LEIDSCH DAGBLAD Biesheuvel tikt op de vingers ze zeggen. Veehouder van 3,5 ton beroofd KLERKS vandaag Dertig jaar alleen in oerwoud LEIDSCH DAGBLAD Bij Estec in Noordwijk 150 man nodig voor bouw van „Spacelab" Meisje (8) stikt in plastic zak WOENSDAG 4 APRIL 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 33983 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PORT MORESBY, Nieuw- Guinea (AP) Een naakte, uitgemergelde man is gisteren uit de oerwouden van Nieuw- Guinea te voorschijn geko men met een onbegrijpelijk verhaal, waaruit tenslotte kon worden opgemaakt, dat hij zich 30 jaar lang voor de Japanse soldaten heeft schuil gehouden. Hij heeft die 30 jaar geheel alleen in de oerwouden door gebracht. Hij hield zich in le ven met bessen en slangen en had er geen flauw idee van dat de oorlog 28 jaar geleden eindigde. De man heeft al die tijd gezeten op het voor de kust van Nieuw-Guinea gelegen eiland New Ireland. De circa 50-jarige man is een zekere Boni MakiHij verscheen plotseling op een verkeersioeg bij de district plaats Kaveing. De man was zo ziek, dat Australische art sen hem direct pijnstillende middelen gaven. Woensdag zal een inwoner van Nieuw-Guinea, die Maki's dialect spreekt, naar New Ireland worden overgevlogen in de hoop het complete ver haal van Maki's belevenissen los te krijgen. Reeds nu is be kend, dat hij in 1942 gedwon gen werd voor de Japanners te gaan werken. Een jaar la ter wist hij te vluchten en bleef hij zich in het oerwoud schuil houden. DEN HAAG Premier Biesheuvel heeft een "hard" ge- prek gevoerd met luitenant-generaal F. J. Meijnderts. Hij eeft van de commandant van alle parate troepen in ons land eëist dat deze zijn guerrilla tegen de generale staf in Den J laag staakt. Daarbij zou het het woord ontslag zijn gevallen. Eerder heeft minister De Koster van Defensie al geprobeerd om Meijnderts en zijn staf in Apeldoorn in de pas te laten lopen met de „Haagse" generaals. Dat is niet ge lukt. Meijnderts heeft afwijkende ideeën over de opbouw van het leger de zgn. zwemvesttheorie waarbij de diensttijd tot een jaar zou kruinen worden teruggebracht en over de aankoop van wapens. Vorig jaar passeerde Meijnderts chef generale staf luitenant-generaal IJsselstein en minister De Koster door een nota met voorstellen recht streeks aan premier Biesheuvel te sturen. En vorige maand spitste hij het conflict toe door zijn ondercom mandanten te onthullen dat zij wei nig kans maken op een functie op beleidsniveau omdat de raad van opperofficieren hen niet wilden heb ben. VUIST Sindsdien is de kwestie al een keer in de ministerraad ter sprake ge weest. Meijnderts heeft van zijn kant partijgenoot mr. Van Riel aange klampt om te bemiddelen bij De Koster, die op zijn beurt weer bij Biesheuvel te rade ging. Blesheuvel heeft daarop met de vuist op tafel geslagen en geroepen dat het uit moet zijn met het geruzie. De kans dat de „lastige" generaal zal worden ontslagen lijkt overigens niet groot. Meijnderts verdiensten als „troepenman" werden tenslotte ge honoreerd met zijn benoeming tot chef van het eerste legerkorps. Hij speelt nu hoog spel omdat hij vol gend jaar met pensioen gaat en graag nog iets van zijn ideeën ver wezenlijkt wil zien. ansprakelijk oor mislukte akanties )NN De grote Westduitse reis- aus hebben zich aangesloten bij regeling, die hen aansprakelijk voor fouten bij de uitvoering j i de door hen aangeboden vakan- reizen. Dit betekent dat deze reis- ernemingen niet zoals tot nu de verantwoordelijkheid voor nd dienstbetoon aan vervoersbe- ven of hoteldirecties, met wie zij tracten hebben, doorschuiven. Bij nieuwe regeling zijn Touropa, ERUpiseuropa, Scharnow, Hummel en aangesloten. De naam van andere gigant, Neckermann, ont- ektnog in de rij. u en dan regen eel bewolking met nu en dan en. Vrij krachtige tot harde, aan kust tijdelijk stormachtige zuid- telijke wind. Minimumtemperatu- omstreeks 5 graden, maxima ■gen ongeveer 9 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) op: 6.06 uur; onder: 19.20 uur. an op: 6.25 uur; onder: 22.43 uur. «water te Katwijk te 4.17 en uur laagwater te 0.12 en 12.37 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 