HANDEL EN ERGERNIS IN HET HEILIGE LAND VAN BARTJE -s )AG 30 MAART 1973 EXTRA PAGINA 11 Dinsdag 20 maart nam Nederland afscheid van Bartje, de kleine held van de Drentse hei en het winterprogramma van de NCRV. De chris telijke omroep financier de het epos voor een half miljoen gulden en naar elk van de uitzendingen keken gemiddeld zeven miljoen mensen een miljoen meer nog dan de schare die niet weg was te slaan bij een ander drama van eigen bodem ,,De Kleine Waarheid". Het moet zo langzamer hand duidelijk zijn dat weinig jongetjes uit de twintigste eeuw zo aan het hart van de Neder landers gebakken zitten ris deze kleine kroon prins van de streekro man een merkwaardig vaderlands fenomeen dat in deze dagen zijn le venskracht weer eens be wijst in de op volle kracht draaiende Bartje- industrie. De televisie-bewerking heeft in de Nederlandse huiskamers een al even groot succes gescoord als het eerste Bartje-boek, dat in 1935 voor de prijs van f 2,90 verscheen en dat de leeshonger nog steeds niet heeft kunnen stillen. De schrijver was de toen 31-jarige Drent se onderwijzer Anne de Vries, een soort zondags schrijver die niet alleen met zijn Bartje-figuur reusachtige omzetten haalde: zijn kleuterver telboek bijvoorbeeld is in honderdduizenden exem plaren in 21 talen ver schenen. Jan Krol als Bartje met zijn to-moeder Jantje Weurding. \artje, een goudmijn tje was meteen een enorm succes. Het eerste jaar werden er al 100.000 exemplaren verkocht. Mijn man had al wel meer geschreven, maar na Bartje kon hij van de pen leven", zegt in Zeist de weduwe van de in 1964 overleden schrijver, mevrouw A. ries-Wermeskerken. avond in de 14 dagen heeft zij haar bejaardenflat verlaten om het geesteskind van echtgenoot in kleur te zien opdraven. „Ik heb er echt van genoten. Bartjes beleve- ;n en de treurige en scheve toestanden in de samenleving van die tijd, kwamen ook tv-serie heel goed over. Wat zou mijn man trots zijn geweest wanneer hij dit zelf laai had kunnen meemaken. Wat een prachtige kroon op zijn werk". -*•Ms Vries is echter nog wel ge- i de bestsellers-po- die vooral zijn eerste „Bartje" erf. Uitgeverij Callenbach in rk schat dat sedert 1935 meer >00.000 boeken-BartJes naar de okasten stroomden op iets dan de helft van dat astrono- e getal staat het vervolg je zoekt naar het geluk" geno- ries heeft zich overigens nim- aten verleiden door de smeek - de geldbuidels van de lercie om de levensloop van yentje te blijven portretteren, et begin van de Jaren veertig te hij, tot bitter verdriet van tgever, zijn zeer moeizame po- om een derde Bartje op het te krijgen. De Vries ging t Hnt vervaardigen van het bij de Duitse bezetter populai re Bartje werd niet ouder iet publiek niet wijzer over de praktijk bewijst dat het met het eerste deel al wel zat. „Na de oorlog is de Jaar- d gemiddeld zo'n 10.000 exem- blijven bedragen", zo meldt _.'tje-uitgeverij te Nijkerk. Le- Nederland kan het dus al lang zonder de pientere hei aap stellen: de vaste vraag gt in Bartjes televisiejaar nog idend omhoog nu Callenbach eens 25.000 stuks van de persen rollen. Zelfs de luxe-uitgave f 17,90 vliegt de winkels uit. zijn toch al weer te gt de heer Callen- zelfs voor deze doorgewinter- artje-kenner is het na 38 Jaren successen een opmerkelijke dat het boek al weer twee - meedraait bij de vijf best ehte boeken in Nederland. Net Is met de bijbel wordt de druk vermeld. Bartj e-honger is in Nederland adigen: Pietje Bells en tjes komen en gaan, Bartje blijft. En het was natuurlijk itkoombaar dat zo'n uit het niet weg te branden knaapje rock en roll-wonder door de tties van het hitgevoelige be sleven achtervolgd zou worden, kan gerust zijn: het blazoen van de zo griefde blijft van ad te malle tten vrij. „Anne is als kind ook soort Bartje geweest", zegt in de oude mevrcuw De Vries, bedoelingen mogen in geen verkeerd verkomen." He reden is na de dood van'de de voorlichters van Neerlands --e literatuur doodgezwegen, ije-auteur de Erven De Vries [icht. En ook deze instelling, de familie De Vries zich aigd heeft, bewijst