iadelige toekomst voor jeids openbaar slachthuis )e Kooi woedend op bestuur De Eendracht De ontluikende natuur is nu uw tafelgenoot Organisatie-onderzoek Haagsche Schouwweg nu over in Leidse handen vileda ïDeze renovatie is schandalig naa ivolg van pagina I B DEN De slachtproduktie voor Leiden maakt volgens organisatie-onderzoek geen rendabele exploitatie van ipenbaar slachthuis mogelijk. Men is altijd aangewe- op slachtingen voor export of voor andere plaatsen in Ierland. De toekomst van het Leidse slachthuis hangt af mogelijkheid een exporteur aan te trekken, die ca. iat io) 0-8000 ton per jaar produceert en bovendien zo veel li garandeert, dat ook op den duur de minimaal vereiste juktie in verband met een rendabele exploitatie gehaald worden. VNG-rapport aan burgemees- B a wethouders schetst de invloe- 0 en 5, die op de ontwikkeling werken, lelijk kan het wegvallen 1 (binnenlandse vleesvervoers- 8.31 imering) verschuiving itingen naar veefokgebieden te- brengen. Deze ontwikkeling ai t sterk ten nadele van Leiden. ilvergroting van slachthuizen rikplai jjjn der verwachtingen et feit, dat daarvoor veel kapi- is, werkt ook ten nadele T** Leiden. De noodzaak illeens jflSDAG 28 MAART 1973 Sou - est) roepingswerk t" 8.15 Ned. Herv. Kerk it (La 1^, oepen te Nieuw-Loosdrecht: T. te Groningen, te Opperdoes: C. Dorp, kandidaat te Utrecht: te dr. J. J. Njjenhuis te Schame- •ndagal Geref. Kerken aP° oef te Rotterdam, te Ferwerd, r' aTn G- Drohkert te Geesteren-Gel- Jeref. Kerken (vrijgemaakt) dienstingeomen naar Ermelo: M. khMt'T^ste Hengelo (Ov) Chr. Geref. Kerken nJl roepen te Zeist: R van Beek auiden Geref. Gemeenten gels ei fcnkt voor Almelo: A. Hofman beveningen. dernisering voor schaalvergroting of exportslachtingen werkt ook nadelig. Regionaal behoort het Leidse slachthuis tot de middenmoot en het ziet er naar uit, dat de grote worden gehandhaafd. Overneming van de veemarkt Rotterdam kan een gunsti ge invloed hebben op het aantal slachtingen in Leiden. Plaatselijk zijn diverse bedrijven en middenstanders afhankelijk van het slachthuis. Sluiting zonder meer lijkt daarom uitgesloten. De speci fieke belangen van Leidse slagers zijn volgens het rapport mogelijker wijs het best gediend met sluiting van het slachthuis, waarbij de reeds aan wezige noodslachthal zonder meer in gebruik kan blijven. Het nadelig ex ploitatiesaldo pleit niet voor ongewij zigde continuering. Die kans is niet aanwezig indien afschrijvingskosten van f 225.000 per Jaar niet haal baar zijn. Het rapport zegit, dat zelfs nog geen voordiellge exploitatiesaldo te ver wezenlijken zal zijn als in 1973 de ver wachte produktie van 1980 wordt ge haald. Daarbij komt, dat binnen en kele jaren aan de batenkant van de afdeling keuren minstens f 400.000 zal zij 3 verdwenen door het afbouwen van de heffingen ingevolge ar tikel 8. Een aantal personeelsleden is niet vervangen. Gezien de forse teruggang van het aantal slachtingen van 12.000 ton in 1971 tot ongeveer 3800 ton in 1973 lijkt het niet noodzake lijk de vacatures te vervullen. Het is volgens het rapport mogelijk de per soneelsbezetting verder aan te pas- (Foto Jan Holvast) ADVERTENTIE I. Bloem gaat met pensioen LEIDEN In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neemt de heer J. Bloem, eer ste verpleger b\j het psychiatrisch ziekenhuis 'Endegeest", vrijdag af scheid van zijn werkkring. De heer Bloem trad in 1934 als leerling-verpleger in dienst. In 1938 behaalde hij het B-diploma 'Zwarte Kruis'). Daarna werkte hij bij ver schillende afdelingen. De laatste vier jaren was hij belast met de leiding over een arbeidstherapie-afdeling. Naast zijn werk in de verpleging heeft de heer Bloem zich ook actief bezig gehouden met werkzaamheden voor de vakvereniging. Hij was om. voorzitter van de afdeling Leiden van de AB.VA. en heeft deelgenomen aan het werfc van vele commissies en stu diegroepen. Als lid van de dienst commissie Endegeest was hij voor velen een vertrouwensman. Vrijdag is er, na een besloten bij eenkomst, van half vier tot vijf uur een afscheidsreceptie in de koffie kamer van het ontspanningsgebouw De gegara"° zeem 195^sme spons! LEIDEN Tot 1979 zal Leiden beheer en onderhoud van een ge deelte van de Haagsche Schouwweg, de vroegere rijksweg-4, van het rfjk overnemen. Geheel vrijwillig gaat dat niet: als Leiden weigert zal de brug over de Rijn worden afgebroken. Het rijk wil van deze weg af, omdat het in de praktijk geen