E POLYMERISATIE DOOR SCHOKGOLVEN adioactief afval raaft zichzelf een „ijzig" graf KUNSTHART DAT NIET KLOPT Japans duur-record voor „opsluiten' van plasma leker half miljoen jaar veilig onder nderhalve kilometer Antarctisch ijs Haan is estbaan voor een {wagentje op Mars TERDAG 31 MAART 1973 Een wetenschappelijk waarnemingsstation op de ijzige vlakten van de Zuidpool. Sinds jaren hebben vele landen wetenschappelijke stations in Antarctica, vooral Amerika en Rusland. Zij kun nen belangrijke diensten verlenen bij het onder zoek van de mogelijkheid, om radioactief afval onder de kilometers dikke ijslaag voor honderd duizenden jaren veilig op te bergen. Men heeft hier geleerd, hoe men de barre klimatologische omstandigheden de baas kan blijven en men heeft er de gelegenheid, naar technieken te zoeken, die het begravingsproject mogelijk maken. De ver bindingen met dit ijzige gebied worden vrijwel geheel door de lucht onderhouden, behalve met enkele stations die zich aan de voor schepen toe gankelijke randen van het zesde continent be vinden. ;el, kei jnsbur Kan het Zuidpoolgebied veilig en zonder milieu-bedenkingen to roor de komende honderd jaar een wereld-vuilnisbelt worden Sïfoor radioactief afval? De mogelijkheid zit er in, zowel tech- tisch als economisch. In de laatste jaren zijn enkele studies van )0,kJ en dergelijk project gemaakt, die onlangs in eerste instantie nin of meer werden afgerond door een publicatie in het Bulletin of Atomic Scientists. Wij willen daaraan enige aan- roor- acht besteden in vervolg op voorgaande artikelen in ons blad slaaï lVer het probleem van het radio-actieve afval (28-10-'72) en ^ver de vermoelijk onvermijdelijke ontwikkeling van kernfusie entrales (17-2-73) als voornaamste energiebron in de toe- ;omst. Het gaat om een systeem, waarin het afval zichzelf door >igen warmtestraling een ijzig graf graaft in de grootste diep er te wereld. De moeilijkheid met radio-actief perk - e val is, dat het 1 l groot deel dan langdurige perioden ge- ontwikkelingspeil. Maar me arlijk blijft. Het moet goed be- honderdduizend jaren nadien zou het aermd worden in hermetisch geslo- opgeslagen radiactieve afval van nu D,k,li n containers, die de radioactieve nog fataal voor die „nieuwe" mens- •aling tegenhouden. Niet voor even, heid kunnen worden. ,n jaartje, een decennium of een Bovendien moet de opslagplaats millennia, zélfs volkomen veilig zijn voor natuurram- derdduizenden jaren. pen maar ook niet de bereikbaarheid De bescherming op zichzelf is al mogen belemmeren van bv. mine- jn probleem. Men moet containers ralerii die in de verre toekomst nodig (gasirvaardigen, die tegen alle denkba- zouden zijn. suite! invloeden van buiten af geduren- volgens de schrijvers van het rap- :ameri vele duizenden of enkele honderd- port voldoet het Antarctische ijs aan etage^iizenden jaren bestand zijn. zonder deze voorwaarden, terwijl het dum- het geringste lekje te gaan pen van het gevaarlijke spul niet op Nu kan in laboratoria een technische of economische bezwaren -leboel worden nagebootst, maar de hoeft te stuiten. op dfljand des tijds" bijzonder moeilijk. Het Zuidpoolgebied heeft ongeveer keu- Denkbaar zou dus zijn opslag van de yan E 20,n ,3 mU. eerd. gevaarlijke materialen in de en ylerkante kilometer. Een f denkbare containers en deze re- bedekt doQr een veeM küo_ :lmatig tot over een pmeters dikke ijslaag. Men neemt Wiedende mankementen dé. »ans op t ik in een nieuwe verpakking te gronden aan dat het hoogst onwaar- toppen. Dat vereist echte? een „toe- «chijnl«k ia dat deze ijskap binnen mkelijke" opslag. Met het gevaar een half miljoen jaar weg zou srnel- it bij noodsituaties zoals oorlogen, ten. De mogelijkheid is met geheel iftige aardbevingen, andere natuur- uitgesloten, maar zij is m de pratc- impen etc. met een daarop volgen- tijk te verwaarlozen, e misschien langdurige maatschap- Sinds ruim tien jaar