ngelsen gaan rie veiligheids- wagens bouwen Grootse plannen voor veiliger wegen Lancia Beta 1800 SYSTEEM TEGEN HET RIJDEN ONDER INVLOED GROEIENDE AUTOMARKT IN DE DERDE WERELD INBELGIE General Motors heeft een experi menteel systeem ontworpen om het rijden onder invloed van alcohol en verdovende middelen tegen te gaan. Met behulp van het stuurwiel dient de bestuurder vanaf zijn zitplaats in tien seconden een bewegende naald op het instrumentenpaneel on der controle te krijgen, alvorens te kunnen starten. Deze behendigheidstest levert vol gens de autofabrikant een beter re sultaat op dan alle tot nu toe door het concern beproefde systemen in het kader van haar onderzoek naar de preventie van de dronkenschap achter het stuur. Een prototype van het nieuwe sys teem, „critical tracking tash" (CTT) genoemd, is ter beoordeling overge dragen aan de raad voor de veiligheid in de Verenigde Staten. Een woordvoerder van GM ver klaarde: „Volgens de eerste gegevens doet het CTT-systeem 50 procent van de bestuurders met 0.1 procent alcohol in het bloed in de test falen. Voor personen met 0.14 procent al cohol in het bloed in de test falen. Voor personen met 0.14 procent of meer alcohol- concentratie werden zelfs 75 procent mislukking geno teerd". Het grootste voordeel van het sys teem schijnt evenwel te schuilen in het feit dat geen enkele van de „nuchtere" testpersonen faalde in tegenstelling tot gelijksoortige syste men die in sommige gevallen nuch tere personen verhinderen direct hun auto te starten. Naast het CTT-systeem bestudeert General Motors ook nog andere sys temen om het rijden onder invloed te voorkomen, zoals ademtests en per manent over de rij-kwaliteiten wa kende boord instrumenten. Foto links: de bestuurder heeft 10 seconden om met het stuur de naald op de juiset plaats te brengen. Foto rechts: als hij faalt kan het het nog eens proberen. Als een groen lichtje gaat branden kan de wa gen worden gestart DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST ld Taylor, hoofd van het Britse, rijkslaboratorium voor transport- en wegenonderzoek p de vierdaagse internationale technische conferentie over veilige auto's in Kioto (Japan) eeld, dat Groot-Brittannië in de komende jaren drie veiligheidsauto's van verschillende wetsklassen zal gaan bouwen. Men hoopt in juni volgend jaar op de vijfde veiligheidscon- in Londen nader rapport te kunnen uitbrengen over deze bouw. Binnenkort zal worden gemaakt, welke Britse bedrijven de wagens zullen bouwen. iw van deze voertuigen is de banden remmen en ophanging nauw- van het Britse veilig- lettend worden gevolgd. Volgens de gamma. Het is een vervolg heer Taylor zullen onderhoudskos- wikkeling van een auto met veiligheidsvoorzieningen en yjr nderlijke beveiligingsonder- zei, dat tot nu toe dertien veiligheids auto's van het type 500 zijn ver vaardigd, waarvan er tien aan bots ten ^en reparaties vrijwel niet nodig proeven zijn onderworpen. De zwaar- In Kioto waren vertegenwoordigers uit 12 landen en van 18 autofabrie- ken aanwezig. Er werden verschei dene nieuwe veiligheidsautos getoond ste hiervan met 80 km/uur tegen een paal) heeft geleid tot een verde re versterking van het voertuig, het geen evenwel ook een verhoging van en aangekondigd. Zo introduceerde De proeven bij Fiat, aldus de woord- zieningen zullen worden Fiat naast de al eerder getoonde wa- i van het type 500 twee 0vwHet lijkt alsof men een kever in te warm water heeft gewassen. Een mini-Volkswagentje. Gebouwd nieuwe veiligheidsauto's: één van 900 de gestelde normen Inzake botsproe- op basis van een skelter. De aandrijving wordt verzorgd door de motor van een grasmaaimachineMen aboratorium streeft naar 'n kg (gebaseerd op het 128- type) en ven, het gewicht van de auto's aan- e veiligheidsauto, die in - iveelheden kan worden ge- één van 1125 kg (gebaseerd op het zienlijk zal moeten toenemen. En type 124)Een woordvoerder van Fiat daarmee de kosten bij serieproduktie. kan er een snelheid van zestig kilometer per uur mee halen. Dit als het paard van Pipi Langkous ge spikkelde vehikeltje zal wel nooit de status van curiositeit ontgroeien. Als zodanig stond het dan ook op de autosalon van Genève. ceil ueigeujh. vuciiuig gaan betalen, kon de echter nog niets mee- bij de te bouwen veilig- staat het aanbrengen van n, terwijl de nadruk komen te liggen op goede De