Gewoon 'n club van gezellige mannen Vijfde stakingsweek sluit met record Tweede vormingsdag werkende jongeren op 1 augustus 1974 0* Doctor R idder Samsom Rotary wil geen polarisatie maar verdraagzaamheid Wat is Rotary? PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 30MAAKT191 Klachten over ruiters De au toriteiten in het Beierse district München hebben bepaald dat rij paarden met ingang van de volgen de maand kentekenplaten moeten dragen. Het regent de laatste tijd klachten van voetgangers en zelfs automobilisten die door ruiters „van de weg gedrukt" worden. De moei lijkheid was steeds dat deze ruiters, die in volle vaart doorreden, nooit geïdentificeerd konden worden. Ei genaars van paarden hebben twee maanden de tijd. om aan het voor schrift te voldoen, daarna willen de autoriteiten geen paard zonder ken teken meer op de weg zien. Minister Van Veen: DEN HAAG Minister Van Veen wil bij zijn voornemen blijven om de tweede vormingsdag voor werkende jongeren integraal met Ingang van 1 augustus 1974 in te voeren. De bewindsman heeft gisteren tij dens een openbare vergadering van de kamercommissie voor Onderwijs een aantal bezwaren opgesomd waardoor hij een tegenstander is om die tweede dag deels per 1 augustus 1973 te forceren. Volgens hem is het vormingswerk nog niet rijp om dit gigantische experiment nog dit Jaar ter hand te nemen. De instituten die zich bereid heb ben verklaard die tweede vormings dag op te vangen, hebben dat nog niet voorbereid. Ook vindt hij het een nadeel dat dan onervaren leer krachten moeten worden aangesteld, bU geberek aan geschoolde man kracht. De bewindsman noemde de motie van het PvdA-Kamerlid Masman, die aandringt op maatregelen om de in voering van de tweede dag vorming per 1 augustus aanstaande te bevor deren, „het intrappen van een open deur". Hiervoor zal toch eerst de leerplichtwet moeten worden veran derd. Van de kamerleden verzette De Brauw (DS *70) zich sterk tegen de aanstelling van ongediplomeerde krachten. Het PPR-kamerlid Van Gorkum vroeg om invoering van een 21-urige werkweek voor 15-Jarigen, die dan gelijk gekoppeld kan worden aan de invoering van de tweede vormings dag. Volgende week zal worden be slist of er nog een tweede dag voor de openbare commissievergadering zal moeten worden uitgetrokken. LEIDEN Een vreugdevol moment gisteren voor Leidenaar M. W. J. Menken, die ondanks een lichamelijke handicap zijn rechtenstudie voltooide. Op de foto (van Jan Holvast) wordt hij gelukgewenst. Rechts zijn vrouw. SHOWROOM IN PLAATS V VAN DRIE KROTTEN LFTDEN De Korevaargara op de hoek van de Korevaarstn en de Raamsteeg gaat de showroi aanzienlijk uitbreiden. Drie naastf legen krotten aan de Raamsteeg z daartoe al enige tijd geleden sloopt. Dezer dagen gingen de t ste palen voor de nieuwbouw grond in. Het zal so'n maand of drie dur voor deze uitbreiding gereed is. D zal de uit 1961 daterende huid: showroom nagenoeg zijn verviervt digd tot zo'n kleine zeshonderd vii kante meter vloeroppervlakte. 1 is wel nodig met de uitgebreide 1 die Fiat en Autobianchi erop na h den. Bovendien is daar sinds 1 jai ari jongstleden nog Lancia bijgel men .En dan hoopt de heer Verbe nog een plekje over te houden het neerzetten van gebruikte auto De lange glasvezel - met daarb an ven een reclamewand - zal in de t komst goed zichtbaar worden het uit de stad komende verkef1! want ook het laatste restje bebc c wing, dat nu nog in de weg staa eul het pand van Kramers schoenen! ;taj; drijf - gaat binnen afzienbare t v_c tegen de vlakte. Ongetwijfeld het aangrenzende parkeerterrein- Garenmarkt dan enige reconstn *e tie ondergaan, maar het beho tot zijn huidige bestemming Korevai mo( garage maakt daar gretig gebnf van. Onder meer door vige verlichting in de nieuwe sho room te zorgen. Busvervoer met brug als