Thieu wil van V.S. definitieve n 10. Mode blijft in klassieke baner Dieven halen 3,6 miljoen uit PTT-kluis Een tond menu vooreen ronde prijs v Partijtwist leidde tot val Egyptische premier Terugkeer van de kokerrokken MAANDAG 2 APRILAG ZUIDVIETNAMESE PRESIDENT IN AMERIKA AANGEKOMEN BUITENLAND WASHINGTON De Zuidvietnamese president Thieu is gisteren in Los Angeles aangekomen voor twee dagen van besprekingen met president Nixon in diens buitenverblijf in San Cle mente in Californië. Zowel aan de West- als aan de oostkust werden demonstraties voor en tegen Thieu voorbereid. Het is niet zonder ironische bete kenis dat het de eerste keer is dat een Zuidvietnamees regeringshoofd Amerika bezoekt en dat dit plaats vindt nadat de Amerikaanse rol in Vietnam in ieder geval officieel be ëindigd is (hoewel naar schatting 'n kleine 10.000 Amerikaanse burgers, in de een of andere officiële capaci teit zijn achtergebleven) Aan Thieu's bezoek is een diplo matiek conflict voorafgegaan, dat tekenend is voor de huidige relaties tussen Washington en Saigon. Thieu had te kennen gegeven dat hij ver wachtte dat president Nixon hem na de besprekingen in San Clemente als diens officiële gast naar Washington zou vergezellen. De Zuidvietnamese regeringsleider meende dat hem deze eer toekwam als staatshoofd van een bevriend land. President Nixon is op dat verzoek niet ingegaan, kennelijk om Thieu's bezoek niet gelijk te stellen met an dere officiële staatsbezoeken, zodat Thieu zonder ceremonieel in Was hington zal komen en er niet in het Witte Huis ontvangen zal worden. Thieu's bezoek heeft wat Amerika betreft voornamelijk ten doel om Hanoi te tonen dat Washington vol ledig achter Zuid-Vietnam staat, en om gerezen twijfels over Amerika"s voortgezette steun aan Saigon de kop in te drukken. Thieu zou zich van zijn kant zwart op wit willen verze keren van materiële en politieke steun. Offensief Voordat Tliieu naar de V.S. vloog heeft hij gezegd dat Noordvietname- se troepen binnen drie tot zes maan den een groot offensief in het zuiden zullen ontketenen. "Daarom hebben de Noordvietnamezen de laatste tijd zoveel manschappen en geschut naar het zuiden overgebracht", aldus Thieu in een interview met het links- Botsing tussen politie en betogers in Frankfurt: 43 gewonden FRANKFORT (DPA. AFP) Drie enveertig personen zijn zaterdag in Frankrijk gewond geraakt bij een drie uur durend gevecht tussen enige honderden Jonge betogers en de po litie. Van die 43 waren 23 politie mannen en 20 deonstranten. De verboden betoging werd gehou den tegen de sloop van huizen die il legaal door jongelui worden bewoond, tegen speculatie en woekerhuren. De demonstranten bekogelden de politie met kapotte tuinstoelen, ste nen en zand. ZIJ probeerden her haaldelijk zich opnieuw tot een stoet te vormen, maar werden steeds weer door sterke politie-eenheden uiteen gedreven. Na de demonstratie sloegen onge veer 400 Jongeren in het stadscentrum winkelruiten in. De politie gebruik te een waterkanon en knuppels. Super-ambassadeur De tot president van Argentinië gekozen Hector Campora heeft meegedeeld dat het voormalige staatshoofd Juan Per on als "super-ambassadeur" een reeks Europese topconferenties heeft georganiseerd die beiden in de nabije toekomst zullen bijwonen. Bij zijn terugkeer van een reis naar Europa zei Campora tot de duizen den die hem een uitbundige ont vangst bereidden, dat de Franse «n Westdultse presidenten "met ons over onze onmiddellijke toekomst willen spreken". gerichte Franse tijdschrift Le Nou- vel Observateur. Thieu gaf te kennen dat president Nixon de Amerikaanse luchtmacht in zal schakelen als de Zuidvietna mese troepen een noordelijke op mars niet tot staan kunnen brengen. "Gaat een noordvietnamees offen sief onze krachten te boven, dan hebben de V.S. hun verantwoorde lijkheden", zo verklaarde Thieu. "Zij zouden zelfs kunnen reageren, voordat de Zuidvietnamezen daarom vragen". Washington had Zuid-Viet nam verzekerd dat het "in geval van ernstige schending" van de Pa- rijse vredesovereenkomst in actie zou komen. De Zuidvietnamese president zei, dat hij Amerika nooit zal vragen weer grondtroepen naar Z.