Voord-Vietnam in '69 nartelen ;estopt met IJslands houding: teken aan de wand Onenigheid tussen Nixon en et Congres over Tunesie door overstromingen getroffen Matheus Passion erklaring Amerikaanse oud-krijgsgevangenen Waddenzee centraal op milieuconferentie 30.- 'De mensheid moet van zichzelf gered worden' mco (DAG 30 MAART 1973 SHINGTON (UPI) Enkele uren nadat de laatste srikaanse krijgsgevangenen van de Vietnamese oorlog :ren waren vrijgelaten, begonnen ex-krijgsgevangenen alen te vertellen over martelingen en mislukte ontsnap- 'spogingen. eerste vrijgelatenen hadden het ijgen bewaard, maar het mi- i Defensie hief gisteren iperfeingen op' het afleggen van ringen op. tenant-kolonel Dramesi zei dat mniruinisten zijn collega Edwin berry hadden doodgemarteld deze in 1969 een ontsnappings had gedaan. andere voormalige krijgsge- eoi, die samen, met Dramesi persconferentie hielden op de nachtbasis Andrews, zeiden te dat andere militairen ook gedood door de handen van de- die hen gevangen hadden ge il. De Noordvietnamezen heb- noodt erkend dat Atterberry sgevangen was. onei Risner, onder-commandant alle Amerikaanse krijgsgevan- zed dat mantelingen routine tot oktober 1969 toen de Ver slaten over het lot van de gevangenen, gingen publice- fa die tijd werd nog sporadisch rteld. bogen Je hoofd tot je tenen in 'hielden Je zo tot maar wilden", al- je keel staken je toegaf wat z dus Risner. Hy gaf toe een dergenen te zijn geweest die propaganda voor de com munisten had gemaakt na lang te zijn gemarteld. „Ik schreef op wat ze me dicteerden, als ze me te pak ken hadden gehad. Als ze zeiden dat de oorlog slecht was, dan zei ik dat prompt". „Ik heb hele nachten van pijn liggen schreeuwen", aldus de kolo nel. „Ik heb dit ook andere horen doen". Kolonel Gaddos zei in de eerste 48 uur van zijn gevangenschap vier maal gemarteld te zijn en 1.000 da gen in eenzame opsluiting te hebben doorgebracht. Kolonel Cheddy, een neger, ver klaarde dat de Noordvietnamezen zijn geest hadden willen breken door de nadruk te leggen op zijn ras en een reeks verhalen te vertellen over de wreedheden tegenover negers in de Verenigde Staten. Hij zei in 1967 gedurende 29 dagen met ijzeren sta ven en touwen gebonden te zijn. „Zij sloegen me vier keer per dag". Al bijna 100 doden De vier Amerikaanse officieren die gisteren een "boekje apen deden over de gebeurtenissen in de Noordvietnamese kampen. V.l.n.r.: Cherry, Risner, Gaddis en Dramesi. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN F. W. P. klassieke en moderne modellen vanaf f 48,—. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN LEIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12 Telefoon 26670. OEGSTGEEST: Geversstraat 47. WENEN (ANP) De Waddenzee de conferentie inzake het natuurlijk heeft gasteren op de tweede dag WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft gisteravond sen televisietoespraak verklaard dat het Vietnamese conflict rvol" is geëindigd. „Voor het eerst sinds twaalf jaar zijn ër n Amerikaanse troepen meer in Vietnam", zei hij. Nixon d zijn toespraak na de vrijlating van de laatste Amerikaanse gsgevangenen door Hanoi. président waarschuwde Hanoi naat, senator Mike Mansfield, vindt materieel in Zuid-Vietnam president steeds binnendringen. ij hebben het akkoord van Pa- jeëerbiedigd en zullen dat blij den. Wij staan er op dat Nocrd- i dat ook doet. De leiders in naatscommissie Senator Fulbright heeft in de buitenlandse >i moeten zich geen illusies over ae gevolgen wanneer zij ueel dat akkoord breken". 