hindernis LEEUWARDEN (ANP) Passagiers, die van Leeuwardenbder met de bus naar het dorpje Wanswerd ten noorden van de'ar Friese hoofdstad willen reizen, toa zijn aan één voorwaarde gebon- aai den. Zij moeten de bus verlatena vlak voor de brug over de Dok- art: kumer Ee in het vlakbij gelegeni N Birdaard. Het lege voertuig rijdt ch dan, uiteraard met chauffeur Jan over de brug. Daarna kunnen de ch passagiers weer instappen enprg hun reis voortzetten. De brug over de Ee verkeertjerge in een dusdanig slechte dat nog slechts voetgangersloi fietsen en personenauto's er van en gebruik mogen maken. De brugn." kan niet meer dan een gewicht [art; van vier ton verdragen. Het ge- ouv wicht van de vooras van de bus- chtii sen van de „Fram", de maat (art; schappij die de lyn Leeuwarden tls Wanswerd onderhoudt, is net|iet iets meer dan vier ton. De verkeersinspectie heeftinds echter aan de busmaatschappij it ii toestemming verleend om de ouv brug toch te mogen passeren, efde aangezien Wanswerd zonder bui elijl verstoken is van openbaar ver- itm Arbeidsonrust in Zuid-Afrika Ri RICHARDS BAY (Zuid-AfrikÜT (Reuter) Militairen zijn gister aan het werk gegaan in Zuid-Ai ka's enige aluminiumsmelter in I chards Bay nadat bedreigingen m onmiddellijk ontslag de 700 stake11 de Zoeloe-arbeiders niet naar werk hadden doen terugkeren. I roer gebruik van militairen in plaats var er t stakers voor de eerste keer in mij 3( dan tien jaar tijd was een climax een geleidelijk slechter worden idei sfeer van industriële onrust on< iet de niet-blanke arbeiders in Zui ok Afrika. De militairen arriveerden woeker dagavond uit Durban toen de Zoek ik werknemers die vier dagen geled e r. het werk hadden neergelegd in vi band met looneisen, geen tek< toonden van een wijziging in h. houding. De arbeiders die gemi |0| deld 12 rand (40 gulden) per we verdienen, verwierpen een aanb tot een loonsverhoging rand per week. Ten noord-westen van Richai Bay, aan de grens van Natal-Tran vaal, waren bijna alle arbeiders Charlestown gisteren in staking. 0 geveer 1.700 Zoeloe's die in diei zijn bij twee grote kledingfabriek! zijn daar betrokken bij een actie de industrie die maandag begon. Vandaag en morgen wordt in de RAI te Amsterdam een congres gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Nederlandse afdeling van Rotary Internatio nal. Als thema voor dit congres is gekozen „Onze toekom stige samenleving", waarover gedurende deze twee dagen uitvoerig z^l worden gesproken, o.a. door Prins Bernhard. Rotary in Nederland is één van de vele dochteren van Ro tary International, waarin 15.250 clubs met bijna 728.000 leden uit 1 49 landen zijn ondergebracht. De organisatie is verdeeld over 321 districten, waarvan vier in Nederland. Rotary in Nederland telt 203 clubs en ruim 8200 leden. Gouverneur van het „district-west" is de in Alphen aan den Rijn wonende dr. R. H. Samsom, in bijgaand interview aan het woord: Rotary International zou in het kort kunnen worden om schreven als een organisatie die zich ten doel stelt de maat schappij te dienen. Officieel heet het dat Rotary dat toil bereiken door "anderen beter te leren kennen en begrijpen, de waarde te erkennen van elke als zinvol beleefde arbeid ernaar te streven om in eigen werkkring de wil tot dienen gestalte te geven, uit te gaan van de gedachte dat de doel stelling van Rotary op alle levensgebieden van mens en maat schappij betrekking heeft, en vriendschappelijke internatio nale contacten te bevorderen" Een Rotary-clüb is, zo blijkt uit de officiële bronnen, "representatief samengesteld uit mannen van diverse be roepen met uit elk beroep één lid of enkele leden". Opzet: "Deze diversiteit, die een zo goed mogelijke doorsnee door de samenleving beoogt te zijn, speelt een grote rol met het oog op de onderlinge informatie, de