secundaire veiligheid bescherming van de chauf- ijn passagiers. Tevens krijgt m de veiligheidsauto ïdacht, omdat volgens des- vorm ervan van invloed op de graad van verwon- an bijvoorbeeld voetgangers, zullen de hoogte van de m de motorkap en de mi- ingte van de motorkap derkant van de voorruit we- ïelijk worden bepaald, tse veiligheidsauto's zullen, eenmaal klaar zijn, ten- edurende 160.000 km op de ten blijven. Gedurende die lal de duurzaamheid van Dezer dagen kon men in deze krant een foto aantreffen van een lichte vrachtwagen, welke Volkswagen speciaal voor de verkoop in de ont wikkelingslanden heeft ont wikkeld,. Het wagentje zal als een bouwpakket worden aan geboden. Het Duitse merk was daarmee de derde in de rij na General Motors en Ford. De ontwikkelingslanden lig gen goed in de markt. Geen loonder. De verwachting is, dat daar de vraag in de ko mende jaren enorm zal toe nemen. Een rapport van de Verenigde Natiesdat onlangs verscheen, sprak de verwach ting uit, dat het aantal auto's in de ontwikkelingslanden nog in de jaren zeventig zal verdubbelen. Maar het rapport voert eraan toe, dat veel van die auto's in de derde wereld, zelf zullen worden gemaakt. In 46 ont wikkelingslanden staan nu al autofabrieken en tegen 1980 zullen nog eens vijftien van die landen hun eigen assem- blagebedrijven hebben. Al thans volgens de bekende plannen. Maar wie weet, wat er nog meer in het vat zit. Deze bedrijven zullen minder kant-en-klare auto's moeten gaan invoeren, waardoor de eigen mensen meer ervaring kunnen opdoen. Op den duur zal er zo godkoper kunnen worden geproduceerd. Wel licht zal dan beter kunnen worden geconcurreerd tegen de geïmporteerde auto's, die nog altijd niet alleen goedko per, maar ook beter zijn. Het rapport is opgesteld door de United Nations Industrial Development Organization, welke te Wenen is gevestigd. Het voorziet voor 1980 een vraag in de ontwikkelings landen van 25 tot 30 miljoen motorvoertuigen. In 1969 reden er in de hele wereld 216 miljoen voertuigen rond. China niet meegere kend, want daarvan zijn de cijfers niet bekend. Van die honderden miljoenen reden er slechts 14,8 miljoen in de ontivikkelingslanden. Zuid- Amerika thans de grootste regionale markt in de ont wikkeling swereld zal tegen 1980 vermoedelijk tussen de 14 en 16 miljoen voertuigen tellen. In 1969 waren het er 8V2 miljoen (personenauto's, vrachtwagens, autobussen en andere soorten voertuigen) Volgens het rapport zijn aan het stichten van auto-indus- triën in die derde wereld naast enkele nadelen ook vele voordelen verbonden. Men kan er bijvoorbeeld valuta mee besparen als er minder behoeft te worden ingevoerd. Er ivordt werkgelegenheid door geschapen. De belastin gen zullen er niet slechter van wordenMen zal minder afhankelijk zijn van het rail- vervoer. En in bepaalde ge vallen zal men het zelfs zon der die vorm van transport kunnen doen. I België heeft grootse plannen om zijn moderne (nog niet geheel vol tooide) snelwegennet te gaan bevei ligen. In vijf Jaar tijd wil men een veertigtal uiterst modern uitgeruste rijkswachtposten langs de snelwegen gaan bouwen. Die posten worden de bases voor de Belgische autosnelwe- genpolitie, die gaat patrouilleren met uiterst snelle wagens De nieuwe posten worden uitgerust met landingsplatforms voor helikop- sters. materiaal om snel hulp te bie den bij ongevallen en verder alle ma teriaal om een zo soepel mogelijk lo pende verkeersafwikkeling te bevor deren. De rijkswacht gaat patrouilleren met Rangers, die een snelheid van boven de 180 km per uur kunnen ontwikkelen en die zo uitgerust wor den dat ze ook wrakken kunnen op ruimen. De rijkswachtposten langs de autosnelwegen krijgen radio-verbin dingen en ze worden uitgerust met garages onderhoudsdiensten hulppos ten voor gewonden enz. Eén van de eerste posten komt bij het grote ver keersknooppunt in Zwijnaarde, waar twee snelwegen elkaar kruisen. Men verwacht dat dit knooppunt in de toekomst het drukste van geheel België zal worden. De sterkte van de autosnelwegpo- litie zal opgevoerd worden tot 2000 man. ■2 )uurman noemt zijn drie- ntje een „autofiel". Gek op t met auto's heeft te ma- knaapje kent al heel wat Toch had hij het mis, toen irkte dat de bruine wagen, 1] rondreden, eenzelfde was roene verderop in de straat. d Lancia Beta is geen Ci- iki„ maanden al zo'n 150 wagens ver