Waarom 'n nieuwe stadshistorie? -FBO ELSGEEST IS NU KANDIDAAT OOR LEIDS WETHOUDERSCHAP Bestuur „De Eendracht" woedend op Ronny Vink a Leiden binnen en buiten de stadsvesten Voorwaarde: voldoende vertrouwen lf uur: #ogste lid voor raad 101 PAG 30 MAART 1973 )EN Dertig jaar lang heeft Oud-Ade wonende en in en werkende architect ir. H. n Oerle (68) en stadie ge kt van de geschiedenis van leidse rechtsgebied. Een stu- iie z'n bekroning zal vinden en tweedelig werk dat onder :el "Leiden binnen en buiten tiadvesten" uermoedelijk in )75 zal worden uitgegeven, geschiedkundige werk van Oerle bestaat uit een deel m een deel met 74 oude ten en tekeningen. Wil Twee- tekende voor de lay-out eidse firma Brill N.V. zal het uitgeven. De voorbereiding \itgave de kosten van het zullen vermoedelijk tussen u weehonderd en driehonderd m komen te liggen zijn i gefinancierd door het We- alle^phovpelijk Fonds van de pro- e Zuid-Holland en de Stich- Zuiver Wetenschappelijk On- ekVan de gemeente Leiden een garantie verwacht, bijgaand artikel legt ir. Van verantwoording af van zijn en werk. IDEN In de Groenoordhal dinsdag de 23ste VEBO-paas- utoonstelling gehouden. Alle mesters "'t ons land zullen de beste exe™"1"'— uit hun 0 apels op deze tentoonstelling pzig zijn. De in te zenden die- 40) ij zijn in 34 rubrieken onder- lU" seld. w euw voor dit Jaar is de opzet van nu ampioenskeuring. Zowel bij het ^JJïaelijk als bij het vrouwelijk vee in algemeen kampioen en een •nbéve-kampioen gekozen worden. nstaï oral h°t mannelijke vee (stieren eimapssen) zal beslist de moeite van Oekijken wa«rd zijn. Eén inzen- brengt zelfs een stier van 1100 tonele. :eschreven zijn door 68 inzen- zwart^onten, 128 roodbon- 28 buitenlands ras, 59 dieren ge- de weiderij. Solder zullen nog 19 vette kalve- enkele hokken schapen ge- 1 worden. ïiten de officiële keuringen om belangrijke gebeurtenis tsvinden. Onder auspiciën van vakblad „Vee en Vlees" zal er vliss-Cow verkiezing georgani- worden. Het gaat hier om het 1st getoiletteerde dier van de ljoonstelling. theal 'n sPec*ale Jury, onder voorzit- *hap van dr. A. J. Vis, bur ster van Leiden, zal de keuring ichten. j^t programma ziet er als volgt 83.0 uur aanvang keuringen in rubrieken, 10.00 uur officiële door de heer J. W. Diepen- voorzitter van de Nederlandse van Vee- en Varkenshandela- r n 1 uur volgt dan de prijsuit- De stad Leiden met zijn groot verleden en een uitgebreid en doeltreffend beheerd ar chief heeft de pennen van vele historici in beweging gebracht. Er zijn in de loop der eeu wen goede beschrijvingen van de stadsgeschiedenis tot stand gekomen. Van de hand van Jan Jansz. Orlers verscheen kort na 1600 "De Beschrijving© der Stadt LEYDEN". Deze uitgave was daarom van bijzonder belang omdat hij voor zijn kennis kon putten uit de resultaten van de naspeuringen van zijn oom Jan van Hout. Deze bekwame stadssecretaris, waaraan Leiden veel verplicht is, copieerde met grote ijver vele feiten uit oude archieven en noteerde daarnaast allerlei berichten, die nog in de overlevering voortleefden. In een tijd dat er nog weinig geschreven werd, nam deze wijze van overdracht een grote plaats in. Véél moest op gezag van getuigen, die als betrouw baar werden beoordeeld, als waarheid worden beschouwd. Een verklaring dat iemand iets van zijn vader van "horen zeggen" had maakte bij arbitrale beslissingen een wezenlijk gegeven uit. Orlers heeft daardoor feiten geboekstaafd, die anders nu niet tot onze kennis van de stad zouden behoren. DCiët< j Door ir. H. A. van Oerle