'LAN VOOR DE SITTER LA AN EN BURGGRAVENLAAN r^Mens centraal bij woning bouw Maatschappelijk bewustzijn lost veel problemen op LEZERS SCHRIJVEN Kinderkantmes lodern overblijven Deperfektepasvorm van Panty P -Short merkt upas goed als uze aanheeft! pcmiy I short Expositie van experimentele bouw Alphenaar Perotti: RTJ? DAG 31 MAART 1973 et plan van de gemeente Lei- s Jaar om van De Sitterlaan een door- 'aat 66 ade route te maken wordt door wingen bewoners niet aanvaard. Dit te voorzien, maar daarmee is plan nog niet van de baan. De ichte dat de laan tegemoet zal nau ien aan de vooronderstelde eisen i) jeugi bet autoverkeer blijft het toneel nam. eersen. Ik meen echter dat deze rwentw c^e met betrekking tot een ;enstaai swijk, of zelfs tot een stad in ■aeimari r geheel ,als uitgangspunt bij afwegen der belangen niet i) Leid. Opnemen van brieven in vooS leze rubriek behoeft niet te «tekenen dat de redactie 2 u^iet met de inhoud eens is. De edactie behoudt zich daar enboven het recht voor om iis, sho iijdragen te weigeren dan voon rel in te korten. ten horen. Indien nu de gemeente inneemt. Er blijft dan ruimte uit- De Sitter- gespaard om de bus te laten stoppen laan een doorgaande route te ken, zal de Burggravenlaan hiermee zonder dat hierdoor de rijweg merk baar wordt versperd. aanvaardbar is. De gevolgen het overheersen van deze ge- hte zijn elders in Leiden te SocTëüJ zichtbaar dan dat de gemeen- 1 liervan kan blijven uitgaan. [ier komt nog bij dat reeds thans Burggravenlaan in de besprekin- moet worden betrokken. Een rzitting voor bewoners van De erlaan en Burggravenlaan zou ook alsnog moeten worden over- Ü?0™ pn' zodat de gemeente de voor Burggravenlaan zal "neen" la- onder druk gezet kunnen worden:, een troef die de gemeente zo laat mogelijk uitspeelt. Nu De Sitter laan met "neen" heeft geopend, kan de Burggravenlaan er nog bijtijds als gesprekspartner bij worden be trokken. Wanneer men er nu van uitgaat dat het doorgaande route-plan niet in aanmerking komt, zouden de vol gende wijzigingen in de bestaande gen: Een fietspad, ook verplicht voor brommers, op trottoirhoogte, be straat met tegels, op de lijn welke nu door de bomen wordt aange geven, aan de straatzijde om de bo men heen, zodat deze niet meer mo gelijk is kan dit betrekkelijk smal blijven, bij een fietspad aan één zij de zou de breedte aangepast moeten worden. De parkeerruimte aangegeven door klinkerbestrating, moet, van wege het fietspad, gezocht worden in schuin verlopende insteekhavens. de bushaltes krijgen een eigen stoep, waarvan de breedte ongeveer de helft van die der parkeerhavens Een verhoudingsgewijs smal le rijweg, bestaande uit één strook in elke richting. Een inhaalverbod (snelverkeer) zou hierbij te over wegen zijn. De rijweg wordt aange geven door asf alt-bestrating. De middenberm zou opgeofferd moeten worden. Aan groenvoorzie ning gaat hierbij m.i. weinig verlo ren. slechts de Burggravenlaan ver liest enkele Jonge bomen, De po pulieren en de middenstrook ter hoogte van het Rembrandt-lyceum blijven. Verplaatsing van de linden aan De Sitterlaan zou achterwege kunnen blijven. Mocht echiter in de toekomst het asfalt tot aan de bomen reiken, dan late men ze niet aan een verstik king van de wortels ten onder gaan. In dat geval zou het kappen, uit respect voor de levende boom, en het planten van Jonge bomen bin nen de bestaande lijn, de voorkeur verdienen. Hierbij valt nog op te merken dat in meer gevallen de (tegel) bestrating ook thans tot te dicht onder de bomen reikt. Ik meen dat de totale breedt van beide