rijksweg meer is. In 1979 moet de nieuwe invalsweg naar de Stevenhofjespolder gereed zijn, waarmee de Haagsche Schouw weg waarschijnlijk overbodig zal zijn. Leiden krijgt wel een afkoopsom van drie ton van het rijk voor de overneming van het beheer en het onderhoud van de Haagsche Schouw weg. Dat maakte wethouder Kret gis teravond bekend in de commissie stadsontwikkeling. In dezelfde commissie kwam aan de orde wat er moet gebeuren met de vuilstortplaats aan de Room bur- gerweg. Volgens een raadsbesluit uit 1972 zou de vuilstortplaats al weg hebben moeten zijn. Het is echter nog nietmogelijk gebleken om een nieuwe plaats voor vuilstort te vin den. Tegen andere plaatsen die wer den voorgesteld bijvoorbeeld in de Warmondse Boterhuispolder be stonden te veel bezwaren. Federatie van Vrouwelijke Hulpverlening LEIDEN Onder voorzitterschap van mevrouw G. L. Vis- Hom mes hield de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, afdeling Leiden, haar Jaarvergadering in de Vermeerzaal van de Doopsgezinde en Remonstrantse Gemeente. In haar Jaarverslag geeft de secretares se een opsomming van de activitei ten der Federatie, waaraan door 16 aangesloten vrouwenverenigingen en -organisaties belangeloos medewer king wordt verleend. Voorts blijkt uit het Jaarverslag dat de Federatie is vertegenwoordigd in de Gemeentelij ke Milieuraad, Huisvestingscommis sie en Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw. De aan de beurt van aftreden zijnde secreta resse, mevrouw A. C. A. Kriest- de Haan, werd opgevolgd door mevrouw H. Lubach- Lehman de Lehnsfeld. Tot lid van het dagelijks bestuur werd voorts benoemd mevrouw W. A. van Bilderbeek- de Jong. De commissie stadsontwikkeling besloot gisteren naar aanleiding van een advies van de gemeenschappelijke regeling voor de vuilverbranding nog drie jaar door te gaan met het stor ten van vuil aan de Roomburgerweg. De oommissle kwam hierbij overi gens maar een klein beetje tgemoet aan de ideeën van de gemeenschap pelijke regeling. Die wilde nog 20 jaar aan de Roomburgerweg blijven stor ten. Volgens de commissie zal er steeds voor gezorgd moet worden dat de noordzijde wordt afgedekt, zodat de bewoners van de wijk Meerburg geen Last hebben van de aanwezig heid van de vuilstort. Over drie jaar zal de z.g. grofvuil- schaar gearriveerd zijn, zodat voor werpen die nu te grrót zijn voor de \Tjilverbrandingsinstallatie dan daar heen kunnen. Dat geeft de mogelijk heid om het vuil beter te selecteren dan nu gebeurt. Volgens ir Barendrecht van de dienst gemeentewerken zijn de mo gelijkheden voor accidenterlng van het terrein het maken van gras heuvels over drie jaar ook groter. Na een avondje uit achttien dagen in cel LEIDEN 'Ik had echt niet zo veel gedronken," aldus de informatie welke een 24-jarige monteur uit Lel den aan de Haagse politierechter gaf, die repliceerde: "In elk geval wel te veel voor een autobestuurder." Toen de monteur over de Oranje Nassaulaan reed, zag de politie alle reden hem aan te houden vanwege het slingerend rijden. Volgens het bloedonderzoek was er een alcohol- promilage van 13 en dat is ruim het dubbele van hetgeen als maximum wordt aangenomen voor een autobe stuurder. Verdachte was een avondje uit ge weest. "Dat kost ook veel geld en dan kan er wel een taxi op over schieten," aldus de officier, die een week gevangenisstraf en een jaar in trekken van het rijbewijs vorderde. "Dan kom ik zander werk", deelde verdachte mee. "Dat is iets, waarmee u tevoren re kening moet houden en niet wij", re pliceerde de rechter. Hij veroordeelde verdachte tot 18 dagen gevangenis straf en acht maanden intrekking van het rijbewijs, waarvan vier maanden voorwaardelijk. agplljb e Zaterd IDl M he de 'EN De bewoners hebben gisteravond in een ru- tussentijdse ledenvergade- hun wantrouwen tegen het be- woningbouwvereniging De Iracht en hun boosheid over de ratie zoals die tot nu toe is uit- erd, duidelijk gemaakt. Het be- werd beschuldigd van pure iding en het niet behartigen de belangen van de bewoners, iele weken geleden is een be- jemaakt met de renovatie. De zijn daarbij niet geraadpleegd, stuur is naar vijf gezinnen ge en heeft gevraagd of die voor periode van zes weken naar een woning wilden verhuizen zo de aannemer zijn gang kon gaan. vMFden waren gisteravond vooral t/m boos omdat het bestuur bij die men sen aankwam met het argument dat de huur in ieder geval omhoog zou gaan, ook als er niet zou worden ge