19 april 1973 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. GESPREK De Rijksvoorlichtingsdienst kon geen commentaar geven op de vraag of minister-president Biesheuvel de chef van de landmachttroepen, lui tenant-generaal F. J. Meijnderts, gedreigd zou hebben zijn ontelag te geven als hij het conflict met de legerleiding in Den Haag niet bijlegt. Wel is de minister-president betrok ken geweest bij de besprekingen, die minister H. J. de Koster van De fensie met tal van personen, onder wie generaals, over de onderhavige kwestie heeft gevoerd. SIKKENS AUTOLAKKEN NIEUWE RIJN 49 LEIDEN In Drentse sloot gevonden ASSEN (ANP) De 27-jarige ongehuwde veehouder J. H. uit Drachten (Fr.) is tussen de Drentse dorpen Norg en Een beroofd van een bedrag van f 350.000.-. Het gebeurde maan dagavond, maar is nu pas door de politie in Assen meegedeeld. De veehandelaar had genoemd be- ljjfc daarna uit te roepen Waai- ls drag maandagmiddag opgenomen bi) mijn geld, waar ls mijn geld" de RABO-bank in Leeuwarden de aankoop van vee. Nadat hjj bij een aantal boeren was geweest ging raakt de veehandelaar naar zijn aan- men. De veehandelaar kan zich niet her inneren hoe hij bewusteloos is ge en in de sloot is terecht geko- Hy moet maar kort met zijn staande zwager in Donderen. Daar auto ln de sloot hebben verkeerd moet hij omstreeks acht uur zijn want kort voor dat men hem daar weggereden richting Drachten. Een bewusteloos aantrof was er nog een kwartier later vond de politie hem patrouille van de 'rijkspolitie langs daar bewusteloos in zijn auto, die in een sloot was gereden. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis kwam de man weer bij en voelde in zijn zakken om onmiddel- gekomen Overste L. P. Bergsma van de rijkspolitie in Drenthe gaat er van uit dat het hier een roofoverval be treft. Hij verbaasde zich niet over het gebeurde. In het algemeen springen veehandelaren te slordig met hun geld om, was de mening van de over ste. Het gestolen bedrag bestaat voor het merendeel uit briefjes van dui zend, die de veehandelaar verdeeld over twee binnenzakken van zijn colbert bij zich droeg. Tot dusver heeft de politie nog geen spoor van de daders gevonden. BESSENJENEVER van zuiver rode bessen. Overal 9,95. Bij ons altijd 6,95. NU 5,95 Thistle Blend Whisky van het beroemde huis Johnnie Walker Geen 14,95 NU 12,95 Natuurlijk alléén bij SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Kennedylaan 7 - TeL 63123 Bevrijdingsplein 19 - TeL 33561 Leiden Z.W. ■laf er veel Jonge vrouwtjes moeder willen worden alléén al omdat Waals zo'n leuke kollektia positiekleding heeft... HAARLEMMERSTRAAT 114-120 TEGENOVER DONKERSTEEN NOORDWIJK Als de komende zomer tijdens een ministers conferentie wordt besloten, dat Europa een klein bemanbaar rulm- telaboratorium zal gaan bouwen, zal de Estec (Europese centrum voor ruimte-onderzoek en -techniek) ongeveer honderdvijftig in genieurs en technici gaan werven. Het in Noordwijk gevestigde cen trum heeft die uitbreiding van wetenschappelijke en technische stal nodig voor de bouw van het laboratorium, dat de naam Spacelab krijgt, Het project gaat 275 miljoen dollar kosten, die worden uitge smeerd over acht jaar. (Zie ook pagina 17) Ruim vijfhonderd militairen, van ivie er negentig afkomstig zijn uit Leiden, zijn vanochtend in het Westlahd begonnen met het opruimen van de enorme hoe veelheid glasscherven die in de tuinbouwkassen ligt nadat de storm zijn verwoestend werk had gedaan. Minister De Koster (De fensie) gaf daarvoor toestemming nadat minister Boersma (Land bouw en Visserij) hem daarom had gevraagd. De minister heeft gezegd dat de getroffen tuinders zolang over de militairen kunnen beschikken als noodzakelijk is. Minister Boersma bracht gisteren een kort bezoek aan het zwaar getroffen Westland. WINSUM (ANP) De 8-Jarige Titia Tenje Reyntjes uit Garnwerd gemeente Winsum) ls, naar nu pas bekend werd gemaakt, maandagmid dag in een plastic zak gestikt. Omdat bet zo hard regende had het kind deze zak over haar hoofd gedaan. Deze reikte tot haar middel, zy is op baar fietsje gestapt om naar school e gaan. Ongeveer 60 meter vanaf de wo ning, op een sintelpad, zag