen op het con cert: de B-groep bracht meteen de zaal tot groot enthousiasme met enkele populaire liedjes, waarbij uke- le-speler, gitarist en bassist André Bey voor vele komische noten zorg de. Vooral het bananenlied kreeg een langdurig applaus. Uitstekende resultaten boekte ook het mond- accordeongroepje van mej. Nijhuis. Het Russische sprookje Iwan en Ka- tinka bracht ieder in verrukking; de medewerkenden konden hierin al hun muzikale, acteer- en dansgaven tonen. Na de pauze trad de A-groep op met zowaar enkele klassieke nummers en vurig gespeelde top-hits. Geen won der. dat deze groep een langdurige ovatie kreeg. Tot slot een gezamenlijk optreden van de A en B-groep, met zang, dans en vlaggenparade. Uitvoe renden en publiek kunnen op een geslaagde avond terugzien. R. G. HARMS DONDERDAG Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk)Hambroeklaan, Kooilaan, Celebest raa' Decima- straat, Sieboldstraat. Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat). Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat Sumatra straat, Atjehstraat (va-, Sumatra straat tot Soembastraat) Soemba- straat, Balistraat, Timorstraat, de Ringkade, Bonairestra*t. Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat. St. Maarten straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat. Kooihof. Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat. Van Riebeeckhof. J. P. Coenhof. Pieter Bothstraat, Stuyve- santhof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof. Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk stuinen), Zwarte Pad en Merenwijk. VRIJDAG Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan. Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat. Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Chruchilllaan, Willem Pijperstraat. Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat, Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen straal, Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan Eduard van Beinumstraat, Brücknerstraat, Debussystraat, Ravelstraat. Chopin- straat, Moesorgskistraat. Caesar Franokstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel- straat, Beethovenlaan. Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat Toscanini- laan, Berliozpad, Rossinlstraat, Lisztpad, Mendelssohnkade, Wag- nerplein, Brahmslaan, Tsjaikowski- kade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan. Scarlattistraat, Griegstraat, Donizetti laan, Bizetpad. Ter Haarkade. Boshuizerlaan. Bos- huizerkade. 5 Meilaan en plein. Be vrijdingsplein. G. van der Veen- straat. Titus Brandsmalaan, Mont- gomerystraat, Joh Poststraat. Wal raven van Halstraat, Wiardi Beck- manstraat, van der Helmlan. Arent Brunsstraat, Lieven de Keystraat, Zocherstraat. van Banchemhof. de Bazelstraat. Jac. Romanstraat. Jan Keldermansstraat, Vingboenshof. Jcob van Campeniaan, Voorscho- terweg, Stalpaerthof. var 's-Gra- vensandestraat. Berlagestraat. ANKARA (Reuter) Het parle ment in Ankara heeft gisteren de 70-Jarige admiraal Fahri Koruturk tot president van Turkije gekozen. Hiermee is een eind gekomen aan een crisis van een maand. Admiraal Ko ruturk kreeg 365 stemmen, 47 meer dan benodigd. De stemming (de vijftiende) werd bijgewoond door generaal Semih San- car, bevelhebber van de strijdkrach ten en 30 andere opperofficieren. Admiraal Koruturk (hetgeen „be scherm de Turken" betekent) diende 37 jaar bij de marine en steunde de militaire staatsgreep van 1960 toen het regime-Menderes werd verdre ven. Na zijn pensionering was hij vier jaar ambassadeur in Moskou. In 1968 werd hij senator. ZOETERWOUDE De prijsuitrei king van de jaarlijkse Poldercross die wordt georganiseerd door de KPJ (Katholieke Plattelandsjongeren) zal zondag in Het Zoeterwoudse Don Boscohuis plaatsvinden. Om drie uur worden de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de cross over 6 kilometer (senioren) en 4 kilometer (dames en junioren t/m 14 Jaar). De start van de poldercross is om 1.00 uur. Breestraat 19 Sociëteit Twen (voor kamerbewoners en alleensti den) Openhuls 3.30-6 uur, sociëteit 12 uur nam. Microtheater (Vestestraat 40) lm rlum met "Wat nu, wat nu" 8.30 Oegstgeest (Gemeentecentrum) reldwlnkel 11 uur voorm.