lanen voldoende mogelijkhe den biedt om een voor alle belang- van de gegeven ruimte te kunnen garanderen. H. P. M. ten bensel, Roomburgerweg 15, Lelden. Geen leugen te groot In uw blad van 17 maart rappor teert u het. een en ander over het congres van de boycotactie tegen Zuidafrikaanse sinaasappelen. Het bevreemdt mij niet dat iemand als Ruth First te horen spreken over 'mensonterende toestanden' in Zuid- Afritea. Zij is actief communiste, voor wie geen leugen te groot is om haar doel te bereiken, ni. de chaos in Zuid-Afrika. Volgens uw bericht zei ze dat de zwarten nu in vergelijking met het einde van de vorige eeuw nauwe lijks meer verdienen, maar aanzien lijk meer moeten uitgeven aan le vensonderhoud. Dat is Je reinste on zin. In S.T. van der Horst, Native Labour in South Africa (Londen 1942), p. 130, lees ik dat de lonen van zwarten in de mijnen (de hoogstbetaalde sector) rond 1895 tus sen de 2 en 3 per maand waren, d.w.z. tussen f 20 en f 30. Vandaag is het minimumloon van zwarte arbei ders rond de f 200 per maand, terwijl verreweg de meesten veel meer ont vangen. Men hoort ook geregeld van nieuwe loonsverhogingen voor zwarte arbeiders, in sommige gevallen zelfs 46%. Nog lang niet alles is ideaal, maar de zaken verbeteren toch. De mensen van het boycotactie zijn tegen het invoeren van Outspan-si- naasappelen. Weten zü dat daarmee ook vele hardwerkende zwarte boe ren zwaar zullen treffen? De sinaas appelen van zulke kleine boeren, als ook die van de omringende zwarte staten, worden samen met de "witte" sinaasappelen onder het merk "Out- span" vericodht. Verder behoort ruim een derde van alle arbeiders op si naasappelplantages tot de gastarbei ders uit staten van zwart Afrika. Op de meeste van deze plantages bestaat en verplicht pensioenschema, vele hebben klinieken en scholen met zwarte artsen en leraren. Waarom worden feiten als deze nooit in Ne derland bekendgemaakt? Waarom zeggen de heren van de boycotactie him toe hoorders niet dat zij geen steun van één enkele zwarte leider hebben, noch van een man als de heer Beyers Naudé van het "ChristediJk Instituut"? In de afgelopen weken hebben twee Ban toeleiders, de heer Gataha Buthelezi (Kwazulu) en prof. Ntsiniwizi (Ga- zankulu) hun uitdrukkelijke afkeu ring over deze actie te kennen ge geven. En denkt u verder maar eens na over de woorden van de heer Lucas Mangope (Bophuthatswana): "Inmenging door al of met goedbe doelende buitenstaanders zal geen goed doen. Zuid-Afrika's zwarte vol ken dienen met rust gelaten te wor den bij het bepalen van hun eigen toekomstZien zij ons. die zij zo graag hun "zwarte broeders" noe men, aan voor te onvolwassen, te dom en te laf om onze eigen strijd te voeren? Of vinden zij het onvol wassen, dom en laf om langs de weg van vreedzame opbouwende samen werking en overleg te bouwen aan de toekomst van zwarte volken als de mijne?" Figuren als Ruth First ed. zeggen dat geweld en chaos onafwendbaar zijn in Zuid-Af rika en dat de zwar ten op de gruwelijkste wijze worden onderdrukt. De verkozen zwarte lei ders in Zuid-Afrika zelf beweren het tegendeel. Kiest u nu maar zelf wie u wilt geloven. W. L. SCHOLTZ [nval van de politie Vrijdag 23 maart 18.45 uur, Witte Rozenstraat 38a. Mijn vrouw is in de keuken aan de afwas, schrikt door kabaal op de trap, als zij uit de keu ken komt, lopen er vier man op de trap naar de 2e etage. Er is niet ge beld! De voordeur was dicht! Mijn vrouw gaat de mannen, van wie er twee in burger, de andere in politie-uniiformen, achterna naar bo ven, waar zij op een deur staan