Foto Jan Holvast Een tweede, meer uitgebreide stadsgeschiedenis is van de hand van Frans van Mieris en Mr. Da niel van Alphen, die deze voleindde. Het eerste deel verscheen in 1722. Deze stadsbeschrijving draagt ge heel het karakter van zijn tijd, waar bij alles wat er mooi was en de stad tot eer strekt ten tonele werd ge voerd. De mooie gebouwen en de be langrijke families, van regenten met hun wapens nemen een belangrijke plaats in, maar de samenlevings structuur van de stad, veelal in schril contrast hiermee, wordt niet in het licht gesteld. Prof. Blok heeft in het begin van deze eeuw zijn „Geschiedenis ener Hollandsche Stad" het licht doen zien. Dit onovertroffen werk over Leiden was gebaseerd op een her nieuwd archief onderzoek. Het geeft een beeld van Leidens geschiedenis in vele facetten. Elke pagina bevat een grote schat aan gegevens. NaaSt de historische benadering van de stedelijke geschiedenis begint in onze dagen meer de aandacht te gaan in de richting van de stede- bouwkundige ontwikkeling. We wil len de vor— van de stad leren be grijpen tegen de achtergronden die daartoe hebben geleid. We willen meer inzicht krijgen in het verband tussen het geografisch milieu en de politieke en sociale achtergronden waaruit het stadspatroon is ontstaan. De wordingsgeschiedenis, de groei en de verschijningsvorm zijn een onderwerp van studie geworden .De kenmerken van onze steden, zoals de breedte en het beloop van de straten en grachten, de plaats der gebouwen, de verscheidenheid in de parcelle- ringen en perceelsgrootten, de tech nische voorzieningen zoals de brug gen e.d. zijn geen toevallighe den maar zijn blijvende getuigen van het proces van stadsvorming dat zich over een groot aantal Jaren heeft afgespeeld. Voorwaarde Dit vormingsproces van Leiden is nimmer bestudeerd en is toch voor een diepgaande kennis noodzakelijk. Een voorwaarde hierbij is, dat de verschillende aspecten van het stede lijk leven, waaraan deze ontwikke ling ten grondslag ligt, door vakkun- digen is bestudeerd. Leiden heeft het grote voorrecht dat naast de sa menvattende geschiedenis van Blok deze deelstudies op voortreffelijke wijze zijn volbracht. We mogen hier noemen de geschiedenis van de tex tielnijverheid van Posthumus, die de voornaamste bron van inkomsten, ADVERTENTIE PIERROT JUWELIER - HORLOGER Maarsmansteeg 21, Leiden uitputtend behandelt en een inzicht geeft in de sociale verhoudingen. Daarnaast het boek over de armen zorg van Lichtenberg. Er zijn nauwelijks facetten van de Leidse geschiedenis aan te wijzen waarover niet door auteurs van di verse pluimage publicaties zijn ver schenen. Het Leidse Jaarboekje heeft terecht een grote reputatie. De tijd is nu aangebroken om het verband hiervan met de stad als stedebouw- kundige verschijningsvorm vast te stellen. Als aanvulling hierop zijn door de auteur alle demografische gege vens, die vooral omtrent 1600 bijzon der rijk geschakeerd bekend ztfn, verzameld. In samenwerking met de afd .agrarische geschiedenis van de Landbouw Hogeschool te Wagenin- gen zijn de gegevens door een me dewerker van de universiteit van Brussel in een computer verwerkt. Al deze items, de gezinssamenstelling, de beroepen, de huurwaarde en ei- gendomsstatus, de locatie en parcel- lering van de percelen kunnen nu in onderling verband worden bezien. Er kan van de stad als het ware nu een röntgenfoto worden gemaakt waardoor in het stadspatroon de sa menlevingsstructuur geprojecteerd kan worden. Het boek besteedt allereerst aan dacht aan de ontstaansperiode