fAN BE VEREN: ERBITTERDE UBILARIS INTERNATIONAAL OVERLEG VOORKOMT SUBJECTIEVE SPORTJOURNALISTIEK" loetemelk ver ruggeworpen Zege in Wenen voor Boedapest doping APPIE HAPPIE ïhuldigd na zilveren interland in Oostenrijk - )AG 30 MAART 1973 irs: oya i vee Ik zal wel minder verstand van voetballen hebben dan dr. Fadrhonc, maar ik laat dat ten minste niet merken. Fadrhonc weet de nederlaag tegen Oos tenrijk na afloop aan de fysieke conditie van de AJax- en ïwente-spelers, die nog naweeën ondervonden van de Europa- Cupwedstrijden. Als dat Juist is, wordt het nog veel onbegrijpelij ker dat hij maar één (noodge dwongen?) wissel toepaste, ter wijl Juist voor deze wedstrijd met de Oostenrijkers was afge sproken, dat er drie in plaats van twee spelers mochten wor den vervangen. Door Nico Scheepmaker Wat heeft het voor zin zoiets te bepalen, als Je toch tevoren afspreekt het elftal intact te houden omdat het een testwed strijd betrof en met name de Twente-spelers een eerlijke kans moesten krijgen zoals na af loop gezegd werd? Krijgt René van de Kerkhof een eerlijke kans, als het in de voorhoede slecht draait? Toen viel in de rust, bij een 1O-achterstand, Wim van Hanegem uit. Wie kwam voor hem in de plaats? Een van die vermoeide AJax- spelers, bovendien de man, die in de oorspronkelijke opstelling vervangen was door Schneider, omdat hij door een teenblessure niet kon spelen. Op de reservebank zat intus sen ook nog een niet-vermoeide Willy Brokamp, die in de vorige wedstrijden van het Nederlands elftal heel bevredigend, zelfs ex cellerend gespeeld heeft, nog al tijd bovenaan staat in Studio Sports „Voetballer van het sei zoen-lijst, en de voorhoede een extra stimulans had kunnen ge ven, te meer omdat zijn linker vleugel nagenoeg braak lag dank zij de zwervende Keizer. Wat kregen wre nu te zien? Suurbier rechtsback, Schneider schoof op naar voren, waar hij dikwijls op Brokamps linkervleugel terecht kwam, en Hulshoff voortdurend in de spits. Het leek of de dagen van bondscoach Denis Neville waren teruggekeerd, die het in 1965 presteerde Theo Laseroms mid- voor(!) te zetten tegen Zwitser land. Wij verloren prompt met 21. En wat waar is is waar: Laseroms maakte dat enige doelpunt. Maar wat ook waar is, is dat dit een wedstrijd in de voorronde om de wereldkam pioenschappen betrof. Ik hoop niet dat we straks tegen de Bel gen dezelfde kant opgaan als acht jaar geleden in Bern. Twee visies Ais ik me goed herinner zijn een jaar of wat geleden enkele Nederlandse en Spaanse histori ci bij elkaar gaan zitten in een poging de subjectieve geschied schrijving over en weer in de geschiedenisboekjes op school over de acbtigjarige oorlog wat bij te vijlen. De Nederlanders moesten een wat objectiever beeld krijgen van de hertog van Aliva c.s., en de Spaanse kinde ren idem diilto over Willem van Oranje en de zijnen. Een zelfde procedure zou eigenlijk ook overwogen moeiten worden door de sportjournalisten, na iedere inlterlanld- of Europa-cupwed strijd. Na Bayer München—Ajax bij voorbeeld zou het zeker nuttig zijn geweest als drie Duitse en drie Nederlandse sportjourna listen rond de tafel waren gaan zitten om eikaars visies (om niet te zeggen: visioenen) over deze wedstrijd te toetsen en aan de hand daarvan wat correcties aan te brengen alvorens het ver slag en het commentaar op de wedstrijd aan beide