Eigenaar van „De Kievit" ligt er niet wakker van Voorlopige hechtenis hachelijke zaak Leuke service kan pijnlijke zaak worden Nog maar één ster in de Guide Michelin PAGINA 8 MAANDAG 2 APRIL 1973 dat er sprake is vaneen schuldig verklaring via veroordeling door de rechter, os een hachelijke zaak. Dat blij kit onder meer door de schade vergoeding van f 4.500 die de Arn hemse rechtbank toekende aan de opperman B.S. uit Westendorp, om dat hij een jaar lang in voorlopige hechtenis had gezeten, ten onrechte verdacht van het plegen van een moord. Vrijheidsberoving is een Dooe mevr. mr. J. J. Soetenhorst- De Savornin Lohman maatregel, die alleen mag worden toegepast als dit strikt noodzake lijk is, bijvoorbeeld om achter de waarheid te komen. Of het mogelijk zal worden in de toekomst de voorlopige hechtenis drastisch in te perken, hangt af van de behandeling van het betrokken wetsontwerp in de Staten - Generaal Gevangenisstraffen worden in Ne derland, vergeleken met de omrin gende landen, niet veel opgelegd, maar voor de toepassing van voorlopi ge hechtenis valt deze vergelijking minder gunstig uit. De minister heeft al verschillende malen geprobeerd om door circulaires er bij het Openbaar Ministerie op aan te dringen, min der vaak van dit instituut gebruik te maken. Onvoldoende Dit bleek onvoldoende om het au tomatisme van verdenking- verhoor- in verzekeringstelling te doorbreken. Vandaar dat in 1969 door de toen malige minister van Justitie, Polak, een wetsontwerp is ingediend met de bedoeling de mogelijkheden voor toe passing van voorlopige hechtenis te beperken. De bedoeling was goed, maar de voorgestelde wetstekst was dermate vaag, dat er eerder een uit breiding dan een beperking van de voorlopige hechtenis kon worden ver wacht. Er volgde dan ook een golf van kritiek, die een climax bereikte in een congres, gehouden door een aan tal deskundigen op ddt terrein. Minister A. A. G. van Agt, toen nog hoogleraar strafrecht gaf tot slot een knappe samenvatting van de dis cussie. „De pittige debatten hebben slechte een gezamenlijke uitspraak opgeleverd: aan het toepassen van voorlopige hechtenis dient paal en perk te worden gesteld: tot die be perking voert het bij de Staten-Ge- neraal aanhangige wetsontwerp al lerminst: bijgevolg behoort om tot inkrimping van het gebruik van voorlopige hechtenis te geraken thans zonder^verwiji actie te worden geno men". Wijzigingen Later als minister, heeft Van Agt de ze woorden in daden trachten om te zetten. In september 1972 stuurde hij een nota van wijzigingen op het verguisde wetsvoorstel aan het par lement. De belangrijkste veranderin gen zijn: een scherpere omschrijving van de gronden voor voorlopige hechtenis. Zo moet „een gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid" aanwe zig zijn, maar wordt tevens aange geven wanneer ddt het geval is; een beperking van de duur van voorlopige hechtenis aan een ma ximum van 102 dagen: maar dit is geen absoluut maximum zoals was be pleit door de Amsterdamse officier van Justitie mr. J. J. Abspoel op voor noemd congre^. Binnen 102 dagen moet de zaak voor de rechtbank ko men, maar deze kan het onderzoek ter terechtzitting zelfs tot onibepaal- de tijd schorsen; de rechtsbijstand aan in verze kering gestelde verdachten wordt verbeterd door het instituut van de piketdienst van advocaten te erken nen (en deze ook een financiële te gemoetkoming voor het werk toe te kennen). Deze voorstellen betekenen een duidelijke verbetering van het oor spronkelijk ontwerp. Tooh blijft het de vraag of zij voldoende zijn om het gewenste effect te bereiken. Het gaat immers om het doorbreken van een gevestigd gedragspatroon. De betrok kenen zelf rechters, officieren van Justitie, politie bleken hiertoe