te bonken en sommeren dat de deur van binnen geopend moet worden. Daar er echter niemand in de ka mer van mijn zoon is, wordt er van binnen niet gereageerd. Mijn vrouw wordt gesommeerd de deur te openen, maar mijn zoon die ae stad uit is heeft de sleutel mee genomen. Inmiddels zijn er nog meer agenten naar boven gekomen, van wie één gewapend met een koevoet. Eerst tracht men met de koevoet de deur open te breken, als dat niet lukt. wordt 4e deur eenvoudig inge trapt. Een andere zoon van mij, hevig ge schrokken, rent naar de telefoon om mij op mijn werk te waarschuwen. Hij wordt echter tegengehouden door een man in burger met "Hier jij, boven blijven er wordt niet gebeld". Dit blijkt later geen politieman te zjjn, doch een ambtenaar van de PTT. Uit de kamer van mijn zoon wor den apparaten weggehaald voor een waarde van f 1200,- waaronder een radio-apparaat' waarmee gezonden kan wordeh op de elf mester band, maar ook andere zaken zoals micro foons, meters en voedingsapparaten Ook wordt een antenne op het dak omlaag gehaald, ter plaatse opgevou wen, dus vernield en meegenomen. A. H. KOPPERS, Witte Rozenstr. 38a, Ledden ADVERTENTIE r ertha and David 'wSsliï 'gen en spelen HEDENAVOND e.v. zaterdagen in barbecue restaurant ADVERTENTIE cm Jeugd r ainbte „DE STAD ROME" (Het restaurant waar u zelf kunt barbecuen)- Reserveringen 017112309 en 2818 r Spruj 91 ar jEIDEN M eni8e tijd zijn er voor zich. De leidsters de dames Leiden vijf kinderkantines. In de- Korteland en Hansen lopen rond kantines kunnen schoolgaande ideren van de kleuter- en lagere Hansen lopen rond met flessen melk en karnemelk. Ieder kind doet waar het zin in ooi tussen de middag opgevangen heeft. Een jongetje leest met rode »r hun zelfmeegebrach- wangen ingespannen in een strip, fruit veroberen. Vooral Twee meisjes vechten om 'n spring- de werkende 1 middag geen tijd heeft haar kind tussen touw. Andere kinderen eten nog. De met i i sinaasappel naast zijn te vangen, blijken dergelijke bord: de ander met een milky-way nstèntines een uitkomst te zijn. Aan de Lage Morsweg is zo' ie. Helemaal verscholen achter uitkrijgen, ondank verschillen ver- ïstaa nkels en hulzen, grenzend speeltuin, staat een klein luwtje waar nu al bijna twee Jaar der. Eén neemt haar kinderen e*ke midda9 kinderen komen. ^^nnen in de wat kale ruimte is gezellige drukte. Kinderen denten die in de buurt v a verschillende leeftijden zitten Ja, zitten aan tafels, elk met geel bordje en een gele kroes dat het Panty P-Short - de benen zijn wat langer, het broekje wat korter. Prettige panties bij al uw leuke rokjes! in de blauwe verpakking sing is. Vooral voor hen die allebei werken of ver weg wonen. Wij ha len de kleuters van de scholen af, zodat ze niet de drukke weg over hoeven. Trouwens ook voor de kin deren is het fijn, om zo met elkaar te eten. Vroeger liepen zij vaak met hun ziel onder de arm over straat of werden af en toe opgevangen door, buren. Dit is voor de kinderen een veel zekerder manier. "Zijn kinderkantines een variatie op het vroegere "overblijven"?. In zekere zin is het hetzelfde. Alleen worden de kinderen hier echt be zig gehouden. We doen spelletjes met ze. De scholen hebben overigens niet zo goed meegewerkt. Veel on derwijzers (sen) gaan van het stand punt uit dat de moeders zelf voor hun kinderen moeten zorgen. Wij de stichting Man-Vrouw-Maat schappij die het initatief tot de kinderkantines nam vinden dat de vrouw in de gelegenheid gesteld moet worden om buiten haar klei ne huishoudelijke were! men. Kinder kantines 1 hierbij helpen". Behalve