volkeren werden voorgelegd. Helaas, het is er weer niet van gekomen. Nu herinnert u zich misschien, dat de Nederlandse kranten voornamelijk hebben ge wezen op het harde Duitse spel, met verwijzingen naar het uit vallen van Blankenburg, de blessure van Gerrde Mühren, de bijna gebroken neus van Nees- kens, en vooral niet te vergeten: de aanslagen die Beckenbauer en Müller op Keizer pleegden in de tweede helft. Ook heb ik in verschillende kranten gelezen, dat Bayern-trainer Udo Lattek toegaf dat zijn spelers wat te hard gespeeld hadden, terwijl zij dat als technici toch niet nodig zouden moeten hebben. Dat was in grote lijnen de Ne derlandse teneur van de versla gen na de wedstrijd. Een heel andere visie heeft Duitslands grootste sportblad Kicker. Trai ner Udo Lattek veroordeelt vol gens dat verslag „de vele onno dige fouils van de Ajax-speler", terwijl Ajax-trainer Kovacs „Lattek niet tegensprak toen deze opmerkte, dat een elftal van dat formaat zulke overtredingen toch niet nodig had". In de Nederlandse kranten werd ook de nadruk gelegd op het ontbreken van Cruijff en het uitvallen van Blankenburg, om nog maar te zwijgen van de op halve kracht spelen van Nees- kens. Daarover wordt met geen wo^rd gerept in Kicker. Waar de Duitse kranten weer wel uitvoe rig over hebben geschreven, is over de ongelukkige, „nodeloze" goals die Bayern te incasseren kreeg. De fouten van Maier in Amsterdam, en de foute terug- kopbal van Breitner in Mün chen. Ik heb in maar één Duitse krant de nogal voor de hand lig gende opmerking aangetroffen, dat een elftal wint als het ener zijds van de fouten van de te genstander weet te profiteren en anderzijds zelf minder fouten maakt. Zo eenvoudig ligt dat. Als de Duitse en Nederlandse sportjournalisten na afloop by elkaar waren gaan zitten, dan hadden zij zulke simpele waar heden even met elkaar kunnen uitwisselen, en dan had Udo Lattek ook zijn veel geciteerde orakelspreuk "dat het beste elf tal uit twee wedstrijden de vol gende ronde had bereikt, maar dat het beste elftal van de twee de wedstrijd met weinig verschil had gewonnen", achterwege kunnen laten. Column vol lucht Zijn die ondertekende sport- columns van beroemde sport mensen journalistiek gezien nu eigenlijk waardevol of weinig meer dgn een hoop lucht? Wat de Nederlandse sportweekbladen betreft maakt Kick er wel ge bruik van (Cruijff, Derks, Hug hes), Voetbal International niet. Frantisek Fadrhonc Van de dagbladen kijken de Volkskrant en NRC-Hand els- blad evenals De Tijd om enkele te noemen) wel link uit, maar De Telegraaf, Het Parool en het Vrije Volk schuwen de vedetten- kolom allerminst. Het overigens een typisch sportverschijnsel. Ko van Dijk bijvoorbeeld heeft geen eigen co lumn over zijn verrichtingen op het toneel, ook Joop den Uyl vertelt zijn laatste belevenissen niet ln een eigen kolom in het Parool, zo mdn als bijvoorbeeld Maup Caransa in NRC-Han- delsblad wekelijks over zijn re cente in- en verkopen verhaalt. Wel moet toegegeven worden dat sommige tv-sterren hun ei gen rubriek hebben of hadden: Sonja Barend, Mies Bouman. Ageeth Scherphuis, maar dat is toch een ander geval, omdat z* alle drie uit de Journalistiek ko men en hun column zelf scirij- ven of schreven. Dan kan het best aardig zijn. Maar zoals dit genre over het algemeen ln de Nederlandse sport beoefen a wordt, kan je zo'n column