zijn er op Ant- «lijke desorganisatie het kwaad is artica tientallen wetenschappenj- eschied voordat men er een stokje ke stations gevestigd, van velerlei heeft kunnen steken. Bovendien nationaliteit. Boringen in de ijslaag diept die toegankelijkheid ook mo- hebben aangetoond, dat de onderste ilijkheden tot sabotage. lagen hier en daar veel meer dan Deze wijze van opslag en controle een half miljoen jaar oud zijn. Wel in wezen onaanvaardbaar. De kos- zijn er in het ijs en op de rotsbo- sn van een zo efficiënt mogelijke be- den onder de ijslaag sporen aange- •aking zijn enorm, en ook dan nog troffen van plantaardig en dierlijk jn niet alle risico's weggenomen. leven in langvervlogen tijden, het- >als wij indertijd schreven, is weg- geen er op wijst dat over vele hon- ihieten naar de zon, waar het spul derdduizenden jaren gerekend enor- elementaire deeltjes wordt ontbon- me klimaatsveranderingen kunnen in, verreweg het beste. Maar de rfei- optreden, die het ijs goeddeels zou- o's bij de lancering van vooralsnog den kunnen doen verdwijnen, eel te Eroot. Voorlopig dienen we de De opslag ïan het radioaotieve af- aak dus op aarde te houden. En dan yal ZQU nict maar onder d(e gl_ loet, volgens de studie van Edward tische ij5l moeten geschieden. eller, Donald Saunders eni Emes ^nders ngtoo (Bulletin of Anomie Mentist sche proMemen yerw°enlijken. De ol. 29 nr 1 pag. aan containers met het gevaarlijke goed- ~dS dil «"en to et kort op het volgende neer.^ vormgeïlng J, de LioV tieve warmtestraling van de ge- vaarlijke inhoud het ijs in de directe de** bio- omgeving doen smelten, waardoor de kwart mil- capsule geleidelijk dieper in de ijs laag zakt, waarbij de ijslaag zich bo ven de capsule weer sluit. Dit systeem maakt het mogelijk, de capsule bin nen redelijke tijd tot op de rots bodem te laten afdalen. De totale „reistijd" wordt berekend op 3 tot 5 anderhalve kilometer, het gemiddelde dat bereikt zou moeten worden. Die anderhalve kilometer diepte betekent een effectieve bescherming, door geologische er Veilige opslag al kan alleen geschieden bij ermetische en ook ruimtelijk rote afscheiding :eer voor minstens >en jaar. De opslagplaats moet on- oegankelijk zijn voor mensen in ver- land met sabotagegevaar en inci- entele toevallige en ongewilde open- egging. Dat laatste zou het geval iUnnen zijn wanneer tijdens een we- eldramp (beschaving- verwoestende jaar wrlog) alle gegevens over de opslag- de gevaren van bena- lering verloren gaan. Het is denk- ar, dat de mensheid binnen enke jaren na een wereldverwoestende orlog terugvalt in het stenen tijd- schijnselen geringe beschadigin gen aan de capsule zouden worden aangericht. De geringe hitteuitstraling door de capsule is te verwaarlozen vergele ken bij natuurlijke geothermische en meteorologische bronnen, zodat geen enkel risico bestaat, dat dit pro cédé het natuurlikje evenwichts- patroon in de ijskap verstoort. Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin het wenselijk is de capsules niet tot op de rotsbodem te laten afdalen, maar deze ergens in de ijs laag op een bepaald niveau te bewa ren. Dat kan gebeuren door het om hulsel van de container zo te ma ken, dat de warmtestraling slechts tot dat niveau voldoende is voor het smelten van het ijs. Het lijkt allemaal heel eenvoudig, en dat is het ook. Maar goedkoop zal deze oplossing aanvankelijk niet zijn, evenmin als welke andere oplossing dan ook. En dat er een oplossing moet komen is zeker. Het gaat om ve le duizenden tonnen afval per Jaar Zeiler c.s. stellen, dat allereerst een diepgaand geologisch onderzoek moet plaats vinden naar de meest sta biele formaties in Antarctica. Er zijn namelijk ook onstabiele gedeelten, bv. in de buurt van een duizenden meters hoge vulkaan. Gemiddeld ligt het bodemniveau (dus onder de ijs kap) van het Zuidpoolgebied op 2000 meter boven zeeniveau, dwz. dat het grotendeels een rotsplateau