-Vietnam te sturen. Het Zuidvietnamese leger is volgens hem te land sterk genoeg. Maar, zo voegde hij eraan toe, Ame rikaanse luchtsteun zal nog nodig zijn omdat de Zuidvietnamese lucht macht "niet volledig gevietnami- seerd is". Plan Kort voordat Thieu aankwam, gaf de Amerikaanse regering na de terug keer van de laatste krijgsgevange nen volgens een blijkbaar van tevo ren opgesteld plan hun de opdracht uit de doeken te doen hoe zij door hun Noordvietnamese bewakers werden gemarteld. Want nog geen 24 uur nadat de laatste krijgsgevange nen Hanoi hadden verlaten, versche nen neergeschoten en gevangen pilo ten op persconferenties door het he le land en vertelden in gedetailleer de verslagen van ham ervaringen. Tom Hayden, de nieuwe echtge noot van Jane Fonda, die actief was in de antl-oorlogsbeweging, noemde deze verklaringen van martelingen leugenachtig. Hij zei dat zij een on derdeel waren van pogingen van de Amerikaanse regering om de oorlog alsnog te rechtvaardigen. Aan de ver slagen van de martelingen, die voor namelijk ten doel hadden om krijgs gevangenen ertoe te bewegen anti- oorlogsverklaringen af te laten leg gen die door de Noordvietnamezen in radio-uitzendingen werden gebruikt, kan echter moeilijk getwijfeld wor den. Volgens deze krijgsgevangenen, werden zij maandenlang in ijzeren voetbanden en met de handen op de rug gebonden in lichtloze cellen al leen opgesloten. In sommige geval len werden zij daarna op perscon ferenties met buitenlandse Journalis ten getoond, in de hoop dat zij zich daar tegen de oorlog zouden uitlaten. Uit de verhalen is echter niet vast te stellen welk percentage van de bij na 600 ex-gevangenen dit lot onder ging en waarom zij daarvoor werden geselecteerd. Vrouwelijke geestelijken levend verbrand in Laos LUCHTMACHTBASIS CLARK (AP) Twee vrouwelijke Amerikaanse geestelijken zijn door communis tische troepen levend verbrand toen zij vijf maanden geleden in Laos ge vangen werden genomen, zo heeft naar wordt gemeld een Canadese geestelijk die bij hen is geweest, ver teld. De verkoolde lichamen van de vrouwen, de 25-jarige Evelyn An derson en de 35-jarige Beatrice Ko- sin, zijn gevonden in de uitgebran de ruïnes van Kengkok, een stad in zuidelijk Laos, enkele dagen nadat zij gevangen waren genomen. De beide vrouwen waren in een hut vastgebonden die vervolgens in brand werd gestoken. Grammofoonster overleden Za terdag ls ln een ziekenhuis in Toms River (New Jersey) op 103-Jarige leeftijd mevrouw Marie Campbell overleden. Op een der allereerste grammofoonrollen van Thomas Edi son komt haar stem voor, ze draagt er het bekende kindergedichtje "Mary had a little lamb" op voor. De vader van Marie Campbell heeft jarenlang met Edison samenge werkt in Menlo Park, waar de uit vinder veel van zijn werk verricht- IN ENGELAND ii Op het beroemde Piccadilly Circus in Londen is het dit week einde nogal onrustig geweest. Een actiegroep van jonge men sen poogde het verkeer tot stilstand te brengen uit protest tegen de plannen van de Londense autoriteiten om meer fa ciliteiten te geven aan de auto dan aan de voetganger. De politie moest een groot aantal demonstranten wegdragen. Niet om kwestie Israël CAIRO (UPI) President Sadat van Egypte heeft persoonlijk de lei ding van het kabinet overgenomen wegens wrijving tussen de aftreden de premier Sidky en de Arabische So cialistische Unie, de enige partij in het land. Dit schrijft hoofdredacteur Koddoes van het weekblad Akhbar El-Yom die bekend staat om zijn nauwe contacten met het staats hoofd. Het is de eerste semi-officiële aan duiding dat binnenlandse kwesties aan het besluit van Sadat om het premierschap op zich te nemen. „Wat ik weet is dat de wijzigingen wer den ingegeven door en gericht waren op het versterken van de eenheid op binnenlands gebied", aldus Koddoes, die schrijft dat de Egyptische presi dent steeds te maken had met wrij ving tussen het kabinet en de Socia listische Unie. „Naar mijn mening bereikte dit conflict soms het punt waarop het leek alsof er twee regerin gen in Egypte waren: de officiële re gering en de regering van de Socia listische Unie". Volgens Koddoes zal de „totale con frontatie met Israël niet eerder be ginnen dan na het bereiken van al gehele eenheid op binnenlands ge bied". Volgens politieke kringen heeft Sidky nooit op goede voet gestaan met de eerste secretaris