loedig arbeidsconflict in Barcelona RUK OP REGERING-NIXON NEEMT TOE 'USSEN LANCEREN UIMTESTATION Havenstaking (8000 man) in Engeland IEMC0 n dode en zes ernstig gewonden A Nationaal Roemeens Folklore Theater ■5f: Debré treedt af als minister Libië steunt Palestijns verzet niet meer Over en weer beschuldigingen Vietnam-besprekingen nog geen stap verder .7! Zes jaar voor boterzwendelaar adanks beëindiging van de oorlog in Vietnam AG 4 APRIL 1973 BUITENLAND ADVERTENTIE \y, een Engelse jachthond die elke dag boodschappen doet voor zijn baas in Londen werd ren aangehouden door Londonse politie-agenten. Het gebeurde vlakbij de rechtbank waar ren een aantal personen terecht moest staan voor het vorige maand deponeren van IMce bommen in de Engelse hoofdstad. Men vreesde dat de rechtzaak weer gepaard zou gaan bomaanslagen. Links op de foto kijken de agenten alleen maar naar de hond die met zijn \oodschappen gaat doen. Op de terugiaeg echter wordt de inhoud van de tas gecontroleerd. BARCELONA (UPI) Meer dan duizend arbeiders zijn gisteren op een bouwterrein bij Barcelona in botsing met de politie gekomen tijdens een arbeidsincident, dat politieke krin gen het bloedigste sinds ruim een jaar noemden. De politie deelde mee dat een arbeider omkwam en een tweede ernstig werd gewond. Voorts zijn vijf politiemannen ernstig gewond. De botsing deed zich voor toen de arbeiders gedood en circa vijftig ge- politie te hulp was geroepen om wond. stakende bouwvakarbeiders te T J verspreiden die zich verzameld had- Incident den op de plaats waar een elektri- Een Spaans vliegtuig heeft voor sche centrale wordt gebouwd. De de kust van Agadir een aanval ge- politie verklaarde dat zij werd be- daan op een vaartuig van de Ma- kogeld met een regen van stenen en rokkaanse kustwacht. dat een andere projectielen, waarop zij zich Spaanse vissersboot opbracht, gedwongen zag "de aanval af te Het Marokkaanse persbureau slaan", aldus het Spaanse pers- meldde dat de Spanjaard in Ma rokkaanse wateren op "rooftocht" NEDERLANDS CONGRESGEBOUW DONDERDAG 5 APRIL 20.15 UUR Onder beschermheerschap van Zijne Excellentie de Ambassadeur van Roemenië slechts één uitvoering van het 40 dansers(essen) en musici met de beroemde panfluit en doedelzak. Spectaculaire dansen en meeslepende muziek. Populaire prijzen: f6.50 - 12.50 b.l. Verkoop dagelijks 10.00-18.30 uur Ned. Congresgebouw (tel. 548.000) en Posthoorn, Groenmarkt 36. bureau Cifra. Volgens getuigen schoot de poli tie, waarbij de 27-Jarlge bouwvak arbeider Manuel Fernandez dode lijk in de nek getroffen werd. Daarop vluchtten zijn collega's. gen kan hebben. Men vreest dat dit Jongste inci dent in het SpaansMarokkaanse visserijconflict ernstige gevol de ta Brava waar zij probeerden trei- aanzienlijk uitgebreid. Tegen deze stap heeft Spanje, dat het zwaarst wordt getroffen, heftig geprotes teerd. Binnen het Marokkaanse visserij- gebied mogen nu alleen nog die bui- 19i KOU (AP/UP) De Russen hebben gisteren het ruimtestation van het type Saljoet onbemand gelan- 1,75;u een baan om de aarde waarvan de hoogte varieert tot 280 km. De omwentelingstijd bedraagt 89 minuten, van een Amerikaans ruimtelabora I CPcht c^rca veertig ton, dat is 15 ton meer dan de eerste, torium op het programma waarin be- '|9!ht wordt dat de Russen op korte termijn een Sojoez- ™annlI1gen gedurende 28, 56 en 56 -!f2 la"cere" met d™5 kosmonouten aan boord, die een™ gezarnemijke ^Russteh-Ame- Saljoet zullen koppelen en daarin overstappen. Het in- rikaanse bemande vlucht in gekop- 1 itarium van de Saljoet kan echter ook vanaf de aarde worden en het laboratorium kan ook radiografisch bestuurd. Qie Saljoet van 25 ton werd gelanceerd. Een dag 23 april volgde de Sojoez Olaan boord SJatalow, Jelis- Tloekawisjnikow, die bijna i ^len in de ruimte bleven. nen aan te houden en met stenen te bekogelen. Ook daar kwam de politie tussenbeide. De bouwvakarbeiders waren maandag in staking gegaan om looneisen