auesaar Nieuwe scholen in Leiderdorp agenda Betoverde Bruidsnacht' in de kiem gesmoord Scholen krijgen eigen informatie-centrum dle ln STAD EN RAND WOENSDAG 4 APRIL LEIDERDORP Vrijdagmiddag werd onder zonnige omstandigheden de eerste paal geslagen van de pro testant christelijke basis- en kleuter school op het van Alphenpleln in Leiderdorp. Een dergelijke gecombi neerde kleuter- en basisschool staat er al in Leiderdorp en ook de openba re school in het Binnenhof die bin nenkort wordt geopend is van het zelfde type. In mei 1967 is in het ka der van het scholenbouwteam „Mid den-Holland" een begin gemaakt met Door Ronald Veereri de bouw van de eerste serie basis school die door dit bouwteam was ontwikkeld. Uit een voor Nederland unieke intergemeentelijke samen werking ontstond in 1966 het bouw team, waarin vertegenwoordigd zijn: Burgemeester C. A. v. d. Hooft van Waddinxveen, als voorzitter namens de gemeente- en schoolbesturen, het Informatiecentrum van Scho lenbouw, de Stichting Ratiobouw Rotterdam, het Architekten - en Ingenieursbureau Stuurman, Wad dinxveen. Voor adviezen werden de medewerking verkregen van inspec ties van het Onderwijs en paedago- gische centra. Door de samenwerking wordt niet alleen bereikt dat de scholennood in de deelnemende gemeenten belang rijk sneller wordt opgelost, maar bo vendien wordt met de seriebouw en het gebruik maken van gestandaar diseerde elementen een kostenbespa ring bereikt, die het mogelijk maakt de kwaliteit en het afwerkingsniveau van de scholen te verhogen. In middels worden door het bouwteam, naast deze basisscholen, ook kleuter scholen en scholen voor voortgezet onderwijs gebouwd, terwijl ook de bouw van bijbehorende gymnastiek zalen, sportzalen en sporthallen op gang is gekomen. Het scholenbouwteam kan op ieder gewenst moment met meer gemeen ten of schoolbesturen worden uitge breid. Eisen De belangrijkste punten van eisen op schoolgebied zijn afgestemd op: het dimensioneren van klaslo kalen, die zoveel geschikt zijn voor het werken in klassikaal- als groeps verband. Om een goede funktione- ring van de sociaal maatschappelijke taken binnen het gebouw mogelijk te maken kan men gemakkelijk ruim te toevoegen. Het opnemen van voor zieningen voor vakgerichte activitei ten, zoals handenarbeid, waarvoor in de klasse-lokalen geen ruimte aanwezig is. Bij dit type scholen is ook. belangrijk, opgenomen een bibliotheek-informatiecentrum-me- ruimte voor de inrichting van een diatheek. Verder is er zorg gedra gen voor een zo groot mogelijk con tact met de natuur vanuit de on- derwijsruimten (parterrebouw, goe de terreinafmetingen en beplantin gen». En het opvallendste kenmerk: het in relatie brengen van de kleu terschool met de basisschool, in ver band met de te verwachten integra tie kleuter-basisonderwijs. Bouwme thoden. Voor de scholen wordt gekozen voor een gedeeltelijk traditionele bouwmethode met toepassing van 'n zo groot mogelijk aantal gestandaar diseerde, geprefabriceerde bouwon derdelen, en van normaal in de han del zijnde duurzame bouwmaterialen. Aan de afwerking wordt grote aan dacht besgeeds, deels uit estetische overwegingen, deels uit de overwe ging het onderhoud en het schoon houden zoveel mogelijk te beperken. Het scholenbouwteam beijvert zich de teamleden/ deelnemers voortdu rend te informeren omtrent de bin nen het team behandelde onderwijs zaken, procedures, bouwplannen, planning der bouwstromen, financie ringsnormen. Ook aan de „nazorg" en onderhoud wordt grote aandacht geschonken. Oversteken van Hoge Rijndijk toch nog gevaarlijk ZOETERWOUDE Nu het voet gangerstunneltje onder de Hoge Rijn dijk is klaargekomen zijn de over- eteek-acties beëindigd. Voor de kin deren die aan de Hoge Rijndilk wo nen is het oversteek-probleem in derdaad opgelost. Anders ligt 't ech ter met de kinderen die een school in Zoeterwoude bezoeken en in Leider- do»-" Deze kinderen moeten nu zelf de knop van de stoplichtinstallatie be dienen. Daarom zou het voor veel ou ders een geruststelling zijn als de oversteek-actie doorging tot de stop lichten aan de Rijksweg en Oran- Jelaan zijn geplaatst. LEIDEN De identiteit van de bejaarde vrouw die tijdens de storm van maandagavond op de hoek van de Witte Singel en de Groenhoven- straat bewusteloos raakte is nu be kend. De vrouw, die in het Acade misch Ziekenhuis moest worden op genomen, is een 80-Jarige bewoon ster van de Samuel de Zeehof aan de Doeaastraat. Burgerlijke stand van Leiden il, Ronald Jeroen z. v. S. H. .J Boe- Woensdag Troef (Hogewoerd 57) Yoga en ziekworkshop 8-10 uur nam. Petrakerk (Suriname straat) Kreatief Sentrum (Breestraat Zeefdrukken 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socli voor kamerbewoners 8.30 ut" Breestraat 19 Jeugdhaven, jeugi Norbert An- Jaardensocletelt Humanitas 2-4, Oegstgeest Kennedylaan 11) Ie ek Antoinette, d. Bosch: Rona' M. Voskuil; Lau ra, d. v. H. A. Jong en P. C. M. Mil; WUhelmina Johanna Marii Pleter Marinus, gratiecentrale 7-f d. Spr dhr Jaap Vliet; Hendrikus Leonardus Johan nes. z. v. Idem; Leonle, d. v. D. Paauw P. H. Kuijt; Nathalie Jeanette Jo- bedrijfsleven" 12.30 v hanna Catharine, d. v. A. Lugthart en J. A. M. Vooljs; Cladia Martine. d. v. M. S. Hoogmoed en R. Verschoor; Natasja Louise Paulina, d. v. P. C. Kerkvliet en S. H. E. Schalks; Vincent Openbare bljeenkc Hoogheemraadschap van Rljnle Rijksherbarium (Schelpenkade NoordFranse kust 8 t F. Neuteboom Getrouwd: R. L. Kliphuis en E. M. Chrlstiaanse, R. G. van Ginkel en M. M. van Egmond, H. F. Boer en W. Limburg, W. Faas en M. M. Vonk. F. J. Faber en J. H. de Jong; J. G. M. Silvester en J. A. S. Kop; J. M. F. J. Selsveld en C. H. Makkenze Overleden: F. Serdljn (67) man, A. 5pek (75) geh. gew. m. A. H. P. de Ru. J. H. Martens (57) man, M. J. M. jevaren Donderdag kingsonderzoek t.b.c Oegstgeest Ga' Spek (75) Ru, J. H. Angevaren (67) echtgen. "-ar, S. Elzevier Sb M. Bossché (87) geh. geweest Stokmans (84), M. Schmltt 87, geh. gew. Spreekuur sociale Muiderkring 38 Modelflat 10-12 voorm. en 2-5 en 7-9 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De E H. Haveman 74, C Zilerveld 55. man; J. boot" Clubhuiswerk handenarbel 10 uur nam. Leiderdorp (Wilhelminastraat 10) Burgerlijke stand Stadhuis (kamer 204) Openbare i missie vergadering financiën 4.S Stadsgehoorzaal Invitatie-coi v.d. Zwaard-Kalf 2 t M. Nicolai, Gljsbert 1 z.v. G. J. D. Verdoes Kleijn en J. A. IS Feber.. Naomi J. en Ofira E. d.v. I Koopmans en S. Hirch. Ondertrouwd: J. P. J, Onderwater Jazz-zolder Hot House (Rapen' 24) Trio Rein de Graaff met J- p- Prudhom- kingsonderzoek t.b.c. 24.3 M. P. Bevelander, R. g.OO Het documentatie-infor- matiecentrum van de ba sisschool. De schuifwanden geen toegang naar de ge meenschapsruimte J. d. Wit en B. H. Slotboom, Donk en R. Jansen, P. T. J. Verwijk en A. W. M. Koks. Getrouwd: V. M. Peterse en M. F. P. Stikvoort, J. Venema en J. T. v. Sprundel, R. J. T. Fortainler en