Hoge Veluwe' kreeg nieuwe slag te verwerken Woonwagenkampbewoners laken rapport van ministerie CRM {OULETTE SPELEN WORDT LEGAAL "Zware storm zie je pas kort van tevoren zitten lepetitoren in geding legen de universiteit Burger gaat nog door Zaterdag retour Principiële bezwaren van ARPCHUSGP en GPV Dr. Ten Kate (i^mnj: Opnieuw 70.000 bomen geveld door storm "P- ig ''Merendeel leeft 26 weken per jaar van bijstand" enkele reis plus een piek rpENSDAG 4 APRIL 1973 jEN HAAG Roulette spelen rdt in Nederland legaal. Ver- edelijk al volgend jaar zullen de •ste casino's in ons land open en nog voor het einde van dit zal er een nationale lotto ko- jit bleek gisteren in de Tweede per tijdens het eerste deel van it over het initiatief-wets- werp van de Kamerleden Van (KVP) en Geurtsen (VVD) om de wet op de kansspelen als zo danig te wijzigen. De meerderheid van de volksver tegenwoordiging is voor de invoering van de lotto en het toestaan van het roulettespel. Wel bestaan er grote bezwaren vooral van de PvdA om de opbrengsten ten goede te laten komen van de sport wereld en het toerisme. Liever ziet men dit geld in de staatskas terecht komen. De grote vraag is dan ook of het wetsontwerp de behandeling in de Kamer is vandaag voortgezet ongewijzigd de eindstreep zal ha len, gezien het grote aantal amen dementen dat werd ingediend. Zo heeft de PvdA ook bezwaren tegen het in handen geven van de lotto aan de Sporttoto. Men wil dat ook andere instellingen met een ideeël doel daarvoor in aanmerking moeten komen. De KVP wil niet dat de sport-, verenigingen de dupe worden van deze wijziging en stelde voor om de wijze van beschikbaar stellen van de lotto-formulieren, zoals dit al bij de sporttoto gebeurt, niet te wijzi gen. De verdeling van de opbreng sten zou volgens de KVP onder parlementaire controle moeten staan. De ARP en de CHU, die samen met het SGP en GPV merendeels principiële bezwaren hebben tegen dit wetsontwerp zouden het liefst zien dat er geen casino's komen en als dat niet tegen te houden is, dan zou er een speciale roulettebelas ting moeten komen. Ook minister Van Agt van justitie heeft laten weten onoverkomelijke bezwaren te hebben tegen de invoering van ca sino's in Nederland. Hij wil tegen het gehele wetsontwerp stemmen. "Het is nu, na twee zware stor men binnen vijf maanden, meer dan ooit nodig, dat iedereen mee helpt het schamele bomenbezit in Nederland in stand te houden," al dus het comité. RECHT (ANP) "Het gaat alleen tegen de Kring Jtrechtse Repetitoren. De juri- faculteit heeft het niet op de begrepen. Sinds de oprichting heeft de faculteit geweldig ac- e KUR bestreden. De gevestigde verzet zich tegen de opkomst ets nieuws buitenaf, voelt zich Igd". us gistermiddag in kort geding ice-president mr. A. G. H. Bei- fan de rechtbank in Utrecht. W. J. Droesen, pleiter namens ursisten van de besloten ven- thap "Kring van Utrechtse Re- ren" tegen de juridische facul- van de Rijksuniversiteit in iit. De Kring is van mening dat culteit met twee maten meet de studenten van de KUR te öhten het zogenaamde b-exa- Meidiing rechtswetenschap af terwijl studenten van de fit hiervan zijn vrijgesteld, ileiter van de KUR voerde ver- bezwaren aan dat de eisen iet b-examen onlangs bekend aakt en dat eerder de indruk gewekt dat het b-examen geheel een formaliteit zou zijn. aldus mr. Droesen, strijd met ^gels van maatschappelijk fat- rkoop buksen kt aan banden f HAAG De verkoop van ;en moet aan banden wor- |elegd, vindt het tweede-kamer- (PvdA). In schriftelijke i aan de regering informeert deze buksen geen wapens zijn zin van de wet, maar als jartikelen" worden beschouwd. citeert een advertentie: buks met vizier. Kaliber 4.5 j afneembare teleskoopkruis- met krachtige zoomlens, ver- 4x15. Lengte buks 107 cm", fcmerlid wil weten hoeveel buk- omloop zijn en hoeveel schade laatste jaren hebben aange- soen, want er is ongelijkheid, waar gelijkheid