sporthuis centrum eiden weet deze aand meer van arktkalender Vogelasiel had nog niet veel gasten 22 90 cs Ingewijden in veehandel: bewoners „iviilen nspraak n GWS MISS EN KAM PIOE NEN OP VEBO S^onen in .eiden Echtpaar Raymaekers: rustige winter f L If OENSDAG 4 APRIL 1973 ZONNEBED met verende spiraal-bespanning, et bed heeft 3 poten en staat daardoor zeer stevig. Het oofdeind is in vele standen verstelbaar. Een fraai gedes- neerde met dik polyaetherschuim gevuld matras zorgt >ocl<)or een voortreffelijke ligging.Klein en gemakkelijk naj£vou\vbaar. Vergelijkbare winkelwaarde 39.75 3 daagse voordeelprijs 50 KLAPFAUTEUIL van vederlicht aluminium. Het hoog- glanzend gepolijste lichtgewicht buis frame blijft mooi. De verend inge- hangen loper is met modern gedes sineerde stof bekleed en gepolsterd met 3 cm dik polyaetherschuim. De royale kunststofarmleuningen zorgen mede voor een vorstelijke fauteuil. Nu verrassend laag in prijs! Catalogusprijs 26,90 3 daagse voordeelprijs TRUITJE Voorjaarstruitje van acryl diverse kleuren. Mt. 36 t/m 42. Catalogusprijs 17,95 3 daagse "1 W voordeelprijs I y ROKJE Leuke ruitrok in polyester. Mt. 36 t/m 42. Catalogusprijs 34,95 3 daagse voordeelprijs KETTLER HOMETRAINER Dagelijks voldoende lichaamsbeweging is on ontbeerlijk voor een goede gezondheid. Voorzien van kilometerteller, snelheids meter en tijdklokje Catalogusprijs 169- 3 daagse voordeelprijs 139,-y ZOMER jKATALOGUS lTeL-*°Zo"?' A LEIDEN: BREESTRAAT 93 LEIDEN Op 16 april is de vergadering van gemeentebe sturen en veemarktdirecteuren over de z.g. veemarktkalender, jen hoorzitting van het ministerie van Landbouw over de pen vaststelling van de marktdagen in een aantal plaatsen. Naast ■eiden hebben Utrecht, Den Bosch en Gouda gevraagd om op Bjnaandag en dinsdag te mogen markten om de Rotterdamse 'eemarktfunktie te kunnen overnemen. Ingewijden verwach ten, dat Landbouw vóór 1 mei een beslissing zal nemen, waar- jia de minister van Binnenlandse Zaken de kalender vaststelt. Diezelfde ingewijden vermoeden, dat het principe van vrijheid-blijheid wordt gehanteerd en dat alle plaat sen gelegenheid krijgen om de aan voer van de Rotterdamse veemarkt, die eind van dit jaar sluit, naar zich toe te trekken. Leiden heeft gevraagd om een monopoliepositie. De werk groep öroenoordhal heeft B. en W. geadviseerd alleen investeringen voor de veemarkt een runderhal van f 1,2 miljoen te doen als Leiden het monopolie krijgt. Gebeurt dit niet dan zou de vrijdagse veemarkt, waar dik geld bij moet, worden gesloten. B. en W. wachten met hun pre-ad vies het liefst tot de ministeriële be- LEIDEN Het Leids Huurders- imité heeft aan de gemeenteraad te bewerkstelligen dat gemeentehuizen in- iraak krijgen in de Gemeentelijke 'oningstichting. Zij willen: herstructurering van de statuten, >dat 60 pet. van het bestuur door bewoners wordt gekozen; betere begeleiding b; renovatie kfaiadcloosstelling van geleden scha- T r ligt. Monopolie Mensen uit de wereld van vee en vlees hebben de gisteren in de Groen- oordhad gehouden paastentoonstel- llng van de VEBO aangegrepen om Leiden erop te wijzen dat de monopo liepositie niet behoeft te worden ge geven, maar er gewoon al is. Gewe zen werd op de enquête onder de aanvoerders, die allemaal naar Lei den willen. De Rotterdamse vlees groothandel liet weten Leiden als markt te willen. Voorzitter Diepeveen van de Bond van Vee- en Varkenshandelaren noemde het een groot verlies als de Randstad zonder veemarkt zou ko- Collega-bestuurder Wildeman wees erop, dat de consument beperkt zal worden in zijn keus als de Leidse markt er niet meer zou zijn. Hij vond de Leidse markt passen in het groene hart en wees op de verstedelijking in dit gebied. Hij vroeg zioh af of het financieel wel verantwoord is de markt af te stoten, omdat niemand een goed alternatief voor de Groen- oordhal ter tafel heeft gebracht. Ook betrok hij het slachthuis bij de zaak, dat een betere exploitatie zou krijgen. Het Zuidhollandse bestuurslid van de veehandel Verwey merkte op. dat de markten in Den Bosch en Utrecht alleen open gaan als de handel dat wil en de handel wil naar Leiden. Gouda moet een nieuw veemarkt- complex bouwen, dat een investering van zeker f 20 miljoen