net zo goed blanco laten voor aan tekening van de lezer. Afgelopen maandag bijvoor beeld "schreef" Wim Suurbier hl Het Parool over Telstar- AJax en de affaire-Crufjff-Ro- llnk. Dat had een alleraardigste column kunnen worden. Er was een zeer omstreden doelpunt van Sjaak Swart (hands of niet?). Er was eeij niet gegeven pe nalty toen Sjakie Swart onder uit werd gehaald. Er was dat afgekeurde ouitenspeldoelpunt, van Telstar. Er was Suurbiers beroemde teenblessure. En er was bovenal die opzichtige "ve te" tussen Suurbier en de Pool se Telstar-linksbuiten Willim. Suurbier begon op zijn ge bruikelijke wijze te intimideren, maar de frêle Pool bleek niet te intimideren en stootte terug toen Suurbier hem in het voor bijlopen eevn in de rug stompte. Volgens mij liet Willim zich ook twee keer in een duel met Wil lem opeens vallen, alsof hij ge raffineerd door Suurbier onder uit was gehaald, terwyl Willem Suurbier tegen zijn gewoonte in op dat moment niets deed. Wil lim kreeg beide keren een vrije schop mee, en won daarmee deze privé-oorlog met Suurbier op punten. Over al deze dingen rept Suurbier met geen woord in zijn column. En over Johan Cruijff verwijst hij naar het Ajax-com muniqué. Wat is op zo'n manier dan nog de waarde van zo'n co lumn? Als Je over wat er op het veld gebeurde meer inside- informatie krygt van de Journa list op de tribune dan van de speler op het veld, is een rubriek van de laatste geheel overbodig. Maar wat heet overbodig, in de lournalistiek? Die rubrieken worden, dank zij de naamgeving, blijkbaar toch veel gelezen, en het zal waarachtig niet voor niets zijn dat in een land als Engeland de eigen column van de sportkampioen een grote bloei beleeft. Het weekblad Shoot" bijvoor beeld bevat columns van Bobby Moore Hobby Moore writes for you"), Alan Ball („Soccer as I see it") en Kevin Keegan („Keep up with Kevin Kee gan"). Alle drie kolommen be slaan twee bladzijden en bevat ten (om de waarheid te zeggen) iets minder lucht dan de soort gelijke Nederlandse columns. Wil je in Engeland nog als sport journalist Je brood kunnen ver dienen, dan moet Je er eerst voor zorgen het 800 meter-re cord te verbeteren of aanvoer der van Leeds United te worden, anders kom Je er niet meer aan te pas. e. yJEN Vlak voordat het Nederlands elftal gisteravond uit Oostenrijk vertrok, er op de Weense luchthaven een kleine en erg korte plechtigheid plaats: bondsvoor- Wim Meuleman sprak lovende woorden richting Jan van Beveren en overhandig- PSV-doelman daarna een zilveren sigarettenkoker vanwege het feit dat hij de dag ren zijn zilveren interland zijn 25ste dus had gespeeld. ADVERTENTIE van Beveren, de Jubilaris, de Nederlandse voetballer ook die t Prater-stadion had geschit- Jan van Beveren, die in feite dellijk uit waarom: „voor Mansveld tegenover een ovenmacht. Omdat en mij valt er in het olubvoetbal op sommigen bij ons zonodig ineens Vente het ogenblik geen eer meer te be halen. In het Oranje-shirt wél. En een Jan Jeuring en een René van de Kerkhof waren er ook op ge brand om het in het Nederlands jian ^an Beveren kam er overigens elftal zo goed mogelijk te doen. begrip voor opbrengen dat er thans Menselijk Maar wij, de die dus wél Oranje-niannen voetballen die met in op de Oostenrijkse trip zal willen werden nu de dupe terugzien. Maar dit tooh «OTen aIkfej Europa-Cup- 