„Vermaak-tax'9 bedreigt het rosse leven in Kinrooy (B) ichi (r, een 300 zielen tellende l! gemeente in Belgisch Vijf kilometer over de 'gsïise grens, op de noord- l van de Limburgse Kem- 101 et Maasland, opsert uitrijdt moet al bijna °j lijk afremmen om er niet )ij te schieten, nhi i )}vat 't in een lijst en ;en echte Permeke", ty- 'r 1 Bitbatér" van het plaat- vj ivenlokaal. Zo mooi had Met kunnen bedenken, ïeeft gelijk: zelfs tijdens lentedagen overheerst [jjfcy het dramatisch don- e Vlaamse schilder Con- meke (1886-1952) bij het van dit boerenlandschap gebruikte. ,nsijt er maar op komen om primitief-landelijke om- m n bar te openen èn er in hei-rode neonletters irl4s" boven te zetten, 't Was d) 'n Ollander die, en- c b geleden, de vlolêk be- financierde. Hij gooide 18.000 gfulden een pluche in en liet visètekaartjes ds met „welkom" en „pooie erop. kke x-Hagenaar Jan de Regt, -poserend voor zijn bedreigde Ta- Rl erne Romantica, waar „alles te koop" is behalve frites Het is dit internationale kwintet twee Hollanders, twee Grieken en een Belg dat het door de eeuwen heen louter agrarische Kinrooy im de afgelopen jaren een nieuwe „rose" dimensie gaf. Een activiteiten-uitbreiding die de infra-structuur van de Kinrooyse economie nauwelijks vermocht te wijzigen; het zijn immers niet de •autochtonen die in deze bars de bloemetjes en nog veel meer buiten zetten, maar in negen van de tien gevallen Nederlandse passanten. Vrachtrijders en vertegenwoordigers. Ook wat dèt betreft maakt Kinrooy gèen uitzondering in de Belgisch- Nederlandse grensstreek waar de welig tierende prostitutie, van Ter- naaien (onder Maastricht) tot Sta broek (onder Bergen op Zoom), sinds Jaar en dag afhankelijk is van voornamelijk Nederlandse clientèle. Ook de meisjes die in deze zich noodzakelijk op een Nederlandse markt richtende branche werkzaam zijn, zijn vaak van Nederlandse kom-af. Zo ook de „deernes" in de Kinrooyse bars. Kinrooy. „Vat het in een lijst en je hebt een echte Permeke". Wie hier een „madameke" of een Francaise wil vinden, kan lang zoe ken. Mogelijk wordt zijn pad wel gekruist door een Duitse of een Griekse, net als de meisjes die veel al in Sittard, Heerlen, Maastricht, Eindhoven en Breda worden gere- cruteerd, gastarbeiders die, ook al verlenen zij hun diensten aan voor al niet-Belgen, door de Vlaamse au toriteiten worden „gedoogd". Mits voor hen keurig op tijd de „vermaak-tax" wordt betaald, want het is echt de gemeenteraad van Kinrooy niet die deze vermakelijk heidsbelasting op „betaalde liefde" uitvond. „Zondefrancs" Integendeel, in een respectabel aan tal andere grensplaatsen zijn de „barmeisjes" zoals de mannen van de B.O.B. (Bewakings- en Opspo ringbrigade een onderdeel van de Rijkswacht) deze prostituée's eufe mistisch noemen, eveneens en al eerder door de Belgische fiscus aan geslagen. Het zijn overigens hun „werkgevers", de barexploitanten, die de tax moeten betalen, maar men zad niet vreemd opkijken dat zij er niet voor schromen deze .zondefrancs" te korten op de ver diensten van de meisjes. Maar wat waar is is waar: de tax die Kinrooy de meisjes van plezier „durft" op te leggen is hoger dan waar ook in België. Temeer daar Kinrooy geen onderscheid wenst te maken: of de meisjes nu één dag per Jaar werken of 365, ieder moet 30.000 francs betalen. Logisch ge volg: de meisjes die slechts zo af en toe in de Kinrooyse bars tevin- den waren, hebben het plaatsje in middels heupwiegend de rug toege keerd. Jan de Regt van „Taverne Roman tica" grijpt de gelegenheid zijn nood te klagen met twee handen. De kalende avonturier die na onna volgbare rondzwervingen