vraagt. Waar om aarzelt Leiden dan over f 1 mil joen?, vroeg hij zich af. IKOR-clienst Luth. Kerk LEIDEN De dienst, die a.s. zon dag om tien uur in de Lutherse Kerk wordt gehouden, zal door het IKOR worden uitgezonden. Dominee J. Happee zal in deze dienst voorgaan, terwijl een koor onder leiding van de heer A. van Kapel zijn medewer king verleent. LEIDEN Dit is miss Coiv, gisteren als best getoiletteer- de koe op de VEBO-paasvee- tentoonstelling aangewezen door Leidens burgemeester Vis, mevrouw H. Weima Saatman, vrouw van een VEBO-bestuurder, en potten bakker G. Hekker, die een enorme trofee bakte, die het vakblad „Vee en Vlees" ter beschikking steldeSecreta resse Susan van de veemarkt directeur poseert op de foto (van Jan Holvastmet deze vaars van J. A. Schoonder- woert uit De Bilt. Algemeen kampioen op de ze, wat kwaliteit betreft, uit stekende paasveetentoonstel- ling werd een vaars van Sneep BV uit het Brabantse Willem stad. De reserve kwam ook uit Brabant: een dikbil van A. M. de Lint uit Zevenbergen, kampioen in de rubriek dïk- billen. Kampioen bij de vaarzen werd een koe van K. Roos uit Amstelveen. Bij de stieren en ossen kreeg een dier van M. J. H. Hams 'f ere-rozetevenals 'n exemplaar van C. v. d. Nou- wenland uit Leidschendam en van K. v. d. Spek uit Abbenes. Het beste gemeste kalf ivas van P. v. d. Berg uit Zoeter- meer. C. v. d. Nouwenland uit Leidschendam bracht de kampioen bij het jongvee. De reserve-kampioen was van A. Bos uit Abbenes, ■s?- V ingesloten buurtcomité's van Fruit- irnrt, Noord. Haagwegkwartier, Ur- isplantsoen en Morskwartier heb- :n kandidaten gesteld, et comité schrijft aan de raad, dat onvrede is over de steeds terug komende huurverhogingen, de aan- oi ik van renovatie, het ontbreken ui begeleiding en het uitvoeren van iparaties door particuliere aanne- ïers in plaats van een eigen onder- Lel oudsdienst. Brieven aan de GWS, orden volgens het LHC niet beant- oord. Het wonen in Leiden is beslist niet mooi als het wel lijkt, of Je zou een huis van f 400,- per maand loeten wonen. Heb je hierover niet beschikking dan woon Je veelal een oud huis. Mijn vrouw en ik itten in zo'n oud huis, met gaten in «iet dak en waar alles lekt. Vrijwel at! edere dag ga ik naar huisvesting, naar dat helpt allemaal niets. Zij dit dviseren daar, dat Je zelf maar een 0 ndere woning moet zoeken. Heb Je Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. lan leegstaand huis gevonden, m wijzen ze dat aan een ander toe. Sen voorbeeld daarvan is de woning familie Cramer in de A- Jaathlaan is toegewezen en waarop de aandacht had geves- t igd. Van de G.G. en G.D., de huis- 2 lokter en een longspecialist heb ik n verklaring, dat mijn vrouw het onze woning ontzettend benauwd leeft. Moeten wij ling te komen, soms eerst het bu- 50-®' 12 n LEIDEN Daar sta Je dan, naast een gewonde vogel. Je hebt zoiets nog nooit bij de hand gehad, er is niemand in de buurt om een handje te helpen. Waar moet Je met dat dier naar toe? Meenemen naar de flat gaat niet. Trouwens, Je durft dat beest met zijn vlijmscherp uitziende snavel nauwelijks beet te pakken. Maar om het dan maar gewoon te la ten liggen doodgaan, dat wil Je na tuurlijk ook weer niet. Goede raad lijkt onbetaalbaar duur. Sinds een paar maanden hoeft goede raad in dit soort gevallen ech ter helemaal niets te kosten. Hans Raymaekers, oprichter van een per manent asiel voor gewonde en uit geputte volgels komt gratis aanrijden in zijn "Eendje", dat speciaal is in gericht voor het vervoeren van min der mobiele mede-vogels. En mocht Raymaekers er zelf niet zijn, dan is zijn vrouw Carta altijd beschikbaar voor het ophalen vcan onze geveder de vrienden die in nood verkeren. De dieren komen bij het echtpaar terecht in een grote verwarmde kooi. die Raymaekers zelf heeft gemaakt. Hij is bezig om voor roofvogels een apart onderkomen te maken. De kooi heeft buiten een paar vaste be woners, die eigendom zijn van Ray maekers. nog weinig vogels hoeven herbergen. Hans Raymaekers: "Doordat de winter vrij zacht is ge weest, is de schade onder de vogels vrfj beperkt gebleven". Een tweede minder prettige reden voor de stilte in de kooi ziet hij in het feit dat nog weinig mensen van het bestaan van zijn