1. Integendeel. successen el verzadigd zltaenidrae e keeper van Nederland: toteriand als een vervelende routa- ik tevreden kunnen zijn? »e-klus &a^Zn hebben immers sleobt, slap, «*f»lden. Terwijl er leloos gevoetbald En dat trek °°k vedetten bij waren, die kenne- m0ment verzadigd raakt. En ook lijk op persoonlijke succes aasden «-j-x en daardoor anderen in de mist lie- Mamsveld, René van Kerkhof staan- Jeuring zullen zich ook rot Daardoor kwam bijvoorbeeld een veel meer te verdienen. En m iwn. Aad Mansveld vooral na de rust Nederlands elftal maakt het niet te zwemmen; stond hij steeds "Udit of je wint of verliest. Je krijgt hum hoofd bepaald niet bij de „na tionale zaak" zijn. De man, die te recht van oordeel is dat woensdag bijzonder het middenveld varn de Fadrhonc-formatie faalde: „Het is menselijk dat Je op een gegeven begrijp ik echt wel dat bij sommige de clubbelangen prevaleren. Logisch. In de club valt immers Wentvolle PSV'er legt ommid- italaanse week STELLDEFELLS In de vier- !appe is gisteren de beslissende gevallen in de Catalaanse week. Ocama en Eddy Merckx, de deze race, gingen in het sief en brachten drastische ver- ringen aan in het algemeen ement. Met steun van Eddy (Bel.) die de 219 km lange in Monserrat naar Castelldefells naam bracht, Jacques Mou- (Fra), Roger Swerts (Bel) en ura Diaz (Spa) sloegen zij een ildabel gat. Voor de kopgroep 6.02.39 uur genoteerd. De sman Raymond Delisle, de dra van de leiderstrui, die temidden het peloton finishte, had ruim alnuten meer nodig. Hetzelfde lot fcwam de tot gisteren hoog ge seerden, Joop Zoetemelk en Ray- Poulidor. Mourioux (Fr) z.t.; 3. Swerts (Bel) z.t.; 4. Merckx (Bel) z.t.; 5. Ocana (Sp) z.t.; 6. Van Springel (Bel) z.t.; 7. Bruyere (Bel) 6.05.34; 8. Savary (Zwits.) 6.05.44; 9. Ben Koken (Ned) 6.06.23; 10. Hoban (GB) 6.08.43; 12. Prinsen (Ned) 6.15.12; 34. De Koning (Ned) 6.30.55; 36. Krekels z.t.; 39. Schepers z.t.; 47. Zoetemelk z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Ocama (Spa) 22.26.44 u.; 2. Merckx (Bel) 22.26.50; 3. Van Springel (Bel) 22.26.57; 4. Lazcano (Sp) 22.36.46; 5. Koken (Ned.) 22.39.35; 6. Bruyere (Bel) 22.40.06; 7. Swerts (Bel) 22.40.31; 8. Ventura Diaz (Sp) 22.42.31; 9. Perurena (Sp) 22.43.12; 10. Hoban (GB) 22.48.35; 14. Delisle (Fr) 22.54.13; 15. Zoetemelk (Ned1) 22.54.46; 16. Poulidor (Fr.) z.t.; 24. toch 1500 gulden voor een wedstrijd. Maar in dit geval had die vaste premie waarschijnlijk weinig uitge maakt. Al was er een overwinnings premie van een paar duizend gul den opgezet, dan geloof Sik nog niet dat dat erg inspirerend had ge werkt". Valt er wat betreft de slechte instelling van sommige Oranje-klanten in de toekomst ver betering te verwachten? Van Beveren: „mee, dat geloof ik niet. Tenminste niet zolang die Eu- tegen Spanje. Een paar dagen na ropa Cup-successen voortduren. En de halve finales van de Europa ik ben ervan overtuigd dat de Cups dus. KNVB wil men tenminste niet Wel, ik voorzie dan precies dezelfde weer zo'n vertoning als van woens- ellende als in Wenen. Hoewel, het dag meemaken de data van in- is dan een thuiswedstrijd. Ja, en terlandwedstrijden dusdanig zal dan zullen de meesten het toch niet moeten plannen, dat die niet botsen zo bont durven maken. Ga de ge- met Europa Cup-wedstrijden. Neem schiedenis maar na. De slechtste L.V.Y. „LUGDUNUM" zoekt voor haar jeugdafdeling