W. E, M. v.d. Meché. P. Vink. 20 jr. A. Kreatief Sentrum (Breestraat 6 ïé-club 9.15 uur nam. Micro theater (Vestestraat 40) Oegstgeest (Geversstraat 65) eit voor kamerbewoners 8.30 ui Leiderdorp (Fred. Hendrikplan 25) Gespreksavond Baha'l 8.16 LEIDEN Is het chauvinisme te beweren, dat de Leidse versie van de "Betoverde Bruidsnacht" beter (in dit geval intensiever en boeien der) was dan het Groningse toneel van gisteravond? In november had- KVP-er Marcelis wil verbetering arbeidsmarkt - situatie in gewest regelen VOORSCHOTEN Het Voorscho- tense KVP-raadslid L. Marcelis heeft B. en W. van Voorschoten gevraagd of de installatie in het stadhuis van Leiden van een "Stuurgroep Ar beidsmarktbeleid Leiden", welke stuurgroep zich zal gaan bezig hou den met de verbetering van de ar beidsmarktsituatie in Leiden bekend is bij het Voorschotense college. Het raadslid vraagt of deze blijkbaar door de Leidse gemeentelijke autori teiten gestimuleerde groep geacht moet worden uitsluitend de lokale Leidse arbeidsmarkt situatie te wil len stimuleren en zo ja of het niet Juister zou zijn, dat ook op dit ter rein gezocht wordt naar een interge- door de arbeidsmarktsituatie in het Gewest Leiden gestimuleerd zou kun- zoekt B. en W. deze aangelegenheid ter kennis te brengen van het Gewest Leiden. den Leidse studenten een poging gewaagd de poëzie van Jacques Hamelinks „Betoverde Bruids nacht" zichtbaar te maken. Nu lieten de Groningse studenten iets van hun resultaat in het LAK theater zien. Karakter schetsen van de in het verhaal voorkomende fi guren. De aankleding was Bieder meier met agrarische trekken, of tewel een tijdloos stuk wordt in een eeuwigheid. Jammer. De fantasie, die Hamelinks surrealistische tekst oproept, werd door de wijze van to neel enigszins in de kiem gesmoord. Maar het verhaal is mooi geble ven en gaat als volgt: in een dorpje heeft een bruiloft plaats. Tegelij kertijd wordt er een oude vrouw be graven. De sprockspreker, oud en wijs, beziet dit alles. Hij vertelt het verhaal van de overleden vrouw. Vroeger was ze erg mooi. De sprook- spreker: "Ik hield van je, in stil te'.' Nu zij dood is, roept hij haar terug en zo herrijst Seraphina El vira Hunebed uit haar graf. De nacht op de dodenhof brengt ze door in de armen van de benevelde bruidegom, die denkt zijn bruid te omarmen. Uit de aarde voortspruitend en naar de aarde terugkerend, het idee van de eeuwig durende kring loop. Dit is een belangrijk thema in het stuk. Tegen de ochtend moet de herre zen Elvira toch mee met de Zwar te Man, met de Dood. Ze gaat defi nitief terug naar de aarde, "die al le doden herbergt". De sprookspre- ker (een sterke vertolking gister avond) zegt nog: "Ik herinner Je mij Seraphine Elvira, nu je voor goed ontkroond, bij glimworm en wortel te gast bent". Goed, de min of meer conventio nele vertolking van gisteren was minder geslaagd. Maar het Gro ningse studenten orkest had er muziek bij gecomponeerd, die zon der meer subliem was. Ze riep een sfeer op die helemaal a la Hamelink was. Dit maakte veel goed. VERA GAIKHORST. Oud-wethouder J. de Graaff begraven VOORSCHOTEN In Voorscho ten is maandagmiddag de oUdwethou der J. de Graaff begraven op „Ro- senburgh" na een voorafgaande rouwdienst in de Gereformeerde Kerk. De heer J. de Graaff is eind vorige week op 69-jarige leeftijd overleden. Op 1 oktober 1955 werd de heer De Graaff gekozen tot raadslid van Voorschoten in de prot. christelijke groep. In juli 1956 werd hij