is, dat men over het algemeen een grote sta biliteit toekent. Voorts moet onderzoek worden ver richt naar de meest gewenste vorm. constructie en materiaal van de con tainers, die sterk kunnen verschillen naar gelang de inhoud, zowel wat be treft de radioactieve straling als de warmteontwikkeling. Het vervoer van de gevaarlijke stof fen naar de ijzige dumpingsplaats moet volkomen veilig zijn. De huidi ge verschepingsmethoden zijn dat niet. Ook voor de oplossing van dit probleem moet nog heel wat re search worden verricht. Hetzelfde geldt voor de inrichting van „begraaf stations" op het Zuidpoolgebied en de ontwikkeling van beschermende maatregelen, die daar meer dan el ders nodig zijn voor de perioden, dat het afval nog niet veilig weggezon ken is. Zeiler en de zijnen menen, dat minstens een miljard gulden moet worden besteed alleen al aan het we tenschappelijk- technologisch onder zoek en de ontwikkeling van een pro- tptype-capsule, proto-type -vervoer en proto-type dumpingstation. Daar na zou per operationeel dumping station nog eens anderhalf miljard gulden op tafel moeten worden ge legd. Het gaat hier dus duidelijk om internationale projecten. Een groot probleem van geheel an dere aard is nog, dat volgens een in ternationaal verdrag van enige Jaren geleden, toen het Zuidpoolonderzoek goed op gang kwam in het kader van het Internationaal Geofysisch Jaar, nadrukkelijk kernexplosies en het dumpen van radioactief afval in Antarctica verboden is. Maar Zeiler c.s. menen, dat het probleem van de radioactieve afval zo groot is gewor den, dat herziening van het verdrag bij de betrokken grote mogendhe den op weinig bezwaren zal stuiten. Bovendien waren de bepalingen van indertijd voornamelijk gericht op het stomweg weggooien van afval ergens op die grote ijswoestenij, niet op een veilige begraving kilometers diep. Een geheel nieuw soort kunsthart is ontworpen door de Amerikaanse hartchirurg dr. Harold D. Kletschka uit Minnesota en zijn medewerkers Edson Rafferty, een medisoh-bioloog en bloedspecialist dr. Douglas A. Ol- sen. Het hart, dat de merkwaardig eigenschap heeft dat 't niet klopt maar een continue bloedstroom onderhoudt is ontwikkeld na twintig jaar experi menteren en is reeds met succes bij een hond toegepast. Dr. Kletschka is uitgegaan van het denkbeeld, dat men bij de construc tie van kunstharten en andere kunst middelen ten behoeve vam het goed laten functioneren van het lichaam wanneer de natuurlijke organen het begeven, beslist niet moet proberen de natuur te imiteren. Men kan an dere wegen volgen, waarlangs zelfs verbeteringen ten opzichte van de natuur bereikt kunnen worden. Wetenschap en technologie Bok De spierbewegingen,die de bloed stroom in gang houden, zorgen nood gedwongen voor schoksgewijze bloed- toevoer. Volgens de hartchirurg is een dergelijke pulserende stroom ech ter niet nodig voor' welke functie van het bloed dan ook. Gebruikt men pace-makers, die dus alleen op sti muleren van de hartwerking gericht zijn, dan moeten deze inderdaad in gesteld zijn op die natuurlijke pul serende bloedstroom, die in dit geval toch door gestimuleerde natuur lijke spieren op gang gehouden wordt. Bij een kunsthart. dat de ge hele hartfunctie overneemt, is dit echter niet het geval. Daarom kwam hij tot het ontwerp van een kunsthart. dat een ononder broken gelijkmatige bloedstroom ver zorgt. Het instrument bestaat uit een cilinder van 76 mm doorsnee, ver vaardigd van silicium en roestvrij staal. Deze wordt tussen aorta en hart bevestigd. In. de buds bevindt zich een motortje met een vermo gen van 30 watt. dat een schoepen rad aandrijft. Door dit rad wordt het bloed in en door de hartkamers gedreven. In principe is het ook mo gelijk, (het gehele hart weg te ne men en de bloedstroom uitsluitend via het stelsel van slagaders en aders in bedrijf «te houden. Zelfs maar dat zijn toekomstspeculaties kan het systeem werken