haar va der het kind liggen. Onmiddellijk paste hy mond-op-mand-beademing toe, wat later door een arts werd herhaald, doch zonder resultaat. Het meisje was in de plastic zak wegens gebrek aan zuurstof gestikt. In Warfstermolen (gem. Kollumer- land) in het noord-oosten van Fries land ls de anderhalf jarige SJoukJe van der Veen gisteren gestikt. Het kind was in een eenpersoons ledikant op bed vastgebonden met een sjaal. Deze raakte echter los en daardoor slaagde het meisje erin zich uit het bed te werken. Ze bleef echter by haar val met haar mouwtje aan de zijkant van het bed hangen, waar door ze in haar pyamaatje gewurgd werd. DORDRECHT (ANP) Een be trekkelijk kleine brand in de boven woning van het pand Sophiastraat 17 te Dordrecht heeft woensdagmorgen het leven gekost aan de negen maan den oude baby Heidi Lag arde. Het meisje is waarschijniyk overleden door verstikking, alhoewel het ook zware brandwanden had opgelopen. Politieagenten trachtten enkele malen de woning binnen te komen om de baby en het vyfjarige broertje Peter te redden, maar zy slaagden daajrin niet, doordat brandende wandbekledtimg giftige rook afscheid de. Toen de brandweer ter plaatsr was en enkele van persluchtmasker: voorziene brandweerlieden het kln< uit het huis haalden, was het al t laat. De baby overleed korte tyd late ln het gemeenteziekenhuis van Dor drecht. Winkels dicht op 5 september DEN HAAG De winkels zullen gesloten zyn op woensdag 5 septem ber, de dag waarop koningin Juliana haar 25-Jarig regeringsjubileum viert. Een advies daartoe is te ver wachten van het Centraal Overleg Detailhandel. Op grond hiervan heeft de com missie arbeidsvoorwaarden van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel be slist dat het winkelpersoneel op 5 september recht heeft op een vrye dag met behoud van loon. Televizierring Berend Boudewijn HILVERSUM Berend Boude wijn. presentator van de weg-geef- quiz van de KRO, heeft de Gouden Televizierring gewonnen. Berend ver sloeg met zyn quiz Bartje van de NCRV en Het gat van Nederland van de VPRO. De Televizierring ls de prys die het blad Televizier uitreikt aan de door haar lezers aangewezen beste tv- persooniykheid. Boudewyn krygt de ring op 19 mei in het Amsterdamse Okura hotel. Manoeuvres Juist bij opperofficieren mag men verwachten dat zij een voor beeld zijn van voorzichtig ma noeuvreren binnen een nu een maal onvermijdelijk hiërar chisch kader. Op lager niveau zou het toch onbestaanbaar zijn dat b.v. een kapitein bij de commandant van een belen dend bataljon zijn misnoegen formeel zou uiten over de gang van zaken in het eigen onder deel. En toch is iets dergelijks onge veer aan de hand met luite nant-generaal Meijnderts, com mandant landmachttroepen, die zijn ongenoegen over het beleid van de topmannen van de Generale Staf met voorbij gaan van de verantwoordelijk minister heeft gespuid bij pre mier Biesheuvel. Voorts heeft Meijnderts dan ook nog een aantal van zijn onder-comman danten geïnformeerd over hun geringe promotiekansen. De generaal zou nu onstuimig door de premier op zijn vingers zijn getikt en dat is dan wel verklaarbaar. Blijft het onloo chenbaar feit dat ook top-of- ficieren met hun meningsver schillen meer naar buiten gaan treden dan vroeger. Meijnderts schakelde politicus Van Riel in. De zaak kwam uitgebreid in de krant. Dat is een nieuwigheid voor de traditioneel zo gesloten kaste van de opperofficieren. Het maakt de vraag actueel of straks de benoeming van deze functionarissen niet veel meer onderwerp van democratische controle moet worden dan tot nu toe gebruikelijk was. 22 PAGINA'S De orkaan, die maandag: over ons land trok, heeft een kleine twee miljoen bomen geveld. Dat blykt belangrijk minder dan de zes mil joen, die in november sneuvelden. Staatsbosbeheer dat een vrij goed beeld heeft van de aange richte schade noemt dit cijfer „een voorlopige schatting". Maar voor het nationale park „De Hoge Veluwe" was de storm van maan dag een nieuwe slag PAGINA 7 Veronica gaat verjaardag met mars naar Den Haag vieren PAGINA 5 En weer won Eddy Merckx, maar het verschil was klein PAGINA 11

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1