Hollands 'groene hart' in wurggreep van andstad KATWIJKER CEES WASSENAAR MET HARING NAAR DUITSLAND bied toekomst of niet? Boekje over inwoners van Hazerswoude komt t PAGINA 4 STREEK DINSDAG 3 APRIL 1973 r j Wat gaat er met het Zuid- hollands plassengebied ge beuren? Dat is de vraag die op hei ogenblik velen bin nen maar ook buiten het gebied bezighoudt. Eind van dit jaar zullen Provin ciale Staten van Zuid-Hol land de lijn tot 1980 uitstip pelen. Daarmee zal het ont brekende stukje van de Zuidhollandse streekplanleg puzzel zijn ingevuld. Maar voor het zover is krijgt iedereen nog de gele genheid bezwaarschrijten in la dienen. Hoe de standpun ten van de verschillende be langengroepen liggen zal de komende weken duidelijk worden gemaakt in een serie artikelen over de toekomst van dit gebied. Wat verwacht de recreant van het plassengebied en hoe zien de bewoners het zelf? Wat moet er volgens de pro vincie de komende jaren ge beuren of niet gebeuren en hoe denken de gemeenten in het gebied daarover? Deze en nog vele andere vaak te genstrijdige meningen ko men aan bod in de serie "Plassengebied toekomst of niet?" waarmee we van daag starten. De wurggreep waarin het Zuid hollandse plassengebied door de Rand stad is genomen wordt steeds steviger. De eerste ademhalingsmoeilijkheden zijn al duidelijk aan het licht getre den en als er niet snel iets gebeurt zal de niets-ontziende Randstad moloch een nieuw slachtoffer hebben gemaakt. Het grootste gevaar van deze „wur ger van het groene hart" schuilt in zijn werkwijze: zijn by na gerfiepige taktiek. Geruisloos breiden de om ringende steden zich uit. Op de teken borden worden steeds driftiger tracés voor nieuwe wegen ontworpen en dat alles gaat ten koste van een gebied, dat zich nauwelijks kan gen de oprukkende macht overvolle Randstad. Door Bram van Leeuwen Foto's Wim Dijkman De leefruimte voor de randstede ling wordt steeds verder beperkt. Met de regelmaat van de klok verrijzen enorme, vaak steriele, woonwijken, met kolossale hoogbouwflats, terwijl in het centrum huizen verkrotten en het steeds toenemende verkeer het laatste beetje welzijn dreigt te niet te doen. Flatneurose Gevolg is dat wie de mogelijkheid heeft de stad probeert te ontvluchten. Weg van de flatneurose en weg van de monotone stadswijken. In de eer ste plaats zijn dat de kapitaalkrachti gen. Zij zoeken in het plassengebied koortsachtig naar een nieuwe woon ruimte. liefst midden in de natuur, zodat de rust is gewaarborgd. Zy die daar financieel niet toe in staat zijn, moeten htm vlucht uit de overvolle Randstad beperken tot de weekeinden en de vakanties. Ze schaf fen zich een bootje aan groot of klein en kiezen ligplaats op een van de uitgestrekte plassen. Wie ook dat niet kan bekostigen probeert toch nog een graantje van de rust in het ge bied mee te pikken door een dagje het gebied in te trekken met de auto, op de bromfiets of op de fiets. Spelevaren Ze spelevaren wat in roeibootjes, zwemmen op plaatsen waar het water nog niet al te veel verontreinigd is en bezetten de oevers in het waterrijke gebied met hengel of picknicktas als een bordje „verboden toegang" dat tenminste niet verbiedt. Zo komt het dat het gebied, bestaande uit uitge strekte weilanden, rustieke dorps kernen, plassen, meren, vaarten en slootjes steeds meer onder druk komt te staan. Steeds duidelijker wordt dat het gebied op het ogenblik voor een be langrijke beslissing staat. Een split sing, waarbij een keuze gemaakt zal moetan worden uit twee wegen. De ene weg, die alle ontwikkelingen de vrije loop wil laten, zal onvermijde lijk tot de ondergang van het gebied leiden. Sin! Snel tempo De verstedelijking van het plassen gebied zal zich in dat geval in ver sneld tempo voortzetten. In enkele decennia zal de streek, die nu nog een grote landschappelijke en recreatieve waarde bezit, worden overwoekerd door grote huizenblokken, tweede woningen, caravan- en kampeerter reinen, havens voor motor- en