op de Lage Morsweg zijn er ook kantines ln de Kooi, het Vijf- hovenhuis, Roomburg en in club huis "De Klinker. IDA OVERDEVEST. Foto Jan Holvast. De expositie in de Academie van Bouwkunst, Waterloo- plein 67 in Amsterdam, is gratis toegankelijk van 10 tot 5 en 's avonds van 7 tot 11 uur. De bezoekers krijgen er een enquêteformulier waarin ge vraagd wordt wat zij nu van de experimentele woningbouw denken. „Wordt er in de goede richting gezocht met de hui dige experimenten met welke aspecten van de bouw zou meer geëxperimenteerd moeten wordenwelke voorwaarden moet dan eerst zijn voldaan", zijn de kernvragen. Via deze enquête hopen de organisatoren meer te weten te komen over wat het publiek van woningbouw verwacht. LEIDEN ALPHEN AMSTER DAM Misschien komt het eens zo ver dat ook mensen die niet tot de meest draagkrachtige*! in ons land behoren niet langer genoopt zijn te gaan wonen in kale, steriele nieuw bouwwijken (Bijlmermeer, Alexan- derpolder, Leiden-Zuidwest en noem maar op). Dat ook de .gewone man" in overleg met deskundigen kan be palen hoe zijn huis en zijn wijk eruit moeten gaan zien. Als het eens zover komt, zal de wereld al lang vergeten zijn dan in 1968 ene mijnheer Schut minister van Volkshuisvesting was. Toch is hij de man die een beweging heeft aan gezwengeld die moet lelden tot beter en plezieriger wonen. In 1968 kwam Schut met zijn „programma experi mentele woningbouw". Daarin wordt geregeld dat er subsidie gegeven kan worden aan woningbouwprojecten in de sociale sector die duidelijk een nieuwe weg aangeven voor verbete ring van het woningpeil. Het gevolg van d dat er overal in het land plannen werden ontworpen die een experi menteel karakter droegen, Tegelij kertijd ontstonden er speciale instel lingen die zich helemaal op de ex perimentele woningbouw toelegden. In 1968 werd de nationale stichting Nieuiwe Woonvormen opgericht, die een aantal voorbedden wil geven van hoe er anders, beter gebouwd zou kunnen worden tegen nagenoeg dezelfde bosten. In Utrecht kwam de Stichting Experimentele Woning bouw van de grond, die tracht nieu we ontwikkelingen op het gebied der wooncultuur te stimuleren, via on geveer dezelfde weg aOs de nationale stichting Nieuwe Woonvormen. In Zuid-Holland is de Provinciaal Pla nologische Dienst actief. Zij zoekt haar kracht meer in voorbereiding, coördinatie en begeleiding van pro jecten door een team van deskundi gen als sociologen, sociaal-psycholo gen, kunstenaars, constructeurs, blo- logen en wonlngbouwdeskundigen De arbeid van al deze mensen ont trekt zich tot nu toe echter nog vrij wel geheel aan de waarneming van de bevolking. Om ook die bevolking eens te laten zien wat er de laatste Jaren aan experimentele woningbouw is gedaan, organiseren studenten aan de Academie van Bouwkunst in Am sterdam volgende week een tentoon stelling en een symposium. Voor de weiteers aan experimentele woning bouw zelf moet deze manifestatie gaan dienen als een mament van bezinning. Er zal bezien moeten worden wat er tot nu toe is gedaan, en welke kant men in de toekomst op zal moeten. Het plan voor deze expositie is afkomstig van Alphenaar Hans Perotti, architect en verbon den aan de oentrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid, een lichaam dat bij de minister van Volkshuisvesting plannen kan voordragen die voor subsidie in aan merking zouden komen vanwege hun experimentele karakter. Hij zegt over de tentoonstelling: „Er is naar ge streefd de mens zoveel mogelijk cen traal te laten staan, zoals dat ook in de experimentele woningbouw de be