van de Ara bische Socialistische Unie Sayed Marie, die maandag aftrad om plaats te maken voor Hafez hanem, oud minister van Onderwijs. LONDEN Honderden Engelse politiemannen maken jacht op de krakers van een kloris vam een post kantoor in Twickenham in Middle sex, waarbij naar schatting drie mil joen gulden aan waardepapier en zes honderdduizend gulden contant, geld werd buitgemaakt. Het is het groot ste verlies voor de Engelse posterijen sinds de grote treinroof, tien jaar ge leden. Toen bedroeg de buit ruim 22 miljoen gulden. Ook dit keer lijkt het erop dat de roof tot in de finesses is voorbereid. De daders moeten bijvoorbeeld tot in kleinste bijzonderheden van de situ atie in het postkantoor op de hoogte zijn geweest. Ze zijn aan de achter kant via een jeugdcentrum het post kantoor binnengedrongen. Vervolgens staken ze een riviertje over via een bruggetje. De weg werd daarna ge barricadeerd om niet te worden ge stoord. Het leverde toen geen pro blemen meer op het postkantoor binnen te komen, zonder dat het WATER ZAKT IN TUNESIE TUNIS (AFP, RTR) Het over- stromingswater in Tunesië begint langzaam te zakken nu de regen is opgehouden. Er zijn in Tunesië 86 doden te betreuren, 53000 mensen zijn dakloos 6000 woningen zijn vernield, 10000 stuks vee zijn ver dronken en er is veel schade aan ge wassen en aan wegen en bruggen. De schade is nog beperkt gebleven door de snelle en doeltreffende hulpverlening, met name van Frankrijk, Libië, Italië en de Ver enigde Staten. In het aangrenzende district An- niaba van Algerije zijn 13 mensen verdronken en worden er 40 vermist. Nieuwe hotelinformatie Toe risten of zakenlui die in het Belgi sche Blankenberge moeten over nachten behoeven voortaan niet lang meer te zoeken naar een ho telkamer. Bij het station is name lijk een "elektronisch bord" ge plaatst dat door middel van groene en rode tekens aangeeft welke ka mers er in 30 hotels in Blankenber ge nog vrij zijn. Bovendien bestaat, er van elke hotelkamer een kleuren dia die ter plaatse een indruk geeft van het interieur van de kamer. alarmsysteem werkte. EenmaaJer het kantoor wisten zij het alornar de kluis onklaar te maken. Va het openen van de kluis we explosieven gebruikt. De dia werd pas zondagmorgen om halfM* gen ontdekt. ik Albanië van ru I priestermoorOZl beschuldigd 'z ie: ROME (DPA) Radio- Vati?' heeft Albanië van priestermoord schuldigd. Naar aanleiding van cente berichten over de tereva stelling van een rooms-katholieke11 geestelijke die tegen het verbod w de Albanese autoriteiten in een had gedoopt verklaarde radio-Vec caan dat de geloofsvervolging in111' banië, die in 1948 is begonnen, e® zeventig van de 120 Albanese re priesters het leven heeft gekost>t. overigen kunnen hun ambt niet niee uitoefenen. Hun gezondheid is 0- langdurige gevangenisstraffen en^. martelingen in concentratiekam teveel aangetast. De Albanese regering heeft h plan de geestelijkheid uit te rofe met koude berekening uitgevoerd;1' dus de radio. In 1949 is in Albanië het orthodr rooms-katholieke en mohammedai 1 se geloof onwettig verklaard. De kte ken zijn nu in gebruik als dan&i legenheden, turnhallen en kantoj Vrouwenkies- recht in Jordani. AMMAN (UPI) Koning HA sein van Jordanië heeft opdracht a geven tot wetswijzigingen die i wouwen het kiesrecht verlenen, wel actief als passief, zo heeft rae Amman meegedeeld. a Hij heeft dat gedaan in een boe schap aan premier Lawzi. Ttot nu toe hebben Jordaae vrouwen niet mogen stemmen zich kandidaat kunnen stellen v het parlement. De Jordaanse wetten zullen o het algemeen moeten worden her/1 om de vrouw de status te geven- het openbare leven waar zij recht!' heeft, aldus de koning. Grotere onrust in Ulster? BELFAST De IRA. het verbo den republikeinse leger, zou op het punt staaai een beslissend gevecht te beginnen om de Engelsen voorgoed uit Noord-Ierland te verdrijven. De IRA zou voor deze gelegenheid over nieuwe wapens beschikken, waar mee in afgelegen kampen in de buurt van Athlone in de Ierse repu bliek, intensief wordt geoefend. Dat heeft William Graig, leider van de nieuwe Vanguard unionistische pro gressieve partij zaterdag in Belfast verklaard. Hij zei het vernomen te hebben uit goed ingelichte bronnen, in het zuiden van Ierland. Graig