ter icces- uurne s )rmule: lelie tnzet Politie is blij met Franse techniek zelfverdediging Grotere weerbaarheid om het wapengebruik te voorkomen... )AG 7 APRIL 1973 EXTRA PAOINA 15 ROTTERDAM Gelukkig betekent het feit, dat rijkspolitie mensen zich kunnen aanmelden om te worden opgeleid in het schieten om te doden, nog niet dat het totale vaderlandse poli tiebestand nu zo blij is met dat haastig genomen regerings besluit. Integendeel, zou je zo zeggen, wanneer je het enthou siasme ziet waarmee men bij een aantal gemeentepolitiekorpsen het wapengebruik de laatste tijd juist probeert te voorkomen. Daarvoor heeft men uit Frank- Frankrijk een nieuwe zelfverdedi gingstechniek geïmporteerd. De agent, die zich er meester van heeft gemaakt, is tegen alle mogelijke aanvallen bestand en het moet wel heel gek lopen wil hij nog besluiten de trekker over te halen. De Franse „méthode de self-défen- se", door de politie daar met succes gehanteerd, is in Nederland nog in een experimenteel stadium. Een keuze uit het pakket van mogelijk heden is nog niet gemaakt en van een landelijke opleiding in deze ge vechtstechniek is nog geen sprake. Maar de gemeentepolitie heeft wel trek. Korpschefs uit Zuid-Holland en Zeeland toonden zich verrukt bij 'n demonstratie in Rotterdam. In die stad is deze vorm van zelfverdedi ging trouwens ook al in de oplei ding betrokken. Daarnaast worden de „volwassen" agenten in de korpsen van Delft, Naaldwijk, Utrecht, Breda. Arnhem, Apeldoorn, hengelo, Enschede, Heerlen en Maastricht al met deze Franse vechtkunst vertrouwd ge maakt. Allemaal voor een grotere weer baarheid van de politieman, die het vandaag de dag al zo zwaar heeft te verduren dat je het hem bijna niet kwalijk zou kunnen nemen als hij naar de holster grijpt. Commissaris Th. van Waesberge f50), hoofd vorming en opleiding bij de Rotterdamse gemeentepolitie en één van de grote propagandisten voor de Franse werkwijze, zegt het zo: CENSWAARD Het in blinkend witte steen gevangen 5171 asteel staat in de diepgroene dreven nabij het Twentse m. Zo'n huis bouw ik nooit meer. Het stoot de mensen buren gingen zich eerst omkleden, als ze iets wilden iiii Dat mag niet. Henny van Huurne, een van Nederlands jannen hij is vele keren miljonair heeft de met omkranste luxe-stee inmiddels verkocht. Pure Twent i^irne gaat naar Brabant. Daar ligt immers het recreatie- x Eurostrand, zijn eigendom waarvoor hij ruim een jaar een waarlijk astronomisch bedrag neerlegde. °8 sluimerende restaurant groeide onder zijn handen uit tot Paradijs der dagjesmensen een reisdoel voor prijsbewusten uit over de weg van het sue- twee landen. In enkele Jaren tijd lenny ter Huurne 46, in verrees onder de ogen van Ter aflegde. Gebruikmakend Huurne's douane-vrienden een com- i verzet. plex met een supermarkt, kleding winkel, speeltuin, restaurant en ïniddelenwinkeltj e boven- benzinestation. En elke keer als de aerlands-Duitse grens bij slagbomen vielen tikten de kassa's, w Buurse explodeerde en Het geheim? „Omzetsnelheid". De luttele hoenen, die de Twent met zijn vrouw in de lente van zijn orkaan-adhtige za- kencarrière 's nachts slachtte, wer den na enkele jaren tot tonnen in gevroren kippen. „En reclame! In één maand gaf ik 40 tot 50.000 gulden aan reclame uit. Het loonde!" De omzet van het grootwinkelbe drijf in Buurse bereikte een zo gro te hoogte, dat Ter Huurne bij de verkoop aan Simon, toen nog de Wit, zes procent van de Zaanse aandelen kreeg. Het rijk van Henny ter Huurne be staat nu uit vele onderdelen. Daar is in de eerste plaats het Eu- rostrand. Hij kocht het van Meint Eigenberg, een zaken-pionier die van Groningen naar Brabant afzak te. En die met de meertjes bij Val- kenswaard, ontstaan door zandaf- graviing, een fortuin verdiende. De transactie tussen de