3ommenspecialist van Rode zwijgt voor rechter „Operatie-gifhaF is begonnen Welke ruimte krijgt kabinet-Den Uyl? obere behandeling van geruchtmakend proces Knip dit briefje uit en plak'topuwwekker Voor bestrijding is centrale aanpak en samenwerking nodig iAG 30 MAART 1973 IJII j 11,1 J ADVERTENTIE DEN HAAG Formateur Burger zal zo snel mogelijk con- tjakt met fractieleider Andrles sen opnemen om een nadere uitleg van diens laatste brief te vragen. De formateur wil een duidelijk antwoord op de vraag: welke speelruimte een kabinet Dein Uyl van de KVP krijgt. Volgens Den Uyl, die gister avond met Van Mierlo en De Gaay Fortman Jr. van half acht tot twaalf uur bij Burger zat, is dit nodig omdat de brief "moeilijk" is. 'De brief van Aantjes was duidelijk. Een meerderheid van zijn frctie zal 'n Kabinet Den Uyl wiet gedogen. De brief van Andriessen is minder duidelijk, want wat heeft het woord ge dogen voor een betekenis als terzelfder tijd geestverwanten Uyl. De drie progressive fractie leiders zijn bereid om ook zan der KVP-minister een kabinet- Den Uyl te vormen. Binnen de partijen, met name de PvdA, is men edhter niet onverdeeld ge lukkig met een puur-progres- sief minderheidskabinet. Den Uyl vertelde verder dat de formulering van de 19 twist en programmapunten door An driessen en Aantjes anders was dan tijdens het gesprek. Zo verbaasde het hem mogelijk dat het defensieprogram nu plotse ling niet meer het komende jaar mag worden aangetast terwijl daar tijdens het ge sprek door de confessionelen niets over is gezegd. De progressieve drie blij ven er van uitgaan dat de prin cipiële bereidheid van de AR- kandidaatministers Boersma en De Gaay Fortman sr. onver anderd is. Beiden hebben zich tegenover Burger officieel nog niet uitgesproken, nadat de AR fractie met een overgroot deel koos voor het miet-gedogen van het Kabinet Den Uyl. ;N BOSCH Onderdelen voor twee tijdbommen die op december vorig jaar bij de huiszoekingsactie van de idhovense politie zijn gevonden onder het bed van „Rode ïgd "-leider Lucien van H„ zijn gemaakt met hetzelfde eedschap en werden gezaagd uit hetzelfde stuk plaat- al als de onderdelen van de vier tijdbommen waarmee in tober aanslagen zijn gepleegd op het Amerikaanse hotel iliday Inn te UtTecht (4 okt.), het Rotterdamse kantoor de Bank of America (16 okt.), de auto van een Phi- :-directeur te Eindhoven (17 okt.) en op het kantoor n de Zwolse Algemene te Utrecht op 18 oktober. Dit opzienbarende resultaat een onderzoek door het gerech- jk laboratorium in samenwerking het technologisch laboratorium Rijksverdedigingsorganisatie Is eren bekendgemaakt ter zitting de rechtbank te Den Bosch. _e>r zware bewaking van gewa de politietroepen werd hier het fproces gevoerd tegen Ducdèn H. (22), kaderlid van de in idsguerilla" doorknede Eindho- afdeling van de Marxistisch- ilnistische organisatie "Rode J. Peijnen- gd"- icier van justitie g eist drie jaar aftrek tegen Lucièn van H. we- het opzettelijk voorhanden heb- van het complete materiaal hulsels, explosie ven, ontstekers tijdmechanieken voor het raordigen van twee tijdbommen, ièn, van H. verdedigt zich niet. Ln het vooronderoek weigert een verklaring af te leggen of gen te beantwoorden, zet ook zijn verdediger mr. P. cker Schut voor sohut door hem verbieden iets zinnigs toe te voe- aan de orakeltaal die Lucièn het begin van de zitting ten re heeft gebracht: „Ik weiger te werken aan een schijnpro- dat slechts ten doel heeft om szoekingen en vervolgingen aan Nederlandse volk als rechtvaar- te verkopen". Bakker Schut, wetenschappelijk dewerker aan de Rijksuniversiteit Utrecht, bekend als presentator het tv-programma "Kort ge- was voor de verdediging van cièn aangetrokken door de on- gs opgerichte organisatie „Rode lp". Ücier van Justitie mr. Pejjnen- de Bossche rechtbamkpresi- Th. Geense houden dit ge- htmakende proces van hun kant er. De enige "franje" wordt ge- ADVERTENTTE ALS U DE AANSCHAF VAN EEN NIEUWE KEUKEN OVERWEEGT, MOET U FORMAT GEZIEN HEBBEN Format keukens zijn er van klein tot groot, van uiterst simpel t< are apparatuur. Ook u n het uitgebreide programma. loop binnen ir Hoofddorp (bij Schiphol) deze zijn geopend van «aandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 16.00 uui is de donderdag-koopavond 119.00 tot 21.00 uur. De Vries Co. Graftermeerstraat 45 Hoofddorp. format vormd door de vertoning van een filmopname van proeven met een paar bommen die zijn gemaakt van materiaal dat precies identiek is aan het spul wat werd gevonden on der het bed van Lucièn. De explosies op het projectiescherm illustreren op spectaculaire wijze de droge uitkomsten die aan de recht bank worden opgegeven door dr. Evert \V. Lindijer, directeur van het technologisch laboratoium der Rijksverdedigingsorganisatie. Scherven van Luoiens bommen kunnen 150 meter ver nog dodelijk zijn. De trefkans Is op zo'n afstand wel gering. Op een afstand van tien meter bedraagt de dodelijke trefkans echter zestien procent. Nóg een griezelig gegeven: de splinters knal len dwars door VA centimeter hout of door 5 mm staal. Lucien, een niet onknappe jongen met halflang blond haar, os al eens vrijgesproken v-an zijn vermoedelij ke aandeel in een aanslag met een brandbom op de woning van een politieman. Toen praatte hij als Brugmans. Ditmaal zit hij er zwij gend bij. Zijn gezicht blijft onbewo gen, ook als het énige verweer wat hij in deze zaak ooit heeft gevoerd, door de officier onbarmhartig in de grand wordt geboord. De jonge verdachte had in het vooronderzoek beweerd dat hij niet heeft geweten wat de inhoud was van de twee paketten, die op 13 de cember door de polite in zijn ou derlijk huis waren gevonden onder het bed waarop hij lag te slapen. Van de vraag of dit geloofwaardig is, kan de rechtank nu afzien. Want bij het hanteren van zijn bommenmateriiaai heet Lucien ken nelijk niet geweten dat men ook vingerafdrukken kan nalaten op.... papier. In het gerechtelijk laboratorium vond men op een van de zakjes met ingrediënten voor het maken van explosieven een afdruk van Lu- cièns linker middelvinger en van zijn linker handpalm. Met de bewijsvoering heeft mi-. Pedjnenburg dan ook geen centje last. Wel met de tribune. Hier ver dringen zich publiek, Rode Jeugd en rechercheurs in bonte mengeling. Onverstoorbaar legt mr. Peijnen- burg uit dat de huiszoekingen bij vijf leden van de Eindhovense Rode Jeugd zijn verricht nadat de recher che redelijkerwijs kon vermoeden dat zich hier vuurwapens zouden bevinden. Het was een vermoeden dat ten aanzien van Lucièn van H. maar al te juist bleek. Behalve materiaal voor twee bommen bleek hij een cilinder-revolver in zijn bezit te hebben met een grote hoeveelheid scherpe patronen. Op twee adressen werd niets gevon den. Maar Yvonne de J. had 68 pa tronen, een boksbeugel, een stuk ontstekingskoord en een lichtkogelpi- stool. Zij is allang vrijgelaten, maar zij zal nog wel worden vervolgd. Theo E. ontspringt de dans, zo maakt de officier bekend, omdat niet valt te bewijzen dat hij eige naar is van een revolver die "listig was verborgen" in een uitgesneden boek in een auto voor zijn huis. Hi lariteit. Een onheilspellende klank krijgt het requisitoir als mr. Peijnenburg in gaat op de achtergrond van dit pro ces. Het is aangetoond dat Luciens bommen uit dezelfde partij zijn als de vier bommen waarmee in okto ber vorig Jaar de aanslagen zijn ge pleegd, die in Nederland angst en paniek hebben gewekt, ook al is hiervan maar één bom ontploft bij Holiday Inn zonder slachtof fers te maken. De ochtend is altijd een mooi momentom overeen aantal dingen na te denken. Paar overwegingen: RoxyDual Filter heeft een uiterst laag teer-en nicotinegehalte. Is misschien netzo lekker als uw eigen merk. Misschien lekkerder. Alleen: u moet er even aan wennen. Dat kost