iiEER SCHADE DAN VORIG JAAR )pnieuw trok zeer zware storm over ons land prmateur wacht afwikkeling af Universitair instituut in Utrecht staakt e reageren AR- en KVP-fracties Ramp op het strand Nieuwe rector magnificus bij TH in Delft Turkse baby's in Haarlemse pleeggezinnen In Paramaribo bleven meeste scholen dicht Ruimte voor bungalow van min.-president Autokeuring: 80 procent had gebreken DINSDAG 3 APRIL 1973 BINNENLAND brandweerlieden kunnen zélf met moeite op de been blijven t zij een bejaarde dame helpen Tie orkaan te overwinnen. HAAG Kabinetsforma- Burger heeft vandaag rustig ci cht of de fracties van ARP s jp de standpunten van hun Aantjes en Andries- bevestigen. is vooral benieuwd of de ractie bij de mening blijft fP'ers moet worden ontraden kabinet-Den Uyl zitting te inen öst gesprek dat hij gisteren rwandA-fractieleider Den Uyl en 01 Boersma en De Gaay Fort- t. (beiden ARP) heeft gehad, lij deze situatie besproken, it het KVP-standpunt onge- blijven, dan zijn er volgens nog drie mogelijkheden: deelneming van christen-de- ■■ftn naast progressieven te wn tot diegenen die zich in 1 reeds vóór deelneming aan y (inet hebben uitgesproken. l handhaven van de tien/ rau'e maar dan met toetre- in niet of minder party ge- m. christen-democraten. 'JK ;sluitend of nagenoeg uit- /A I personen uitnodigen die Y 1 tot progressieve groeperin- onair minister Boers- 1} Sociale Zaken zei gisteren van het gesprek met de Igelsterfte or rattengif? em"pdaal Rattengif is de edelijke schuldige van een sterfte onder roofvogels en 1 Zeeland. Vogelbeschermer is uit Roosendaal heeft sinds vorig Jaar al meer dan 300 ransuilen geteld plus wat en ook een enkele rei de heer Jans moet de verband worden gebracht toepassing van cumarine gezamenlijke Zeeuwse wa- >en ter verdelging van brui- n. die de prooidieren vor- i de vogels. j; dode vogels worden op het onderzocht in het Centraal peeskundig Instituüt in 11 jfvogel- en uilenstand in Zee- ©J foog zich de laatste Jaren in lande lijn nadat inmiddels I zaaizaadontsmettingsmid- 1 dood van duizenden vogels veroorzaakt. DEN HAAG/LEIDEN Met windstoten tot orkaan- kracht 120 tot 130 kilometer per uur) trok gisteravond sen zeer zware storm over ons land. Vanochtend werd becijferd dat de totale schade in de tien tallen miljoenen guldens zal lopen en aanzienlijk groter is dan de schade die vorig jaar november door de storm werd aangericht. In het hele land werden tientallen daken van gebouwen en flats gerukt, gingen tienduizenden bomen tegen de grond, en werden honderden caravans vernield. formateur dat noch hij noch de heer De Gaay Fortman een defi nitieve beslissing heeft genomen. Hij zei wel voorkeur te hebben met een kabinet met de tien/zes formu le. De kansen om minister in een kabinet Den Uyl te worden zijn volgens hem wel kleiner geworden door de weigering van de KVP om ministers te leveren, maar hij voeg de daar aan toe: "Ik hoop dat ze dat standpunt zullen veranderen, al betwijfel ik dat". Formateur Burger heeft gisteren weer verslag uitgebracht bij konin gin Juliana. DEN HAAG (ANP) Prof. ir. H. J. de Wijs, is met ingang van 29 maart, benoemd tot rector magni ficus van de Technische Hoge school in Delft. Hij volgt prof. ir. H. R. van Nauta Lemke op, aan wie met ingang van dezelfde datum eervol ontslag is verleend. Prof. van Nauta Lemke had in Januari aan minister Van Veen verzocht hem als rector-magnificus ontslag te verlenen. Als rector mag nificus was prof. van Nauta Lemke ook lid van het college van bestuur van de Delftse TH. Hy vroeg ont slag omdat hij vond dat een "on werkzame situatie" was ontstaan ten opzichte van de Hogeschool- raad. Met deze raad was volgens hem niet te werken. HAARLEM In Haarlem worden per jaar ongeveer vijftig Turkse ba