sparthuls centrum Apotheker verraste 11 nicht met giftig neef snoep KAMER IS VERDEELD OVER KWEEKREACTOR Engels blijft bij verhoging kijk en luistergeld pooktreinwerd rangeerder oor iet snoeksprong oortocht belet hrathon-zitting van Utrechtse rechtbank Rode Jeugd dreigt met wraakactie pAG 28 MAART 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE I I lye vr\ ICCCMCAIITETI TUINPARASOL In het zelfde dessin LUAE IVUOöCWrMU I HUIL Yde luxe kussen fauteuil koopt u in de voordei sned 59,50 van vederlicht aluminium buis met verende zitting. Het 5 cm dikke polyeter kussen is fraai gestoffeerd met modern gedessineerde stof. De hoge rugleuning is in 4 standen averstelbaar. De fauteuil heeft sierlijke y royale kunststof armleuningen. Natuurlijk klein opvouwbaar, dus gemakkelijk op te bergen of mee te JlCatalogusprijs 46,50 3-daagse voordeelprljs -y r- vouv 39 koopt u in de voordeel 3-daagse een prachtige tuinparasol (doorsnede 80 cm), in vele standen verstelbaar, met knik en franje voor slechts Maandag betaalt u er weer 69,50 voor. 3-daagse voordeelprljs KLAPTAFEL met stabiele onder- stel-konstruktie. Schaarpoot-systeem. Praktisch en groot kunststofblad van 80x60 cm, dat mooi blijft.Zeer plat op vouwbaar. Catalogusprijs 19,90 3-daagse voordeelprijs 16 90 3 I Va LAKJASJE in ruitje of balletjesmotief Marine, groen, rose en bleu. Catalogusprijs 59,95 3-daagse voordeelprljs JACK Heren vrijetijdsjack me rits in terlenka katoen. Mt. 48 t/m 56. Catalogusprijs 79,- 3-daagse voordeelprijs 53,95 X ZOMER katalogus **.0,0.7" 140'SS. LEIDEN: BREESTRAAT 93 vertelde hij dat vreemde ai voor de Utrechtse rechtbank. Macrander, was één van de een eindeloze rij getuigen lagen lang voor de recht- rullen verschijnen. Terecht staat erkwaardige Chinees, de 51-ja- ipotheker Wie Hok L., geboortig t voormalige Nederlands-Indië. die generale repetitie in de [bakkerij verdwenen die vruch- ladtjes in de brievenbus van een 25-jarig nichtje, Ing Hong Kho. jete geile i was besneeuwd met rsuiker. En in die suiker zat digoxine en waarschmijlijk het reel gevaarlijker digitoxine, af- i het verraderlijke vinger- huid. Hok had iets tegen Ing Hoing. altijd gehad. Pas nadat zij de oudere oom, die zelf thuis vrouw kinderen had, duidelijk had akt niet meer van zijn zeer in- avances gediend te zijn. Hok had ook iets tegen Ing twee jaar jongere broertje, de egste student Hing Gwan Kho. ju zijn zusje tegen de alchemist opgezet. Zodat ook Hing zijn presentjes thuis kreeg, oor Sinterklaas een trommel- iep en vier bonbons, die met ie waren vergiftigd, een paar voor de kerst een banketkrans proef flaconnetje Creamy Sloe dit geval een wel erg sjieke bessenjenever, want deze olische versnapering was ge- met natronloog of natriumhy- le. Een spul. waarvan elke des- je dus ook een apotheker dat het scherp etsende brand- i veroorzaakt en al rap dode- voor het nichtje had hij nog massing in petto: Daar begon De pijnpilletjes Saroddn zij gebruik maakte als ze voelde in haar menstrua- vultie hij aan met een pil, digoxine in was verwerkt. Deze CHT Banketbakker Johannes Macrander zag op 7 januari van het vorig jaar heel vreemds gebeuren in zijn zaak. Een kleine Chinees bestelde vier vruchtevlaaitjes m de vrouw van de banketbakker ze had ingepakt liep hij naar de deur, ging op hurken zitten voor de deur en probeerde of het gebak door de brievenbus geschoven worden. truc had pas begin januari vorig jaar de eerste uitwerking. Van september al had het gevaar gedreigd, tot