17 miljoen Zuid-vietnamezen en nu het recht zonder buiten- le inmenging een eigen regering believen te kiezen. „Dank zij Vietnamiserongspirogramma zijn erk genoeg' om dat recht te betrekkingen gedreigd de wetmatig heid aan de orde te stellen van Nixons bevoegdheden om de oorlog op welke manier dan ook voort te zetten. Aan de kant van de regering zijn er steeds meer aanwijzingen dat men het Ame rikaanse volk wil voorbereiden op een voortgezette Amerikaanse rol in zuidoost-Azië. Het standpunt is dat ien. Wy hebben verhinderd dat de president tenslotte de opperbevel- Vietnam met geweld i stische regéring werd opgelegd", Nixon. Nixon verwierp voorts ek op zijn defensie-begroting en stte zich tegen verdere besnoeiing tegen eenzijdige vermin de Amerikaanse troepen- at in Europa. correspondent in Washington nauwelijks zijn de Amerikaan- rijgsgevangenen teruggekeerd en et restant van de Amerikaanse gerepatrieerd, of de vraag izich voor of president Nixon nog het recht heeft om bombard - op Cambodja voort te zetten, kwestie is een principiële zaak rden tussen het in de afgelopen danig gekortwiekte Congres en Witte Huis. De leider van de ocratische meerderheid in de se- de Amerikaanse strijd krachten, dat hy een vredesakkoord is aangegaan waarin uitdrukkelijke voorwaarden worden gesteld aan de naleving ervan, en dat hij dus het hecht heeft om in te grijpen wan neer dat akkoord wordt geschonden. De nieuwe minister van Defensie, Richardson, volgde deze gedachten- gang op zyn laatste persconferentie toen hij zei dat de president dank zy zyn grote overwinning in de laatste verkiezingen, een mandaat van de Amerikaanse bevolking had gekre gen om zijn Vietnam-beleid voort te zetten. Dat betekent blijkbaar in de eerste plaats dat de V.S. geen reden zien om de bombardementen op Cambodja die in de afgelopen drie weken on verdroten zijn voortgezet, te staken. In de tweede plaats liet Richardson de mogelijkheid open dat de regering zich genoodzaakt zou kunnen zien opnieuw bombardementen op Zuid en Noord-Vietnam uit te voeren, of zelfs weer troepen in te zetten. Dat alles in naam van het handhaven van de vrede. Senator Fulbright die een Nederlandse delgaifcie naar deze door de Raad van Europa georgani seerd© conferentie leidt, noemde het Waddengebied een voorbeeld van een typisch internationaal probleemter- re-in voor de bescherming waarvan meer noddg is dan de inspanning van de direct aangrenzende landen. Niet alleen Nederland, West-Duitsland en Denemarken hebben er mee te ma ken-, maar ook de verder gelegen staten, aldus Vonhoff. Hij onderstreepte de noodzaak om te komen tot een Europees udtwisse- lingssysteem van de voor de natuur bescherming benodigde gegevens, ook het in aanvaardbare banen leiden van het massatoerisme en het bestrij den van de rustverstoring, die met name het gevolg is van olie- en gas boringen. Een deed van de vergadering had er duidelijk moeite mee natuurbe scherming op deze conferentie in de ze wijdere betekenis op te vatten. Vooral van Franse zijde kwam ge ducht weerwerk op een door de Ne derlandse delegatie ingediende reso lutie. die bij de Raad van Europa aandringt op het spoedig tot stand komen van een Europese conventie ter bescherming van het oppervlakte water tegen vervulling. Met steun van de Westduitse dele gatie vonaen dg partijen elkaar ten slotte op de afspraak dat de kern van het Nederlandse voorstel zal wor den opgenomen in het voorwctord van het definitieve verslag van de con ferentie. TUNIS (UPI) Dagenlangs stort regens hebben in het centrale en noordelijke deel van Tunesië zware overstromingen veroorzaakt. Vol gens officiële oijfere zijn tot nu toe ongeveer 45.000 personen dakloos ge worden. Tweeentachtig mensen zijn verdronken maar men vreest dat dit aantal veel hoger zal blijken te zijn als de definitieve cijfers bekend worden. Eind 1969 werd Tunesië ook