gekozen tot wethouder van openbare werken, op 26 augustus 1960 nam hij om ge zondheidsredenen ontslag als wet houder. Tijdens zijn wethouderschap wist de heer De Graaff als aannemer goedkope woningen neer te zetten bestemd voor de minder draagkrach- tigen, woningen die door middel van een gunstige hypotheek door de be woners gekocht werden. Deze wonin gen kregen landelijke bekendheid onder de naam „Plan 't Kan". In die tijd waren er nog al bezwaren tegen deze goedkope bouw, de tijd heeft ge leerd dat de woningen zeer deugde lijk zijn en nu nog steeds zeer ge wild. In het Wassenaarse kasteel Duinrell, gelegen in het ge lijknamige recreatiecentrumivordt van donderdag 5 april tot en met zondag 8 april een tentoonstelling gehouden van Japanse bloemschikkunst. De Ikebana expositie wordt vei'- zorgd door leerlingen van mevrouw Diels-Krafft en geeft een overzicht van klassieke schikkingen van de Ikenobo School. De tentoonstelling wordt opgeluisterd met Japanse vouio- schermen, kimono's en lakvoonoerpen, alle met motieven en versieringen van Ikebana. Deze kunstvoorwerpen werden ter beschikking gesteld door het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Op zondag 8 april heeft een thee-ceremonie de monstratie plaats om 14.30 uur en om 15.30 uur. De tentoon stelling wordt op donderdag 5 april om 14.30 uur officieel geopend door Zijne excellentie de ambassadeur van Japan de heer R. Sunobe. De openingstijden zijn: donderdag 5 april van 15.30 tot 18.30 uur; vrijdag 6 april van 10.00 tot 18.00 uur; zaterdag 7 april van 10.00 tot 18.00 uur; zondag 8 april van 10.00 tot 18.00 uur. Op de foto het bloemstukje "Belofte". Breestraat 19 Jeugdhaven, S cc; -1O.0 Van de Brandelerkade 24a Expi kreatief werk Rembrandt-scholi meenschap 7.3010.00 uur n Mare 45 Officiële openir. Stichting Gezinsverzorging Apothekers SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst acht uur werkdag uur vjn doorlopend ln het weeke d.wz van vrlldag acht t maandag acht uur v.m Vogelasiel Anna Paulownastraat 15 lAv Gejvonde- en uitgeputte vogels e.<6, Release Hulpverleningsdienst Release we Rijn 20a tel 24555 Ma t/r_ 8-10 uur nam bovendien dinsd zat. 2-5 uur nam met ulzonderin£" vrijdagmiddag. F1 Moeders Actie "Moeders gaven Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lel 01 Aanvrageo auip oe)aurden i durig zieken en gezlnsverzorgl; 45, tel. 49441 (maandag t.e.m 9—10 uur voorm.) Aanvragen /ooi otuve dag ^erkerkelljke opleidingsschool zinsverzorging, Rllnsburgerwep 53336. Dienstverlening Humanltaa, u gracht 246a Spree! voorm. tel 26277 Koord-studio "m! ne vTagen. Hooigracht 62a. te i 46109 Dienstencentrum 65-plusse Noordeindspleln 2b, tel. 40483, informatie dagelijks Met medewerking van Sam Platteel, Henriëtte van der Hoeven Jan van der Nat Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 clubs hulpdienst Dilksttaat 2a t<lel 49698 Binnenstad wijklnformatl ed 10 uur); clubs hulpdienst Gerec Tel 43503 De Kool WllklnformB -10 uur): clubs hulpdienst Delft 01 49a tel 49726 Zeeheldenwllk 0 nc telefoonnummers (9-10 uur) 43078. 