het unieke de Bartje-schepping: haar doel is Bartje in leven te houden zoals vader De Vries hem creëerde. De commercie heeft er weet van: onlangs nog ontving een groot be drijf dat Nederland wilde verblijden met een Bartje-strip een hartgron dig „nee" van de ontoegankelijke leidsman van de nazaten, de in Bergen wonende leraar Nederlands Anne de Vries Jr. Ter gelegenheid van de televisie-op- voeringen hebben de erven, die bijv. alle feuilleton-en buitenlandse rech ten op Bartje bezitten, zich met uitgeverij en NCRV verenigd in een maatschappij die de nieuwe gulden stroom van inkomsten onderling verdeelt. Het is in Bussum de pro- duktiemaitschappij Parnassus die in de laatste instantie Bartjes eer bewaart. „Geen Bartje bij de kauwgom, geen Bartje bij de zeep", zo meldt Parnassus op de plechtige domineestoon dde past bij een fi guurtje van zoveel nationaal ge wicht. Maar Anne de Vries heeft op de Drentse hei indertijd een goudmijn aangeboord. Parnassus is natuurlijk wel degelijk met. het ventje de markt op gegaan: bij een kruide- niersbedrijf is al een grammofoon plaat te krijgen, met de van eerbied getuigende titel „Ik mocht Bartje zijn", het eten van chocoladepasta belooft een Bartje-poster, en er zijn verder de feuilletons, de puzzels, het televisieboek en de ansichtkaarten als de nieuwe eerbewijzen aan een unieke vaderlandse figuur. Ook de handel heeft Bartje lief. Bartje komt verder tot ons op handdoeken, aanstekers, flessenope- ners, tegels, lepeltjes, menukaarten, handdoeken, vlaggetjes en op de befaamde miniatuurbeeldjes van een soort kobold-achtig mannetje met een kuifje. Nederland kocht de laatste Jaren gemiddeld 10.000 Bart- Je-beeldJes per Jaar: op zichzelf al een buitensporig opmerkelijke zaak. Toen het heidebaasje eenmaafl zijn koene zegetocht cp het t.v -scherm begon steeg de verkoop naar 4000 per maand. Door Ary Jassies Gevolg De rechten op de Bartje-beeldjes en wat aanverwante artikelen als le peltjes en tegels berusten bij een andere firma uit het reusachtige gevolg dat wat van de Drentse graantjes probeert mee te pikken: de firma Thrianta te Assen. „We zijn al heel veel Jaren de Neder landse grossier van Bartje-artike- len", zo verklaarde, trots als een pauw. mevrouw Boersma, de echtge note van de eigenaar. De huidige Bartje-rage laat zelfs deze kleine vaste burcht van de tijdloze Bartje-cultus niet onbe roerd. Laten we het woord aan me vrouw Boersma geven om nog eens te onderstrepen hoe mateloos ge liefd hartje wel is bij volk en han delaars. „Deze krankzinnige drukte hadden we nóóit verwacht. Het is zo ver schrikkelijk dat Je er nerveus van wordt. Buiten ons om blijken ineens allemaal handelaren bij de winkels met Bartje-spullen te leuren. Het echt, originele beeldje van Bartje, daar heeft alleen mijn man het au teursrecht op. We hebben al eens een proces om een pseudo-BartJe gewonnen. Maar het is alweer zo laat. We hebben alweer een tip ge kregen dat er een valse, een kope ren Bartje in de handel is. Het is nu nog een beetje kiele-kiele of we er iets tegen gaan doen, maar nou vra&g ik u. Iedereen wil op het ogenblik profi teren van Bartje, de hele handel. De fabrieken die de beeldjes maken kunnen niet meer tegen de vraag op. Ze hebben onvoldoende perso neel, hele wachtlijsten moeten er al worden aangelegd. Iedereen is even zenuwachtig. De Bartje van 20 cm. en 13,25 gaat in de verkoop het hardst. Dan die van 14 cm. en 8,50. Maar al die aanvragen kunnen we niet meer bijbenen. We hebben ook een tuin beeld van Bartje, weerbestendig en ƒ110. Maar zelfs de tuinbeelden zijn als gekken de deur uit gevlogen, de fabrieken kunnen er niet meer te gen op, we zitten op het ogenblik helemaal zonder, terwijl het hele land belt." Leuk verdiend Weinig romanfiguren spreken dus zo tot de verbeelding van het Ne derlandse volk als het manneke B. uit Drente. Aan het ventje wordt sedert 1935 de ene ton na de an dere verdient. Uitgever Callenbach: „Wijzelf hebben natuurlijk leuk aan Bartje verdiend. Wat de erven De Vries betreft, die verdienden, voor dat de televisie begon, aan rechten het Jaarinkomen van een hoogle- Bartjes populariteit heeft sedert zijn ontdekking als t.v.