zeil jachten. enorme kassenkomplexen en her en der in het gebied verspreid liggende woonboten. De andere weg zal betekenen dat er voor het gebied stringente maat regelen worden genomen. Er zal van bovenaf stevig ingegrepen moeten worden, waarbij niet te vermijden is. dat de gemeentelijke autonomie zal worden beperkt. Zowel de uitbreiding van de werkgelegenheid als de bouw van nieuwe woningen in het gebied zal aan limieten gebonden moeten worden. Eén en ander zal tot gevolg hebben dat voor een deel van de be volkingsgroei binnen het plassen gebied geen plaats is. Zil zullen zich elders moeten vestigen. Krachtige rem Het is duidelijk dat een dergelijke krachtige rem op het gebied bij de betrokkenen heftige reacties teweeg zal brengen. Geen gemeentebestuur zal het prettig vinden dat uitbrei dingsplannen geschrapt moeten wor den en het agrarisch bedrijf zal evenmin veel enthousiasme kunnen opbrengen voor een maatregel waar door verdere uitbreiding van hun on derneming wordt verboden. De stringente maatregelen zullen niet alleen de huidige bewoners van het gebied beperkingen moeten op leggen. Ook een ongebreidelde groei van de recreatie zal desastreus zijn voor het gebied. Nu reeds zijn er in het plassen gebied plaatsen aan te wijzen waar op zonnige zomerdagen de concen tratie van naar ontspanning zoeken de randstedelingen zo groot is. dat nauwelijks nog gesproken kan wor den van „genieten in de vrije natuur". Onderzoekingen Ter bescherming van landschap en natuur zal pas na omvangrijke on derzoekingen besloten kunnen wor den waar centra voor watersport, dag- en verblijfsrecreatie tot ontwik keling zullen worden gebracht. Het is niet ondenkbaar dat op verschillende plaatsen, waar de zaken nu al uit de hand zijn gelopen, één en ander te ruggedraaid zal moeten worden. Welke van de twee wegen gekozen zal worden, maakt dit najaar Pro vinciale Staten van Zuid-Holland uit. Enkele honderden woonboten liggen illegaal en legaal ver spreid in het plassengebied. De een keurig onderhouden en lu xueus, de ander een verzameling vermolmd hout bijeengehouden door roestige spijkers. Samen ont sieren ze vaak het landschap en nemen een groot deel van de oe vers in beslag. Nu is het nog allemaal "rust" wat de klok slaat aan de plas. Bijvoorbeeld aan de Wijde Aa waar dit plaatje werd geschoten. Maar over enkele weken komt de recreantenstroom op gang. Zij hebben het „laatste woord" over het streekplan voor het plassengebied, dat op het ogenblik in grote lijnen klaar is. Het betekent echter niet dat daarmee de gemeenten en de bewo ners van het plassengebied de mond wordt gesnoerd. De afgelopen maan den zijn er op twee plaatsen (Roelof - arendsveen en Ter Aar) hoorzittingen gehouden en de komende weken kun nen nog bezwaarschriften tegen on derdelen van het plan worden inge diend by de provincie. Begeleiding Ook daarna zal een inmiddels op gerichte streekcommissie onder voor zitterschap van burgemeester Smol ders van Alkemade de uitvoering van het plan blijven begeleiden en zal, waar nodig, kritische kanttekeningen maken. Het staat nu al vast dat wil men de ontwikkelingen op de voet blijven volgen een herziening of totale vernieuwing van het streek, plan, dat nu wordt voorbereid, nood zakelijk is. Morgen: wonen in Gulden is een fc daalder waard LISSE Nu de weekmarkt in Lis-P se in april 10 jaar bestaat, heeft de^ marktcommissie besloten aan ditü feit een feestelijk tintje te geven tiJ-È dens de op 16 april 1973 te houdenL markt. De bekende slagzin "op dep markt is uw gulden een daalder^ waard" zal werkelijkheid worden on-L der het motto "nu met een gulden be talen en voor een daalder halen". Daartoe zal op maandagmiddag ff. april tijdens de markt, op het marky, terrein een kassa worden opgesteld^ waarbij iedereen per persoon maxi-, maal vier waardebonnen kan kopen" tegen de prijs van f 1,~ per stuk en met de koopkracht van een daal* der. Totaal zullen er 4000 bonnen be-|\ schikbaar worden