ML OP DE INDONESISCHE TOER z™ L6t eerste [unstnier entrum n eigen chtertuin itaat in W olendam Straks op zes schepen een -deine 1500 Indonesiërs nende I" Ir!^ i. Nader jur. 3ime!T type-c® 0Or Lam »o«s adeleine Roumen •KI» '•p {OTTERDAM Dik tweederde van de 550 Indo- siërs die de Holland-Amerika Lijn binnen enkele weken overvliegt om de passagiersschepen Prinsen- lam, Veendam en Volendam te gaan bemannen, zijn terugkomers". Zij hebben hun eerste contract-vaar- swèg jjd erop zitten en het is hun goed bevallen. Andere rvredenen: de rederij zelf én de Amerikaanse pas- agiers. )e Indonesische bedienden hebben op de Rotter- lam. Nieuw Amsterdam en Statendam met hun riendelijkheid en bereidwilligheid hoge scores be reikt. Er mankeert beslist nog wel eens wat aan de lervice-snelheid, aan de communicatie en aan de er- raring, maair dat trekt elke cruise-reis toch sneller rookstc «ietsje, "J- Je in mei 71 opgestoken „storm rond het ontslag ran honderden Nederlandse bemanningsleden en ,un vervanging door Indonesiërs is geluwd. t 'n pi eenrult, a. b. mt. 8| 01711 ie 1 ts f 50, >0,- v thuy ben i on met f 75 Afscheids- show van stewards, tranen bij dankbare passagiers VOLENDAM Mevrouw Smit uit Volendam kan zeggen dat zij de eerste is met een eigen "kunstniereentrumpje" in de tuin. Achter haar huis in een van de smalle dorpsstraten staat sinds kort een transportabele luxe hut, die veel bekijks trekt. Een cabine op verstelbare poten, waarin de 50-jarige Volen- damse drie keer per week acht tot tien uur aan de kunstnier gaat liggen. Toen de primeur aan een stalen kabel in de lucht hing en even later met een bescheiden plof het achtertuintje in beslag nam, keek de buurt ademloos toe. Mevrouw Smit, moeder van vier kinderen, is al twintig Jaar nierpatient. Omdat allebei haar nie ren niet meer werken, is spoelen aan de kunstnier de enige mogelijk heid die overblijft. De kunstnier, een apparaat waarop de bloedbaan van de patient wordt aangesloten, neemt de functie van de nier over. Al enkele maanden reist mevrouw Smit - in klederdracht - drie keer in de week naar het St. Lucaszie- kenhuls in Amsterdam om te spoe len. Ze lijkt nog een beetje verlegen met de hele situatie als ze zegt: „Het is wel fijn als lk straks ge woon thuis kan blijven. Maar ik weet niet, het valt ook weer niet zo mee. Dat prikken moet ik dan zelf doen". Even later: „Ik zei altijd: ik ga Jong dood. Ik heb in m'n leven veel pijn gehad, maar nu gaat het wel. Ik dacht; Je komt toch nooit in aanmerking voor zo'n kunstnier...". Toen haar arts, dr. W. Drukker, de op niergebied gespecialiseerde in ternist van het St. Lucasziekenhuis het idee opperde om thuis een kunstnier te nemen, kwam er een probleem om de hoek kijken. In het huis van de familie Smit was geen ruimte voor zo'n apparaat. Dokter Drukker vond de oplossing in een Portakabin van de gelijkna mige Engelse firma, die nog niet zo lang ook in Nederland cabines ver zorgt op bouwterreinen en bij kan toren. Volgens de directeur van de Nederlandse vestiging, de heer S. Rietbergen, zijn in Engeland al zo'n honderd cabines door nierpatienten in gebruik. Het huisje van mevrouw Smit, waarin zelfs een noodbel om de fa milie te waarschuwen niet ont breekt, heeft ruim achtduizend gul den gekost: een cadeau van de Nierstichting Nederland. Jaarlijks gaan vele tientallen men sen in Nederland dood aan nierver giftiging. Vaak sterven ze onnodig, omdat voor hen niet tijdig een plaats beschikbaar was in een kunstniercentrum. De centra hebben te kampen met plaatsgebrek. Maar dat is volgens dr. Drukker niet de enige reden waarom mensen steeds meer thuis aan de kunstnier spoe len. Van de ruim zeshonderd Ne derlanders die aan een kunstnier liggen, zijn er vijftig die dat thuis zelf doen. Dr. Drukker: „De thuisdialyse heeft veel positieve kanten. Als Je thuis spoelt, ben Je niet zo afhankelijk en krijg Je meer zelfvertrouwen. Het is gebleken dat de kwaliteit van de behandeling zeker niet onderdoet voor die in het ziekenhuis. Het duurt wel enkele maanden voordat iemand zich echt happy voelt met zo'n apparaat. Maar daarna willen ze ook niet meer