uitstraling van het Rotary- beginsel in het maatschappelijk leven en clubactiviteiten" Rotary, in 1905 te Chigaco opgericht door een advocaat genaamd Paul Harris en voorloper van clubs als Lions en Kiwani's, beoogt met haar dienstverlening alle mogelijke ge bieden van het maatschappelijk leven te bestrijken, voor zover althans niet strijdig met haar beginselen (de organi satie is bijvoorbeeld wars van politiek). Een Rotarianzo luidt het adagium, zal op een redelijke vraag nooit met nee antwoorden. De organisatie koestert verschillende dienstverleningspro jecten over de geTiele wereld. Speciaal in het kader van het jubileum zijn twee nieuwe projecten opgezet: een Centrale Stichting voor Maatschappelijke Hulpverlening en een Stich ting Onze toekomstige samenleving" (van waaruit enkele jaren een studietoelage zal icorden toegekend aan een "ta lentvolle jonge man of vrouw, ter bestudering van de proble matiek van onze toekomstige samenleving en van de oplos singen daarvoor"). De Rotaryleden betalenafhankelijk van hun inkomen, honderd tot duizend gulden contributie. De organisatie heeft als grote vrouwelijke tegenhanger de organisatie "Soropti- misten". Want vrouwen die lid zijn van Rotary is een (nog) onbestaanbaar gegeven. Door Wim Wirtz Foto Wim Dijkman ALPHEN AAN DEN RIJN Van- Uit 'n stoel die in dezelfde smetteloos klassieke stijl is opgetrokken als de rest. v^n het interieur legt doctor rid der H. Samsom uit dat zijn district, nummer honderdzestig, Zuid-Holland en Zeeland omvat. Dan zwijgt hij. Wipt met de vingers van beide han den tegen elkaar en het plafond kleding is van het soort dat menige Rotary-criticaster in ver voering zou brengen: blauw-wit ge streept overhem 1. blauwe blazer gr donkere stropdas. Op één van de revers prijkt de on vermijdelijke Rotary-speld waar van Henri Knap eens schreef dat dat wieltje helemaal geen ereteken 'S mar dt Je dat moet proberen ervan te maken. „In steden als Den Haag en Rot terdam zijn de clubs natuurlijk het gi jotst", zegt hij vrij plotseling. Hij articuleert vo^-^-ffelijk, soms wat ge affecteerd. Z'n handen ziln onder hevig aan een variëteit van geba ren. Wijds, parmantig, z'" gelaatsuit drukking doet denken aan een ver fijnd itel otueel. met een spoortje van pretentie. Met duim en wijsvin ger vat hij zich houdingbepalend bij de stropdas. Dragen de leden van Rotary tij dens de lunch altijd een stropdas? Haastig, lachend: „Nee, o nee. Dat is in Nederland niet zo. In Neder land voelt mpp niet zo voor dat ui terlijk vertoon. We drgen wel het speldje, althans zoveel mogelijk. In Amerika doet men veel meer aan dat uiterlijk vertoon. Jaa. o Jaa. Maar hier alleen 't speldje. Dat wordt hier tamelijk trouw gedragen". Het is, dacht ik, wel duidelijk dat ""atary imago heeft vf* een aantal gesettelde baasjes die met hun geld geen raad weten en tiidens de lunch even de maatschappij-proble men doornemen. Friemelend aan zijn stropdas: „Dat is zeker waar" zwijgt even „Maar u moet niet vergeten dat de publieke opinie nou eenmaal snel geneigd is om zaken negatief voor te stellen. En men oordeelt dan vaak zonder zich in die zaken te verdie pen. Men betracht dan te weinig evenwicht. Maar het is natuurlijk ook zo dat hier niet aan de weg wordt getimmerd Wat men in Amerika bijvoorbeeld wel doet Daar houdt men hier niet van. Men heeft er gewoon geen behoefte aan om naar huiten te treden". ..Wij zijn maar gewoon een club van gezellige mannen. En denkt u nou bijvoorbeeld niet dat 'n rotarian een tv-'-—mens is. Want dat is-ie niet. (lanezaam, gedragen). Ik vind een "otarian geen bijzonder mens". „In de laatste Elsevier werd in ver band met Rotary het woord elitair gebruikt. Maar dat vind ik onjuist" Wij doen precies als andere men sen die streven naar fatsoen en ge degenheid, uiteindelijk de