gesteld. Om 2, 3, 4 en 5 uur zal de kassap geopend zijn en per uur 1000 bonnetf- verkopen. Bedoelde waardebonnen] kunnen uitsluitend tijdens de op 1L april te houden feestmarkt tegen d^ produkten van de markthandelaren worden ingewisseld, waarbij deze 'v. wettig betaalmiddel van f 1,50 pel stuk zullen zijn. Tijdens visweken van „Deutsche See" voor P.P. KATWIJK AAN ZEE/LEIDEN Nagenoeg iedereen in Katwijk en velen in Leiden en omgeving kennen hem: Cees Wassenaar (51) de haringverkoper. In het seizoen heeft hij een standplaats op de Leidse Havenbrug. Nu al vijftien jaar lang. Vele honderden groene haringen gaan dan dagelijks onder zijn handen door. Schoongemaakt op zijn motorbakfiets worden ze grif verkocht. Diezelfde Cees Wassenaar is nu, wat men zou kunnen noemen, „ambassadeur van het onvervalste Hollandse zeebanket" in Duitsland. In de viswinkels van het Duitse concern „Deutsche See" demonstreert hij hoe de Hollan ders de maatjes schoonmaken en consumeren. De Duitsers zijn gek op die echte Hol landse groene. Er zijn echter maara weinig zaken waar men ze zo krijgt opgediend als dat in de Nederlandse viswinkels het geval is. Bovendien zijn de haringen, die men in Duitsland koopt, meestal veel zouter. Wassenaar, die de laatste winters toch al niet meer ventte, maar op de dam bij de Katwijkse rederij en De Katwijkse haringhandelaar, haringhandel Parlevliet en Van der Plas werkte, is vijf weken geleden naar Duitsland vertrokken. Beurte lings houdt men in de 42 filialen een visweek, waarbij ruime aan dacht wordt geschonken aan het produkt, dat onze Katwijkse vissers vangen en aan boord verwerken: de groene haring. Presentatie die vorig Jaar ook al enige malen op de West-Duitse tv verscheen toen deze aandacht schonk aan de Nederlandse badplaatsen en daar bij vanzelfsprekend ook Katwijk aandeed, is dol enthousiast over de Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn wijze van presentatie van "zijn" produkt. Hij vertoeft van maandag tot vrijdag in Duitsland en komt daarna het weekeinde naar huis. Tot nu toe kon men hem zien werken in de winkelstraten van Essen, Bo- chum, Hagen en Diisseldorf. Niet aan een haring karretje, maar ge woon achter het raam van een eta lage, waarvoor zich dag in, dag uit honderden Duitsers staan te "ver gapen" aan de kwieke en vakkun dige manier, waarop deze Hollan der het zeebanket consumptie blaar maakt. Wassenaar kent het vak door en door. Als Jongen van een Jaar of dertien trok hij er al op uit om mee haring te venten. In Leiden, wasse naar, Zoeterwoude en ga zo maar door. In de begintijd deed hij dat met een gewone fiets. Op het baga gerek voorop stond de kist met haring en op de "drager" achterop had hij een plankje bevestigd, waar op hij de haringen schoonmaakte. De fiets maakte na verloop van tijd plaats voor een bakfiets en deze la ter weer voor een motorbakfiets. Hij heeft altijd een grote klantenkring gehad. Dat was te danken aan het feit, dat hij steeds een eerste kwaliteit haring verkocht tegen een redelijke prijs. Wassenaar heeft de tijd nog meegemaakt, dat Je voor een paaï centen een schoongemaakte haring kocht en nu ervaart hij het, dat ha ring eigenlijk een luxe visprodukt is geworden. Niettemin een vissoort, die ondanks de fikse prijs, altijd nog bij zonder veel aftrek geniet. Zegt de altijd vriendelijke KatwiJ- ker lachend: „De Duitsers hebben in Katwijk en de andere kustplaat sen haring leren eten. Ze komen naar hier om vakantie te houden en consumeren dan vaak zo'n groene „uit het vuistje". Dat kent men in Duitsland niet zo. Ze nemen ze daar meestal mee naar huls. Trouwens, die Duitse haringen zijn heel anders bewerkt dan de Hollandse. Veel zou ter". „Deutsche See" maakt in samenwer king met Parlevliet en Van der Plas echt werk van het presenteren van dit oeroude Nederlandse haringpro- dukt. Hier en daar zelfs met Neder landse meisjes als verkoopsters. De haring komt dagelijks vers uit Kat wijk. Daar zorgt P.P. voor. Nu