-personality een 'MJna bovenaards karakter ge kregen. De Jongen van Bartels be zorgt niet alleen fabrieksdirecteuren en handelaren slapeloze nachten, maar treedt nu ook al met ongeë venaard succes op als het onweer staanbare lokkertje van de Drentse toeristenindustrie. Bartje is dit Jaar de magneet die vele tienduizenden Nederlanders naar Drente doet trekken: de on vergetelijke pelgrimage naar de plekjes waar Jan Krol uit Drouwen heeft mogen acteren als Bartje. „Een unieke situatie. Het lijkt wel of half Nederland naar Drente wil", aldus het provinciale Jan BartjeKrol in het Drentse land. VVV-kantoor in Assen. Je wordt helemaal wild van de telefoon. Dag en nacht mensen uit het westen die naar de Bartje-route vragen. De rust is weg, aldus het wrevelig ge stemde VV V-bureau in Odoora, zo maar een Drents dorp aan de ver leidelijke toeristenweg die aan de knaap is opgedragen, de Bartje-rou- te. Duizenden zijn al over deze weg ge trokken om met eigen ogen te zien waar Bartje de bruine bonen wei gerde en zijn andere heldendaden verrichtte. De man die de route uit zette, de heer H. Lich uit Odoorn, verwacht vooral deze zomer een eindeloze stroom Bartje-vereerders op het traject. Maar, zo vroegen we hem vreest hij door die invasie niet dat de befaamde Drentse rust om zeep wordt gebracht. „Zeker niet", sprak de heer Lich, „wij Drenten zijn beslist niet bang dat zoiets zou omslaan in iets wat geen van ons graag wenst. Sommi gen van ons zijn inderdaad bang dat ongerepte natuurgebieden ver trapt gaan worden. Maar daar moet ik hard om lachen. Dat gebeurt nooit. Die mensen uit het westen komen immers hun auto niet uit!". Gewin De eusachtige trek naar het heilige land van Bartje levert ook de pro vincie uiteraard geldelijk gewin op: voor de routebeschrijving dient eerst 2,50 betr aid te worden, on derweg is er het horeca-wezen dat ook gaarne van de Bartje-roes mee profiteert en dat op de menukaar ten zelfs al met Bartje-pannekoe- ken adverteert. „Wat die kijkers er zich van voor stellen weet ik ook niet", aldus de Drentse VW directeur Duinkerken, „er staat echt geen klein Jongetje met een witte kuif bruine bonen in het water te gooien." Maar de horeca weet al beter. „On voorstelbaar die drukte om Bartje", aldus restauranthouder Van der Laan in Schoonoord, „allemaal ko men ze hier vragen waar de scihool staat waar Bartje op heeft gezeten. Jammer hoor: hij staat hier hele maal niet. Maar de mensen blijven natuurlijk graag om een hapje te eten." Van der Laans advertentie is niet de minste van de slimme Bart- Je-teksten in het Drentse land schap: „Als Bartje geweten had dat Je in Schoonoord zo lekker kon eten was hij zeker bij ons binnenge stapt." De volgers van de route krijgen on dertussen ook al het ene opwinden de tekstje na de andere onder de neus gedrukt in het lijvige Bartje- scenario van de WV. „In deze boerderij werd het Interieur gefilmd avn de boerderij van vrouw Boen der, w ir Bartje een verrotte appel en een pleister kreeg", aldus de on dertiteling bij een van de plaatjes die voor het autoraam opdoemen allen die in kleine Bart geloven ko men op deze tocht werkelijk ogen tekort. We naderen een historisch punt: een hunnebed waar de camera's werkten toen Bartje de klabatse verb'"1 dde. Er stonden hier vijf auto's geparkeerd, de inzittenden staarden zwijgend naar buiten. Bent u voor Bartje gekomen?, vroe gen we. „Zeker", zei een man uit Amsterdam, „hier is ook iets ge beurd". .Maar ik zie helemaal niets. Alleen stenen", zei zijn echtgenote. In Sleen maakte de routebeschrij ving melding van de beroemde sce ne kruisbessen stelen. Hartje heeft heel wat aangericht", zei een oude dorpsbewoner, „vooral op zaterdag en zondag is het bar. Allemaal au to's uit het westen die hier binnen- scheuren. Hele troepen mensen springen er uit, ze hollen een paar keer om die boerderij daar en ze scheuren weer verderop." Mijlenver Het heeft er inderdaad de schijn van dat de Bartje-drukte