kracht bij te zetten. Het was de ernstigste botsing tussen arbeiders en politie sedert rokko°hebben gehaakt duizenden stakende werknemers dertien maanden geleden probeer den een scheepswerf in El Ferrol over te nemen. Daarbij werden twee (Van onze correspondent) Volgens een woordvoerder van het Londen Voor zover bekend zijn stakingscomité staken er op dit er geen grote Nederlandse schepen ogenblik achtduizend havemarbei- het slachtoffer van de havenstaking ders. Het genootschap van haven- in de Britse hoofdstad. In de Lon- arbeiders wist het precieze aantal dense havens liggen ruim dertig 7084. Hoewel er gisteren besprek in schepen te wachten om gelost of ge- gen zijn gevoerd tussen de stakers laden te worden. De havenautoritei ten konden niet meedelen of er sche pen bij waren met een aan bederf onderhevige lading. Het werk op de schepen, die op de rivier de Thames tenlandse schepen vissen waarvan liggen, gaat gewoon door. Het zijn de regeringen afspraken met Ma- er ongeveer honderd, variërend van tankers tot coasters. gekoppeld maar stapten daarin niet over. Op 6 Juni 1971 ging de Sojoez-ll met Dobrowski, Volkow en Patsajew naar de SaljoetI. Zij bleven de recordtijd van 570 uur 17 minuten in 5V° uur aan de Saljoet de ruimte, dwz ruim 23 etmalen. De meeste tijd verbleven zij in de Sal joet, waaraan zij kort na het begin van hun vlucht koppelden. Het drietal kwam om het leven bij de terugkeer op aarde. Later werd bekend gemaakt dat dit drama ver oorzaakt was door het wegvallen van de druk in de Sojoez tijdens de af daling door de atmosfeer. Sindsdien zijn er geen Russen j. - de Ara" meer in de ruimte geweest. De Sal- élische oorlog van 1967 j0et en de Sojoez zijn aanzienlijk lël de internationale con- verbeterd. 1949 aangaande de behan- 1 de burgerbevolking in be- leden niet meer geeerbie- De eerste Saljoet werd In oktober 1971 naar de aarde teruggedirigeerd en verbrandde in de atmosfeer. Voor mei a.s. staat de lancering BEIROET (DPA) Libië heeft vrijwilligers bestaande Deze methode kan deze conferen- PARIJS (UPI) Zuidvietnamese militaire contingent teruggetrokken, en Vletcong-onderhandelaars zijn tie alleen maar voeren naar dat het ter beschikking had gesteld gisteren dn Parijs opnieuw bijeenge- impasse, van het Palestijnse verzet. komen om te spreken over de poli- Het staakte voorts de voorheen tieke toekomst van him land. Zij Van Hieu, de leider van de Viet- oong-delegatie, verklaarde op zijn omvangrijke financiële hulp aan de beschuldigden elkaar over en weer beurt: Saigon de buitenlandse 'yi Kruis maakt 'tsl verwijten Oil (DPA) Rlisch#» rwvrl PARIJS (RTR/UPI) De Franse minister van Defensie, Michel Debré Palestijnen, zo meldt het in Beiroet van pogingen de besprekingen verschijnende blad „1' Orient le Jour", doen stranden. Daarentegen heeft Irak de verzoe- Luu Vien, vice-premier van het ken om meer financiële hulp, waar- bewind van Saigon, zei dat "De voor onlangs de Palestijnse leider communisten een vertragingstac- bevoogdimg niet van zich afschudt, zal het onmogelijk zijn het eens te worden over een politieke regeling. Amerikaanse functionarissen uiten bedreigingen Jegens ons". Hij her en de werkgevers, mag niet worden verwacht dat de staking voor het weekeinde zal worden opgeheven. Vrijdag zullen er vermoedelijk be sluiten worden genomen om een massabijeenkomst van havenarbei ders in een van de Londense havens. Er werken in totaal 12.000 mensen in het Londense havengebied. De 290.000 Britse mijnwerkers heb ben besloten niet te gaan staken. Ruim 63% was tegen het voorstel van de leiding van de nationale bond van mijnwerkers het werk neer te leggen uit protest tegen de voorge stelde loonsverhoging in het kader van de loonpolitiek van de regering - Heath. De mijnwerkers zullen de loonsvoorstellen acoepteren. Premier Heath zei gisteren in het Lagerhuis "verheugd te zijn" over het besluit van de mijnwerkers. "Steeds meer mensen realiseren zich hoe irrelevant