30897 20176 Meerburg telefoonnummers (9-10 ui 34639 20788 44256 41796 Begraafplaats I Een vrolijke noot op een sombere, stille dag na de storm is nooit weg: Een in het Algemeen Dagblad geno teerde advertentie van een Voorhouts adres. Grafkelder te koop. Eik en Duinen Den Haag, bestemd voor ]~)iQS@ri0 hoogstens vier overlevenden. Inlich tingen: tel.Voorhout. Dit stond niet in de rubriek woningnood. vonden er de dood. Nabestaanden en relaties van de nazi-slachtoffers, die in Leiden wonen, kunnen bij buro voorlichting een exemplaar van het boek kopen. Er ligt ook een exem plaar ter inzage in de stadhuisbi bliotheek. den dat ze telepatische gaven bezit ten. Ze kunnen contact opnemen met Hans Wisbrun, Klikspaanweg 39, Lei- cen, tel. 60516. In feite zou dit bericht niet hoeven, want de telepathici on der ons voelen zó ook wel aan dat eigens in Leiden dringend behoefte bestaat aan hun medewerking. Begraafplaats II De Freudenkreis Hamburg heeft onlangs een boek uitgegeven over de begraafplaatsen van het voormalige Duitsland. Naar dat kamp, dat der tig kilometer van Hamburg lag, wer den in de oorlgosjaren m totaal 106000 mannen, vrouwen en kinderen uit alle Europese landen getranspor teerd. Onder hen bevonden zich ze venduizend Nederlanders. De meesten Commentaar op Leidse inzending, voor Randstaddagen op Flevohof. In lovend artikel over Boskoopse inzen ding hi Boskoopse Courant: "Zo be staat bijvoorbeeld de inzending van Leiden slechts uit een diaserie en daarvoor hoef je niet speciaal naar Oostelijk Flevoland te rijden". Promotie Telepathie Vanmiddag om kwart over drie is de heer M. R. Daha, die als weten schappelijk ambtenaar is verbonden aan de afdeling nierziekten van het academisch ziekenhuis, gepromo veerd op het proefschrift: De Synthe se van Glomerulus Basaal Membraan met ratten. De werkgroep telepathie van het psychologisch Instituut Leiden zoekt voor een onderzoek contact met men sen die van zichzelf weten of vermoe- Jubilea aan de Haarlemmerstraat, met een vestiging in Lisse en Alphen aan den Rijn, had het maandagmiddag in 't Karrewiel druk met het in ontvangst nemen van gelukwensen en geschen ken. Vele zakenrelaties en kennis sen kwamen de heer M. B. van der Klugt gelukwensen met het feit, dat hij 25 jaar geleden een meubelzaak opende. Namens het personeel werd hij verrast met een gouden horloge, waaraan namens het bedrijf een en veloppe met inhoud werd toegevoegd. Groot was, maar dan "In den Ver gulden Turk" ook de belangstelling, welke zich enkele uren concentreerde rond de directie van het Reisbureau "Metaal", dat nu reeds 25 Jaar voor vele vakantiegangers een reis wist te organiseren. Druk zal het beslist maandag ook worden in Nieuw Mi nerva waar Oudshoorn B.V. met winkelpanden aan de Haarlemmer straat en 't Diamantplein een recep tie geeft ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan. Gelukwen sen kunnen die dag worden aangebo den tussen 4 en 6 uur. KortKortKort Het Sint Jans kerkkoor vergadert vanavond om acht uur in het Don Bosco-huis De kaartavond voor de invalide- bond wordt 6 april (8.00 uur) ln het Don Bosco-huis gehouden De vernieuwde Nutsbibliofcheek in Wassenaar zal maandag 16 april, (16.30 uur) worden heropend Het Wassenaarse departement van het Nut vergadert 15 mei in het As- ta Theater (20.30 uur) En die gele Kreidler van Simon de Graaf is ook nog steeds niet te recht. LEIDSCH DAGBLAl Uitgave: Leldscb Dagblad I Witte Singel 1 - Lelde Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-2150 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement Kwartaalabonnement Per post f2fn Losse nummers f ïee Abonnementsgelden bjj rooit? betaling te voldoen Bij aul tlsche overschrijving geeo oistratie- eD incassokosten Nabezorglng tot 20.00 u Zaterdag tot 18.00 uui TelefooD 01710-30500 iat

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2