ein delijk de fatale pil aan bod kwam. Zeer ernstig vergiftigd werd het meisje in het ziekenhuis opgenomen, waar operatief ingrijpen haar leven redde. Vandaag wijdde de rechtbank zich aan deze eerste aanslag, gisteren kwamen alleen de tractaties met de vergiftigde snoeperijen aan bod. Wantrouwen UTRECHT (ANP) Een goe derentrein bestaande uit 51 «laden wagens heeft in de acht van maandag op dinsdag „spookrit" gemaakt tussen Wenzaal en Hengelo. Hij „ont- aapte" in Oldenzaal aan de ma oïst. in Hengelo, waar de met een snelheid van 35 Saneter per uur aan kwam Wen, slaagde een rangeerder er een succesvolle snoekduik in, kremkraan open te trekken, trein kwam gisterochtend om Isr uur uit Hengelo in Olden- aan op doortocht naar and. De machinist verliet -e locomotief om even wat pa- Wren af te geven, maar hij zet- zijn loc waarschijnlijk niet vast. Een NS-er aan het lalse bedieningstableau *8 plotseling in de richting van kngelo allerlei „bezet-spoor"- "npjes oplichten. Van een storing in de appa- •■'uur bleek geen sprake, maar %ens de dienstregeling kon er geen trein zijn. Inmiddels de machinist van de goe derentrein tot de ontdekking, dat het meer dan een halve kilo meter lange gevaarte „zoek" was. De trein sukkelde op eigen ge legenheid het iets hellende tra ject naar Hengelo af. De ma chinist greep een fiets en ging er achteraan .maar deze „inhaal noeuvre" mislukte. De rit van de trein werd nauwlettend gevolgd op het be- zieningstableau. Gevaar was er niet, want het traject is au tomatisch beveiligd. De goede rentrein kreeg .groen" licht en Dij alle overwegen langs de rou- ;e gingen de bomen omlaag en rinkelden de bellen. Dank zij de lenige rangeerder ton het gevaarte in Hengelo tot stilstand worden gebracht. Een reserve-machinist bracht hem te rug naar Oldenzaal. De voorzorg maatregel dile was getroffen voor het geval de trein ook door Hengelo heen zou schieten een langzaam in dezelfde rich ting rijdende locomotief op de vrije baan buiten Hengelo bleek overbodig. Een intuïtief schutsengel voor broer en zus: zij gooide de surprises, die werden be zorgd met adressering in het hand schrift van dienstwillige winkeliers, met huiver weg. Alleen van de eerste zending at Hing Gwan één bonbon. Hij werd misselijk, gaf over en een onwetende dokter deed het verder af als een routinezaak. De apotheker was in die boosaar dige dagen juist bezig met het op stellen van een rapport over digoxine voor de pharmaceutische fabriek, waar hij werkte. Hij kwam toen op de keuze van zijn wraakmiddel. "Niet om te doden, alleen om ze een beetje te laten overgeven of diarree en hart kloppingen te laten krijgen," zo zei hij de rechtbank. Het ellendig bijtende natronloog in het flesje rood dan? Dat was alleen om een vieze smaak te geven. De jongen zou het eerste nipje drank dan wel uitspugen. Wie Hok had het gif zelf gemaakt: flink sterk, omzijn neef te beschermen, want dan zou die wel snel proeven dat het mis was! Als de verdachte niet met derge- aankwam, dat de recht- duidelijk hoogst merk waardig vond, trok hij zich steeds weer terug op de stelling: "Ik weet het niet, ik was boen mezelf niet." Hij vond niet dat hij erg grote ri sico's had genomen, hoewel bekend is, dat digoxine op ieder mens andere uitwerking heeft "m'n neef was een kerngezonde jongen" hoewel hy niet wist of anderen zouden mee- snoepen van het bitter-zoet, hoewel hij "dat kan ik als apotheker met mijn routine wel schatten" niet afwoog hoeveel vergif hij presen