door een overstromingsramp getrof fen. Tien van de 14 provincies wer den toen tot noodgebied verklaard. Het aantal doden bedroeg 542. Een Nederlands geniedetachement hielp toen drie maanden mee, voorname lijk om de drinkwatervoorziening te herstellen. Grote gebieden ten noordwesten van Tunis zijn onder water komen te staan doordat de rivieren de enor me hoeveelheden regen niet meer konden verwelken. Vele boeren zijn naar hoger gelegen gronden moeten vluchten om het water voor te Wij ven. Minister van openbare werken Sayah, die een rondvlucht maakte boven het getroffen gebied, ver klaarde dat in bepaalde gebieden „alleen de toppen van de bomen zichtbaar zijn". Verscheidene landen, waaronder Amerika, Libië, Italië en Frankrijk hebben al helikopters naar Tunesië gestuurd en vliegtuigen met voedsel en medicijnen voor de daklozen. Volgens de laatste weerberichten zal de regenval geleidelijk afnemen. In enkele gebieden is het water ook reeds aan het zakken. Het ergst ge troffen ds een gebied, 55 km ten noordwesten van Tunis. Het vliegdekschlp Forrestall van de Amerikaanse zesde vloot is voor de Tunesische kust voor anker ge gaan. Zes helikopters van de Forres tall zijn al bij de reddingswerk zaamheden ingezet. Verschillende andere schepen van de zesde vloot stomen naar Tunesië op om hulp te verlenen. Zeker negentien mensen zijn als gevolg van overstromingen in Alge rije omgekomen, onder wie zeven tien van het oostelijke gebied van Annaba dat van de rest van het land is geïsoleerd. Het aantal doden zal mogelijk hoger zijn daar er volgens berichten uit Annaba, 500 km ten oosten van Algiers, ook vermisten zijn. Explosieve baby Britse mili tairen, die gisteren een kinderwa gen inspecteerden welke door een straat In Belfast werd voortgeduwd, ontdekten dat deze een zeer explo sieve "baby" bevatte: een bom met bijna zeventig kilo dynamiet. De bom werd onschadelijk gemaakt en de "moeder", een vrouw uit Belfast, aan de politie overgedragen. ADVERTENTIE in de Naardense uitvoering o.l.v. Dr. Anton v.d. Horst Exclusief op ons JU I eigen merk Discofoon: dekcmplete Veel prominente solisten, zoals; Tom Brand - tenor (evangelistenpartij) Laurens Bogtman - bas (Christuspartij) David Hollestelle - bas Erna Spoorenberg - sopraan Herman Krebbers - viool Theo Olof - viool Albert de Klerk - orgel Perfekt opgenomen op 4 stereo- elpee's, verpakt in een luxueuze box met handig tekstboek. Laat nu uw wensdroom in vervulling gaan, want de prijs van deze fantastische opname is de grootste verrassing: hoogtepunten Ook de hoogtepunten uit de Matheus Passion. uitgevoerd door het Heidelbeiger Kammer- orchester en het Cantus Firmus Chor oJ.v. Heinz Markus Göttsche, zijn op een Discofoon 30 cm stereo-elpee verschenen. De prijs? Slechts £65 VROOM DREESMANN Kaas net ster-allures iet vergeten. JFrico eten LONDEN (UPI) Vierhonderd jaar lang haalden Britse vissers ryke vangsten aan kabeljauw binnen onder de kusten van IJsland voor de tafels van hun eigen land. Degenen die de stormachtige noordelijke zeeën doorkruisten in moderne treilers hadden wel haast even weinig te verwachten dat er ooit een eind aan zou worden gemaakt als hun voorouders in hun moeilijk hanteerbare zeilboten. Maar plotseling, zo'n achttien maanden geleden, was het voorby. IJsland kondigde aan dat het buitenlandse vissers niet langer kon toelaten tot het eigen continentale plat (de vis- seryzöne werd uitgebreid van 12 tot 50 mijl) omdat het, zoals het officieel heette, moest waken voor de terug lopende voorraden van een van de beste consumptie- vissen in het gebied. De .kabeljauw-oorlog", die door de aankondiging werd ingeleid IJslandse treilers sneden de Britse netten door, Britse treilers