van Leiden. De stad Leiden is uit een be staande nederzetting voortgekomen. Op het moment, dat voor Leidens eerste vestgracht het huidige Ra penburg en de Steenschuur de eerste spaden in de grond gestoken werden, was hier al een mensenge meenschap gevestigd. Dit woongebied vormde te samen met het Grafelijk woonerf een voor-stedelijk areaal, dat in de Jaren rond 1200 de fase van de stadswording binnenging. Een hoge ouderdom, terug gaande tot vóór onze Jaartelling, die de schrij vers van de stadsgeschiedenis in het verleden aan Leiden hebben toege kend. is door het historisch onder zoek niet bewaarheid. Over Lelden als het Lugdunum Batavorum. dat nog in de 17e eeuw aan Leiden het odium van eerbiedwaardigheid verleende, spreekt nu niemand meer. We we ten dat dit het punt is bij Katwijk, waar twee belangrijke Romeinse Heerwegen hun eindpunt hadden. Ook tussen de latere dorpen in het gewest is de Leidse nederzetting de laatst geborene geweest. Bijzondere omstandigheden van geografische en politiek-ecouomische aard hebben de ze late vestiging tot streekmiddel- punt voorbestemd. Op het tijdstip, dat deze samenlevingsstructuur, waarvan we op gezag van Fockema Andrea het begin op rond het jaar 1000 zullen stellen, zichtbaar werd, had dit gebied al verschillende fasen van bewoning gekend. Landschap Er is een reconstructie gemaakt va® het landschap in de pré-stede lijke periode. Door het systematisch uit het kaartbeeld lichten van de op eenvolgende stadsuitbreidingen, waartoe het topografisch materiaal uit het stadsarchief de gegevens kan verschaffen, ontstaat een beeld van het oude landschap. Uiteraard moet dit, in de tijd gezien, in omgekeerde volgorde geschieden. Het is als een film die achteruit gedraaid wordt en wanneer het einde bereikt is in om gekeerde volgorde weer wordt gepro duceerd. De gehele systematiek van de ontginningen is hieruit af te lei den en maken de mutaties van het landschap herkenbaar. Hieruit is vast te stellen hoe de pre-stedelijke nederzetting zich als embryo in het landschap heeft genesteld en de aanzet voor de stad is geworden. Ingegaan wordt over het begrip „Stad" dat ln die dagen een geheel andere inhoud had dan nu. Ten on rechte heeft men de middeleeuwse stad gezien als een vesting achter muren. De stad als sociaal econo mische eenhei'd was een gewest. Het rechtsgebied strekt zich tot ver buiten de muren uit en omvatte me de de ambachten Leiderdorp, Oegst- geest en Zoeterwoude. De kerktorens dragen de Leidse sleutels in hun windvaan. Wat er in deze gebieden ging veranderen werd aan de Breestraat in Leiden in het raadhuis of het Rijnlandshuis beslist. De overweging dat een stad die een streekfunctie had. om redelijk te kunnen functioneren, ook medezeg genschap in 't bestuur van de streek moest hebben, was een verworven heid die niet bepleit behoefde te wor den. De stad had er wel voor moeten vechten. We kunnen daarom alleen een begrip van Leiden in al haar werkzaamheid krijgen wanneer we het gehele rechtsgebied als bases van beschouwing nemen. Het boek is daarom getiteld: Lei den binnen en buiten de stadsvesten. In de atlas zijn ook de reconstruc ties van het gehele rechtsgebied opge nomen. Hierbij is uitgegaan van de kaarten uit de luchtkartering waar in de toestand van 1600 is ingetekend. Beide toestanden zijn over elkaar Herdenking In verband met de verschijning van dit werk in 1974-75, waarbij de herdenking van het ontzet en de stichting van de universiteit Leiden bijzonder in de belangstelling zal komen te staan, zal aan Leiden als