Officieren verdwijnen uit egering- lïende )ok China's jeugd geeft reden tot grote zorg Supersonisch vliegen boven V.S. verboden Zoon van chef Britse geheime dienst krijgt vier jaar leinere partijen versterken zich in coalitie Oplossing in zicht van beleg Wounded Knee ^DAGFVER^ sn1jwoust bananen nrustig, ongedisciplineerd en materialistisch.... ISDAG 28 MAART 1973 BUITENLAND het kabinet zijn verdwenen vice- naarschalk Boediardjo (Voor- ig), Frans Seda (Verkeer) en ham Chalid (Sociale Zaken). De communisten en de hebben hun rol behouden re van de linkse coalitie van maar kleinere partijen heb- un vertegenwoordiging in het t kunnen uitbreiden, oude Chileense kabinet trad week donderdag af om presi- lllende de vrijheid te geven zijn g te hervormen na de verkie- van 4 maart. De drie militai- TIAGO (Reuter, UPI) President Salvador Allende t een nieuw Chileens kabinet gevormd waarin geen smeer is ingeruimd voor de drie militaire ministers die vorig jaar november in functie waren. de gedeeltelijke reorganisatie ren, twee generaals en een admiraal, it 15 man tellende kabinet zijn kwamen vorig jaar november het nog drie burger-ministers ver- oude kabinet versterken om een na tionale staking die al 26 dagen duurde mee te helpen oplossen. Zes Allende kwam dinsdagmiddag met de aankondiging dat hij de ontslagen van 6 van de 15 ministers had ge accepteerd. De belangrijkste van hen was ongetwijfeld generaal Prats die tijdelijk als opperbevelhebber van het leger aftrad en minister van Binnen landse Zaken werd om mee te helpen de zogenaamde „bazenstaking" tegen de regering te beëindigen die het land aan de rand van een burger oorlog bracht. Zijn collega-militairen waren schout-bij-nacht Arellano die de portefeuille van openbare werken beheerde en luchtmachtgeneraal Su- puleveda, minister van Mijnbouw. Al lende vertelde via de radio dat de officieren „zullen terugkeren naar hun normale activiteit". Wel zouden zü „blijven helpen bij de ontwikke- het land met hun bekende patriottisme, verantwoordelijkheids gevoel en deskundigheid". Van de nieuwe ministers zijn er twee socialist, twee radicaal en twee kleine linkse partijen binnen Allende. Bij de congresverkiezingen van maart voor een hele kamer en een halve senaat kreeg de Unidad Popular iets meer dan 43 procent van de stem men. Daarmee bleef ze zowel in ka mer als senaat in de minderheid het betekende toch LONDEN (Reuter) De aan drugs verslaafde zoon van het hoofd van de Britse geheime dienst, de 26-Jarige Charles Rennie, is gisteren veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier Jaar en negen maanden wegens bezit van heroïne en opium. Het vonnis viel in de Old Bailey in Londen, na een proces waarop uit kwam dat Rennie een erfenis van 350.000 gulden had opgemaakt om zUn behoefte aan drugs te bevredigen. Rennies 24-jarige vrouw Christine werd op dezelfde beschuldiging tot dezelfde straf veroordeeld. Door het proces werd de wet ten aanzien van de staatsgeheimen ge weld aangedaan, aangezien het pu bliek er kennis van kreeg dat Ren nies vader, sir John Rennie, hoofd is van de dienst die met M.I. 6 wordt aangeduid en die het Engelse spiona gewerk in het buitenland leidt. De namen van haar chef en zijn staf worden doorgaans geheim gehouden. Toen voor de rechtbank uitkwam dat Rennies vader hoofd van de M.I. 6 was, verzwegen de Britse kranten aanvankelijk zijn identiteit. Maar ze kwamen hiervan terug nadat een Westduits tijdschrift de identiteit van vader en zoon had gepubliceerd. Aanvankelijk werd gesuggereerd dat sir John nu zelf een risico voor de veiligheid was geworden vanwege zijn zoons verslaving, maar de recht bank vernam dat hij sinds het huwe lijk van Charles ln 1971 geen contact meer met hem of zijn schoondochter had gehad. Sir John Rennie is in januari van het volgend Jaar, wanneer hij 60 wordt, aan pensionering toe. President Allende: „De officieren keren terug hun normale activiteit". eharto niet kabinet KARTA (Reuter) President to van Indonesië heeft de sa iling van een nieuw kabinet gemaakt. Het omvat 17 minis. vijf ministers van staten, die ling iet grootste deel ook al in het kabinet zaten. ïarto maakt na zeven Jaar zelf het kabinet, als