Schril contrast in woningbouw Spoedreparatie instructiebad Burgerlijke stand STORTPLAATS IN DE RAAD Advocaat in Nieuwe inwon Mevr. Le Coultre eerste erelid Sportcontact Bezetting van dienstgebouwen in bespreking GROFVUIL OPHALEN Veel animo voor rechtzaal neergeschoten badmintonstrijd Drie kinderen in brandend huis omgekomen maakten kennf met 'Oegstgees» Luxueuze bungalows en verkrotte huisjes bied toekomst of niet WOENSDAG 4 APRIL Wat gaat er met het Zuid hollands plassengebied ge beuren?. Dat is de vraag die op het ogenblik velen bin nen maar ook buiten het gebied bezighoudt. Eind van dit jaar zullen Provin ciale Staten van Zuid-Hol land de lijn tot 1980 uitstip pelen. Daarmee zal het ont brekende stukje van de Zuidhollandse streekplanleg puzzel zijn ingevuld. Maar voor het zover is krijgt iedereen nog de gele- genheid beziuaarschriften in te dienen. Hoe de standpun ten van de verschillende be langengroepen liggen zal de komende weken duidelijk worden gemaakt in een serie artikelen over de toekomst van dit gebied. Wat verwacht de recreant van het plassengebied en hoe zien de bewoners het zelf? Wat moet er volgens de pro vincie de komende jaren ge beuren of niet gebeuren en hoe denken de gemeenten in het gebied daarover? Deze en nog vele andere vaak te genstrijdige meningen ko men aan bod in de serie "Plassengebied toekomst of niet?" Vandaag deel 2. O J LEIDEN De Leidse raad komt meenschappelijke Vuilverwerking xxa»v wil e VOORSCHOTEN Het Voorscho- tense instructiebad heeft een defect aan de boilers. Onlangs is een van de boilers voor de warmwatervoorzie ning zodanig defect geraakt, dat de ze alleen tegen zeer hoge kosten zou kunnen worden gerepareerd. Het technisch onderzoek heeft uitgewe zen dat het aanbeveling verdient, niet tot reparatie over te gaan. maar tot vernieuwing. De oorzaak van het defect raken van de boilers is te vinden in het harde water, daarom wordt tevens een wateront harder aangebracht. Ter voorkoming van sluiting van 't instructiebad hebben B. en W. reeds besloten tot de herstelwerkzaamhe den en hebben de raadsleden door middel van een brief van B. en W. hiervan kennis gekregen. Hoewel B. en W. niet over kredieten beschikken Mevrouw A. J. le Coultre- Poest, oud wethouder van o.m. sportzaken in Wassenaar is tot erelid van Wassenaars Sportcon tact benoemd. Als blijk van de ?rote waardering die het Sport contact voor het werk van me vrouw Le Coultre heeft. Tijdens een afscheidsvergade- ing roemde voorzitter C. Kerdel de energie en aandacht die zij tijdens haar wethouderschap, •an de sport in Wassenaar heeft besteed. Tijdens het afscheid, waar ook burgemeester Staab bij aanwezig was kreeg me vrouw Le Coultre tevens een golf tas aangeboden. mag dit college in noodgevallen re paraties laten uitvoeren, waarvoor later de gemeenteraad goedkeuring moet verlenen. LEIDEN Het ligt in het voor nemen van B. en W. om vraagstuk ken, die verband houden met be zetting van dienstgebouwen, aan de orde te stellen in een vergade ring van de commissie voor de al gemene en bestuurlijke aangelegen heden. Bij herhaling van bezetting van het bureau huisvesting zal eerst de chef van het bureau trachten door middel van een gesprek de be zetters weg te krijgen. Als dit niet lukt verzoekt hij de politie assisten tie te verlenen bij de ontruiming. In een dergelijk geval zal het colle ge na advies van de chef van huis vesting en de huisvestingscommis sie worden overwogen de dienstver lening aan betrokken woningzoeken den op te sohorten. B. en W. zeggen dit in antwoord op vragen van de VVD-fractie. Ze erkennen, dat de toewijzing van woningen geheel naar aanleiding van de bezetting van het bureau geschiedde. Twee leden van het col lege namen dit besluit, aangezien een nachtelijk verblijf op het bu reau bewaking