-3 uur nai Oegstgeest (Geversstraat 65) Jei sociëteit v.a. 16 Jaar 8 uur nam.-l 's nachts. Bij molen De Valk Postzegelmark 5 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) Jeugdschaaksocletelt 2-5.30 uur nan Mulderkring Modelflat 1012 voorm. en 2-5 uur naqg. Doopsgezinde kerk Zevendedag* ventlsten bijbelstudie 10 uur voo prediking 11 uur voorm. De Vink Dansen 9 uur nam.-2 uur nachts. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soos rakel 8-11.30 uur nam. Den Burcht Toneelavond Ons Gru gerlaand, opv. van "De roege bai Van <±3 Brandelerkade 24a Expt kreatief werk Rembrandt-schol» meenschap 10 uur voorm.-l uur r Zondag Oegstgeest (Geversstraat 65) 8e telt voor kamerbewoners 8.30 i 1 uur 's nachts. Leiderdorp Wilhelmlnastraat 10) spreksavond Baha'i 8.15 uur nam. Middelweg 19c Lelds poppenthe kindervoorstelling 2.30 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwe kamerbewoners en alleenstaanden 12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven. Soos rakel 11 uur voorm. 1.30 1 jeugdcafé 8-10.30 uur nam. Ant. Clubhuis Dansen 8-11 uur middag. Rijnlandflat Experimenteel Ke werk Spr. mr. P. J. De Ruljtej Wildt over „Ethiek in de advokati 10.30 uur voorm. Maandag Stadhuis (kamer 234) Openbare missie vergadering Alg. en bestuui aangelegenheen 7.30 uur nam. Petrakerk (Surinamestraat) B klngsonderzoek t.b.c. 24.30 en 5 Rehoboth (Rapenburg 10) Leid Amateurfotografenvereniging 8 Steenschuur 6 Ruilavond Postzegelvrienden 8 uur nam. Prytaneum (Rapenburg 6) Info tie-avond over het Baha'i geloof uur nam. Nieuw Minerva Jaarvergadering Koninginnedag 8 uur nam. Nieuw Minerva Receptie eeuwfe tie" 8 uur nam. over „Thailand: traditie en moder Rijksmuseum voor Vokenkunde drs. J. B. Avé en drs. F. M. O Oud6hoorn b.v. 46 uur nam. Steenschuur 6 Spiritistisch Ga schap medium dhr. Pompe 8 uur Zaal Mekel (Hogewoerd 87) voor alleenstaanden, 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, jeugi 7.30—10.30 uur nam. Stadhuis (kamer 3) Spreekuur tenaar Alg. Burgerlijk Pensioen! 2.30—4.3O ««r nam Doktersdienst Leiden Tot zaterdagochtend uur raadplege men de eigen hul daarna tot zondagnacht twaalf uitsluitend voor spoedgevallen de terstelef. 22222 (wijkzusters B J, ters, Witte Singel 58, tel. 31055 en d. KooiJ- Kemperman, Welterdrei Voorschoten, tel. 24072). Leiderdorp Dokter Van 't Hoofdstraat 40. tel. 30070 (wijl ter M. v. d. Kiev, Burggravenlaan Leiden, tel. 33773). Voorschoten Dokter S. v. d. I Schimmelpennlncklaan 13, (Wijkverpleging Gezondheidscel] Wi j ngaardenlaan Oegstgeest Dokter H. A. Rett Terweeweg 152, tel 50394 L. de Bruyne - Fontein, Van I 27, Leiderdorp tel. 31463. b.g.g. 5(1 Warmond Dokter Bots. Prof ci berselaan 2 Voorhout, tel. 11393 zuster Portengen. Kagerplein senheim, tel. 11463). Apotheken De avond- nacht- en zondags wordt waargenomen door apotheeljft den- Zuid- West, Brahmslaan 1 Oegstgeestse apotheek. Wilhelmin 8. Werkgemeenschap Kinderopvang den (Haarlemmerstraat 73 b) di. 9.30-12 uur voorm., wo. 2-4 uur do. 7-9 uur nam SOS-dienst SOS-Telefonlsche HulpdlenalLr (01710)—26202 Voor alle die In lljkheden verkeren bereikbaai werkdag van acht uur n.m tol Lezers schrijven Opnemen van brieve deze rubriek behoeft betekenen dat de het met de inhoud De redactie behoudt daarenboven het recht - om bijdragen te weigere wel in te korten. j Ziekenfonds( wisten het wel degelijk

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2