zetten wachtposten uit en stormden van tijd tot tijd toch de betwiste wateren binnen verhulden echter de veel belangrijkere betekenis van de IJslandse actie. Wat het gedaan had was een ontwikkeld land één van zijn bestaansmiddelen ontnemen waarop het ge rekend had bij het handhaven van levensstandaard van zijn 57 miljoen mensen. Een niet zo belangrijk mid del van bestaan misschien, en zeker één dat op dit moment vervangen kon worden (hoewel de prijzen van vis in Engeland omhoogschoten) maar de les die men eruit kon trekken was niet verloren voor die weten schapsmensen die vinden dat de wereld overbevolkt is en vervuild en uiteindelijk nog veel meer van zijn hulpbronnen zal verliezen. Als IJsland het recht kon opeisen zijn kabeljauw te beheersen, zo zeiden zij, waarom zou een groot vlees- exporterend land dan niet op een goede dag ,tot de conclusie komen dat het slechts voldoende heeft voor zijn eigen mensen? Of een land dat rijk is aan mine ralen zijn produkten slechts voor zichzelf gaat gebrui ken? Of de wereldvraag naar olie de voorraden over treffen die nu door bepaalde klanten als vanzelf sprekend worden beschouwd? Wat bijvoorbeeld zouden de Verenigde Staten doen in een periode van terug lopende hulpbronnen als ze nu al 40 procent van de wereldvoorraad aan grondstoffen gebruiken voor slechts 5,5 procent van de wereldbevolking? De Amerikanen kampen met een energie-crisis die op korte termijn door olie uit het Midden-Oosten moet worden opgelost. Als diie olie zou worden achtergehou den, zei het tijdschrift „New Scientist", dan zou er een explosie ontstaan. „Wij verbruiken meer energie dan we produceren", waarschuwde president Nixon onlangs. Gelukkig voor de Verenigde Staten en andere landen is het Midden-Oosten nog geen tweede IJsland en wordt het dat mogelijk ook niet als de wereld leert, zelfs op dit late tijdstip, een verstandig gebruik te maken van de rijkdommen die zo mild gegeven zijn en zo vaak misbruikt in het verleden. De belofte van een eerlijke verdeling van 's werelds beperkte grondstoffen en voedselbronnen tussen de be zittende en niet-bezittende landen is slechts een van de problemen die de mens moet oplossen, wil hij de omgeving waarin hij moet leven redden of beheersen. Er zijn andere, even angstwekkende, problemen als overbevolking, vervuiling van land, zee en lucht en een betrekkelijke nieuweling, apathie. De kreten over de komende ondergang hebben al zo lang weerklonken dat milieu-deskundigen vrezen dat de gemiddelde mens wiens capaciteit om voortdurend slecht nieuws op te nemen gelukkig beperkt is zijn oren zal gaan sluiten. Er was een hoogtepunt aan publieke belang stelling ten tijde van de milieuconferentie van de Ver enigde Naties in Stockholm vorig "Jaar Juni. Sindsdien schijnt er zich onder de leken een tendens te hebben ontwikkeld te wachten op de inter-gouvernementele actie die in de rijkelijk gepubliceerde resoluties werd aangekondigd. Maar „een goede aardhouding" hangt evenveel van individuele personen af als van regeringen. Bevolkings controle het belangrijkste van alle problemen naar de mening van deskundigen als prof. Scorer van de Londense universiteit is nog steeds een zaak tussen man en vrouw. Vandaar de dringende noodzaak het gewone volk even geëngageerd te maken als de vissers die de haven van Corsica blokkeerden in februari van dit jaar/ uit protest tegen het dumpen van chemisch afval in him visgronden. Volgens het demografisch Jaarboek van de Verenigde Naties vliegt de bevolking in enkele landen de hoogte in, terwijl in andere landen de geboorten teruglopen, maar de totale cijfers lopen nog steeds op. Sjanhai was in 1970 de grootst bevolkte stad ter wereld met 10.820.000 