het is, iets als een staking te ondernemen op 1 mei". De TUC, het Engelse equiva lent van het NW, heeft een oproep gedaan voor een nationale staking op die dag, uit protest tegen de loon- en prijspolitiek van de regering. Jasser Arafat in Bagdad kwam plei- tiek toepassen en weigeren een haaide dat Washington duizenden is gisteren afgetreden. Hij ziet ook af ten, beantwoord door de guerrilla- agenda voor de onderhandelingen Maatregelen De Franse minister vens ontslagen, die van 20 februari tot 20 maart deelnamen aan de sta rre Hokey verklaard op de onder hen zijn vijf vakbonds- Ije van Rode-Kruisorganisa- functionarissen van de socialistisch- ♦amsataes van de Rode Hal- georiënteerde CFDT. Nog eens vijf in het Midden-oosten die verkeersleiders zijn bij wijze van tfdstad van Jordanië wordt straf overgeplaatst. De maatregelen en waarheen Hokey door zijn genomen op grond van een wet nationale comité van het uit 1964 die stakingen voor leden Is is afgevaardigd. van dit beroep verbiedt. van een functie in de nieuw te vor men regering. Debré heeft geen toe lichting gegeven op zijn besluit. Hfj liet het volgende communiqué uitge ven: „Michel Debré heeft zijn colle ga's meegedeeld dat hij zijn functie van minister van Defensie neerlegt en geen deel zal uitmaken van de nieuwe regering.". Debré is de laatste tijd met name onder de Jeugd een omstreden figuur. Zijn "Wet-Debré" die uitstel van mi litaire dienst voor studenten onmo gelijk maakte, heeft geleid tot mas sale betogingen, waarbij het soms tot felle vechtpartijen met de politie kwam. De 61-jarige Debré is vaak „liet geweten" van het orthodoxe Gaullis- me genoemd. Zy'n aftreden draagt er waarschijnlijk toe bij dat de nieuwe regering een minder tradiitdoneel- GaullliStisch gezicht zal hebben. militairen als burgers vermomd in Vietnam had achtergelaten. In gevolge het op 27 januari beweging 3 miljoen dollar te echen- te aanvaarden. De Vietcong lokt mi- ken. De Palestijnen waren in moei- liftaire incidenten uit en eist lijkheden geraakt doordat Saoedi- deze worden besproken voordat er parijs gesloten vredesakkoord moe- Arabië en Algerije de geldkraan heb- overeenstemming over een agenda ten beide partijen binnen negentig ben dichtgedraaid. wordt bereikt". dagen een nationale raad van ver- zoening en overeenstemming vor- men om vrije verkiezingen in Zuid- Vietnam te organiseren. Zij hebben nog geen maand om deze taak te volbrengen en zijn het zelfs nog niet eens over een agenda) In Saigon liepen de Zuidvietna mese militaire onderhandelaars gis teren weg uit een vergadering met de Vietcong. Volgens hen werd er geen voortgang geboekt met pogin gen een einde te maken aan de ge vechten op de regeringsbasis in Tong Le Tsjang, 80 km ten noorden van Saigon. De basis, al vijf weken lang het gebied van felle gevechten, is nu de centrale kwestie van het bestandsoverleg geworden. 7 Speciale DONDERDAG AANBIEDING BASF CASSETTES C 60 normaal f5,50 per stuk NU 5 stuks 15.- 20.- BASF CASSETTES C90 normaal 7,p. st. Geldig tot a.s. donderdag 21.00 uur NU 5 stuks Nieuwe Rijn 2932 Leiden, Tel. 24244 HAMBURG (DPA) De 31-Ja rige in West-Duitsland wonende Ne derlander Anton van Oosterum is in Hamburg tot zes Jaar gevangenis straf veroordeeld, onder meer we gens belastingontduiking en verduis tering van rond 8 miljoen mark. De 32-Jarige Johannes Ehlers, voorma lig bedrijfsleider van het importbe- drijf voor zuivelprodukten Norden, kreeg dezelfde straf. Beiden moe ten een boete van 500.000 mark elk betalen. De rechtbank achtte het bewijs geleverd dat van Oosterum en Eh lers in de periode van mei tot okto ber 1970 door middel van manipula ties met subsidies voor rond 970 ton boter ruim 8 miljoen gulden geïncas seerd hebben aan EEG-subsidies. Een hoeveelheid van 600 ton boter, waarvoor geld ontvangen is, bestond alleen op vervalste papieren. 