wanneer het kunsthart zich op een geheel an dere plaats in het lichaam zou bevin den, mits de bloedstroom maar langs de natuurlijke banen kan wordeni ge voerd. Het instrument weegt nog geen ki logram. Het wordt gevoed door een batterij-systeem, dat in de buikholte kan worden ingeplant. Het model, dat dr. Kletschka heeft geconstrueerd werkt nog met batterijen dae eens in de week of twee weken moeten wor den opgeladen. Dat kan geschieden door magnetische inductie via de huid. Er zijn echter elders systemen in de maak en al experimenteel toe gepast. die werken met kleine atoom batterijen. Deze blijven enkele Ja ren achtereen actief, maar moeten wed na die periode operatief vervan gen worden, hetgeen derhaüve heel wat meer ongemak (en neven-risi co's) voor de patiënten meebrengt dan oplladinig door inductie zonder operatief ingrijpen, hoewel dat veel frenquenter moet geschieden. Voor pace-makers, die slechts korte stroomstootjes hoeven te leveren, zijn door inductie oplaadbare batterij en ontwikkeld, die gedurende een half jaar actief blijven. Zij heb ben een totale levensduur van onge veer twintig jaar. waarna zijn opera tief moeten worden vervangen. Het nieuwe kunsthart is al be proefd op een Sint Bernhardshond van 50 kg gewicht. Het heeft toen uitstekend voldaan. In de naaste toe komst zullen meer proeven op hon den en andere grote zoogdieren wor den uitgevoerd. Het grote voordeel van het implan teren van kunstharten in plaats van transplantatie van natuurlijke har ten is. dat die laatste te weinig in aamibal beschikbaar komen, en dat zelfs bij een vrij zeldzame gelegen heid, dat een hart van het Juiste weefseltype getransplanteerd kan worden, toch na verloop van tijd afstotingsverschijnselen optreden. In verband met die afstotingsverschijn selen heeft men thans over vrijwel de gehele wereld zo goed als geheel het transplanteren van harten ge staakt. Een heel enkele keer wordt de ingTeep nog wel toegepast, wanneer men de absolute zekerheid heeft dat de patiënt anders op zeer korte ter mijn ten dode is opgeschreven, maar dan zijn de kosten en moeiten voor een betrekkelijk korte verlenging van de levensduur toch zo groot, dat men er alleen toe overgaat wanneer men door nieuwe ontdekkingen en tech nieken hoopt, iets meer succes te hebben dan bij voorgaande trans plantaties. Dr. Kletschka en de zijnen ver wachten, dat nog dit Jaar hun nieuwe kunsthart bij een mens kan wor den ingeplant. Russische geleerden hebben een tot dusver onbekend verschijnsel ontdekt: polymerisatie door schok golven. Polymerisatie is het zich aan eenrijgen van betrekkelijk kleine mo leculen tot ingewikkelde ketens van vele duizenden tot één macro-mole cuul. Polymeren zijn o,ndermeer de be langrijkste bouwstenen Het Russische maanwagentje loenochod, waarvan thans het 1weede exemplaar op de maan rondzwerft, is het prototype voor ten automatisch rijdend weten schappelijk station, dat de Rus- "in de tamelijk nabije toe komstM op Mars willen laten laa ien. Dot heeft prof. Anatoli Bla- lonraiwow, een van de grote ruim tevaart-specialisten en maandes- kundigen der Russische Akade- mie van Wetenschappen ver klaard in een artikel vn de Vrawda. De Loenochod is een vanaf de narde radiografisch bestuurd wa- gentjef op bijgaande foto afge- dieren en planten, zoals eiwitten en cellulose. Voorts zijn de meeste kunststoffen polymeren. De ontdekking werd gedaan door een groep specialisten van het in stituut voor chemische natuurkunde van de Russische Akademie van We tenschappen en dezer dagen gepubli ceerd door de commissie voor uit vinden en ontdekkingen van deze A- kademie. Ontdekt is, dat onder de druk van een schokgolf polymerisatie mogelijk is van bijna alle onverzadigde or ganische stoffen, waaronder enkele die onder tot dusver toegepaste om standigheden praktisch niet polyme- riseren. Onbewerkte rubber blijkt door be handeling met schokgolven terstond