vestingstad grote aandacht worden besteed. Reconstructie van de middel eeuwse vesting, alsmede van het latere gebastionneerde vestingstel sel met alle overgangsfasen zullen in de atlas worden opgenomen. Van het beleg is een kaart gemaakt die de Spaanse stellingen en de ex ak te ligging en vorm van de door Bil- hamer ontworpen schansen zal weer geven. Het geeft tevens een beeld hoe de tactiek van „de verschroeide aar de" het beeld rond Leiden heeft ont luisterd en het middeleeuwse beeld lens onherstelbaar heeft vernield, met de vele kloosters, kastelen en mo- bij de Leidenaren gedwongen wer- Ook de oudere belegeringen waar den hun poorten voor de belegere- raars te openen zullen niet onbespro ken blijven. Als einddatum is genomen het Jaar 1675. Leiden was toen binnen zijn singels volgroeid. Na de gouden eeuw komt er een grote teruggang. m$J5IDEN De prot. chr. fractie in de Leidse gemeenteraad :ft gisteravond besloten het CHU-raadslid Elsgeest kandidaat stellen voor het wethouderschap in de vacature, die in het liege van B. en W. is ontstaan door het plotseling bedanken Harmsen. 70-jarige Elsgeest heeft zich teren hadden hij en PvdA-frac- principe bereid verklaard gedu- tieleider Van Aken een wat de so le de laatste anderhalf Jaar gw*' TH meer de aandacht vraagt. Acht da gen daarna kunnen deze leden pas zitting nemen en dus niet op 9 april. De verwachting is, dat er geen extra vergadering zal komen, zodat na Pasen pas in de wethoudersva cature wordt „Ligt me wel" cialisische noemt zittingsperiode :feuille van financiën te beheren, rwaarde is, dat voldoende vertrouwen van de fehï de raad de ternd gesprek". Volgens Van Aken krijgt dit gesprek een vervolg. Het heeft volgens hem niet zo'n haast, omdat de vervulling van de wet houdersvacature waarschijnlijk na Pasen in de raad gaat spelen. Maandag a.s. worden nl. de ge loofsbrieven onderzocht van het nieuwe prot. chr. raadslid Vink, te gelijk met die van de opvolger van Wepster voor de PvdA. Dat is Lei- denaar M. Ouwerkerk, die secreta ris is van de Rotterdamse wijkraad Charlois en dus bekend is met wijk- werk, dat ook in Leiden meer en Kandidaat Elsgeest voert ook nog overleg met het college over de an dere taken van Harmsen, o.a. per soneelszaken. "De functie op finan cieel vlak ligt me wel. Die gaat me wellicht gemakkelijker af dan Harmsen", vertelt de man, die een loopbaan heeft gehad in het verze keringswezen. Op bestuurlijk niveau kan hij bogen op een langdurig raadslidmaatschap, van 1948 tot 1952 en van 1962 tot nu toe, steeds als fi nancieel expert van de prot. chr. fractie. Naast zijn raadslidmaat schap heeft hij verscheidene funk- ties, waarvan hij er bij het aan vaarden van een wethouderszetel tot zijn spijt enkele zal moeten neerleggen. Waarom aanvaardt een (overigens zeer vitale) man van deze leeftijd de zware functie van wethouder? Elsgeest heeft verscheidene motie ven. "Het is maar anderhalf Jaar", is er één van, maar belangrijker vindt hij, dat hij hiermee kan bij dragen aan het herstel van de kla^ die de CHU z.i. ten onrechte heeft gehad. Voorts wil hij in het belang van de stad een soepel beleid voe- Daarom wil hij garanties, dat hij in de Leidse raad een dergelijk be leid kan voeren. De prot. ehr. fraktie, die gister avond verder vergaderde met die van de KVP over de situatie, sprak haar teleurstelling uit over het be danken van Harmsen, voor wiens beleid zij altijd grote waardering heeft gehad. Wethouderskandidaat Elsgeest (links) voerde gisteravond een oriënterend gesprek met PvdA- fractieleider