9Ndoor William Millinshlp f binnenlandse economie Jch snel uit. De laatste ingenen uit Vietnam zijn ftjerd. Men zou daarom ver- 75 dat het Witte Huis onder Nlxon thans zou spinnen loening en zelfvertrouwen. 5( plaats daarvan wordt vier 1 na Nixons triomfantelijke Cfeing het Witte Huis over- et moeilijkheden. Het zijn Cfcl moeilijkheden over de met een Congres, waarin nocratische oppositie de ~ieid heeft. Die strijd werd en Nixon hoopte op pu ft |eun vanwege zijn politiek i'irking der federale uitgaven .vermijden van verhoging ^inkomstenbelasting, waarbij 1 Democraten voorstelde ,9fn< jing heeft een deel van de fetgeving van vorige Demo- regeringen afgebroken en popte dat de Democraten (verdreven zouden reageren, ist mogelijk, dat Nixon met p°k alsnog succes heeft. Er grondwettelijke bezwaren fcngen tegen het recht van Jent zijn veto uit te spre- fondsen, die het Congres gestaan, waardoor er meer jlen uitgegeven dan de pre- ïst. i neemt aan, dat het land als geheel weinig bezwaren aan de dag zal leggen tegen een stoer op treden van de president Jegens het Congres, waardoor de belastingen laag worden gehouden. Het Congres kan weliswaar veto's van de presi dent overstemmen, maar daardoor loopt dat Congres het gevaar een onverantwoordelijk aanzien te krij gen in de ogen van het grote pu bliek. Deze strategie van Nixon heeft de Democraten in een hoek gedreven, waaruit zij nog niet heb ben kumien ontsnappen. Wat echter de positie van de rege ring heeft verzwakt is niet de strijd om de begroting, maar de omstan digheden waaronder deze strijd wordt geleverd. Geen afsluiting Een factor is, dat de terugtrekking uit Indlo-China geen afsluiting bleek te zijn. De strijd gaat nog door. In Cambodja voeren Ameri kaanse B 52- reuzenbommenwerpers nog dagelijks bombardementen uit en de Senaat vraag met steeds sterkere drang krachtens wiens ge zag Nixon nog steeds oorlog voert. Tot dusver heeft Nixon een beroep gedaan op zijn functie van opper bevelhebber om alle maatregelen te nemen, die hij nodig acht om „Amerikaanse troepen te bescher men". Er zijn thans evenwel geen Ameri kaanse troepen meer in Indo-China om te beschermen. Niettemin blij ven de B 52- bommenwerpers com munistische posities in Cambodja aanvallen. Dat Amerika nog steeds bij Viet nam betrokken blijft zal ook naar voren worden gebracht als de rege ring aan het Congres gelden vraagt voor herstel van de oorlogsschade zowel in het Noorden als in het Zuiden. Dit plan is reeds gekriti seerd door bekende „duiven" als de Democratische senatoren Humphrey en Mc.Govern. Verder heeft de verwachte vreugde over de terugkeer van de Ameri kaanse krijgsgevangenen niet de politieke gevolgen gehad die het Witte Huis graag wenste. Het proces van terugkeer werd ver spreid over twee maanden en er werd beweerd, dat de patriottische redevoeringen, die sommige ex- krijgsgevangenen afstaken, geënsce neerd waren. Tezelfder tijd stegen de prijzen van levensmiddelen in de Verenigde Staten en men vreesde een nieuwe golf van inflatie. De Beurs van New York gaf uiting aan deze vrees voor economische achteruitgang. Ver'1— kwamen oude schandalen opnieuw tot leven. Zij maakten de regering het leven zuur en beheer sen het politieke leven in Washing ton. Het is misschien zo dat de Amerikaanse hoofdstad wel bijzon der gefascineerd is door de dage lijkse onthullingen over de vraag wie er verantwoordelijk was voor het plaatsen van afluisterappara tuur in het hoofdkwartier van de Democratische partij in het Water- gate-gebouw, over de omvang van de politieke spionage en sabotage tijdens de campagne voor de presi dentsverkiezingen van vorig Jaar, over de oorsprong van geheime te goeden, van honderd dollar elk, waarmee de Republikeinen hun „in lichtingendienst" hebben gefinan cierd: verder over de pogingen van het reusachtige International Tele phone and Telegraph concern om de binnenlandse politiek en die ln Chili te beïnvloeden. Er zijn echter geen tekenen dat de grote meerderheid van de Amerika nen, die wonen buiten het District of Columbia (waarin