mensen. Tokio kwam op de tweede plaats met 8.841.000, maar was wel de dichtstbevolkte stad met 39.860 per vierkante mijl (ongeveer 1,5 km). Het boek schatte de totale wereldbevolking in het midden van 1971 op 3,7 miljard en zei dat, mocht de jaarlijkse groei van 2 procent gehandhaafd blijven, ze zou verdubbelen tot 7,4 miljard in het jaar 2005 slechts 32 Jaar van nu af. Dit cijfer ligt ver boven wat enkele volkenkundige beschouwen als de maximale „comfortabele" bevolking voor de wereld. Er zijn des kundigen bijvoorbeeld die menen dat 5 miljard de grens moet zijn. In hun («en kan de planeet aarde wel 30 miljard mensen herbergen, maar vele miljoenen zouden dan gedoemd zijn tot het niveau van verhongering. De geboorten dalen in enkele hoogontwikkelde lan den als de Verenigde Staten en Engeland. De huidige Amerikaanse bevolking van 210 miljoen zou volgens de verwachtingen in het Jaar 2000 gegroeid zijn tot tussen de 271 en 322 miljoen. Maar het geboortecijfer dat in 1957 nog 25,2 per duizend was, viel terug tot 17,2 in 1971, het laagste in de geschiedenis van de Verenigde Staten en de voorspelling voor 2000 moest worden her zien tot tussen de 250 en 300 miljoen. Engeland meldde in februari ook het laagste geboortecijfer in de ge schiedenis: 14,6 per duizend. Beide landen naderen langzaam de nullijn, een situatie waarin de bevolking stabiel biyft, dus stygt noch daalt. .Engeland is niet uniek", schreef de Daily Mail. „Denemarken, Finland, Zweden. West-Duitsland, Nederland. Italië, Tsjecho- Slowakye en Hongarije geven teruglopende geboorte- cijfers te zien. De bevolking van Japan is stabiel en de Verenigde Staten gaan die kant op." Het Britse blad schreef deze situatie toe aan het groter gebruik van anticonceptionele middelen in de gehele sociale structuur De eerste keer dat geboorte regeling ook de armen heeft bereikt". Het betreurde het dat dit nog niet het geval is in Azië en Afrika, waar „overbevolking een vernietigende uitwerking heeft en nog Jaren zal hebben". Dit klonk ook door in de waar schuwing van Mercedes Conception van de Filippynen op de recente internationale bevolkingsconferentie in New Delhi, dat overbevolkte steden als Calcutta tegen 2000 een inwonertal kunnen hebben van 50 miljoen en zodoende de „tondeldozen zyn van de conflicten van morgen". Het thema van de conferentie ln New Delhi was dat overleving niet voldoende is de kwalitiet van het leven ls even belangrijk. Dit is ook enigszins het thema geweest van de conferentie van Stockholm, waar 1200 gedelegeerden uit 110 landen een actieplan opstelden „om de mensheid .van zichzelf te redden". Het pad dat de wereld naar Stockholm bracht werd voor het eerst bewandeld in de industriële revolutie van 200 jaar geleden. Maar het werd pas een .hoofdweg van vernietiging" na de Tweede Wereldoorlog", toen het gebruik van energie en andere bronnen enorm toe namen en verspilling en vervuiling het licht zagen de auto is verantwoorde lij k voor 60 procent van de lucht vervuiling in de Verenigde Staten. Er waren tegen strijdige meningen over het succes van de conferentie en over de kansen van de meer dan 100 specifieke milieuveranderingen die werden goedgekeurd va riërend van een pauze van tien Jaar in de walvisvangst tot een wereldomvattend waarschuwingssysteem voor natuurrampen. Maar iedereen was het eens over de naakte feiten dat de landen van de wereld eindeiyk waren bijeengekomen om iets te doen en dit alleen al rechtvaardigde de conferentie ln voldoend® mate. De leek verwacht echter iets dat concreter is, al zal hy erkennen dat nu eindeiyk het besef is gegroeid: de wereld waarin iedereen er maar op los leeft to niet

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9