by's geboren, kinderen van Turkse werknemers. Omdat in veel geval len ook hun vrouwen werken, wordt een groot aantal van de baby's ter verzorging in Nederlandse gezinnen ondergebracht. De ouders betalen daar 100 tot 150 per maand voor. De Stichting Pleeggezinnen en het Haarlemse gemeentebestuur vinden dit een misstand. Gezamenlijk gaan ze naar een oplossing zoeken. Op het Katwijkse strand werden bijna alle paviljoens door de storm geveld. Andere zó ernstig beschadigd dat het vele weken zal duren voor er weer vakantiegangers kunnen wor den ontvangen. De ijlings aangevoer de zandzakken konden niet voorko men dat er zeker voor een miljoen schade werd aangericht. Ook de koepel van de Soefi-tempel begaf het. Het gevaarte maakte een korte luchtreis en stortte verderop in de duinen neer, vlakbij het kam peerterrein Zuid. Ook het dak van de Nieuwe Kerk werd zwaar bescha digd. In Zoeterwoude stortte gisteren de uit 1626 daterende Grote Molen aan de Wedpoortse Weg in. De windmolen was onbewoond en niet meer in be drijf. Een groot deel van Nieuwveen heeft gisteravond tot acht uur en half ëlf zonder stroom gezeten. Bij het opruimen van een omgewaaide boom beschadigde een bulldozer 'n elektriciteitskabel. De Voorschotense wijk Noord-Hof land heeft de storm niet zonder kleerscheuren overteefd. Een houten noodwinkel ging tegen de grond, evenals drie houten bouwketen. Ook in aanbouw zijnde woningen liepen ernstige sohade op. Warmond is gisteravond van 6 tot 10 vanuit Leiden vrijwel onbereikbaar geweest. Omgewaaide bomen ver sperden de Oranje Nassaulaan. Het bos van Kranz werd één grote rava ge. Op het Bevrijdingsplein in Leiden, ging een bloemenkiosk omver en in de Merenwijk werd wandelen levens gevaarlijk door de rondwaaiende golfplaten, afkomstig van bouwketen. De brandweer kreeg in totaal 300 meldingen, werkte gisteravond, en vannacht de helft af en ging vandaag in samenwerking de reinigings- en plantsoenendienst verder. In Alphen, Leiderdorp, Oegstgeest, en Wassenaar blijft de schade over het algemeen beperkt tot omverge- waaide auto's en bomen, afgewaaide dakpannen, kapotte antennes en ge broken ruiten. BOSSEN Staatbosbeheer schat dat de or kaan in de kuststreken meer scha de heeft aangericht dan de storm welke vorig jaar vele hectaren bos in Nederland vernielde. De schade in de bossen van midden-Nederland •wordt even groot geraamd als die in november 1972. Een goede beoorde ling van de situatie is op dit mo ment nog niet mogelijk omdat op vele plaatsen de ravage van de no- vember-storm nog lang niet is op geruimd. In het nationale park de Hoge Veluwe heeft men in zulk een hoog tempo het vorig jaar omgewaaide hout geruimd, dat de littekend van deze storm nog voor de paasdagen verdwenen zouden zijn. Door de storm van gisteren echter kan men opnieuw met ruimen beginnen. BUITENLAND Ook buiten onze grenzen heeft de storm danig huisgehouden. In zuid- oost-Engeland ontwortelde de or kaan een boom, die vervolgens op een personenauto belandde. De beide inzittenden werden gedood. In het Londense Kensington brak een meisje haar beide benen, doordat zij een omgewaaide aanplakzuil op zich kreeg. In West-Duitsland kwam een boom terecht op een trein. Het ge beurde in Bösensell bij Munster. De trein ontspoorde. Een vrouw verloor daarbij het leven en zestien passa giers liepen verwondingen op. GEBOUWEN In Uden (NB) ging een één Jaar oud industriegebouw tegen de grond en in 's Gravenzande werd een deel van het veilinggebouw- Zuid weggeslagen. In Vlissin- gen stortte een bouwkraan op een rij eengezinswoningen. Van vier woningen waaiden de daken af. In Axel ging het dak van een meubel zaak de lucht in. Een pand van Al- bert Heijn in Bergen op Zoom ver loor het dak Ook de statenzaal van het provinciehuis