in boven- en beneden Moerdijks horeca-land tenslotte z'n geluk in Kinrooy ging beproeven, staat, vertelt hij, in be ginsel niet afwijzend tegenover het betalen van een „vermaak-tax". Wat hem echter zo verdriet is be halve de hoogte van het bedrag ook de voorgestelde wijze van innen: lx per jaar. Volle pond „Kijk", legt hij tijdens het achter over gieten van een verse door Bre dase Gonnie aangedragen pint uit, „het punt is dat ik nu voor elk meisje het volle pond moet betalen, ook als ze maar een avond bij me heeft gewerkt". Dat zulks geen schone theorie maar bittere praktijk kan worden, heeft Jan de Regt be reids aan den lijve ondervonden. Bredase Gonnie is het enige meisje dat hem /trouw" bleef sinds de be lasting op deze specifieke bedrijfs tak door het met een gigantisch gat in de begroting worstelende ge meentebestuur werd uitgedacht. Twee andere meisjes poetsten vorig weekeinde de plaat. „Met elk vijf honderd gulden bij zich, de ver diensten van dat weekeinde, smeer den ze 'm door het w.c.-raampje. Dat kost mij vierduizend gulden be lasting en wat krijg ik. ervoor te rug? Niks!" En dat allemaal omdat de bur ge- het voorjaar lg^ 'plotseling in het nieuws Kinrooyse correspondent Laatste Nieuws" haalde |de ene op de andere dag Permeke-donker door te m it de vroede vaderen van emeente Kinrooy, gedwon- dreigend begrotingste- >ijna ƒ600.000, het begerig 0° ii laten vallen op de bar- hum woonplaats, tve het een of ander", aldus xmdemt, „maar om ze te os: iet een vermaak-tax. V>an st 30.000 francs per Jaar: ƒ2000. Een daartoe strek- fetel is bij de gemeente- om je te verslikken ln vol patatten. Maar wie op frites uit is in Kinrooy len uit. Dat is ongeveer wat de vijf bars die het tt niet verkopen, want het lucratieve voor- .Las Vegas" vermenigvul- Eerst was er een de kunst, zoals die in tal grensplaatsen eveneens 'even, risicoloos afkeek, de bar „Bodega", waar hetzelfde terecht kan. kwamen de bars „To- tdy", Griekse exploita- l0r vijf, de in september geopende „Taverne Ro- freeg weer een Neder- in de persoon van de geboren ex-Hagenaar (50). PAGINA 13 Twee barmeisjes vluchtten door het wc-raam; Bredase Gonnie bleef achter, want die was te dik meester van Kinrooy, zo beziet Jan het, „een hekel heeft aan rode lampjes". Want we zijn toch niet zo dom oen voetstoots aan te nemen dat het de bestuurlijke vader van dit zich met duivensport en kienen ontspannende r.k.-gemeenschapje werkelijk te doen is om de lege ge meentekas te spekken met van de vermaak-tax afkomstige frankskes? „Welnee, hij heeft maar één doel voor ogen: exploitanten zoals ik uit Kinrooy te verjagen". Incourant Feit is dat het daar inderdaad op gaat lijken. Intensief speuren heeft Jan de Regt nog geen nieuwe meis jes opgeleverd. Het eerste wat Bre dase Gonnie wilde weten toen we in „Taverne Romantica" naar de baas vroegen was: „Heeft u soms meisjes voor hem?" Dat hadden we niet. „Jammer", zei Gonnie, „want ik kan het hier on mogelijk in m'n eentje af". Niet dat het nou zo storm loopt in het wat morsig ingerichte établissement van Jan de Regt, maar méér dan één klant tegelijk gezelschap houden kan zelfs Gonnie (dermate mollig dat Jan haar een „incourant type" noemt „Maar ja, ik heb op het ogenblik niet anders en lief is ze wél") meestal niet. „Wie moet de biertjes tappen als ik er niet ben en Gonnie is even met een klant naar boven??", vraagt Jan zich ver ongelijkt af. „Dat die twee er ook vandoor moesten gaan", jammert hij om vervolgens te constateren dat het in zijn nering „net een dui ventil is: zet Je 't deurtje open, dan vliegen ze weg". Een geluk bij een ongeluk: struise Gonnie krijgt haar lichaam van z'n leven niet door welk w.c.