grondslag van onze maatschppij, nietwaar. Alleen, onze club heeft natuurlijk wel die klassificatie. Dat wel". Leadership Waarom moeten de leden in het dag "Sks leven bij voorkeur leiding gevende functies vervullen? „Er moet een zeker leadership aan wezig ■Hm". Strijkt zich over de kin. „Moeilijke vraagMaakt een plot.elinge beweging: „Kijk, Rotary is op zekere basis gebouwd, heeft een zekere structuur. Overigens, on der ■-•ns gezegd: 't dunkt mij. wil Je ergens enige invloed laten gelden dan moet je toch wel op een bepaald ni veau staan, of niet? En wil Je nu die br'irtod lat"-- gelden in d«t riement van dienstverlening, dan is er toch een zeker leadership nodig". Moet dat persé in de werkkring ook het geval zijn? „Nee, nee, dat kan natuurlilk ook buiten de werkkring zo zijn. In het clubhuiswerk, ik noem maar iets. Maar de hoofdklassificatie ligt wel in de werkkring. Hoewel (glimlacht), we hoeven daar toch niet zo'n strenge regels voor te stellen. Dat doen we trouwens ook niet". „Ik heb dat vanmiddag nog voor de radio gezegd: het is natuurlijk bij zonder moeilijk om die gedchten over te laten komen Tenslotte hoor Je met je eigen oren en zie Je met je eigen ogen. Als ik u aankijk," dan merk ik dat u anders bent dan ik". „Dat leiding geven hoeft natuurlijk geen pretentie ni te houden. Want ook in 't leiding geven heb Je verschil len. Je hebt het autoritaire leiding geven en 't leiding geven in de zin van begeleiding. Dat laatste zie ik wel als het ideaal van leiding geven". Eigen waarheid Zijn er communisten onder de leden van Rotary? „Tja. Nee (lacht), ik geloof dat dat niet het geval is. Omdat die mensen het zich waarschijnlijk niet zouden kunnen permitteren zich bij ons aan te sluiten. Alhoewel ik dn,k dat ik er wel één weet die communist is. Maar die nam moet u mar niet opschrij ven Ik denk haast wel dat die communist is". „Het is natuurlijk ook moeilijk. Want wat Rotary beslist niet wil is polrisatie. Dat hoeft natuurlijk ook niet iirect. Maar ik denk bijvoor beeld eens aan wat de koningin een keer in een toespraak zei. Ieder heeft z'n eigen waarheid, zei ze. En dat betekent dus dat zodra Je ervan uitgaat dat Je die waarheid in ieder geval gestalte moet geven, dat tot. polarisatie leidt. En dat is bij Rotary beslist niet de bedoe ling. Bij ons gaan we uit van ver draagzaamheid. Maar er zitten natuurlijk wel verschillende vogels bij Rotary". In welk opzicht? "Nou, die mensen die zich een beetje autoritair opstellen. Die heb je er ook wel bij". Gaat met een ruk rechtop zitten. Beide handen op de leuningen van de klassieke stoel. Barst los: "We moeten nou met z'n allen maar eens opdeden met elkaar voor elitair te verslijten. Dat is zo langzamerhand mode geworden". Rustiger: "Elitair komt van het Franse élire en dat betekent uit kiezen, nietwaar, dat weet u toch? Welnu, dat is dus een keuze doen. Dus iedereen is in zekere in elitair. Want we doen allemaal een keuze. De een wat meer dan de ander. Maar we kiezen allemaal uit. "U praat nu met een rotarian. (Grinnikt) Maar natuurlijk ook met Eenzijdig Erkent u dat de dienstverlening van Rotary onvolledig is, in die zin dat uw organisatie eigenlijk op een eenz':dige manier te werk gaat: altijd naar de mens toe, in plaats van vanuit de mens? "Jawel .Maar het gaat hier veelal om mede-lijden. Dus met een streepje tussen mede en lijden. Dat is dus naast de ander gaan staan. Als u nou een goede vriend hebt, die een kindje verliest, dan grijpt dat u aan. Maar zo kun je natuur lijk allerlei vormen bedenken. Ik denk ook aan het geestelijk lijden van mensen in inrichtingen. Dat komt heel veel voor". "U moet natuurlijk bedenken dat dit werk allemaal in de vrije tijd moet worden gedaan. Ieder heeft zo z'n hoofdbezigheden. Maar het komt natuurlijk ook heel veel voor dat die mensen in hun