doeling is. De vroegere onaantast baarheid van architecten dient ver vangen te worden door een systeem waarin de mensen zelf kunnen uit maken hoe ze hun huis willen. Dat betekent natuurlijk dat plannen wel eens aan een andere kwaliteitsnorm kunnen worden onderworpen dan die waar architecten vanuit gaan. In Emmeloord bijvoorbeeld is een pro ject uitgevoerd, dat als eindresultaat had dat de huizen een minimum aan versierinkjes hebben. De bewoners wilden dat zo. Zij wilden huizen met een lage huur, en dan mochten de huizen er best wat minder versierd uitzien. Er zijn daar wel hoge eisen gesteld aan de woonomgeving". De oentrale plaats die de mens in de het idee i de experimentele bouwers zal moeten innemen wordt in Amsterdam vol gende week zeer duidelijk tot uiting gebracht. Niet voor niets zal prof. Böttcher, lid van de Club van Rome, de tentoonstelling openen. Niet voor niets zal er voor de Academie een stalen constructie worden opgesteld waarin het Amsterdamse Bewegings theater voorstellingen zal geven. Niet voor niets zal prof Böttcher als openingshandeling niet een lint doorknippen maar een boom planten midden tussen de werkzaamheden aan de metro. Ondanks al deze fraaie ideeën echter lijkt experimentele woning bouw nog altijd een zaak te worden die begint bij de mensen die nu in een betrekkelijk dure nieuwbouwwijk gaan wonen. Is er ook wél eens ge dacht aan de mensen die in oude, verkrotte wijken in de grote binnen steden van ons land wonen? Hans Perotti: „Ook daaraan wordt de laatste tijd meer aandacht gegeven. Er lopen in Zwolle en in Amsterdam projecten die een goed leefklimaat moeten scheppen in saneringswijken. Op het Amsterdamse Binkerseiland bijvoorbeeld wordt helemaal samen met de bevolking aan woningverbete ring gewerkt. Voor de architecten betekent dat natuurlijk een fikse stap terug. De bewoners hebben een programma van eisen op tafel gelegd, die in de huizen en in de wijk ver wezenlijkt moeten worden. Een gunstige ontwikkeling daarbij is, dat veel studenten aan de Acade mie van Bouwkunst tegenwoordig niet meer hun praktijkervaring op doen achter een tekentafel van een bureau, waar ze een radertje in het geheel moeten zijn. maar dat ze zich vestigen in wijken die het hardst aan verbetering toe zijn, en dat ae daar samen met de bevolking aan het werk slaan. Een vraag die zich daarbij voor doet is bijvoorbeeld: „Moeten we niet ook eens met het beheer van huizen gaan experimenteren?" De woning bouwverenigingen namelijk zijn nog al eens het grote struikelblok als er plannen zijn voor experimenten. Tot nu toe richten woningbouwvereni gingen zich vooral op het bewaken van hun kapitaal. Ze hanteren daar door vaak regels waarbinnen de mensen nauwelijks kunnen ademha len. De tentoonstelling en het sym posion zullen moeten gaan dienen als vertrekpunt voor een antwoord op dit soort vragen". BERT VAN DOMMELEN d (Prof. Menges tijdens congres studentenverenigingen: LEIDEN Een groep van nog geen honderd studenten is gisteren begon- ïen zich te bezinnen over de vraag er met de studentengezellig- heidsverenigingen moet gaan gebeu- Augustinus had, ter gelegenheid van het zestiende lustrum, en ter ifwlsseling van een aantal feeste- jjkheden, een bezinningscongres ge titeld Studentenverenigingen, niet van gisteren, op touw gezet. Twee sprekers, prof. dr. L. J. Men ges, klinisch psycholoog, en M. Bue- de Mesquita. oud-voorzitter van |de Wageningse studentenvereniging Ceres, legden de congresdeelnemers een aantal aardige ideëen voor. die h de daarop volgende groepsdiscus sie niet erg