asiel afweten. Hij vertrouwt er echter op, dat dat nog wel zal ver anderen. Toen Raymaekers - die ietwat ten overvloede van zichzelf zegt dat hij "gek op dieren" is - voor de afgelo pen winter zijn asiel oprichtte kon hij steunen op een forse dosis erva ring met en kennis van vogels. Als Door Bert van Dommelen Foto Jan Holvast Rotterdams schooljochie ging hij el ke middag naar de diergaarde Bldj- dorp, aanvankelijk om daar zijn huiswerk te wrochten, later om de oppassers trouw terzijde be staan. Hij zag er geen been in om het rep tielenhuis binnen te gaan, of om met een hele "tros" papegaaien op zijn nek rond te wandelen. "Ach," zegt hij laconiek op de vraag of hij zou nooit eens bang is geweest," als Je weet hoe een dier zich gedraagt, wat je kunt verwachten, dan valt het al lemaal wel mee. Ik ben eigenlijk nooit bang geweest, nee". Hij bleek de dieren even geliefd te zijn ais zij bij hem. Niet zonder trots vertelt hij: "Ik was alweer ruim twee jaar uit Rotterdam weg. toen mijn vrouw en ik nog eens in Blijdorp kwamen. Maar zelfs na die tijd herkenden de dieren me. Er was een papagaai die luidkeels mijn naam begon te roepen". Zijn theoretische kennis van die ren vergaarde Raymaekers door het doorwerken van een indrukwekken de hoeveelheid boeken en door naarstig speurwerk naar informa tie over vogels die hij niet uit zijn boeken kon halen. Op het moment is hij doende een kaartsysteem aan te leggen van allevogels in de hele wereld, met het doel alle daar in verzamelde gegevens ooit in boekvorm uit te geven. Amateuristisch Raymaekers enthousiasme voerde hem toen hij in Leiden kwam eerst naar de Leidse Vogelwacht van de heer Van Krieken, De manier van Het adres van het permanent asiel voor gewonde en uitgeputte vogels is Anna Paulownastraat 15. Leiden. Het asiel is dag en nacht te bereiken, ook telefo nisch: 01710-34687. Ock mensen buiten Leiden kunnen bellen. Adres en telefoonnummer zijn voortaan in de Leidse agenda van deze krant opgenomen. Wie een gewonde vogel te genkomt wordt aangeraden niets te doen, alleen het asiel te bel len. Mocht de vogel echter drei gen te vluchten, dan kan men hem volgens Hans Raymaekers het beste met een nylonkous die aan twee kanten open is om hullen. Zo kan het dier niet weg komen. maar worden de vleugels ook niet beschadigd. toe terecht kwam bij Hans Raymaekers, een werken daar beviel hem echter niet helemaal. Hij zegt het niet met zo veel woorden, maar laat wel door schemeren dat hij vindt dat er bij werd hij gespalkt". Hij besloot het anders te gaan doen, en richtte zijn asiel op, voor de winter opdat er in het voor vo- de Vogelwacht wat amateuristisch gels slechtste seizoen al hulp ver wordt gewerkt. "Ik heb gezien dat leend kon worden. Hij onderhoudt leven in de kooi van het asiel moe- er een vogel met een gebroken poot een goed contact met dierenarts dr. ten slijten. Het dier mist de slag- werd binnengebracht. Die ging eerst Muurting, en met de Leidse politie, pennen van zijn ene vleugel. en in een kooitje, en pas een tijd' later die heeft gezegd dat zij gewonde vo- zal dus nooit meer kunnen vliegen. gels die zij binnen krijgt naar zijn asiel zal brengen. Tot nu toe lever de dat slechts twee meeuwen op. De één overleed niet lang na binnen komst, de tweede zal zijn verdere Het onderneemt af en toe een po ging om "van de grond te komen", wat als resultaat heeft dat het om slaat en neervalt. De meeuw doet knap agressief, maar laat zich door toch vrij makkelijk verleiden om zich bloot te geven aan de flitslam pen van Jan Holvast. Ook de andere vogels hebben wei nig last van hem. De harmonie in de fauna van huize Raijmaekers is trouwens toch opmerkelijk: er loopt een grote herdershond voortdurend om aandacht en koekjes te vragen, en af en toe even met één van de twee katten die het huis ryk is. te spelen. Noch de hond. noch de katten blijken bij het zien van de vogelkooi voor de vogels ongezonde eetlust te krijgen. "Het is één keer gebeurd dat één van de katten in de volière was bin nengedrongen. Wij schrokken ons lam toen we dat merkten. Wat Week echter? De kat zat wat angstig in een hoekje, en de vogels fladderden rustig in het rond".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3