teerde, een dodelijke dosis of niet. Chinese muur Officier van Justitie mr. J. C. van den Berg, president mr. M. W. van de Werk en zijn mederechters pro beerden uit alle macht door de Chi nese Muur heen te komen. Het wilde niet vlot lukken, ondanks de assis tentie van uiterst deskundige getui gen. Verdediger mr. B. F. J. Simon, die er bij zijn cliënt op had aangedron gen, vooral de waarheid te vertellen, deed van zijn kant uiterst knap zijn best om bij voorbaat al de beweerde opzet tot doden op losse schroeven te zetten. In hoeverre hij daarin zal slagen hangt voor een zeer belangrijk deel af van wat de deskundigen de recht bank vandaag hebben verteld. Morgen volgen dan requisitoir en pleidooi. Persfotograaf kreeg week voorwaardelijk AMSTERDAM (ANPY) De 32- jarige fotograaf Peter Z. is gisteren door de Amsterdamse rechtbank con form de eis veroordeeld tot één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De fo tograaf had op 18 januari vorig jaar in de woning van de journalist Willem Oltmans in de hoofdstad, aan wie hy zich niet als persfotograaf bekend had gemaakt, ongemerkt en zonder toestemming een foto gemaakt van de VARA-tv-producer-regisseur Milo Anstandt in gesprek met twee Rus sische diplomaten. Op 20 januari was deze foto met een artikel in een Am sterdams ochtendblad gepubliceerd. Het is ae eerste keer in ons land dat iemand veroordeeld wordt ter zake van overtreding van de wet op de privacy. Gaat commissie kosten van metro bewaken? DEN HAAG (ANP) Minister Udink (Ruimtelijke Ordening) heeft verklaard dat een interdepartemen tale commissie zich mogelijk gaat buigen over de kostenontwikkeling by de bouw van de oostlijn van de Am sterdamse metro. Er is overleg gaan de over het instellen van zo'n com missie. Er zouden vertegenwoordigers Westduitse Kalkar zijn verdeeld, in komen van de ministeries van Fi- Dit bleek gisteravond tijdens DEN HAAG Minister Engels van CRM houdt vast aan de voorgestelde verhoging van het luister- en kyk geld van 75 tot 108 gulden. De voorstellen van de PvdA en VVD om de omroepbijdragen slechts tot respectiev elijk 99 en 95 gulden op te trekken, verwerpt bij, want de om roepen kunnen het geld niet missen. De bewindsman rechtvaardigde een verhoging van 44met een vergelij king der prijzen der dagbladen, die Ab Courant naar Nederland DEN HAAG (ANP) De Neder lander Ab Courant, die door de Griekse regering is uitgewezen in ver band met studentenrellen in Athene waar Courant een hersenschudding aan over hield, komt vandaag na ai- Nederland. Courant had in eerste instantie vo rige week al het land moeten verla ten, maar kreeg van de Griekse re gering enkele dagen uitstel na tele grammen van de NVJ en andere or ganisaties. Hij laat z'n Griekse vrouw achter in Athene. De VARA zal geen vervanger voor Ab Courant, die 15 jaar in Griekenland correspondent voor deze omroep is geweest, aanstel- geaurende de laatste vier Jaar met 100-c stegen. De nieuw tarieven voor luister- en kijkgelden, namelijk 33 en 108 gulden (laatste is voor de combinatie) zullen voor twee jaar gelden. De minister is tegen een extra-bij drage voor de bezitters van kleuren t.v.'s. Ook al omdat het bijna oncon troleerbaar is. Alle twijfels over geldsmijterij, waarop de laatste tijd uitvoerig is ge speculeerd. zullen door het aangekon digde efficiency-onderzoek moeten verdwijnen. Dat resultaat zal pas vol gend voorjaar bekend kunnen zijn. Ook wil de bewindsman dat de We reldomroep uit dezelfde pot wordt ge