benut werden. Menges, die het studentenvolkje uit zijn psychologenpraktijk aardig kent, was van mening dat er inderdaad een grote groep problematische stu denten bestaat. Hij schatte het per centage dat hulp nodig heeft (van eenvoudige begeleiding tot professio nele psychische hulp) op veertig pro cent. „Dat is hoog", aldus Menges, „maar het is een probleem dat onder de hele bevolking bestaat. De wer kende Jeugd heeft er net zo goed last van en die is bovendien versto ken van de voorzieningen die de stu dent wel heeft. „Om ons bij de student te houden, want daar gaat het in dit congres om: de belangrijkste oorzaak van zijn problemen is de onvoldoende voorbereiding die hij heeft op het wetenschappelijk onderwijs. Dat on derwijs is nog steeds gericht op een elitaire groep en die groep bestaat In deze tijd niet meer. De studenten hebben, net als iedere dolescent, leeftijdsproblemen. Ze zijn op zoek naar een eigen identiteit. De student verkeert bovendien in een twee slachtige positie. Hij ls afhankelijk en hij heeft een ongekende vrijheid. Dat kan uitmonden ln confornisme of in rebellie en de meesten kiezen voor het eerste. Bijna alle studenten starten met een fikse dosis Idealis me, dat In de loop van him studie kapot gemaakt wordt door hun be geleiders en de ouderejaars. Die be titelen het idealisme als iets infan tiels en ireels. Democratisering Een andere oorzaak van de studen- tenproblematiek is de democratise ring van de universiteit. De vrijheid die is ontstaan krijgt geen structuur, geen inhoud en de studenten worden bevangen door een vrijblijvende vaagheid die ze geen houvast biedt. Wat dat betreft is er weinig verschil tussen studenten en werkende jongeren. Ze hebben de volgende voorkeuren: materieel be zit, het lezen van de Telegraaf, het kijken naar de Tros. Het aantal wer kelijk revolutionaire studenten is maar zeer klein. Zeker niet groter dan 3—5 procent. Hoeveel studenten in Leiden zijn nou werkelijk geïnte resseerd in de Leidse problematiek? En juist Leiden zou de studenten kunnen stimuleren. De passiviteit die onder veel studenten heerst zou kun nen worden doorbroken door geza menlijk aan een project te werken, een sociaal-maatschappelijk project. En als ze zich met de maatschappij gaan bezig houden, de verenigingen, dan zou dat betekenen dat ze die maatschappij ook binnen moeten halen", aldus Menges. Isolement De Wageningse ex-voorzitter Bueno de Mesquita zag ln het openstellen op zich geen manier om het isole ment van de student binnen de maatschappij op te heffen. Hij wilde wel langzaam naar een dergelijke situatie toewerken. De discussies die op de inleidingen volgden, draaiden voornamelijk om praktische vragen. Hoe kom Je tot openstelling, wie moet er betalen en wie niet. Ook gingen stemmen op van mensen die hun gezellige clubje waar ze "gelijkgestemden" kunnen ont moeten, helemaal niet willen ^nissen. Maar het belangrijkste geluid was toch wel de bereidheid om naar open stelling toe te werken. Sommige stu denten wilden wel vreemde mensen toelaten ("maar Je moet weten wie je in huis haalt") maar wilde het karakter van de vereniging niet aan tasten. De nieuwkomers moeten zich aanpassen aan de bestaande sfeer. En dan was er ook iemand die de zinnige vraag stelde of de werkende jongeren nou wel 20 staan te drin gen om lid te worden van een stu denten-gezelligheidsvereniging. Er was maar één werkende Jongere in de zaal aanwezig, dat was uw ver slaggeefster. Die kan moeilijk voor een hele bevolkingsgroep spreken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3