renoveerd. Het verschil tussen een wél en een niet gerenoveerde wo ning bedroeg volgens de bestuurlij ke lijstjes niet meer dan vijf gulden huur in de maand. "Pure misleiding om de mensen te dwingen hun huis te laten opknappen en zo ontzettend veel huur meer te gaan betalen.", riep een van de leden gisteravond boos uit. Een van de bewoners van de hui zen die op het ogenblik in hehande- ling zijn gaf zijn bevindingen weer: "Ik ben mijn huis uitgegaan om het te laten opknappen en ik heb er spijt van als haren op mijn hoofd. M'n nieuwe douche en m'n nieuwe pla fond, allebei goedgekeurd, zijn er gewoon uitgeslagen. Dan wordt er een nieuwe ingezet en die mag ik in de huurverhoging betalen. Deze week heeft de aannemer nieuwe elektriciteitsleidingen aangelegd en die zijn allemaal afgekeurd van daag. De electriciteitsfabriek wil dat het allemaal wordt overgedaan. Dat mogen wij betalen. In dat huis waar ik tijdens de renovatie mocht wonen werd ik weggedragen door de vlooien!" Arme donders Een ander lid: "De mensen wor den gedwongen aan de renovatie mee te werken en straks een huur verhoging van zeventig naar ruim honderdtwintig gulden te gaan beta len. Ik praat nou niet voor mezelf, maar voor die arme donders die d'r AOW-centen straks naar die stinkers in Den Haag kunnen brengen". De leden vroegen zich af, waarom de renovatie niet wordt betaald uit de winsten die de afgelopen 59 Jaar zijn gemaakt binnen de woning bouwvereniging. Voorzitter Ouds hoorn, die werd uitgemaakt voor al les wat lelijk is, vertelde dat die winsten in een fonds zijn gestort en dat de vereniging geen bevoegdheid heeft om dat naar eigen believen uit te geven. De leden legden een serie eisen op tafel die ze vóór de officiële le denvergadering op 5 april gereali seerd willen zien. De belangrijkste eis is, dat de huren niet meer dan 25 gulden omhoog (tot 95,-) gaan. Dat is de minimum eis van de mi nister. Verder willen de leden zwart op wit dat ze een schadevergoeding van vijftienhonderd gulden krijgen voor de geleden ellende tijdens reno vatie en voor het aanschaffen van nieuwe stoffering. Ook willen ze een vergoeding voor al aangebrachte, goedgekeurde verbeteringen, zoals douches en keukens. Een andere be langrijke eis voor de vergadering van 5 april is een statutenwijziging. waardoor de leden stemrecht krij gen. Dat is iets wat ze nu niet heb ben waardoor het ook de nodige moeite kostte om de vergadering van gisteravond te houden. Bij mij niet Mochten deze eisen niet worden ingewilligd, dan is het zeer de vraag of de renovatie in De Kooi door kan gaan. Een bewoonster zei het gister avond erg duidelijk: "Ik woon nou acht Jaar in dit huis en ze zeiden, toen ik erin kwam: "Mevrouw, u hoeft er niks aan te doen, het wordt gerenoveerd". Nou, er moet nog steeds een spijker worden ingesla gen. Maar ik wil toch echt wel we ten hoe dat ipet die vijf gerenoveer de huizen afioopt. Anders komen ze er bij mij niet in!" De leden waren vooral erg verbol gen op het bestuur omdat de hele re novatie achter hun rug om Is gere geld. Ze hebben geen inspraak ge had, ze hebben geen contróle-moge- lijkheid. „Als er van te voren met ons gesproken zou zijn zou het al lemaal veel prettiger verlopen zijn. Nu wordt er gerenoveerd, nou, ik noem het oplappen. Dat daar zoveel geld aan wordt uitgegeven is rond uit schandalig," aldus een van de léden. ADVERTENTIE LEIDEN De leerlingen van de Heilig Hart school aan de Lusthof laan 2 in Leiden-Noord, heb ben vanochtend zelf de beplanting rond hun school aangebracht. De vijftig leerlingen hadden eerst geluisterd naar stedebouwkundige Jean Piret, die alles over de opbouw van een mooie stadswijk vertelde. Daarna gingen de leerlingen aan het werk, Jan Holvast legde dit op een plaatje vast. Aangesloten bij de Dikker Thijs groep v e natuur vernieuwt zich. Om u meer van B W a\f- ontluikende natuur in een van Nederlands oudste en mooiste tuinen te laten genieten, heeft ook De Beukenhof zich vernieuwd. Want in onze geheel verbouwde en rustiek ingerichte serre, zit u als het ware midden in de lente. Zo is De Beukenhof met recht, een lust voor smaak, oogen oor Voor het laatste zorgt de begaafde pianist OlafViruly. En wat het eerste betreft: maak kennis met onze nieuwe maandmenu's.U zult het beamen: dit is échte luxe, maarniet luxueus geprijsd. Terweeweg 2-4, tel. 01710-53188 (reserveringen gewenst). ook 's.zondags open.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3