vereiste van de po litie. wat problemen opriep i.v.m. de Leiderdorp Geboren: Monique d.v. M. J. Lepoeter en W. C. v. Zijp, Paola L. Q. d.v. A. Bottaro en C. J. v. Starrenburg, René z.v. C. Nieboer en M. Regtering, Jacoba d.v. H. Nlevaar en J. Giesbert. Marlëlle R. J. d.v. G. J. Brandsma en C. A. Bosselaar, Ga- briëlla I. v.d. A. B. J. J. Bregman en d.v. C. J. M. v. Vliet, en M. R. M. Ahs- d v. C. J. M. v Vliet en M R M. Ahs- mann, Anthonlus C. z.v. G. T. Schrij vers en J. H. W. Verheljen, René P. M. z.v, A. J. Goddljn en A. J. Wolvers. Floortje C. dv. J. A. M. Heslenfeld en R. W. H. T. E. J. M. vd. Heijden, Bastlaan A. z.v. J. C. M v Eisen en A M. Pierrot, Arle C. z.v. E. v.d. Plas en W. M. J. v. Leeuwen, Renske d.v. N. Adema en M. v. Egmond. Remco H. T. z.v. H. T. Schrijvers en J. v. Hameren, Serge P. z.v. J. B. v. Steen en A. v.d. Ham, Jessica C. d.v. M Blok en K. Sannowltz, Margaretha C. d.v. H. C. Loos en C. A. M. Wolvers. Nlcollna M. d.v.H. C. Loos en C. A. M. Wolvers. Maaike d.v. P. L. E. v.d Plas en J. Cli- né, Jan J. z.v. H Sleders en G H. Ouwehand. Margriet d.v. A. Guijt en L. M. Parlevliet, Monique d.v. J. Rot mensen en C. T. v.d. Zon, Sacha d.v. R. v. Gemert en S. Jonker, Tanja d.v. J. D. W. Eveleens en J. Faas. Sonja d.v. C. Bombeke en A. Prins. Jasper z. v. M. Schaareman en L. H. Jager, Je- roen-Peter z.v. P. d. Jongh en M. A. A. C. Avezaat, Arnold F. P. z.v. F. A. P. Breemerkamp en A. G. C. M. Maas. Petrus A. J. z.v. A P. J. Oomen en P. M. Jeuken, Nathalie J. W. d.v. L. J. W. P. J. Neep en C. J. M. v. Kem pen. Wendv B. d.v A J. G. M. d. MelJ on P. W. M. Nederhof, Manuela dv. K. J. Kransse en T. Mloch, Berna- dine J. d.v. D. d. Vries en N. M. Ver schoor. Maarten J. W. z.v. J. B. J. Ho- genelst en E. Poelman, Thijs z.v. E. Wisse en A. H. Harmsen. LEIDERDORP Ondertrouwd: P Kooreman en J. A. d. Dopper, T. Veld- stra en P. J. de Jcxng, H. L. A. v. Beurden on A. M. E. Kromhout. Getrouwd: H. Bijl en P. v. d. Penk. D. Hoogendam en C. v. d. Schinkel. J. Boom en F. Dool. J. E. v. Kamp en A. I. M. Bakker, D. B. Binkhorst en G. A. Gerrits. Getrouwd: H A. Lemkes en J. H M. L. v. Geleuken, A. Roskam en E. A. Kwestro J. v. Egmond en P. L. v. d. Wilde, P. Kooreman en J. A. d. Dopper, H. v. Klompenburg en J. N. v. Hemert Overleden: K. van Eijk 53. echtgen. v. J. Vos. J. M. Heggelman 70 Jaar. H. J. C, Neljenhuljs 78 Jaar, geh. gew. m. P. van Weeren, P. Schipper 84 Jaar, geh. gew. m. H. Slegtenhorst, A. N. A. van der Werff 66 Jaar echtg. v. A. Oostdam, C. van Beelen 67 Jaar echtg. van A. d>3 Graaf, T. Gerritsen, echtg. van N. Wessel, C. Roest 88 Jaar, F. Ouwerkerk 75 Jaar echtg. v. C. P. Boot C. M. Vooijs 14 dagen, J. den Hollan der, 56 Jaar echtg. van M. Soest, J. Bosman. 64 Jaar. echtg. v. C. Erades. A. de Joode 71 Jaar. echtg. v. M. C. Meile LEIDEN De Leidse raad komt dinsdagavond om half acht bijeen o. m. om te voorzien in de wethou dersvacature- Harmsen. De grootst mogelijke meerderheid van het college stelt voor ermee in te stemmen, dat de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg voorlopig voor ten hoogste drie jaar ter be schikking wordt gesteld van de Ge- VOORSCHOTEN Het grofvuil wordt morgen opgehaald in de Nas- sauwijk, K.L.M.-wijk, aan de Pape laan (van het station tot de grens met de gemeente Wassenaar), Dob- beweg, Donklaan, Industrieweg, Wijngaardenjlaan (noordzijde), Elsit- laan. Oude Adegeesterlaan (het ge deelte tussen de Prins Bernihard- laan en Nassaukade), Erasmus- straat. Bakkersteeg, Schoolstraat, Kon. Marinelaan, Blotolaan, Voor straat, Kerkplein, Treubstraat, Wil- librordiusstraat, Leidseweg obussen Schoolstraat en Raadhuislaan). Oranjeboomstraat, Molenlaan (het gedeelte tussen Prof. Asserlaan en Kerkplein), Chr. Huygensstraat, Van Heuven Goedhartstraat, Prof. Asserlaan, Raadhuislaan (het ge deelte tussen Leidseweg en Prof. Asserlaan), Vredenhoeffstraat, Lan- genhorststraat, Bethlehemstraat, Vlietzioht en Tolstraat. Op woensdag. 