gevulcaniseerd te zijn. Aminozuren veranderen in polypeptiden, de een voudigste eiwitten. Voorts is aangetoond, dat door in werking van schokgolven van ver schillende intensiteit op dezelfde mo leculen polymeren van verschillende samenstelling en fysisch-chemische eigenschappen kunnen worden ver- dige van de aarde dergelijke ver schijnselen kunnen voordoen onder invloed van schokgolven door tecto- nische activiteit, dwz. bij aardbe vingen. Is dat inderdaad het geval, dat zou hier een verklaring kunnen worden gevonden voor de herkomst van de allereerste bouwstenen voor het aardse leven en de daarop vol gende biologische evolutie. Ook zou het verschijnsel in de kosmische ruimte kunnen optreden onder in vloed van explosieve verschijnselen. Daarmee zou het ontstaan van leven ook elders in het heelal zeer aanne melijk zijn geworden. beeld) dat velerlei wetenschappe lijke meetapparatuur aan boord heeft benevens televisie- en foto camera's en zenders voor de com municatie met de aarde. Overigens zal de maan niet in alle opzichten een proef-circuit voor een Marswagentje kunnen zijn. Niet alleen omdat de condi ties er nu eenmaal anders zijn (zowel de bodemgesteldheid als de temperatuurschommelingen en de 'aanwezigheid op Mars van een op de maan ontbrekende atmos feer) maar ook omdat de afstand tot Mars veel groter is. Dat bete kent dat radiosignalen er veel langer overdoen. Naar Mars zijn dat tijden die variëren tussen 260 en 1260 seconden. Daardoor wordt een radiografische besturing van af de aarde op Mars heel wat moeilijker dan op de maan, waar heen een signaal slechts bijna anderhalve seconde reistijd nodig heeft. Onderzoekers van het Japanse In stituut voor Atoomenergie zijn er in geslaagd, in een instrument van het type Tokamak (waarover wij op de ze pagina schreven op 17 febr. J.l. in een serie artikelen over ener gie-problemen) een plasma met een temperatuur van 7 miljoen graden gedurende 0,02 seconden vast te hou den, dat wil zeggen opsluiten in een „magnetisch vat". Daarmee zou voor zover bekend een wereld-duurrecord zijn gevestigd. Experimenten als dit zijn van groot belang voor de ont wikkeling van systemen, waarmee men energie kan winnen uit gecon troleerde kern-fusie. Gewerkt werd met een plasma van deuterium, dat wil zeggen de zware waterstof (een kern van een proton en een neutron). Dit plasma, waarin de atomen geheel uit elkaar geslagen zijn tot kernen en elektronen als ge volg van de grote hitte, bevatte per kubieke centimeter ongeveer tien biljoen deeltjes deuterium. Dat is slechts een fractie van de dichtheid van lucht onder één atmosfeer. Amerikaanse en Russische geleerden zijn er al eerder in geslaagd, plas ma's van 10 tot 15 miljoen graden te vormen met dichtheden van 60 bil joen deeltjes per kunieke centimeter, maar hebben dit plasma nooit lan ger dan 0,01 seconde in stand kun nen houden. Dat „bewaren" geschiedt binnen magneetvelden in een luchtledige ruimte. Ieder ander „vat" zou het meteen begeven bij dergelijke hoge temperaturen, die nodig zijn om in een plasma kernfusie tot stand te brengen en de vrijkomende energie beheerst ?if te tappen en bruikbaar te maken. Geleerden nemen thans aan dat voor dit procédé van een nuttige be heerste kettingreactie plasma's van 100 miljoen graden temperatuur en een dichtheid van 100 biljoen deel tjes per kubieke centimeter min stens een seconde lang gehandhaafd moeten kunnen worden. De Japanse prestatie is derhalve nog maar een heel klein stapje vooruit, maar wordt door deskundigen toch hoopgevend benoemd. De Japanners zeggen hun succes te danken te hebben aan het gebruik van uitzon derlijk zuivere deuterium. Bij bijzon der precieuze processen als dit kan de minste verontreiniging door ander soortige atoomkernen onmiddellij ke verstoring teweeg brengen, waar door de „opsluittijd" tot een fractie terugloopt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17