kan zijn. Hij ging ook in op de argumenten die binnen de rechtenfaculteit tegen de KUR wor den gebruikt en die neerkomen op: de KUR is een instelling die op com merciële basis de rechtenstudie voor mensen mogelijk maakt om er winst mee te maken. Volgens hem worden er leugens en valse geruchten over de KUR door leden van de faculteit xn omloop gebracht. Namens de faculteit betoogde fa culteitsdecaan Prof. mr. Wachter dat vrijstelling van het b-tentamen al leen openstaat voor die studenten die bij de universiteit zijn ingeschreven. Hun opleiding in het vak inleiding rechtswetenschap is door de casus- cyclus zo intensief dat zij bij wijze van spreken "tijdens de rit" door de begeleidende docent worden getoetst. Prof. Wachter verklaarde ook dat wel degelijk wordt gewaakt voor de kwaliteit van de verslagen van de werkgroepen. Bovendien staat volgens hem de minister van Onderwijs en Weten schappen toe dat zogenaamde exa men-studenten of extranei op een andere wijze op hun kennis worden getoetst dan zij die aan het onder wijs in werkgroepen deelnemen. Prof. Wachter benadrukte dat hij geen aanval wilde doen op de functie van instituten die naast de scholen en universiteiten opleidingen willen verzorgen. Hij meende dat de KUR- leiding mensen lokt met het vooruit zicht snel een titel (die van meester in de rechten) te halen en daarmee niet voorziet in een maatschappelijke behoefte. 'Wij worden overstelpt door mensen die denken dat de folder van de KUR van ons afkomstig is, die soms geld hebben geleend om het cursusgeld te betalen en dan bij ons tot de ontdekking komen dat wij met de opleiding niets te maken hebben. We krijgen ook mensen van wie blijkt dat hun vooropleiding onvoldoende is om een rechtenstudie te volgen". Als eis werd namens de zes deel nemers aan de KUR-opleiding gesteld een faire kans voor het b-tentarnen ook voor hen. Zorgt de faculteit daar niet voor, dan dient een dwangsom te worden opgelegd aan alle bestuurs leden van de faculteit en aan de universiteit. De president bepaalde de uitspraak op 11 apriL HOENDERLOO Enkele uren nadat maandag het nationale park De Hoge Veluwe blije brieven de deur uitdeed met een uitnodiging om te komen zien hoe het park zich had hersteld van de novemberstorm, sloeg een tweede storm onverbiddelijk toe. Aan de 50.000 gevelde bomen van november werden maandag naar schatting nog eens 70.000 toege voegd. Volgende week begint de aanplant van nieuwe bomen, wat fi nancieel mogelijk is gemaakt door een zeer geslaagde actie "Zet een boom op." "We zullen er meteen een actie 'Zet nog eens een boom op' achter aan moeten plakken." zegt Hoge Veluwevoorlichter Alings zuur. Behalve in aantallen is de schade van maandag in nóg een opzicht gro ter dan die van november. Toen sneuvelden alleen pijnbomen, maar nu was er ook veel loofhout, vooral jonge berken, bij. Bovendien zijn de bomen, topzwaar geworden door de regen, vaak in tweeën geknapt. Waardoor ze op een duidelijk in el kaar gezakte houtmarkt nog moeilij ker aan de man te brengen zullen zijn. Omdat het hek rond De Hoge Ve luwe op verschillende plaatsen is omgewaaid, worden vluchtpogingen van het wild gevreesd. Daarom is men zo snel mogelijk met de herstel werkzaamheden begonnen. Volgens de Heidemy is de bomen- schade, behalve op De Hoge Velu we, op meer plaatsen groter dan in november. Genoemd worden Arn hem, Amersfoort en Tilburg. In het rivierengebied hebben de po pulierenopstanden geducht te lijden gehad, maar hoe verder men naar het noorden komt, hoe geringer de schade is in vergelijking met de 13- novemberstorm die vooral in Dren the zo zwaar heeft huisgehouden. Een woordvoerder van Staatsbos beheer heeft gesuggereerd omge waaide bomen enkele Jaren te con serveren door ze in het water te gooien. Als een geschikte plaats noemde hij het voor de scheepvaart afgesloten Apeldoornse kanaal. Het comité Boomfeestdag gaat geld inzamelen voor