11 april zijn de be woners van Adegeest (met uitzonde ring van het gedeelte Oude Adegees terlaan tussen de Prins Bernhard- laan en de Nassaukade), aan de Leidseweg (het gedeelte tussen Raad huislaan en Voorschoterweg), Prof. Boerhaaveweg, Krimkade. J. P. Coenstraat, Vondélstraat, Mamix- straat en Beresteynstraat aan de beurt. Op donderdag 12 april de bewo ners van Noord-Hofland, aan de Hof weg (het gedeelte tussen Voorscho terweg en de Leidseweg), Leidse weg (het gedeelte tussen Voorscho terweg en de Vink weg) en de Vink- meenschappelijke Vuilverwerking Leiden e.o. voor het selectief storten van puin, grofvuil e.d. Voorts wordt voorgesteld het pand van de sociale werkplaats aan de Groensteeg te bestemmen voor het bureau van de Sportstichting en huisvesting van de sportverenigingen Docos en De Spartaan. Een krediet van f 25.000 wordt gevraagd voor het geschikt maken van het pand. Dit voorstel komt ook aan deor- de in de vanavond om 8 uur te hou den openbare vergadering van de commissie voor CRM, die voorts de mededelingen krijgt, dat de Boom- marktschool is toegewezen aan de harmonie Werkmans Wilskracht. Voorgesteld wordt verder aan de raad om in het op f 715.755 bepaal de bedrag van de subsidiabele kosten van restauratie van het Bartholo mew van Assendelfthofje aan de Langegracht en de panden 45 en 47 aan deze gracht een bijdrage te ver lenen van 30 pet .of bijna f 215.000. Het hofje is eigendom van de stich ting Studentenhuisvesting. DETROIT (AP) Een advocaat is gisteren in een rechtzaal in De troit doodgeschoten nadat hij zon der enige waarschuwing een revol ver had getrokken. De advocaat, de 36-Jarige Gerald Dent, haalde on der zijn Jas een revolver te voor schijn toen een politie-ambtenaar een getuigenverklaring aflegde. Eerst richtte hij de revolver op zijn eigen hoofd. Vervolgens richtte hij op de rechter en tenslotte op de man die de getuigenverklaring af legde. Er bestond voor Dent geen enkele reden om de revolver te trek ken. Het was niet duidelijk wie het eerste schoot, maar volgens de rech ter was dat Dent. Hij werd onmid dellijk neergeschoten door drie po litieambtenaren in de rechtzaal. Na derhand is hij in het ziekenhuis overleden. Dent stond bekend als een briljant pleiter. WARMOND In de sportzaal "Klim op" werden gisteren de War- mondse kampioenschappen badmin ton door "Steeds Vooruit" georgani seerd. Er waren voor de vele toe schouwers goede partijen te zien. Vooral in de groep "ongeoefenden" was het soms zeer spannend. De eindstanden waren: Meisjes t.e.m. 16 jaar "geoefend": 1. Marijke Hey- koop, 2. Carla Haverkort. Meisjes t. e.m. 16 jaar "ongeoefend" 1. Inge v. d. Heyde, 2. Liesbeth van Winsen. Jongens t.ejn. 16 jaar "gefoend" Gerard Spiering, 2. Pred Koot. Jon ge^"- t.e.m. 16 Jaar "ongeoefend" 1. Martin Broxterman 2. Geco de Win ter. Dames vanaf 17 Jaar "geoefend' 1. Greet v. d. Voort (klubkampioen). Dames v.a. 17 Jaar ongeoefend 1. Nel van Rijn 2. Wil Sikking. He ren v.a. 17 j. "geoefend" 1. Tom van Oort (clubkampioen) 2. Jos Kooij Heren v.a. 17 Jaar "ongeoefend" L. Nol Sikking 2. Hans Vogelaar. BRUSSEL lANP) Drie kleine kinderen zijn gistermiddag in Klemskerke, bij Oostende, om gekomen in hun brandende huis. Pascal (4), Nadia (3) en Sandra (6 maanden) van Assche waren alleen thuis toen de brand uitbrak. De moeder (24) was boodschappen doen in het dorpscentrum. Vrijwel altijd nam ze de kinderen mee als ze ging winkelen. Gisteren had ze ze thuis gelaten vanwege het nood weer. Toen de moeder terugkwam zag ze het Interieur van de kleine, af gelegen woning in lichterlaaie staan. In paniek is ze daarna naar buren gelopen die