twee man nen, die belden met niets begonnen en er zo veel aan overhielden, is een nog immer druk beprate ge beurtenis in de contreien bezuiden Eindhoven. Een' transactie, die zoals Panorama destijds beschreef, op de achterkant van een sigarendoos tot een einde kwam. Acht cijfers op een doos „Ik had zin in het Eurostrand, al bij mijn bedrijf in Buurse heb ik ervaring opgedaan met facetten van het recreatiebedrijf. Dit Eurostrand is maar een begin". Nu de lente op punt van uitbreken staat is duidelijk wat de rustige en sympathieke Twentenaar bedoelt. Een supermarkt - hoe kan het an ders - komt langzaam uit de grond, bungalows worden gebouwd, een Zwitserse kabelbaan over het hele terrein is besteld en de tekenaars buigen zioh vol vlijt over nieuwe plannen. De gemeente Werkhoven heeft Ter Huurne genoeg grond in erfpacht gegeven om het bedrijf tot een van de grootste in Europa te maken. Er glinstert het water van een nog ongebruikte plas, waar straks kan worden gezeild, waar een officiële roeibaan zal worden aange legd, maar motorboten vervloekt blijven. „De moeilijkheid ls dat Je tooh over al zelf bij moet blijven," zegt Hen ny ter Huurne, „de wintersportva kantie met m'n vroiiw duurde an derhalve dag in plaats van veertien. Toen moest ik terug en voor het gezin kan zoiets eigenlijk niet". Met al zijn geld maakt Ter Huure in ons gesprek de indruk een man te zijn, die soms eenzaam is. Ter wijl zijn vrouw en vijf kinderen nog in Buurse verblijven het nieuwe huis in Werkhoven is in aanbouw woont hij in een bun galow op het terrein van Euro strand. Als het weekeinde aanbreekt r Eurostrand-eigenaar Henny ter Huurne in de droogge legde" haven van Haags Madurodam. stapt hij in zijn Mercedes en rijdt via Duitsland naar Tukkerland. „Ik zie ze niet vaak. Nu het seizoen na dert moet alles op tijd gereed ko men". Zijn geliefde paarden - tien stuks en ondergebracht in een schitterende manage bij het witge pleisterde kasteel in Buurse heeft hij op drie na verkocht. „Als ik zelf geen tijd meer voor de dieren heb, wil ik ze niet meer houden. Dan is het alleen maar status". Luxe is de multi-miljona'r uiteraard niet vreemd, maar status past niet bij hem. Een prlvé-vliegtuig of an dere zaken, waaraan men de echt rijken soms wil herkennen, is voor hem een lachertje. Een goeie wa gen, verder ndet. Zoals ook het gro te huis wordt verruild door een be scheidener pand in Werkhoven „Een huis voor visites wil ik bou wen, niet voor parties. Ik ben geen party-mens. De dagelijkse beslommeringen van Henny te Huurne gaat verder dan het Eurostrand. Nabij het West- Duitse Bremen groeit een bunga lowdorp met 427 vakantiehuizen. Op een oppervlakte van 60 hectare. Zijn eigendom". Het liefst had ik in Nederland gebouwd, maar de Duit sers zijn makkelijker met vergun ning, grond en subsidies". Toch blijft hij ook in zijn ge boortestreek actief. Nabij Dene kamp, in een wonderschone hoek van het Twentse land, liggen nog maals 20 hectare. „Daarop bouwt een bv 127 bunga lows. Ik ben een van de aandeel houders van die bv Buozon". Een recreatie-rijk, dat van Ter Huurne, waar dezelfde wetten gel den als eertijds in zijn winkeltje op de grens bij Buurse. „Toen ik het Eurostrand kodht heb ik onmiddellijk de prijzen in het restaurant met bijna de helft ver laagd. Tien koppen koffie van vijf tig cent zijn me meer waard als vijf van een gulden. Als de omzet snelheid maar hoog is. kunnen die prijzen omlaag. Het is toch wel te be lachelijk, dat Je onderweg ergens veertien gulden voor een biefstukje met wat patat moet betalen. Dat wil niemand, ik ook niet". Een bus met ouden van dagen broos in de eerste voorjaarszon komt binnen. Een van de vijftien honderd bussen, die nu al in de agenda's staan van het Euro- strand-restaurant. Een paars-belicht orgel, ter