niet in staat. Het initiatief moet dus van de wetgever komen. Dat zal dan ook een krachtig en duidelijk geluid moeten zijn, waar door een schokeffect wordt teweegge bracht. De verschillende instanties worden dan gedwongen hun gedrags patroon te herzien. Dit schokeffect zal het gewijzigde wetsvoorstel nau welijks hebben. Aan gevallen waarin voorlopige hechtenis mogelijk is. wordt namelijk nauwelijks geknab beld. Kritiek Vier organisaties op het terrein van de strafrechtpleging hebben in een nota aan het parlement hun kri tiek op het gewijzigde wetsvoorstel kenbaar gemaakt (de Verenigde Re- classerrngs Instellingen: de Coornhert liga: de belangengroepering Wets overtreders: de Bond van de Vrij heidsrechten). Zij vrezen dat ook het gewijzigde wetsvoorstel niet ver ge noeg gaat. Hun voorstellen omvatten onder meer de volgende punten: O teugdringen van de freqentie door voorlopige hechtenis alleen toe tp staan bij verdenking voor 'n misdrijf waarbij de fysieke integriteit van een ander wordt aangetast O terugdringen van de duur door een absoluut maximum te stellen en schorsing van de terechtzitting alleen toe te staan voor de duur van drie maanden; ambtshalve toevoeging van een advocaat aan al de in verzekeringge- stelde verdachten en niet alleen waar een piketdienst van advocaten draait. Omdat vrijheidsberoving alleen mo gelijk wordt bij gewelddelicten, geeft de nota een regeling voor de toepas sing van dwangmaatregelen tegen 'n verdachte. Deze zou bijvoorbeeld ver plicht kunnen worden op bepaalde tijden voor verhoor aanwezig te zijn: houdt hij zich niet aan deze aan wijzingen, dan kan alsnog inverzeke ringstelling volgen. De voorstellen van deze organisa ties zijn in de vorm van wetsartikelen geformuleerd, om het de toch al over belaste parlementsleden gemakkelij ker te maken. Opnieuw wordt de bal teruggespeeld door de Coorhhertliga, mede-organisator van het congres waar Van Agt als wetenschapsman een beetje politiek bedreef met dit zelfde wetsvoorstel als inzet. Wel kaatst kan tenslotte de bal verwach ten. Het bezit van twee sterren schept veel verplichtingen, zegt hij. en is hier in het westen geen haalbare kaart meer. De twee enig overgebleven twee- sterrenrestaurants van Nederland liggen in Limburg: Chateau Neer- canne in Maastricht en Prinses Ju liana in Valkenburg. Je zit daar dichter bij Duitsland en België, waar de mensen toch meer uitgaan en ook meer waarde hechten aan verfijnd tafelen. Als hier bij ons bijvoorbeeld een Belgisch gezin komt eten, weten de kinderen pre cies hoe ze met een artisjok moeten omgaan en dat weten Nederlandse kinderen niet omdat ze zo iets thuis miet krijgen. De Nederlander eet thuis nu eenmaal minder uitgebreid. Een ander probleem is het perso neel. In drie-sterrenrestaurants in Frankrijk vindt men altijd een groot aantal leerlingen die 's och tends om acht uur beginnen en doorwreken tot drie uur 's middags en daarna nog eens 's avonds van zes tot elf. Beroemde kok En dan worden ze nog miniem be taald. want het is een eer om in zo'n restaurant onder zo'n beroemde kok te mogen werken. In Frankrijk vindt men koken nog een hobby, hier is het een beroep zoals andere beroepen en daarom ook een vijf daagse werkweek met goed salaris en twee en veertig uurwerken. Goed dineren gaat er niet uit, maar er is een grens wat men er voor wil betalen en- de veertig man die ik in dienst had, was geen haalbare kaart meer. Daarom is het verlies van een ster wel Jammer, maar aan de andere kant ben ik blij dat ik mijn exploi tatie de afgelopen Jaren wel in de goede richting heb kunnen sturen, met andere woorden dat de resulta ten aanmerkelijk zijn gestegen. „Ik heb bewust bijgestuurd waar ik maar kon, o.a. minder personeel, dat is wel de belangrijkste