werk naast de ander gaan staan. Er zijn bij voorbeeld artsen,die, nou, werkelijk voorbeeldig zijn. Maar je hebt dan natuurlijk een bepaalde capaciteit. Ik ken bijvoorbeeld iemand die ge woon aan drugbestrijding ging doen. Dus die mensen gewoon ging helpen". "We doen natuurlijk ook op het internationale vlak vrij veel. Denkt u maar eens aan al die projecten. Dat gebeurt toch maar allemaal op kosten van die clubs. Maar weten de mensen vaak niets van". Vin*'4 u het dan niet eens tijd worden dat Rotary daar wat aan gaat doen? "Daar moet je wel mee opassen. Ik heb 't gisteren nog gezegd. Het staat in de bijbel. Kent u de bijbel? Nou, daar staat dus in dat Jezus zegt: de linkerhand moet niet weten wat de rechter doet. Dat is een hoogzedelijk beginsel, vindt u niet? Ik bedoel: je zegt toch ndet (klapt in de handen)zeg, kom eens hier, kyk eens wat een goeds ik heb ver richt. Dat moet Je niet doen". Uw organisatie wil geen politiek bedrijven. Dat lijkt me wel erg moei lijk. "Welnee. Ik zal u zeggen: op dat congres van ons komt ook Prins Bernhard zoals u weet, en die zal spreken over het plan Europa 2000. Dr. Ridder Samsom: de linkerhand moet niet weten wat de rechter doet.'Dat is een hoog zedelijk beginsel. Dan zijn er op dat congres de fche- mata van professor Tinbergen, en professor Langeveld en professor Ba- kemaDus er wordt over dingen gesproken. Maar Rotary zal dus niet zeggen (kijkt streng): luister eens burgerij, Rotary vindt dat". Boekowski Maar wat zou u er nou van zeg gen als Rotary een Russische schrijver als Boekowski naar Neder land haalde, zoals de universiteit in Leiden wil doen? Zucht diiep. Staart voor zich uit. Peinst. "Tja, zo'n vraag is me nog nooit gesteld. Ik weet 't niet". Zwijgt weer. "Nee, ik geloof niet dat Rota ry dat zou moeten gaan doen". Waarom niet? "Ik geloof dat dat het uiteenval len van Rotary in partijen zou bevorderen. Dat moet je niet doen. Je moet juist de eenheid betrach ten. Door verdraagzaamheid". Bent u er voorstander van om vrouwen tot Rotary te laten toetre den? "Ik zou wel geneigd zijn er serieus over te denken, Ja". Dat is nogal voorzichtig. "Jawel. Maar Je zou dat natuur lijk in meerderheid moeten beslis sen. Tenslotte is het nog altijd zo, dat Je te maken hebt met de Ara bische landen waar de vrouw een andere rol heeft dan bij ons. Dus daar moet Je voorzichtig mee om springen". DRIEBERGEN (ANP) De industriebonden eindigen van daag hun vijfde actieweek in de metaal- en textielindustrie met seleetieve acties en stakingen in 45 bedrijven met in totaal 34.270 werknemers. Dit is het grootste aanal bedrijven dat deze week op één dag bij de vakbondsacties betrokken is geweest. De acties zijn vandaag geprolon geerd in alle 39 bedrijven waar voor donderdag reeds het actieparool gold. Als nieuwelingen kwamen er van- daav bijWilton- Feijenoord in Rot terdam (4.000) Scheldepoort in het Sloegebied (400), Merwede in Har- dinxveld (650), de Nederlandse ka bel! abriek in Alblasserdam (2.100)de bontweverij in Enschede (200) en Es- scher in Den Haag (190). Uitbreiding van de vakbondsacties wordt volgende week voorts verwacht bij de bierbrouwerijen (10.000 werk nemers) en Van Gelder papier (6.000). De industriebonden overwegen ui' ?nd matums bij Philips (83.000 werkn >fze van de industriebond NKV toonde zi< es f zeer teleurgesteld over het verlo< ei""' van het vierde cao-gesprek bij Pö 5 fa lips, dat gisteren in een voor üek industriebonden negatief resultifchri eindigde. Vandaag beraden de cao-commisjoor en de bedrijfsleden groepen van us. industriebonden en de NVV en Nï kar zich. Dinsdag raadpleegt de Cl^on' bond zijn achterban, waarna de 'e 8 Industriebonden een gemeenscha! Ioh pelijk standpunt aan Philips hoj* h°\ kenbaar te maken. ien: uli

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4