grootte van een muur begint te spelen. „Wat een lelijk ding! Maar Ja, de mensen vinden het mooi". Je hebt niet alles voor het zeggen". omrijden, tot schieten. Daartussen liggen er helaas echter maar heel weinig mogelijkheden voor hem. Als je hem nu bepaalde zaken leert dan kan je die uiterste grens, het schie ten, nog een heel eind verder ver leggen. Hij is dan zo zeker van zijn zaak, hij kan zo gericht handelen, dat hij zijn gummiknuppel of zijn pistool nauwelijks nog nodig heeft". Best, maar als zo'n zelfverdediging stechniek kennelijk in een behoefte voorziet, dan schort er toch iets aan de opleiding van de vaderland se politieagent. „Een tekortkoming", geeft commissaris Van Waesberge toe, „in de opleiding wordt aan dacht aan sport gegeven, ook jiu jitsu. Maar heeft men bij het exa men eenmaal daarin zijn vaardig heid getoond, dan gebeurt er ln de korpsen verder niets meer". Dat is niet zo mooi dan. „Een vreemde zaak inderdaad", vindt de Rotterdamse commissaris, „want in Door Daan Overhoff het schieten wordt de vaardigheid wel bijgehouden. Na de opleiding moet een agent in een korps bij voorbeeld minimaal vier keer per jaar zijn schutterskwaliteiten bewij zen. Waarom dan niet die lichame lijke bekwaamheid bijhouden? Juist omdat er fysiek nog een scala van mogelijkheden bestaat voor er even tueel zou moeten worden gescho ten". Commissaris Van Waesberge weet zelf wel een beetje hoe dat komt. „Natuurlijk wordt er in de korpsen aan sportbeoefening gedaan", legt hij uit, „maar daarmee ben Je nog geen volleerd bokser of een judoka zwarte band. Dan zouden er geen moeilijkheden zijn. Maar er is wei nig tijd voor intensieve training en lang niet iedereen heeft er zin in die graad van perfectie te berei ken" De „méthode de self-défense" moet dan ook niet zozeer als een inten sieve sportbeoefening worden gezien, maar meer als het aanleren van een bepaalde techniek. Contacten tussen de Franse en Nederlandse politie, in 1968 al gelegd, vormden de basis voor de overtocht van deze vechtkunst, die nu al door zeventien vaderlandse politie-sportinstructeurs wordt beheerst. Zij dragen vooral de doelmatigheid van deze vorm van zelfverdediging in het land uit. „Een politieagent heeft op straat of in een café geen mat onder zijn voeten „net zo min als hij een kimono draagt of boksh andschoenen aan heeft. Het gaat erom zonder uitrus ting en in uniform op alles te zijn voorbereid, elke aanval te kunnen pareren". In Frankrijk heeft men daarvoor de technieken van Judo, Jiu-Jltsu. bok sen en Frans boksen, waarbij ook treffers met de voet en de knie mo gen worden geplaatst, op een hoop gegooid en daar het beste, het in de praktijk meest bruikbare, weer uit geselecteerd. Twee extra foefjes completeren de „méthode de self-défense", die bij juist gebruik elke aanvaller kansloos maakt. Wie ln gevaar komt, redene ren de Fransen, maakt een bijna niet af te leren reflexbeweging om zich tegen dat gevaar te bescher men. Die reflex is, voor zover mo gelijk, de eerste beweging in de te genaanval, die de boosdoener dan ook meestal verrast. Mocht de aanvaller daar niet van schrikken, dan doet hij dat wel van de korte, snelle slag of stoot, die de agent hem met de zijkant van de hand, de elleboog, de knie of de voet toebrengt. Enkele seconden maar verslapt zijn concentratie, denkt hij alleen maar aan de pijn en dat is genoeg om hem met be paalde grepen in te rekenen. Commissaris Van Waesberge en ste^J meer politiefunctionarissen zijn er weg van. „Als een keuze uit de7» Pranse methodes op de "Ge scholen wordt onderwezen en de techniek wordt ln de korpsen bijge houden", filosoferen zij, „dan is een ideale situatie bereikt". Zander of bijna zonder schieten. Het wordt de hoogste tijd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15