Van Aken. Op de foto van Jan Holvast) ziet u beiden aan tafel in "Nieuw Nti- nerva". EJDEN Aan de "^vergadering van a.s. maandag drie punten toegevoegd. B. en stellen voor het reglement van Ie zodanig te wijzigen, dat voort- van raadr ^rgaderingen na 23 niet mogelijk is als twee of leden zie' daartegen verzet je wordt voorgesteld de door premie wordt verhoogd van 0 en 1500 tot 1750. )insdag<* 'ond vergadert de raads- nmissie voor algemene en be- lilke aangelegenheden, ^an de komt o.a. een voorstel om 28.000 beschikbaar te stellen voor Tvanging van de commandowa- en de duikerswagen van de idweer. ADVERTENTIE KOMISCH KAAS UIT HET VUISTJE Het bestuur van de woningbouw vereniging „De Eendracht" heeft in een rumoerige, tussentijds bestuurs vergadering haar wantrouwen en haar boosheid over de subjectieve, misleidende berichtgeving van Rcn- ny Vink duidelijk gemaakt. Ronny Vink werd beschuldigd van pure mis leiding en het geven van subjectie ve voorlichting. Het bestuur was voor al boos om het feit dat Ronny Vink met geen enkel woord heeft gerept over de overeenstemming die met de bewoners werd bereikt. Over eenstemming over de te volgen proce dure. Ook werd haar kwalijk geno men, dat zij voortijdig de verga dering verliet. Een bestuurder zei het erg duidelijk: „Hoe kan zo'n grote krant nu deze verslaggeefster zenden? Lezers schrijven Is één Jelgersma buil niet voldoende?' Aan het adres van Ronny Vink werdqn vele verwijten gemaakt. Had zij in deze verslaggeving niet kunnen berichten welke zaken er tot tevre denheid zijn uiteen gezet. Moest zij zo nodig voor het einde van de ver gadering weg, zodat zij niet de toe zeggingen van het bestuur aan haar leden kon verslaan. Enkele bestuur ders hieven de kreet „weg met Ronny" aan, „wij willen eerlijke verslagge ving. Wij willen niet dat de lezers worden misleid". Geachte lezers nu even in ernst. Met dit a'i willen wij maar zeggen, dat Je als burger volkomen bent overgeleverd aan de luimen van wat iemand van de pers over Je schrijft. In korte trekken een wer kelijke weergave van de sfeer van de vergadering met de bewoners van ons renovatie-plan. Een eerlijke, goede, ontspannen vergadering, waarin de bewoners en het bestuur elkaar heb ben gevonden. Natuurlijk vele din gen worden gezegd, doch als dit met eerlijke bedoelingen en weder zijds begrip gebeurt draagt dit er alleen maar toe bij. dat de lucht op klaart. De dingen die nog uitgezocht Worden, zullen ook daadwerkelijk uit gezocht worden, 's Morgens onmiddel lijk na de vergadering heeft het be stuur de minister van volkshuisves ting en R.O. het volgende telegram gezonden: „Leden van renovatieplan v. h. 3 en 3a hebben in vergadering gehouden met bestuur d.d. 27.3.1973 zich unaniem voor renovatie met inspraak verklaard, doch zijn tegen nieuwe huurvoorstel. Nieuw huur- voorstel waarmede alle leden akkoord gaan f 95,- per maand na renovatie. Alle woningen dezelfde huur. I.v.m. verkrotting en dreigende kraakacties in sluiswoningen uw antwoord om megaand gewenst". Wij zijn er ons terdege van bewust dat wij de belangen van de leden dienen te behartigen. Met alle wetti ge middelen die ons ten dienste staan, zullen wij dit ook doen. BESTUUR W.B.V. „DE EEN DRACHT". B. Oudshoorn, voorzitter. Piet Bambergen en René van Vooren, bekend van radio en tv als de Mounties, maken sinds enige tijd reclame voor kaas uit het vuistje. Commentaar van komiek Bambergen: „Dat doen wij graag voor kaas uit het vuistje, we eten het zelf!"

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3