be loofde dat de toestand in Noord-Ier land "nog ernst iger zou worden". PARIJS De kleurige overhemd- jurkjes en klassieke mantelpakjs blijken bij winkels en warenhuizen zo'n geweldig verkoopsucces te zijn, dat ze ook komende winter in de mo de zullen blijven. Op de internatio nale confectiebeurs, die dit weekein de in Parijs werd geopend, lieten 700 fabrikanten uit 15 landen talloze variaties op de Engelse country"- stijl van de Jaren veertig zien. Twaalf bekende Parijse couturiers, die deze klassieke lijn het vorig jaar al tot thema van de nieuwe mode kozen .hebben er voor de komende herfst - afgezien van de terugkeer van de kokerrokken - weinig nieuws aan toe te voegen. Maar om aan te tonen hoeveel mogelijkheden deze elegante kle ding biedt, lieten de Franse mode koningen hun salons met de gouden stoeltjes in de steek om de komende dagen in het gigantische betonnen tentoonstellingsgebouw van Porte de Versailles hun nieuwe confeotiecol- lecties te showen. De uit Maastricht afkomstige 28-Jarige ontwerper Ro bert Nelissen, die een paar maanden geleden zijn ontslag als couturier bij Castillo nam, maakte de confeotie- collectie van Pierre Bahnain. Zijn creaties waren voor het merendeel marineblauwe, grijze, en beige man telpakjes en keurige zwarte namid dagjukjes met de zoom net op de knie. Geen opzienbarende modellen dus, maar wel draagbare kleren. En daar gaat het op de Parijse modebeurs bij alle exposanten om. Angelo Tarlazzl maakte als ontwer per bij Jean Patau zijn entree met een confectiecollectie die niet schok kend, maar wel eng chique was. Hij lanceerde voor dit najaar beige en marineblauwe gabardine mantelpak jes met gebailleerde jasjes en rech te rokken met twee opgestikte bat- tle-dress-zakken, een gulpsluiting en een plooitje midden-voor. Patou's nieuwe couturier, die tot voor kort ontwerper bij het romeinise mode huis Corosa was, zorgde bovendien voor de terugkeer van de kokerrok ken en de zwart-fluwelen namiddag jurkjes waarvan hij de komende winter veel succes verwacht. Alternatief Als alternatief voor de op de knie vallende mantelpakjes en de over hemdjurken lanceerden Patou en Nina Ricci midirokken met padde- stoelplissetjes en bijpassende midi- mantefe met opmerkelijk brede schouders. Maar daarentegen waren er weer mini-jurkjes bij Lanvin, Fe- raud en Jap en een groot aantal in vloedrijke Engelse en Duitse confec- tiefabrltoanten. De roklengte doet er de komende winter dus eigenlijk niets meer toe: al kozen verreweg de meeste coutu riers en fabrikanten voor een zoom op de knie. De plooirokken en plooi rokjurkjes die voor dit voorjaar zo hoog genoteerd staan, hebben als het aan de Franse confeotief abri kanten ligt, maar een kort leven. Want voor de komende herfst maak ten zij voor het merendeel rechte rokken en pantalons, waarvan de pij pen ook weer een stuk nauwer zijn. En dat weer in volstrekte tegen spraak met de confectiecollectie die de Italiaanse modekoning Valentino voor de komende winter ontwierp. Valentino, die al enkele jaren het in ternationale modebeeld bepaalt, blijft dit hele jaar trouw aan zijn met vos gegarneerde plooirokman- telpaikjes, geplooide plisséjurkjes en sportieve combinaties van v-hals- truien en wijde pantalons. De coutu riers en confenctionairs zijn het over de nieuwe modekleuren van najaar '73 wel eens geworden, het worden beige, dotterbloem geel, hemelsblauw, oranjerood en flessegroen, afgewis seld door een scala van pasteltinten. ADVERTENTIE Tot en met 21 april ligt bij de AC-Eet- huisjes het accént op hollandse kaas. Kom kiezen uit al die lekkere kaas specialiteiten die wij voor u op tafel toveren en profiteer van de tijdelijke menu-aanbieding Ook voor een speciale kaaslunch of zomaar een hartig kaas-hapje ..tussendoor" naar AC. Zondag Vm dondardag lot 21.00 uur, vrijdag en zaterdag tot 22.00 uur. Franse uiensoep, pittig van smaak, gegratineerd met Goudse kaas, inclusief stokbrood. Kaasfondue Gouda, Glas wijn, Ananas i met slagroom. Normaal 11.75. Tijdelijk van AC-Restaurant Leiderdorp, aan Rijksweg Amsterdam- Rotterdam, af: Hoogmade.Telefoon 01710-30066. Reserveer telefonisch om zeker te zijn van een tafel. Conlectie van het Franse modehuis Guy Laroche.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4