nu al vele Drenten mijlenver de keel uithangt. „Wat heb Je hier in Drente aan al die belangstelling", zei in Elp zelfs de televisiemoeder van Bartje, boe rin Jantje Weurding, „toerisme is goed. maar de bewoners moeten er geen last van hebben zoals nu." Een andere bekende figuur uit het televisieavontuur, opa Schepers uit Odoorn, heeft aan het begin van het zandpaadje dat naar zijn een zame Bartj e - boerderij leidt, kor telings een bordje „verboden toe gang" op een paaltje laten spijke ren. „Opa kon er niet meer tegen. Hij werd er misselijk van. Elke dag stapten de mensen zomaar bij hem over de vloer", aldus de heer Lich. Opa -"Rgerde ook ons te ontvangen. „Ie komt 'r niet in. Niemand meer. Ik bin wel wiezer", zo klonk het ge smoord vanachter de gesloten deur. In ettelijke dorpen rond Or-Mte heeft de boerenbevolking een ander middel gevonden om de plotselinge run op de Bartje-sfeer te weren: in de weekenden wordt de lange paal, waarmee het hooi op de wagen wordt gestouwd, pal voor de oprit naar de hoeve gelegd geen auto die dan nog het erf op kan. „In dit BartJe-Jaar een begrijpelijke zaak om duidelijk te maken dat al die toeristen niet welkom zijn om boeren te bekijken", aldus de heer H. Bruin, de secretaris van de stichting Orvelte. Meer dan van de achterdochtige bevolking vernam men van deze gemeenteambtenaar hoe weinig begrip de Bartje-gangers hebbeh voor de gebruiken van het platteland. Omdat de deuren van boerderijen nogal eens open plegen te staan ontvangen vele boeren tijdens het voeren van het vee of de eigen broodmaaltijd onaangekondigd be zoek van nieuwsgierige en kinderrij ke families uit de Randstad. Steeds vaker is het op de oude deel een haastig komen en gaan van vreem delingen. De ene Bartje-vraag na de andere wordt op de korzelige werkers in de stal afgevuurd. Andere veehouders overkomt het al dat zij tijdens het zondagse kof- fieuurtje worden gadegeslagen door tientallen toeristen die zich als gek ken voor de ramen verdringen. Het boerengezin is hot dan vreemd te moede. ■De boeren zeggen dat het niet gekker moet worden. Onze stichting heeft nu plannen om alle erven te voorzien van opschriften waarop duidelijk wordt gemaakt dat men het prlvéleven van de bewoners moet respecteren", aldus de heer Bruin. Nummer 65 Laten we ons verblijf op deze aller opmerkelijkste route besfluiten bij Bartje-attractie nummer 65, het piepkleine kruidenierswinkeltje in het verlaten en zwarte veenland bij Roswinkel, waar de Jongen wel eens koekjes kocht. De vriendelijke eige naresse heet mevrouw Oosting. Ze is 53 jaar. moeder van vijf kinderen en bezig de zenuwen te krijgen ln dit hoogseizoen van de Bartje-ver ering. „Ik heb", zo vertelde ze, „praktisch geen geld gehad voor de opnamen die ze hier hebben gemaakt. Maar dat vond ik niet erg. Maar wat er achter aan kwam. Dat heb ik nooit in de gaten gehad. Het is te bar. Ik heb een lachend gezicht, ik blilf vriendelijk, maar ik kan er soms niet meer tegenop. Achter elkaar komen ze de in, de hele dag door. Dan staan ze daar maar al die mensen uit Limburg en het westen, en maar vragen: wat deed waar stond Bartje. waar stond hij precies. Uren sta ik uit te leggen. Maandag was mijn wasdag Normaal ben ik om half een klaar. Nu was het vier uur geweest. Om dat- ze de hele dag binnenvallen met hun Bartje-vragen. Mijn man en de kinderen moeten met het eten vachten Dat is niet mooi Ze worden er ook ongeduldig en ze nuwachtig van. Anderen in het dorp worden ook al hardstikke mis selijk van al dat Bartje-spul. Maar ik vind het zo Jammer dat we er haast niks beter van worden. Een reepje ^icola, nou dat willen ze dan nog wel kopen. Soms als ik ze een hele 'ddag te woord heb ge staan over Bartle en ik het geld natel heb vier gulden verdiend. Ik hop het voor Drente, maar ei genlijk is bet heel treurig." In het veen waren de bezoekers al tijd op de vingers van één hand te tellen geweest. Ook de kruideniers vrouw besefte dat het echte seizoen nog b«gl ju moest langs de ro.u. van Bartje.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11