post van 40 naar 23 man. Met als gevolg, dat wij onze prijzen per 1 Januari niet hebben behoeven te verhogen en dat is voor het bezoek zeker een stimulans geweest. Wij hopen wel en vertrouwen daar ook een beetje op, dat wij één ster kunnen blijven behouden volgens de normen van Michelin". Eerste ster Auberge De Kievit dat sinds 1916 bestaat en sinds 1954 onder leiding van de heer Gandini staat kreeg in 1963 zijn eerste ster en in 1970 de tweede. Deze sterren worden toege kend na geregeld bezoek van Mi chelin vertegenwoordigers, die hun bezoek niet aankondigen en hun functie niet vermelden. Zij beoordelen de verschillende ge rechten, de sfeer, bediening en ver zorging. Waarom een ster wordt verleend of ingetrokken wordt nooit vermeld. Sommige restaurateurs zijn niet zo enthousiast om een ster te verkrijgen omdat ze het een beetje riskante affaire vinden. Je bent hem namelijk ook zo weer kwijt. teit, er worden nJ. nog steeds de zelfde ingrediënten gebruikt. Alle gerechten worden vers klaarge maakt. Zodra ze besteld zijn en aangebraden vlees of voorgebakken ingrediënten worden 4n de keuken niet aangetroffen. Alleen „glacé de viande" dat als basis voor verschei dene sauzen wordt gebruikt is van te voren bereid. KalfSknarsbeen en kalfsvlees worden tesamen met een bouquet garni van prei, wortel, ui en kruiden gedurende drie dagen getrokken en daarna ingedampt. vocht overgehouden. Door toevoe ging van deze „glacé" worden de sauzen die als basis ook eieren of room kunnen hebben, mooi glan zend en extra smakelijk. De krui den werden vroeger in een eigen kruidentuin gekweekt, maar ook dit is door de stijgende personeelskos ten niet meer mogelijk. Waarschijn lijk is ook de vermindering van personeel oorzaak van het sterver- lies, hetgeen niet inhoudt dat de bediening minder is geworden, ze is alleen wat efficiënter. meer aan, hoewel de nieuwe wijn- prijzen dn Frankrijk die h-et laatste jaar bijna verviervoudigd zijn, een speciale kelner bijna weer recht vaardigen. De heer Gandini die ruim 30.000, flessen wijn In voorraad heeft tot Rehoboams, met een inhoud van 6 normale flessen, toe zal de wijnprij- zen wel moeten verhogen, dit in te genstelling tot de kosten van de ge rechten. Maar zo drastisch als men het in Frankrijk doet, zal het hier niet in Wassenaar, dat nog steeds een ster heeft in de Guide Michelin. En dat zijn in Ne derland toch slechts 19 res taurants, die zich daarop kunnen beroemen. gaan. De veranderingen zijn trou wens toch niet groot want eigenaar Luigi Galdini zegt met trots dat wat er ook veranderd is: „Mijn Scause Hollandaise is nog steeds een Scause Hollandaise en zo willen en zullen we ook doorgaan". het adviesbureau voor personeelszaken te den haag zoekt: namens een dynamische, expansieve technische handelsonderneming te voorschoten, een directie-secretaresse deze zal alle nederlandse en duitse correspondentie verzorgen, telefonische contacten onderhouden met relaties en fabrieken in het buitenland, de agenda bijhouden, besprekingen notuleren, etc. deze taak is weggelegd voor een zelfstandige en inventieve vrouw van 25 k 35 Jaar, met secretaresse-op leiding en perfecte beheersing van het duits, salaris: ca. f 1600,- per maand, 13e maand; reiskosten worden vergoed, vacaturenummer 10568. i metaalbeschermingsbedrijf, gevestigd in de omgeving van het ns-station leiden-lammenschans. voor de commerciële afdeling een assistent-secretaresse deze zal de nederlandse (steno), en de buitenlandse (concept) corresponden tie verzorgen; zij typt offertes, opdrachtsbevestigingen, facturen, verzend- adviezen en bestellingen; indien zij zelfstandig kan werken, en initiatief toont, verricht zij ook andere werkzaamheden, en vervangt indien nodig de telefoniste/receptioniste. Voor