-raampje dan ook. In de tweede Hollandse bar, Las Vegas, zijn op dit ogenblik nog drie (Nederlandse) meisjes actief: Mir jam, Jannie en Carla. Maar ook de exploitant van deze schemerige on derneming vreest de onheilspellende dreiging van de vermaak-tax. „Ik hoop maar dat we straks 'toch per maand worden aangeslagen, want als we voor elk meisje dat hier even komt werken voor een heel jaar moeten betalen, dan kunnen ze hun mini-juupjes wel aan de wilgen hangen". Leestekens Hun Belgische collega van de Bo dega-bar", een bebrilde vijftiger die voor hetzelfde geld (maar waar schijnlijk voor aanmerkelijk min der) de burgemeester van dit Kin rooy zou kunnen zijn, zo oer-dege- lijk ziet hij eruit, zie t de rose toe komst ondanks de vermaak-tx toch nog wel rooskleurig in. Als enige fites-echte Belg in de club van bar-exploitanten weet hij uit ervaring dat men in België niet te snel al te pessimistisch hoeft te zijn. „Ach wat", dingt hij af, „ge weet toch dat de soep niet zo heet gegeten wordt als ze wordt opge diend". En, een fles „champagne" ontkurkend (inkoop 2,20, verkoop ƒ100,-): „Ge vergeet dat de provin cieraad dat besluit van de gemeente hier nog goed dient te keuren". Hij maakt zich trouwens in het ge heel geen kopzorgen, ook niet als de provincieraad instemt met wat het Kinrooyse gemeentebestuur bedissel de. „Als ge in ons Belgische wet boek bladert ,dan weet ge toch dat de leestekens bij ons aan de ach terkant van de bladzijden staan...". Inval Jan de Regt, de geboren Zeeuw die via Den Haag, Eindhoven an Ne derlands Limburg in Kinrooy be landde, maakt zich duidelijk het meest nerveus. Niet alleen omdat Bredase Gonnie beneden geen „pi- colootjes" (glaasjes champagne van 7,50 bij Las Vegas ƒ15.-) kan ver sleren als ze boven vijftig tot hon derd gulden verdient, meer nog om dat de gendarmes van Khrooy do laatste weken om de haverklap voor controles komen binnenvallen. „Vorige week tweemaal op een avond, alle klanten moestal hun paspoort of rijbewijs laten zien, nou ja, je begrijpt dat ze dat niet leuk vonden. Binnen 'n mum van tijd was de zaak leeg en denk maar niet dat klanten die zo'n inval meema ken ooit nog terugkomen". Ook deze verhoogde politie-activiteit maakt het voor Jan de Regt zo klaar als een klontje: het rosse le ven van Kinrooy moet dood. Hoe denken de Kinrooyers er zelf over? We vroegen in het duivenlo- kaal de mening van enkele 65-plus- sers. Hun opinie was eensluidend: „Aoh, die vijf bars hinderen ons niet als het er maar niet méér worden. Toen wij jong waren, zoch ten we ons vertier óók over de grens, in Sittard, Heerlen en Aken". De vrouw van 'n gepensioneerde beambte: „Ik heb liever dat ze het in zo'n kroegske kopen, dan dat ze m'n dochter van de fiets sleuren" Bij ontstentenis van de burgemees ter laat Jans aantijging dat deze „niet van rode lampjes houdt" zich niet controleren, maar van een an der lid van 't Kinrooyse gemeen tebestuur, dat persé anoniem wil blijven, begrijpen we dat hij nu ook weer niet helemaal ongelijk heeft. „De frankskes tellen wel degelijk, maar waar het ons vooral om gaat is dat de schande van Kinrooy moet worden uitgewist". Al was het maar omdat het wulpse rode neon inderdaad absurd af steekt tegen het donkergroen en zwart van deze goudechte, ongesig neerde Permeke. Waarin „nochtans" de crucifixen en Mariabeeldjes die men er op elke hoek van de straat aantreft die „schande" tot nu toe altijd ruimschoots compenseerden. Reportage Kees Haak Foto's: Ed Leyten «llllllllllllllll11

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13