een jaarlijkse boomplantdag. Het comité heeft daartoe gisteren een speciale stich ting in het leven geroepen. Dr. H. Ten Kate wind. is precies als water Het ledenbestand van de TROS is in de afgelopen maand wederom sterk gestegen. Begin maart kondig de de TROS af dat haar ledental de 400.000 grens was gepasseerd. De omroep telt nu 413.502 leden. DEN HAAG Burger gaat door met de formatie. Gisteravond heeft hij Den Uyl ontvangen om de be staande mogelijkheden nader te be kijken. Andriessen heeft gisteren laten weten dat hij na fractieoverleg geestverwanten moet blijven ontra den in een kabinet Den Uyl zitting te nemen zolang de formateur pro grammatisch overleg weigert. Ook de ARP blijft by dót standpunt. De mo gelijkheid dat Boersma en De Gaay Fortman sr. zullen weigeren om in verder geheel progressief kabinet zitting te nemen, wordt bij het ont breken van KVP-ers zeer groot. Bei den hebben met hun aanvankelijke positieve opstelling ten aanzien van een kabinet Den Uyl getracht een bres te slaan in de impasse tussen progressieven en confessionelen. Voor een verhouding van 14 2 in een kabinet Den Uyl bestaat bij hen ech ter weinig animo. De formateur zal nu moeten kie zen tussen "inbreken" bij de KVP of de formatie van een progressief min derheidskabinet met of eventueel zónder ae twee ARP-kandidaten. Burger had voor vandaag geen nieu we afspraken gemaakt. DE BILT „Een storm zoals die van maandagavond is niet al dagen tevoren te voorspellen. Je ziet hem wel eens enkele uren van tevoren zitten. 1 uur 's middags heeft de radio geloof ik gewaarschuwd voor een zware storm of een orkaan. Ik heb het zelf niet gehoord, ik was niet thuis". Dr. H. ten Kate, die als adjunct-directeur van het KNMI in De Bilt toch wel heel dicht bij de weersverwachtingen leeft werd zelf ook een beetje verrast door het woedend wlndgeweld, nu hij toevallig niet naar de radio had geluisterd. Twee stormen van ongekend zwaar kaliber, één in november, en één in april, dus vrij dicht op elkaar. Ze hebben niets met elkaar uitstaande gehad. Het komt meer voor, dat een storm na korte tijd door een tweede wordt gevolgd. „In 1954 had Je vlak voor de kerst dagen een heel zware en direct daarop nóg één, ik geloof met maar één dag tussenruimte. Toch hebben die stormen geen verband met el kaar", zegt dr. Ten Kate De novemberstorm en die van eer gisteren leken wel op elkaar als tweelingen: ze hadden ongeveer de zelfde kracht, waren even diep en hadden nagenoeg identieke uitwer king. Het geweld van de wind vindt ook geen directe aanleiding in de uit zonderlijke zachte winter, die nu een kleine maand achter de rug is. „Meestal loop Je kans op storm als er sterke westelijke stromingen zijn. In het voorjaar heb Je die veel, dus in het voorjaar kan Je de zwaarste stormen verwachten", vertelt de topman van De Bilt. „Het is een normaal depressieverschijnsel dat dan van west naar oost trekt." De depressie was in de avond van maandag extra diep, omdat zij ra kelings langs een gebied van hoge druk ging. Als het verschil in luchtdruk groot is wordt de wind krachtig. „Je kan het vergelijken met water. Als Je hoog water hebt dat naar de ondiepte gaat krijg Je een sterke stroming. Met wind gaat dat precies hetzelfde", zegt de heer Ten Kate. De wetenschap probeert steeds ver der vooruit te vorsen in de ver wachtingen, die men van de grillen van het weer mag hebben. „Maar hoe verder Je in de toekomst kijkt hoe minder nauwkeurig je voorspelling wordt. Twee dagen van tevoren zie Je wel wat aankomen, maar dat het zo erg wordt weet je dan nog niet", is de conclusie btf het KNMI. „Om een zó hevige storm laat maar eens zeggen al tien dagen vooruit te voorspellen is een hopeloze zaak". Nog maar tot eind april! Een tijdelijk aanbod van NS, dat zaterdag retour. Een retourtje voor de enkele-reisprijs plus een gulden. U kunt er nog tot eind april van profiteren. Doen! NCS-televisie zendt