minister van Defensie en Veiligheid opgevolgd door de Unidad Popular ■al Panggabean, die ook Soe- functie van opperbevelhebber overgenomen. Hamengkoeboewono, die on- tot vice-president is gekozen, is mister van staat voor financiën, mische zaken en industrie op- pi door professor Nitisastro, die zienlijke winst ten opzichte Concorde program gaat toch door Militante leiders verdreven de ADVERTENTIE EDERLANDSE 1PSULE ELANCEERD Sinds kort brengt Meenk, specialist in pijnverdrijving, r hoofdpijnpoeder óók in sules. Deze zijn gemakke- er in te nemen en bovendien sakloos. Ze werken direkt en a£- ode. Verpakt in een handig sje zijn ze altijd bij de hand. aal op reis en met vacantie! es maar blij dat er Meenk- sules zijn... dag hoofdpijn! Grond spleet open Maandag avond omstreeks middernacht wan delde de pas getrouwde 20-jarige me vrouw Mlrfat Ahmed SJihata met haar man Anwar Said in een straat in Alexandrië, toen plotseling de grond openspleet en de vrouw op slokte. De man is zo geschrokken, dat hij in een shock-toestand in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Een reddingsploeg heeft tot tien me ter diep gegraven zonder de vrouw te vinden. Doodstraffen Het gerechtshof in de Rhodesische stad Boelawajo heeft gisteren twee zwarte Rhodesiërs ter dood veroordeeld. De twee Afrikanen, 28 en 29 Jaar oud, zyn volgens de aanklacht in 1970 vanuit Zambia ille gaal Rhodesië binnengekomen na een guerrilla-opleiding in Moskou en op Cuba. Ze zouden gevangen zijn geno men na een aanval op een kamp van Zuidafrikaanse politiemannen in Rhodesië en op vliegveld. WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse regering heeft supersoni sche vluchten boven de Verenigde Staten met burgervliegtuigen als de Frans-Britse Concorde met ingang van 27 april verboden, zo heeft de Federal Aviation Administration meegedeeld. Er kunnen op deze regel uitzonderingen worden gemaakt als blijkt dat de supersonische knal de grond niet bereikt, aldus het bureau. De Amerikaanse minister van Ver keer, Brinegar, heeft verklaard dat een verbod op het vliegen met su personische snelheden op het ogen blik de enige manier is om de Ame rikaanse bevolking tegen de super sonische knal te beschermen aange zien het nog niet mogelijk is het ge luidsprobleem technologisch onder Moordenaar van Jablonski Wil liam Prater, een voormalige organi sator van het verbond van Ameri kaanse mijnwerkers, is gisteren schul dig bevonden aan moord met voor bedachte rade op de vakbondsleider Joseph Jablonski, die samen met zijn vrouw en dochter in december 1969 om het leven is gebracht. Jablonski werd vermoord drie weken nadat hij verslagen werd bij verkiezingen voor het voorzitterschap van het vakver bond door Tony Boyle. Laatstgenoem de, die later zelf door een aanhanger van Jablonski van de voorzitterszetel werd verdrongen, zou opdracht heb ben gegeven tot de „terechtstelling". de knie te krijgen. Het verbod werd drie jaar gele den voor het eerst voorgesteld: de Verenigde Staten waren toen zelf nog met de ontwikkeling van een supersonisch vliegtuig voor de bur gerluchtvaart bezig, het zogeheten SST-project. Het werd later stopge zet toen het Congres er geen geld meer voor wilde uittrekken. In Amerikaanse luchtvaartkringen is opgemerkt dat de Concorde en de Toepolew-144 van de Sowjet-Unie niet bedoeld ziln voor vluchten bo ven de Verenigde Staten. Bij vluch ten op New York zullen de machi nes lang voor de Amorikaanse kust wordt bereikt al aanzienlijk langza mer dan het geluid vliegen. In Parijs verklaarde „Aerospatia le." een van de bouwers van de Brits- Franse Concorde, dat het Ameri kaanse verbod geen enkele invloed op het Concorde-program zal heb ben. De Concorde zal omstreeks 1975 in bedrijf worden gesteld. Tot dusver heeft nog geen enkele Amerikaanse luchtvaartmaatschappij exemplaren - dit type besteld. Het vliegtuig kan een snelheid van 1.900 km per uur halen. WOUNDED KNEE (Zuid-Dakota) (Reuter) Gematigde Indianen hebben gisteravond de leiders ver dreven van de Amerikaans-Indiaanse beweging (AIM) die het commando voerden over de bezetting van het gehucht Wounded Knee. Aangeno men wordt dat hierdoor de weg is gebaand voor een vreedzaam slot