deze functie zoeken wy een vrouw van 19 a 20 Jaar, met mavo-opleiding, en goede talenkennis, salaris: f 900,— a f 1000,— per maand, gratificatie en reiskostenvergoeding, vacaturenummer 10569. indien u belang stelt in een van deze functies kunt u zich, da- ■5 OU gelijks van 9.00 tot 21.00 uur, met ons in verbinding stellen voor ^£9 inlichtongen, of voor het maken van een afspraak, u kimt avp, fluwelen burgwal ld, den haag, telefoon: (070)-469320. Er is plaats voor een brood- en banketbakker bü de echte bakker (Tijsterman, Rijnsburg) Verwarmings- en Ventilatiebedrijf C. J. L. PUTMAN b.v. vraagt op korte termijn: HULPMONTEURS Aanmeldingen schriftelijk of na telefonische met de heer A. J. Bentvelzen. Tel.: 01719—5143 of na kantooruren 01717—4298. nieuwe AUTO huren autoverhuur TIDTAp st.aagtenstraat14 111 I wï telefoon: 01710-25709-53627 leiden W1NTERTARIEF: v.a. 9,— per dag - 9 CL per km. Wanninkhof Bakkerij vraagt een BANKETBAKKER f 17 a 18 jaar. TURFMARKT 9—10 - LEIDEN - TEL. 24082 Geklungel van inf ormatiebureaut j es Een automobilist had Ja renlang in auto's van een bepaald merk gereden. Een leuke service van de dealer van dat merk was dat hij zijn klanten een zogenaamd kredietplaatje gaf waarop zij benzine bij hem konden tanken en onder houd konden laten verrichten. De garage stuurde hen voor dat alles dan maandrekeningen. Toen de automobilist toch ook wel eens in een auto van een ander merk wilde rijden, moest hij bij een andere dealer terecht. Na de koop vroeg hij daar: „Hebben Jullie hier ook van die kredietplaatjes?" „Jaze ker", zei men, „vult u maar even tjes dit formuliertje in, dan krijgt u er binnenkort een." En de automo bilist zette netjes zijn naam, adres, beroep, bank enz. op dat formulier. Daarna hoorde hij enige tijd niets meer over dat plaatje en hij vergat het eigenlijk min of meer. Totdat hij, ruim zes weken nadien, hoorde dat zijn buurvrouw in het dorp waar hij woont, een vreemd telefoontje had gekregen: „Mevrouw woont u op nummer 12?" „Jazeker" „Woont er dan naast u, op num mer 10, een familie A?" „Inderdaad". „Hoe zijn die mensen? In wat voor huis wonen ze? Is dat een huurhuis of een koophuis? Hoe oud zijn die mensen? „Ja, neemt u mij niet kwalijk, maar met wie spreek ik eigenlijk?" „Met informatiebureau D". „Vraagt u het mijn buurman dan zelf. Ik vertel u niets. Hij is vanavond wel thuis denk ik. Ik zal hem alvast zeggen dat u gebeld hebt...." —.Nee, doet u dat alstublieft niet. Dit telefoontje is discreet bedoeld.' Uiteraard vertelde de buurvrouw het wel aan onze automobilist. Die piekerde zich er suf over, waarom er inlichtingen over hem gevraagd konden worden. Hij had geen schulden, had nergens een lening gevraagdOf, schoot hem te bin nen, zou het om zoiets onnozels gaan als een paar keer in de maand tanken-op-rekening? Hij geneerde zich er eigenlijk voor om de veronderstelling uit te spe ken. Maar door nieuwsgierigheid gedreven, liet hij er zich toch eens iets over ontvallen bij zijn nieuwe garage. „Jawel", zei men daar lakoniek, „die informatie hebben wij gevraagd. Dat is gebruikelijk." Waarop de automobilist een heel stuk minder timide reageeerde. Waarom deed men dat achterbaks? Waarom niet gezegd dat er voor zo'n kredietplaatje méér zekerheid nodig was dan alleen maar een zo juist contant betaalde rekening voor een nieuwe auto. een eerlijk gezicht, en een handtekening? Waarom dan. als de navraag-routi ne vóór ging niet even na overleg met de klant bij diens werkgever geinformeerd? Of wat hem betreft bij de plaatselijke politie? Waarom in vredesnaam dit ver dachte gedoe van navraag bij de buren? Erg bevredigende antwoorden kreeg hij niet. De garagehouder zei: „Alle bedrij ven laten nu eenmaal informaties trekken voordat zij krediet geven, en wij laten het aan het informa tiebureau over hoe dit gebeurt." 