in Den Bosch ver loor de kostbare dakbedekking. De storm rukte in Heemskerk het dak van een vier verdiepingen tellend flatgebouw. Het dak verpletterde enkele geparkeerde auto's. De be woners kregen tijdehjk elders on derdak. Datzelfde gebeurde in Wormerveer waar ook een dak van een flat waaide. In Nieuwerkerk aan de IJssel bezweek de achtergevel van een flatgebouw. Op het vliegveld Haamstede was een hevige rukwind er de oorzaak van dat een grote hangar van de vliegclub Haamstede instortte. Vier zweefvliegtuigen werden zwaar be schadigd. In Den Haag moesten tien ge zinnen worden geëvacueerd toen de storm het dak van een aantal hui zen rukte. Enkele bewoners werden licht gewond. Het koelwaterpompgebouw van de nieuwe elektriciteitscentrale op de Maasvlakte werd in een wind vlaag meegenomen. De bouw van de centrale zal hierdoor vertraagd worden. Ook in Harderwijk waaide het dak van een flatgebouw. Twee auto's werden er door verpletterd. Zes gezinnen werden dakloos. In Valkenswaard stortte een zijmuur van een autogarage in. Het dak kwam daardoor naar beneden en kwam op vier autobussen terecht. Schade-■ ruim 3.5 ton. BOTEN Bij de werf Gusto in Schiedam raakte een in aanbouwd zijnd schip voor booreilanden op drift en sloeg tegen de wal bij de RAIM. Op de Westerschelde zonk de sleep boot „Baarland" en bij de kernener giecentrale Borsele waadde een bin nenschip tegen de dijk. Bij een scheepswerf in Lekkerkerk sloeg 'n sleepboot los. TENTOONSTELLINGEN Talrijke nieuwsgierigen verdrongen zich op het Scheveningse strand, toen het bericht was doorgekomen, dat het radioschip Veronica elk ogenblik op de kust kon vastlopen. In het Westlandse Sprundel is een middenstamdstontoanstelüng, onder gebracht in twee tenten volledig ver nield. Niemand werd gewond. Een luchtdrukhal van de Betuwe in Tlel werd totaal vernield. In Dordrecht werden twee grote tentoonstellingshallen een prooi van de storm. Twee grote tenten ter waarde van f 175.000 op het Hout- rustterrein in Den Haag gingen aan flarden. VERKEER Op de Maasbrug in Roermond vloog een caravan door de storm in de lucht. Ook de auto waaraan de oaravan was gekoppeld kantelde en kele malen. De bestuurder werd licht gewond en een passagier werd ter observatie in het ziekenhuis opgeno men. BOERDERIJEN In Woensdrecht stortte een land- bouwschuur ineen. 4 dieren moesten worden afgemaakt. In Eindhoven stortte een boerderij gedeeltelijk in. Daarbij werden twee koeien gedood. Een oude boerderij in Rotterdam-noord bezweek onder de storm. Van de 77 koeien konden er tien worden gered. De rest raakte be kneld tussen de puinhopen. ..Catastrofaal en ontstellend" zyn de gevolgen van de storm in het Westland. De schade werd vorig jaar od rond f 5.000.000 geraamd. Op dit moment is becyferd dat de schade meer dan het dubbele zal bedragen, aldus de verklaring van één van de grote glashandelaren in het West- land. In Naaldwijk werd een kas van 1500 vierkante meter totaal vernield. Ongeveer 20.000 inwoners van Zoe- termeer hebben het zonder televisie moeten doen. Door de storm is een noodgebouwtje ingestort waarin de technische installatie van het cen trale antenne systeem zich bevond. Campings hebben het overal zwaar te verduren gehad. Bij Sir- jansland (Schouwen-Duiveland) zyn op een camping tientallen caravans omgewaaid. De camping „De Biltse Duinen", waar 210 huisjes staan, aag drie huisjes „plat" gaan. Van 15 bouw werkjes vloog het dak af. De Afstutddijk behoorde tot de wegen die zeer gevaarlijk waren om te berijden door de hoge waterstand Er spoelde veel wrakhout over de dijk heen. Op de wegen die leidden naar het verkeersplein Gorinchem. hadden zich files gevormd Ook bij grote bruggen stonden lange rijen auto's te wachten om deze ..hindernissen" waar