van- in een extra aflevering van o Sport" samenvattingen uit le voetbalwedstrijden in de finales om de KNVB-beker Sparta en NAC enerzijds en AZ '67 anderzijds. "Studio begint om 23.10 uur op Ne- L Ruim drieënzestig procent van de. hoofdbewoners in Nederlandse woonwagenkampen leefde in 1970 gemiddeld 26 weken van de bij stand. Bovendien is het aantal woonwagenbewoners tussen 1960 en 1970 met de helft toegenomen en bedroeg eind 1970 14.594 personen. De woonwagenbewoners zijn in het algemeen Jonge mensen: het aantal mannelijke hoofden van de huis houdens van 65 Jaar en ouder is veel kleiner dan dezelfde groep van de rest van de Nederlandse bevol king, terwijl de leeftijdscategorie tot 35 Jaar sterk oververtegenwoordigd is. Dit staat in een onlangs verschenen rapport van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, over de resultaten van een in 1970 gehouden onderzoek naar de beroepsstructuur van de woonwa genbewoners. In 1970 beloofde de toenmalige mi nister van CRM, mej. dr. Marga Klompé, aan verontruste woonwa genbewoners een dergelijk onder zoek in te stellen. Ze hadden name lijk nogal wat bezwaren tegen de regeling die verplicht om op een re gionaal woonwagencentrum te staan en die de sluiting van kleinere cen tra tot gevolg heeft gehad. Ze wa ren bang dat er zich te veel men sen met hetzelfde beroep op één plaats zouden vestigen en dat door de te grote onderlinge concurrentie, die dan zou ontstaan, velen van hen niet langer in hun levensonder houd konden voorzien. Deze klachten begrijpt het ministe rie niet helemaal. Het rapport zegt: „Steeds meer woonwagenbewoners handelen in oude metalen en afval stoffen. In 1970 was dat 45 procent, tegen 20 procent in 1949. In de tra ditionele zelfstandige beroepen zoals gereedschapslijper was in 1970 nog maar 5 procent werkzaam, tegen 20 procent in 1947. Er traden geen we zenlijke onderlinge verschillen aan de dag in de beroepenverdeling in de gebieden die op de dag van het onderzoek wel een regionaal woon wagencentrum hadden en de gebie den waarin zo'n cenrtum ontbrak. Op grond van het gestelde over concen tratie en onderlinge concurrentie mochten grotere verschillen ver wacht worden, vooral ln de belang rijke sector van de oude metalen, waarin Juist het geringste verschil optrad." Met dit rapport zijn de woonwagen bewoners helemaal niet tevreden. Ook nu nog hebben ze klachten met name over de gevolgde metho de bij het onderzoek. „Het ministe rie heeft zijn inlichtingen Ingewon nen bij de gemeenten en niet bij ons. Het is toch absurd wanneer het ministerie een rapport samen stelt zonder de betrokkenen te ho ren. Ze moeten maar naar ons toe komen. Wij kunnen ze ook wel in lichtingen geven." De samenstellers van het rapport zijn het daarmee niet eens: de so ciale en economische situatie en de ontoegankelijke houding van de woonwagenbevolking tegenover ae buitenwereld maken de kans op be trouwbare gegevens gering. Bij CRM is men evenwel toch gevoelig voor de bezwaren van de woonwa genbewoners. Op het ogenblik zoe ken beide partijen naar een nieuwe mogelijkheden van een onderzoek. voordelig uit met NS Hogere prijzen frisdrank voor de ambtenaren DEN HAAG De ambtena ren van de Tweede Kamer zijn bijzonder boos over de hoge prij zen die zfj voor frisdranken moe ten betalen. Bij een kleine steekproef ts gebleken dat zij voor hun cola, tomatensap of chocomel soms het dubbele moeten neeerleggen dan him collega's op andere mi nisteries. Een glas Jus d'orange ko6t in de Tweede Kamer 1.10 grilden, terwijl men op de ministeries van Defensie, Landbouw en Onderwijs slechts 45 cent betaalt. Ook de Seven Up is niet goed koop (75 cent). Bij Landbouw Verkeer en Waterstaat en de Staatsdrukkerij kost deze drank 35 cent. Alleen de koffie is net zo duur als op de andere ministeries, maar die prijs een kwartle ls vastgesteld door de minister.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7