financierd Het voorstel van KVP en PvdA dit uit de algemene middelen te doen. verwerpt hij. Het D'66-kamerlid Beekmans dien de een motie in, waarin hij pleit voor nachtelijke radio-uitzendingen tussen Industrieel na hongerstaking op vrije voeten MAASTRICHT (ANP) De in- De Koster laat herstel contact met VVDM aan opvolger over DEN HAAG (ANP) Een beslis sing over het hervatten van het ge regelde overleg tussen het ministerie van Defensie en de WDM zal de mi nister De Koster overlaten aan zijn opvolger. Dit heeft de bewindsman gisteren bekendgemaakt na een ge sprek van anderhalf uur met het hoofdbestuur van de WDM. De in houd van het gesprek zal de bewinds man aan zijn opvolger doorgeven dustrieel J. Stans uit Kerkrade. die de^e verzoeiren het gesprek voort te Pas toen hij haar gistermiddag op Schiphol met 'n innige om helzing begroette kon journalist René Jansen geloven dat zijn verloofde, de Bulgaarse Julia Simeonova, eindelijk voet op Nederlandse bodem had gezet. Aan deze begroeting waren drie tevergeefse reizen voorafgegaan. René en Julia leerden elkaar in 1971 in Bulgarije kennen. De autoriteiten gaven echter geen toestemming voor hun hu welijk dat voor Julia later een nieuw vaderland zou betekenen. René verliet Bulgarije nog steeds als vrijgezel. Op 8 december van het vorig jaar werd René Jansen gearres teerd beschuldigd van verboden persactiviteiten tegen Het Volk. Een paar dagen later werd hij het land uitgezet. De pogingen die toen in het werk gesteld zijn om Julia te laten volgen bleken dinsdagmiddag op Schiphol uiteindelijk resul taat te hebben gehad. René Jansen woonde tijdens de affaire in Rotterdam, maar is naar Helmond verhuisd. sinds eind december 1972 in verband met moeilijkheden bij de afwikkeling van zijn faillissement door de recht bank in Maastricht was gegijzeld is eistermiddag in vrijheid gesteld De rechter-commissaris achtte geen ter men aanwezig de man nog langer ln gijzeling te houden. Op 2 maart kwam de gegijzelde in het nieuws, omdat de president van de Maastrichtse rechtbank toen uit spraak deed in een kort geding dat hij tegen zijn gijzeling had aange spannen. De termijn tot verlenging zou zijn overschreden. De president stelde hem in het gelijk en beval zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. Dit gebeurde, maar bij het verlaten van het huis van bewaring in Maastricht werd de man opnieuw in bewaring gesteld. Hij is toen uit protest hier tegen in hongerstaking gegaan. Jansen (PPR): niet verantwoord DEN HAAG De meningen ln onoverkomelijke bezwaren op Schoolinbraken in Arnhem niet te verzekeren door regering gekozen weg, zoals op- het slag en beheer van radio-actief ma teriaal in voedselketens heer van uitgewerkte de Nederlandse deelne- Twee jaar geleden zou de PPR in de- gestemd hebben met het voorstel, ze reactor, waaraan verder ook maar met de wetenschap van de West-Duitsland, België en Luxem- immense problemen op het terrein burg zullen bijdragen. Volgens het van de kernenergie wil zij pas be- regeringsvoorstel zal om de kosten slissen als er een werkelijke oplos van dit project te dekken- een fonds slng voor de problemen worden opgericht dat moet worden Jansen. Dr. Terlouw (D* gevoed met een heffing van 3% op een ontwikkeling van de Clektriciteitstarieven. de menten dat het project toch gaan, ook als Nederland niet mee doet; voor de gewenste energie voor- het be- ziening van de toekomst is de reac- reactoren tor eveneens nodig. Ook zullen de kwaliteit en de