de storm meer nog dan op de weg zijn kracht toonde, te nemen. De Haringvlietbrug tussen Numans- dorps en Hellegatsplein was voor het vrachtverkeer gestremd. Een 48-jarige Amsterdammer werd een dubbel slachtoffer van de storm. De man stond te schuilen in een portiek aan de Kalverstraat en kreeg een losgeslagen metalen pla- fomdplaat op het hoofd waardoor hy bewusteloos raakte. Toen hy weer bijkwam bleek hij van zijn porte monnee met ruim f 200 te zyn be roofd De storm van gisteravond heeft de Nederlandse Spoorwegen geen blyvende parten gespeeld. Vanmor gen kon volledig volgens dienstrege ling worden gereden. Alleen de nachtboot had vertraging. Deze kwam vanmorgen om elf uur aan Iiy had om zes uur binnen moeten zyn. PARAMARIBO (ANP) Ook gis teren kregen tienduizenden leerlin gen in en rond Paramaribo, die nu al ruim twee maanden van ondervijs verstoken zijn, geen les. De overheid en de Evangelische Broedergemeen te hadden wel de scholen heropend, maar op de meeste scholen versche nen geen leerkrachten, deels omdat zij blijven staken, deels omdat zij, en vooral de vrouwelijke leerkrachten bevreesd zijn door de Intimidatie. De kweekschool en de Algemene Middelbare School (AMS) in Para maribo zijn gisteren weer gesloten, 's Morgens vroeg kwam het tot eni ge wanordelijkheden bij deze scho len. Een student werd door de poli tie „wegens opruiing" opgebracht. De Centrale van Landsdienaren Or ganisaties (CLO) gaf zondag een ver klaring uit waarin gesteld werd: „Wij sturen onze kinderen niet naar school voordat het voorstel van de commissie van goede diensten be handeld is, voordat er een oplossing komt in het conflict tussen vakbewe ging en regering, voordat de eisen van de vakbeweging ingewilligd zijn, en zolang de volmacht aan de politie niet is ingetrokken". De Surinaamse regering heef t het bemiddelingsvoorstel van de com missie van goede diensten geaccep teerd. De vakbeweging liet zondag avond weten dat "door het vergader verbod het niet mogelijk is gebleken met de leden te vergaderen. Daar om is het niet mogelijk', aldus de vakbeweging, "binnen de gestelde 48 uur te antwoorden". Lasser laste drie miljoen Haagse gemeenteraad: bij elkaar DEN HAAG (ANP) De Haagse gemeenteraad heeft gisteren beslo ten in het bestemmingsplan voor het park "Zorgvliet", waarin het "Cats- huis" ligt, ruimte te reserveren voor de bouw van een ambtswoning voor de minister-president. De regering wil een bungalow laten bouwen op een stukje van het park dat niet voor het publiek toegankelijk is, op hon derd meter van het "Catshuis". De gemeenteraad nam het bestemmings plan met plaats voor de ambtswo ning bij zitten en opstaan aan. Vijf raadsleden waren tegen het plan. Bijna had de beslissing over het plan een geheel andere wending ge kregen. Zeven raadsleden dienden namelijk een amendement op het be stemmingsplan in, waarin geen grond voor woondoeleinden werd gereser veerd. De zeven stelden dat de bouw van de ambtswoning tot een ongewen ste aantasting van het park "Zorg vliet" als natuurbeschermingsgebied zal leiden. Het amendement werd met 22 stemmen tegen en 21 voor verworpen. De meeste tegenstemmers vonden het van het grootste belang dat voor park "Zorgvliet" wel een bestem mingsplan wordt vastgesteld waar mee de natuur in dit gebied be schermd kan worden, en stemden daarom later toch voor het bestem mingsplan met ruimte voor de ambtswoning, zoals B. en W. hadden voorgesteld. UTRECHT Zowel de medewer kers als de studenter aan het In stituut voor Ontwikkelingspsycho logie van de Utrechts Rijksuniversi teit zijn sinds gisteren in staking. Volgens hen is een wanverhou ding ontstaan tussen het aantal studenten en het aantal docenten. Aan het eerstejaars- onderwijs van het instituut nemen 275 studenten