'Het informatiebureau zei: „Een „buurtonderzoek" (zoals zij dat fijntjes noemen) is de normaalste zaak van de wereld." De automobilist vond het uiteraard ook een normale zaak om de gara gehouder verder zijn klandizie niet meer te gunnen. Maar hij blijft toch wel een beetje met de zaak in zijn maag zitten Door dit geklungel van informatie- bureautjes, zegt hij, gaat er een dossier van een meneer A. bestaan Alleen maar omdat hij eens een keertje op rekening wilde tanken. Komt zo'n dossier er door de ant woorden van willekeurige buur vrouwen wellicht niet zo gunstig uit te zien (misschien heb Je hun kat wel uit Je tuin gejaagd), dan sta je raar te kijken als dat weer boven water komt wanneer Je op een keer ergens echt krediet nodig hebt. Een bureau dat zo „discreet" is. dat het maar even de telefoon pakt om je financiële toestand bij volslagen vreemden na te gaan, zal dan ooi: heus niet aarzelen om de oude ge-j gevens weer aan een nieuwe op- i: drachtgever te verkopen. Cao Van Gend en| Loos aanvaard den van NVV, NKV en CNV hebbed het resultaat van het overleg over eenc cao by Van Gend en Loos aanvaardj met een flink aantal tegenstemmers.! Het ontbreken van een maximum in de loonsverhogingen was voor eerl groot deel van de afgevaardigden reJ den om de cao af te wyzen. Dit on-l danks het feit, dat de verbeteringen! voor de laagstbetaalden als goed wer den gezien. In de nieuwe cao wordt onder i voorzien in een loonsverhoging 4,55% per 1 Januari 1973 in verbani met de kostenstügingen over 1972. O] deze verhoging is een minimum f 120 per procent prüsstyging toepassing. Per 1 juni en 1 decemb< van dit Jaar zullen de lonen worde: verhoogd ter compensatie prüsstügingen, waarbü een minimi van f 150 per procent prüsstyging worden gehanteerd. De minimum vakantietoeslag gaat met f200 hoog naar f 1025. Meer bevoegdheden De rege ring van Transkei, de eerste Ban- toestan (thuisland) in Zuid-Afrik: heeft zondag grotere wetgevende be voegdheden gekregen, om inzake de huisvestingsplannen en bepaalden gezondheidsdiensten. Andere taken, die de centrale Zuidafrikaanse rel. gering overdraagt, betreffen Juri4< dische hulpverlening, vermakelük. heidsbelasting, het beheren van' plaatsen voor amusement en toe-1' risme. Het kabinet van Transkei zal met één protefeuille tot zeveri worden uitgebreid. Nieuwe uitgaven Vrouwenguerrilla, door Moniqu^' Wittig. Uitgeverij Meulenhoff Nev derland, Amsterdam. Pas op de plaats, door Piers Pair Read. (Meulenhoff) o De Onedin Lijn/De kapitcin-rederï door Cyril Abraham. Uitgeverij lei J. Veen, Wageningen. f De familie Ashton, deel 3: Op naaic de overwinning, door Roy Russel (L^ J. Veen). Woontips voor ouderen, door C. va/r Eijck van Heslinga. Casa-reeks. Klu*1" wer algemene uitgaven, in samen!'® werking met Bouwcentrum. Rotten0 dam. Uw tweede woning in eigen lanc van stacaravan tot weekendboerde rij, door S. Aad Meij. Casa-reeki Kluwer/Bouwcentrum. Arbeiders te gast, door H. A. Hal bertsma. Prisma - Feiten achter fei ten-reeks. Uitgeverij Het Spectrin! Utrecht. Schaakjaarboek 1973, door H. Bouiï meester. Prisma-pocket. (Het Spec trum). Door Ed Keuning De heer Luigi Gandini zal er niet wakker van liggen dat zijn gere nommeerde restaurant de Kievit in Wassenaar in de nieuwe Guide Mi chelin nog maar met één ster ver meld staat in plaats van de twee die hij sinds 1970 mocht voeren. Hij zal zich daardoor zeker niet van het leven beroven zoals enkele ja ren geleden de Franse kok die na het verlies van een ster zelfmoord pleegde. „Jammer", dat vind de heer Gandini het wel, maar aan de andere kant geeft het ook een zeke-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8