voor het seizoen '73'74 TRAINER voor de dinsdag-, woensdag- en donderdagavond van 17.3020.00 uur en begeleiding op zaterdag van de A-junioren. Sollicitaties met vermelding van referenties en verlangd salaris te richten aan de secretaris H. J. Doove, Appelstraat 10, Leiden. Oostenrijkse pers 1 n WENEN Eenstemmig bejubelen de Weense bladen, die tevoren Oostenrijk amper een kans hadden gegeven, de 1—0 zege van Leopold Stastny's nieuwe formatie op het Nederlands elftal. „De overwinning in Wenen is doping voor Boedapest" luidt de kop van 'De Kurier'. Jan van Beveren: verbitterd de volgende intertand: op 2 mei wedstrijden speelden we de laatste Jaren uit. In Split bijvoorbeeld te gen Joegoslavië en in Dresden tegen de DDR". Jan van Beveren is teleurgesteld. Begrijpelijk. Menselijk. Andere pu pillen van Frantisek Fadrhonc trek ken zich het Weense fiasco daaren tegen amper aan. jan van Beveren: „Begrijp je nu wat ik bedoel". 'Onze ploeg vormde een eenheid', sohrljft Jozef Ruber, "die op alle punten Nederland overtrof. Deze ze ge is doping voor de voor de deur staande kwalificatiewedstffijden voor Hongarije en Zweden'. Met een dui delijk gevoel voor overdrijving stelt hij vervolgens vast: "We wonnen met 1-0, maar het had even goed 5- 0 kunnen worden. De mogelijkheden daarvoor hebben we gehad'. Franz Hazil noemt hij de koning in de Oostenrijkse ploeg. Lankmoedig besluit hij: 'Dat SchAlcher, Krieger en Hickersberger geblesseerd het veld moesten verlaten betekent niet dat de Nederlanders als houthak kers hebben gespeeld. Ze brachten slechts de internationaal gebruike lijke hardheid ln praktijk'. Onder de kop "Ijskoud naar groot se zege", jubelt Kart Sohwind in de "Neue Kronen Zedtung": "Ik heb veel interlandwedstrijden van Oos tenrijk gezien, goede, slechte en mlddelmatigen. Zelden echter een waarin onze ploeg zo koel te werk is gegaan van de eerste tot en met de laatste minuut". Ook hij is van me ning dat het team te veel gelegenhe den tot scoren heeft gemist, "we hadden vijf kansen nodig voor een enkel doelpunt. Dat is eigenlijk de enige zwakte van dit Oostenrijkse elftal". In "Die Presse" meent Gerhard Zimmer dat de zege op Nederland heeft aangetoond dat Oostenrijk van Europese topklasse is. "Het was geen overwinning die toevallig tot stand kwam. En ook geen dde we aan geluk te danken hadden. De Oostenrijkers moesten een feilloze prestatie leveren, tactisch en tech nisch overtuigen om een hardnekki ge, sterke, in de keuze van zijn mid delen niet steeds nobele tegenstander te bedwingen. Oostenrijk verviel nu niet in de verkrampte stijl diie we in zoveel interland wedstrijden hebben gezien. Iedere keer weer vond de ploeg de Juiste oplossing. De Oosten rijkers overbrugden de ruimte steeds sneller dan de Nederlanders. Ons elf tal maakte een voortreffelijke in druk en bezat in Hasil, Sturmberger en Hattenberger zijn grootste per soonlijkheden." 1 de leiding gaat nu Luis Ocana, Prinsen (Ned.) 22.58.48. een voorsprong heeft van zeven- i seconden op Merckx. De Cata- week eindigde vandaag met tydrit over 13 kilometer in de inwijken van Barcelona en een fl'er 151 km om de hoofdstad van tionië. IT SLAG: Peelman (Bel) 6.02.39 2. Bezoekt a.s. zaterdag 2.30 u. de belangrijke wedstrijd R.C.L-VeluwseBoys Sportpark De Bloemerd. Y' y' tid

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17