pakweg een week. Eén luttel weekje en u rookt werkelijk nicotine-arm. Is dat iets om héél even over na te denken of niet? RoxyDual Filter Nicotine-arm Nu ook in Menthol. Commissie strandvervuiling door olie: Ombudsman Marcel van Dam heeft gisteren een door duizenden handtekeningen bekrachtigde petitie aangeboden aan kamervoorzitter Vondeling. In deze petitie wordt werktijdverkorting in de sociale werkplaatsen bepleit. Voorzitter Vondeling beloofde de actie onder de aandacht van de Kamer te brengen. ■lutiomair Volksverzet Nederland". Later is dit in een brief aan de Volkskrant weer tegengesproken met het argument dat rechtse éle menten proberen stemming te kwe ken tegen links-Nederland. Hoe dit ook zij, er bestaat een er kende relatie tussen het Revolutio nair Voiskverzet Nederland dat gewelddadige acties pleegt als de brandstichting in de Amerikaanse bi bliotheek en de Rode Jeugd. De Rode Jeugd is ideologisch ook ver bonden met de Philips Actiegroep, die de ene bomaanslag na de ande re heeft gepleegd, aldus de officier. De Rode Jeugd verklaarde zich daarmee solidair, evenals met de gewelddadige acties van de Baair- deT-Melmhoff-groep. Dat de Rode Jeugd ook zelf niet ferugschikt voor geweld leidt mr. Peijnenburg af uit vele uitlatingen van RJ-'leden in hun eigen publica ties en in interviews met kranten, radio en tv. „Geweld is voor ons een technische zaak die aan het voor ogen gestelde doel moet beantwoorden en waarbij doden kunnen vallen", citeert mir. Peijnenburg. En uit een interview met de VPRO: „Wij zullen niet te rugdeinzen mensen te liquideren". „Deze verdachte vormde een schakel in de onmiskenbaar geplande verde re actie", meent mr. Peijnenburg. „Het tenlastegelegde feit, gezien in zijn samenhang, vereist een ernstige sbraf". Onder hoongelach van een deel van het publiek, besluit de officier: „Btf mijn conclusie spelen politieke mo tieven geen enkele rol. Wat ik heb geschetst is een ernstig crimineel delict. Het behoort tot de jusitiële taak om de veiligheid van de bur gers te bewaken en te beschermen, waar deze op zo evidente wijze ge vaar kan lopen van de zijde van een verdachte, die uit persoonlijke overtuiging gezien zijn lidmaat schap van de Rode Jeugd het gebruik van geweld niet schuwt". Mr. Peijnenburg eist drie Jaar. „Smeerlappen!", brult iemand op de tribune. Vonnis 12 april. DEN HAAG De mogelijkheden om vanaf het strand vervuiling door aanspoelende olie te bestrijden, zijn beperkt en daarom moet vooral ge probeerd worden te voorkomen dat drijvende Olie het strand bereikt. Ge beurt dat toch, dan ds bijeen schui ven van de olie en vervolgens begra ven op het ogenblik nog de beste ma nier om de zaak aan te pakken. Dit Is de belangrijkste conclusie uit een rapport, dat werd opgesteld door een commissie, voornamelijk bestaan de uit waterstaatsambtenaren uit de de provincies Zeeland, Zuid- Hol land. Noord-Holland, Friesland en Groningen. De bestrijding van olie op zee is een aangelegenheid voor het rijk, maar od het strand aijn de gemeen ten daar voor verantwoordelijk. Tot nu toe zijn in ons land geen strand- verontreinigingen door olie voorgeko men van zo grote omvang, dat de be trokken gemeenten het niet aankon den. maar bij ernstige verontreinigin gen kunnen gemeenten in ernstige technische, organisatorische en fi nanciële moeilijkheden raken. De commissie is tot de conclusie gekomen dat er meer technisch weten schappelijk inzicht nodig is om de kunnen bepalen. Zij beveelt een we tenschappelijke en centrale aanpak aan en vindt het nodig dat voor die aanoak en voor de samenwerking tussen alle betrokken instanties tevo ren richtlijnen worden opgesteld. Met het oog op de financiële consequen- ies van dit alles stTeeft de Ver. van Nederlandse Gemeenten naar steun van het rijk. In afwachting van nadere onder zoekingen naar de beste bestriJdings- methoden beveelt de commissie aan verzamelen en