de hoofdstad Washington ligt) thans veel meer in deze zaken geïnteresseerd is dan vorig Jaar november, toen Nixon een grote verkiezingsoverwinning behaalde. Het is ongetwijfeld waar, dat thans het land veel meer be zorgd is over de prijs van rundvlees en van kruidenierswaren dan over de Watergate en ITT-schandalen. Sommige Republikeinse Congresle- en zijn echter kennelijk bang dat op zeker moment de aandacht van het publiek zich plotseling op de schandalen zal richten en regering en partij ernstige schade berokke nen. Slachtoffer De herleving van het Watergate- schandaal lijkt reeds een slachtoffer te eisen en wel de ongelukkige Pa trick Gray die de president gekozen had tot permanent hoofd van het Federale Inlichtingenbureau (FBI) Hij heeft het Witte Huis erg in verlegenheid gebracht door zijn openhartigheid tijdens verhoren door de Juridische commissie uit de Se naat. Hij overtuigde de senatoren echter niet, dat hij de geschikte man was voor de enorm machtige positie van hoofd van de FBI. Hij heeft nu weinig hoop meer, dat zijn benoeming door de Senaat goedge keurd zal worden en er zijn geen aanwijzingen, dat het Witte Huis zich erg zal inspannen om hem te redden. Gray hielp de regering niet bepaald toen hij als getuige verklaarde, dat in de vroege stadia v an het onder zoek naar de Watergatezaak John Dean juridisch adviseur van het Witte Huis, „misschien" gelogen had tegen FBI-agenten. Gary had niettemin ongekuiste FBI-dossiers aan Dean overhandigd, die zijn ei gen onderzoek verrichtte naar de mogelijke betrokkenheid van figu ren op het Witte Huis in de Water gatezaak. Op grond van Dean's rapport ver klaarde Nixon vorige zomer, dat er niemand, die toen op het Witte Huls werkzaam was, met de zaak te m»1'"1 had. De getuigenis van Gray werd ge volgd door nog sensationeler ont hullingen van James Mc.Cord. oud veiligheidsdeskundige van het Comi té tot herverkiezing van Nixon en een van de mensen die vorig Jaar Juni op heterdaad betrapt waren in het Watergate-Gebouw. Samen met zes anderen werd hij in Januari schuldig bevonden. McCord voerde toen in een brief aan de rechter aan, dat er politieke druk was uit geoefend op de verdachten om „zich schuldig te verklaren, maar verder hun mond te houden", dat er mein eed tijdens het proces was ge pleegd en dat er, behalve de zeven verdachten, ook anderen betrokken waren geweest bij de afluisteraffai- Voor tv McCord belooft een kroongetuige te zullen worden in het onderzoek (dat voor de televisie zal worden uitgezonden) naar politieke spiona ge er> sabotage, welk onderzoek door een speciale commissie uit de Se naat verricht zal worden onder voorzitterschap van de geduchte se- Observer-Dienst natxw Sam Ervin van Noord-Caroli na. Het gewaar voor de regering is, dat de verhoren door de speciale com missie in het openbaar het bouwsel van ontkenningen bloot zullen leg gen, dat was opgericht tussen het Witte Huis en de Watergatezaak. Republikeinse senatoren, met inbe grip van de conservatieve John To wer van Texas, oefenen thans druk uit op de president om zelf het heft in handen te nemen om het Water- gate-mysterie te onthullen. Tot dusver echter heeft de presi dent op de beschuldigingen en ver denkingen geantwoord met zijn ver trouwen, uit te drukken in zijn staf en een beroep te doen op het spe ciale privilege van de uitvoerende macht, dat verhindert dat zijn me dewerkers verplicht zijn onder ede te getuigen voor Congrescommissies. Hij heeft zijn eigen autoriteit en prestige ingeschakeld, zonder de Ver denking weg te kunnQr nem~n dat een zekere mijnheer X ergens hoog in het regeringsapparaat de politie ke spionage van vorig Jaar uitdacht. Steward Alsop, rubriekschrijver van Newsweek, een man die meestal sympathiek staat Jegens de rege ring, merkte zelfs op: „Veel mensen krijgen het vermoeden, hoe onge fundeerd ook, dat mijnheer X nie mand anders dan de heer Nixon is".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9