van het beleg dat ruim vier weken duurt. Een minder militante groep voor burgerrechten van de Oglala-Sioux heeft naar verluidt de leiding over genomen in de historische nederzet ting die op 27 februari werd bezet door Indianen, die een betere behan deling door de Amerikaanse regering eisten. Senator Abourzek uit Zuid-Dakota, die de situatie nauwkeurig heeft ge volgd, zei dat de gematigden een on derhoud met regeringsfunctionarissen in het naburige Rapid City willen hebben. Hij zei goede hoop te hebben dat een oplossing kan worden bereikt. Amerikaanse functionarissen rer plaatse hebben vernomen c"at Dennis Banks en Russell Means, de twee mi litante leiders van de AIM, twee da gen geleden Wounded Knee hebben verlaten. Zij leidden de overname van het gehucht om te protesteren tegen de omstandigheden in het naburige reservaat van de Oglala-Sioux in Pine Ridge. Volgens senator Abourzek willen de nieuwe Indiaanse leiders in Wounded Knee nu o.m. een onderzoek naar r e omstandigheden in het reservaat en een referendum over een nieuw stam hoofd. ADVERTENTIE cUw(^Aller~aller'cBeSte keuze A 1 magere 1 varkenslappen 1 8 1500 gram 4# 150 gramt WWW 1 kilo 1M5 HOLLANDSE i KASSLA 2 7511 kroppen 9 lil geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen oppagina2en3vanUwdamesblad I lyright /AD/Observer snelle toenadering tussen en Amerika heeft veel aemers wat buiten adem doen Men moet echter wel beden- dat Nixons adviseur Kissinger, s in Peking is geweest, fêuvreert uit een positie-van- tt, want China staat nog zwak benen, na meer dan twintig vol ideologische ruzies, zuive- het„schokkende verraad" bijkbaar inhaerent is aan „so- tische reconstructie". de mantel van voorzitter maar onder de werkelijke lei premier Tsjoe En-lai, >ten de Chinese „gematigden" tóe en economische gezondheid te geven aan een natie, die lijdt onder de traumatische ge- van de „gewelddadige" grote iele revolutie", onder de onge- :in de „revisionistische" ident Lioe Sjao-tsji verviel en de val van Lin Piao die Mao n opvolger had bedoeld, het weer op poten zetten le regering en de commu- >che partij, die vrijwel geheel /aren geraakt, tracht Pe thans de vakbonden en de •rganisaties van vrouwen weer bouwen, evenals de boeren- en andere slachtoffers van de rode gardisten en de revolu tie rebellen, die met instem ming van Mao hadden getracht de communistisch-Chinese maatschap pij in de bewogen jaren zestig om te woelen. Ook de communistische jeugdliga was hiervan het slachtof fer. Deze liga heeft zojuist haar eerste congres na de culturele revolutie gehouden in Sjanghai en is weer net als vroeger het instrument van de partij dat China's „erfgenamen en opvolgers" tussen de 15 en 25 jaar moet controleren, disciplineren en indoctrineren, met het doel hen om te vormen tot goede, betrouwba re communisten. En sinds bepaald is, dat werk op de rijstvelden en in de varkensstallen van China en daardoor het leren kennen van het leven van de arme boeren zo goed is voor de socialistische ziel worden miljoenen jongens en meisjes uit de steden naar landbouwcommunes gezonden dan wel naar eenheden van het Produktie- en Construktie- corps van het leger, dat werkzaam is op het platteland. In China geeft de jeugd, net als el ders reden tot voortdurende zorg. Volgens officiële communistische bronnen bleken veel Jongemensen op de boerderijen onrustig, ongedis ciplineerd, materialistisch, gehecht aan hun familie, snobistisch en ver zot op vrij seksueel verkeer. Zij wil den meer loon en verlangden naar bourgeois-statussymbolen als fietsen. Zij dachten aan weinig anders dan aan eten en drinken, terwijl zij aanwijzingen om niet te Jong te trouwen in de wind sloegen. Zij hielden weelderige trouwpartijen en waren na (of al voor) hun huwelijk vreselijk nonchalant met betrekking tot geboortenregeling. Zij lazen geen kranten en interesseerden zich niet voor politiek. Zij vergaten wat zij op school hadden geleerd en konden zelfs niet met een telraam omgaan. Hun avonden besteedden zy aan pokerspelen en het lezen van „slechte boeken". Zij die nog op school waren aten pinda's tydens de lessen en pronkten met onprolfetarische horloges. Als zij zo'n dong niet hadden, schilderden