begraven van de olie resten. Dat begraven kan het best ge beuren langs de bui ten voet van de duinen, maar daarbij dient rekening gehouden te worden met de belangen van de Tegenwoordige en toekomstige drinkwatervoorziening. Uit het rapport blijkt dat begra ven olie onderhevig is aan een ver- weringsproces en n-a verloop van tijd verdwijnt. Van olie. die in 1968 op Schouwen er Duiveland werd begra ven is nagenoeg niets teruggevon den. Bij de bespreking van dit rap port in de provinciale commissie mi lieubeheer werd om. ook de sug gestie gedaan de BB in te schakelen bij bestrijding van mogelijke strand vervuiling door olie. AMSTERDAM Tien mannen in een soort van ruimtepakken en omgeven door alle mogelijke veilig heidsmaatregelen zullen de komende twee maanden de befaamde „gifhal" van Philips- Duphar aan de Amster damse Hemdijk met de grond gelijk maken. De sloopoperatie gaat zeven ton kosten. Voor de afvoer van al het puin in vier binnenschepen die op hun beurt een drijvend dok met mo torvoortstuwing ingaan, naar de At lantische Oceaan is nog eens een paar ton benodigd. De laatste rust plaats van de gifhal zal zijn een vier kilometer diepe trog op 360 mijl uit kust. Het had allemaal ook veel een voudiger gekund. Als tenminste in maart 1963 tijdens het fabriceren van onkruidbestrijdingsmiddelen niet een ontploffing was gebeurd, als gevolg waarvan een wolk giftige ge- Voetbal Laszlo Zalal wordt met ingang van het nieuwe seizoen trai ner bij de eerste-dlvisdeclub Heeren veen. De ex-Hongaar heeft een con tract voor twee jaar. Hij wordt de opvolger van Meg" de Jong, die vol gens Heerenveen te hoge financiële eisen ging stellen. MerkwaardigT\vijs verkeert Zailai momenteel bij zijn huidige club in dezelfde situatie. PEC Zwolle, eveneens in de eerste- divisle, vindt hem te duur. chloreerde koolwaterstoffen vrijkwa- De hal werd onmiddellijk na het ongeval schoongemaakt en opgeknapt geverfd o.a., maar de operatie werd gestopt toen bleek dat enkele schoonmakers een ernstige huidaan doening hadden opgelopen. Ook de produktie werd in de gifhal nooit meer hervat. Rijkswaterstaat kocht later het ADVERTENTIE 60 soorten kamerbreedtapijt zó van de rol leverancier van aa: Desso, K.VX, Veneta, Hatema, ook Luxaflex, eerlijke kortingen èn gratis leggen Leiden,Herensingel 10-11-12 Telefoon 01710- 26003 Rijnsburg, Oegstgeesterweg 46a Telefoon 01718-16613 stukje fabrieksterrein aan in het ka der van de verbreding van het Noord- zee-kanaal. De gifhal is de laatste sloophindernis die daarvoor genomen moet worden. De voorzorgen zijn niet gering. Rijkswaterstaat, Arbeidsinspectie, Inspectie van de Volksgezondheid en Philips- Duphar zelf ontwierpen een draaiboek voor de slopers van 't Am sterdamse bedrijf L. Korting B.V. Omdat er naar schatting hooguit tweehonderd gram van een overigens bijzonder gevaarlijk gif onder de verflagen van de fabriekshal zit, wor den zij extra-goed betaald. In speciale overdrukpakken van glasvezel-polyester zullen twee teams van vier man plus een uitvoerder elk iedere dag vier tot vijf uur werken. Het puin dat ze in zo groot mogelij k- ke stukken zullen losmaken, wordt rechtstreeks in de binnenschepen ge laden. Om besmetting ie voorkomen zul len de slopers, die op vrijwillige ba sis aan het project meewerken, ver schillende vertrekken en douches pas seren, waarin zij steeds verder wor den aan- en uitgekleed. Verspreiding van eventueel besmet stof wordt tegengegaan door het bouwpuin onafgebroken met water te besproeien. Het water, ook dat van de douches, wordt verzameld in een afvoergoot en pa na gefilterd en be monsterd te zijn op het Noordzee kanaal geloosd. Elke dag worden de mannen na afloop van het werk door een arts on afloop van het werk door een arts on derzocht. Slopers werken in gasdichte pakken en spuiten ze elkaar goed af. i na het werk borstelen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7