deel, 104 ouderejaars hebben het vak ontwikkelingspsychologie als hoofdrichting en bovendien is er nog een aantal doctoraalstudenten die het als bijvak hebben. Er zijn slechts zeven docenten. Eén van hen, drs. J. M. Cladder, ziet als oorzaak van de noodsituatie de explosieve groei van het aantal studenten sinds 1970. "Zelfs bij een aanvaarding van een numerus fixus van honderd studenten in het komende studie jaar zijn achttien nieuwe docenten- posten nodig", aldus drs. Cladder. De onderwijsstaking is ook be doel-5 als een protest tegen het be leid van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit dat "ermee te benadelen ten opzichte van de natuurwetenschappen". UTRECHT (ANP) Van de ruim 40.000 auto's die zaterdag Jl. in het kader van de campagne "Laat 'm nakijken"- van Veilig Verkeer Ne derland gratis zijn geïnspecteerd, vertoonde maar liefst 80 procent een of meer gebreken op het gebied van banden, remmen, verlichting en stuurinrichting. Bijna 1200 auto's bleken volgens voorlopige gegevens van VVN nog slechts goed te zijn voor de sloop, waarvoor circa 900 bovagbedrijven hun deuren openstelden, was vol gens WN dat het grootste deel van de auto's van de bouwjaren 1965 tot en mot 1969 dateerde en dat voorna melijk Jongeren hun auto voor de gratis keuring aanboden die anders nauweiyks of nooit in een garage ko men. Een en ander bevestigt dat niet zo zeer op het autorijden zelf wordt be zuinigd als wel op het zo noodzake lijke en regelmatige onderhoud, al dus WN. "Wie niet horen wil moet nu maar voelen", stelt WN, doe lend op de strenge politiecontroles, die de komende weken door de poli tie in het hele land zullen worden ge houden en waarbij de technisch - staat van de auto oentraal staat. MANCHESTER (UPI) De menden van de vrouw en de zoon van lasser Harry Taylor uit Man chester vielen open van verbazing toen de notaris diens testament voorlas. Daaruit bleek dat de op 86-jarige leeftijd overleden lasser 3,5 miljoen gulden had nagela ten. Het is voor ons een volslagen raadsel hoe hij dat bedrag bijeen heeft gekregen, vermoedelijk door beleggingen. Hij moet niet alleen een goed lasser maar ook een uit stekend belegger 3ijn geweest", zei een zoon van de overledene. Ook de vrouw van Tayloraan wie het bedrag toevaltwist niet dat haar man rijk was. Faurezitter Edgar Faure 's maandag gekozen tot voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Hij kreeg bij de eerste stemming 274 stemmen, tegen de socialist Pierre Mauroy, die door de linkse coalitie kandidaat was gesteld, 180 stemmen. Oppositie-congres De democrati sche oppositie in Portugal houdt van 4 tot 8 april een congres in de stad Aveiro om een gezamenlijke strategie voor de verkiezingen van oktober op te stellen. De autoriteiten hebben beperkingen opgelegd aan de organisaties door om openbare manifestaties en demonstraties te verbieden. Ook in de verkiezingsja ren 1965 en 1969 hield de oppositie een soortgelijk congres. Vrijwilligers Portugal heeft voor de oorlog tegen het terrorisme Ui zijn Afrikaanse koloniën een vrijwil ligerskorps opgericht, zo is gisteren van welingelichte zijde in Lissabon vernomen. Blanke en zwarte mili tairen die zich tijdens hun dienst plichttijd bijzonder bekwaam heb ben getoond in de strijd in het oer woud. kunnen zich voor het korps melden. Zij krijgen dan een speciale opleiding. Geen asiel meer Deserteurs uil het Amerikaanse leger zullen in Zweden geen asiel meer krijgen. De humanitaire redenen waarom zij in Zweden mochten blijven en niet door dit land aan de Verenigde Sta ten werden uitgeleverd - de moge lijkheid dat zij naar het front ge stuurd zouden worden - zijn niet meer aanwezig nu de oorlog in Viet nam is beëindigd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7