kocht, een ongekende weelde voor Lancia). Men had ons dus liever een 1600 meegegeven. Daarnaast bestaat er nog een 1400 waarvan de topsnelheid weer vijf ki lometer minder is. Aflopend van 170, naar 165 en 160. Als alle wagens even betrouwbaar aanwijzen als onze 1800 zal de realiteit weinig verschil len van deze fabrieksopgave. Maar het is in de wagens met kleinere mo toren natuurlijk wel wat meer scha kelen geblazen. Maar ook hier geldt: als de schakeling even soepel gaat als in onze testwagen kan dat nergens een probleem opleveren. Moeiteloos kon men de vijf-versnellingsbak be- het wegdek worden nauwelijks naai de inzittenden doorgegeven. Enfin, men begrijpt het zo lang zamerhand wel. Wij zijn enthousiast over deze Lancia Beta. Zonder enige restrictie? Natuurlijk niet. Het starten 's ochtends bijvoorbeeld le verde nog wel eens wat moeilijkhe den op. Dat kan aan de afstelling van de testwagen liggen, maar het duur de vaak nogal even eer de motor op het startsignaal wilde reageren. En eenmaal zover moest hij bezig wor den gehouden om niet opnieuw in slaap te sukkelen. Het verbruik is verder niet misse lijk. Even meer dan 8 kilometer op één liter benzine. Dat is voor zo'n meer wagens als deze Beta zal ople veren kunnen we daar dik vrede mee hebben. Niet alleen goed om te zien, maar ook royaal van afmetingen en prettig te berijden: handig in de stad, comfortabel op de langere afstanden. We zeiden het al, de vorm bevalt ons best. Al heeft dat hoge rugje wel een nadeel. Het belemmert het zicht naar achteren. Bij importeur Itola in Wassenaar verzekerde men ons, dat dat een kwestie van wennen is. Dan waren die vijf dagen, dat wij in de Beta 1800 zaten, zeker te weinig. Want wij hadden er nog steeds last van. Voor het overige: een fijn ge bouwde wagen met een heerlijke hoe veelheid glas rondom, waardoor er zo wat geen dode hoeken zijn. De ruimte binnenin laat niets te wensen over (mede door het ontbre ken van een cardanastunnel in ver band met de voorwielaandrijving). Ruimte genoeg voor en achterin. Ook de kofferruimte is heel redelijk, al is wat dat betreft de mens nooit tevre den. Vijfhonderd liter is mooi. Veel teveel voor dagelijks gebruik, maar veel te weinig voor een gezin op va- kantietocht. Maar goed, er blijft toch altijd wat te wensen over. De afwerking binnenin is zonder meer grandioos. Het dashboard is zeer strak afgewerkt. Sommige zul len het te sober vinden, ons beviel het juist daardoor bijzonder goed. De stoelen zijn prettig, al had de steun in de rug aan de zijkanten wat beter gekund. In de bocht moet men zich te vaak aan het stuur vastklem men. Dat is temeer Jammer, omdat de technische uitrusting van deze wagen echt wel noodt tot pittig doorrijden. Stevig doorjassen. In de eerste plaats door de felle motor. In Wassenaar be treurde men 't, dat de fabriek alleen de 1800 voor een test ter beschikking had. Die is nu eenmaal wat feller dan de 1600, waarvan men in Ne derland het meeste verwacht (niet ten onrechte overigens. In enkele dienen, zó goed geplaatst en 2% soepel werkend. En in deze 1800 waren de overbrengingsverhoudingen zo geko zen. dat men rustig kon uitlopen in verschillende versnellingen, passend dus voor rustig en z.g. sportief rijden. Want fel rijden bleek ook heel goed mogelijk in deze wagen die muur vast aan de weg lijkt te kleven. Van windgevoeligheid is geen sprake. De besturing was erg licht, alleen kwam het stuur wel erg verbeten terug bij een scherp genomen bocht. En de draaicirkel was niet bepaald klein. De remmen waren uitstekend, hëel gemakkelijk te doseren. De wielophanging doet erg fijn aan. Zelfs de grootste oneffenheden in auto niet extreem hoog, dat weten wij ook wel, maar het moet toch maar worden betaald. Het is bovendien een wagen, die Je koopt als Je wat kilo meters te verslinden hebt. En dan tikt zo'n verbruik toch aardig aan. En die Beta is toch al niet goed koop Voor de 1400 sedan moet f 14.883 worden neergeteld, de 1600 nadert op enkele tientjes na de 17 mille en de 1800 komt daar met f 17.690 nog stevig bovenuit. We zeg gen niet, dat het te duur is. Voor ons gevoel krijgt men beslist wel waar voor dit geld. Maar men mag er dan ook heel wat waar voor verlan gen. want het zijn fikse bedragen. Maar nogmaals: men krijgt er een machtig stuk automobiel voor

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19