zij er een op hun pols. Dikwijls spijbelden zij onder het doorzichtige excuus, dat zij de boeren hielpen met mestharken. Zij die zich al op de boerderijen bevonden waren er verontwaardigd over, dat dit de be loning was voor hun Jaren van stu die. Zij die in fabrieken werkten hingen vast aan overleefde linkse gezichtpunten en meenden dat het belamgryker was rood te zyn dan deskundig. Zij besteedden geen aan dacht aan technische training en verachtten vuil werk. Al deze problemen in aanmerking genomen raakt een Chinese arbei der of kaderlid des te meer verward wanneer de regering de situatie tracht te rationaliseren. Tussen 1968 en 1971 trachtten administratieve kaders in veel delen van China de massa's een stap nader te brengen tot de ideale Maoïstische maat schappij, door de communes geheel te collectiviseren. Aan alle neven werkzaamheden van de boeren werd een einde gemaakt. Hun varkens en kleine eigen stukjes land eerden gecónfiskeerd, zelfs de vruchtbomen by hun huizen. Huis industrie werd verboden. Het pun tensysteem, waarbij ieder beloond werd al naar gelang van zijn pres taties, werd afgeschaft en vervan gen door een formule, waarby ieder een hetzelfde loon ontving. Ma teriële prikkels werden afgewezen als behorend tot de kwalijke machi naties van Lioe Sjao-tsji en zijn „zwarte bende schurken en mon sters" die het kapitalisme weer hadden willen invoeren en het land weer aan de boeren wilden terugge- Toen echter veroordeelde het Volks dagblad te Peking de massale col lectivisering als „ultra-links" van karakter en óók al het vervloekte werk van „volgelingen van politieke zwendelaars als Lioe Sjao-tsji". Vol gens de „correcte" opvatting kon de boer zijn stukje land behouden en ook zijn varkens en pluimvee. Hij kon, zo werd gezegd in het betrok ken artikel, zijn eigen fruit en groente verbouwen en zich ook aan nevenactiviteiten wijden als het maken van manden en matten of het verzamelen van medicinale kruiden, slangen, schildpadden en andere wilden dieren, of van bam boe en dit alles dan ten eigen bate te verkopen. Sommige zagen de tegenstelling. Wanneer Lioe Sjao-tsji voorstander was geweest van „materiële prik kels" en van het kapitalisme, hoe kon hij dan een schema hebben op gesteld om de boeren hun kleine ei gen verdiensten te ontnemen? Som migen aarzelden zelfs hun stukje land terug te nemen uit vrees, dat alles morgen opnieuw inbeslag ge nomen zou worden en dat er dan beschuldigingen op hun hoofden zouden worden gestapeld. Kaderleden die tevoren beschimpt waren omdat zij „de voorrang had den gegeven aan de techniek" waardoor zij meer „deskundig" dan- „rood" waren, krijgen nu de waar schuwing eraan te denken, dat een verbeterde techniek essentieel is voor China's ontwikkeling. Over China's provincies heeft zich een verwarrende reeks van orders en tegenorders uitgestort, die een projectie zijn van de eindeloze ideeënstrijd tussen de leiders in Pe king. Het resultaat van dit alles is apathie en „anarchie" onder de miljoenen, afkeer bij de kaders om discipline op te leggen uit vrees van links dan wel rechtsgezind- heid te worden beschuldigd als het wiel weer een halve slag wordt om gedraaid en een neiging bij wan hopig geworden lokale leiders om elke oekaze uit de hoofdstad uit te leggen op een manier die hen het beste uitkomt. De herculische taak van Tsjoe En- lai om een einde te maken aan dit tweeslachtig beleid, met het doel China politiek stabiel en krachtig te doen zijn, wordt in de wielen gere den door sterk linkse opponenten, Premier Tsjoe-En-lai ...in de uHelen gereden die in staat zouden zijn Tsjoe's po litiek om te draaien als zij weer de overhand krijgen. Intussen blijft China achterlijk en kwetsbaar, als kernmogendheld een pgymee, een uitgestrekt land, waar van de onvoldoende voedselproduk- tie sinds 1955 minder snel gestegen is dan die van alle andere ontwik kelingslanden in het Naburige of Verre Oosten of in Latyns-Amerika En afgezien van de slechte verhou ding met de Sowjet-Unie, zijn dit de factoren die ertoe hebben bijge dragen dat China zozeer ls inge gaan op de avances van Washing ton. Observer - Dienst

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9