kwantiteit van de werkgelegenheid ln de industrie stel lig verbeterd worden, volgens de con fessionelen. Communist Bakker hekelde de heffing van 3% op de elektriciteits- zo zei tarieven, die op 1 april as. al in voorzag gaat. Hij voorzag grote moeilijkhe- heel ba- den voor die gemeentelijke en pro- zetten, zo is door een woordvoerder van he>t ministerie meegedeeld. De bespreking van dinsdag kwam tot stand na een verzoek dat ds VVDM op 28 februari deed. De mi nister schortte het overleg een dag na de groetweigeractie van de WDM in augustus vorig jaar op. De VVDM toonde zich na afloop van het gesprek te'.eurgsteld. DEN BOSCHDe Marxistisch - leninistische actiegroep De Rode Jeugd heeft de justitie gewaarschuwd van de rechtzaak morgen tegen Lu- ciën van K. (22) geen "wraakactie" te maken. De Rode Jeugd dreigt in dat geval "niet lijdelijk te zullen blijven toe zien". Officier van Justitie mr. J. Peijnenburg in Den Bosch zegt de waarschuwing wel serieus te nemen. Luciën var H. moet in Den Bosch terecht staan voor overtreding van de vuurwapenwet. Bij een huiszc king op 13 december vorig Jaar vond de politie by hem onderdelen van wat een bijna volledige staafbom zou door Sindsdien zit Luciën in voorar rest. taljon kweekreactoren. Terlouw vinciale besturen die voor een niet De socialist Klein diende een mo- noemde enkele voorbeelden waarin hij verzocht het bou- desastreuze ontwikkeling: de kans op wen van de kweekreactor te laten ongeluk vallen in het kader ARNHEM (ANP) Het aantal inbraken in scholen en de daarmee TT. gepaard gaande vemieltogen heeft en oi^wikketog. Him-oor is spoedig m Arnhem zulke schrikbarende nor- °verte» de betreffende regenn- aangenomen dat de gemeente no°dzakelijk. oor een even- - 1 en_ wichtig energiebeleid en gelet op de meer hu*dige kennis en beheersing van toe te passen technieken is het niet a be. verantwoord mee te werken aan de het risoco en de schade by geen en kele verzekeringsmaatschappij kan dekken. Er wordt nu gedokterd personen en een enorme schade voor de natuur, het produceren van plu- toniumafval dat gedurende meer dan een half miljoen Jaar moet worden opgeslagen. Verder is het in groot aantal verbruik. Een onzalige maatregel. Pomphouder overvallen SCHIEDAM «ANP) In Schie dam is rond middernacht vannacht een pomphouder overvallen door twee mannen van ongeveer 24 jaar. Zy gingen er te voet vandoor met een acte tas waarin zich 34 000 gul den bevond. Nadere byzonderheden ontbreken nog De Tielse politie heeft 1 vond hij. Woensdag wordt het de- wagenbewoners uit die plaats, vader bat in de Kamer voortgezet. alle 150 Arn- bouw van 300 megawatt-na- De hemse basisscholen. Daarmee zal een bedriag van ruim een kwart miljoen gulden zijn gemoeid. tionale Unie studenten (Nusas), die onlangs be- ning drie confessionele fracties perking van bewegingsvryheid kregen Neerynen beroofden opgelegd, is gearresteerd. Hy wordt der: ze al- kunnen wel instemmen met de Ne- gearresteerd ln verband met een reeks berovingen en afpersingen ln de Betuwe. De twee hadden het vooral op bejaarden gemunt Zo maakten ze in Zoelen, een oude zyn AOW afhandig In hetzelfde ln de wo- 76-jarige man. In caféhou- geld uit de kassa i derlandse deelneming aan het pro- beschuldigd van pogingen de repu- In alle gevallen bedroeg hun buit PPR-woordvoerder Jansen zag ook Jeot. Hiervoor geldein o.a. de argu- bliek te verlaten zonder paspoort. slechts enkele honderden guldens.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7