brandweer en rijkswacht waarschuwden. De brandweer had OEGSTGEEST In de aula* het Rijnlands Lyceum waren ren op uitnodiging van het ger1 tebestuur een groot aantal vof melijk in 1972 nieuw gevestigdf woners aanwezig op de begroet111 en kennismakingsavond. Teven 0 ren bijna dertig verenigingen r tieke partijen, kerken en orgj ties vertegenwoordigd met lee over hun doelstellingen. Burgei ter van Eysinga schetste de t woordige verhouding tussen heid en burger en constateerde bij een wantrouwen enerzijds 1 het onpersoonlijk gezicht, de oi doenlijkheid en de macht va overheid en de ontevredenheid de burger daartegenover. Het doel van de avond wa brug te slaan tussen plaat overheid en burgerij. Alle drie houders hebben hun gehoor v over hun aandeel in het gem lijk bestuur over de toekomst mogelijkheid van contact me gemeentehuis voor alle zaken voor men in het bijzonder is gi resseerd. Hierna waren aller gericht op het projectiescherm de vertoning van een vijftigtal over Oegstgeest van toen e: waarbij de burgemeester op ee derhoudende wijze een toelli gaf. Na de koffie was er gelege een praatje te maken met de "S houders" waartoe o.m. ook de telijkheid behoorde. De recto het bestuur van het lyceum zo vriendelijk geweest het con schoolgebouw ter bezichtiging te stellen, zowel als de ope leeszaal en de sporthal. ruim een half uur nodig on pla^e te komen. De woning toen volledig uJtgebrand er\ puin vond men de verkoolde 1 van de Jtinderen. Op dit ogenblik wonen in het Zuidhollandse plassengebied onge veer 45.500 mensen. Ze zijn verspreid over de talrijke dorpjes en dorpskernen, die het gebied rijk is. of wonen op het platteland in kleine of grote boerderijen. De voorzieningen, die voor deze bewo ners in de dorpen aanwezig zijn, zijn vaak aan de magere kant. Voor vele behoeften zijn ze aan gewezen op grotere steden in de naaste omgeving, zoals Leiden en Alphen aan den Rijn. Daar staat te genover dat d1 bewoners van het plassengebied kunnen genieten van een fraaie natuur, waar nog vrijwel overal een landelijke rust heerst. Als Door Bram van Leeuwen Foto's Wim Dijkman en F. J. Leenart de provincie het voor het zeggen heeft, zal die bevolking tot 1980 met niet meer dan één procent per jaar mogen toenemen, wat inhoudt dat in het plassengebied zo omstreeks 1980 circa 48.600 mensen zullen wo nen. Duidelijke rem Deze duidelijke rem op de groei van de bevolking zal betekenen, dat lang niet alle kinderen van de ou ders, die nu in het gebied wonen, kunnen worden opgevangen. Ze zul len voor een deel elders in ons land naar werk en woonruimte moe ten zoeken. Een harde maatregel, die bij de bewoners felle reacties heeft opgeroepen. Maar ondanks die groei- beperking zullen er de komende ja ren nog heel wat nieuwe woningen gebouwd moeten worden om het „achterblijvende" deel van de bevol king aan goede huisvesting te hel pen. Tot 1980 zo is er becijferd bestaat er behoefte aan 2800 nieuwe woningen. Daarnaast zullen er nog zeker enkele honderden nieuwe hui zen moeten verrijzen om de oude wo ningen, die niet meer op te knappen zijn, te vervangen. De woningbouw zal ook duidelijk anders gericht moeten zijn dan de afgelopen tien Jaar. Toen stond de uitbreiding van de dorpen in het plassengebied te duidelijk onder in vloed van de vestiging van kapitaal krachtige lieden, die de Randstad ontvluchtten om zich in het aantrek kelijke en rustige „groene hart van Holland" te vestigen. Premiewoningen Uit statische cijfers blijkt dat overduidelijk. In de periode van 1960 tot 1970 waren van elke hon- Enquete In 1967 werd een provinciale en- quete gehouden naar de woonom standigheden in het gebied. Aan de hand van de resultaten, werd becijferd, dat in het plassenge bied de komende zeven jaar tenmin ste 1265 woningen in aanmerking ko men voor afbraak