werkt Wassenaar in Diisseldorf en volgende week gaat hij naar Dortmund. Die Nederlandse visweken blijken bijzon der aan te slaan. In winkels als van „Deutsche See" kan men niet alleen vis kopen om thuis klaar te maken, maar ook om te eten. Er is een aparte hoek gereserveerd, waar men bijvoorbeeld een broodje met haring of een stukje gebakken vis kan con sumeren en als men er één met ha ring-, zalm-, crab- of garnalensala de wil hebben is dat ook mogelijk Gebakken haring Wassenaar nadrukkelijk: „Vorige week in Bochum had ik een gesprek met een filiaalchef. Ik zei tegen hem. dat ik niet begreep, dat ze de verse haringen rond bakten en niet uitge sneden, zoals dat in Nederland de ge woonte is, omdat Je daardoor een voor het oog veel rijker belegd broodje krijgt. Ik deed het voor en ze graven grif toe, dat een op Ne derlandse wijze gebakken haring be paald wel een royalere indruk maakt. Er is echter één probleem. Die Duit- De ook in Leiden bekende Katwijkse haringverkoper Cees Wassenaar maakt tij- visweken in Duitse steden haring schoon in winkels van de Deutsche See". se visverwerkers zien geen kans op onze wijze haring te snijden. Enige mogelijkheid is, dat ze bij ons een poosje in de leer komen. Ik geloof wel, dat dan dit gebakken haringpro- dukt een grotere afzet zou genieten. Dat is echter mijn zaak niet. Ik ben er om propaganda te maken voor de groene". HAZERSWOUDE Het door de Leidenaar Cees Kroon, de amateur- geschiedschrijver van Hazerswoude, samengestelde boekje „Kent u ze nog, die Hazerswoudenaren?" zal omstreeks half mei in de boekhan del verkrijgbaar zyn. Kroon heeft naar zijn zeggen een unieke verza meling van foto's van Hazerswoude naren van vroeger weten te verzame len. Daaronder blijkt zich ook een prent te bevinden van Cees Erkelens, de Hazerwoudse ingezetene die zijn woonplaats in 1918 landelijke be kendheid verstrekte door wielerkam pioen van Nederland op de weg te worden. Cees Kroon heeft ook de begelei dende tekst bij de foto's geschreven Hij heeft overigens nog één grote zorg: het blykt niet meer mogelijk de oudheidkamer onder te brengen in de toren van de Nederlandse Her vormde Kerk te Hazerswoude-dorp. „Op die plaats kun Je niets bewaren, het is daar veel te vochtig", meent de amateurhistoricus, die nu alle herinneringen aan het Hazerswoud- se verleden heeft ondergebracht in zijn woning aan het Leidse Jacques Kwart miljoen schade in Noord wijkerhout NOORDWIJKERHOUT Op het terrein van het vakantiedorp "Sollas- si" in Noordwijkerhout zijn gisteren veertien tot vijftien caravans ver nield. De totale schade wordt ge schat op rond een kwart miljoen gul den. In dezelfde gemeente stortte de tenr'chal van Pennings aan de Zee straat in elkaar. Het houten dak werd compleet van het gebouw ge rukt. Urlusplantsoen. Hy hoopt, dat héO gemeentebestuur van Hazerswoudi spoedig een oplossing vindt voor he onderbrengen van de „museumstuk ken". Schouten bij Meerlanden BQELOPABKNDSVBEN Jar Schouten is niet alleen hoofdredao teur van het weekblad "Boer Tuinder", het orgaan van K-N-B/J en L.T.B., maar mag zich een befaamd spreker noemen avond kan men hem beluisteren café-restaurant "De Woelige ren" waar hij spreekt voor de L.T.| jongerenkring "De Meerlanden" 8 uur. Joris Schouten zal sprek<| over de E.G. en allerlei land- tuinbouwzaken. Het belooft een interessante en leerzame avond worden met volop gelegenheid discussie. Voor deze avond de dames van harte welkom. Operette bij Zonnebloem 'B LISSE De MuziekvercnigifM „K"nst en Volharding" in Lis^^ heeft met de opvoering van de op rette „Viktoria und Ihr Husar" ZonrK'-'oem-middag in Rehoboth t| een glanspunt van het 1ste lustrui gemaakt. Aan het einde van de mij dag werd presidente mevr. Beelei P n het -> idiurr voor de mededeling van KEV dat gehele opbrengt van de gehoui ve-" een -ag van niet der dan fl. 185,- beschikbaar gesteld voor het Zonnebioemwerk. lP

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4