terug naar het ziekenhuis. De lichamelijke en gees telijke gesteldheid van de patient wordt door een behandeling thuis opvallend veel beter dan in het zie kenhuis". Spoelen aan de kunstnier gebeurt in veel gevallen in afwachting van een niertransplantatie. Het aantal transplantaties is echter niet vol gens de verwachting omhoog ge gaan. De medische wereld staat er nog met enige schroom tegenover. Een goed geslaagde transplantatie geeft het beste resultaat. Maar van het aantal mensen dat een nier transplantatie ondergaat, sterft nog tien tot vijftien procent door de transplantatie zelf. Werden in 1972 240 mensen getransplanteerd, dan is het met tweederde van die groep goed. Ook blijft de slijtage van de nier -soms wordt de getransplan De honderdjarige HAL heeft straks op zes passagiersschepen n kleine 1.500 Indonesiërs varen. Op de huidige drie zijn dat 950 en voor de nieuwe drie nog eens bijna 550. Ze zijn aan trokken om de hoge bemanningskostecn die in 1970 onge- er dertig procent van de cruise-omzet uitmaakten te innen drukken. De Indonesiërs kregen destijds zestig dollar »s ir maand, een fractie van de gages die de Nederlanders (en dere buitenlanders) hadden. Dertien miljoen gulden zou dat 6j rederij per jaar besparen. n top'en. i sir oden en Kamerleden protes- den. „Slavenhandle, ergernis- ckend, laakbaar", zei men van kant. „Het 1a onverantwoord de huidige situatie door te verklaarde HAL-topman N. der Vorm. „Als we niet met onesiërs kunnen gaan het oruösebedirijf worden opge- Er volgden rumoerige de vakbonden dreigden kort geding, de HAL zou zaak nogmaals bekijken, tember '71: in plaats van 1.021 iyp ïanningsleden (voornamelijk Rtfhoteldienst) zouden er „slechts" ontslagen behoeven te worden, de anderen kwam er de moge- kle Door Bram Oosterwijk lijkheid am via herscholing of pro motie een andere functie op de vloot te krijgen. De Hollands-Indo nesische ruil ging door en de HAL kon blijven cruisen. De aanloopmoeilijkheden: tussen de „hogere" Nederlandse bemanningsle den en de „lagere" Indonesiërs ont stonden spanningen (bevelen wer den niet of slecht opgevolgd), pas sagiers klaagden, dertien „oproerige elementen" onder het ongeschoolde Indonesische keukenpersoneel van de Rotterdam werden ontslagen en diezelfde dertien molesteerden later in Djakarta een HAL-vertegenwoor- diger omdat ze hun volledige gage niet kregen. Een cruise van de Rotterdam moest worden afgelast omdat er teveel vertraging in het werk aan boord was ontstaan. Dait was anderhalf jaar geiledien. Nu zegt hoofd personeelszaken A. van Dijk: „De incidenten zijn voorbij, er is een goede samenwerking met de Nederlanders aan boord. De Jon gens verdienen nu zo'n tachtig dol lar per maand, ze zijn er tevreden mee en het overgrote deel komt te rug. Daardoor krijgen we ook per soneel dat steeds ervarener wordt. De belangstelling in Indonesië is enorm. Zelf kunnen we nu ook de besten selecteren voor de opleiding die we hun in Bandoeng geven. Eind dit jaar ronden we die cursus sen, dde eerst drie maanden maar nu slechts zes weken duren, af. Dan stoppen we ermee, dan hebben we ons vaste bestand". Van Dijk is in december voor 't laatst in Indonesië geweest, om met vakbonden en regering te spreken over gage-verhoglng. Men werd het eens over een maandgage van tach tig dollar, met kleine verschillen naar boven en beneden, afhankelijk van de functies. De Indonesiërs te kenen een oontracht voor miniimaal zeven en maximaal elf maanden. Belangrijk is de kennis die de In donesiërs van het Engels hebben. Zij die 't het beste spreken, varen als restaurant-steward, hebben daardoor het meest contact met de passagiers en krijgen daardoor ook de meeste fooien (hoewel het Vergeet niet dat de Amerikaan W z'n .eigen land niet aan service ge wend is. Een „good morning" hoort hij thuis nauwelijks. En de Ameri kaan is er gevoelig voor. Een voorbeeld. Bij het afscheidsdiner dat wij altijd tijdens een cruise hebben, zingt een koor van Indone- siche stewards vaarwel-liederen en diezelfde avond - tijdens de beman ningsshow - speelt een bandje van Indonesiërs fijne muziek. Ik héb passagiers