of modernisering. Bovendien wil de provincie ook iets gaan doen aan de vaak slechte huis vesting van tientallen gezinnen, die nu in woonboten wonen en die soms zelfs verstoken zijn -van licht, water of gas. Voor die toekomstige woningbouw, heeft de provincie een aantal strak ke richtlijnen opgesteld, die moe ten zorgen dat het plassengebied niet onder de voet wordt gelopen, door de opdringende Randstad. Be paald is dat slechts een gering aan tal kernen in het gebied zal mogen groeien: in de overige moet het in wonertal stabiel blijven en moet er gestreefd worden naar een "geleide lijke afronding". derd huizen, die er in het gebied werden gebouwd, 66 premie- en vrije sector-woningen. Voor heel Ne derland lag dit op 56 en in Zuid- Holland op 55. Gevolg van deze wo- ningbouwpolitiek is geweest, dat in vergelijking met andere gebieden in de provincie veel minder woningwet woningen werden gebouwd voor de lagere inkomens. Het aantal krotwoningen in het plassengebied is vrij groot. Vele huizen zijn gezien de grootte van het gezin veel te klein en verkeren in een deplorabele toestand. In vele dorpjes levert dat een schrijnend contrast opaan de ene kant de luxueuze bun galows, riante herenhuizen en kost bare tweede woningen en aan de andere kant de vaak al tientallen jaren oude huisjes, die vele jaren ge leden voor het „arme landarbeiders- volk" werden neergezet. Nieuwveen Roelof arendsveen/Oude Wetering, Warmond en Woubrugge. Vanuit het gebied zelf is aangedron gen om het aantal nog te vergroten. Aan de lijst van "groeigemeenten" zouden ook Langeraar en Rijpwete- ring toegevoegd moeten worden maar de provincie vindt zes genoeg en sluit de mogelijkheid niet uit dat er na 1980 nog een of twee kernen zul len moeten afvallen. Als gevolg van deze centralisatie in de woningbouw binnen een be perkt aantal kernen hoopt de provin cie een eind te maken aan de lintbe bouwing, die nu nog op vele plaat sen in het gebied te zien is en boven dien wil men voorkomen dat het fo- renisme nog meer dan nu al het geval is de kop opsteekt. Niet gelukkig De streekcommissie, waarin plaatselijke vertegenwoordigers uit het plassengebied zitting hebben zijn niet erg gelukkig met de toe komstplannen van de provincie. Het woningbouwprogramma voor de ja ren tot 1980 wordt door de commis sie betiteld als "volstrekt onaan vaardbaar" In de eerste plaats om dat het aantal te bouwen woningen aanzienlijk minder is dan de "natuur lijke aanwas" en in de tweede plaats omdat zij vrezen dat de gemeente besturen voor vrijwel onoplosbare, sociale problemen worden geplaatst. Men is bang dat van de maatrege len vooral de groep met de lagere inkomens de dupe wordt. "Het pro bleem van het steeds toenemende woonforenisme wordt door de pro vincie wel aangestipt", aldus de streekcommissie "maar een oplos sing heeft men niet gevonden'] bestaan op dit ogenblik narai geen wettelijke mogelijkheden oi voorkomen dat bestaande wonij tegen hoge prijzen worden gek door "beter gesitueerden", die bij het rumoer van de overvolle stad willen wonen. Slaapdorpen Men wil ten koste van alles i komen dat er in het gebied een) zameling slaapdorpen oi met een sterk vergrijzende king, een wegkwijnende midi stand en culturele activiteiten diq langzame dood sterven, meer over de toekomstige werkj genheid in het plassengebied. Bij de foto's. Rechts boven: Nu nog ademi plekje van het plassengebiew, landelijke sfeer. Maar hoe ii zal het nog duren? Links onder: Bouwen vlak j de plas. Voor de toekomstigef woners ongetwijfelt een genoe| Maar het betekent wel dat plas opnieuw een stukje natf lijke verarming heeft onderga Een beeld dat de laatste tijd Groeikernen Als groeikernen zijn door de provin cie aangewezen Ter Aar, Nieuwkoop

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4