gezien bij wie de tranen over het gezicht liepen. Hun waar dering kunnen die passagiers uit spreken als ze aan het eind van een cruise een commentaar-formu lier kunnen invullen. Voor de vrien delijkheid en voor de bemannings show komen de hoogste cijfers los. Elke keer weer tussen acht en ne gen". Rudolf Lamtoh (30) en Frans Christanto (27) zijn blij dat ze en kele maanden geleden op de Sta tendam zijn gaan varen Lamtoh is een generaalszoon, heeft vijf kinderen, studeerde twee Jaar maritieme academie in Djakarta, werkte vijf jaar in een restaurant in de Indonesische hoofdstad, maar kon daar niet zoveel verdienen als op (het schip. Christanto heeft zes Jaar politieke studie aan de universiteit achter zidh. Met zijn eerste contract - en voor een tweede komt hij zeker te rug - verdient hij het geld voor zijn laatste studiejaar: „Bovendien wil de ik wat van de wereld men en dat kan nu. Van m'n geld ban ik redelijk leven en nog sparen ook. Als ik klaar ben met m'n studie, hoop ik ergens op een Indonesische ambas sade werk te kunnen krijgen". Lamtoh: „Mijn contract loop tot 1 augustus. Ik denk dat ik 't verleng, maar dan vraag ik de Prinsendam. Dat schip gaat in Indonesië cruisen en dan heb ik namelijk de kans dat ik wat meer bij mijn gezin ben". Christanto en Lamtoh noemen de verhoudingen met het Nederlandse personeel goed. 't Was voor hen overigens niet zo verschrikkelijk moeilijk, want ze spreken alletwee goed Nederlands en Engels. Hun er varingen met de Amerikaanse passa giers liggen op hetzelfde vlak. „Ze mogen ons, ze zijn vriendelijk tegen ons". Dat geldt zowel voor Christan to die restaurant- als voor Lamtoh die hutsteward is. Eén klacht hebben ze, beiden. En die gaat over hun maaltijden. Christanto: „Die zijn niet altijd even goed. We krijgen soms ver keerd voedsel, niet goed genoeg om ons werk te kunnen doen. Want hard werken moeten we wél op het schip. Negen of tien uur per dag is normaal. Maar dat geeft niet, daar zijn we voor gekomen. In Indonesië kunnen de meesten niet eens werk krijgen." teerde nier na enkele jaren afgesto ten -een medisch probleem. De Amsterdamse internist ziet geen reden waarom mensen niet langer dan bijvoorbeeld tien jaar aan de kunstnier zouden kunnen liggen. In Europa leven dertig mensen al ruim tien Jaar met de kunstnier. Zij be horen tot de groep patiënten van het eerste uur. Dr. Drukker meent ook dat de ge zondheid van de patient er beter op wordt als die zelf een stukje ver antwoording draagt. Maar het be dienen van de kunstnier thuis ver eist zorgvuldige training. Mevrouw Smit heeft er al een paar lessen opzitten aan een nieuw soort kunstnier, die het voordeel heeft dat hij klein is en gemakkelijk te verplaatsen. „Ik wil dat ze het thuis allemaal leren", zegt ze. Vader Smit en ook de kinderen, van wie de oudste 21 Jaar is. Alleen de jongste van veertien durft haar moeder niet te prikken. Moeder Smit kan straks haar pan toffels aanhouden als ze ln de cabi ne stapt. Omdat ze geen afspraken meer hoeft te maken met dokters en verpleegsters, kan ze de tijden dat ze aan de kunstnier moet lig- fooiensysteem officieel op de HAL- schepen is afgeschaft). Maar als een passagier wil „tippen" is dat zijn zaak. Er zijn stewards die per maand een heel leuk bedrag aan fooien ontvangen. Geen wonder dus diat zoiets meespeelt ais ze voor de keus staan: terugkomen of niet. En een maandsalaris van tachtig dollar per maand is voor Indonesische maatstaven al hoog. Hotelmanager J. v. Vromim van de Statendam is één van de officieren die aan boord nauw met de Indo nesiërs te maken heeft: „Wij heb ben er op dit sohip ongeveer twee honderd en het gaat - na de pro blemen die we van twee kanien hebben gehad - goed nu. De Indo nesiërs komen prima over bij de Amerikanen. Hun grote kracht is hun vriendelijkheid. Daar bereiken ze veel mee. gen, zelf regelen. Ze Is een beetje minder patiënt geworden. Ze hoeft er eigenlijk niet eens haar mooie Volendamse kostuum voor uit te doen. Mevrouw Smit met haar arts dr. Drukker. Op de achtergrond de cabine met de kunstnier.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15